Minister Cals wil vakantiespreiding tfcOURR Ziekenfondsen zetten hun standpunt vnnr de radio uiteen Economisch belang bewezen De plaats der ouderen in onze samenleving „Geneeskunde" stelt zich tussen de twistende partijen Hongarije stelt geen prijs op Nederlands geschenk DONDERDAG 11 APRIL 1957 DE LETDSF. COURANT PAGINA R Te véél zittenblijvers in de eerste klassen ML O* De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, heeft gistermiddag in de Eerste Kamer de sprekers beantwoord tijdens de behan deling van de begroting. Hij kwam tot enige belangrijke uitspraken Op de eerste plaats is een wettelijke regeling tot vakantiespreiding op het depar tement in voorbereiding; dit vraagstuk, dat ook economische aspecten heeft, is van groot belang. Daarnaast sprak de minister over de zittenblijvers op de Middelbare scholen. Hij sprak het vermoeden uit, dat er iets niet deugt aan de toelatingseisen. Een kwart van de leerlingen in de eerste klassen van de Middelbare scholen is vorig jaar blijven zitten. Het wijst er toch wel op, dat de selectie niet goed is geweest. Daarnaast betoogde de minister, dat ook hij een tegenstander is van studieloon van Rijkswege aan stu denten. Zittenblijvers Ministèr Cals weidde in het bij zonder uit over het vraagstuk van de zittenblijvers. Er zijn scholen waar 60 procent van de leerlingen blijft zitten in de eerste klas. Dit verschijn sel is vooral ernstig, daar er een tekort aan leerkrachten bestaat. Zes tien procent van de leerlingen van de lagere scholen gaat naar het voor bereidend hoger en middelbaar hoger onderwijs, 31 procent naar het uit gebreid lager onderwijs, 32 procent naar het nijverheidsonderwijs. Onder de overblijvende 20 procent zijn vele jongeren, die avondonder wijs volgen of op het bedrijf waar zij werken scholing krijgen. Bezwaar De K.V.P.-fractie maakte ernstige beswaren tegen de door mr. Cals voorgestelde verplichte vakaniie- spreiding. De heer* Derksen (K.V.P.) zei, dat Nederland niet van dwang ho-udt. Hoogstens kan men reclame maken voor een bepaalde wijze van vakan tie-regelen. De heer Derksen liet ook nog een afkeurend geluid horen ten aanzien van de nieuwe spelling. De tegenwoordige spellingregeling brengt zoveel moeilijkheden met zich mee, dat praktisch ondoenlijk is, om deze in de scholen in haar geheel toe te passen. De heer Van H-ulst (C.-H.) voegde daaraan toe, dat de nieuwe spellingsregeling een drama is geworden. Er zijn plaatsen in Ne derland, waar alle onderwijzers de huidige spelling onbruikbaar achten. Het geregeld veranderen van de spel ling heeft ons land al voor miljoenen aan nieuwe schoolboeken gekost. Radio-zendtijd politieke partijen Prol. Romme en dr De Kort r terug uit de West iS n; Na bezoek aan de Antillen Próf. mr C. P. M. Romme en dr. W. L. P. M. de Kort, beiden 'eden van de parlementaire delegaties, die ge durende enkele weken een bezoek aan Suriname hebben gebracht, zijn woensdagavond met de KLM op Schiphol teruggekeerd. In hetzelfde vliegtuig bevond zich de president- directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, die een inspectiereis langs de vestigingen van de KLM in Canada heeft gemaakt. Zowel prof. Romme als dr De Kort waren opgetogen over het bc- Staatssecretaris Höppener deelde in de beantwoording mede, dat de re gering zeer binnenkort haar stand punt bekend zal maken ten aanzien van het toewijzen van radio-zendtijd I joek aan Suriname.' aan politieke partijen. Dit gebeurt in de vorm van een regeringsnota. Het beleid op langer termijn voor de televisie, kan niet worden uitge stippeld, zolang nog géén beslissing is genomen over de commerciële tele visie. Er is beraad gaande over het be houd van de kunstcollectie Van Beu- ningen. lage De export naar Amerika *er dan de import Gevaarlijke situatie Voor meer dan 300 miljoen dollar per jaar blijft de Nederlandse export naar Amerika beneden de Import uit dat land, zo verklaarde de heer Ph. J. Gomperts, secretaris van dc Ne derlandse Kamer van Koophandel in Noord-Amerika, tijdens een bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs. De heer Gomperts noemde dit een vrij gevaarlijke situatie. De „dollarput" wordt momenteel gedempt door het verlenen van dien sten, vreemdelingenverkeer en tran sitohandel, aldus de heer Gomperts, die een grotere concentratie van het fabricageproces in Nederland als eni ge oplossing zag om uit deze kritieke situatie te komen. Teveel worden, aldus de heer Gom perts, in de onderscheidene Neder landse industrieën dezelfde produk- ten vervaardigd. Er dient meer naar een geperfectioneerde specialisatie te worden gestreefd, waardoor de Ne derlandse industrieën een grotere kans op de vereldmarkt hebben. De heer Gomperts heeft bij zijn bezoek aan de jaarbeurs geconsta teerd, dat het gemiddelde Nederland se produkt beter is afgewerkt dan vroeger het geval is. Ook aan de ver pakking wordt meer gedaan en men is duidelijker geworden met betrek king tot de aanduidingen op het pak ket over inhoud etc. SPOORLIJN ROOSENDAAL— VLISSINGEN ELEKTRISCH. Met ingang van donderdag 18 april zal de dienstregeling op de spoorlijn RoosendaalVlissingen met elektri sche treinen worden uitgevoerd. De dieseltreinen, die thans nog tussen Nijmegen en Vlissingen rijden, zullen dan niet verder gaan dan Roo sendaal, in welke plaats dus moet worden overgestapt op de elektrische treinen RoosendaalVlissingen. Minister Klompé bij opening bejaardencentrum: LIET VOORNAAMSTE VRAAGSTUK van de verschillende moeilijkheden, x die gezamenlijk het bejaardenprobleem uitmaken, is het eigenaardige verschijnsel, dat wij de plaats van de ouderen in onze maatschappij niet meer weten. De oorzaak hiervan ligt bij de belangrijke structuurverande ringen van het gezin, dat zich uit in scheiding van gezinsleven en arbeids leven en in de omstandigheid, dat de kinderen veelal een eigen leven lei den, en de centrale, allesoverheersende plaats, die het werk in de samen leving inneemt. Dit heeft zijn weerslag op het leven van de bejaarden. Het verlies van het werk maakt, dat de bejaarde zich eenzaam en overbodig gaat voelen. Deze woorden sprak de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr M. A. M. Klompé,. bij de opening die door haar werd verricht van het be jaardencentrum „Moerwijk", gelegen aan de Twichelstraat te 's-Graven- hage. De minister wees er in dit opzicht verder op, dat de fout, die veelal ge maakt wordt, bestaat in het vereen zelvigen van leven en werk. Het le ven is echter rijk. Velen ontdekken dit echter eerst op hun oude dag. De minister onderstreepte het belang van een goede vrijetijdsbesteding en sprak de hoop uit, dat de ouderen zichzelf niet meer als een probleem zullen voelen, maai dat zij zullen be seffen, dat ook zy belangrijk zijn voor onze gehele samenleving en op deze wijze niet alleen geluk voor hen zelf kunnen bereiken, maar tegelij kertijd een onverwachte steun kun nen zijn voor de jongeren. STERKE „VERGRIJZING VAN DE BEVOLKING. De minister deelde mee, dat het aantal bejaarden dat Nederland op 1 januari 1950 telde, nl. 771.000, vol gens berekeningen van het centraal bureau voor de statistiek, In dertig jaar verdubbeld zal zijn en in 1980 ruim 1.450.000 zal bedragen. Van 1889 tot 1945 is de groep van 65 jaar en ouder toegenomen met 220 procent, tegen de totale bevolking met 134 procent. Vooral in de laatste decennia is er een sterke „vergrij zing" van de bevolking, deze zal nog verder toenemen, aldus de minister, en volgens berekeningen zal in 1975 niet minder dan lV/2 procent van de totale Nederlandse bevolking 65 jaar of onder zijn. Na de openingsrede leidde de wet houder van sociale zaken, de heer C. H. P. W. v. d. Oever minister Klompé rond door het nieuwe be jaardencentrum. Dit bevat 70 flat woningen voor 2 personen, 6 vrij staande woninkjes, 30 suites voor echtparen, 34 kamers voor alleen staanden, 49 bedden op de ziekenaf- „Volksgezondheid wordt bedreigd" Objectieve arbitrage Van mening, dat in het gerezen geschil tussen tandartsen en zieken fondsen geen van beide partijen een juist oordeel kan vellen op basis waarvan men tot een overeenkomst kan komen, heeft de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst in een brief aan de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde en aan de erken de ziekenfondsorganisaties haar be zorgdheid over de ontstane situatie tot uitdrukking gebracht. Aangezien de tandheelkundige ver zorging voor een groot deel van onze bevolking nog in opbouw is door middel van het saneringssysteem, waaraan grote bedragen ten koste zijn gelegd, is het in hoge mate be treurenswaardig, dat de bereikte re sultaten verloren dreigen te gaan door het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen, zo verluidt het in deze brief. Deze situatie zal, mede doordat geen terugbetalingen worden gedaan, vérstrekkende gevolgen hebben voor de volksgezondheid in het algemeen en voor de verzekerden in de zieken, fondsen in het bijzender. Daarbij, zo is het hoofdbestuur van de Maat schappij van oordeel, is het goed functioneren van het Nederlands"" ziekenfondswezen in het geding. De Maatschappij meent, dat de op lossing voor het geschil slechts ver kregen kan worden door een arbi- f aire uitspraak van een college van objectieve deskundigen over de totale werktijd van de tandartsen met een gelijktijdige beoordeling van de ge middelde tijden voor de diverse ver richtingen. Verplichte W.A.-verze- kering in voorbereiding Een wetsontwerp tot regeling van de verplichte aansprakelijklu'-dsver- zekering voor gebruikers van motoi- vnertuigen en bromfietsen is in voorbereiding. Aldus heeft minister Samkalden in zijn memorie van ant woord over de begroting van justitie medegedeeld aan de Eerste Kamer. De minister deelt voorts mede, dat hij bereid is om in overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat aandacht te schenken aan de moge lijkheid om in de Wegenverkeers wet een afzonderlijke strafbepaling op te nemen voor „joyriding". Een wettelijke 'verplichting ven- weggebruikers om zich aan de bloed proef te onderwerpen, acht de minis ter een slag in de lucht, omdat de artsen voorshands niet bereid zijn hieraan mede te werken. „Suriname is het land van le op komst, dat veel achterstand moet In halen", aldus liet prof. Romme zich uit. „Het Brokopondoplan zal dc grondslag moeten vormen van de verdere industrialisatie van het land. Ik moet zeggen, dat dit plan reële kansen biedt. Ik ben er van overtuigd, dat het zal worden verwerkelijkt. Reeds Is er een tweede plan voor het bouwen van een stuwdam in voorbereiding." Prof. Romme en dr. De Kort ver telden nog, d-it zij na het bezoek aan Suriname particulier nog naar de Antillen zijn gegaan. „Ook daar hebben wij geen sp.jt van. Wij waren een week op Cu rasao en een dag op Aruba De An tillen maken ii. vergelijking met het in opkomst zijnde Suriname een zeer welvarende indruk. Ook op de An tillen zijn coniacten gelegd en oude hernieuwd. Zonder twijfel hi»'t het bezoek aan de eilanden gr Jut nut voor ons gehad Prof Rocme hoopt, dat dei*,-+ies \an Surinam» en de Antillen in april H-58 naar Nederland zullen komen. deling en enige logeerkamers. Het beschikt over een centraal keukenge bouw, een bioscoop, een toneelzaal, een foyer, een biljart, een bibliotheek en bedrijfsruimte, o.a. voor een kap per en een schoenmaker. Het cen trum kan in totaal 309 personen her bergen. Het complex, dat eigendom is van de gemeente en gebouwd is met steun, voorzien in de woningwet, is uitgevoerd door de n.v. Habo naar een ontwerp van architect F. Otten-1 noeming bij de openbare behandeling hof en heeft ongeveer 2H miljoen van de begroting te zullen terug gulden gekost. 1 komen. DE BENOEMING VAN Mr J. VAN DE POEL. In het eindverslag van de Eerste Kamer voor de begroting van het de partement van Justitie verklaren „sommige" leden zich niet accoord met de benoeming van mr J. van de Poel, voorheen adjunct-secretaris van de Kath. Volkspartij, tot griffier aan de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam. De benoemde stond niet op de voordracht. Deze leden delen mede op deze be- parelwitte tanden en een frisse idem! Pootaardappelen zouden ziek zijn Hongarije heeft een geschenkzen ding van 2500 ton pootaardappelen geweigerd daar deze .zending zou zijn aangetast door schurft en be smet met het *.g. aardappelaaltje dat aardappelmoeheid verwekt. Ook een geschenkzending uit Duitsland, be staande uit graanzaden is door de Hongaarse regering geweigerd om redenen van inferieure kwaliteit. Dit is door Hongarije medegedeeld aan het Intern. Roode Kruis te Ge- nève. De 2500 ton pootaardappelen zyn in gedeelten uit Nederland verzon den. De eerste zendingen werden ge accepteerd en onder de Hongaarse boeren verdeeld, doch naar de Hon gaarse regering eveneens aan het Intern. Roode Kruis heeft medege deeld, zullen deze by de boeren wor den teruggehaald. Het laatste deel van de zending is nu aan de Oostenriiks-Horigaarse Rond de tandheelkundige hulp Afwijzen van arbitrage betreurd De heer C. J. van Lienden, voorzit ter van het gemeenschappelijke over leg van ziekenfonds-organisaties, heeft gisteravond over de zender Hil- versum-2 gesproken over de moei lijkheden bij het verlenen van tand heelkundige hulp aan ziekenfonds verzekerden. De heer Van Lienden begon met op te merken, dat de ziekenfondsen de bezorgdheid delen, die blijkens de verklaring van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst bij deze maatschap pij bestaat over het conflict dat tus sen tandartsen en ziekenfondsen is ontstaan. De ziekenfondsen hebben er veel voor over gehad om moeilijkheden te voorkomen. Er zijn echter ook aan hun bereidwilligheid grenzen. De al gemene ziekenfondsen moeten er re kening mee houden dat voor de tand heelkundige hulp, evenmin als voor andere ziekenfondsverstrekkingen, de kosten onbeperkt kunnen blijven stijgen. Voor tandheelkundige verzorging van de verzekerden gaven de zieken fondsen in 1947 een totaalbedrag uit van ongeveer 9 miljoen. Voor 1957 wordt dit bedrag afgezien van een honorariumverhoging geraamd op een som, die de 32 miljoen zal na deren. Bovendien komt ongeveer 70% van de schooltandverzorging voor rekening van de fondsen. In vergelijking met zeer veel an dere landen verkeert de Nederlandse ziekenfondsverzekerde in een zeer gunstige situatie. Wanneer er in deze tyd veel wordt gesproken over so ciale zekerheid, kan hij rustig vast stellen, dat de ziekenfondsverzeke ring hiertoe belangrijk bijdraagt Hij moet begrijpen dat een goede zie kenfondsverzekering slechts valt te verwezenlijken door overeenkomsten met diegenen die deze hulp verlenen. Gevoelig verschil. Sprekend over de verklaring van de Koninklijke Ned-rlandse Maat. schappij tot Bevorder!' der Genees, kunst, zeide de heer Van Lienden, dat het gemakkelijk lijkt, zo te rede neren, dat het toch niet zo heel veel uitmaakt of een tandarts nu 1728, of wel 1829 uur per jaar werkt Men vergete echter niet, aldus spreker, dat de tarieven, welke van beide uit gangspunten het gevolg zijn, in totaal een verschil van 3 miljoen gulden per jaar betekenen. Hiernaast diene, dat aangenomen mag warden dat de ge middelde tandarts 2000 uur per jaar aan de stoel staat Jit aantal uren vormde het resultaat van een onder, zoek dat de tandartsen zelf voor een intern rapport hadden ingesteld. Aan dat gemiddelde van 2000 uren per jaar kwam men dan nog, doordat ook de aantallen uren van tandartsen met een kleine praktijk werden meege teld. Hoewel dit uitgangspunt dus niet zo vreemd was, aldus spreker, zijn de ziekenfondsen er in de onderhande lingen tenslotte akkoord gegaan met een uitgangspunt van 1890 uur (vier weken vakantie in mindering ge bracht) zodat ongeveer 39 uur per week zou worden gewerkt. Indien de voorstellen van de zie kenfondsen door de tandartsen wa ren aanvaard, zouden de ziekenfond sen hun uitgaven voor tandheelkun dige hulp met 9% zien stijgen. Het voorstel van de tandartsen betekende een stijging van het ziekenfondshono rarium met 18.5%. Hierbij zouden de thans geldende bijbetalingen van de verzekerden ongewijzigd blijven. Het voorstel van de tandartsen ging de ziekenfondsen veel te ver. Zij vragen zich daarbij maar niet af, aldus spreker, of juist in dit tijd perk van de bestedingsbeperking de tandartsen het verantwoord vinden dergelijke eisen te stellen. Bemiddeling. Met ingang van 1 april, zo hadden de tandartsen aangekondigd, zouden zy weigeren voort te gaan met de uit. voering van hun taak op basis van de overeenkomsten welke met de zie kenfondsen golden. Op 23 maart, dus vóór de genoemde kritieke datum, zonden de tandartsen een telegram aan minister Suurhoff waarin zyn bemiddeling werd ingeroepen. De minister was tot die bemiddeling be reid. Hij liet dit nog op 25 maart aan de Maatschappij van Tandheelkunde weten. Daarbij wees minister Suur hoff erop, dat zyn bemiddelingspo ging slechts zin zou hebben, indien de Maatschappij >ereid was zijn le den te adviseren na 1 april voorlopig op de oude voorwaarden te blijven doorwerken. Het is logisch, aldus spreker, dat een bemiddelingspoging geen zin heeft, indien een der partijen bij voorbaat verklaart, tot geen enkele concessie bereid te zijn. Evenmin is het vreemd, dat d minister als voorwaarde stelde, dat de tandart sen niet onmiddellijk op 1 april het bijltje erby moesten neerleggen. Desondanks, en dat betreuren de ziekenfondsen ernstig, is de maat schappij niet op deze, door haar zelf gevraagde, bemiddeling ingegaan. Hoop op overeenkomst. Ook op dit ogenblik wordt nog wel ovèr bemiddeling gesproken. De zie kenfondsen hopen dat ook de tand artsen alsnog bereid zyn hierop in te gaan. De situatie zoals die nu ligt. is voor de ziekenfondsverzekerden, met uitzondering van degenen die zich kunnen wenden tot de normaal door werkende tandheelkundige zieken fondscentra, bijzortder moeilijk. Zou. den de ziekenfondsen zich niet ver weren tegen pogingen va de tand artsen om een eigen tarief vast te stellen, dan dreigt het gevaar, dat de ziekenfondsen slechts dienst gaan doen als organen, die een deel van de kosten restitueren. Dit zou een eerste stap zijn op de weg naar een fatale verandering in het huidige zie kenfondssysteem. Men zou dan af glijden naar een ziektekostenverze kering, waarbij een min of meer be langrijk deel van de kosten van de geneeskundige, farmaceutische tandheelkundige hulp door de ver zekerden zelf moet worden betaald, zoals men dat in België en Frank rijk kent en men hier algemeen ver oordeelt. Vooral voor de minst draagkrachtigen werd het bij een dergelijk systeem nl. moeilijk de hulp in te roepen. Het is daarom, zo zeide spreker, dat de ziekenfondsen erop vertrou wen, dat dit conflict de steun van hun verzekerden te krijgen. TELEXNET THANS GEHEEL AUTOMATISCH Van nu af is het mogelijk dat alle abonnees op het telexnet in Neder land elkander rechtstreeks bereiken, terwijl voorts iedere Nederlandse abonnee rechtstreeks verbinding kan kiezen met de telex in België, Dene marken, Oostenrijk, West-Duitsland (met Berlijn), Zweden en Zwitser land. Als eerste van de thans volledig geautomatiseerde Nederlandse telex dienst heeft de minister van Water staat, mr J. Algera, een mededeling geseind vanuit het PTT-gebouw aan de Torenstraat in Den Haag op de verst-afgelegen verbinding, n.l. de Nederl. Aardolie Mij in Oldenzaal. ANNEKE BEEKMAN Opnieuw uitlevering gevraagd De minister van justitie zal al het mogelijke doen om de opsporing en terugbrenging naar Nederland van het joodse weesmeisje Anneke Be°k- man alsnog te bewerkstelligen. De uitlevering van de pleegmoder, die naar België vluchtte voor de recht bank te Amsterdam uitspraak had gedaan in de zaak tegen haar, za' nogmaals worden verzocht. Dit geldt eveneens voor de opsporing en uit levering van haar zuster, die enige jaren geleden met het meisje in Bel gië is verdwenen Men vermoedt, dat zij zich met het kind in een klooster verborgen houdt. De Nederlandse regering heeft zich voor de uitlevering van de pleegmoe der de hoofdverdachte in het pro ces te Amsterdam voor de tweede keer tot de Beig'sche autoriteiten gewend Dit wettigt echter geenszins de conclusie, zo deelt de minister in de memorie van antwoord over de begroting van Justitie aan de Eer»t< Kamer mede, dat het In eerste in stantie gedane verziek dat door öel- gie werd afgewecen, onvoldoende zou zijn voorbereid tl.; geeft de Ka- mei de verzekering dal zijnerzijds al het mogelijk gedaan zal worden. grens opgehouden. Een ambtenaar van de Plantenziektenkundige dienst uit Wageningen is naar Oostenrijk gegaan en heeft de daar nog opge slagen partijen, in samenwerking met een. Deense expert onderzocht. Er is hiervan een voorlopig rapport uitgebracht waarin verklaard wordt dat de partij gezond is. Alles was normaal gekeurd. Het ministerie .an Landbouw deelt met betrekking tot de geweigerde zending mede dat de pootaardappe len voor de uitvoer normaal door de daartoe aangewezen deskundigen zijn gekeurd en gezond bevonden. Ook de Plantenziektenkundige dienst heeft de voor uitvoer vereiste keu ring verricht. De zending was door de Neder landse regering ter beschikking ge steld van het Intern. Roode Kruis te Genève als geschenk aan het Hon gaarse volk. Het Roode Kruis zal nu hebben uit te maken wat er verder met de aardappelen gebeuren moet. DOUAIRIèRE VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN OVERLEDEN. Gisteravond is in haar woning aan het Lange Voorhout 48 te 's-Graven- hage op 78-jarige leeftijd overleden douairière F. W. ban von Tuyll van Serooskerken,. geboren jonk vrouwe Cornelia Maria Boreel, sinds 1954 groot-meesteres honoraire bij het ci viele huis van H.M. Koningin Juliana. Kort voor de oorlog werd zij be noemd tot grootmeesteres van Ko ningin Wilhelmina. Zij bleef deze waardigheid bekleden bij Koningin Juliana na de troonsafstand van Ko ningin Wilhelmina. In 1954 werd zij benoemd tot groot meesteres honoraire. WETSONTWERP KINDERBIJSLAG. Antwoord aan Katholieke Middenstandsbond. Het wetsontwerp tot regeling van de algemene kinderbijslagverzekering is by de ministerraad aanhangig ge maakt. Dit heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken mr dr A. *A. van Rhijn medegedeeld in een brief aan de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, in antwoord op een schrijven dat deze bond op 1 maart aan de minister van Sociale Zaken heeft gezonden. De Katholieke Middenstandsbond had in deze brief aangedrongen op spoed met de kinderbijslagverzeke ring voor zelfstandigen, nadat de Sociaal-Economische Raad aan de minister had geadviseerd om de We duwen. en Wezenyerzkering voor rang te geven boven de Kinderbij slagverzekering. Zoals bekend heeft minister Suur hoff tijdens het bestedingsdebat reeds medegedeeld, dat hij dit advies niet zal volgen en spoed zal betrachten met de kinderbijslagverzekering voor zelfstandigen. BROMFIETSENDiEFSTAL OPGELOST. De 21-jarige havenarbeider P. H. D. uit Rotterdam, die vandaag voor de officier van Justitie zal worden geleid, omdat hy enige weken gele den een bromfiets had gestolen, bleek ook nog een fototoestel uit een ge parkeerde auto. een aktentas en een herentas te hebben ontvreemd. Op een zondagmorgen was hij bij een kennis in de Palpstinastraat op bezoek geweest en bij het naar huis gaan nam hij en passant een bromfiets mee, die een eindje verder "voor een huis stond. Een man, die naar zijn duiven stond te kijken, zag het gebeuren en waarschuwde de eigenaar van de bromfiets. Hem werd verteld uit welk huis de man was gekomen. Daar kende men hem alleen van naam, zodat de politie niet ver kwam met het onderzoek Twee nolitieagen- *en zagen enige tyd daarna op de Westzeedjjk een man, die beant woordde aan het signalement van de onbekende. Men ereeD hpm in de lrraag en toen bleek mon ind«r^aad de gezochte te pakken te hebben.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8