MEISJE 23. Ie klas Smoutzetter Het emaillehuis 't zit goed bij Een nieuw licht aan het uitspansel A WOENSDAG 17 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Wij wensen U met met de PASEN mooi weer. Wandel prettig in een goed zittend kostuum uit onze nieuwe kollek- tie van betere kwali teit. Mocht 't wat regenen? Ook leuke moderne re genjassen hebben wij voor dames en heren. N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39 - Leiden Volgent do nieuwe wet telijke voorschriften is een le betaling van 15% noodzakeliik als uw aankoop meer dan 125.00 bedraagt. Res tant kunt U voldoen in 40 week- of 10 maand- termiinen. Ook giro betaling is mogelijk. U koopt prettig en be trouwbaar bil N.V. Tex tielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39 - Leiden 2* Sole Mio die prachtige wollen dekens zijn anti mot J kunt dus bewaren voor later vastgestelde prijs f 84.00. 99.00. 125.00. ECeus uit 8 kleuren. N.V. Textielhandel Adr. v. Ooy Jr. Breestraat 39. Leiden. gevraagd voor hele of hal ve dagen in klein gezin, was geheel buitenshuis. Aanmelden: Verlengde Bloemistenlaan 49. Leiden. WIJ LfcVfcREN U ieder gewenst merk stofzuiger, -wasmachine of centrifuge tegen vastgestelde fabrieks prijzen. Edy, Pon. Mie- Ie, Erres, Ruton, H.E. AEG enz. Ook keuken- uitzetten KAT, BK, Er res en Acme wringers N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39 - Leiden Weer ontvangen flinke voorraad van ons be kend merk laken en sloop Raedtliuys in rood en bleu merk vanaf f 5.50 p. st. 'n Degelijke kwa liteit die wij al jaren lang verkopen tot volle tevredenheid. N.V. Tex tielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39 - Leiden 2* Sterkokos in diverse breedte en moderne des sins. N.V. Textielhandel Adr. van Ooy Jr. Breestr. 39. Leiden. Fa. J. J. TAVERNE SLAGERIJ Donkersteeg 17, tel. 20192 vraagt: SLAGERS BEDIENDE en HALFWAS OF SLAGERSLEERLING 2* Misschien krijgt U met Pasen visite? Verhoog de gezelligheid met een fraai Wilton karpet. Desso kleedjes, moderne gordij nen. Keus bij N V. Tex tielhandel Adr. van Ooy Jr, Breestraat 39. Leiden. DAMES, Als U 's morgens in uw huis rommelt trek dan zo'n leuke PEIGNOIR even aan. Ook voor he ren. jongens en meisjes leuke modellen. Ver geet ook niet onze kol- lektie pyjama's. N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39 - Leiden 2* Spoed. Vertrek. Nieu we herensportfiets met trekremmen en 3 versnel lingen 125.—. Nieuwe da mes sportfiets met terug traprem 90.Sleestof zuiger 220 V. ƒ22.50. Phi lips radio 75.—. Philips gram. 3 snelheden in sa- lonkast 95,Hoogl Kerkgracht 42. Z Leuke schattige dames japonnen hangen er ook voor U bij N.V. Textiel handel Adr. van Oov Jr. Breestraat 39. Leiden. Z Werkster voor direct gevraagd voor enkele mor gens oer week. Mevr. Na gel. Riinsburgerweg 54. Leiden. Ja, juifet, die moderne VAN H1JK wollen dekens in meerkleurig blokpa troon vinden Uw kinde ren zo aardig. Ook U bent er weg van en U koopt prettig bij N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39. Leiden. Wat zegt U van Cleopa tra? C de geschiedenis? Neen. de moderne ver sie van AUPING Het ledikant voor vlot te moderne mensen. 1- pers. 50.Leuke slaapkamerkleedies 12.95, N.V. Textielhan del Adr. van Ooy jr Breestraat 39. Leiden. LATILIT SCHUIMRUBBER MATRASSEN in alle maten vlot lever baar. wel iets duurder maar gezonder en betere nachtrust. Angst voor tegenvallen? Vraagt gerust proefma- tras en U bent gewon nen. N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39, Leiden. JABO LOPERS 50 cm breed kost maar 3,30 p. meter: 70 cm breed maar f 4.50 per meter en U doet er zo lang mee. Ook bouclé lopers en fraaie Wilton lopers in beide maten. Natuurlijk zorgt N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr voor grote keus. Fijne kalfslederen berenmolière. flqndwerksysteem Keurige zwart kalfs jonge heren molière. Handwerk- systeem dus spijker loos 4A 75 ferenmaten .40-47 36.75 Filialen te Leiden: Haarl.straat 135Oen Haag: Korte Poten 11, Venestraat 49, Weimarstraat 174 hoek Beeklaan. Drukkerij DE LEIDSE COURANT Papengracht 32 Leiden, vraagt een Voor goed vakman, goed loon en emolumenten. Aanmelden schriftelijk of persoonlijk Papen gracht 32. Een kleed in 3 kleuren dat niet kapot gaat is een Velveto karpet 200/300 f 98.—; 225/325 voor 118,ook kleed jes direct leverbaar 5.95 en 13.75. Sterk als een olifant en ver krijgbaar bij N.V. Tex tielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39, Leiden, Nog net voor PASEN gaat U weg naar N.V. Textielhandel Adr. van Ooy jr Breestraat 39 (recht over het postkantoor), Leiden, r een betere kwaliteit herenkostuum Het is pas feest als U bij Van Ooy bent ge weest. 2" Openlijk dank aan God voor verkregen genezing op voorspraak van Maria door het bidden van de Drie Weesgegroeten. 2 Woningxuil. Aangebo den aan de Lammenschans weg. zonnige le verdie ping. best. uit: voorkamer, achterkamer met balcon, keuken/badkamer, toilet. Gevraagd: grotere woning in Leiden of omgeving. Br. bur. v. d. blad. onder no. 4605. 2 De Fedra speciaalzaak van schoenen voor moei lijke voeten heeft de voor- jaarscollectie gereed. Stap nu over op Fedra. de mo dieuze voetvormschoen. gemaakt, voor uw gemak. H. C. Meijer. De Kempe- naerstraat 32. Oegstgeest. tel. 21956. 2* Gevraagd net R.K. meisje in klein gezin. Zelf standig kunnende werken. Mevr. Koek. Diefsteeg 8. Leiden. 2* 2 Meisjes van buiten b.z.a. voor kantoren schoon te houden of iets derge lijks, in de avonduren. Br. onder no. 4615 bur. v. d. bl. 2* Kano, een-pers., in pri ma staat, nieuw in de verf. Compleet met ped dels: 55.-. Goerres. Mors- weg 22. tel. 23969. Z I.g.st. Van Delft kinder wagen, Kleur crème. So- phiastraat 23. Haarden - Kachels NATUURLIJK AARLEM.STR. 160—165B 2* Tegen 1 mei vraagt mevr. Elshof, Haarl.straat 139a, een beschaafde hulp in de huishouding. Geen winkelwerk. „ROB'*, een sportief poplin jack met ritssluiting en - kijk eens wat meesterlijk! tricot garnering in contrastrijke Noorse dessins. In antraciet en zwart voor 4 C 95 jongens van 8 jaar, met 10a kleine stijging per maat. Grote Junior maten 2495 Moderne jongens dragen broeken nct-als-vader. IJzersterk en kreukvrij in bruin en grijs. 8 jaar 8.75 Met kleine stijging per maat. Ha, geen „knollen" meer! Nu ook voor jongens onvers!ijtbare nylon ankiets, speciaal uit Italië geïm porteerd. 8 jaar 2^5 Met kleine stijging per maat. heren- en jongenskleding GAQTt^ty^T tIAAG BUfc^IKAAT (ij). Swlhuil). LEIDEN VRIJWEL zeker zal na de 19de april, een zeer vurige komeet aan onze hemel zichtbaar zijn Optimisten voorspellen zelfs, dat hij de komeet van Haliey nog altijd de beroemd ste van deze zonderlinge hemelfami- lie aan vurigheid kan ovetreffen. Niet: zal overtreffen, want over de helderheid van een komeet valt van te voren slechts iets, niet veel te zeg gen. Zeker is, dat verrassingen met de komeet van Arend-Roland (zo ge noemd naar de twee Belgische ster- rekundigen, die hem op 8 november van het vorige jaar ontdekten) niet uitgesloten zijn. Vrij nauwkeurige berekeningen hebben duidelijk gemaakt, dat de kern van de komeet, de coma, veelal gevormd door kosmisch gruis, dat met ijsdeeltjes aan elkaar is gekit, even duidelijk zichtbaar zal kunnen worden als onze helderste sterren. Maar dan slechts rond de 19e april en even daarna, ais de komeet nog vlak bij de zon en de aarde is. Daar na zal hij vrij snel aan helderheid inboeten, om tegen de helft van de maand mei voor ongewapende ogen onzichtbaar te worden. Nee, in die coma schuilt niet het element van verrassing. Sensationele gebeurtenissen zijn wèl te wachten van de staart van de komeet van Arend- Roland. .We bele ven een voorjaar van veel zonne vlekken, hetgeen er op duidt,-dat onze kosmische moeder bijzonder actief is en veel straling de wereldruimte in zendt. De aarde vergaat!" DIE STRALING kan er voor zor gen, dat uiterst kleine deeltjes van de coma worden „weggeblazen", en die worden dan zichtbaar als een soms fellichtende sluier die achter de eigenlijke aanzweeft. Doet de zon dus goed haar best, dan is het mogelijk, dat de sluier de staart van de ko meethet licht van de coma vele keren in helderheid overtreft. Dan zal een schouwspel te zien zijn, dat veel sensatie kan wekken. Een schouwspel dat zelfs in vroeger eeuwen de mensen soms tot de uiterst angstige gedachte kon brengen, dat de aarde verging. Omdat de aarde zich zou moeten bewegen door de komeet staart heen, die zou bestaan uit uiterst giftige gassen, welke alle leven op aarde met één slag zouden vernieti gen. De beroemde Nederlandse ro man als „Het verstoorde mierennest" van Kees van Bruggen heeft een der gelijk sprookje tot uitgangspunt. Sprookje, inderdaad, want al zou de aarde door de staart van een ko meet moeten gaan, dan nog zouden wij er op aarde geen zier van mer ken. Zo'n staart is namelijk zo ont zaglijk ijl, dat men eigenlijk niet eens mag zeggen dat het een staart is, want dat woord suggereert nog altijd, dat 't een vrij stevig ding moet zijn. Vrijwel zeker komen er in ko- metenstaarten gassen voor als me thaan (moerasgas) en waterstofgas, die giftig zijn, maar nogmaals: de hoeveelheden in die staarten zijn zo gering, dat zij geen enkele nadelige werking kunnen uitoefenen op het geringste beetje leven op aarde. In het noordwesten. VAN DE 8ste november af, het ogenblik dus van zijn ontdekking, heeft de komeet van Arend-Roland al een heel lange baan afgelegd, die met sterrekijkers zichtbaar was. Nu kun nen kometenzoekers, die op het noor delijke halfrond van de aarde wonen, niets uitrichten, want deze week nog beweegt de komeet van Arend-Ro land zich nog langs de zuidelijke he- melhelft. Na de 19e echter komt hij aan onze hemelhelft „op". Hij zal zich hoe langer hoe meer gaan afteke nen aan de noordelijke hemelhelft, tijdens de avonduren. Midden mei zal hij zelfs rond 25 graden boven de noordelijke horizon zichtbaar zijn. Maar dan heeft hjj al zo veel aan hel derheid ingeboet, dat hij zonder kij ker vrijwel zeker onzichtbaar zal zijn. Zij. die niet over sterrekijkers be schikken, moeten dus na zonsonder gang de komeet van Arend-Roland zoeken boven het noord-westen, maar liefst zo spoedig mogelijk na de 19e april. Nogmaals: verrassingen, mis schien zelfs grote verrassingen zijn, niet uitgesloten. Het is mogelijk dat de komeet van Arend-Roland de astronomische geschiedenis ingaat als de helderste komeet van deze eeuw. Wie meer wil weten over de „loop baan" van deze komeet verwijzen wij naar het laatst verschenen nummer van „Hemel en Dampkring", het or gaan van de Vereniging voor Weer- en Sterrekunde, waaraan wij enkele gegevens ontleenden. Wilt U iets weten? Vraag: Route langs natuurschoon voor toerist per bromfiets van Voor schoten naar IJmuiden, terug langs Schiphol door het merengebied. Hoe veel km? Antwoord: Voorschoten, Wassenaar- Rijksdorp, Katwijk a. d. Rijn, Noord- wijkerhout, Vogelenzang, Aarden- hout. Bloemendaal, IJmuiden, afstand 45 km. Terug langs het Noordzeeka naal naar Halfweg, vvr.nenburg, Bad hoevedorp. Schiphol, Aalsmeer, Lei- muiden, Rijnsaterwouden, Oudewete ring, Leiden, Voorschoten; afstand 55 km. Vraag: Route van Leiden naar Hoorn; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Amsterdam, Edam, Hoorn- afstand 85 km. Vraag: Route Nieuwkoop naai De Lier; hoeveel km.? Antwoord: Nieuwkoop, Alphen, Ha- zerswoude, Benthuizen, Zoetermeer, Pijnacker, Delft, De Lier; afstand 50 km. Vraag: Over de kunst van zelfver dediging. Antwoord: U kunt zich wenden tot de Sportschool Holvast, Pieterskerk gracht 9 Leiden. Vraag: Inzake R.K. Jeugdbeweging in Den Haag en Toertochten via R.K. Jeugdherbergen. Antwoord: Het a^ van het na tionaal hoofdkwartier f.K. Jeugdbe weging in Den Haag is ?an van Nas- saustraat 113. Wat uw vraag betreft over de R.K. Jeugdherbergen kunt u zich beter wenden tot de Katho lieke Vacantiehuizen- en Jeugdher bergen Centrale, Nachtegaalstraat Blbos Utrecht. -

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9