Advies tot wijziging van het rijtijdenbesluit DUINSTREEK Aansprakelijkheid van het moterverkeer LIGTVOET DONDERDAG 18 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Voorwaarden van Int. Arbeidsbureau gevolgd Met intrekking van een advies uit 1956 heeft de sociale commissie van de Sociaal-Economische Raad thans een nieuw advies inzake het wijzi gen van het rijtijdenbesluit aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de staatssecretaris van sociale zaken aangeboden. Blijkens raadsbe sluit heeft dit advies de SER niet op nieuw gepasseerd. Blijkens de conclusies wordt gead viseerd in drie jaar tijds de werk week in drie jaar tijds geleidelijk van 51 op 48 uur terug te brengen. In de overgangsfase zouden een normale ontheffingsmogelijkheid en een soe pele ontheffingsmogelijkheid moeten gelden. De commissie acht een werktijd per week van gemiddels hoogstens 51 uren, gerekend over drie weken met een maxixrium van 55 uur in een week aanvaardbaar. De werktijd per dag mag hoogstens 10 uur bedragen met de mogelijkheid van twee keer per week meer dan 10, doch hoog stens 12 uur. De rijtijd wordt gelijk gesteld aan de werktijd. Werktijd en diensttijd. De diensttijd per dag mag hoog stens 14 uur, met twee chauffeurs maximaal 18 uur, voor enkele malen per week zijn. Bedraagt de werktijd meer dan 10 uur per dag, dan corres pondeert hiermee een maximum diensttijd van 16 uur. De diensttijd per week zal geen beperking, anders, dan die van de diensttijd per dag, kennen. Na een werktijd van hoogstens 5 uur is een onderbreking van tenminste 30 mi nuten verplicht, tenzij voldoende on derbrekingen volgens het dienstroos ter hebben plaats gehad. De dagelijkse onafgebroken rust tijd dient, volgens de commissie, voor vrachtautochauffeurs minstens 12 uur te zijn en twee maal per week minstens 10 uur. Voor autobuschauf feurs is deze hetzelfde en als met 2 chauffeurs wordt gereden minstens 10 uur. Voor toerwagenchauffeurs behoort deze dagelijkse onafgebro ken rusttijd tussen 1 juni en 1 sep tember tenminste 10 uur te zijn. Daarnaast moet dan een wekelijk- se onafgebroken rusttijd van 36 uur komen, waarvan minstens eens per 3 weken een zondag moet zijn be grepen. Voor toerwagenchauffeurs wordt deze wekelijkse rusttijd in het sei- zoen om de week resp. 30 en 36 uur en bij ploegenwisseling tenminste 30 uur, mits ten minste een keer per 3 weken de zondag hierin is begrepen. Voorts adviseert de commissie be- WONIN GBO UWLENIN GEN. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de ge meentebesturen nadere byzonderhe den gezonden omtrent de verdeling van de bedragen, die door institutio nele beleggers voor de financiering van de woningbouw beschikbaar zijn gesteld. De minister deelt hen mede, dat in overleg met de Bank voor Neder landse gemeenten een systeem is ont wikkeld, op grond waarvan de ge meenten thans contracten bij de bank kunnen afsluiten. De gelden zullen in de loop van de jaren 1957 en 19Ü8 in de mate, waarin zij door de insti tutionele beleggers beschikbaar wor den gesteld, aan de gemeenten wor- vlottende schuld voor de woning den uitbetaald. bijzondere doeleinden zal volgens het opgestelde verdelingssysteem het be schikbare bedrag over de gemeenten worden verdeeld in evenredigheid van het gemiddelde aantal woning wetwoningen, waarvoor in de jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning is gegeven. Het bedrag valt in tweeën uiteen: 1. Een bedrag bestemd voor de finan ciering van in uitvoering zijnde wo ningbouw en voor consolidatie van vlotende schuld voor de woning bouw aangegaan. Indien de gelden voor het onder dit punt omschreven doel niet nodig zijn, kunnen zij de bestemming volgens, welke hierna on der punt is omschreven. 2. Een gelijk bedrag als onder 1 aangegeven. Deze gelden zijn bestemd voor financiering van in 1957 aan te vangen bouw van woningwetwonin gen. De Bank voor Nederlandse Ge meenten zal de gemeentebesturen zo spoedig mogelijk een aanbieding tot het aangaan van een lening doen. VERKEERSONGEVAL MET DODELIJK GEVOLG. Op de hoek KruiswegIJweg te Hoofddorp is de 63-jarige mevrouw Rip-Bonda uit Zwanenburg gister avond aangereden door een auto, toen zij zich per bromfiets op weg naar huis begaf. Ter plaatse is zij aan de zware verwondingen overleden. De autobestuurder, die de macht over het stuur was kwijt geraakt, reed in een sloot. Hij bekwam geen letsel. AANRIJDING OP ONBEWAAKTE OVERWEG. De sneltrein, die gister om 14.56 uur uit Zwolle naar Amersfoort was '-er- trokken heeft op een onbewaakte overweg nabij Putten een personen auto aangereden. De chauffeur van de auto werd licht gewond. De auto werd zwaar en de elektrische 'ocomotief var de trein licht beschadigd. De trein kreeg 16 minuten vertraging. perkte nachtarbeid voor personen vervoer van 7 maal per 2 weken tus sen 1 en 5 uur voormiddags. Voor goederenvervoer luidt het advies: be perkte nachtarbeid zes maal per twee weken tussen 1 en 6 uur voormiddags Handhaving. Handhaving van art. 27 van het huidige rijtijdenbesluit wordt voor goederenvervoer geadviseerd. De vrachtautochauffeur mag dan meer dan 6 maal per 2 weken tussen 3 en 6 uur 's morgens rijden, mits hij niet werkt tussen 9 uur 's avonds en 3 uur 's morgens. De commissie heeft zich bij het op stellen van dit advies laten leiden door het „Cahier des Charges" van het Int. Arbeidsbureau. Zij adviseert tot het instellen van doeltreffende controlemaatregelen (b.v. mecha- nisch-grafische aantekening door middel van tijdklokken), in overleg met werkgevers- en werknemersor ganisaties. Naast het opnemen van een „force majeure"-bepaling voor autobusdien sten acht de commissie het nodig be halve de gebruikelijke ontheffings mogelijkheid een bepaling op te ne men voor beperkte ontheffing aan bepaalde categoriën. Het betreft bij voorbeeld melkvervoer en het huur auto- en taxibedrijf. In het besluit zou een bepaalde mate van onthef fing kunnen worden verleend, of an ders zouden in overleg met de orga nisaties van werkgevers en werkne mers hiervoor afzonderlijke regelin gen kunnen worden getroffen, welke echter het karakter van het nieuwe rijtijdenbesluit niet zouden mogen aantasten. Laatste Berichten ARTILLERIEDUEL IN CHINESE KUSTGEBIED. Kustbatterijen van communistisch China hebben vanmorgen het natio nalistische eiland Tateng, in de Que- moy-groep beschoten. Volgens het nationalistische minis terie van defensie werden de batte rijen door het nationalistisch geschut tot zwijgen gebracht. GEMEENTE KATWIJK Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Katwijk maken bekend, dat op za terdag 20 april a.s. de gemeente secretarie, het kantoor van de ge meenteontvanger en de diensten van gemeentewerken en de gemeentebe drijven voor het publiek gesloten zullen zijn. Uitsluitend voor het doen van aan giften van geboorten en overlijden zal het bureau van de burgerlijke stand geopend zijn van 10.30 tot 11.30 uur. GEMEENTE KATWIJK Ophalen Huisvuil De directeur van gemeentewerken maakt bekend dat op de a.s. feestda gen vrijdag 19 april en maandag 22 april geen huisvuil zal worden opge haald. Men wordt verzocht het huisvuil te bewaren en af te geven op respec tievelijk dinsdag 23 april en donder dag 25 april daaraanvolgende. KflTWMK MN HEN rmu Paaseierenbridgedrive. De Brid geclub „De Brug" hield een zgn. „Paaseierenbridgedrive" in „De Ros kam". De hoogste punten werden hierbij behaald door: 1. Jac. de Jong M. Hermans 81 m.p.; 2. H. van GroeningenP Smit 79 m.p.; 3. echt paar F. van der Valk 75 m.p.; aan wien het grootste getal eieren ten deel viel; 4. mevr. SaeyP. van Pa ridon 69 m.p.; 5. S. VisserA. W Agema 55 m.p.; 6. L. van der Plas D. van der Plas 53 m.p.; 7. D Par- levlietH. de Bnov 49 m.p.; 8. A. SpruitenburgH. Smaling 43 m.p. N00RDWIJK 25-JARIG JUBILEUM. Op 18 april 1932 kwam de heer Mees Bakker in betrekking bij de bloembollenkwekerij van J. C. van der Meer. In de loep der jaren heeft de heer Bakker zich ontwikkeld tot een be kwaam vakman, wat hij niet alleen geworden is door zijn werk maar vooral door zij i ijver en zorg, die hij toont voor het bloembolleuvak. Met toewijding en interesse heeft hij zich steeds beijverd de belangen van zijn patroon en medewerkers te behartigen, waardoor hij zich vele vrienden heeft verworven. Door zijn welwillendheid wordt op velerlei ge bied vaak een beroep op hem gedaan. Met dankbaarheid en voldoening kan worden teruggezien op de vrucht baar bestede 25 jaar. Jaarvergadering Bloembollencul tuur. Gisteravond hieJd B.B.C haar jaarvergadering in café Flora, welke zeer goed bezocht was. De voorz., de heer J. C. v. 1. Meer, open de deze bijeenkomst met er op te wij zen dat het optimisme voor het vak bij het afsluiten van 1956 slechts voor een gedeelte n vervulling is gegaan. In het vroege broeiseizoe. waren de bloemenprijzen in alle landen goed, doch in februari 1.1. is hierin een flin ke kentering gekomen door een te grote toevoer, waardoor de prijzen der bloemen op een dusdanige wijze zakten, dat deze niet meer lonend waA en. Dit he'ft tot gevolg, dat mo menteel nog weinig hande. wordt ge daan in bollen. Spr. is echter toch nog hoopvol gestemd, da' de handel in het buitenland nog wel zal meevallen. Met genoegen kon de afd. terugzien op de luisterrijke viering van het 75- jarig bestaan, gehouden p 9 jan 1.1. Dank bracht spr. aan allen die hier aan hebben medegewerkt, in het bij zonder aan de gewestelijke en plaat selijke pers. Het besluit van de voor gaande vergadering om met de afd. Warmond, Wassenaar, Voorschoten en Katwijk deel te nemen met een praalwagen aan het Corso is een groot succes geworden. Er werd een le prijs beharld. De stand der gewassen noemde spr. goed, doch de erstand an de bloe men is minder groot, waaruit weer steeds blijkt dat men onder alle om standigheden van het weer afhanke lijk is. Ingekomer was een circulaire van de stichting tot bevordering van de vestiging van middelbare en kleine bedrijven, dit in verband met de ver kaveling van de bollengronden in het Langeveld. Gegadigden hiervoor kunnen zich schriftelijk wenden tot mr Vermeulen, Lorentzplein te Haar lem. Van het hoofdh istuur was een schrijven ingekomen met de medede ling, dat het -"he dsgerecht haar 50- jarig jubileum gaat vieren. Een com missie was samengesteld, welke tot taak heeft dit scheidsgerecht een pas send gerchenk te doen aanbieden be staande uit een tapijt. Besloien werd dat 50.uit de kas hiervoor be schikbaar wordt gesteld. Tot afgevaardigden naar de alg^m. vergadering op 29 april a.s. in het Gem. Concertgebouv te Haarlem wer den gekozen ie heer J. C. v. d. Meer en P. Steenvoorden, secundi H. v. d. Loo en P. Lindhout. De beschrijvingsbrie voor deze vergadering bracht geen besprekin gen voort. Alleen voor de rondvraag voor de algem. verg. werd verzocht het H.B er op te wijzen dat men in het alge neen niet accoord ging met het huidige systeem van de minimum exportprijzen en het oude stelsel be ter vond. Bovenal stc id echter, dat als er maatregelen moeten worden getroffen, het gehele vak hierover rroet beslissen De aftredende bestuursleden Th. G. v. Went en P. Steenvooiden werden herkozen. Het jaarverslag van de pen ningmeester sloot met een batig saldo van 34 cent; -oeken en bescheiden werden in keurige orde bevonden. In een primr overzicht gaf de secr. de voornaamste feiten van het afge lopen jaar weer; het ledental nam met 11 toe De afd telt 226 leden. Na een korte uiteenzetting door de voorz. werd besloten, dat. de afd. van B,B.C. zal toetreden als lid van de Stichting V.V.V., waarbij de heer H. v. d. Loo de afd. zal vertegenwoordigen. Toezegging werd gedaan dat de afd. ter gelegenheid van de Tulpenrallye op 5 mei a.s op de geschikte punten in Noordwijk tu'penversieringen zal doen aanbrengen terwijl bij de leden het nodige enthousiasme opgewekt zal worden om de bloemenfeesten in de naaste toekomst in onze Bloemen- badplaats zoveel mogelijk in ere te herstellen. Na een ko^te rondvraag, waarin ge wezen werd op het euvel van de los lopende honden, werd deze geani meerde vergadering besloten. OEGSTGEEST Dader aangehouden. De politie van Oegstgeest deelt mede, dat het haar is gelukt aa te houden de man, di dinsdag j.l. met een bestelwagen op de Rijnsburge-weg een aanrijding heeft veroorzaakt met een wielrijd- ster, die op het rijwielpad reed. VOORSCHOTEN TOEGANG „RAAPHORST" TIJDENS PAASDAGEN. Wegens het overdrukke autover keer op de Rijksstraatweg, is met de a.s. twee Paasdagen de ingang voor -wandelaars naar de koninklijke land goederen te Wassenaar verplaatst naar het ingangshek aan de Pape- weg, gelegen tussen Den Deijl en Voorschoten. VOORHOUT Onder voorzitterschap van de heer L. L. Prins, kwam de L.T.B.K.V.O.B. afd. Voorhout in vergadering bijeen. Na een kort woord van welkom, her dacht de voorz. het overleden be stuurslid de heer G. v. Leeuwen, waarna een gebed voor zijn zielerust werd gestort. De voorz. betreurde de slechte op komst. Hij constateerde dat het afge lopen seizoen voor 'de buitenlandse afnemers niet rooskleurig is geweest, wat wel oorzaak is van de down stemming die nu heerst. Hij sprak voorts de hoop uit, dat we een goed gewas zullen krijgen. De geest, adv., pastoor Bresser, was evenals de technisch adviseur, de heer C. P. Vergouwen, verhinderd. Mede gedeeld werd dat er dit jaar weder om een excursie gemar kt wordt naar het laboratorium in Lisse, ongeveer half juni. Het op rijm gestelde jaar verslag van de secretaris ontving een hartelijk applaus. Nadat door de heren G. Oostdam en L. Zonneveld de boeken en beschei den van de penningmeester waren gecontroleerd en accoord bevonden, werd de penningmeester gedechar geerd en dank gebracht voor zijn ac curaat beheer. De heren Th. v. d. Hulst en J. War merdam werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de vacature G. van Leeuwen werd benoemd de heer L. Vester. Spreekuur burgemeester. Vrij dag 19 april a.s. zal het spreekuur ten gemeentehuize, van de burgemeester vervallen. Omkering van de bewijslast De Wegenverkeerswet geeft een bijzondere regeling van de aanspra kelijkheid voor de schade, welke door een motorrijtuig is aangebracht. De wetgever is hierbij uitgegaan van de gedachte, dat de gebruikers van een motorrijtuig een groter gevaar opleveren dan andere weggebruikers. Daarom heeft de wetgever de auto mobilist met een grotere aansprake lijkheid belast dan hij volgens de algemene rechtsregels zou hebben. De verhoogde aansprakelijkheid geldt niet tegenover andere motorrijtuigen, zolang deze aan het verkeer deel nemen. De praktische betekenis van deze aansprakelijkheid zullen wij hieronder in grote lijnen aan de hand van enkele voorbeelden weergeven. De schade, ontstaan door een on rechtmatige daad, moet worden ver goed door degene, door wiens schuld de schade is veroorzaakt, zo schrijft ons Burgerlijk Wetboek voor. Wij onderstrepen hier het woord „schuld". Schuld is een onmiskenbaar element voor het bestaan van de verplichting tot vergoeding van schade. Degene, die schade heeft geleden, zal dus moeten stellen en bewijzen, dat de schade door de schuld van de ander teweeg is gebracht. Zonder schuld bestaat er geen schadevergoedings plicht. Op deze algemene rechtsregel maakt de Wegenverkeerswet een uit zondering voor de automobilist, De schade, ontstaan door botsing, aan- of overrijding met een motorrijtuig, moet door de automobilist worden vergoed, tenzij aannemelijk is, dat de botsing, enz., is te wijten aan over macht of schuld van een ander. De voetganger of wielrijder, die dooa- een auto is aangereden, behoeft dus niet te bewijzen, dat de aanrijding aan de schuld van de automobilist te wijten was. De automobilist is zonder meer verplicht de door de voetganger of wielrijder geleden schade te vergoeden, tenzij hij over macht aantoont of wel bewijst, uat de schuld bij de voetganger of wiel rijder lag. De betekenis van de verhoogde aansprakelijkheid ligt dus in de om kering van de bewijslast. De Wegen, verkeerswet heeft de op de automo bilist drukkende bewijslast enigszins verlicht door te bepalen, dat ook zijn echtgenote en zijn bloed- en aanverwanten in de rechte lijn (ouders, g-rootouders, kinderen, klein kinderen) als getuigen mogen wor den gehoord. Zonder deze uitzonde ringsbepaling zouden deze personen onbekwaam zijn om te getuigen De bepaling geldt intussen ook voor de teenpartij de voetganger of wiel rijder, die tegenbewijs wil leveren. Wie is aansprakelijk? De Wegenverkeerswet Iaat de ver hoogde aansprakelijkheid rusten op de eigenaar van het motorrijtuig. Iemand die een auto houdt zonder zelf eigenaar te zijn, is slechts aan sprakelijk, als het op de auto aan gebrachte kenteken door of vanwege de Minister van Verkeer en Water staat aan hem is opgegeven. De eigenaar of houder, die het motorrijtuig niet zelf bestuurt, is aansprakelijk voor de gedragingen van degene, door wie hij het rijtuig doet of Laat besturen. Wanneer kan gezegd worden, dat de eigenaar een ander met de autc iaat rijden? Een cliënt van een garagebedrijf had de hulp van dat bedrijf inge roepen om zijn defecte vrachtwagen naar het garagebedrijf te slepen. Hierop vertrok een in dienst van de garagehouder zijnde hulpmonteur met een takelwagen uit de garage om de vrachtwagen op te halen. De hulpmonteur was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij reed roekeloos en veel te snel. Hij nam een bocht te kort, waardoor hij de.macht over het stuur verloor, op het trottoir tereoht kwam en daar een voetgan ger aanreed. Tengevolge van deze aanrijding werd de voetganger ern stig verwond en overleed nog de zelfde dag. Zijn weduwe was voor haar onderhoud aangewezen op haar echtgenoot en eiste daarom schade vergoeding van de garagehouder. Zij stélde, dat de garagehouder eigenaar was van de takelwagen en daarmede de hulpmonteur had laten rijden. Maar de rechtbank te 's-Graven- hage, die dit geval te beoordelen kreeg, besliste ,dat van de garage houder niet gezegd kon worden, dat hij de hulpmonteur met de takel wagen had laten rijden. Aan de hulp monteur was op straffe van ontslag verboden zich met een motorrijtuig op de weg te begeven. Hij was eigen machtig tijdens de schafttijd bij af wezigheid van de chef-monteur gaan rijden. De weduwe bracht in hoger beroep voor het gerechtshof naar voren, dat herhaaldelijk door personeelsleden, die niet in het bezit van een rij bewijs waren, op de openbare weg werd gereden. Dit zou aan de garage houder, althans aan de chef-monteur, bekend zijn. Van de zijde van de garagehouder zou in elk geval on voldoende controle zijn uitgeoefend op de naleving van het door hem uitgevaardigde verbod om zonder rij bewijs te gaan rijden, aldus de we duwe. Op dit betoog ging het gerechtshof in. Indien zou komen vast te staan, dat de garagehouder het verbod niet handhaafde, zou hem zorgeloosheid verweten kunnen worden. Dit zou tot de conclusie kunnen leiden, dat hij geacht zou moeten worden de hulpmonteur met de kraanwaigen te hebben laten rijden. Het gerechtshof stelde daarom de weduwe in de ge legenheid een en ander door getuigen te bewijzen. Maar de weduwe slaag de er niet in dit bewijs te leveren. En dus bekrachtigde het gerechtshof het vonnis van de rechtbank, daarbij nog overwegende, dat van de eige naar vau een auto niet geëist kan worden, dat hij zodanige maatregelen neemt, dat het uitgesloten is, dat een onbevoegde de auto tegen de wil van de eigenaar gebruikt. De beperking der aansprakelijk heid De verhoogde aansprakelijkheid geldt voor elk schadebedrag voor wat betreft aan personen toegebrachte schade. Ziekenhuiskosten moeten dus volledig worden vergoed. Voor schade, welke aan goederen is aangebracht, heeft de wetgever de verhoogde aansprakelijkheid beperkt, tot de waarde van het motorrijtuig op het ogenblik van het ongeval tot een minimum van 5Ö0.Bij ver schil van mening moet de automo bilist bewijzen, tot welk bedrag zijn aansprakelijkheid beperkt is. Deze beperking ontneemt degene, die schade aan goederen heeft ge leden, echter niet het recht een on beperkte schadevergoeding te vor deren. Maar in dat geval rust op hern ook de last om de schuld van de automobilist te bewijzen. Alleen als hij geen schuld stelt, zal hij zijn schade slechts kunnen verhalen tot het beperkte bedrag.. De Wegenverkeerswet verleent voorts aan de rechter de bevoegdheid het bedrag der schadevergoeding te beperken, wanneer aannemelijk is, dat het ongeval mede te wijten is aan de schuld van een ander. Een voetganger stak in de bebouw de kom van de gemeente Heer de Bergerstraat over. Tijdens dit over steken werd hij door een automobi list aangereden, tengevolge waarvan hij zijn beide benen brak en een hersenschudding met hoofdwonde opliep. De voetganger vorderde ver goeding van de geleden schade. De rechtbank te Maastricht wees de vor dering toe. In hoger beroep overwoog het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch aan de ene kant, dat de snelheid van de automobilist te groot was. Indien hij minder snel zou hebben gereden, ge lijk zijn plicht was, zou het ongeval niet hebben plaatsgevonden. Aan de andere kant kon de omstandigheid, dat de auto met te grote snelheid reed, de voetganger niet van schuld bevrijden, daar hij met de vereiste oplettendheid het dreigende ongeval had kunnen voorzien. Een en ander in aanmerking ne mende, besliste het gerechtshof, dat de door de voetganger geleden schade slechts voor twee derde gedeelte door de automobilist behoefde te worden gedragen. De bromfiets De rechtbank te Assen heeft een belangrijke beslissing gegeven over de betekenis van de bromfiets. Er vond een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets, ten ge volge waarvan de bromfietser ernstig werd verwond en geruime tijd on geschikt was voor het verrichten van arbeid. De bromfietser ontving van de Federatie voor Ongevallenverze kering te Groningen diverse uitke ringen overeenkomstig de Ziektewet. Op haar beurt vorderde de Federatie het door haar in totaal uitgekeerde bedrag terug van de auto-eigenaar. De rechtbank wees er echter op, dat de Federatie niet gesteld had, dat de auto-eigenaar schuld had aan het ongeval. De Federatie had slechts naar voren gebracht, dat de betref fende persoon eigenaar was van de auto en daarmede een ander had laten rijden. De Federatie had dus haar vordering kennelijk gegrond op de verhoogde aansprakelijkheid van de auto-eigenaar. De rechtbank oordeelde evenwel, dat een rijwiel met hiulpmotor (brom fiets) een motorrijtuig is. En waar in het onderhavige geval schade was toegebracht aan de bestuurder van een motorrijtuig, moest de regeling van de verhoogde aansprakelijkheid hier buiten beschouwing blijven. Een bromfietser, die door een auto mobilist is aangereden en daardoor schade heeft geleden, zal volgens deze beslissing steeds moeten stellen en bewijzen, dat de schuld van het ongeval bij de automobilist lag. Slaagt de bromfietser niet in dat bewijs, dan zal zijn schadevergoe dingsvordering moeten stranden. Een andere consequentie van de gelijkstelling van een bromfiets met een motorrijtuig is, dat de verhoogde aansprakelijkheid ook geldt voor de bromfietser ten opzichte van de ge wone wielrijder en de voetganger. Deze laatsten zullen dus de brom fietser kunnen aanspreken zonder diens schuld te bewijzen. Mr. C. A. BARON BENTINCK Vrouw overboord? door Su-1 zen en daarvoor mag men hem dank- san Gilruth, A. W. Sijthoff's baar zijn. Uitg. Mij. Leiden. Knock-out Nick contra El Satiro. Door W. J. Ver- beeten. Uitg. „Helmond", Helmond. Susan Gilruth is een Engelse schrijf ster, die een story goed weet te ver kopen. Zij vertelt onderhoudend, geeft de situaties pakkend weer en houdt de spanning van de thriller er tot het laatste toe in. In dit boekje van de z.g. accolade-reeks beschrijft zij een zee-reisje, dat gekenmerkt werd door het overboord vallen van een jong meisje. Was het een onge luk of een moord? En wie deed het dan? Het mysterie wordt stukje bij beetje uit de sluiers gedaan en het slot is toch weer verrassend. Het boek is uit het Engels vertaald door H. v. d. Horst. Gij zult niet begeren. Door L. Kombrink. Uitg. „De Toren/laan", Assen. Men behoeft niet naar een ander land te gaan om grote zielestrijd te zoeken, om levensdrama's in klei ner of groter formaat te aanschou wen of te beleven. Men vindt ze ook in onze naaste omgeving, in het le ven van alle dag en 'iet is slechts ge lukkig ze te onderkennen. Zulk een levensbeeld weet de auteur L. Kombrink te schilderen in het boek „Gij zult niet begeren", het bijna ongekunstelde, doch voor de betrokkene niet minder ernstige le vensdrama, als hij als schippers knecht komt te staan tegenover de jonge vrouw, die de echtgenote is van zijn baas. Strijd, twijfel en verwach ting strijden om beurten in het hart van deze jongeman, doch zijn gezond verstand weet te zegevieren, hij blijft met zichzelf in het reine en tenslot te komt alles toch goed. De auteur heeft ongetwijfeld op de juiste wijze voor velen de weg gewe_ In de Jeugdpocket Cowboyserie verscheen dit boek voor jongens en meisjes van 1016 jaar als vervolg op „Knock-out Nick". Daarin worden de avonturen van deze jonge cowboy voortgezet als hij met Barry Davis, zijn voorman en zijn helpers in han den valt van een aantal veedieven van de Paisaro-ranch, die notabene gesteund worden door de sheriff, .die al even onbetrouwbaar schijnt te zijn. Het is een boeiend verhaaltje ge worden, waarbij de lezer somtijds voor verrassende dingenkomt te staan, die tot doorlezen nopen om de afloop te kennen. Vondsten in de woestijn van Juda. Door prof. dr J. van der Ploeg. Uitg. „Het Spectrum", Utrecht. Wetenschap blijft voor de „gewo ne" mens in de regel ongenietbare lectuur, omdat het in geleerde, stijl en dure boeken gebracht wordt. Daarom is het een goed idee geweest van de Uitgeverij „Het Spectrum" om prof. Van der Ploeg in de gele genheid te stellen over de vondsten in de woestijn van Juda een en an der in eenvoudige verhaaltrant mede te delen. Prof. Van der Ploeg is lid van het wetenschappelijk directorium van het Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden en lid van de Algemene Raad van het Voor-Aziatisch genootschap „Een Orient Lux". Door hem zullen de „Rollen der Dode Zee" voor ve'en weer levend worden. Kom eens naar de nieuwe fietsen kijken m= C.D. LIGTV0ET 5 prachtige modellen, verkrijgbaar in moderne kleuren: daar kunt U uit kiezenI Bewonder de vlotte, sportieve modellen; overtuig U van de gedegen afwerking tot in details,- rijd er eens op en merk zelf hoe fantastlsch-licht 'n RS loopt! fantastische fietsen Kraaierstraat 10 LEIDEN - TEL. 22356 PRETTIGE BETALINGSCONDITIES

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6