Minister kondigde maatregelen tegen ontsnappingen aan Koningin kwam op bezoek Lilou voor de poorten van een nieuw leven Gevangeniswezen in Eerste Kamer Directrice modevakschool overtrad arbeidswet Ongekend toeristenverkeer verwacht rond Pasen DE SOM VAN DE LENTE IS: Zien |- Waatdeten&atag taf eten Foto-Ciné Jan Wolfslag Parijs geeft 'n hoge toon aan PONDERDAG 18 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Woensdagochtend heeft H.M. de Koningin een informeel bezoek gebracht aan „Oud Sitio" in Doorn: een tehuis voor bejaarden van de vereniging „Pro Senectute", van welke vereniging H.M. beschermvrouwe is. We zien de Koningin hier tijdens het bezoek in gesprek met mevrouw E. Koolhaas. Koningin bezoekt instellingen H.M Koningin Juliana heeft gis teren informeel enkele instellingen bezocht. Gistermorgen bracht zij een bezoek aan het tehuis voor bejaar den „Oud Sitio" van de vereniging „Pro Senectute" te Doorn, van welke vereniging de koningin bescherm vrouwe is. Na de begroeting door de voorzitter, dr. P. Jaffé, en mevrouw D. van RavesteijnHintzen, lid van het hoofdbestuur, werden de koningin bloemen aangeboden. Na het maken van een rondgang gebruikte de vorstin de koffie temidden der be woners. 's Middags werd het bejaarden centrum van de Nederlandse protes tantenbond „Braamhage" te Soest met een bezoek van de koningin ver eerd. Hier werd zij ontvangen door de directrice, mej. C. A. M. van Zwet, die haar door het gebouw rondleidde. Ook hier gebruikte hare majesteit enkele verversingen temidden van de bejaarden. Een boeket oranje ro zen werd haar aangeboden door me vrouw Goedenwaagen. Tenslotte woonde koningin Juliana met prinses Marijke gisteravond een wijdingsavond bij in de Ned. Her vormde keik aan de Wakkerstraat te Amsterdam, alwaar een paasspel werd opgevoerd. Kort voor het einde is de koningin, die vrijwel onopge merkt was gebleven, vertrokken. KORTE golf Volgens dr Perlzweig, directeur van de afdeling internationale zaken van het Joodse Wereldcongres, heb ben meer dan 20.000 Egyptische Jo den Egypte reeds verlaten. Van de 30.000 Joden, die er nog zijn, zouden tegen het einde van deze zomer slechts 10.000 overblijven. Hierdoor is een nieuwe vluchtelingenkwestie geschapen. De Italiaanse politie heeft woensdag de 32-jarige burgemeester van Camastra (bij Naro op Sicilië) gearresteerd, omdat hij zijn dorpe lingen had aangeraden bij een plaat selijke voetbalwedstrijd door de con. tróle te dringen zonder te betalen! Kippen in Rusland, die een be handeling met ultra-violette stralen hebben ondergaan, hebben haar eie- renproduktie met 65 procent ver hoogd, zo meldt „Tass" Iets voor de Pasen! Een aantal Perzen, die probeer, den clandestien naar Koeweit te emigreren, is dinsdag het slachtoffer geworden van een gevecht tussen smokkelaars in de Perzische Golf. Vrijwel alle scheepjes werden tot zinken gebracht; 84 emigranten zijn verdronken. De aanleg van een verkeerstun- nel onder het station van Nijmegen door, gaat ruim 2 miljoen meer kos ten dan was geraamd voor welk be-, drag b. en w. te Nijmegen bij het rijk nu een krediet zullen vragen. Half augustus denkt men met de werkzaamheden te beginnen. In 1960 hoopt men het project gereed te hebben. Een korte, maar hevige brand woedde gistermiddag op de zolder van het Rembrandt-theater in Amers foort. De politie was het vuur snel meester. De vrij aanzienlijke brand schade wordt door de verzekering ge dekt. De avondvoorstellingen gingen gewoon door. Spelende kinderen had den het vuur ontdekt. Te Rome zijn Santé Briganti en Aldo Tacconi, die in 1946 resp. tot 25 en 22 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld op beschuldiging van moord op een vrouw, volledig gere habiliteerd. Nadat zij zeven jaar van htm straf hadden uitgezeten, beken den twee andere mannen de bewuste moord te hebben gepleegd. Briganti en Tacconi verklaarden tengevolge van ernstige mishandelingen destijds te hebben „bekend". De politieman die hiervoor verantwoordelijk was, is uit de dienst ontslagen. Verjaardag bisschops wijding van de Paus Z. H. de Paus zal 13 mei de veer tigste verjaardag van zijn bisschops wijding herdenken. Dezelfde datum nu veertig jaar geleden verscheen O." L Vrouw het eerst aan de kinderen te Fatima. Clemente kardinaal Mi- cara, kardinaal vicaris voor Rome, heeft alle gelovigen opgeroepen zon dag 12 mei tot intentie van de H. Va der te bidden en de H. Communie te ontvangen. Alle priesters zullen die dag een H. Mis te Zijner intentie lezen. Paratyfus te Stadskanaal Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen bij een aantal personen in Wildervank en Staskanaal, die vleeswaren hadden genuttigd van een slager in Stads kanaal, heeft nog niets definitiefs op geleverd. Het wordt nog voortgezet. Naar van de zijde van de geneeskun dige inspectie volksgezondheid te Groningen wordt vernomen is wel komen vast te staan, dat het hier ge vallen van paratyfus betreft. Nadat het bericht over deze ver schijnselen bekend was geworden, hebben zich ook in andere plaatsen in de provincie Groningen, nog vele personen gemeld, die eerst dachten buikgriep te hebben of te hebben ge had. Ook in Assen is een dergelijk ziektegeval geconstateerd. In Eindho ven, waar het eerste werd geconsta teerd, dat er zieken met ingewand stoornissen waren, bedraagt het aan tal gemelde gevallen thans 20. De ziekte is niet besmettelijk. De veterinaire inspectie en de keu ringsdienst van waren, die bij het onderzoek bij de slager in Stadska naal zijn ingeschakelid hebben maat regelen ter voorkoming van verdere uitbreiding genomen. Rust rond de Bijenkorf weergekeerd: Giraffennervositeit De apotheose van de geruchtma kende reclamestunt, die het Dieren park Wassenaar en De Bijenkorf n.v. hebben gemaakt rond een wat over moedige advertentie, die genoemd warenhuis had laten publiceren, heeft gistermiddag in het Wassenaarse die renpark plaatsgehad. Tegen twee uur arriveerde toen namelijk de grote kist, waarin het levende koopje, de giraffe, uit Ham burg bij haar nieuwe verblijf. Bij de behandeling van de begroting van Justitie heeft minister Sam- kalden gistermiddag in de Eerste Kamer gesproken over de ontsnapping uit de gevangenissen. Men moet onder invloed van dit gebeuren aldus de minister niet besluiten om de modernisering van het gevangeniswe zen ongedaan te maken. Alléén het onderzoek, dat thans naar de ontsnap pingen gaande is, kan basis zijn voor eventuele wetgevende beslissingen. De ontsnapping van „de Zwarte Ruiter" uit de Scheveningse gevangenis geeft alle aanleiding tot een liepgaand onderzoek. De centrale penitentiaire inrichting van de strafgevangenis te Scheve- ningen is een bijzonder instituut voor geestelijk gestoorde gevangenen. Ook „de Zwarte Ruiter" behoorde daartoe. Stelsel is niet verkeerd Vóór de ontvluchting op zondag morgen plaats vond, had de minis ter al opdracht gegeven bijzondere maatregelen voor te bereiden voor de beveiliging van de straf gestichten. De minister is na de ontsnapping onmiddellijk naar Scheveningen ge reden cm zich van de toestand op de hoogte te stellen. Hij was tot de con clusie gekomen, dat 't personeel geen blaam treft. De ontvluchtingen van de laatste tijd zijn niet de gevolgen van een stelsel, maar van bijzondere omstandigheden. Moeilijk.' De beveiliging in de Schevening se gevangenis baart extra moeilijk heden, omdat deze gevangenen van de vier inrichtingen in dit gebouw voortdurend contact met elkaar kunnen houden. „De Zwarte Rui ter" werd in Scheveningen onderge bracht, omdat hij in een krankzinni gengesticht te Woensel opgesloten is geweest. De geneesheer-directeur ont sloeg hem, maar het bleek, dat de gevangene niet in een gewoon huis van bewaring gehouden kon wor den Hij werd daarom in de peniten tiaire inrichting te Scheveningen op geborgen. Hij werd niet apart opge sloten, omdat onmiddellijk na de veroordeling opsluiting in eenzaam- Leerlingen werkten voor confectie-industrie De ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Enschede, mr J. Ha- zewinkel, heeft driemaal honderd gulden boete, waarvan driemaal vijf enzeventig gulden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, ge- eist tegen een mevrouw uit Losset De vrouw die directrice is van een modevakschool, gaf les aan meisjes van veertien jaar, die als onderdeel van die lessen werkzaamheden ver richten voor confectiefabrieken. De vraag was, of deze meisjes ar beid verrichtten, resp. of ze onder wijs genoten. De ambtenaar zeide dat er drie groepen meisjes moesten worden onderscheiden, die werkzaam waren op de modevakschool van verdachte. De ene categorie had van de arbeids inspectie vergunning gekregen om in het kader van de stichting Vakoplei ding Confectie-industrie daar te wer ken. Voor een andere groep was een dergelijke vergunning aangevraagd, doch niet verkregen en voor de derde categorie was een dergelijke vergun ning niet aangevraagd. Alle meisjes deden echter, aldus mr Hazewinkel, hetzelfde werk. Spr achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd, dat hier werk werd verricht in de zin van de ar beidswet. In zijn pleidooi zeide mr J. C. van der Sijs, dat hier zeker niet gesproken kan worden van aaisters. Daarvoor hadden de meisjes, die nog slechts enkele weken op de modevakschool waren, niet voldoende ervaring. Het is voor de plaatselijke ndustrie van betekenis, dat meisjes, die op grond van haar leeftijd nog niet in het ar beidsproces mogen worden opgeno men een vak leren op een vakschool om hen „confectie-minded" te ma ken, zo meende hij. Uitspraak over veertien dagen. Verbetering. De minister kondigde maatrege len ter verbetering van de beveiliging van de Scheveningse strafgevange nis aan. De gevaren, die rijzen door het onderling contact van de gevan genen, zullen worden opgevangen. Er worden maatregelen ontworpen tot interne beveiliging van de afzon derlijke gestichten. Het asyl voor psychopaten wordt afzonderlijk ge houden van de rest van de inrichting. Er zal ook een doeltreffende bui tenbewaking in het leven worden geroepen. Minder modern. Vele Kamerleden hebben óver de recente ontsnappingen het woord ge voerd. Zij vroegen aan de minister, welke maatregelen deze van plan was te nemen. Zij waren allen wél van me ning, dat men uit dit alles niet de conclusie moet trekken, dat nieuwe beginselwet voor het gevangeniswe zen heeft gefaald. De heer Meeuwen (KVP) verklaar de zich een voorstander van een moderne richting in het gevangenis wezen. Maar gevaarlijke misdadigers als „De Zwarte Ruiter", van wie bekend is dat zij ook bekwame uitbrekers zijn, zou men toch eigenlijk wat min der modern dienen te behandelen. Verwachtingen voor de zomer gunstig Naar het zich laat aanzien zal ons land tijden de Paasdagen een gewel dige toeristenstroom aantrekken. Thans reeds zijn de pl.m. 16.000 hotel- en pensionbedden in de drie grote westelijke steden vrijwel tot de laatste toe besproken. Er is nog een nood-reserve van 3500 bedden be schikbaar, doch de centrale logies-in formatiedienst lid van de ANVV te Den Haag gelooft niet, dat deze re serve voldoende zal zijn. De boekin gen in de vakantie-oorden langs de kust zijn ook zodanig, dat men daar niet veel toeristen meer zal kunnen plaatsen. Reeds nu verwacht men, dat waar schijnlijk reeds zaterdag een beroep op partikulieren moet worden ge daan. In Amsterdam b.v. beschikt het ANW over een lijst van duizend adressen van particulieren die een kamer willen afstaan tegen een kleine vergoeding. De drie grote steden, Arnhem en Hengelo zijn door telexlijnen verbon den om logieszoekenden aan onder dak te helpen. De Koninklijke Marechaussee heeft toegezegd aan vreemdelingen die Paaszaterdag en eerste Paasdag de grens passeren op de verschillende grensposten vouwbladen uit te rei ken, waarin zij, die geen logies neb ben besproken, de raad krijgen zich zo spoedig mogelijk met een logies- informatie-bureau in verbinding te stellen. Geen pessimisme. Ook het bezoek in de zomer be looft zeer aanzienlijk te worden. De ANW is op dit punt niet pessimis tisch gestemd, hoewel de toeneming van de toeristenstroom naar ons land in de laatste jaren percentueel ver minderd is. De hotel- en pension-ac- comodatie heeft de zwellende stroom niet kunnen bijhouden. Vandaar dat met name in Frankrijk en Duits land tal van reisbureaus en reisonder nemingen Nederland van het pro gramma hebben geschrapt. Nu bo vendien het prijspeil hier te lande het internationale gaat naderen, is te dien aanzien een belangrijke extra attractie verdwenen. De concurentie van het buitenland bij het werven van toeristen is zeer sterk geworden. Het wordt de ANVV, thans weer beknot door het blokke ren van twee ton op het rijkssubsidie, steeds moeilijker zich met deze con currenten te meten. Desondanks wordt nog wel een kleine toeneming van het vreemdelin- genbezoek verwacht. Wilt U iets weten? Vraag P. v. Z.: Aan een echtpaar boven de 65 jaar wordt een uitkering gegeven van 1404.— per jaar mge- volge alg. ouderdomswet In hoeverre heeft de echtgenote wettelijk of bil lijkheidshalve recht op een deel hier van? Antwoord: Het is de bedoeling na tuurlijk dat deze uitkering aan het echtpaar ten goede kemt. Het is be zwaarlijk om te zeggen: de man zo veel en de vrouw zoveel, dit in ver band met uw mededeling, dat de ra an het bedrag in ontvangst neemt. Stel u eens voor dat oe vrouw wel 65 jaar is en de man nog niet, doch omdat de man invalide is en de vrouw kostwinster, dan krijgt de vrouw het bedrag uitgekeerd als i65. ^'ar pe en hoe wilt u het bedrag dan verdelen. Neen .gelijk op, dat is de bedoeling. De wet sen rijft niet voor, hoeveel de man moet krijgen. Vraag inzake onderverhuren. Antwoord: Over het algemeen is onderverhuur toegestaan. Voor de ingang van het warenhuis De Bijenkorf, aan de Wagenstraat te Den Haag had tevoren de officiële overdracht van de bestelling plaats gehad, waar de heer Piet W. Louw man, directeur van het dierenpark bij zijn bestelling ook een cassabon werd overhandigd. Indien zij niet aan de gestelde eisen voldoet, zal hij het giraffenvrouwtje ook kunnen ruilen. Eerst werd een naam voor de nieu we dierentuinbewoonster gezocht. Voortaan zal het giraffenvrouwtje luisteren naar de naam Lilou, een combinatie van Van Lier naar me vrouw L. H. A. van Lier van de re- clameafdeling van De Bijenkorf en Louwman, directeur van de dier gaarde. Hierna werd met enig® plechtigheid de nogal krappe kist ge opend. Aan dit gebeuren had men de vorm van een huwelijksvoltrek king gegeven. De acteur Cees Laseur trad op als ambtenaar van de bur gerlijke stand. De heer Nico Ram- spek, de man, die Lilou in Kenia gevangen heeft, was als getuige aan wezig. Nerveus. De plechtigheid verliep niet zo vlot als men wel gewild had: Lilou wilde niet uit haar kist komen. Met grote, donkere ogen keek ze naar de foto graaf, die boven op haar tijdelijk ver blijf de camera op haar richtte en toen ging ze weer naar binnen. De drukte schrikte haar af. Zelfs haar „bruidsboquet" een prei en drie kroppen sla kon aar belangstel ling niet wekken. Toen eindelijk de omstanders zich wat van de kist te rugtrokken liet Lilou zich met een mals acacia-twijgje verleiden om naar buiten te komen. Aanvankelijk zocht ze een stille plaats in een hoek van de omheinde ruimte, later zocht ze haar verblijf op om wat uit te rusten van de lange reis en al het misbaar dat de mensen om haar had den gemaakt. Bij de foto: Lilou bespeurt achter de gesloten deuren van Pieters stal de aanwezigheid van haar toekomsti ge partner. Aandachtig luisterend bleef ze enige tijd voor het verblijf staan, voordat ze zich in haar stal terugtrok. Vliegramp in Jordanië Kort na de start van het vliegveld van Akaba in Jordanië is gisteren een Valetta transportvliegtuig van de Britse luchtmacht neergestort, waar door 27 mensen om het leven kwa men. Er waren geen overlevenden. De 22 passagiers waren allen Britse militairen, die uit Jordanië werden geëvacueerd krachtens de beëindi ging van het Brits-Jordaanse verdrag. De bemanning telde vijf koppen. Maak voor U zelf die gemakkelijke som het MATERIAAL van: BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis. HAARLEMMERSTRAAT 102, naast BATA ('t Kost Heus Geen Sommen) Balanciaga, beroemd Parijs mode-vorst komt voor Pasen met dit koddig gevormde hoedje, dat wat aan een poederdoos doet denken. De stof is witte organdie, de diamanten appelbloesem dië als versiering dient, is van Boucheron.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9