DE LEIDSE BIOSCOPEN? DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS De promotie van pater Goddijn TELEVISIE Nieuwe plannen voor dierenasyl N„r HUIBERS ZATERDAG 13 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Grote belangstelling te Nijmegen Onder zeer grote belangstelling vond gistermiddag aan de Nijmeegse Universiteit de promotie plaats van pater Walter Goddijn o.f.m., die pro moveerde op het proefschrift over Katholieke minderheid en Protes tantse dominant", terwijl de leider van het Kaski-werk, prof. G. H. L. Zeegers, promotor was. Pater God dijn heeft de leiding van het Kaski- bureau in Leeuwarden. Onder de belangstellenden waren veel Leidenaars, de gehele familie van pater Goddijn. onder wie ook de 82-jarige broeder Linus Goddijn, broeder Liberto en broeder Leopold Goddijn. Als paranimfen traden op de heer Th. W. S. M. Gründemann, directeur van het Wit-Gele Kruis te Rotter dam en drs. H. P. M. Goddijn, we tenschappelijk assistent aan het so ciologisch instituut te Leiden. Onder de talrijke aanwezigen be vond zich ook de bisschop van Gro ningen, mgr. P. A. Nierman, die ook later aan het promotie-diner aanzat, de provinciaal van de minderbroeders pater Castulus van der Ende o.f.m., de gardiaan van Drachten, pater Wig- bert v. d. Meer o.f.m. met de gehele communiteit, mgr. dr. J. A. Geer- dinck U.J.D., mgr. Th. R. Holtman, deken van Leeuwarden, rector H. L. J. M. Sondaal te Leiden en pastoor W. E. Blok van de St. Petrusparochie te Leiden. Na de promotie werd een drukbe zochte receptie gehouden. Pater Goddijn promoveerde op het proefschrift .Katholieke Minderheid en Protestantse Dominant". Zowel in Amerika als in Neder land is de verhouding tussen katho lieken en protestanten momenteel erg actueel. De katholieken bevin den zich aan de grens van hun eman cipatiestrijd en waar een sociale min derwaardigheid te boven wordt ge komen, ontstaan er ondanks een verlangen naar oecumenische open heid spanningen met hen, die de reformatorische overtuiging zijn toe gedaan. Aan de verhouding tussen de ka tholieke minderheid en de protes tantse dominant in Nederland heeft pater dr W. Goddijn zijn proefschrift gewijd. Hij gaat bij de behandeling van zijn onderwerp niet de theolo gische oorzaken van de tegenstelling Rome en Reformatie na, maar pro beert deze tegenstelling sociologisch te verklaren. Dat wil zeggen dat hij is nagegaan hoe in Nederland in de loop der geschiedenis de minder heidsgroep der katholieken zich ver houden heeft tot de meerderheids- groep der protestanten en omgekeerd. Om deze verhouding te belichten gaat hij eerst na wat nu eigenlijk een minderheid is en wat een domi nerende groep is. Dan blijkt dat de achtergestelde groep ook wanneer zij wettelijk gelijkstelling met de meerderheidsgroep heeft verworven nog lang de kenmerken van een verdrukte minderheid blijft verto nen, zelfs wanneer ze plaatselijk in de meerderheid is. Dit wordt door Expogé krijgt gasten uit West-Duitsland Onderdak gevraagd De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd, afdeling Leiden schrijft ons: Evenals enkele jaren geleden zal wederom een groep van 30 studen ten, die allen niet alleen een ver oordeling en straf in de Duitse Sow- j et-zóne hebben ondergaan, maar die na hun vrijlating ijlings naar het westen zijn gevlucht en thans in West-Duitsland aan verschillende universiteiten met hulp van de Bonds regering trachten als werkstudent hun levensdoel te bereiken, on^er de auspiciën van het Comité ter Bestrij ding van het Concentratiekampsys teem gedurende een drietal weken, vallende tussen 26 april en 17 mei a.s., de gasten zijn van de Leidse af deling van de Ned. Ver. van Ex-Po litieke Gevangenen uit de Bezettings tijd. Voor deze studenten worden door genoemde vereniging gastgevers ge zocht, die bereid zijn gedurende deze tijd onderdak te verschaffen aan één of meer van hen. Het i; de bedoeling hen door een gastvrij verblijf in ons land geduren de enkele weken een idee te geven van de Westerse democratie en vrij heid, van het gezinsleven en van het maatschappelijk leven in een wester se vrije staat Daartoe worden door verschillende professoren en andere daartoe uitgenodigde vooraanstaande personen uit wetenschappelijke en politieke kringen een aantal voor drachten gehouden, terwijl daarnaast velschillende excursies en samen komsten zijn georganiseerd, waar in een vrij gesprek deze studenten kun nen kennis nemen van de ideeën, welke in de westerse wereld leven, terwijl het de bedoeling tevens is, dat zij bij hun gastgevers thuis in ruime mate kunnen kennis maken met het gezinsleven in ons land. Wij hopen, dat vele lezers gelegen heid hebben en bereid zijn gedurende genoemd tijdvak één of meer van deze studenten gastvrijheid te verle nen en zullen gaarne zo spoedig mo gelijk opgaaf ontvangen aan het se cretariaat van genoemde vereniging: Stieltjesstraat 35 t'. Leiden van adres sen, waar gedurende genoemd tijdvak een gast kan worden ontvangen, zo mogelijk onder opgaaf of een man nelijke of een vrouwelijke gast kan worden opgenomen. Telefonisch zijn nadere inlichtin gen te verkrijgen onder nr. 21414 (L. Questroo) en nr. 31525 (Jan Th. Witte). de auteur aan de hand van een his torische studie aangetoond. De vrije ontplooiingsmogelijkheden van de ka- tholieke gemeenschap en de vorde ringen, die daarbij worden gemaakt, veroorzaken een sterke onrust en on zekerheid in protestantse kring, waar aan de vrees voor een toekomstige meerderheidspositie van het katho lieke volksdeel mede ten grondslag ligt. Diaspora. Vervolgens gaat de schrijver na welke de kenmerken zijn van de diaspora d.w.z. van de gelovigen, die in kleine aantallen verspreid in een groot gebied van andersdenkenden wonen. Deze gelovigen zijn veel kwetsbaarder, want ze zijn te gering in aantal om zich sterk te organise ren en kunnen niet de middelen op brengen voor eigen onderwijs, zie kenhuizen, en zelfs kerken. De pro testanten in het zuiden van Neder land vormen evenzeer een diaspora als de katholieken in Friesland. En het is voor het zuiden en Friesland, dat de auteur dan de verhouding tussen katholieken en protestanten Friesland. Tenslotte legt de auteur in zijn werk vooral de nadruk op de ge schiedenis van de katholieke minder heid in Friesland. De uiterst kleine katholieke mindeiheid in Friesland verdedigde zich v» aral door stil ver borgen te blijven in de stadjes en buurtschappen van het Friese land, totdat zij in de emancipatie de ge lijke kansen weer kon gaan benut ten. Bij de bestudering van het ka tholieke leven en van de katholieke mentaliteit in de Friese diaspora openbaarde zich een bijzonder gods dienstig élan. De uitstralende kracht daarvan in het dagelijks leven zon der veel woorden en onder vaak moeilijke omstandigheden toont de schrijver aan de hand van feiten aan. In Friesland blijkt het kleine ge tal katholieken niet alleen geduld te worden, maar zelfs gewaardeerd en hun apostolisch werken onder de buitenkerkelijken wordt zelf door protestantse voormannen aan hun gelovigen ten voorbeeld gesteld. Wanneer er in Friesland spanningen ontstaan tussen d~ katholieken en de protestanten, dan komt dat eerder door tegenstellingen die om een of andere reden (b.v. viering 100-jarig bestaan der kerkelijke hiërarchie) landelijk ontstaan zijn. Het werk van pater dr Goddijn verschijnt binnenkort in de boek handel en is voor iedere ontwikkel de leek aan te bevelen. Het vormt een belangrijke bijdra ge voor de Nederlandse godsdienst sociologie. Waarom Koepoortsbrug wat later open Interne moeilijkheden gemeentewerken Op vragen ven de heer Meester (P.v.d.A.) antwoorden b. en w. van Leiden, dat de openstelling voor het verkeer van de Koepoortsbrug ver moedelijk een tweetal weken later zal plaats vinden, d.w.z. begin mei. De Oorzaak van deze geringe ver traging is gelegen in de omstandig heid, dat de ingenieur van de dienst GEM. AANKONDIGING VERKEERSMAATREGEL. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat a) de Zoeterwoudse Singel, voor zover geleden tussen de Lammen- schansweg en de Herenstraat; b) de Witte Singel, voorzover gele gen tussen de Herenstraat en de Vreewijkbrug; c) de Herenstraat, voorzover gele gen tussen de Zoeterwoudse Singel en de Koninginnelaan, met ingang van 15 april 1957 voor de duur der aldaar plaatsvindende be stratingswerkzaamheden zullen zijn afgesloten voor het doorgaande ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen rou tes zullen door middel van borden worden aangegeven. 3091 (Advertentie). GANGETJE 12 (Advertentie! van gemeentewerken, die met de voorbereiding van de bouw was be last, op het moment van verlaten van de gemeentedienst, t.w. 1 augus tus 1956, de detailtekeningen nog niet gereed had. Op zich zelf beschouwd was enige speling in de voorbereiding moge lijk, daar de werkzaamheden met be trekking tot de afdamming meer tijd in beslag hebben genomen dan ver wacht werd. Niettemin zou de bouw iets vlotter zijn verlopen indien de opvolger van de genoemde ingenieur op een vroeger tijdstip dan thans het geval was, nl. 1 oktober 1956, in dienst had kunnen treden. De ver vaardiging van de nog nodige detail tekeningen heeft door het ontbreken van een ingenieur bruggenbouw ge durende enkele maanden geen voort gang gehad. De enige functionaris, die deze materie volledig meester was, is de directeur der Gemeente werken zelf, dooh van hem kan on mogelijk worden gevergd het verdere werk zelf ter hand te nemen. De nieuwe ingenieur heeft de uit werking der detailtekeningen onmid dellijk aangevat en de ontstane ver traging zoveel mogelijk weten in te lopen. Correcties. Feit is, dat de op 1 augustus 1956 gereed zijnde tekeningen en bereke ningen door de desbetreffende func tionaris niet meer vóór zijn vertrek gecontroleerd konden worden. Deze controle heeft de nieuwe ingenieur bruggenbouw verricht, waarbij enige correcties moesten worden aange bracht. De hieruit ontstane vertra ging is echter niet zodanig geweest, dat daaraan het uitstel is te wijten. Particulier schonk terrein Nu al weer geruime tijd zit Leiden zonder dieren-asyl, terwijl vele aan gewende pogingen om tot de bouw van een dergelijke inrichting te ko men, zonder succes bleven. Het thans kortgeleden ten dele nieuw samen gestelde bestuur, ziet het als zijn eer. ste taak om zo spoedig mogelijk tot asylstiohting te komen. Onder leiding van de nieuwe pre sidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, mevrouw I. Mak-Van Bever Donk, kwam het bestuur reeds en kele malen samen om over een en ander van gedachten te wisselen. Bo vendien heeft zij zich in verbinding gesteld met de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die haar ken baar maakte, dat het gemeentebe stuur, mits op een gezonde financiële basis, niet afwijzend staat tegenover de plannen en zo nodig ook een regeling wenst te treffen voor het opnemen van zwerfdieren. Naar aanleiding van deze toezeg ging ontwerpt het bestuur, dat voor dit doel reeds een fonds gevormd heeft van circa 40.000, thans een plan, dat op een gezonde financiële basis rust en zijn draagkracht niet te boven gaat. Een grote uitkomst bij een spoedige verwezenlijking van de plannen is gelegen in het feit, dat het bestuur van particuliere zijde een terrein is geschonken, met de be doeling daarop een asyl te bouwen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.ex. Gen. II mej. A. M. Wildschut te Utrecht en de heren J. Ardon te R'dam, P. H. Dieges te Leiden, B. M. Goslings te Leiden, M. D. van Houten te Leiden. Oei King Tien te OegstgeestG. W. H. Overdijkink te Katwijk a. Zee, G. Schatborn te R'dam, K. J. Roelofs- waert te Den Haag, J. v. d. Togt te Den Haag, J. W. Visser te Leiden, P. L. de Vogel te R'dam, G. Wilhelmy Damsté te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II mej. J. C. Been te R'dam, en de heren Th. J. C. Bloem te Baarle-Hertog, W. H. J. van Deventer te Den Haag; S. L, A. M. v. d. Kolk te Den Haag, R. K. J. Koumans te Lochem en B. Sas- trowyoto te Leiden. Geslaagd voor het semi-arts ex. de heren P. Eddes te Dordrecht, R. W. Gay Balmaz te Den Haag; H. A. W. Klinkhamer te Berghem en S. Sard te U.S.A. Geslaagd voor het arts-examen de heren F. I. O. ter Bruggen Hugen- holtz te Wassenaar, S. ,v. d. Kooy te Den Haag, C. H. van Lavieren te Voorschoten en J. Meilof te Den Haag. Geslaagd voor het cand.ex. klas sieke taal- en letterkunde de heer B. von Berg te Rotterdam. Haarlemmerstraat 123, Leiden roor Geboorteaankondigingen (Advertentie) WAT BRENGEN Casino. „Oheck Point" (Bloed op de weg). Rond de grote „Volta d'Italia", een internationale wedren voor race-auto's, hangt een geladen sfeer. Alle prijzen worden door Ita lianen weggesleept. Niemand krijgt ook maar een kans. Een Engelse race-automagnaat, wiens enige liefde zijn ren-dieren geldt, stelt leven en werken in de waagschaal om de fa brieksgeheimen van zijn tegenstan der te achterhalen. Hij huurt een inbreker die weinig succesvol is. De man wordt achterna gezet door de politie en moet de grens worden overgesmokkeld. Daarvoor wordt de Volta misbruikt. De list lukt bijna. Dan krijgt de bedrogen coureur de zaak in de gaten. Wapengeweld im poneert hem niet: hij bewaart een aardige verrassing voor de boef. De lataste troeven komen op tafel bo ven de rand van een steile "afgrond en, ten aanschouwe van zijn meisje dat hem had afgewezen weet de coureur zijn tegenstander onscha delijk te maken. Diens val laat niet na zekere indruk te maken op zijn werkgever. Overgelukkig komt race mans mét zijn Margherita aan de fi nish. Een spannend verhaal, vol lief de, listen en lagen, in zuidelijke kleuren verteld, dat we zeker kunnen aanraden te gaan zien, aan ieder, die veertien jaar geweest is. Lido. De film „Frasquita, het pikante avontuur" met Sophia Loren als Carmela in de hoofdrol speelt zich af in het door Spanje bezette Napels rond het jaar 1600 naar de novelle van Pedro Antonia de Aler- gon. De bevolking zucht onder de zware belastingen, die door de Spaan se bezetting worden geheven, waar onder zelfs een regen- en een hu welijksbelastingSlechts één in woner, de molenaar Luca, heeft daarvan geen last, want de Spanse gouverneur, belust op galante avon turen, loopt de verleidelijke mole naarsvrouw (Sophia Loren) van de ochtend tot de avond achterna. Om haar gunst te winnen voorziet de gouverneur haar rijkelijk van belas tingvrijstellingen voor haar man, die dankbaar worden geaccepteerd, zeer tot ongenoegen van de overige be woners, die zwaar te lijden hebben onder de druk der belastingen. Tot eer van de overigens verleidelijke molenaarsvrouw Carmela zij gezegd, dat zij de toenaderingen van de gou verneur helemaal niet aanmoedigt, zelfs niet als haar man bij een op roer gevangen wordt genomen en listiglijk gevangen blijft om de gou verneur gelegenheid te geven Car mela thuis te bezoeken. Het is een ondeugend verhaal, zonder pikante bijsmaak weergege ven en de intrige is geraffineerd in elkaar gezet en wordt uitstekend weergegeven. De kleurenopnamen vooral in de massa-verfilming komen uitstekend tot haar recht. De KFC keurde de film voor 18 jaar. Luxor. Het slot van de verfilm de roman 08/15 „Het Einde" geeft een goed beeld van de verslagenheid in een overwonnen Duitsland. De Nazi-leiders, die omwille van de smeer de hielen likten van het Nazi dom, tonen weinig moeite Om van voorwerp te veranderen. De fanatie kelingen tot de laatste minuut, de lafaards, de dapperen krijgen in deze film allen een beurt. De filmmaker Paul May heeft er goed oog op ge had, hoe hij waarlijk navrante ge beurtenissen op een menselijke, bij na gemoedelijke wijze moest benade ren. Er zijn humoristische momen ten in deze film. Een hoogtepunt wordt bereikt als de blaffende lui tenant als kampleider niet meer gs hoorzaamd wordt. „Waarom, zo vraagt één van de afgeblaften, heb ben wij de oorlog verloren, als we wéér naar mensen als jü moeten luisteren". Het is een goede film, die we achttieniarigen en ouderen kunnen aanbevelen. Trianon. Als Eddie Constantine „Op het spoor der verdwenen vrou wen" wordt gezet, weet men al bij voorbaat hoe hij Jat op zal knappen. Hii grijnst eens breed en stapt op de eerste de beste aanwijzing af, waar hij prompt in een val loopt. Maar Eddie is niet voor één gaatje te van gen; hij is een potige jongen en weet met vrouwen om te gaan. Deze ko men er altijd aan te pas in zijn films, maar dit keer meer dan ooit, want het gaat over de ontmaskering van een handel in blanke slavinnen, an nex cocaïne-smokkel. Hij wordt in de zaak betrokken, als zijn pleegdochter tje (dat in werkelijkheid de eigen dochter van de acteur is) wordt ont voerd. Hij kan het meisje terugkrij gen als hij een andere jonge vrouw, die verdwenen is, weet op te sporen. Het verhaal speelt ?*ch af in de om geving van Nice en Monte Carlo en het fraaie landschap, dat men ruim schoots te zien krijgt, geeft een extra bekoring aan Eddie's avonturen. Het milieu, waarin deze zich afsnelen, maakt het verkieslijk de film te re serveren voor volwassenen. Rex vertoont deze week „De wet der prairie" (Tribute to a bad man) van Robert Wise. Geen western van het gewone stempel. Er wordt al thans weinig geschoten, en gevoch ten in de film. Regisseur Wise heeft een poging gedaan het woeste cow boy-bestaan eens in het meer men selijke vlak te trekken. Op een af gelegen ranch in Texas woont een schatrijke paardenfokker (gespeeld door de befaamde James Cagney). Deze man ziet niets anders meer dan paarden. Hij verwaarloost de vrouw, die hij uit 'n „saloon" naar zijn afge legen huis heeft meegenomen en haalt zich de vijandschap op de hals van een vroegere collega en een voorman, die zijn vrouw belaagt. De farmer bepaalt zelf de wet en hangt veedieven ogenblikkelijk aan de eer ste de beste boom op. Er komt dan nog een jongen uit Pennsylvania aan te pas, die de farmer een meer menselijke weg wijst en terugbrengt in de armen van de vrouw (goed ge speeld door de nieuwe ster Irene Papas), die uiteindelijk toch alleen van de rancher blijkt te houden. Het is een nogal onwaarschijnlijk ver haal en de film weet nauwelks één moment werkelijk te ontroeren. En omdat er geen kruit en kogels aan te pas komen, wordt de film een vrij vervelend en langdradig geval, die met al zijn kwasi-problematiek niet in het minst uitkomt boven het ge wone bloed-en-kogel-genre. Slechts de afmattende tocht van de drie vee dieven, die de farmer mijlenlang door de prairie laat lopen op hun kousen en in de brandende zon een van zijn wraakoefeningen is knap en boeiend door de camera in beeld gebracht. (Toegang veertien jaar). Momenteel worden de mogelijkheden hiertoe onderzocht. Ten einde het stamkapitaal nog een flinke sprong naar boven te laten maken, worden tal van activiteiten (film- en muziekavond, bazar, pa pieractie etc.) voorbereid. Bovendien is een actie gaande tot vrijwillige verhoging van de contributie. De eerste reactie hierop kwam juist deze week binnen: van drie opdertig gulden per jaar! Voor de vele Leidse dierenvrien den is er echter nog een taak. Nu het vakantieseizoen voor de deur staat en de Sleutelstad het nog steeds zonder asyl moet stellen naar men verwacht dit jaar voor het laatst doet het bestuur op hen een beroep om tijdelijk een hond of kat in huis te nemen. Indien gewenst kan hier voor ook een vergoeding worden ge vraagd. Zij, die hiervoor gevoelen, kunnen onder opgave van gewenst ras (reu of teef), hun naam en adres bekend maken bij de secretaresse van de afdeling Leiden, mevr. E. 't Hart- Blok, Witte Singel 74a. Op de internationale slagersvak- tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam, behaalde slagerij P. G. Bergers en Zn., Douzastraat, woens dag met haar inzendingen de vol gende onderscheidingen: gekookte worst: 2e prijs; boerenmetworst: eerv vermelding en plockworst. 2e prijs. Bij K.B. is aan mr. J. Slagter, te Leiden, met ingang van 1 mei 1957 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functie van dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland (provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland). GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden, werden geveild: Huis met afzonderlijke bovenwoning, Prins Hendrikstraat 15/15a, in bod: 7.900,koper: C. H. Straver te 's-Gravenhage, q.q. voor 7.900, huis Prins Hendrikstraat 2, in bod: 5.100,is niet verkocht. Jubilarissen bij Coöperatie „Vooruit" A.s. maandag zullen 3 medewer kers de dag herdenken waarop ze resp. 25, 40 en 50 jaar bij de Coöpe ratie „Vooruit" werkzaam zijn. Het zijn de heren A. Buis, banket bakker, de heer Ch. de Koning, ma gazijnchef afd, kruidenierswaren en de heer G. Jansen, wnd chef bakker. Gedurende deze dag bestaat er gele genheid hen thuis te complimente ren; 's avonds zullen zij ontvangen worden door het bestuur, de Raad van Commissarissen en de Onderne mingsraad. Burperl5'ke Stand Geboren: Aletta, dr. v. F. J. de la Court en E. Kam; Johannes, zn. v. J. van der Lelie en H. F. van Leeu wen; Catharina, dr. v. W. Faas en C. Wiebes; Elvire Isabelle Maria, dr. v. G. M. Kuyck en S. H. E. Wéve; Elisabeth Johanna, dr. v. P. Th. M. Hagen en J. Hofman; Abraham, zn. v. A. van Soest en E. S. M. Breede- veld. Ondertrouwd: F. J. Bloemkolk en S. Onvlee; P. J- de Groot en M. van Polanen; F. A. Kriek en S. Beij; G. Philippo en J. A. Raaijmakers; A. Kraaijenbrink en G. A. J. Stieding; J. van der Born en J. van Meurs; N. vart der Ploeg en G. Matheijsen; W. J. Vaal en M. C. B. Hoekstra; E. A. Th. Vogelenzang en S. A. J. de la Rie; W. P. Jagel en A. J. Verstee^ gen; Ph. H. Mars en H. E. Clydes dale; F. A. Huizen en J. C. Veeren; B. van Dam en W. de Tombe; A. C. Hemmes en N. Snoeker; C. Vrij en M. Th. A. Heideweiller; J. Hakken berg en C. P. Haasbroek; C, J. Kop pers en L. Etman; J. J. Groenewegen en C. Cornelisse; K. Hoen en R. P. Bootsma; D. Hon en S. Y. Liu; J. P. Mulder en R. W. J. Franssen; C. Th. Verschure en A. Visser. Getrouwd. H. Besling en M. E. O. Zilvertant, Overleden: H. Borsboom man, 52 jr.; M. Spaargaren hsvr. van: C. Ruis 61 jr.; A. Hofstra vrouw, 69 jr.; S. A. Scholting vrouw, 79 jr.; C. J. M. Broekhof dr., 1 maand; R. P. van Tol zoon, 11 dagen. FOTOTENTOONSTELLING IN HET PRENTENKABINET Ter gelegenheid van het congres van de Interacademiale Kunsthisto rische Organisatie Nederland, dat dit jaar in Leiden plaats vindt, werd in het Prentenkabinet der Rijksuniversi teit speciaal voor de studenten een tentoonstelling ingericht, welke ge heel samengesteld is uit de eigen collectie. De expositie bestaat uit twee delen, te weten een historisch overzicht, waarbij ongeveer hetzelfde materiaal vertoond wordt, dat in maart in Den Haag te zien was op de jubileumten toonstelling van de Haagse Amateur Fotografen Vereniging, en een keuze uit de vele nieuwe aanwinsten van de laatste jaren. Deze tentoonstelling zal ook voor andere belangstellenden toegankelijk blijven tot en met zaterdag 4 mei, des namiddags van 25 uur, uitge zonderd vrijdag 19, zaterdag 20 april en alle zondagen. Boekje van dr. P. G. Knibbe: PARTICULIER BEDRIJF Or SOCIALISME Dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland, heeft een boekje geschre ven over „Particulier bedrijf of socia lisme". Het is duidelijk, dat mr. dr. Knibbe, die lid is van de Anti-Revolutionaire partij geen moeite heeft na een fel betoog een keuze uit deze twee te doen. Hij schrijft: bij de vraag: par ticulier bedrijf of socialisme zal on voorwaardelijk gekozen moeten woi'- den voor het vrije, particulier bedrijf als één der hechtste waarborgen voor de handhaving van het vrije, parti culiere bedrijf, zoals dit geregeerd wordt door goddelijke en menselijke wetten. Welke mooie woorden het socialisme ook gebruikt om op te ko men voor de persoonlijke vrijheid, in de praktijk brengt het socialistisch „De Staat moet het doen" mede, dat deze vrije zelfstandigheid tegenover een socialistische staat weinig meer dan een fictie is. Marktberichten TER AAR, 12 april 1957. Groente. Witlof 1 0.68; idem 2 0.32—0.57; idem B 0.12; peulen 6.60; prei 0.15 0.17; rabarber 0.32—0.40; glasandij- vie 0.280.32; stoofsla 0.12; aardap pelen 0.04- 0.06, alles per kg.; sla 0,07—0.11; idem B 0.05—0.06; kom kommers A 0.52; idem B 0.40, alles per stuk; radijs 0.100.14; peterselie 0.06, alles per bos; stoofsla 0.301.00 per kist; aardbeien 2.30; idem klein 1.60 per doosje. LEEUWARDEN, 12 april. Zuivel. Goudse volvet 2.252.27; Edam mer 40 plus 2.05—2.06; Broodkaas 40 plus f 2.07—2.08. Stemming goed. VINKE VEEN, 12 april. Groente. Prei 10; rabarber 2029; spinazie 1218; stoofsla 10; waspeen A II 32: witlof A II 75; idem B II 62 cent per kg.; sla 5—11 cent per stuk; radijs 1318; peterselie 18; selderij 1122 cent per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 april. Groente. Waspeen A 36.00 —66.00; idem B 56.00—65.00; pi-ci 10.00—14.00; witlof A 61.00—70.00, idem B 37.00—52.00; sla 6.00—8.00; spinazie 16.0021.00; bloemkool 42.00 63.00; andijvie 38.0040.00; rabar ber 25.00—36.00; radijs 17.00—23.00; sjalotten 20.0022.00; selderie 8.40 8.60; peterselie 8.509.00. ROELOFARENDSVEEN, 12 april. Bloemen. Freesia's 3098; Ane monen 2541; Lathyrus 60110; Irissen 80155; Dhoronicum 1531; Tulpen: Lustige Witwe 4056; White Sail 2375; v. d. Eerden 3377; Bar- tigon 4874; Wintergold 3858; Ro se Copland 3365; Crown Imperial 30—44; Piccadilly 4469; Parkiet tulpen 60100; Golden Harvest 51 —75; W. Pitt 50—72; The Rose 55— 61; E. Eddy 40—51; Prunus 48-57, Palembang 5862; Elisabeth 6072; Telescopium 6174; John Scheepers 8091; Purper Copland 6585; Hil- legarde 34—47; Reforma 4575; Cou leur Cardinal 3049; Kansas City 6069. Kleurenpracht 6071; White Virgine 5863; Ibis 3642; Cordel Huil 5259; Rijnland 5865; Quee.i Elisabeth 6876; dubbele tulpen 22 —56; narcissen 1031 per bos; Am Anjerj, 1548 per stuk. Groente. Aardbeien 1 1.80—2.90; idem 2 0.601.10 per doosje; kropsla 5.007.00 per 100 stuks. 8-12 april 1957. vrijdag 12 april 1957 Laagste hoogste laatste koor vo' hli koers koers tijdvak t.o.v 5 apr. Alg. Kunstzijde Unie 196 214 197 1/8 4 5/0 Van Berkels's Patent 184 187 1/4 187 1/4 7 3/4 Van Gelder Zonen 199 212 199 8 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 305 307 1/2 307 i 2 Ned. Kabelfabriek 282 291 282 4 268 1/2 281 1/4 270 5/8 2 5/8 Unilever 393 1/2 405 1/2 395 1/4 4 5/8 Wilton-Fijenoord 239 1/2 250 7/16 239 1/2 5 1/2 Kon. Petroleum 181,20 187,30 18!,40 1.85 Holl.-Amerika Lijn 173 1/2 17' 1/2 174 1/2 -f 3 3/4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 155 1/2 158 3/4 155 3/4 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 182 1/2 186 183 3/4 1/4 288 293 290 0 Amsterdam Rubber 75 79 75 4 9/16 2 H.V.A 88 92 1/2 88 92 94 3/4 92 2 3 Staffellening 1947 86 88 1/8 86 5 '1 1/8 3 Invest, cert. "led 91 91 7/16 91 1/16 9/32 3 Nederland 1962-64. 90 5/8 91 3/8 90 3/4 3/8 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 10.216.278 Obligaties 1 1,769.432 Deze week (voorl.) Aandelen 12.317.168 Obligaties 9.989.620 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 100. vrijdag 5 apr, Internationale concerns 298,15 Industrie 185,65 Scheepvaart166,04 Banken 114,89 Indonesische fondsen 98,87 Algemeen212,09 rijdag 1? apr '57 296,14 153,77 167,20 115,05 97,50 211,35

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3