Het meisje Een internationaal zone-schaaktoernooi te Wageningen De nieuwe competitie voor het wereldkampioenschap A.S.C. - D.S.O. Toenemende spanning in Europees biljartkampioenschap te Antwerpen PUROL BLOEMETJES weeckelykse CRonycke ZATLK >1, Ij APRIL 1957 In hotel de Wageningse Berg zal van 26 oktober tot eind november een inter nationaal zone-toernooi worden gehou den. dat. samen met acht andere toer nooien van gelijke aard. de eerste ronde vormt van de nieuwe competitie om het wereldkampioenschap. Ir. H. J. van Steenis. voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond, heeft in een persconferentie een en ander meegedeeld over deze com petitie, en meer speciaal over het zone- toernooi waarvan de organisatie door de FIDE, de wereldschaakbond, aan de KNSB is opgedragen. Het aantal zones is van 7 op 9 ge bracht, doordat een Aziatische zone is gevormd en Europa in 4 inplaats van 3 zones is verdeeld. Het zijn zone 1: West-Europa, zone 2: Midden-Europa, zone 3: Oost-Europa, zone 4: Rusland, zone 5: Ver. Staten, zone 6: Canada, zone 7: Midden-Amerika, zone 8: Zuid- Amerlka en zone 9: Azië. Uit deze 9 zone-toernooien gaar in totaal 21 spelers over naar het inter zonale toernooi, dat in 1958 wordt ge houden. en dat de tweede ronde van de competitie vormt. In 1959 volgt dan het kandidatentoernooi met 7 deelnemers: 5 uit het interzonale toernooi en 2 uit het vorige kandidatentoernooi De win naar van dit kandidatentoernooi mag in 1960 een tweekamp spelen om 't wereld kampioenschap tegen de titelhouder, dus tegen Botwinnik of Smyslov. Dit is dan in grote lijnen de gang van zaken bij deze belangrijkste competitie in de schaakwereld. De diverse zone-toer nooien worden steeds om de drie jaar gehouden, en telkens in hetzelfde jaar waarin de eind-tweekamp van de vorige competitie plaats vindt. Er zijn landen, die meer dan één speler voor de zone-toernooien mogen inschrij ven. Teneinde te bereiken, dat de drie Europese toernooien Rusland staat apart ongeveer even sterk bezet zijn moeten deze spelers, al naar gelang van hun sterkte, over de drie toernooien verdeeld worden, waarvoor een schema is ontworpen aan de hand van de rang lijsten der diverse landen Aangezien dr Euwe te kennen had gegeven, dat hij niet aan de zone-toernooien wenst deel te nemen, zag het lijstje voor Nederland er als volgt uit: 1. Donner. 2. Prins. 3. Kramer. 4. Bouwmeester. 5. Van Schel- tinga. In totaal mag Nederland vief spelers laten meedoen Volgens het gel dende schema zou Donner moeten uit komen in het toernooi van zone 1. dat te Dublin wordt gehouden van 12 mei— 2 juni. Donner heeft laten weten, dat hij wegens studieredenen verstek zal laten gaan waarop de KNSB in zijn plaats Van Scheltinga heeft ingeschreven Van de FIDE is intussen bericht ontvangen, dat deze inschrijving niet conform het reglement is. een uitspraak, die door de KNSB wordt beswist. De Nederlandse bond houdt vooralsnog staande, dat zijn standpunt juist is en wacht op nader bericht van de wereld schaakbond. Geen Nederlander naar Sofia. Voor zone 3 (Oost-Europa), waarvan het toernooi te Sofia wordt gespeeld, mag Nederland één speler afvaardigen Het zal echter van dit recht geen ge bruik maken omdat de bond de kosten van de afvaardiging niet kan dragen. In zone 2. dat te Wageningen wordt ge speeld, zal Nederland waarschijnlijk door Prins en Bouwmeester worden vertegen woordigd. De twee sterkste spelers van Nederland zullen dus niet in de zone- toernooien uitkomen: Euwe doet niet mee. en Donner gaat niet naar Dublin en kan, volgens het geldende schema, eventueel niet voor een ander zone-toer nooi worden aangewezen Zou er nog ge schipperd kunnen worden indien dr. Euwe van mening mocht veranderen en zich alsnog bereid verklaarde in een zone-toernooi uit te komen? Dit blijft een open vraag. Voor de organisatie van het toernooi WIELRENNEN LEIDSE R.- EN T.-VER. SWIFT" Morgen wordt de eerste rit van de voorjaarscompetitie gereden. De afstan den zijn: A- en B-klasse 75 km, C-klasse 40 km. en D-klasse 30 km. Start om 10 u. te Oud Ade. ZWEEFVLIEGEN NIEUW NEDERLANDS RECORD De Leidse zweefvlieger Aad Eikelen boom, van de Gelderse Zweefclub, heeft gistermiddag het Nederlandse record doelvlucht verbeterd. Hij vloog van Teriet met een Sky Lark III naar het vliegveld Speyer ten zuiden van Mann heim (ongeveer 350 km). Het oude record stond met 327 km op naam van de Utrechter A. Dekkers. GYMNASTIEK GROEN-WIT A.s. dinsdagavond worden de gym lessen niet gegeven in de HBS en het Gymnasium, maar in de zaal Rapen burg 48. De jongensclub van maandag a.s. van 56 uur in 't Gymnasium wordt gehou den op woensdag 17 april van 56 uur in de zaal Rapenburg 48. (Dus niet op 1 mei.) in zone 2 is gedacht aan Rotterdam en Den Haag. maar deze beide steden boden ten slotte in de vorm van subsidies geen waarborgen voor het financiële welslagen van een onderneming waarmee een bedrag van ongeveer 30.000 ge moeid is. Deze waarborgen werden wel gevonden te Wageningen, vandaar dat de keus op het stadje aan de Rijn viel. (Hotel de Wageningse Berg neemt het logies van de deelnemers voor zijn reke ning en zorgt voor de speelgelegenheid, wat de helft van het benodigde bedrag vertegenwoordigt. Het restant hoopt men te vinden in subsidies, van gemeente, provincies en rijk, en in particuliere bij dragen.) Er worden prijzen beschikbaar gesteld tot een bedrag van ruim ƒ4.000. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De uitslagen van de afgebroken par tijen van het toernooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland lulden: RoesselBarendregt 10. Orbaan Roessel (01). VisserOrbaan 1—0, Spanjaard—Van den Berg V->V->. Na de tiende ronde is de stand: 1. Donner 8 pnt.; 2. Van den Berg 7 pnt.; 3/4. Bouwmeester en Roessel 6 p.; 5/6. Cortlever en Spanjaard 5V4 pnt.; 7/8/9. Van den Bosch. Kramer en Van Scheltinga AVt pnt.; 10. Barendregt 4 pnt. 11. Orbaan 3 pnt.; 12 Visser V/-, pnt. De laatste ronde wordt vandaag ge speeld. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP De zestiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken, waarin Smyslov met wit en Botwinnik met zwart speelde, is te Moskou uitge speeld. Bij de 55e zet eindigde de partij in remise. De stand is thans: Smyslov 8l/j pnt., Botwinnik pnt. 15e party. Een van de wereld-kampioen teleur stellende partij. Na een schermutseling op de damevleugel, waarbij vooral de paarden zeer actief waren, kwam wit langzaam maar zeker in het voordeel, een tegenactie van Smyslov op de ko ningsvleugel werd in een ingewikkelde en verwoede slag afgeslagen en Bot- LAATSTE COMPETITIEWEDSTRIJD No. 1 en No. 2 Afd. A. Aanvang 2.16 u. Kempenaerstraat GEWONE PRUZEN. Advertentie winnik bleef met twee plus-plonnen de baas. Algemeen verwachtte men. na de onderbreking, zo die nog nodig ware!! zijn spoedige zege, doch het wonder ge schiedde Smyslov maakte gretig ge bruik van de zwakke voortzetting na de hervatting en 't werd toch nog remise. Wit: Botwinnik. Zwart: Smyslov. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. Pbl—c3, e7—e6; 3. d2—d4. Li8b4; 4. e2—e3. b7—b6; 5. Pgl—e2, Lc8a6; 6 a2a3, Lb4xc3t; 7. Pe2xc3. d7d5; 8. b2—b3. 0—0; 9. Lfl—e2. d5xc4; 10. b3xc4. Pb8—c6; 11. a3a4, (in afwijking van de 7e partij, waarin wit hier Pb5 speelde), Dd8d7; 12. Pc3—b5, Tf8d8; 13. Lel—b2. Pc6— a5; (het paardengespring begint); 14. Ddlc2, c7c6; 15. Pb5—c3, Pd7—e7; 16. 0—0, c6c5; 17. Pa3—b5, La6—b7; 18. Lb2—a3. Pa5—c6; 19. Tfl—dl. a7—a6; 20. Pb5—c3. Pc6—b4; 21. Dc2—b3, a6— a5 22. Pc3b5 (voor de 3e keer is het paard terug); 22h7—h6; 23. La3 b2, Ta8c8; 24. f2f3, c5xd4 (zwart besluit een aanval op de koningsvleugel te beginnen en geeft daarom het centrum op); 25. e3xd4. Pf6—h5; 26. Le2—fl, (wit vergeet zijn defensie niet), De7g5; 27. I Lb2a3, Ph5—f4; 28. Kgl—hl, h6—h5; j 29. La3xb4, a5xb4; 30. Db3xb4 (Botwin- I nik heeft de kracht van zwart's aanval wel goed moeten taxeren, eer hij op pionwinst durfde overgaan). h5h4; 31. Tala3. Tc&-—c5; 32. Tdlel (niet dxc5 wegens Txdl) Tc5f5; 33. Pb5—d6 (er volgt nu een serie combinaties en offers, die. wanneer de kruitdamp is opgetrok ken. laat zien, dat de aanval is afge slagen en wit heer en meester op de damevleugel is). 33Pf4xg2; 34. Lflxg2. h4h3; 35. Lg2xh3, Lb7xf3t; 36. Ta3enf3. Tf5xf3; 37 Pd6xf7!. Tf3xf7; 38. Lh3xe6. Td8xd4; 39. Db4xb6. Td4—f4; 40. Le6xf7t, Tf4xf7. Hier werd de partij af gebroken en ieder was er van overtuigd, dat zwart wel kon opgeven, 't Liep echter zo: 41. Db6e6. Dg5f4 (dreigt eeuwig schaak op f3 en f2); 42. De6—c6, Tf7—f5; 43 Dc6a8, Kg8—h7; 44. Da8 e4, Df4xe4t; 45. Telxe4. Tf5—a5 (wint en pion terug) 46 Khl—g2. Kh7—g6; 47. Kg2—f3. Kg6—f5; 48. Te4—f4t. Kf5—e5; 49. Tf4e4t, Ke5—f5; 56. Te4—f4t, Kf5 e5; 51. Kf3—g4. Ta5xa4; 52. Kg4—g5, Ta4a6; 53. h2—h4. Ta6—c6; 54. h4—h5. Ke5e655 Kg5—g6, Ke6—e5t; 56. Kg6 g5, Ke5—e6, remise. Vingerhoedt weer aan de kop Tiedtke werd gistermiddag murw ge speeld door Steylaert, wiens verdedigen de spel de Duitser volkomen uit zijn evenwicht bracht. In de 64ste beurt bracht Tiedtke met een 7 nog hoop in de Duitse harten, want hij verkleinde daarmee zijn achterstand tot 3740, maar het was slechts eeen opflikkering ge weest. Toen Steylaert ln de 72ste beurt de partij uitmaakte, had Tiedtke 40 ca ramboles verzameld. Door deze nederlaag van Tiedtke kwam De Ruyter, die in 76 beurten een be nauwde overwinning op Spielmann boek te, weer gelijk in matchpunten met de Duitser. De Ruyter bevocht tussen de 28e en 36e beurt met 12 caramboles een kleine voorsprong (2630), die later net doorslaggevend was. Vingerhoedt speelde weer beter dan donderdag en won in 61 beurten onbe dreigd van Rudolph (5038). waardoor hij met een achterstand van 1 punt op Tiedtke en De Ruyter weer in de run ning was gekomen. Een tweede hoogtepunt naast de neder laag was vrijdagmiddag een prachtige serie van 10, die Popeyus in zijn 48e beurt de voorsprong tegen Clasens gaf (3032). Popeyus had daarna de beste finish en maakte in de 65e beurt de partij uit. Clasens bleef op 45 staan. Herman Popeyus handhaafde zich in de voorlaatste ronde door zijn vechtlust. Spielmann. die er 's middags niet in was geslaagd De Ruyter een beentje te lichten, probeerde dit nu weer met Popeyus. geheel ten behoeve van Tiedtke. De partij was ongemeen spannend en ging na de 31ste beurt, toen Popeyus een achterstand geheel had ingelopen, gelijk op. Na 68 beurten was de stand nog 4343. Popeyus greep echter dankbaar de kans om uit te lopen toen Spielmann acht nullen produceerde en in de 77ste beurt beëindigde de Rotterdammer de partij. Spielmann was inmiddels met een 3 op 46 gekomen. In de afgelopen nacht werd het klasse ment volledig door elkaar gegooid. Vin gerhoedt won van Tiedtke en Steylaert versloeg met een slotserie van 10 Henny de Ruyter. zodat de Belgische combinatie Vingerhoedt weer op de eerste plaats had gebracht met één punt voorsprong op Tiedtke, De Ruyter en Popeyus. De beslissing moet nu vallen in de slot- partijen, waarin Vingerhoedt tegen Popeyus en Tiedtke tegen De Ruyter speelt. Er zijn nog vele mogelijkheden. Alleen Vingerhoedt is bij een overwin ning op Popeyus zeker van de titel. In alle overige gevallen is een barrage haast onvermijdelijk. De uitslagen luiden: Vingerhoedt 50 61 5 0.819 Rudolph 38 61 7 0.622 Clasens 45 65 3 Ó.692 Popeyus 50 65 10 0.769 Tiedtke 40 72 7 0.555 Steylaert 50 72 4 0.694 Spielmann 45 76 6 0.592 De Ruyter 50 76 5 0.657 Clasens 50 75 5 0.666 Steylaert 35 75 5 0.466 Spielmann 43 91 4 0.472 Rudolph 50 91 4 0.549 Popeyus 34 49 4 0.693 Tiedtke 50 49 7 1.020 Rudolph 50 64 6 0.781 Clasens 48 64 4 0.750 Spielmann 46 77 4 0.597 Popeyus 50 77 3 0.649 Vingerhoedt 50 50 6 1.000 Tiedtke 42 50 8 0.840 Steylaert 50 52 10 0.961 De Ruyter 40 52 5 0.769 B. van der Voort na barrage kampioen. Na vele spannende partijen, er moest zelfs een barrage-partij gespeeld worden, is de Flora-speler B. v. d. Voort uit Noordwijk er in geslaagd, wederom het lste klasse persoonlijk biljart kampioen schap van de Biljartbond Bloembollen streek te veroveren. Een eveneens fraai resultaat boekte J. Diedericks uit Sas- senheim, die de tweede plaats in het klassement op zijn naam wist te stellen, tevens een hoogste serie van 62 car. De eindstand ls: gesp. gew. gel. ver. pnt. B. v. d. Voort 10 9 0 1 18 J. Diedericks 10 8 0 2 16 B. Elfering 9 7 0 2 14 A. v. Diemen 9 6 0 3 12 A. Elfering 9 5 0 4 10 W. van Gerven 9 3 0 6 6 G. Hof 9 2 16 5 H. Faas 8 2 15 5 C. v. d. Voort 9 2 0 7 4 J. Vierwinden 8 0 0 8 0 Puskas gaat voor „Inter" Milaan spelen. De voormalige Hongaarse international, die onlangs door zijn club Honved werd geschorst, verklaarde in Linz, waar hij momenteel traint, dat hij met de Italiaan se club een contract van 4 jaar heeft afgesloten. Er zal hem een premie wor den betaald van ongeveer 500.000 alsmede een maandelijks honorarium van 2000. Verkeer stolde in en rond Maastunnel Gedurende ongeveer twee uur is gistermiddag het verkeer in de Maas tunnel te Rotterdam gestagneerd ge weest, met het gevolg, dat op de zui delijke toegangswegen kilometerslan ge rijen auto's stonden te wachten. Om circa kwart over vier raakte in de tunnel van een dieseleautobus een olietank los, waarin zich ongeveer tweehonderd liter olie bevond. De bus moest stoppen. De olie vloeide ge deeltelijk weg. Door de losgeraakte tank bleek het echter onmogelijk de bus van zijn plaats te krijgen, zodat men moest wachten, totdat de tank was leeggelopen. Veel van de olie liep in een put zodat na verloop van tijd de rijbaan met zaagsel weer begaan baar kon worden gemaakt. Toen ook kon men de bus wegslepen. Het ver keer kon in die tussentijd slechts langzaam de plaats van het ongeval passeren. De politie moest vijf radiowagens inschakelen om het verkeer weer m goede banen te leiden. Om ongeveer kwart over zes was de toestand nor maal. Gemak dient de mens P.T.T. waarschuwt „nieuwe" abonnees automatisch Een nieuwe telefooninstallatie, enig in Nederland, zal in de nacht van 27 op 28 april a.s. tussen twee en drie uur te Breda in gebruik wor den genomen. Daarmee zal tevens het laatste stukje oorlogsschade aan de lijnen van de P.T.T. zijn hersteld. Tussen genoemde uren zal Breda geen telefoonverbinding hebben. Men heeft echter voorzorgsmaatregelen genomen, waardoor in noodgevallen toch gebeld zal kunnen worden. Evenals alle openbare spreekcel, len zullen ook politie, brandweer, ziekenhuizen en andere instellingen op nader aan te duiden nummers 1 reikbaar zijn. Met ingang van diezelf de datum zullen alle telefoonabon nees te Breda een ander nummer krijgen. Het viercijferige systeem wordt namelijk vervangen door een kiessysteem van vijf cijfers. Om ver gissingen bij het draaien van de nieu we cijfers te voorkomen, vergissin gen die uiteraard nogal eens zullen voorkomen, heeft de P.T.T. een bandje laten maken, waarop de kie zer op vriendelijke wijze verwezen wordt naar de nieuwe telefoongids, zodra hij het eerste nummer gedraaid heeft. Op de onbewaakte overweg te Vorden is de met een paar bespan nen wagen van de landbouwer Hel- mink door de „blauwe engel" gegre pen. Hierbij werd het paard op slag gedood. De voerman slaagde er in nog bijtijds van de wagen af te sprin gen. I Huidgenezing I Huidzuiv«fheid Huidgezondheid 1 Puistjes verdrogen door Purol-poeder Advertentie. Uit onze taaltuin Ons Leyden wasser in het nieuws ditmael verscheyden keeren met saecken die ons lachen doen of oocko jeremieeren. Want all wat is geschied en was niet steeds verheugend, of 't sou dan moeten syn dat veel daervan geleughend. Hoewel, so U als ick, weet dat in deese crant de leughens niet en staen, wy syn der waerheyd clant. So wasser deese weeck uyt Groninghen een man in Leyden op besoeck, geen braeve, daer niet van; hij had in Groninghen in 't spinhuys vastgeseeten en had syn straff nogh niet en helemael gequeeten. Toen hy in Leyden quam, in d' ouderlycke woon, was hy só rap ter been dat vryheyd wierd syn- loon. Die vryheyd sy van corte duur, daerom wil ick gewed, want alderweegen in het rond syn vallen uytgeset. Of hy gevanghen wierd? Men kon het nergends segghen, of wil Justitia de crant in luuren legghen? Tsy vroegih of laet, y raeckt weer vast en dat is dan maer goed, want elleck een die sonde doet oock daervoor bo ten moet. Dat brandend vier by LFC dat is een naere saeck, sy synder met die brand doch in de brand geraeckt, niet uyt de brand. Daer valt niet mee te spotten, wel droevigh ist voor deese club en 't huys daervan. Hun lot en wensche ick, (ick hoop oock U) sy raecken uyt de dalles want sonder huys is LFC het leeven langh niet alles. P*n wist U, leeser, dat dees stad nogh is een porder ryck? *-• So stond er deese weeck in onse crant syn beeltenis te pryek. P. Colla is een man die een aloude stiel heeft en wien het cloppen op de deur de cost om t' leeven geeft. Sou Pieter Colla niet, by 't cloppen dat hij doet, dan noyt en eens te cloppen gaen aen 't oor van dooveman? Fn ten besluyte dan het sand, waer Leyden heyt gebreck aen, de oude putten raecken leegh en laeten soms versteek gaen. Daerom gaet men te Catwyckwaert om 't uyt de see te haelen, eerlangh staet op het strand een suyger sand te maelen. Alleen, 't is raer en geck, maer nyemand heyt er weet van dan enckel hier en daer, waeronder onse crant dan. Ick schey er maer met Leyden uyt en treek naer Soetermeer, daer settense nogh in dit jaer wat nieuwe huysen neer. Voor kynders synse daer in Soetermeer niet bangh en daerom gaense daer dan oock naer ruymte wel verlanghen. Huysen só groot en ruym, daer kunnen minstens seven of negen man in een gesin met groot gemack in leeven. In Lisse staet een banck in 't goud, dat is de Boerenleenbanck gaf vyftich jaeren geld in leen sonder een enckle wanklanck. Men kan daer oock syn geld nog quyt om het daer te bewaeren waer boer en banck dan op de duur welseecker wèl by vaeren. Voor my is sulx niet weggelegh want ick ben als een luys so arm en niet van noode heb noch banck noch kluys. jyiaer daerom niet getreurd, 'k sal niet alleenig staen. So veelen syn met my, noyt naer een banck gegaen te spaeren 't lieve geld. Sou er te potten weesen, ick wist al wat ick deed, en segge 't U by deesen. Ick burgh het liever wegh in een en ouden soek, hoewel ick dan wellicht maer luttel rente trock. Il/ant 'k droomde op een nacht: Ick sagh se daer flaneeren met al myn lieve geld, die braeve banckmynheeren. Te tellen en te reecknen maer de duyten van een ander; se telden door en telden weer en seyden tot malcander: „Een mooye duyt, wat issie ryck, en dat is altemael van onse goede, braeve clant WILLEM VAN HORSTENDAEL". jIN HET BLAUW door FRANK PERRY 40). Om dezelfde reden kon hij zich ook geen brieven over de post laten toezenden, dan moesten zijn onder danen zijn adres weten. Derhalve moest de Tsaar in persoon de brief jes bezorgen en afhalen, zo rede neerde Eva Bryan. Deze morgen was ze al voor het licht werd in hun woning gekomen en had Tyler gewekt Winfield hoor de hen opgewonden fluisteren. Aan het ontbijt was Tyle£ knorrig en Eva beledigd en strijdlustig. Win field begreep, dat er iets gebeurd moest zijn, maar ze zeiden niets te gen hem en hy was te ongerust over Joyce om te pogen hen uit te ho ren. „Ik zeg je, dat hii de hand door het raampje stak", herhaalde Eva voor de zoveelste maal. „Je hebt je vergist", gromde Ty ler, „beken het maar gerust. Ik heb je immers gezegd om niet te gaan". „Misschien was hij het en mis schien was hij het ook niet", grom de Eva. „De Tsaar zal er in elk geval van horen, of hij het was of niet, en we ten, dat het voor hem bedoeld was en hij kan wel raden, wie het ge daan heeft", voorspelde Tyler som ber. „En wat zal er dan met ons ge beuren?" „Je bent een lafaard", smaalde Eva Bryan. „Ik vond het al erg ge noeg toen ik ontdekte, dat je bang bent voor een kerkhof, maar nu be gin ik te merken, dat je een echte lafaard bent, bang voor alles, De Tsaar heeft immers geprobeerd, je om zeep te brengen? Je aan gasver- stikking te laten sterven! En dat laat je maar op je zitten". „Je weet immers, dat de Tsaar ons in zijn macht heeft", herinnerde Tyler haar. „Een verkeerde zet en hij vertelt aan de politie...." Hij zweeg eensklaps en wiero een wan trouwende blik op Winfield. „Geneer je niet voor mij", ver zekerde Winfipld. „We zitten in het zelfde schuitje". „De Tsaar heeft niet meer macht over ons dan wij over hem, alleen weten we niet, wie hij is", zei Eva vermetel. „En dat is onze eigen schuld. Als we de durf hadden be zeten om na te gaan wie hij is, zou den wij aan het langste eind trek ken". „Hij heeft ons vroeger geholpen", zei lyier. „Ja, en waarom? Omdat hij ons nodig had. Hij zei ons dat hij het ge daan had omdat we hem bevielen en hij een schrander paar, zoals ons, gebruiken kon. Als we met hem wilden meedoen, best. En zo niet, dan zond hij ons naar de gevangenis terug. Natuurlijk gTepen we de kans met beide handen aan; en sindsdien zijn we zijn slaven". „De Tsaar heeft ons altijd billijk behandeld", beweerde Tyler, „tot dat „Totdat hij vond, dat we teveel wisten en hij ons wilde vermoor den", besloot Eva Bryan. „Dat zal hij dan nu wel zeker doen, na die stommiteit van jou!", voorspelde Tyler somber. E?r werd gescheld. Tyler schrok op. „Een boodschap van de Tsaar!" fluisterde hij ontsteld. „Hij weet ons altijd te vinden, maar wij kun nen hem niet eens schrijven of we moeten het briefje naar het kerk hof brengen". Eva wierp hem een minachtende blik toe. „Als jij niet durft, zal ik wel gaan". Ze richtte zich fier op en liep langs hem heen naar de deur- Tyler's vrees werd bewaarheid. Het was een expresse-brief. Eva opende die met vaste hand en las: „Verrraad wordt streng ge straft Als ge uw handelwijze echter kunt verdedigen, dan wacht de Tsaar u om twaalf uur in lokaal IT. Ook andere onder werpen zullen ter sprake komen. Alle onderdanen moeten op het appèl verschijnen. Wee hem die wegblijft". Het briefje was in drukletters ge schreven en ondertekend met een ruwe schets en een kroon, de hand tekening van de Tsaar. „Wat heb ik je gezegd?" steunde Tyler. ..Laten we bijtijds vluchten. Binnen het uur moeten we in 4e trein zitten". „Ga jij maar, als je bang bent", spotte Eva Bryan. „Ik wil weten, wie dp Tsaar is, al moest het me het leven kosten". HIk doe met je mee!" riep Win field. „Met ons beiden kunnen we hem wel aan". Winfield voelde, dat zijn plan ging gelukken. Als hij Ty ler nog kon overhalen, was hun succes vrijwel zeker. Indien twee volgelingen van de Tsaar zich tegen hem keerden, zouden ze hem stellig ontmaskeren. Als hij erin slaagde, deze sluwe misdadiger te vangen, wilde Win field de politie waarschuwen, in de overtuiging dat deze dienst de te gen hem gerezen verdenking zou ontzenuwen. Doch dit mochten Tyler en Eva niet weten, zij verlangden slechts persoonlijke wraakneming, Winfield besprak met Eva Bryan verschillende plannen om de Tsaar te overrompelen en te overmeeste ren. Tyler luisterde somber toe, doch wilde niet meedoen. Het geheimzin nig waas waarin de Tsaar zich hulde, verleende hem een bovennatuurlijke macht, die Tyler met angst en ont zetting vervulde. Rusteloos ijsbeerde hij de kamer op en neer. Eindelijk greep hij zijn hoed en liep de deur uit. Arme Tim!" zuchtte Eva. „Loopt hij weg?" vroeg Win field. „Nee, hij komt wel terug", voor spelde Eva. „Hij is gek genoeg om overdag de straat op te lopen, ter wijl alle agenten naar hem zoeken. Hij wordt wel vaker zo prikkelbaar als het tegenloopt. Een paar korrels heroïne en hij is weer bereid, met wilde leeuwen te vechten". „Tyler?" vroeg Winfield verbluft- Ondanks zijn medische kennis had hij niet geweten, dat Tyler de slaaf was van het gif, dat hij verkocht. Eva knikte. „Ik zou hem wel kun nen genezen, als hij maar uit de buurt van de Tsaar is- Het is me vroeger ook wel gelukt maar indien hy er geregeld mee omgaat.Dat is dan ook een van de grieven die ik tegen de Tsaar heb", besloot ze driftig. Zoals Eva voorspeld had, keerde Tyler enkele uren later vol zelfver trouwen. ja zeifis opgewekt, terug. Hij bracht een paar nieuwsbladen mee. „Ze geven extra-edities uit?" deel de h«'i med° ...TeVpe Povers is dood". Het was Winfield of zijn hard stil stond. „Wat vertel je daar?" vroeg hij stamelend. Tyler gaf hem de krant en hij las: (Warrit vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8