Ontploffing aan boord van de „Gunnard" fe Rotterdam De 25.000ste Leidse burger werd doorgelicht 15 Gewonden; doden nog niet allen gevonden Twee kostbare beeldjes ontvreemd uit Leids Museum Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank „Leiden - Oegstgeest" I WOENSDAG 17 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT „Erger dan een bominslag Nog: steeds weet men niet precies hoeveel slachtoffers de ketelexplosie in de sleepboot „Gunnard" geëist heeft, die gistermorgen bij het „sto men van de kleppen" plaats vond. Vast staat, dat kapitein M. J. van der Es, uit Rotterdam, de 23-jarige sto ker P. Hagen uit Den Bosch en de 56-jarige machinebankwerker C. Visser uit Rotterdam, die op het ogenblik van de ontploffing bij de ketel stonden, zijn gedood. Het ontzielde en zwaar verminkte lichaam van de laatste kon dinsdag middag door duikers van de konink lijke marine in de Waalhaven wor den geborgen. Later is nog een dode opgehaald, maar deze kon niet ge ïdentificeerd worden. Er zijn verder 15 gewonden te be- mast van het vaartuig werd als treuren, waarvan de 63-jarige heer een speer weggeschoten en prikte de F. Blij uit Rotterdam, die een wervel- fractuur bekwam, de 29-jarige mo torrijder, E. van Duin uit Rotterdam, die bij het gebeuren juist de Waal haven passeerde en de 51-jarige A. Dupree uit Rotterdam, die in zorg wekkende toestand naar het Wester - ziekenhuis aldaar werd overgebracht, wel de meest ernstig gekwetsten zijn. Als een speer... Erger dan een bominslag was vol gens getuigen de ontploffing van de Gunnard". Met een daverende slag vloog het schip uit elkaar. Een hoge zuil van kokend water, modder en olie steeg omhoog en stalen platen vlogen als veren door de lucht. Mensen, die voorbijgingen, werden door de luchtdruk tegen de grond ge slagen en een regen van klinknagels, tandwielen en scherven zoefde door de lucht. Een beeld van de ravage, die werd aangericht aan boord van de sleep boot, die door de ontplofte ketel werd getroffen. auto van een heer, die de Waalha ven passeerde. De bestuurder bleef ongedeerd. De „Gunnard" werd volkomen ver nield: slechts een stukje van de schoorsteen steekt boven het water oppervlak uit. Het aan het noodlotsschip gemeer de zusterschip „Annard" werd even eens zwaar beschadigd. Aan stuur boordzijde werd het over een lengte van dertig meter ingedrukt. Het hou ten stuurhuis werd weggeblazen en kwam bij de zeesleper „Hudson" van L. Smit's Internationale Sleepdienst aan boord terecht. Aan boord van de Annard" werd niemand gewond. Verbindingen verbroken. Het grootste stuk van de explode rende stoomketel, dat een geschat gewicht heeft van 12 tot 15 ton, boorde zich op de Waalhavenweg oostzijde, bij het marine-etablisse ment in de grond. Het was ook dit brok, dat de motorrijder trof. Het ijzersloeg een diepe krater in het pla veisel en vernielde alle stroomkabels en verbindingen. Het G.E.B. slaagde er vrij spoedig in de vele bedrijven aan de Waalhaven van stroom te voorzien maar voor de rest van de dag was telefoonverkeer tot aan Per nis onmogelijk. In de omgeving werd veel glasschade veroorzaakt. Men was aanvankelijk voornemens, door middel van een drijvende bok de gezonken „Gunnard" te lichten, bij welke onderneming men tevens verwachtte, dat het laatste slachtoffer zou worden aangetroffen. Wat de berging van het wrak be treft, zijn de bergingsmaatschappijen thans echter van oordeel, dat lichten van de sleepboot onmogelijk is. Het schip is zodanig uit elkaar geslagen, dat men het slechts bij gedeelten te gelijk boven water zal kunnen ha len, waarvoor men van snijbranders gebruik zal moeten maken. inruil-campagne tijdelijk reductw 25 °l° Sola heeft een grote voorjaars-verrassing voor U. U kunt nu in het bezit komen van schitterend, Sola-tafelgerei, voor een kwart minder dan de normale prijs. Van 17 april t.e.m. 4 mei kunt U uw oude tafelgerei, In elke gewenste hoeveelheid en van welk merk ook bij uw Sola-winkeller Inleveren en het vervangen door prachtig, gloednieuw Solo-tafelgerei, met een korting van 25%. U mag inleveren w&t U wilt: messen, vorken, lepels, groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zijn. Alleen aluminium komt niet in aanmerking. Dit is de kans van uw leven om tafel gerei voor uw leven te verkrijgen, zó voordelig als nog nooit mogelijk was en nooit meer mogelijk zal zijn. r Stel uw Sola-wensen niet meer uit. Doe Uzelf niet tekort. Profiteer zoveel mogelijk van dit zeldzame Sola-aanbod U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) in Sola-Massief (door en door vlekvrij) in de hier afgebeelde modellen. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Groentenen fruitteelt met betere, landbouw met ongunstige resultaten Zware straffen voor geknoei met exportpapieren De Utrechtse rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaken tegen vijf personen, die terecht ston den wegens valsheid in geschrifte, i.e. het op valse formulieren uitvoe ren van spek naar West-Duitsland. Een 49-jarige procuratiehouder te Driebergen-Rijsenb., die contact had gelegd tussen zijn firma, een han delsonderneming te Zeist en een Duits concern, dat om zijn bemidde ling had verzocht voor de levering van een grote partij Frans spek via Nederland naar West-Duitsland, werd veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf. De directeur van voornoemd concern, een 48-jarige inwoner van Zeist, die valse certificaten van oor sprong alsmede veterinaire verklarin gen had laten opmaken, kreeg negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De 41-jarige directeur wonend te Driebergen en een 34-jarige Zeis ter koopman, die voor een soortgelijk feit hebben terecht gestaan, werden eveneens veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Eij 22-jarige Utrechtse im- en ex porteur, die zijn medewerking had verleend bij het invullen van voren bedoelde formulieren, kreeg drie maanden met aftrek. ANDERHALVE TON VOOR VLIEG TUIG VAN MGR. STAVERMAN BIJNA VOL. i Van de anderhalve ton, welke no dig is voor het vliegtuig van mgr. M. Stavenman, apostolisch vicaris van Hollandia op Nieuw-Guinea, en zijn priesterpiloten, heeft de Missie Ver keersmiddelen Actie reeds 130.000 bijeengebracht, terwijl andere orga nisaties voor een bedrag van f 15.000 zorgden. Er ontbreken dus nog slechts enkele duizenden guldens. De pries ter-piloten, die thans in opleiding zijn, zullen binnenkort hun brevet ontvangen. Bovengenoemde bankinstelling hield haar 67e algemene ledenvergadering. De voorzitter van het bestuur, de heer P. J. Kolderman, gaf in zijn openingswoord een overzicht van de productie- en opbrengstresultaten in de verschillende agrarische sectoren. De groenten- en fruitteelt heeft in 1956 een lagere productie opgeleverd dan in 1955, doch een betere prijs- opbrengst deed de bedrijfsresultaten over 1955 tot tevredenheid stemmen. In de landbouw echter zijn de resultaten het afgelopen jaar teleur stellend geweest. Het vorig jaar heeft de tijd van geldruimte plaats gemaakt voor die van geldschaarste. De verkrapping van de geld- en kapitaalmarkt had tot gevolg, dat velen een beroep op de boerenleenbanken deden ter voor ziening van hun credietbehoeften. Een en ander noopte het bestuur der Centrale Bank te Utrecht tot het nemen van een aantal maatregelen-, die enerzijds de beleggings- en liquiditeitsgrenzen van de aangeslo ten banken nauwer aanhaalden en anderzijds voor een aantal beleggin- Buddha in de drukte verdwenen Op onnaspeurlijke manier zijn gis termiddag twee kostbare Buddha- beeldjes verdwenen van de afdeling Oosterse Kunst in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat te Leiden. Men neemt aan, dat de beeldjes tussen één uur en half vier zijn ont vreemd uit de vitrine waarin ze stonden. Tegen half vier werden buiten landse anatomisten, deelnemers aan het te Leiden gehouden congres, door het museum rondgeleid hetgeen be grijpelijkerwijs enige drukte met zich bracht. Op dit moment kan de diefstal dus niet plaatsgevonden hebben, of de man, die zich over de beeldjes ont fermde moet van een grote koel bloedigheid getuigenis afgelegd heb ben. De groep geleerden en hun vrou wen, ongeveer 60 in getal, zijn door de heer Pott, de directeur van het museum rondgeleid. Toen deze met zijn gezelschap in de zaal voor Oos terse kunst kwam, ontdekte hij on middellijk het afwezig zijn van deze twee kostelijke beeldjes. Even later besefte hij dat ze ont vreemd moesten zijn. De dief heeft De foto's tonen de twee beeldjes, waarvan de hoogte de 20 centi meter niet overtreft. Zowel de vier- armige „Bodhisattva" als de staan de Buddha-figuur zijn in vakkrin gen zeer bekend. Het vermoeden is dus gewettigd, dat een maniakale verzamelaar de voorwerpen heeft ontvreemd. uit de rij beeldjes in de vitrine de juiste keus gemaakt. Om één uur had de heer Pott deze vitrine, die staat achter in de zaal van de Buddha-expositie, nog gecon troleerd. Hij had nagegaan of de lichtval bij de nieuwe verlichting wel voldoende was. De directeur ver moedt, dat de diefstal nog vóór half drie heeft plaatsgevonden. De bovenplaat van deze vitrine was vrij eenvoudig te verwijderen. De twee beeldjes zijn Hindu- Javaanse bronzen van omstreeks de negende eeuw na Christus. Het ene beeldt Buddha uit, staan de met een stralenkrans en vertegen woordigt een waarde van ongeveer 16 a 1700 gulden. Het andere, dat Buddha weergeeft met als ana tomische bijzonderheid vier ar men en staande op een voetstuk, is naar schatting 1000 tot 1200 gulden waard. Van dit laatste beeld zijn de voeten afgebroken. Men vermoedt, dat niets ontziende verzamelaars zich over de beide kunstvoorwerpen heb ben ontfermd. Reeën in Kennemerduinen In het nationale park de Kenne merduinen in Overveen zijn twee reeën, een bok en een hinde, vrij gelaten, die de heer J. Scholten uit Enschede aan de Stichting het Na tionale Park de Kennemerduinen heeft geschonken. De dieren zijn wei nig schuw en vertonen nog geen nei ging om naar elders weg te trekken. Voor de Kennemerduinen zijn deze reeën een belangrijke aanwinst. De kans bestaat daar een wildsoort te rug te krijgen dat vroeger vrij veel vuldig voorkwam. TWEE HOOGLERAREN VRAGEN ONTSLAG. Aan dr. F. J. Buytendijk is op zijn verzoek bij K.B. met ingang van 16 september eerval ontslag verleend als hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Met ingang van 1 september en 16 september is aan dr. F. A. Vening Meinesz op zijn verzoek eervol ont slag verleend als buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft en de Rijksuniversi teit te Utrecht. SCHOENFABRIEK DOOR BRANü' VERWOEST. In de nacht van maandag op dins dag is de Wennekes-schoenfabrlek te Kaatsheuvel gedeeltelijk door brand verwoest. De voorraad en verschil lende machinerieën gingen verloren. Het aan de voorkant van het gebouw gelegen kantoor liep grote water schade op. De schade, die door de be drijfsleiding op enige honderdduizen- en guldens wordt geschat, wordt door de verzekering gedékt gen een verbod of beperkende be palingen instelden. Ondanks deze maatregelen behoefden kredietaan vragen gedaan door agrariërs om liquiditeitsredenen niet te worden afgewezen. De voorzitter memoreerde in deze ledenkring het 26-jarig jubileum van de bestuursleden, de heren L. Snoe- ker en J. A. van der Zeeuw, die geheel belangloos zo vele jaren hun krachten in dienst van de coöpera tieve vereniging hadden gesteld. De heer A. P. van Egmond, voorz. van de Raad van Toezicht, sprak hierna woorden van waardering tot de heer P. J. Kolderman, het feit herdenkend, dat ook hij reeds meer dan 25 jaren deel uitmaakt van het bestuur der bank. Bij de verkiezingen werden de af tredende leden, de heren P. J. Kol derman en M. Verhaar, met grote meerderheid van stemmen herkozen. De kassier, de heer A. Jansen, bracht een financieel verslag uit. Het niet slagen van de 3 y, Staatslening 1956 bracht een kentering in de geld en kapitaalmarkt. Een oplopende rentevoet was het gevolg. Maatrege len van de Nederlandsche Bank nood zaakten tot verhoging der rente voor credieten. Ook de verhoging der spaarbankrente met 0,3 procent noop te daartoe. Ondanks het feit, dat de uitzettingen de toename der geldmid delen overtroffen, is de liquiditeits positie van de bank gunstig en geeft nog ruim gelegenheid te voorzien in de credietbehoefte van de agrarische bedrijven. De omzet der bank is gestegen met ruim 8 miljoen tot ruim 75 mil joen. De balans geeft een totaal aan van 6% miljoen, terwijl de reserves stegen tot 197.000, Een in bespreking gebracht voor stel tot wijziging der statuten en huishoudelijk reglement kon niet in stemming worden gebracht, aange zien het hiertoe benodigde aantal leden (driekwart van 465) niet aan wezig was. Na vaststelling der maximale gren zen tot welke bedragen door het be stuur gelden mogen worden aange nomen en credieten mogen worden verstrekt, werd deze vergadering ge sloten. OEGSTGEEST Geslaagd De heer C. E. Molen kamp, koster van de parochiekerk van St Willibrord te Oegstgeest, slaagde dezer dagen te Haarlem cum laude voor het examen van de dioce sane kostervereniging „St Guido". Een fruitmand voor groentehandelaar De 25.000ste Leidenaar, die heden morgen de school aan de Maresingel bezocht om zich te laten doorlichten, was de heer Leendert Mathijs, Nieu we Beestenmarkt 20a, oud 70 jaar. De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, was in de school tegen woordig om van dit heugelijke feit een kleine gebeurtenis te maken. De mensen, die de administratie van het doorlichten bijhouden, hadden er op gerekend, dat omstreeks half tien de 25.000ste zou binnenkomen. Het is toch nog ruim tien uur geworden eer de man, waarop gewacht werd, arri veerde. Er stond een fruitmand klaar voor de gelukkige en het was wel een hele onthulling toen de man, tot wie alle huldebetoon gericht werd bekend maakte, dat hij van zijn vak groente handelaar is. Gelukkig is hij nu hau- delaar-in-ruste, zodat ook voor hem zoals hij verklaarde de mand welkom is. Wethouder Menken zei in een offi cieel speechje, dat ter aanmoediging van de burgerij deze kleine plechtig heid was georganiseerd. Hij felici teerde de gelukkige en wekte alle burgers op om aan dit massale on derzoek naar tuberculose deel te ne men*

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7