Min. Cals over belastingverhoging Salarissen van onderwijzers L*Ot gaan straks omhoog visie op Produktscliap voor sierteeltprodukten Hoera-stemming in Zeeland Groningse dag op Keukenhof reumatiek Touwtrekken aan 't prikkeldraad in Baario Zakelijk huwelijk behield zijn rechtsgeldigheid WOENSDAG 17 APRIL 1957 -DE LEinSE COURANT PAGINA 3 Nog 100 miljoen voor Onderwijs Minister Cals heeft gistermiddag in de Eerste Kamer gezegd, dat er nog 100 miljoen gulden voor het Onder wijs nodig zal zijn. Het is nog niet duidelijk, gezien de huidige beste dingsbeperking waar dit geld van daan moet komen. De minister sugge. reerde, dat de Kamerleden wellicht bereid moeten zijn opnieuw toestem ming te geven tot het verhogen van de belastingen. Volledige overeenstemming is be reikt over de salarissen van de on derwijzers. De minister was verheugd dit te kunnen mededelen; enige uren tevoren was in het overleg overeen stemming bereikt. Het betreft hier de salarissen voor de leerkrachten in het lager onderwijs. De voorbereiding van het Konink lijk besluit zal nog enige maanden Straaljagers van Ypenburg naar Deelen Minister Staf heeft bekend ge maakt, dat hij van plan is de opera tionele basis voor straaljagers van Ypenburg naar Deelen over te plaat sen. Op Ypenburg zouden dan opera tionele squadrons gestationeerd wor den. Ook het transport-squadron van de luchtmacht, dat uitgerust is met Da- kota's en sinds lang op het vliegveld Valkenburg is ondergebracht, zal waarschijnlijk dit najaar naar Ypen burg verhuizen De op Dee' ^stationeerde lichte vliegtuigen luchmacht pi- percubs en ers zullen naar Ypznburg wo. a overgebracht. In luchtmachtkringen is men reeds lang van mening, dat Ypenburg niet voldoet als basis voor de straaljagers. Het vliegveld heeft moeilijke aan vliegroutes door de nabijheid van Den Haag. Bovendien houdt men rekening met de uitbreiding van Den Haag, die de mogelijkheid niet uitsluit,, dat het vliegveld aan alle»zij den zal wor den ingebouwd. Onze voorspelling, dat de filmru briek ,Blik in de monitor" bij de K.R.O. niet zal slagen, als men vol hardt in de wijze van uitvoering, komt wel zeer spoedig uit. Pieter van der Valk heeft er namelijk ook nu niet al te veel van gemaakt. Hij wilde alles heel mooi en breed zeg gen, maar het effekt was bedroevend. Zijn taal is onverzorgd; hij is on duidelijk in zegswijze en hetgeen werd behandeld, was omslachtig en weinig belangrijk. Hij had de Neder landse sineast Charles Huegeuot van der Linden te hulp geroepen voor een gesprek over de Engelse film industrie, en dit onderdeel maakte de rubriek nog even interessant. Voor het overige viel heel veel buiten de aandacht van de doorsnee kijker, hetgeen te erger was, omdat de op 35 minuten geplande rubriek uitliep tot een klein uur, hetgeen te veel van de toch al verflauwde aandacht vergde. In verbeterde vorm is de Poppenkast op het scherm gebracht. De tekst van mr. Jan Derks is he laas nog wat te intellectualistisch, maar de wijze waarop ze (door Piet Ekel?) werd gesproken, vergoedde veel. De politieke poppen van-Char les Boost waren ditmaal een tikje geestiger. De een-acter „Sanders van de centrale verwarming" werd over de hele linie goed gespeeld en door Luc van Gent deskundig geregis seerd. Even kwam de camera in het beeld en tweemaal ontbrak het ge luid bij de aankondiging door Han- nie Lips Het beste van gans de avond was de epiloog door de Augustijner pater Leopold Verhagen. In een pa rafrase op het vertoonde spel richtte hij een treffende overweging op het motief, Christus' kruis niet te ont wijken In het NCRV-nrogramma van donderavond heeft de maandelijkse ontmoeting plaats met takken en zijtakken van kunst uit verleden en heden Dat is een gevarieerde ru briek, waarin Jaap ter Haar ontvangt en Ab van Roon samenstelt en re gisseert. Het verdere deel van avond staat in het teken van Goede weekviering. Op de British Industries Pair, welke in mei a.s. in Birmingham wordt gehouden, zal een nieuwe te levisie-ontvanger worden gedemon streerd die aan het plafond wordt opgehangen en het beeld op een scherm van 1,2 v 0,9 meter projec teert. Deze ontvanger zal worden ge demonstreerd. tezamen met een ge luidsapparaat dat reeds in verschil lende ziekenhuizen is aangebracht om het mogelijk te maken het ge luidsgedeelte van televisie-uitzendin gen af te scheiden van het beeld en door middel van hoofdtelefoons naar de individuele patiënten te leiden Dit systeem van „zwijgende beel den" lost het grote probleem van te levisie in ziekenhuizen op, namelijk om op een zaal televisie te hebben zonder de patiënten die rusten of te ziek zijn om te kijken, te storen. in beslag nemen. In afwachting hier van, meende men reeds nu tot publi- katie van de overeenstemming over te moeten gaan om de rust in de kringen van het lager onderwijs te bevorderen. De onderwijzers zullen er hopelijk uit concluderen, dat de regering hun werk, dat zij onder moeilijke omstan digheden moeten verrichten waar deert. Leraren. Over het salarisbeleid ten aanzien van de leraren zei ministers Cals, dat het z.i. volkomen onjuist is om de salarispositie van de leraren te ver gelijken met die van een bepaalde ambtenaar van Verkeer en Water staat. Volgens hem zal men hoog stens een vergelijking kunnen maken met de groep van wetenschappelijke ambtenaren Op een drietal departe menten wordt nu een onderzoek in gesteld naar de positie van de aca. demisch gevormde ambtenaren in het algemeen. Nu reeds is gebleken, dat hun positie beneden die van de lera ren is gesalarieerd. Men zal in het lerarencorps ook meer gradering moeten toepassen, aldus de minister. Niet iedere leraar zal het maximumsalaris moeten be reiken. De ernstige situatie in het onder wijs, aldus de minister, ie ontstaan Koningin bezocht de Keukenhof Tussen half negen en half elf he denmorgen heeft de koningin een be zoek gebracht aa - de Keukenhof in Lisse. De koningin, die vergezeld was van prinses Margriet en een hofdame, bewaarde een streng incognito. Het treinverkeer met Frankrijk gestagneerd Wegens de spoorwegstaking in Frankrijk zal er op woensdag 17 en donderdag 18 april geen treinver keer tussen Amsterdam en Parijs zijn De treinen NederlandParijs zullen slechts tot en van Brussel rijden Er is een kleine mogelijkheid dat op woensdag 17 april wel zal rijden trein door het tekort aan onderwijzers; u jo8< die om 13 qo uur uit Amster 1957 zal in dit opzicht een moeilijk jaar worden. Het evenwicht is voor lopig nog lang niet hersteld. Niet ingegaan op advies van Ned. Gladiolenvereniging Herinnert U zich nog?Enkele weken geleden kwam de Ned. Gladio lenvereniging bijeen om het Produkt- schap van advies te kunnen dienen wat betreft de vaststelling van de nieuwe minimum-exportprijzen. De vereniging kwam na een uitvoerig de bat tot de conclusie dat men het maar een behoorlijke prijsverhoging moest aansturen, daar de kosten sterk waren gestegen, e.d. En dat ge beurde. Dinsdagmiddag kwam dit ad vies in de openbare vergadering van het Produktschap voor Siergewassen Den Haag en deelde de voorzitter, dr. A. J. Verhage, mede dat de com missie van bijstand van mening was, dat de Ned. Gladiolenvereniging voor de dikke maten wel een beetje te hoog gegrepen had. Daar was het ge hele Produkschap het mee eens, de heer Th. de Vroomen uitgezonderd en zo zullen de prijzen voor het a.s. seizoen wat de maten 14op, 1214 en 1012 betreft lager komen te lig gen resp. 0.50, f 0.50 en 0.25 per 100 minder dan de Ned. Glad. Ver had voorgesteld. Dit punt kwam direct na de ope ning aan de orde. Op een vraag van de heer De Vroomen of het geen aan beveling verdiende te wachten met het vaststellen der prijzen totdat de kortingspercentagens met Duitsland zijn vastgesteld zei dr. Verhage, dat het niet wenselijk was deze zaak uit te stellen, daar men in sommige han delskringen op de prijzen zit te wach ten. De heer Van Dam vroeg of men nu weer geen narigheid -nu kunnen krij gen als men zonder de organisaties er in te kennen nu zonde meer de prij zen vastlegde. De voorzitter liet gelijk doorschemeren, dat het niet onmoge lijk is, dat men voor de Westeuropese landen een uniforme korting krijgt. De heer Braam wees er op, dat de voorgestelde m.e.p. ook gelden voor de snelst groeiende soorten en vond de prijzen rijkelijk hoog. De heer De Vroomen was van me ning, dat men net advies van de Ned Glad. Ver. moest volgen, maar toen dr Verhage vroeg wie er nog meer zo over dachten, bleek de heer De Vroo men alleen te staan Vervolgens kreeg men een uitvoe rig debat over de vraag waar azalea indica nu moet worden onderge bracht: bij de boom- of bij de bloem kwekerij? Ook in de vorige vergade ring heeft men over deze vaag een ellenlang debat gevoerd en de verte genwoordigers der bollensector, die van deze vraag uiteraard geen laaien de hoofdpijn hebben gel-regen, zullen na de vergadering van woensdag zo ongeveer aan een Azalea-complex toegeweest zijn Vervplgens kreeg men het ook nog eens uitvoerig over de loonschalen van het P.V.S. en toen kwam dan het rapport over de Euromarkt aan de beurt. Dr. Verhage had, zo bleek later, ge dacht dat er een breedvoerige gedach- tenwisseling over zou ontstaan, maar dat viel ronduit tegen. Weliswaar kwamen er vragen: hoe is het met de teeltbeperhing in de landen waarmee we straks vermoede lijk één gaan worden; hoe wordt de verhouding bloemenexporteur-bollen- exporteur, enz. Maar tot een werke lijk diepgaan gesprek kon men niet komen. Er zullen trouwens nog wel besprekingen gevoerd moeten worden voor deze zaak „rond" is ook. dam vertrekt. Dezelfde mogelijkheid bestaat ten aanzien van trein D 125, die op 18 april om 17.45 uur uit Parijs naar Nederland vertrekt Zekerheid hieromtrent bestaat even wel niet. De nachttreinen tussen Amsterdam en Parijs zullen in de nacht van 16 op 17 april nog normaal rijden. Meer dan f 3000,—— op straat Toen mevrouw K uit Borselen gis teren met haar baby aan het wan delen was, vond zij een briefje van 25 op straat. Zij raapte het op en ontdekte welda dat er nog meer briefjes op straat lagen. Over enkele tientallen meters verspreid vond ze 1350 gulden in briefjes van f 25 en 10.Een andere voorbijganger vond een bedrag van ongeveer 2.000 Het geld bleek even tevoren ver loren te zyn door een zakenman, die van de markt huiswaarts keerde, en zijn .slappe was" niet zo secuur in zijn zakken opgeborgen had. Zeeland heeft vanmorgen de eerste trein, die over het geëlektrificeerde baanvak zijn grondgebied binnenreed, als een vorst ingehaald. Op alle stations hielden de burgemeesters begroetingstoespraken, zongen school kinderen, jubelden verheugde mensen en werden geschenken overhan digd door gemeentebesturen en vele anderen aan de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen en aan het personeel van de N.S. Baanvak electrisch De elektrificatie was een feit, toen de trein, die omstreeks half zeven uit Utrecht was vertrokken, het station te Roosendaal om twee minuten voor negen verliet, en met de stroomaf- neembeugel tegen de glinsterend nieuwe geleidingsdraad gedrukt de spoorlijn RoosendaalVlissingen op reed. De reisduur op het traject Vlis singenAmsterdam is nu tot minder dan drie uur teruggebracht. Vóór het vertrek uit Roosendaal had de burgemeester, de heer A. M. F. Freijters, de heer ir F. G. den Hollander, president-directeur van de N.S. een antiek kistje, gevuld met kandij, een typisch Roosendaal's pro- dukt, overhandigd en de directie van de N.S. vijf woningen aangeboden ten behoeve van personeel der spoor wegen. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Brabant *nr G. E. F. M. van der Schriek hield een hartelijke toespraak en bood een geschenk aan. Vervolgens stopte de trein in Ber gen op Zoom, in Rilland-Bath, Krab- bendijke en Kruiningen-Yerseke. Ook in Goes, Arnemuiden en Mid delburg stapten gasten in en precies te elf uur kwam de trein op zijn einddoel, Vlissingen, aan. Tijdens een korte plechtigheid in de hal van het Vlissingse station, bood de burge- Weer nieuwe aardappelen Op de veiling in Kapelle-Biezelinge zijn dinsdag de eerste nieuwe aard appelen aangevoerd. Het was nog maar een partijtje van 5 1/2 kg., maar het begin is er toch weer. Nog nim mer werden zo vroeg in het .jaar in Kapelle aardappelen aangevoerd Ze waren afkomstig van de heer Joh Slabbekoorn te Yerseke. Voor de grote maat wed 1.20 per kg. betaald en voor de drielingen 1.10 per kg. G. W. Kampschöer treedt af als voorz. van L.T.B. De voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.), de organisatie van katholieke agrariërs in de bisdommen Haarlem en Rotter dam, de heer G. W. Kampschöer, zal, naar men verneemt, het komend na- de jaar uit deze functie treden. De heer Kampschöer, die vorige maand 06 jaar is geworden, is van mening, dat een jongere kracht zijn taak zal moe ten overnemen. Als burgemeester van Monster, welk ambt hij bekleedde van 1922 tot 1943, is de heer Kampschöer een spe. cialist geworden in de land- en tuin- bouwproblemen, hoewel hij van huis uit niet-agrariër is. Hij is twaalf jaar lid geweest van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en werd in 1930 voorzitter van de L.T.B. De heer Kampschöer is voorts vice-voorzitter van de K.R.O., van welk bestuur hij reeds sinds 1928 deel uitmaakt In 1954 trad hij af als voorzitter van de Katholieke Boeren- en Tuinders- bond en verliet hij de Sociaal Econo mische Raad. De heer Kampschöer is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van Sint Gregorius de Grote. Mijnwerkers krijgen één vrije zaterdag in de maand De Mijn Industrie Raad heeft gis teren in principe besloten de onder grondse werkers in de Limburgse mijnen een vrije zaterdag per ma^nd met behoud van loon te geven Bet wachten is nu alleen nog op de goed keuring van minister Suurhoff. De nieuwe regeling gaat waarschijnlijk op 1 mei in. Zij zou een daling van de kolenproduktie met ongeveer drie procent betekenen. Op de zaterdagen, waarop het werk onder de grond stil ligt, zal ook bo vengronds niet gewerkt worden (continudiensten en andere noodza kelijke werkzaamheden buiten be schouwing gelaten). De op deze zater dagen wegvallende werktijd zal door de bovengrondse arbeiders op de overige werkdagen van de maand moeten worden ingehaald. De Amsterdamse KVP heeft een landelijke primeur ingevoerd: een spreekuur van katholieke volksver tegenwoordigers voor de kiezers. Het Tweede Kamerlid Th. D. J. M. Koer sen heeft de rij geopend met een spreekuur in het kringgebouw van de KVP te Amsterdam, waar kiezers hem vragen stelden en problemen met hem bespraken. Slaagt dez< proefneming, dan wil men dit indi vidueel contact tussen volksverte genwoordigers en kiezer regelmatig eenmaal per maand organiseren. De zwarte personenauto, vorige week ontvreemd, aan een inwoner van Doetinchem, is in Eindhoven op een parkeerplaats teruggevonden. De wagen was onbeschadigd. Uit de zich in de auto bevindende portefeuille werden 170 ontvreemd Van de da ders ontbreekt tot op heden elk spoor. meester van Middelburg, mr dr B. Bollcestein, namens alle gemeenten die aan de lijn liggen een beeldje in brons aan, vervaardigd door de beeldhouwer Ten Klooster uit Veere. gen ontving daarna de genodigden in Het gemeentebestuur van Vlissin. hotel Brittannia. De nationale bloemententoonstel ling Keukenhof organiseert in samen werking met de provincie Groningen op 25 april ajs. op „Keukenhof" een speciale Groningse dag. Het bestuur van Keukenhof heeft al enkele jaren achtereen tijdens de tentoonstelling een dag geplaatst in het teken van een bepaalde provincie, teneinde op deze wijze de buitenlandse bezoekers van Keukenhof van bijna kennis te doen maken met de folklore van be doelde provincie. Tot op heden waren Zeeland. Fries land en Limburg in de gelegenheid gesteld een dergelijke manifestatie te verzorgen. Voor dit jaar is de keuze gevallen op Groningen, en in samen werking met de commissaris der ko ningin in de provincie Groningen, mr W. A. Offerhaus, en de directeur van de provinciale VW, de heer H. Bra- ber. is een nrngramma samengesteld spit In Uw rug AKKERTJES" helpen direct (Advertentie) Roofoverval mislukte Taxichauffeur was rover te sterk Een 23-jarige fabrieksarbeider te Utrecht heeft gisteravond vergeefs getracht de taxichauffeur Adelaars te overmeesteren en van zijn geld te be roven. De jongeman was omstreeks half elf aan een standplaats in de taxi van de heer Adelaars gestapt en had op dracht gegeven voorlopig maar een eind de stad uit le rijden. In de na bijheid van de jaarbeursterreinen bij de Graadt van Roggeneg gaf hij ech ter plotseling opdracht een zijstraat in te slaan en toen de chauffeur aan deze opdracht gevolg had gegeven sloeg de onverlaa* hem met een stuk rioolbuis op het hoofd De chauffeur raakte daarbij de macht over het stuur kwijt, waarna de wagen tot stil stand kwam. Buiten de wagen ont stond toen een worsteling waarbij de chauffeur van zij kant zijn overval ler met een Engelse sleutel te lijfging. De overvaller moest daarbij het on derspit delven en werd even later door de politie die inmiddels door om standers was gealarmeerd, gearres teerd. Rumoer om een bouwterrein Gemeente trekt aan het kortste eind Vijf jaar geleden is een geschil ont staan tussen het gemeentebestuur vau Baario en Baron M. F. de VVeichs de Wenne in die gemeente. Beide par tijen meendei de rechtmatige be schikking te hebben i»er een terrein, waarop een lagere landbouwschool in aanbouw was. De gemeente had het terrein als voormalig Duits bezit van het Ned. Beheersinstituut aangekocht. De Baron verklaarde echter, dat eer der de afdeling enlo van dit Insti tuut hem d grond had aangeboden, van welk aanbod hil gebruik had ge maakt. Er speelde bovendien nog een pachtkwestie in deze affaire mee, dat ook de pachter zich door de bouw van de school in zijn rechten aange tast achtte. De zaak werd aan de rechtbank voorgelegd en in eerste instantie werd de baron in het gelijk gesteld, die meteen paal en perk stel de aan de bouwactiviteiten, welke nog altijd voortgang vonden. Het bouwterrein werd met een draadom rastering en een negental bordjes met „Verboden Toegang" afgezet. Doch de gemeente, die in «oger beroep was gegaan, legde zich hierbij niet neer en liet de afzetting verwijderen De baron liet een nieuwe afrastering aanbrengen en onder politietoezicht plaatsen. Van de nachtelijke afwezig heid der politie werd gebruik ge maakt om de versperring weer te ver wijderen. Na een hevige juridische strijd trok de gemeente tenslotte aan het langste eind en kon de bouw van de school, die vele maanden stil gele- Volgens Maastrichtse rechter: Rotonde geen kruispunt Het vonnis van de kantonrechter te Maastricht, waarbij een fabrikant en examinator bij auto-rij-exani»ns was veroordeeld omdat hij op een rotonde te Maastricht links van de weg gereden had, werd gisteren door de Maastrichtse Rechtbank bevestigd Naar de mening van de examinator tvas de rotonde een kruispunt van wegen en was derhalve zijn manier van rijden geoorloofd. De kanton rechter was daarentegen van oor deel, dat een rotonde het karakter van een kruispunt heeft verloren. Conform de eis van de Officier van Justitie heeft de rechtbank nu in haar vonnis de uitspraak van de kan- 'onrechter bevestigd. In deze zaak zal beroep in cassatie .vorden aangetekend zodat de prin cipiële vraag of een verkeersplein met rotonde al dan niet een kruis punt van wegen is. aan de beslissing van de Hoge Raad zal worden onder worpen. gen had, voortgang vinden. In de ge meenteraadsvergadering heeft burge meester Chr. Janssens thans medege deeld, dat deze verwikkelingen de gemeente rond 10.000.— gekost heb ben. Het Ned. Beheersinstituut erkent een fout gemaakt te hebben en wil 5.000.— in de kosten bijdragen. Het gemeentebestuur acht dit bevredigend en zal pogingen in het werk stellen om deze bijdrage tot 9100.— ver hoogd te krijgen. Boorde oeiHophouder olie aan? De BPM en de Nederlandse Aard olie Mij. zullen een onderzoek in stellen naar aanleiding van een ver moedelijke aanboring van olie te Hoek van Holland. De heer G A. Boekensteijn. pensionhouder alhier boorde bij het installeren van een z.g. Norton-pomp. welke dienst moest doen voor het besproeien van een pas aangelegde midget golfbaan, op ca. 25 meter diepte een vuilgrijze massa aan In plaats van water. Volgens velen bevatte deze brij onmiskenbaar sporen van olie. De heer Boekensteijn maakt zich echter geen illusies over een eventueel rijk olieterrein bij zijn pension. Voor lopig wacht hij maar op de uitslag van het onderzoek. van muziek en zang. Aan deze dag wordt medewerking verleend door het muziekkorps van de Gronin ger politie en de vereniging „Grun- neger Sproak". Ook zal een verplaats, bane carillon van de firma Van Ber gen uit Heiligerlee op Keukenhof ge plaatst worden De stadsbeiaardier van Groningen, de heer Jacob Everts, zal dit carillon, het toekomstige na tionale carillon, bespelen. Het pro gramma vermeldt o.m. een snikke- vaart; de oude trekschuit zal nog eenmaal weer varen met passagiers in aloude klederdracht, ditmaal door de bloemenweelde van Keukenhof. Ongevallen te Wassenaar verontrusten de minister Maatregelen in voorbereiding Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid, de heer Weiter, inzake het treffen van veiligheids maatregelen voor het links afslaan van voertuigen op de rijksstraatweg door Wassenaar, heeft minister AI- gera geantwoord, dat het ook hem heeft verontrust, dat zoveel ongeval len. waaronder een aantal dodelijke, plaatsgevonden hebben op de rljki- straatweg door Wassenaar. Bij onderzoek is gebleken, dat nog andere oorzaken dan die, voortsprui tende uit het linkse afslaan, daartoe hebben bijgedragen. Het zal daarom naar zijn mening niet te ontgaan zijn op deze weg spoedig in het alge meen beperkingen aan het verkeer op te leggen. Zodra het betrokken koninklijk besluit tot wijziging van het wegenverkeersreglement in wer king zal zijn getreden, zal een maxi mumsnelheid op deze weg van kracht worden Daarnaast zal het z.i. nodig zijn reeds onmiddellijk op veel meer punten dan thans het links afslaan te verbieden, al zullen daardoor een aantal automobilisten tot een om weg worden gedwongen. Deze maat regel zal moeten worden genomen, rekening houdende met de inbewer- king zijnde plannen voor het geheel of plaatselijk verdubbelen van de rijbaan. waardoor de mogelijkheid voor veiliger links afslaan of om keren op de weg wordt geschapen. Voorts zullen meer verkeerslich ten geplaatst worden. Over de hier voor genoemde maatregelen is over leg gaande met de gemeente Wasse naar. 6e NATIONALE BEDEVAART NAAR ECHTERNACH. Op 29 juni, 30 juni en 1 juli zal de zesde Nationale Nederlandse Bede vaart naar Echternach worden ge houden, die dit maal onder de hoge geestelijke leiding zal staan van mgr dr J. M. J. A. Hansen, bisschop-coad jutor van Roermond. Deze jaarlijkse bedevaart naar het graf van de H. Willibrord wint gesta dig aan belangstelling en ze is deze ook alleszins waard. De pelgrim naar Echternach welk een schoon stadje in het prach tige Luxemburg wordt er beierend verwelkomd door de Nederlandse klokken, het feestelijk geschenk van Katholiek Nederland aan de basiliek van Echternach in het jaar 1953, waarin wij het eeuwfeest van het her stel der Kerkelijke Hiërarchie zo luisterrijk vierden. Wij voelen ons thuis in dat gast vrije Echternach, waar wij in de crypte van de nieuwe basiliek, rond het graf van St. Willibrord het Credo zullen zingen, om hulde en dank te brengen aan onze grote geloofsver kondiger van onze lage landen. Wanneer men mee wil gaan, schrijve men spoedig aan Burewu V.N.B., Postbus 273 's-Hertogenbosch, aan één van de correspondenten van de V.N.B. (zie het affiche in het por taal van uw parochiekerk) of aan de Brabantse St. Willibord-Broeder- schap Stationsstraat 84 te BoxteL De inschrijving is mogelijk voor 2 dagen (2930 juni) en voor 3 dagen, 29, 30 juni en 1 juli) en sluit op 19 juni a.s. De Nederlandse Kapucijnerpro vincie bestaat a.s. zaterdag 75 jaar. Aanvankelijk begon men met 4 kloos ters en 117 religieuzen. Thans hebben de Kapucijners 19 kloosters en 672 kloosterlingen. Bruidegom mocht Amerika niet in Eerste vrouw kwam naar Europa terug Zes maanden gevangenisstraf niet aftrek van voorarrest hoorde een 49 jarige jonkheer uit Bussum, verzeke ringsagent van beroep, eisen toen hij gistermorgen voor de Utrechtse re- lit bank moest terechtstaan wegens bi gamie. In Maart van het vorig jaar had de verdachte een huwelijk ges'o ten met een dame te Baarn, terwijl zijn vorig huwelijk, In 1952 in Duits land gesloten, niet was ontbonden of nietig verklaard. Laatstgenoemd huwelijk was uit zakelijke overwegingen tot stand go komen, toen verdachte na een veelbe wogen leven was gevlucht uit Luxem burg, waar hij wegens collaboratie was veroordeeld Hy kwam in 1952 m contact met een Amerikaanse, die terug wilde naar Amerika en die hem wilde meenemen. De verda- hte voelde voor emigratie, doch de plan nen konden niet worden verwezen lijkt: hij reisde met zijn vrouw naar Cuba, vanwaar zij naar Amerika doorging, maar het bleek hem niet mogelijk toegang tot dit land te ver krijgen Hij keerde naar Europa te rug en trouwde in het afgelopen jaar opnieuw ronder zijn tegenwoordige echtgenote van zijn vorig huwelijk op de hoogte te hebben gesteld. Toen verdachiVs eerste vrouw naar Euro pa terugkeerde, kwam het dubbele huwelijk aan het licht. Verdachte verweerde zich door aan te voeren, dat hij altijd had gemeend, dai zijn in Duitsland gesloten huwe lijk niet rechtsgeldig was. De officier van justitie, mr. W H. Üverbeek, zeide dit verweer niet te kunnen accepteren, daar aan de for mele eisen van het Duitse huwelijk inderdaad was voldaan. Hij wilde evenwel rekening houden met de be perktheid van verdachte's inzichten en requireerde als vorenvermeld. De verdediger, jhr mr Schoren, achtte de opzet tot bigamie niet aan wezig en concludeerde tot vrij spraak. Op 29 april a.s. zal de rechtbank vonnis wijzen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5