Woonwagenkamp Leiden heeft 'n flinke school en centrum nodig „GOED KAMP" toont zijn rollend materiaal en linnen bezoekers paleizen Streekkamp maakt groter gebouw nodig Vacantieganger verwezen naar de waterkant ZATERDAG 13 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Binnenkort gaat Leiden antwoord geven op de vraag hoe men het school gaan van de kinderen van het woonwagenkamp kan regelen. Leerplicht en woonwagen werk zijn altijd twee begrippen geweest, die zich moeilijk lieten combineren. Geen wonder ook, indien men de geïsoleerde positie maatschappelijk en topografisch van de woonwagenbewoners in aanmerking neemt. De ouders voelden er nu eenmaal niet veel voor hur. kinderen in de stad op een school te doen; daar waren vele bezwaren voor, onder meer de lange, gevaarlijke weg. Inmiddels is een Koninklijk Besluit verschenen, waarbij het lager- en kleuteronderwijs op woonwagenscholen nader werd geregeld en ook de bouw van déze scholen werd gereglementeerd. Voor het school bestuur van het woonwagenkamp zijn hierdoor meerdere mogelijkheden geschapen. Plannen zijn nog zeer rekbaar U Bult zich herinneren, dat de gemeente Leiden plannen heeft ont wikkeld voor de bouw van een spe ciale kampschooL Twee jaar geleden heeft de gemeenteraad al in principe zijn medewerking toegezegd aan het ontwikkelen van dit plan. Verplaatsbaar gebouw. De architect, de heer G. Prinsen jr. te Oegstgeest, begon met het ontwerp voor een normaal stenen schoolge bouw, op welk ontwerp de goedkeu ring van het ministerie van onderwijs werd verkregen. Daar de gemeente Leiden echter de mogelijkheid wilde behouden bij verdere stadsuitbrei ding het woonwagenkamp, zo nodig in zijn geheel, te verplaatsen naar een nu nog niet bekend ander terrein, moest een démontabel hou ten gebouw worden ontworpen. Dit is uiteraard voor het Stich tingsbestuur minder aantrekkelijk, daar de onderhoudskosten hiervan hoger zijn dan van een stenen ge bouw. De grondslag ter plaatse is van dien aard, dat het ter voorkoming, van verzakkingen van het gebouw beslist noodzakelijk is een paalfundering aan te brengen. Bij een eventuele ver plaatsing van het gebouw moet deze fundering als verloren worden be schouwd. Ook met het oog hierop is het des te meer te betreuren, dat geen ste nen gebouw geplaatst mocht worden. Hoe het ook zij, het thans ontwór pen plan bestaat uit een houten school en omvat twee leslokalen, een een lokaal voor handenarbeid, een kamer voor het schoolhoofd (tevens voor de schoolarts, een leermiddelen- berging, toiletten e.cL). Het genoemd Koninklijk Besluit betreffende het lager- en kleuter onderwijs op woonwagenscholen schept echter voor het schoolbestuur van het woonwagenkamp meerdere mogelijkheden, die niet alle in bo vengenoemde school verwezenlijkt kunnen worden, hetgeen vooral geldt ten aanzien van het kleuter-onder- wijs. Ook is in het afgelopen jaar van de zijde van het ministerie van Maat schappelijk Werk een regeling ge troffen voor bepaalde woonwagen kampen met de bedoeling te komen tot z.g. streekkampen. Tot nu toe moest iedere gemeente een plaats aanwijzen en beschik baar houden waar woonwagens een standplaats konden hebben. Thans ligt het ini de bedoeling om in één bepaalde streek één kampplaats aan te wijzen, in de kosten waarvan de omliggende gemeenten, die dan dus geen kamp meer hebben, naar rato zullen bijdragen. Te klein. Door Leiden en de gemeenten in de omgeving werd overeengeko men om van het Leidse kamp zo'n streekkamp te maken. Deze omzet ting doet het stichtingsbestuur ver wachten, dat binnen zeer korte tijd de geprojecteerde school te klein zal blijken. Hot ligt voor de hand, dat het ichoolbestuur zal trachten tijdig hierin te voorzien, en het heeft dan ook reeds een plan laten ontwerpen, waardoor de school straks met drie lokalen uitgebreid kan worden. Hierin zal de kleuterschool en een uitbreiding van de lagere school in ondergebracht kunnen worden. Ook andere behoeften. Maar er is meer: vruchtbaar werk in het woonwagenkamp is niet moge lijk, indien ook niet naast de school een gebouwtje wordt geplaatst voor de godsdienstige-, sociale- en cultu rele verzorging der kampbewoners. Er moet één plaats zijn waar de maatschappelijke werkster, die tot i nu toe haar spreekuren in één van wagens moest houden, zich kan ves tigen. In dit kamphuis zou tevens een consultatiebureau van de Kruis verenigingen ondergebracht kunnen worden. Als het kamp straks streekkamp wordt is de behoefte aan zulk een te huis aanzienlijk groter. De noodzakelijkheid van een der gelijk gebouwtje bij een streekkamp blijkt o.a. uit het feit, dat sinds kort door het ministerie van Maatschap pelijk Werk een regeling is voorge steld, waarbij het zich bereid ver. klaart voor een belangrijk deel in de stichtingskosten bij te dragen. Ook voor dit kamphuis heeft de den een ontwerp doen vervaardigen. Stichting Woonwagenwerk in Lei den een ontwerp doen vervaardigen. Overleg is hierover nog gaande. Antwoord op een vraag. Op de grond, die de gemeente vol gens het raadsstuk van j.l. dinsdag werd toegewezen ten zuiden van het woonwagenkamp, is een ander met wat passen en meten wel te realise ren. Als het plan in zijn geheel ge realiseerd is zal het woonwagenkamp van de Haai-lemmerweg aan het oog onttrokken zijn, omdat de gebouwen aansluitend aan elkaar zijn geprojec teerd, omvattende de school, de even tuele uitbreiding en daarop aanslui tend het kamphuis. Wij spraken in het begin van dit artikel over-het antwoord op een vraag: hoe men het schoolgaan van de kinderen in het kamp kan rege. len; ook: hoe men van het kamp een goede verantwoorde woon plaats kan maken. Wij hopen, dat het antwoord van het gemeentebestuur royaal en af doende zal zijn. Bij de tekeningen: Ontwerp voor de nieuwe school. Lange rijen geparkeerde auto's, drommen roezemoezende mensen, een bo ven alles uitschallende luidspreker, feestelijke vlaggen klapperend in de gure wind, starre reclameborden boven een zee van tenten in alle kleuren oker en oranje, dat is de eerste indruk van de vijfde nationale karapeer- ten toonstelling „Goed Kamp", die hedenmorgen in Den Haag geopend werd. zakelijkheid en het was deze over weging, die de fabrikanten van bui tensportartikelen de thans algemeen bekende woon-aanhangwagen op de markt deed brengen. Het blijkt een goede speculatie ge weest te zijn. In Nederland zijn mo menteel ongeveer veertig soorten caravans te koop. Het merendeel is op „Goed Kamp" wel vertegenwoor digd en het doet deugd, te zien, dat Nederlandse trekwagens niet tot de slechte behoren. Er staan daar ca- tavans van een meter of acht leng te, die meer van een salon-wagen, dan van een slaapgelegenheid hebben en er zijn er, waar men met vier flin ke stappen omheen loopt, paleisjes soms, waarvan de prijs een domper zet op de vreugde van het even-bin nengluren én sobere wagens, die to nen, dat ook het trekken met de ca ravan nog kamperen kan zijn. Het streven is wel, de aanhangwa- gentjes zo licht mogelijk te maken, zodat ze getrokken kunnen worden door auto's als Volkswagen, Renault Panahd en Citroën 2CV. Het interieur varieert met de prijs. Er zijn wagens waarvan de salon ge meubileerd is met een aan de wand scharnierende tafel en twee zitban ken, die wanneer de tafel is neer geslagen als bed te gebruiken zijn, door de rugleuningen tussen de zittingen te leggen. Er zijn ook wa gens met verplaatsbare kasten, uit- neembare wastafels en complete keu kens. De waarde van het tegen initiatief Die eerste indrukken, die men daar opdoet, om en in de Houtrusthallen, zijn overdonderend. Men weet niet waar het eerst te kijken en, gulzig om alles te zien, slaat men nog de helft over. En dan, wanneer men eenmaal op zijn gemak is geraakt in de werve ling van deze gigantische show, dan doet men de opvallende ontdekking, dat er niets is, dat opvalt, niets waar van men kan zeggen: daar heeft de wereld op gewacht! De opzet van de expositie is louter om de toerist voor te lichten. En we moeten zegen, dat de ANWB in deze opzet is geslaagd. Er zijn vooral drie tendenzen merkbaar: De eerste is de felle concurrentie tussen tent en ca ravan. De tweede is, dat naar Frans voorbeeld steeds meer „bun galowtenten" op de markt komen. De derde is wel, dat Nederland een zo ontstellend tekort krijgt aan land, dat men maar beter zijn vakantie vertier op ofonder water kan genieten. Goede speculatie. Bevolkingstoename, teruggang van de hotelaccomodatie en daarnaast een toeneming van de motorisering maakte voor velen het kamperen en trekken met de caravan tot een nood- Deze Westfaliacaravan is geschikt om door kleinere autootjes getrok ken te worden. Licht materiaal en ruim interieur. Initiatieven. Maar, eerlijk ge,egd, vinden we de ca ravan, die door een enthousiast AN WB-lid volgens op aanvrage ver strekte bouwtekeningen zélf werd ge bouwd, nog wel zo aardig. Het geheel kostte hem ongeveer tweeduizend gulden, terwijl de goedkoopste onder de fabriekswagentjes naar men ons verzekerde ten minste drieduizend kost. Ook op ander gebied inspireert het toegenomen gebruik van de Caravan. De heer D. Wesseling, veehouder aan de Hoge Rijndijk te Hazerswoude heeft op zijn erf een loods laten bou wen, die hij ter beschikking stelt als winterberging voor caravans. Dat hij hierdoor in een behoefte voorziet, blijkt al uit het grote aantal liefheb bers voor zijn jachthaven voor auto- kampeerders. Een prijsvraag „Knutselkansen", uitgeschreven door de redaktie van de Kampeerkampioen,' leverde even eens aardige blijken van vindingrijk heid. De eerste prijs ging hierbij naar de heer Van der Sluys uit Den Haag, voor een ronde kampeertafel op drie afneembare poten. Het bijzondere van deze tafel is, dat hij ingevouwen op het reservewiel van de auto past en dus practisch géén plaats inneemt. De derde prijswinaar, de heer C. de Graaf in Zwolle, heeft heel wat meer tijd en moeite moeten besteden aan zijn inzending, een keukenbagagewa- gentje achter zijn auto. De bak kan met weinig moeite van het onderstel gelicht en onder de tentluifel ge plaatst worden, waardoor men de be schikking krijgt over een handige aanrecht, compleet met gootsteen. Linnen villa's. De „Bungalow-tenten" hebben ons in verbazing doen staan. Men zou geneigd zijn te vragen: „Is dat ook een tent?" Deze linnen villa's hebben weinig meer met kamperen te maken en wanneer men ziet, dat in het ge raamte van aluminium buizen een mogelijkheid is gelaten om een tele visie-antenne op het dak te plaat sen, dan ziet men in gedachte al de De ideale wagen voor een vakantie aan het water. Wanneer de boot ver wijderd is, kan de aanhanger worden uitgebouwd tot een woon- en slaap plaats voor 2 a 4 personen. Wervo-Camper) heerlijke avondrust in menig kam- peercentrum verloren gaan. Zo'n heel kasteel kan opgeborgen worden in twee koffertjes van middelmatige grootte: eep voor het doek en een voor de buizen. Totaal gewicht is on geveer 24 kilo, prijs 9000, Toegevend, dat kamperen in Ne derland niets te maken heeft met „een dagje uit in de wild-west", waarbij men met allerlei gevaren en ontberingen rekening dient te hou den, menen we toch dat van de juis te, sportieve opvatting van het kam peren op deze wijze niet veel meer over blijft. Het is derhalve verheu gend, dat ondanks een steeds ster ker voelbare hang naar comfort toch het kamperen volgens de „on geschreven wetten van het kamp nog niet verdrongen blijkt te wor den. Het water. Is het onze sympathie voor het wa ter, dat ons trekt naar de zijkanten van de grote Houtrusthallen, waar boten en bootjes lokken. Haddep we op het buitenterrein al een tot tent uit te bouwen auto-aanhanger ge zien, waarbij een plastic jol behoor de lokkend tot een ideale water vakantie binnen vinden we, naast plastic roeibootjes, ook vouwkano's in hout en zeildoek die men met vinnen en een zeil tot zeilkano's kan uitbou wen. Zelfs ligt er een heel kajuit- jacht. Wanneer het Deltaplan voltooid zal zijn, maar ook voor die tijd reeds, zal de trekker, kampeerder en vakantie ganger door het steeds slinkende va kantie-areaal te land, zijn vakanties moeten doorbrengen op het water, dat beschut door de dijken zo veel rusti ger zal worden, dat zelfs de min der ervaren schiper zijn kano, zeil bootje of motorjacht nog veilig naar verre horizonten zal kunnen sturen. Diepzee. En mocht ook het wateroppervlak geen rust meer bieden aan de ver moeide vakantieganger, wel, dan zoekt hij zijn vertier op de bodem van meren en zeegaten. Daartoe tonen de onderwatersport- vereniging en de firma C. Boot uit Utrecht een indrukwekkende collec tie zwemvliezen, duikbrillen, vin handschoenen, schnorokelapparaten en zelfs persluchttanks. Een heerlij ke serie van een expeditie die de vereniging in Spaanse grotten heeft gemaakt doen de avontuurlijke be zoekers vragen naar de prijs van een persluchtapparatuur. Die bedraagt schrik niet! 864 gulden. Daarbij krijgt men dan vijf practijklessen en een theorieles om met de aankoop kennis te leren ma ken. Op de Vaar- en Duikschool van de Koninklijke Landmacht volgt dan een cursus waardoor men vertrouwd raakt met de verhoogde druk op gro tere diepten. Als kleine attentie bij deze grote uitgave krijgt de koper tevens een lijst, waarop alle adres sen aan de Rivièra, waar men zijn druktanks kan laten vullen. Waar mede tevens tot uitdrukking komt, dat adspirant duikers en kikvorsmen sen voor elke duik een retour tje naar Spanje of Italië moet over hebben. De Nederlandse wateren zijn nu eenmaal te troebel en te koud om waar voor het vele geld te krij gen. Huiselijk. Rustiger en meer huiselijk naturen zien vol bewondering en verlangen naar een kleine bungalow, die zo als hij op de tentoonstelling staat, met alles wat er cm en aan is slechts vijfduizend gulden kost. Zeker niet veel geld voor een zespersoons woning! De teleurstelling kon echter wel eens komen in de vorm van weige ring van vergunning tot vestiging door de gemeente, waar de koper zijn vakantiehuisje wil neerzetten. Want wat is eigenlijk het verschil tussen een eigenlijk huis en deze vakantiewoning, die het ideaal is voor menig jong-getrouwd paar? Van huisvesting en woningnood naar de verdeling van de Nederlandse bodem en het behoud van de na tuur voor recreatie is maar één stap. Een stap, die de organiserende en belanghebbende verenigingen geno men hebben, in de vorm van een gro te maquette waaromheen de tentoon stelling is opgebouwd die ons land en de verdeling van de grond voorstelt. Woeste grond, waartoe ook de voor kamperen ongeschikte slikken en schorren gerekend worden, neemt nog slechts 5 percent van de totale bodemoppervlakte inDat is dan ook de laatste les van het bezoek aan „Goed Kamp" en tevens de eerste van ieder die ooit het plan moge opvatten om zich een tent aan te schaffen en zijn vakantie er in door te brengen: wees zuinig op de natuur, die ons nog rest.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6