De Ruyter-herdenking in Leiden door Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Scherp Wala-show in Leidse Burcht Overeenstemming over de onderwijzerssalarissen WOENSDAG 17 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT Grootste zeetacticus van alle tijden Leiden was in de tijd van Michiel Adriaanszoon de Ruijter vertegen, woordigd in de Admiraliteit van Am- sterdam. Mede naar aanleiding van dit feit heeft de Kon. Ned. Vereni ging „Onze Vloot" gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst belegd ter herdenking van de 350ste geboortedag van de grootste zee takticus aller tijden. Voor de pauze sprak de heer P. Ver hoog, oud-commodore der Holland Amerika Lijn, over de Ruijter als zeeman; later op de avond nam prof. dr T. H. Milo de figuur van de Ruij ter als admiraal onder de loep. Dc secretaris van „Onze Vloot", mr J. A. Hannivoórt, heette de aan wezigen, o.w. zich vele autoriteiten bevonden, van harte welkom en zet te in het kort het doel van deze her- denkingsbijeenkomst, welke z.i. in elke gemeente gehouden zou moeten worden uiteen. Daarna gaf hij het v;oord aan de heer Verhoog, die zijn rede begon met er op te wijzen, dat men in het buitenland uit de Neder landse geschiedenis twee namen kent, nl. die van de schilder Rembrandt en die van de zeeheld de Ruijter. Wat de Ruijter betreft, dit mag ons niet verwonderen. Immers dat wij om streeks 1673 een vrij volk zijn geble ven is aan deze grote zeeman, die tot zijn 45ste levensjaar bij de koopvaar dij is geweest, te danken, aldus de heer Verhoog. Hij vervolgde zyn toespraak met het een en ander uit de jeugdjaren van de Ruijter, die uit een West-Bra bants boerengeslacht stamde en op 24 maart 1607 in Vlissingen werd ge boren, te vertellen. De jonge Michiel was een buiten gewoon woelige jongen, die veel langs de waterkant zwierf en reeds op 11- jax-ige leeftijd voor het eerst naar zee ging. Dat de geniale vermogens van de Ruijter in betrekkelijk snel tempo tot ontplooiing zijn gekomen blijkt alleen uit het feit, dat hij als bootsmanjongen is opgeklommen tot een van de hoogste rangen bij de koopvaardij. Behalve aan de kaapvaart heeft Michiel de Ruijter ook enige tijd deel genomen aan de walvisvaart hetgeen hem overigens wel ..oed gewin had gebracht. De heer Verhoog schilder de de mens de Ruijter, wiens vroegste portret van 1654 dateert, als vrien delijk mededogend, godvruchtig, im ponerend, robust en dapper. Hij had een afkeer van dronkenschap en trok zich de armen bijzonder aan. In 1631 toen de Ruijter 24 jaar was, trad hij in het huwelijk met de boe rendochter Maeyke Velders uit Grijpskerke. Reeds in december van datzelfde jaar stierf de jonge vrouw in het kraambed, terwijl enige tijd later het kindje haar moeder in h«t graf volgde. Vijf jaar later sloot hij een tweede huwelijk met Neelte En gels, welke vrouw in 1650 overleed. Nog twee jaar voer de Ruijter op de schepen van de heren Lampsens toen hij voor de derde maal in het huwe lijk trad met de 38-jarige weduwe Anna van Gelder. De zeeman, die acht jaar lang met de Salamander heen en weer gereisd heeft en daarbij de grootst mogelijke gevaren heeft weten te trotseren, voelde zich ietwat vermoeid en wilde met al zijn ver diende geld rustig aan land blijven. De Ruijter was toen 45 jaar. Hij zal toen niet hebben vermoed, dat een rustig leven aan de wal in zijn gezin nog niet voor hem was weggelegd. POTLOOD en GEEST De Ruijter als admiraal. Na de pauze was het woord aan prof. dr Milo. Deze herinnerde er aan dat kapitein Michiel de Ruijter nog in 1652 bij het uitbreken van de tweede Engelse oorlog werd verzocht in dienst te treden van de Slaat en dat hij zich eerst na lange aarzeling voor één zeetocht liet overhalen. De Ruijter werd aangesteld tot vice- commandeur over de tweede vloot der Staten, welke niet minder dan 60 koopvaardijschepen moest convoyeren. De Engelse vloot werd daarbij uit het Kanaal teruggesla genIn 1654 werd met Engeland vrede gesloten en de Ruijter ver huisde nu van Vlissingen naar Am sterdam. Hij was toen reeds een ster ke persoonlijkheid, die overal ver trouwen inboezemde. Voor de twee de maal liet hij zich door de Staten van Zeeland overhalen en stelde zich onder commando van Witte de With Later diende hij onder Tromp. De naam van de Ruijter weerklonk door geheel Europa toen de Deense Ko ning hem in de Deense adelstand verhief. Prof. Milo gaf vervolgens een boeiend verslag van de verschil lende zeeslagen, waaraan de „redder van het vaderland" heeft deelgeno men, o.m. die bij Nieuwpoort en op de Theems. Het uiteindelijk resultaat van deze laatste slag was, dat En geland vrede sloot met voor Neder land heel wat betere voorwaarden, dan na de eerste Engelse oorlog. Na de drie zeeslagen in 1673 besproken te hebben, waarbij de Ruijter zich weer een groot takticus toonde, kwam prof. Milo aan het slot van zijn rede. De Ruijter was 68 toen hij van een der Amsterdamse admirali- teits-heren moest horen of hij op zijn oude dag misschien bevreesd be gon te worden. Hij gaf het beroemd I geworden antwoord: „Neen ik begin den moed niet te laten vallen. Ik heb mijn leven veil voor den Staat; maar ik ben verwonderd en het is mij leed, dat de Heeren de vlag van den Staat zoo veil hebben en wagen". En in hetzelfde gesprek, toen men er bij hem op aandrong om ondanks zijn bezwaren toch naar de Middelland. GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de gemeente-secretarie en de bureaus der gemeentelijke dien sten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op vrijdag 19 april en op zaterdag 20 april a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Op zaterdag 20 april a.s. zal het bureau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zijn van 9.00 tot 10.00 uur. Het gemeentelijk badhuis zal op die dag geopend zijn als op andere zaterdagen. PROPAGANDA-AVOND VEILIG-VERKEER. In tegenstelling met een zeer druk ke dag in de Stadsgehoorzaal, waar meer dan 2500 kinderen gisteren werden ingewijd in het tegenwoor dige zenuwslopende drukke verkeer, was het gisteravond wel heel stil in de grote zaal, waar het Verbond voor Veilig Verkeer een groots opge- se Zee te gaan:",De Heeren "hebben Jzette propaganda-avond had georga- mij niets te verzoeken, maar te ge-nrseerd met film en het Klein-Kunst al werd mij bevolen AANBESTEDING VAN „RIJNLAND" Hedenmiddag om 12 uur werd door de Dijkgraaf en Hoogheemraden van ïtijnland, in het Gemeenlandshuis van Rijnland, Breestraat 59 te Leiden, openbaar aanbesteed: Het verdiepen van de Hoofdvaart No. 1, gelegen ten zuiden van de Oude Hillegommerbeek in de ge meente Hillegom. De inschrijvingen waren van hoog naar laag. S. Boltman en P. Buys, Wevershoof (N. H.) 14.760; A. Eikelenboom, Voorburg, 11.580; W. van Reit, Geertruidenberg, ƒ9 990; fa. G. A. Koning en Zn., Vooi'schoten /9.275; fa. W. C. v. d. Akker. Hil legom. 7.980; A. Otte, Hillegom, /7.180; W. C. v. d. Geest en Zn., Hillegom, 6.720. De gunning is aangehouden. bieden *s Lands vlag op één enkel schip te voeren, ik zou daarmee in zee gaan; en daar de Heeren Staten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wagen", Op 29 april 1676 stierf hij aan de enkele dagen tevoren in de Slag bij de Etra opgelopen verwondingen Ensemble J. de Klein en Julia van Laar. In zijn openingswoord weet de voorzitter van de afd. Leiden van het Verbond, de heer J. Machielsen, de geringe belangstelling aan de Goede Week, in welke Leiden deze actie had toegewezen gekregen. Hij meen. Hij liet ons na de traditie van va-1 ^it echter geen beletsel mocht derlandsliefde en plichtsbetrachting I z^n _vo_?.r een gespannen aandacht Michiel Adriaanszoon de Ruijter! „Vriendinnen van Venus" In een originele vorm geeft de fir. ma Warnecke een show van corsetten en b.h.'s in de grote zaal van de Burcht. Er wordt namelijk een muzi kaal blijspel, dat geregisseerd werd door Tom van Maaren, bekend televi siespeler, opgevoerd onder de titel „Vriendinnen van Venus". Op de show die wij gisteravond zagen, werd de aanwezige dames duidelijk ge maakt, dat zij nog zoveel geld aan een japonnetje kunnen uitgeven, maar als de basis voor haar kleding: het corset en de b.h. niet goed en voor haar figuur geschikt is zal het resultaat zijn dat de mooie japon niet staat zoals zij verwacht. Met in de hoofdrol Tineke van de Pas werd een muzikaal blijspel op gevoerd in drie bedrijven, waarin de liefde een tikje ondeugend met Wala. artikelen is doorweven, maar geluk kig ook met rode tulpen en kleine menselijke eigenaardigheden. Een luchtig en charmant niemendalletje, met twee oudetantes er in die cor. setten uit vroeger dagen prefereren alleen om de reden: „dat zij ze altijd zo gedragen hebben" en die toch eigenlijk bij het zien van de elastieke corsetten met satijnen voorstukken en de gaines, die zowel in de lengte als in de breedte rekbaar zijn, hun „harnassen" met uitstekende balei nen graag voor iets moderners zou den willen inruilen. Demonstratie. Voor verschillende figuren werden de juiste corsetten, gaines en b,h.'s gedemonstreerd. De lange maagband camoufleert een te dikke maag; en heeft men een grote maat, dan is de hoge ruglijn aan te bevelen, aange zien deze de „ribbels" in een japon, ter hoogte van de schouderbladen voorkomt. Zij, die een slanke taille bezitten zijn gebaat bij een verhoog de gaine, al of niet ter versteviging voorzen van een flexfront. De klacht No. 540. Horizontaal: 1. barbaars kunstvex-woester, 7. voegwoord, 8. stad in Letland, 9. voertuig, 10. ont- brandbare stof, 11. muzieknoot, 12. buis, 13. laagvlakte, 14. rund, 15. hoog ste punt, 16. bosgod, 18. lusthof, 20 muzieknoot, 21. op geen plaats. Verticaal: 1. blad papier, 2. meis jesnaam, 3. moerasig, 4. schijn, voor komen, 5. afkorting van argentum, 6. adreskaartje, 9. hoofddeksel, 10. jongensnaam, 11. vlug, 12. land in Europa. 13. riviex in Rusland, 15. werktuig, 16. voorzetsel, 17. verkeerd, 19. lidwoord, 20. afkorting van man gaan. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 539. Horizontaal: 1. kan. 3. das, 5. Est, 7. mei, 9. marine, 11. o.a., 12. kx\, 13. valide, 16. adé, 17. els. 19. lok, 20. lak. Verticaal: 1. koe, 2. nota, 3. demi, 4. stier, 6. smaad, 8. enkel, 10. zei, 11. ovaal, 14. leek, 15. deel, 18. sok. KERKKOOR PAROCHIE ST. LEONARDUS. Donderdagavond zal na de plech tigheden om 8 uur, door het St. Leo- nardus-kerkkoor een extra repetitie worden gehouden; aller aanwezigheid is dringend gewenst. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht de heren R. R. M. Becking te Leiden, F. G. Waller te Delft en ri. J. du Marchie Sarvaas te Vlaardin- gen; Doet. ex. Rechten in de Vrije Studierichting de heer J. W. Jager te Vlaardingen; Doet. ex. Wiskunde de heren H. Heukels te Veendam en J. R. D. Kuikenga te den Haag; Cand. ex. I Wis- en Natuurkunde mej. E. van Berne te Leiden en de heer W. F. H. Pilaar te Leiden; Doet. ex. Geologie de heer H. J. Veenstra te Leiden; Doet. ex Pharmacie mej. J. C. Iburg te Leiden; Doet. ex. Schei kunde de heer C. Borstlap te Rijswijk. Leidse Agenda WOENSDAG 17 APRIL R.-K. E.H.B.O. afd. Leiden. Ver volgcursus. R.-k. lyceum Mariënpoel- straat, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7 uur. Ver. voor Schoolkindervoeding. Al gemene ledenvergadering. Pieters kerkgracht 11. 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". Cause rie-avond „Zomerzorg", 8 uur nam. DONDERDAG 18 APRIL Ver. Nederland—Engeland. „Fo- Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: apotheek van Drciesum, van het knellen van de voorsluiting bij binnenbandcorsetten wordt voor komen door een schuimrubber kus sentje dat op het metaal is aange bracht. Voor de vrouw die veel aan sport doet was er de„ panty" en voor de jonge vrouw en het jonge meisje de torsolet die speciaal geschikt is om te dragen onder strapless-japon nen met een glad lijfje en een wijde gerimpelde rok. Met lingerie en avondjaponnen werd de show beslo ten. OPENBARE LES „RONDOM DE MAREDIJK" Gisteravond gaf de afd. „Gymnas tiek" van de Buurt- en Speeltuin vereniging „Rondom de Maredyk" in het Antonius Clubhuis een openbare les voor de ouders. Om precies 8 jxur opende de voor- zag spreker als een vruchtbaar ar- voor de film en het cabaret en hoopte dat in dit geval de kwaliteit van deze avond de kwantiteit van het be zoek ten volle zou vergoeden. Spreker wees er op, dat Leiden zijn smalle, drukke winkelstraten, haar daarop uitlopende steegjes, haar steile bruggen en zeer gevaarlijke kruispunten allesbehalve een veilige plaats is en in de rangorde van het veilige verkeer verre van bovenaan op de ranglijst staat. Daarom is het werk van het Verbond de steun van iedereen ten volle waard. Het Ver bond begint met zijn werk reeds zeer vroeg op school met verkeersonder- wijs en verkeerscursussen. Maar ook de ouderen mogen hier niet onver schillig tegenover staan, zeide spre ker. Integendeel, wij moeten de jeugd voorgaan vooral op het gebied van verkeersfatsoen, waaraan het hier in Nederland nogal wat ontbreekt. Vooral de oudere jeugd vond de spreker het grote gevaar, de over vloed aan energie welke deze vooral spuit in het verkeer met jakkeren en racen op fietsen en brommers, zitter, de heer G. A. Sassen, na een massale opmars van 60 kinderen, deze avond. Hij heette de diverse zuster verenigingen, mej. Steffelaar en de ouders van harte welkom en legde de nadruk op het feit, dat deze de monstratie niet gezien moest worden als een gymnastiekuitvoering, doch als een openbare les. Mej. J. Cats, die als leidster van de club optrad, liet allereerst kleintjes oefeningen doen op het ge geven van een verhaaltje, waarna 12 oudere meisjes op de mat een de monstratie gaven. Zestien jongere meisjes deden toen oefeningen op omgekeerde banken, waarna weder om 12 oudere meisjes partner-oefe ningen deden. Na de pauze kwamen er brug goed verzorgde spi'ingrietoefeningen. De stokoefening van de meisjes was keurig, terwijl de behendigheids wed strijd de ouders in spanning bracht. Hierna kwam het hoogtepunt van de avond: de evenwichtsbalk. Inderdaad valt met deze nieuwe stof ook voor „de Maredijk" eer te behalen. Toen aan het slot van deze oefe ning de leidster, mej. J. Cats, zelf nog iets op de balk liet zien, gingen de handen langdurig op elkaar. Als ritmische oefeningetjes aan het slot liet de indruk achter, dat het geheel op een hoger plan stond dan ver leden jaar. Het was voor de ouders, bestuur en leidster een geslaagde openbare les. Een sprankelende avond van gees tigheid en charme, van kolder en romantiek brachten de Haagse Ope rettezangers gisteravond in de can- tine van de Doelenkazerne voor de militairen van het Leidse garnizoen. De soldaten vergaten hun zorgen door de zorgen van de Dienst Wel zijnszorg Landmacht en wanneer er al problemen over waren, dan was het grootste daarvan zeker wel de vraag: „Wat zou het leven zonder vrouwen zijn?", zoals de titel van het lied in deze operette luidt. Als laatste opvoering in het lopen de seizoen brachten de operettezan gers „Die Czardasfürstin" op de plan ken, op Nederlandse tekst, met de bekende muziek van Emmerich Kal man. De "begeleiding op het Ham mondorgel was van Jos Carpay. Veel is er gelachen om het dwaze driemanschap Edwin, Graaf Boni en Feri, die om de meisjes fladderden als vlinders om een bloembed Edwin bepaalde zijn aandacht tot de „Czardasfürstin" Sylvia Varescu, hetgeen hem door zijn vorstelijke va der verboden werd: Hij moest zich met zijn nicht Stasi verloven. De moeilijkheden worden zoals dat onder vrienden gebruikelijk is door graaf Boni opgelost, wanneer hij zich op handige wijze van de gene genheid van de nicht weet te verze kerenden de vorst merkt, dat zijn eigen vrouw óók eens een beroemde cabaretster is geweest. Veel was er al geapplaudisseerd maar toen adjudant J. Nieuwenstein in zijn dankwoordje een kleine betui ging van bijval vroeg daverde de zaal minutenlang van het geklap, ge stamp en gefluit. En die bijvalsbetuigingen zwollen nog aan, toen de adjudant door de Mare 110, tel. 20406, Zuider-apotheek, Czardasfürstin en nicht Stasia bij de Lammenschansweg 4, tel. 23553. I aim werd genomen en met het gezel- Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- schap meezong: „Wat zou het leven park 8, Oegstgeest, tel. 26274. 1 zonder vrouwen zijn?" beidsterrein van het Verbond. Spre ker garandeerde het gemeentebestuur, waarvan als vertegenwoordiger wet houder Jongeneel en enige gemeen teraadsleden aanwezig waren, dat de subsidie welke het verbond ont vangt, tot de laatste cent zeer vrucht baar besteed wordt. Spreker wees op het doel van deze avond om een kleinigheid te laten zien van het werk van het Verbond en enigszins een idee te geven hoe het geld van subsidies besteed wordt, waai-van het voornaamste doel is ook Leiden op dit gebied verkeei's-min- ded te maken. De heer H. F. Ziekemeyer, de lei der van het Veilig-Verkeerstournée van het Verbond, stelde de vraag of een dergelijke actie wel verantwoord was. Als antwoord gaf spreker enige getallen van 1953. 23.953 Verkeersslachtoffers waar van ruim 13.300 zwaargewonden en 1.287 doden. Van dit laatste aantal waren ruim 350 kinderen. Als de twee directe oorzaken wees spreker aan de onbekendheid met verkeers- voorschriften en de ongedisciplineerd heid op de Nederlandse wegen. Vooral op dit laatste punt neemt Ne derland een slechte plaats in onder de Europese landen. Spreker prees Leiden gelukkig met een zeer actieve plaatselijke afdeling en verzekerde het afdelingsbestuur van de steun van de landelijke orga nisaties. Spreker wekte het publiek op era zich deze avond op te geven als lid van het Verbond voor Veilig Verkeer voor slechts een gulden per jaar of zich anders te melden aan het se cretariaat van de vereniging. In een tweetal zeer aantrekkelijke films werden op geestige wijze eni ge verkeerslessen gegeven, terwijl deze films de schoonheid van het Ne derlandse landschap voortreffelijk naar voren brachten. De schooljeugd zal zich in deze flm wel bijzonder vermaakt hebben met de Amerikaan, de zijn vacantie al fietsend in Nederland doorbrengt en op komische wijze de verkeersfouten demonstreert. Het cabaret-programma bracht de humoristische creatie van „Jan Ve. lig en zijn Vrouw". Deze avond werd ook bijgewoond door de gem. inspecteur van het onder wijs, diverse schoolbesturen en on derwijzend personeel. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Jacobus Ber- nardus Maria, zn. v. B. H. de Wilde en A. M. van Leeuwen; Hermina, dr v. A. L. Smeltink en E. P. Geerlings; Gerardus Martinus, Zn. v. P. F van der Meij en A Th. Turk; Laurentius Johannes Anthonius, zn. v. L A. M. van Zijp en J. M. Ouwerkerk; Jaco bus Bartholomeus, zn. v. J. B. van Rijn en C. Kikkert; Yvonne, dr. v. W. Neuteboom en C. G. M. van Voort- huijzen; Marie Louise, dr. v. J. L. Corba en E. Ebskamp; Jan Hendrik, zn. v. J. J. de Haas en J. Bargboer; Cornelia Johanna Hendrika Maria, dr. v. J. C., Buys en A. M- J. de Win ter; Damianus Martinus Maria, zn. v. G. J. Romijn en M. C. E. van der Voort; Mérion, dr. v. P. J. H. Tame- ling en S. Koster; Johannes, zn. v. J. Verloop en J. F. van der Horst. Overleden: Th. A. Sassen man, 67 jr.; N. P. de Groot man, 38 jr.; P Hagemans man, 57 jr.; D. Molenaar man, 74 jr.; J P. Swiebel man, 75 Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 17 April 1857. 's-Gravenhage. Dezer dagen is het houwen aanbesteed van twee vleugels aan het Huis de Pauw, het buitenverblijf van Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden, voor een bedrag van f22.000. BEGRAFENIS RECTOR G. BEEK De begrafenis van het stoffelijk overschot van rector G. A. Beek, die gisternacht op tragische wijze om het leven kwam, vindt plaats op Goede Vrijdag om 11 uur v.n op het r.-k. kerkhof te Alphen aan den Rijn. De plechtige Uitvaart zal geschieden op een nader vast te stellen datum. Gisteren is in de commissie voor ge organiseerd overleg een akkoord be reikt over de onderwijzerssalarissen Dit resultaat moet nog in een ko ninklijk besluit worden verwerkt, De hoofdlijnen van het akkoord zijn. Algemeen. De onderwijzer zonder hoofdakte bereikte thans na 20 dienstjai'en een maximum van ƒ544.57. Dit wordt 633.75 na 26 dienstjaren. De nieuwe regeling begint voor deze gi*oep eerst by 10 dienstjaren effect te sorteren. De onderwijzer met hoofdakte fteeft thans een aanvangswedde van 378.X4 Dit wordt 393.46. Het maximum salaris bedraagt thans bij 20 dienst jaren 635.75. Dit wordt na 26 dienstjaren ƒ690.99. Het verschil tussen beide groepen is thans jplopend van ongeveer f 45 900. Dit wordt over de gehele diensttijd een constant verschil van ruim 60. PRINSES BEATRIX IN KOPENHAGEN. Prinses Beatrix is vandaag in Ko penhagen aangekomen voor een be zoek van enige dagen als gaste van de Canadese ambassadeur Brooks- Hill Feaver. In haar gezelschap be vond zich de dochter van de ambas sadeur ,een goede vriendin van de prinses en studiegenote in Leiden. Prins Bernixard heeft een kort par ticulier bezoek aan de Bondsrepu bliek gebracht. Hij kwam dinsdag in Bonn aan en keerde woensdag naar Nederland terug. De prins heeft woensdagmiddag een onderhoud van een half uur met bondskanselier Adenauer gehad die voor dit gesprek .ijn bespreking met Duitse atoomgeleerden en hoge mi litairen over de oproe^ van de vori ge week van achttien vooraanstaan de Duitse atoomgeleerden, onderbrak. Prins Bernhard heeft dinsdag als gast van de Duitse Vereniging voor Buitenlandse Politiek in Bonn een voordracht gehouden over de „ont wikkeling van achtergebleven gebie. den als Europese taal: De voor dracht behandelde de politieke, eco nomische en etheische zijde van het vraagstuk. BRAND IN HOTEL IN LEERSUM. Hotel Darthuizen in Leersum is vanmorgen voor de helft uitgebrand. Vermoedelijk door kortsluiting brak vanochtend om kwart voor negen brand uit in een dienstbodenkamer op de bovenverdieping. Toen de brand weer van Leersum ter plaatse kwam stond de bovenverdieping van het oude deel van het gebouw in lich- tei laaie. Met assistentie van de brandweer uit Doorn kon de brand tot dit oute gedeelte worden bepex-kt. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De directe schade bedraagt echter tienduizenden guldens. De bedrijfs schade zeker niet minder, want het aan de grote weg tussen Doorn en Rhenen gelegen hotel was voor het komende seizoen geheel volgeboekt. Voor een jaar geleden is er een nieuw deel met moderne restauratie bijge bouwd. Dit deel heeft alleen water schade gekregen. Doch het bedrijf kan hier niet alleen worden voort gezet. De eigenaar was verzekerd. OEGSTGEEST AANRIJDING In de avond van dinsdag 16 april j.l. omstreeks half txen is de 22-jarige wielrijdster M. B. uit Wassenaar, die op het rijwielpad gelegen naast de Rijnsburger weg te Oegstgeest, reed, komend uit de richting Rijnsburg, aangereden door een uit de tegen overgestelde richting komende be stelauto. De auto reed het rijwiel pad op en botste tegen de wielrijd ster. Zij werd over het rijwiel pad geslingerd en ernstig gewond. Haar rijwiel werd totaal vernield. De bestuurder van de bestelauto is. zonder zich om het slachtoffer te be kommeren in de richting Rijnsburg doorgereden. De rechter portierkruk en het rechter knipperlicht waren van de bestelauto gerukt; deze voor werpen zijn door de politie in beslag genomen. De cabine van de vrachtauto is donkergroen van kleur. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Oegstgeest verzoekt eenieder, die getuige van de aanrij ding is geweest, zich bij hem of bij de politie zijner woonplaats te mel den. De salarisschaal wordt verlengd van 20 tot 26 dienstjaren. De nieuwe regeling heeft terug werkende kracht tot 1 januari 1957. Hoofdcnmarge. Boven het salaris van onderwijzer geniet een hoofd thans een marge van 75 en 105 resp. vor normale en grote scholen. Dit wordt resp. 120 en 150. U.L.O. De bezitter van de hoofdakte en 2 lagere bijakten of 1 middelbare aKte ontvangt thans ƒ808.65 en gaat ont- van 839.39. Voor het ULO werd met ingang van 1 september 1955 reeds bij wijze van noodregeling een salarisverho ging ingevoerd. Voor zover deze noodregeling voordeliger is (hetgeen alleen bij ULO-leerkrachten met minder dan 16 dienstjaren het geval kan zijn) wordt de,ze noodmaatregel voor hen gehandhaafd. V.G.L.O. en B.L.O. Voortaan zullen ook de niet hoofd- aktebezitters een zogenaamde VGLO- marge ontvangen. Bovendien zyn voor het VGLO en B.LO enige verho gingen ingevoerd. Bonus. De bonus-vergoeding voor het be halen van een der akten Frans, Duits, Engels, wiskunde, handelskennis of lxch: oef. (s) wordt van ƒ250.— ver hoogd tot 600. In totaal wordt voor niet meer dan 2 akten een bonus toe gekend. Als salai'is is aangegeven het bruto maandbedrag, met inbegrip van de 6 pet. verhoging en de aan een maxi mum gebonden compensatie AOW. GEEN OLIE, DOCH MOERASGAS. In aansluiting op ons bericht om trent een vermoedeilijke aanboring van olie te Hoek van tiolland, ver nemen wij thans, dat het onderzoek, door de Nederlandse Aardolie Maat schappij ingesteld, heeft aangetoond dat er van aardolie geen sprake is. De grauwe massa bleek door moerasgas gas naar boven te zijn gedreven. Het boorgat is inmiddels door een ce- mentploeg van de Ned. Aardolie Mij dichtgemetseld. Marktberichten LEIDEN, 17 april Vee. Aanvoer 1 stier, ;2 melkkoeien, 12 vette koeien 214 vare koeien, 22 pinken, 3 vette kalveren, 122 nuchtere kalveren, 20 vette schapen, 5' weideschapen, 113 vette lammeren, 54 vveidelammeren, 32 varkens (zeugen), 164 schrammen, 430 biggen, 7 geiten. Totaal 1336 st. vee. Prijzen: Melkkoeier 1000—1100; vare koeien 600- -950; pinken 300 —500; nuchtere kalveren (sl.) 1. 110 130; vette schapen ƒ80120; wei deschapen m. 2 lam. 225—275; m. 1 lam 150175; zuiglammeren 90 —130; zeugen (d. tige J 250—350; schrammen 70—120; biggen 45— 60. Haiidel: Door de verzette markt alle rubrieken matige aanvoer en stille handel; vette k eien en kalve- i*en geen notering; varkens en biggen handel stug duur, vette schapen en lammeren handel gedrukt. Kaas. Aanvoer 1 Goudse par tij. Geen notering. 'S-HERTOGENBOSCH, 17 april Vee Op de markt van heden waren aangevoerd 6659 stuks vee, nl. 2653 runderen, 408 graskalveren, 531 vet te kalveren, 833 nuchtere kalveren. 254 schapen, 21 geiten, 128 lamme ren, 65 fokzeugen, 346 slachtvarkens, 52 lopers, 1368 biggen. De prijzen waren behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien 735— 1155 p. stuk; guiste koeien 660—975; kalf- vaarzen 700975; klamvaarzen 660 875; guiste vaarzen 600850; pin ken 480—640; graskalveren 325— 490; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 105—195; weideschapen 65— 95; drachtige ooien 130—170; ooien met lammeren 185—245; drachtige zeugen 270—340; lopers 64—86; big gen 3558. Slachtrunderen. aanvoer 637 stuks. Extra kwaliteit van f 13,553,70 per kg. gesl. gew.; Ie kwaliteit 3,30 3,56; 2e 3.3,25; 3e 3,25; vette stieren 3.2,85; worstkoeien 2,65 3,25 alles per kg. gesl gewiht; vet te kalveren le kw. 3.—; vette kalve ren 2e kw. 2,40—2,80; 3e kw. 2,05 2.30; nuchtere slachtkalveren 1,15— 1,35 slachtvarkens 1,59—1,66; slacht- zeugen le kw. 1,48—1.54; slachtzeu- gen 2e kw. 1,401,45 alles per kg levend gewicht. Vette schapen 110—130; vette lam meren 90115; nuchtere slachtkal veren 4060 alles p. stuk. WOERDEN, 17 april Kaas. Aan voer 7 partyen. Notering 2.35—2.47 per kilo. Handel flauw.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2