Vijf Zoeterwouders kwamen in een Trappisten-klooster bijeen Bijzondere ontmoeting op Java B en W van Leiden maakten proefrit in nieuwe stadsbus Pater Walter Goddijn o.f.m. uit Leiden, promoveerde VRIJDAG 12 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Op 30 dec. 1956 waren we in de unieke gelegenheid bovenstaande foto te laten maken; ik mag zeker wel zeggen: uniek, want ongetwij feld zal het niet meer voorkomen, dat in het uitgestrekte Indonesië vijf Zoeterwouers tezamen vereeuwigd worden. Wanneer u alleen al bedenkt, dat de afstanden die boven afge beelde personen scheidt, afstanden van A'damParijs en zelfs verder zijn, dan begrijpt u wel dat het niet zó gemakkelijk is om 'n dergelijke samenkomst te organiseren. In een nederzetting van Trappisten. Deze foto werd gemaakt te Hawa Seneng op Midden-Java, in dat klei ne, afgelegen oord, midden in het Javaanse bergland, ligt de kleine Trappistennederzetting, die daar in 1952 haar vruchtbaar werk begon. De eerste die uittrok was Pater Bavo v. d. Ham, oud-Z'wouer; aan hem werd de moeilijke taak toegewezen 'n geschikt terrein te vinden voor de toekomstige abdij; dat viel niet mee, want èn het terrein was moeilijk te vinden èn aan de voorwaarden voor gunstige ligging kon moeilijk worden voldaan. Uiteindelijk viel de keuze op Rawa Seneng, dat wel voldoet aan de voorwaarden van 'n rustige omgeving, iets wat voor 'n klooster gemeenschap als die van de Trappis ten toch noodzakelijk is, maar dit is gegaan ten koste van 'n gunstige lig ging t.a.v. het van de hand doen van de landbouwproducten, waarvan de gemeenschap uiteindelijk moet leven. Overigens zijn de moeilijkheden hen niet bespaard gebleven; toen de plaats eenmaal gekozen was, kwamen drie paters en 'n broeder de gelederen versterken. Gezamenlijk begon men toen alles op te bouwen en te ont ginnen; aanvankelijk werd getracht in de cultures in het onderhoud te voorzien, maar dat liep op 'n mis lukking uit. Momenteel wordt dan ook alles op de veeteelt gezet en dat werpt betere resultaten af; er zijn nu 20 koeien, 'n iets groter aantal var kens. Elke dag wordt de gepro duceerde melk naar Magelang ge bracht, anderhalf uur rijden van Rawa Seneng; tot voor kort geschiedde dat met 'n geleende jeep; nu be schikken we over 'n eigen vervoer middel. Eenvoud en blijheid. 'n Bezoek aan deze Trappistenne derzetting is steeds een verkwikking. De eenvoud en vooral de blijheid doet weldadig aan. Er zijn nu reeds veertien Indonesische mannen, die dit zware leven delen; helaas kan hun priesteropleiding nog niet er plaatse voltooid worden, zodat zij voor hun hogere studies naar Tilburg moeten. Deze Indonesische Trappis ten komen vanuit de gehele Archipel: Flores, Celebes, Borneo. Het beschou wende leven ligt de Indonesiër; wat men alleen niet gewend was van deze Europeanen dat was dat ze zélf de handenarbeid verrichten: dat ze zélf spitten, zélf de stal schoon maken etc. Dat maakt 'n goede in druk op \et volk. De Nederlandse paters en broe der, hebben voorlopig opheffing van het zwijgverbod; er moet nog zoveel geregeld worden; er komen zoveel gasten dat vrij sprekende mensen daar wel nodig zijn! Koken met grapjes. Overste Bavo v. d. Ham is de minst spraakzame. Bescheiden gaat hij z'n weg, dankbaar voor elke hulp die geboden wordt. Trouwens er is 'n zéér grote kameraadschappelijkheid tussen deze Nederlandse pioniers, zodat Broeder Maurus (uit Wasse naar!) 'n even belangrijke plaats in neemt als Overste v. d. Ham; Broe der Maurus is dan ook 'n onovertrof fen kok en grapjesmaker! Veel -on- tact hadden de dorpsgenoten Verstee- gen en Berg direct met Pater Sil vester de Boer uit de Trappistenge meenschap; hij kreeg natuurlijk aller lei wijze raadgevingen, vooral voor het geval hij kaas zou willen gaan maken. Betreffende de medische ver- Van links naar rechts: Pater Bosman, O.S.Cr., mevr. VersteegenBerg, de heer Berg, mevr. dra. M. Pop-Smeets en pater Van der Ham van de Orde der Cisterciënsers. zorging van de veestapel hebben wij 'n nauw contact: Het is reeds ver scheidene malen voorgekomen, dat we vanuit Jogja (3 uur rijdens!) met 'n Duits veearts naar de nederzetting zijn gereden om daar enige koeien van 'n wisse dood te redden! Als u bedenkt, dat zo'n koe hier 'n waarde van 20.000 r. vertegenwoordigt, dan begrijpt u, dat het voor deze arme mensen 'n enorme slag zou zijn zo'n koe te verliezen. Pater Balduinus is de eigenlijke gastenpater, bedelpater en weet ik al niet meer. Ook hij bezit 'n rijke dosis humor zodat niemand zich ver veelt. Op bezoek bij pastoor-dokter. Persoonlijk heb ik steeds het mees te contact met collega Pater Nicasius of, zoals hij daar genoemd wordt: Rawa Dokter (Pastoor Dokter!). Elke dag heeft hij zo'n 60 mensen die zijn polikliniekje bezoeken en die hij dan zo goed en zo kwaad mogelijk helpt. Dit werk behoort eigenlijk niet tot het Trappistenleven, maar het is hier één van de belangrijkste middelen om contact met de bevol king te krijgen. Weet de dokter te voren, dat wij komen, dan kunnen we zeker zijn dat er wel enige consulten gevraagd worden. De bevolking heeft erg veel vertrouwen in deze „dokter"; zij betalen hem in natura: met pi sang, eieren, suiker etc. Helaas be schikt hij meestal over te weinig ge neesmiddelen, want wie zal dat beta len? Momenteel maakt de zuster van onze apotheek alle poeders etc. voor hem klaar, wat voor hem al 'n enorme steun is. Ja, zo heeft ieder z'n taak in Gods Wijngaard. Pater Bosman O.S.C., die u links op de foto ziet, is dus Pastoor te Garut, twee uren rijden van Ban dung; 'n mooie plaats, maar niet al tijd even rustig; veel trekt hij zich daar niet van aan, want ook deze Z'wouer is onvermoeibaar en kent slechts één ideaal: God aan het Indo nesische volk brengen. Korte vacantie. In Garut gaat dat vnl. via 't onderwijs- iets wat enorm veel vergt van de leerkrachten daar zij steeds meerdere vakken moeten geven en dat naast hun andere priesterlijke plichten. Het was voor Pater Bosman dan ook 'n weldaad deze korte vacantie te Jog ja, die hem mogelijk gemaakt werd door de andere dorpsgenoten die u op de foto ziet: de heer en mevrouw H. VersteegenBerg, werkzaam bij de G.I.A. te Djakarta; zij waren in het gelukkige bezit van 'n auto. Na tuurlijk kon p. Bosman het ook niet niet nalaten zijn kennis op missiege bied te verrijken; met de Jezuieten kon hij 'n kijkje nemen in de Java- missie, één van de bloeiendste mis siegebieden van Indonesië. Ligt het niet op de weg Dit artikel is bedoeld u weer eens wak ker te schudden en uw aandacht te vragen voor de missionarissen van uw dorp. Is er wel ooit gedacht om deze Trappistengemeenschap hulp te bieden? Wist u eigenlijk wel, dat de stichter van die nederzetting een Zoeterwouer was, al kwam hij daar pas wonen op z'n 17e jaar? Ligt het juist niet op de weg van de katho lieke boeren hier eens de helpende hand te bieden? Er zijn nog zovele technische dingen waarmede u deze mensen van dienst kunt zijn. Het is niet voldoende dat u uw steun geeft aan de missienaaikring, u moet meer persoonlijk interesse op 't eigen ter rein voor de missie tonen. Ik hoop dan ook dat dit artikel bij zal dra gen tot vorming van 'n Z'wous actie comité, uitgaande van de boeren stand, dat er in zal slagen de nog zo hoogst noodzakelijke artikelen aan te schaffen. Schrijft u daarover maar aan Pater Bavo v. d. Ham, S. M. Ra wa Seneng, Temanggung, Java, In donesia. Voor ieder ander die niet onder deze oproep valt en toch zijn hulp zou willen verlenen aan dit pioniers werk, vraag ik uw bijdragen te stor ten op Giro 132074 t.n.v. H. J. J. A. Smeets, Zoeterwoude, onder motto: Riwa Seneng, Schrijfster van dit ar tikel garandeert u een goede beste ding van die gelden! M. POP—SMEETS, Arts. Kind op bank achtergelaten Eis: 6 maanden Op 19 maart van het vorig jaar zat op een bank in de vestibule van het gebouw van de sociale raad te Am sterdam de 3-jarige Sonja W., die daar door haar vader was achterge laten omdat hij nergens onderdak voor zijn dochter had kunnen vin den. Gistermorgen stond de vader, de 30-jarige, thans ir Deventer wo nende transportarbeider P. van D. voor de rechtbank terecht. Hij was die morgen uit zijn huis gezet en tezamen met zijn tegenwoor dige vrouw en hun dochtertje naar de sociale raad gegaan. De voogdij raad had hem zo vertelde de man daarheen verwezen. De moeder was naar haar betrek king gegaan terwijl de man wachtte tot de ambtenares hem te woord kon staan. De laatste kon echter ook niet helpen aan onderdak. Tegen haar had verdachte toen gezegd: „dan zal ik het kind wel ergens neer moeten zet ten". Ten einde raad had de vader zijn dochtertje toen op de bank gezet en gezegd, dat hij even weg moest om een pakje sigaretten te halen; hij keerde echter niet terug. De ambtenares had de peuter la ter op de bank aangetroffen. Het meiske had op dat moment de status van „een verlaten kind". Toen was er ineens wel plaats, zo vertelde de man, en werd het meisje in het stads. bestedelingshuis ondergebracht, waar het nu nog verblijft. „Ik heb niet de bedoeling gehad om het kind voor goed kwijt te raken", zo verweerde verdachte zich. Niet wennen. De man is reeds zes keer veroor deeld en wordt iij de rapporten een labiel type genoemd, dat agressief te genover de maatschappij staat en eenmaal een glaasje ophebbende doordrinkt. Hij wil nu, omdat zijn vrouw in Deventer niet kan wennen, weer in Amsterdam gaan wonen. „Dat gaat weer mis, dat zult u zien", zo merkte de president op. De officier van justitie, mr J. H. Bergsmae hield er bij zijn eis van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar rekenirig mee, dat verdachte in grote moeilijkheden zat en niet anders kon. Hij merkte echter op, dat een flinke kerel wel een oplossing had kunnen vinden. GROTE MELKINRICHTING IN EINDHOVEN. In Eindhoven is de eerste paal ge heid voor de nieuwe melkinrichting „Campina" van de coöperatieve zui- velvereniging De Kempen. De paal werd geheid door de loco burgemeester van Eindhoven, drs. F. Gijzeis, op een terrein van 3.5 ha. aan de Kanaaldijk-Zuid, waarvan 1.2 ha. bebouwd zal worden. De nieuwe fa briek zal, naar verwacht wordt, om streeks het midden van 1959 gereed komen. Zij zal een capaciteit krijgen van minstens 60 miljoen kg consump- tiemelk en qua inrichting tot de mo dernste en grootste van West-Europa behoren. De bouwkosten worden ge raamd op ongeveer 6 miljoen gulden. De inrichting zal eveneens een mil joen gulden vergen. De nieuwe melkinrichting annex kantoren, garages, stallingen en de nieuwe ijsfabriek zullen een inhoud van ongeveer 90.000 kubieke meter krijgen. Tot grote voldoening Aan de uitnodiging van de Leidse taxi- en autobus-onderneming „El- tax" om een demonstratierit mee te maken met de nieuwe stadsbussen werd hedenmorgen door het voltal lig college van b. en w. en door de gemeentesecretaris, de heer J. Bool, gevolg gegeven. Om half tien stopte een glimmen de, blauwe bus op het Stadhuisplein en, na een korte bezichtiging, stap ten de genodigden in het voertuig voor een ritje door het Haagweg- kwartier. Na afloop van de rit toonden de passagiers zich zeer in hun schik over het nieuwe voertuig. De nieuwe bussen behoren tot de modernste wagens in hun soort. Ze beantwoorden geheel aan de door de Rijksdienst Wegverkeer gestelde hoge eisen. De oude bussen, die een lengte hadden van 7J4 meter, en een hoogte van 1.90 m binnenwerks gemeten,1 kunnen 40 personen vervoeren. De nieuwe wagens hebben de voor het j vervoer door de nauwe Leidse straat- I jes, grootst mogelijke lengte van 9,20 meter. De hoogte is gehouden op 2 meter binnenwerks en er kunnen 22 passagiers méér in vervoerd worden, dan in de oude wagens. De instaphoogte is zo laag mogelijk gehouden op 76 cm en de in-en uit gangen zijn zo ruim mogelijk. De wagens heben een Mercedes-motor van llo pk, die achterin gemonteerd is, geheel geïsoleerd van de passa giersruimte. Hierdoor is het onder alle omstandigheden uitgesloten dat de motorgassen in de wagen te rui ken zijn. De wagen heeft 3 soorten remmen en een hypermoderne ve ring, die zwaaien in de bocht voor komt. Dezer dagen in gebruik. Het interieur is ruim en licht. De zitplaatsen van verchroomde buizen zijn bekleed met rood leer. De tree planken zijn van alluminium. Vijf bussen van het nieuwe type komen binnen enkele dagen in bedrijf. Mor- Het college na het proef rit je in de nieuwe Eltax-stadsbus. V.l.n.r. de wethouders Van der Kwaak, Jonge- leen, Menken, burgemeester Van Kinschot, de gemeente-secretaris mr Bool en wethouder Van Schaik. gen worden de eerste twee al in ge bruik genomen. De oude wagens zul len dan binnen afzienbare tijd wor den afgevoerd. In de Eltax bezit Leiden als een van de weinige gemeenten in Neder land nog een particulier vervoerbe drijf. Misschien is dit een van de re denen, waarom de tarieven van het openbaar vervoer hier ter stede nog niet omhoog zijn gegaan, in tegen stelling tot steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Groningen, waar desondanks de te korten jaarlijks in de miljoenen lo pen. In 1959 zal het vervoersprobleem hier ter stede worden herzien, in dat jaar lopen de concessies af van de drie vervoersondernemingen, NZH, HTM en Eltax, die het openbaar ver voer te Leiden verzorgen. We zijn benieuwd, in welke status de Eltax uit die herzieningen te voorschijn zal treden. GEVANGENE HELPEN ONTSNAPPEN. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 27-jarige A. M. uit Heer len, zonder beroep, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een 24- jarige metselaar uit Heerlen werd vrijgesproken. De eerste verdachte had een ge detineerde, die nog ruim vier jaar moest uitzitten, helpen ontsnappen uit de strafgevangenis te Rotterdam. In de tijd die hij daar zelf doorge bracht had, was dit afgesproken. Zij wisten wanneer de gevangene corvee had om de vuilnisbakken buiten te zetten, en de helper stond met een auto gereed. Deze auto was van de metselaar, en met hem was hij uit Heerlen komen rijden. De autobezit ter had gezegd niet geweten te heb ben voor welk doel de auto zou wor den gebruikt. De rechtbank achtte dit ook niet bewezen. Tegen de schuldige was drie maan den gevangenisstraf geëist en tegen de metselaar een maand voorwaar delijk, beide met drie jaar proeftijd. De reisbonnen-actie van de Utrechtse kellner Jan Kuyper is ge slaagd. Enige maanden geleden werd de als limiet gestelde afstand van 500.000 km. bereikt. De actie werd gevoerd ten bate van tbc- en astma patiënten. KORTE golf Ernstig gewond door een neer stortende ge vel versiering, is woens dag de 35-jarige mevrouw Burger uit Tuitjehorn naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de Paasvee-tentoonstel- ling te Schagen, doordat een passe rende auto een spandoek losrukte en de versiering naar beneden stortte. Binnen een uur tijds is gisteren een kapitale landbouwschuur van de gebr. Van Dries te Heinkenszand op Zuid-Beveland tot de grond toe af gebrand, doordat kinderen achter het gebouw een vuurtje stookten. De brandweer, die spoedig aanwezig was, slaagde er in het aangrenzende woon huis te behouden. Het vee kon worden gered. De schade bedraagt tenminste honderd duizenden gulden. De eigenaars wa ren verzekerd. De gezondheidstoestand van de 84-jarige koning Haakon van Noor wegen schijnt wat minder goed te zijn geworden. De bloedsomloopstoor nissen, die vooral de benen betreft, is ernstiger geworden. De koning lijdt thans ook aan staar. De Parijse gemeenteraad heeft gisteren besloten op een der pleinen van de Franse hoofdstad een stand beeld te doen plaatsen van Ferdinand de Lesseps, de Fransman, onder wiens 'leiding in de vorige eeuw het Suez- kanaal werd gegraven. Het standbeeld van de Lesseps aan f de ingang van het Suezkanaal werd door de Egytenaren, na de nationa lisatie van het kanaal, weggehaald en later vernield. Een reddingsploeg, die zich gis teren naar de plaats heeft begeven waar het Braziliaanse verkeerstoe- stel op het eiland Anchieta was neer gestort. heeft vier overlevenden (er waren 29 inzittenden) aangetroffen en per hef schroef vliegtuig naar Rio de Janeiro overgebracht. Scheepsberichten AARDIJK 10 v New York n Kaapstad. ABBEKERK 13 Dairen verw. BANKA 12 te Balik Papan. BORNEO 11 v Tj Priok n Djeddah. CALTEX LEIDEN (t) 12 te Sidon. CELEBES 12 te Napels. GABON- KUST 11 te Accra. JOHANNES FRANS 12 te Ras Tanura. KERMIA (t) 12 te Mena al Ahmadi. LANGKOEAS 12 te Surabaja. MAASKERK 11 v Colombo'n Durban. MACOMA (t) 11 v Pt Okha n Abadan. OOTMARSUM 11 te New Or- leans. ORION 11 dw Sicilië n Rotterdam. STATENDAM 11 v Havana n New York. STRAAT BANKA 11 van Bombay naar Aleppo. TARAKAN 12 te Sungeigerong. TEUCER 12 te Tjilatjap. IJSSEL 11 te Georgetown. ZAANLAND 12 A'dam ver wacht. ZEELAND 12 te Salala. d.c'méér met KAAS KAAS is voedzaam en gezond Publ. Ned. Zulvelbure Proefschrift over: „De katholieke minderheid en protestantse dominant" Pater Walter Goddijn o.f.m. pro moveerde vanmiddag om 4 uur in de universiteit van Nijmegen tot doctor in de sociologie op een proefschrift getiteld: „De katholieke minderheid en de protestantse dominant". Pater Walter Goddijn werd gebo ren te Leiden, op 12 februari 1921. Aanvankelijke heeft hij de HBS ge volgd te Leiden, daarna ging hij in 1934 naar het gymnasium van de Pa ters Franciscanen te Venray waar hij in 1940 eindexamen deed. In 1947 werd hij priester gewijd te Weert. Daarna volgde een jaar pastoraal- theologie en sociologie te Maastricht. Vervolgens ging hij in 1948 naar Leuven, waar hij studeerde in de politieke en sociale wetenschappen en in 1951 zijn doctoraal-examen aflegde. Intussen volgde hij in de zo mer van 1950, de cursussen van het „Institut für Publizistik" van prof. dr Waiter Hagemann te Münster in Westfalen. K.SK.I. In 1951 nam prof. Zeegers het ini tiatief tot de oprichting van een de finitief bureau Noord-Nederland van het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut te Leeuwarden. De werk zaamheden van het K.S.K.I. in de noordelijke provincies werden sinds 1946 verricht door pater Manfred Staverman of.m., thans Apostolisch Vicaris te Hollandia, Nieuw-Guinea. De leiding van het nieuwe bureau werd aan pater Goddijn opgedragen en op 10 maart 1951, dus thans juist 5 jaar geleden, werd dit geopend en kort daarna door de aartsbisschop coadjutor, mgr. dr. B. Alfrink, plech tig ingewijd. De doctors-thesis van pater God dijn vond in deze vijfjarige periode geleidelijk aan gestalte. Een tussen phase kunnen wij aantreffen in een publicatie van zijn hand in „Sociaal Kompas" 1953 over „Sociografische aspecten van de katholieke samen leving in de provincie Friesland". Tevoren reeds maakte hij een studiereis naar noord-Odenburg om de diasporazielzorg aldaar te be studeren en nog onlangs werd door hem dezelfde problematiek bestu deerd in Oostenrijk, waar de protes tanten in een diaspora-situatie ver keren. In de voordrachten, welke hij tesamen met de Ned. Herv. Predi kant te Bolsward, Dr. Krab, in Fries land hield, werd reeds gebruik ge maakt van de verrichte studies en onderzoekingen. Franciscanen in Friesland. De Franciscanen hebben tot nu toe wel een bijzondere bijdrage gegeven aan de bestudering van de gods dienstige situatie in Friesland. Pater A. Fiolet o.f.m., die lange tijd in St. Jacobiparochie werkzaam was, pro moveerde daarna op een studie over de Nederlandse Hervormde K^rk en de nieuwe Kerkorde Pater S. Gala ma o.f.m., uit Burgwerd afkomstig, bestudeerde de wijsgerige school van de universiteit te Franeker. Pater N. Staverman o.f.m., geruime tijd gardia'an-praeses te Drachten, promo veerde op een studie over de buiten kerkelijkheid in Friesland, terwijl pater Goddijn thans de verhouding tussen katholieken en protestanten bestudeerde en in het bijzonder de katholieke samenleving. Morgen hopen wij op deze promo tie terug te komen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13