S)e &2id6eSot4/tcmt Koning Hoessein verijdelde staatsgreep in Jordanië Pro-Russische leiders het land uitgestuurd Hoessein worstelt om de macht Israël waarschuwt tegen buitenlandse inmenging SUEZKANAAL-KWESTIE naar de Veiligheidsraad West-Duitsland en de atoomwapens Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14083 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., f2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Wat doen de Syrische troepen in |ordanië? Jordanië is in rep en roer; zondag heeft het gespannen in de hoofdstad Amman. Koning Hoessein heeft evenwel voorlopig een overwinning weten te boeken op de pro-Russische elementen door de voormalige pre mier, Naboelsl, en de opperbevelhebber het 't leger, Noewar, het land uit te zetten. Ze zijn naar Syrië vertrokken. De koning werd daarbij gesteund door pantsereenheden van het Arabische legioen, die een poging om een staatsgreep tegen koning Hoessein te ondernemen hebben onderdrukt Het is echter nog de vraag of de koning de teugels lang In handen' kan houden. In verscheidene steden zijn gisteren wilde betogingen tegen Hoes sein en voor eenheid met Syrië gehouden. In Ramallah drongen demon stranten in het radiostation door, waarna de uitzendingen ophielden Volks comité's hebben voor vandaag een algemene staking afgekondigd uit nro- test tegen het optreden van de koning. Er gaan geruchten dat Syrische pantsertroepen zaterdag Jordanië zijn binnengetrokken, maar zowel in Syrië als in Jordanië zijn deze ge ruchten officieel tegengesproken. Volgens Egyptische berichten is een Iraaks .regiment in het Iraaks-Jor- daanse grensgebied aangekomen, zonder echter de grens te over schrijden. De berichten zijn verward, maar het is wel duidelijk, dat de toestand nog hoogst gespannen is. Er is een strenge censuur ingesteld en alle luchtverbindingen met de hoofdstad z|jn gestaakt. Vogens het Britse blad „Daily Ex press", zou koning Hoessein voor bereidingen hebben getroffen om eventueel Amman te verlaten. De koning, die zelf piloot is, heeft de beschikking over een sportvliegtuig en een jachtbommenwerper van het type „Vampire". Hij zou onlangs een villa in Genève hebben gekocht. Volgens niet bevestigde berichten zouden in Aljoun, aan de noordgrens van Jordanië, botsingen plaats heb ben gehad tussen legereenheden, die koning Hoessein steunen en andere eenheden die voor Noewar zijn. In een verklaring van het paleis wordt gezegd: „Bepaalde onverant woordelijke elementen hebben ge tracht in de rangen van het leger binnen te dringen en geruchten te verspreiden met het doel, de natio nale eenheid van het leger en zijn ware nationale gevoelens en hechte trouw aan de koning en de belangen van het vaderland te ondermijnen Deze vuige poging heeft geen suc ces gehad. Alles is weer normaal en officieren en manschappen hebben allen hun oprechte trouw aan de koning betuigd en gezworen, hun leven te geven voor de roem en de vooruitgang van het land". Koning Hoessein heeft in 'n radio rede het leger bedankt voor zijn na tionale gezindheid, zijn trouw aan de troon en zijn voortdurende bereid heid om zich ter verdediging van het Arabische vaderland op te offeren. DE SYRISCHE TROEPEN Koning Hoessein heeft, volgens persberichten in de Libanon, de Sy rische president verzocht alle Syri sche troepen uit Jordanië terug te roepen, omdat de Syrische officieren deelnemen in „ondermijnende acti viteiten" tegen het staatshoofd van Jordanië. Het bericht is gepubliceerd door „Errawwad", een dagblad in de Li banese hoofdstad Beiroet. Er gaan in Beiroet ook geruchten, dat koning Hoessein de terugroeping verzocht heeft van de Egyptische militaire attaché in Amman omdat deze zijn steun zou geven aan oppositionele groepen. Men meent in Beiroet te weten, dat Hoessein op het ogenblik de steun heeft van koning Saoed van Saoedi-Arabië. Een officiële Syrische woordvoer der noemde gisteren de diplomatieke Eden geopereerd Sir Anthony Eden heeft een opera tie, die hij zaterdag onderging in een ziekenhuis in Boston, uitstekend doorstaan. De oorzaak van zijn aanvallen van koorts en geelzucht, een vernauwing in een leverbuis, is verholpen. De operatie, die twee uren duurde, heeft geen complicaties tengevolge gehad. De patiënt krijgt voorlopig nog voed sel toegediend via een buis. Tijdens de operatie ontdekten de chirurgen, dat een in 1953 aange brachte galbuis van plastic langs na tuurlijke weg uit Edens lichaam was verdwenen. Zij achtten het niet nodig een nieuwe buis aan te brengen en volstonden met het verwijden van de vernauwing in de leverbuis. berichten van zaterdag uit Amman, dat een Syrisch pantser-regiiment Noord-Jordanië was binnengetrok ken, totaal ongegrond. 3000 man Sy rische eenheden zijn reeds sinds de Suez-crisis in Jordanië gelegerd- Sy rië steunt het standpunt van de afge treden pro-Russische premier Na- boelsi. Van officiële Jordaanse zijde is verklaard dat een Syrisch batal jon gepantserde eenheden o.a. uit gerust met Russische T-34 tanks naar de reeds te Mafrak, ten noor den van Amman, gelegerde Syrische troepen was gezonden. Deze troe penverplaatsing gebeurde in het ka der van het militaire bondgenoot schap met Syrië en Egypte en had ..geen bijzondere betekenis", zeiden officiële Jordaanse woordvoerders. ISRAEL VERONTRUST. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir, heeft in Tel Aviv verklaard dat Is- raëls veiligheid zou kunnen worden bedreigd, als buitenlandse troepen zich in de gebeurtenissen in Jorda nië zouden mengen. „Wij zullen daar niet onverschillig tegenover staan", aldus mevrouw Meir. Zij oefende scherpe kritiek op de secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Hammarskjoeld. Volgens haar had deze er voor moeten zorgen, dat de resolutie van de Algemene Ver gadering inzake Gaza ten uitvoer werd gelegd. GENERAAL NOEWAR Generaal-majoor Noewar, die door koning Hoessein als stafchef van het Jordaanse leger is ontslagen, heeft deze post sinds juni v.h. vorige jaar bekleed. Enige maanden tevoren had Hoessein de Britse luitenant-generaal sir John Glubb, die steeds aan het hoofd van het (Jordaanse) Arabische legioen had gestaan, naar huis ge stuurd. Noewar, die 34 jaar is, had zeer snelle carrière gemaakt. Hij werd in 1955 door koning Hoessein „ontdekt", toen deze kort na zij huwelijk met koningin Dina een bezoek bracht aan Parijs, waar Noewar als militaire at taché de koning als adjudant ter zijde stond. De vorst riep Noewar na zijn terugkeer in Jordanië terug naar Amman, waar hij hem bevorderde tot luitenant-kolonel en belastte met de leiding van een opleidingscentrum. Het is bekend, dat vele oudere officieren in het Arabische legioen fel gekant waren tegen de snelle pro motie van Noewar, die voordat hij tot stafchef werd benoemd nooit over meer dan *én peloton het bevel had gevoerd. Generaal Noewar, die na de oorlog een militaire cursus in Engeland heeft gevolgd, heeft nooit zijn afkeer van „de schijnheilige Britten" ver heimelijkt. Hij was de man, die ko ning Hoessein wist te bewegen, de Jordaanse troepen met de Syrische en de Egyptische strijdkrachten on der het opperbevel van de Egypti sche stafchef, generaal Abdel Hakim Amer, te plaatsen. Nasser luistert niet Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de moed opgegeven, dat zij Nasser tot andere gedachten kunnen brengen. Zaterdag hebben de drie landen overeenstemming bereikt over het plan om de kwestie van het Suezkanaal aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Waarschijnlijk zal dit vandaag of morgen gebeuren, tenzij Egypte alsnog ter elfder ure van standpunt verandert, hetgeen niet waarschijnlijk is. De Egyptische ambasade in Was hington heeft zaterdagavond een ver klaring uitgegeven waarin staat dat Egypte en Saoedi-Arabië Israëlische schepen in de ingang tot de Golf van Akaba „als een bedreiging van him veiligheid" beschouwen. De verklaring zegt verder, dat Egypte zijn „recht van zelfverdedi ging" uitoefent door Israël de vaart Makarios in Nairobi door het Suezkanaal te ontzeggen, daar beide landen in staat van oor log met elkaar verkeren. Volgens de verklaring is de ingang tot de Golf van Akaba territoriaal water van Egypte en Saoedi-Arabië. DE NIEUWE BUIS LEID ING. De Israëlische radiozender heeft gemeld, dat zondag de nieuwe buis leiding tussen Eilath en Beersjeba in gebruik is genomen. Door deze leiding kan thans 70 ton olie per uur worden gestuwd. Als alle pompstations voltooid zijn, zal de ca paciteit 200 ton olie per uur zijn. Zolang de leiding nog niet van Beersjeba naar Haifa is doorgetrok ken, zal de olié, die voor de raffina derijen van Haifa bestemd is, per trein van Beersjeba naar Haifa wor den gebracht. De leiding van Eilath naar Beers jeba is na de sluiting van het Suez kanaal in november in ijltempo aan gelegd. De eerste olie, die door de leiding gepompt wordt, is de vorige week aangevoerd door een Amerikans tankschip. De olie is afkomstig van de Perzische Golf. Een foto van de promotie van pater dr Walter Goddijn aan de universi teit van Nijmegen. Links van de katheder de heer Th. W. S. M. Griinde- mann, directeur van het Wit-Gele Kruis te Rotterdam, rechts de heer H. P. M. Goddijn, wetenschappelijk assistent aan het sociologisch instituut te Leiden. Beiden traden op als paranimfen. In het midden de promovendus. Minder koud Gedurende het weekeinde is de koude noordelijke luchtstroming, waarin regen-, hagel- en natte- sneeuwbuien voorkwamen, in een langzaam tempo in kracht afgeno men en ten slotte tot staan gebracht. Een hogedrukgebied, dat bij IJsland tot ontwikkeling kwam, verplaatste zich in zuidelijke richting naar de ingang van het Kanaal en zwenkte daarna af naar het oosten. Vanmor gen lag het centrum in Noordwest- Frankrijk. Tegelijkertijd naderde vanuit En geland een zwak front, dat de voor ste begrenzing vormt van minder koude en vochtiger oceaanlucht. De wolkenvelden, die met dit front sa menhangen. dreven in de nacht van zondag op maandag ons land binnen. Hierdoor werd een sterke tempera tuurdaling tegengegaan. Toch kwam er plaatselijk o.a. in Brabant en het oosten van het land nog nachtvorst voor. De zuidwestelijke stroming, die zich nu begint in te stellen, zal zich ver der over onze omgeving uitbreiden. Bovendien zal een regenfront, dat vanmorgen Ierland bereikte, in de komende 24 uur tot ons land door dringen, terwijl de temperaturen morgen in het algemeen nog iets hoger zullen worden dan vandaag. Het gevaar voor nachtvorst is voor lopig geweken. Dit nummer bestaat uit 11 pagina's Aartsbisschop Makarios van Cyprus, die is verbannen geweest op de Sey- chellen-eilanden, is thans op weg van zijn verbanningsoord naar Athene, waar hij woensdag a.s. wordt verwacht. De foto toont Makarios, met staf, samen met de bisschop van Kyrenia, die hem in zijn ballingschap verge zelde, in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, na zijn aankomst daar per vlieg tuig van Madagascar. Links de Griek K. Konstantinou die de aartsbisschop begroette. Makarios zal, met uitzondering van Cyprus, vrij zijn te gaan waar hij wil. Rusland houdt niet op Dr. Konrad Adenauer, de Westduit se bondskanselier, heeft zaterdag op een bijeenkomst van de Christen-De mocratische Partij van het Rijnland zijn instemming betuigd met de nieu we voorstellen van de Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapenings- besperkingen te Londen, Harold S tas sen. Deze voorzien onder meer in een gecontroleerde stopzetting van de produktie van kernwapens De bonds kanselier zei echter, dat West-Duits- land atoomwapens moet hebben, in dien het niet de zwakke schakel in de westelijke defensie wil vormen. Naar aanleiding van de oproep der achttien Westduitse atoomgeleerden, dat West-Duitsland zal afzien van kernwapens, zei Adenauer: „Een dergelijke eis betekent in feite de ont binding van de Noordatlantische- verdragsorganisatie en de gehele wes telijke verdedgingsgordel tegenover de Sow jet-Unie. Het is met het oog op de huidige toestand in de wereld onrealistisch in principe af te zien van de modernste wapens. Wij kun nen een eventuele aanvaller alleen afschrikken, indien hij weet, dat hij door vergeldingsmaatregelen vernie tigd zal worden". Een atoomoorlog is het ergste, dat de mensheid kan overkomen. De Westduitse regering en de Christen- Democratische partij zullen daarom al het mogelijke doen om te komen tot een ontwapening op atoomgebied in alle landen, aldus Adenauer. De bijeenkomst der Christen-De-, mocraten nam eenstemmig een reso lutie aan, waarin wordt gezegd, dat alle mensen van goede wil van me ning zijn, dat de atoomenergie slechts voor vreedzame doelen moet worden gebruikt. Het zou goed zijn, indien de achttien Westduitse atoomgeleer den, die zich vrijdag tegen kernwa pens uitspraken, zich inspannen om een collectieve oproep te verkrijgen van alle atoomgeleerden in de ge hele wereld, met inbegrip van de Sowjet-Unie, aldus de resolutie, die er aan toevoegt, dat een dergelijke actie de westduitse regering zou helpen in haar pogingen om tot een internationale overeenkomst over een algemene en gecontroleerde ontwa pening te geraken. Faroek moet japonnen betalen Een Parijs Hof van appèl heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd, volgens hetwelk ex-koning Faroek van Egypte aan de Franse modeko ning Dior een bedrag van bijna vijf miljoen francs moet betalen. In 1952 heeft Faroek, toen nog ko ning van Egypte, bij Dior een grote bestelling geplaatst ten behoeve van zijn gemalin Narriman. Kort voor de koning werd gedwongen zijn land te ontvluchten, werden de kleren voor Narriman afgeleverd. De advocaten van de ex-koning zijn van mening, dat Dior de rekening had moeten aanbieden aan de regering die na Fa roek aan de macht was gekomen. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11-15 uur). MINDER KOUD Veranderlijke bewolking met morgen tijdelijk wat regen. Overwegend matige wind tussen S zuid en west. Over het algemeen iets ho- S gere temperaturen dan vandaag. S- 16 April zon op f.44; onder 19.41; maan op 22.31; ondex 6.34. Hoogwaterstanden 16 April v.m. 4.30; n.m. 4.50. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw 4 C. OSLO licht bewolkt 2 KOPENHAGEN onbewolkt 1 ABE/RjDEEN geh. bewolkt 14 DUBLIN geh. bewolkt 8 LONDEN zwaar bewolkt 3 AMSTERDAM zw. bewolkt 5 BRUSSEL zwaar bewolkt 5 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN onbewolkt 1 onbewolkt lioht bewolkt licht bewolkt onbewolkt —0 11 -1 H FRANKFORT half bewolkt 1 HHjH' o MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuwbui mist —3 onbewolkt 2 onbewolkt 1 onbewolkt 1 sneeuw 1 zwaar bewolkt MALLORCA half bewolkt Er zijn mensen die men overtuig l met verheven gebaren, maar die men achterdochtig maakt met argumenten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1