Gouden Huwelijksfeest te Hazerswoude SPOEL OM die melkfles! Met de tem de taan uit Papegaaienaffaire in Artis neemt blij einde ZATERDAG 13 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 Op 27 april a.s. zal het groot feest zijn ten huize van de familie Vervloet, Rijndijk 64 te Hazerswoude. Want 50 jaar geleden werd in Den Bommel (Goeree/Overflak- kee) het huwelijk gesloten tussen E. Vervloet en A. van Hoofif. Ruim 37 jaar heeft dit echt paar in Den Bommel ge woond, Als zovele gezinnen werden ook zij door de oor logshandelingen getroffen en toen in 1944 op last van de Duitse bezetter, de polders van het eiland onder water gezet werden, moest de fa milie Vervloet evacueren. Door de goede zorgen van de kapelaan van Den Bommel (die uit Hazerswoude afkom stig was) werd in Hazers woude woonruimte gevonden. De veehouder Th. Wesse- lingh stelde direct het zomer huis beschikbaar. Uit het huwelijk werden 3 dochters en 4 zoons geboren, die al len in leven en nu allen gehuiwd zijn. Acht-en-dertig kleinkinderen en vier achterkleinkinderen sluiten de rjj. Het echtpaar Vervloet woont nu sidns enige jaren in bij een dochter «n schoonzoon. De bruidegom is z'n hele leven als landarbeider werkzaam geweect en geniet nu van een welverdiende UITSTEL VAN EERSTE OEFENING VOOR A.S. ONDERWIJZERS. De minister van defensie heeft aan zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medege deeld, dat maatregelen zijn getrof fen om allen, die dit jaar het eind examen derde leerkring van de on- derwijzersopeiding zullen afleggen, niet voor oktober 1957 in werkelijke dienst te doen komen voor het ver vullen van de eerste oefening. Aan hen, die een herexamen dienen te ondergaan, zal voor zoveel nodig ver lenging van uitstel worden toege kend. NIEUWE PAROCHIE TE ME ER- VELDHOVEN. Mgr. W. Mutsaerts. bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft met ingang van 14 april 1957 opgericht de pa rochie van de H. Jozef Werkman, welke parochie zal worden afgeschei den van de parochies H. Lambertus te Meerveldhoven en H. Cecilia te Veldhoven. Tot eerste pastoor der nieuwe parochie werd benoemd de weleerwaarde heer Th. P. Geurts, kapelaan te Meerveldhoven, die reeds enige tijd geleden de opdracht kreeg de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden. ROOKSTAKERS BU PHILIPS. Honderd-een-en-vijf tig jongelieder over het gehele land verspreid, heb ben volgens de „Philipskoerier" posi tief gereageerd op de uitdaging va: dit bedrijfsorgaan om „mannenmoer te tonen door gedurende een maanc totaal niet te roken". De redactie van het orgaan reken' op de eerlijkheid en sportiviteit vai de deelnemers: degenen hunner, dir tussen 15 april en 15 mei a.s. door d- knieën gaan, er tabak van krijgen, o hoe dan ook de rookstaking staken moeten zich onmiddellijk melden. Even spoelen, even spuiten: Schoon van binnen en van buiten! (Advertentie) SASSENHEIM rust. Maar zelfs op z'n 77ste jaar kan hij nog niet stilzitten en doet nog opgewekt vele werkzaamheden. De bruid heeft vooral in het begin van haar huwelijk zeer vele en zware zongen gekend. Het waren de zorgen van een groeiend gezin in een tijd, waarin de verdiensten over het al- gemeen niet groot waren. Ondanks haar eigen beslommeringen, stond zij altijd klaar om te helpen waar dat mogelijk en nodig was. Enkele maanden geleden moest mevr. Vervloet een zware operatie ondergaan, waarvan ze gelukkig weer geheel hersteld is. In het huisgezin van haar dochter doet ze nog vele werkjes. Dit Gouden Bruidspaar zij nog vele jaren in goede gezondheid onder Gods zegen toegewenst. Pater Hans Verdegaal, Montfortaan, op 31 maart priester gewijd, zal op Tweede Paasdag in de St. Pancratius- kerk te Sassenheim zijn eerste plech tige H. Mis opdragen, des morgens te 9 uur. Pater Verdegaal wordt verbonden aan de Montfortaanse Mariale wer ken in Nederland, waarvan het cen trum in Berg en Dal gevestigd is. Hij zal daartoe nog enige jaren theologie studeren en vooral Marialogie, dat is het deel van de theologie dat speciaal over Maria handelt. Deze studie zal pater Verdegaal ge deeltelijk in Rome volgen. OUD-NOTARÏS UIT HEERENVEEN VEIRMIST. Op 18 maart j.l. vertrok, zoals enige dagen daarna is gemeld, de heer J. J. van der Hey, oud-notaris, wonende te Heer en veen, met zijn auto uit zijn woonplaats. Hij ver keerde in overspannen toestand. De politie in Nederland heeft op alle mogelijke manieren getracht de verblijfplaats van de heer Van der Hey op te sporen, doch tot nu toe zon der resultaat. Mr. J. C. baron Baud is benoemd tot grootkruis in de Huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft de ondersheiding persoonlijk uitgereikt ten paleize Soestdijk. t>0W WÊÊm £Ceg.ante uaavjaaiaiaitetjea uit Siawahtfe GERRIT IS TERECHT Artis moet gestolen vogels terugkopen Slaap Uw pijn weg! Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reometische pijnen verdwijnen *s nachh donk zij Witte Kruis- poeders en U stoot verkwikt op! De papegaaiendiefstal in Artis schijnt nu eindelijk een blij einde te gaan vinden. Uit Bern in Zwitser land is althans het bericht gekomen, dat Interpol aldaar zowel de kost bare hyacint-ara Gerrit, het troetel dier van oppasser Jan van de Groep, als de laatste nog ontbrekende edel- papegaai heeft gevonden. Artis zal beide dieren terug moe ten kopen, waartoe een bedrag van 1235 Zwitserse fratic aan het gerecht in Bern zal worden overgemaakt. Na de ontdekking, dat de twee papegaaien door de Duitser Lück aan een dierenhandelaar in Bern waren verkocht, die ze op zijn beurt naar het schijnt te goeder trouw aan hem onbekenden had doorverkocht, leek het alsof de papegaaienaffaire een einde had genomen en het bij vier teruggekeerde papegaaien zou blijven. De politie had althans geen reden om, waar van heling geen sprake scheen te zijn, de papegaaien op te sporen. Dank zij de activiteit van de di rectrice van de dierentuin in Bern, mevrouw M. Meyer-Holzapfel, die door Artis over de zaak was inge licht, is het goede einde van de ge schiedenis thans toch in zicht. Mevr. Meyer is namelijk eens bij de dieren handelaar gaan kijken en ontdekte, dat in de betreffende zaak een der uit Artis ontvreemde edelpapegaaien aanwezig was. Dit was bijzonder vreemd, omdat de handelaar tevoren aan de politie had verklaard het dier, evenals de hyacint-ara, aan on bekenden te hebben verkocht. De Bernse directrice zond Onmid dellijk een telegram aan Artis, waar in zij adviseerde, de politie te ver zoeken in te grijpen. Hoofdinspecteur Post van het bu- j reau J. D. Meyeriplein in Amster dam, die de gehele zaak van het be gin af (met su-oces) heeft behandeld, was onmiddellijk „in", zoals dat heet. Derhalve werd Interpol weer inge schakeld, die prompt daarop huis zoeking bij de dierenhandelaar in Bern deed. Daar kwam niet alleen de zogenaamd verkochte edel-pape- gaai te voorschijn, maar er bleek ook, dat de handelaar wel degelijk wist, aan wie hij voor 1800 franc - de hyacint-ara had verkocht. Ofschoon er dus verkeerde inlich tingen aan de politie waren verstrekt waarvoor de man nog wel nader aan de tand zal worden gevoeld was er toch geen directe aanleiding aan de goede trouw, zowel van de handelaar als van de koper van de hyacint-ara te twijfelen. En daarom blijft er voor Artis slechts de keus, het bedrag van 1235 franc te betalen, dat de Duitser Lück voor de pape gaaien van de Bernse handelaar heeft ontvangen. Het geld is inmiddels naar Bern overgemaakt en Artis wacht nu vol spanning op de terugkeer van de kostbaarste der ontvreemde vogels. Er blijft dan nog een loerie zoek. Deze zou echter, volgens Lück, zijn gestorven. Zodat de gehele pape gaaien-affaire Artis op 1235 franc en één loerie komt te staan. Dit is echter allemaal niet zo be langrijk meer. Want Gerrit komt terug! 1 Het geheim van uw strijkijzer Wanneer u het ijzer, nadat het koud geworden is, in een of an dere kast wegzet (nog steeds op 'het treefje), hangt u dan het snoer zo mogelijk om een spij ker in de wand. Maar laat het wél aan het ijzer bevestigd zit ten. Hierdoor gaan èn snoer én ijzer langer mee. En u hebt het gemak, dat het ijzer steeds voor gebruik gereed staat. tfjaj-ivxaag. Langs de Rijn is Holland op zijn best. De nijverheid gonst er de be zoeker in de oren. Transportbanden van kalksteenfabrieken snorren, maalderijen en drogerijen zoemen, cirkelzagen gieren achter omhei ningen van zagerijen en op de scheepswerven dreunen de klink hamers. Een van die scheepswerven leverde stof voor het plaatje van deze week. Welke plaats herkent u? De vorige week Het plekje, dat we vorige week afbeeldden, is wel zeer in de smaak gevallen bij de puzzelaars van onze courant. Het was dc eerste boerderij In het buurtschap Gelderswoude, dat onder de gemeente Zoeterwonde hoort. „Het is. zowel 's zomers als 's winters een mooi landschap want het laantje naast de boerderij geeft een schilderachtig aanzien", schrijft mevrouw Van der Ham, Gelders- wonde 5. Post Benthuizen. Ze werd de winnares van een waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlexe- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet D vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. l_IEBT U UW STRIJKIJZER wel eens goed bekeken, huisvrouw? Allicht wel, d.w.z. aan de buitenkant. Maar hebt u er ook enig idee van, hoe het er van binnen uitziet en hoe het eigenlijk werkt? Welnu, dat deel van het strijk ijzer, waarmee u strijkt, de strijkplaat dus, heet de zool van uw ijzer. Daarop is een element van mica aangebracht, uiteraard aan de binnenkant van het ijzer. En op dat mica-element ligt een verzwaringsplaat. Over dat alles heen sluit zidh als een stop de H| kap van het strijkijzer. Tussen de verzwaringsplaat en de kap bevindt zich echter nog een laag lucht, die ervoor zorgt, dat er zo weinig mogelijk warm- H| te naar boven afgestaan wordt, H§ omdat dit natuurlijk verloren Hl warmte zou zijn. Boven de kap yinden we, zo- als u weet, het houten of bake- lieten handvat en aan de ach- terkant van het ijzer bevinden zich de door een stevige metalen huls omgeven aansluitpennen, |H waarin de stekker van het snoer moet passen. Cc imige ijzers hebben aan de achterkant ook nog een soort gH beugel, die als opzetter bedoeld H| is. Ik heb het echter niet erg op die steunen. De kans op om- vallen blijft te groot. Er behoeft m miaar even aan de strijkplank gH gestoten te worden of het ijzer gH ligt omver. U kimt beter gebruik |H maken van een metalen treefje om het ijzer op te zetten. En §|i dan liefst een met drie opstaan- de randen, dan weet u zeker, dat uw ijzer geen gevaar loopt. =s Een normaal strijkijzer, zoals u in uw huishouden gebruikt, weegt ongeveer 2 y, kilo en heeft een vermogen van 450 watt. g Het opbergen H Als u het ijzer na het gebruik gaat opbergen, laat u het snoer er dan maar rustig aanzitten. Als u er natuurlijk maar voor gjg zorgt, dat het het warme ijzer niet raakt. Maar als u de stek- ker uit de nog warme contact lij stop trekt, hebben de contact- pennen hiervan te lijden en gaan op de duur los zitten. U moet het snoer nooit om het |H ijzer winden; ook niet, al is het helemaal afgekoeld. Het snoer kan daar niet tegen en er kun- nen breuken in komen. Om af te koelen, zou ik het ijzer nooit rechtop op de opzet- steun zetten. Elke keer, dat een strijkijzer omslaat en met een klap neervalt, wordt er een stuk- je van de levensduur verkort. Gebruik dus, om het te laten afkoelen, ook het treefje. Nieuwste snufje Als nieuwste snufje heeft men ons huisvrouwen op strijkijzer- gebied een gemak gebracht in de vorm van het „stomende strijkijzer". Bij gebruik hiervan behoeft het strijkgoed niet in gevocht te worden. Dit ijzer is voorzien van een wa terr eser voir t j e. Hierdoor wordt, zodra het ijzer op temperatuur gekomen is, stoom door het strijkgoed ge blazen. Het goed wordt dus als het ware tijdens het strijken inge vocht. Maar de vezel heeft op deze manier geen tyd, om het vocht goed op te nemen, zodat de resultaten toch nooit zo mooi zijn als bij van tevoren inge vocht goed. Uit de keuken geklapt r\E VORIGE WEEK gaven wij u het recept voor kukei- haantjes; ditmaal kunnen we van hetzelfde gistdeeg (dus 250 gr. bloem, iets zout, 15 gr. gist en 20 gr. suiker) paasmannetjes maken. Het gerezen deeg wordt hiertoe in vier gelijke delen ver deeld, waarvan rollen van pl.m. 20 cm. lengte gevormd worden. Dezie knijpt men op ongeveer 5 cm. in. Deze bovenste 5 cm. wordt wat bij gevormd tot hoofd. Aan de onderzijde wordt de ról met een schaar pl.m. 8 cm. ïn- geknipt. Dat worden de benen. Dan wordt het lijf nog schuin ingeknipt voor de beide armen. Tussen de armen wordt een ei gelegd, de armen worden wat uitgerekt en over het ei heen gevouwen. Het hoofd wordt nog afgemaakt met 'n paar rozijnen- ogen en een sukademond. Men laat nu de mannetjes in een lauwe oven narijzen en daarna in pl.m. uur in een hete oven gaar en lichtbruin worden. Des gewenst kan men de eieren tot slot nog kleuren. ZONDAG: verscholen eieren, spinazie, aardappelen, blanc manger met amandelen. MAANDAG: gebakke kaasplak, ar '-ijvie, aardappelpurée, be- schuitbollen met appelmoes. Deze foto-combinatie toont twee eenvoudige en bijzonder elegan te toiletjes uit de voorjaarscol lectie confectiekleding van het modemagazijn „Ostra Vica" in de Tsjechische stad Ostrava. Links: een kokette combinaiie van een middagjapon uit blauwe wol en een los vest van dezelfde stof, gevoerd met blauwe, wit- gestippelde zijde. Rechts: een korte avondjapon uit wit silon met turquoise biezen. De rok is zeer ruim met plooien. DINSDAG: gehakt, witlof, aard appelen, banaan. WOENSDAG: stamppot, rauwe raapstelen, spek, gebakken appelschijf j es. DONDERDAG: omelet, veldsla, rauw gebakken aardappelen, drie in de pan. VRlLJDAG: schotel van vis, aard appelen en kool, hangop. ZATERDAG: kop vissoep, risot to met sla. Recept: Gebakken appelschijfjes 1 kg. appelen, 50 gr. room boter, 100 gr. suiker, iets water. De appelen schillen, de klok huizen eruit halen en in plakjes snijden. Wat roomboter in de koekepan heet laten worden, een laagje appelschijven erin doen, in de roomboter keren en er wat over strooien. Op een zacht vuur laten bakken tot de suiker licht bruin is. Op een schotel doen en er desgewenst wat gehakte amandel over strooien. Recept: Schotel van vis, aard appelen en kool. a 1 kg. savoye kool, 1 y2 'kg. aardappelen, 750 gr. vii, bijv. schelvis, wijting of ka- b-.jauw, zout, peper of noot muskaat, roomboter, 30 gr. (3 eetlepels) bloem. De vis schoonmaken, wassen, gaarkoken in weinig water en zout in ongeveer 10 min. en ver volgens de graten er uit ver wijderen. De aardappelen schil len, wassen en in stukjes snij den, de kool tvassen en fijn- snijden. De aardappelen en de kool in weinig water met zout gaarkoken in uur. Ondertus sen 4 delen visnat aan de kook brengen en binden met de aan gemengde bloem. De saus af maken met roomboter, peper of nootmuskaat en zout. Vervolgens de aardappelen en de koel voor zichtig mengen met de saus en de vis. Dit gerecht in een schaal overdoen. Heeft men een oven, dan kan men het gerecht in een vu'irvaste schotel overdoen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. ■II! Illllllllilill

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12