S)e&2idóeSou/fco/nt Rusland heeft geen geld om de staatsschuld af te lossen Het Kremlin stijft Nassers Suez-politiek Moskou stopt het Midden- Oosten vol wapens Straa'jaqsrs voor Nasser? IC Tegen de corruptie in Indonesië Koning Hoessein stuurt regering naar huis Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. DONDERDAG 11 APRIL 1957 48s.e JAARGANG No. 14080 Kroestsjef weet wel raad I met de geleende roebels KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J ROOZEN BUREAI'X: PAPENGRACHT 32 t Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs j 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 1.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 11 cl. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Sowjet-burgers zijn een maand salaris kwijt Geld nodig voor verbetering levensstandaard rVE RUSSISCHE PARTIJLEIDER, Kroestsjef, heeft voorgesteld de ko- mende 25 jaar de staatsschuld niet af te lossen en geen rente uit te keren. De staat zou dan echter ook geen nieuwe leningen uitschrijven. Bet valt de staat moeilijk de mensen terug te betalen, omdat hij geld nodig heeft voor de verbetering van de levensstandaard, het bouwen van huizen, scholen, enzovoorts, zei Kroestsjef op een landbouwconferentie in Gorky. Volgens de Russische pers werd het voorstel onmiddellijk door massa- vergaderingen in fabrieken en op het platteland met instemming begroet. Men verwacht dat het binnenkort wet zal worden, meldt United Press. methode eens", zei Kroestsjef in zijn rede in Gorky. De partijleider viel de geleerden aan die op een verga dering (in januari gehouden) van een tak van de academie voor land bouwwetenschappen (een topinstel ling van alle Sowjet-republieken) een motie aannamen, die de Órga- nisch-minerale kunstmestaanbevelin- gen van Lysenko als „wetenschap pelijk niet juist" veroordeelde. De roep in de woestijn Radio-Algiers heeft woensdag een beroep op de Algerijnse opstandelin gen gedaan, om het aanbod der Franse regering voor een staken der vijandelijkheden te aanvaarden. „Er zullen geen wettelijke stappen worden ondernomen jegens hen, die zich te goeder trouw bij de rebellen hebben aangesloten en zich thans willen overgeven. Zij zullen zich kunnen vestigen in de plaats hunner keuze en de autoriteiten zullen hen werk verschaffen", aldus de oproep van Radio-Algiers. ALLES VRIJWILLIG De staatsschuld is, als gevolg van regelmatig aan de bevolking ge vraagde leningen, jaarlijks met der tig miljard roebel gestegen tot een totaal van 260 miljard. De leningen zijn in theorie vrij willig, maar wegens uitgeoefende druk heeft bijna iedereen in de Sow- jet-Unie voor een bedrag ter grootte van zijn maandsalaris ingeschreven. Kroestsjef heeft de laatste paar weken een reis door het land ge maakt om boeren en arbeiders toe te spreken. Volgens Radio-Moskou heeft hij in Goricy verklaard dat het Westen niet zou geloven dat de Rus sische bevolking vrijwillig met het niet aflossen van de staatsschuld akkoord zou gaan, maar daarvoor was het Westen dan ook kapitalis tisch. Kroestsjef heeft verder onver wachts de twee landbouwoooermach- tigen in het Russische ministerie aan gevallen. Hii deed dit in een scheroe gedaohtenwissel'ug over het gebruik van kunstmest. Het voornaamste doel van Kroestsjef i<* het onvoeren van de Russische landbouw en zo'n aan val oo de twee ministers, die met die taak belast zijn. zou belangrijke gevolgen kunnen hebben. De rede van Kroestsjef, die gisteren door Radio-Moskou is uitgezonden, heropent de strijd rond de beroem de stalinistische bioloog Trofim Ly senko. De partijleider maakte er aanmer king op, dat de minister van Land bouw, Wladimir Matskewitsj, en de minister voor de Staatsboerderijen, Iwan Benediktow, geen partij hadden gekozen bij gelegenheid van een twistpunt over Lysenko's theorie over kunstmest. Lysenko stelde het ge bruik van gemengde organische en minerale kunstmest voor. Panama tegenover Suez De Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, en zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, hebben woensdag de mogelijk besproken om de kwestie van het Suezkanaal bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aanhangig te maken als de huidige onderhandelingen tirsen Egypte en de Verenigde Staten moch- „Ik ben het met deze (Lysenko's) ten mislukken, aldus is woensdag in „Verder vervangt Rusland, tezamen m_5 met Tsjechoslowakije en mogelijk Volgens de New York .Herald J ;Poien, een gedeelte van de commu- bune staat de Sowjet-Ume wederom nLstL_^he wapens, die Egypte tijdens op het punt om Egypte straalt gers d korte ;n Midden-Oosten van het nieuwste type en met een TOrj aan ,£raë) heeft ver. bijzonder groot prestatievermogen te leveren zo de leveranties al niet hebben plaatsgehad. De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft nieuwe, strengere maatregelen bekend gemaakt tegen lieden, die zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie. Hij kondigde ahn dat corrupteurs veroordeeld kunnen worden tot een Suez-probleem Het egyptisohe blad „ai Sjaab" tekende gisteren de situa tie, waarin het probleem van hèt Suez-kanaal zich op het ogenblik be vindt, in een paar zinnen. Het blad schreef: „Egypte zal zijn eigen politiek voe ren en de weg volgen die het voor zichzelf uitgestippeld heeft. Het zal niet toestaan dat imperialisten over de toekomst van het Suezkanaal, dat een Egyptische waterweg is, beslis sen". Met andere woorden: Nasser kan doen wat hij wil en niemand zal hem dat kunnen beletten. Want een ander Egyptisch 0 blad schreef gisteren even eens kort en bondig, dat in geval van een Britse klacht bij de Veiligheidsraad Egypte kon rekenen op een Russisch veto. Het komt dus hierop neer, dat Rus land achter Nasser staat en dat Amerika weinig anders doet dan rammelen met z'n dollars in de hoop, dat dit geluid Nasser zo aangenaam in de oren zal klinken, dat hij alsnog toegeeft. Om dat rinkelend geluid nog wat meer effect te geven, hebben zowel Amerika, als Engeland, Frankrijk. Nederland en Denemarken hun scheepvaartmaatschappijen geadvi seerd om voorlopig het Suez-kanaal te mijden, zodat Nasser verstoken bü'ft van de zo begeerde doorvaart- gelden. Nu weet Nasser heel goed, wat die boycot waard is Feitelijk komt de financiële last daarvan te rusten op de schouders van de particuliere scheepvaartondernemingen en deze zullen weldra de concurrentie gaan voelen van de scheepvaartmaatschap pijen uit landen, welke niet aan de boycot deelnemen. Het is dus de vraag hoe lang zij het uithouden. Inmiddels schermen Engeland en Frankrijk met het denkbeeld oan de kwestie aanhangig te maken bij de Veiligheidsraad of, als deze zoals gewoonlijk niet tot enige werk zaamheid kan komen wegens een veto van Moskou, bij de Algemene Verga dering der Verenigde Naties. Et ligt nog altiid een eis van de Ver. Naties, dat er een of andere vorm van inter nationaal toezicht gevonden moet worden voor het Suez-kanaal. Maar dat is juist wat Nasser niet wil: hij praat er niet meer over Zullen de Ver. Naties nu even dgoner tegen Egvrvte ontrpden als z" het gedaan hebben f-^pen Fng"ia"d Frankriik en Israël? Wjj moeten het nog zien gevangenisstraf van vijf jaar en dat hun bezittingen, die zij door corrup tie hebben verworven, verbeurd zul len worden verklaard. Het onderzoek naar de eigendom men van mensen, die van corruptie worden verdacht, zal worden geleid door de militair gezaghebber, geas sisteerd door drie leden van zijn staf en andere functionarissen, die door hem worden benoemd. De leden van de aldus gevormde commissies hebben het recht zich toe gang te verschaffen tot elke woning, met of zonder goedkeuring van de eigenaar. Het nieuwe Jcabinet is gisteren zijn taak begonnen. De communistische federatie van vakverenigingen. Sob- si. heeft na-mens haar 2.600.0b0 leden een telegram aan president Soekarno gezonden om hem geluk te wensen met de vorming van ziin kabinet. Het bestuur van de Islamietische Masjumi daarentegen verklaarde gis teren dat het nieuwe kabinet „geen kabinet is, zoals over het algemeen door de meerderheid van het volk wordt gewenst". Twe^HintJerd rseWims in India verdronken Tweehonderd Hindoe-pelgrims zijn gisteren in de rivier de Godavari bij Bhadrachalam in India verdronken. Twee scheepjes met driehonderd pel grims die van een bedevaart terug keerden, kapseisden midden op de rivier. loren' „Het is echter niet met zekerheid bekend, of de communisten alle tanks, kanonnen en andere militaire uitTiks- ting, die Israël op Egypte veroverd heeft een indrukwekkende lijst heeft aangevuld. Betrouwbare woordvoerders zeg gen, dat er de laatste maanden door Russische, Tsjechische en Poolse sche pen oorlogsmaterieel naar de Egyp tische haven Alexandrië en de Sy rische haven Latakia is gebracht en ook communistische militaire tech nici, ter versterking van de groep, die zich reeds in die landen bevindt. De communisten Russen of Tsje chen, of beiden hebben de laatste maanden ook een hoeveelheid wapens en technici geleverd aan het kleine Arabische koninkrijk Jemen". Lambert zei, dat de communisten bezig zijn de legers van Egypte, Sy rië en Jemen opnieuw te bewapenen en te oefenen. Hij voegde eraan toe, dat men in militaire kringen in Wash ington echter van mening is, dat Egypte op het ogenblik militair ge sproken niet verder is dan het vorige jaar. Adenauer weer nav Amerika De Westduitse kanselier Adenauer zal 24 mei in New York aankomen voor zijn vijfde na-oorlogse bezoek aan de Ver. Staten. Hij zal twee da gen in Washington blijven. Een van de voornaamste onder werpen, die Adenauer met president Eisenhower en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dul les, zal bespreken is de Duitse her eniging, de Britse vermindering van de defensie-uitgaven en de betaling voor het stationeren van NAVO strijdkrachten in Duitsland. Jlaninyin Ciixiöeth en pscea. Cat# Keus tussen Egypte en Amerika Het Jordaanse kabinet van premier Soeleiman Naboelsi heeft woensdag op verzoek van koning Hoessein zijn ontslag ingediend. De koning heeft het ontslag aanvaard. De premier is voorstander van een nauwe band met Egypte, de koning daarentegen is pro-westers. Er heerste reeds lang een gespan nen verhouding tussen de premier en de in Engeland opgevoede koning over Jordanië's positie tussen Oost en West. De laatste crisis ontstond, toen de chef van het koninklijk ka binet een week geleden met een ge heime missie naar Caïro reisde met een boodschap voor president Nasser, waarover met Naboelsi geen overleg was gepleegd. Afdelingen van het Jordaanse le ger hebben de voornaamste toegangs wegen tot de hoofdstad Amman af gesloten. Ook elders in het land zijn op de wegen controleposten inge richt, De verbindingen met de Jor daanse hoofdstad zijn verbroken. Het is niet bekend of het leger de vorst tegen de linkse elementen in het land steunt. In diplomatieke kringen te Bagdad is men van mening, dat het vertrók Deze foto werd gemaakt toen koningin Elizabeth van Engeland, die op het van Naboelsi de weg effent voor een ogenblik met haar echtgenoot prins Philip een vierdaags staatsiebezoek aan nauwere samenwerking tussen Jor- Frankrijk brengt, het Elyseepaleis verliet, in gezelschap van 'de president danië en de Verenigde Staten. Men van Frankrijk, René Coty, om een gala-voorstelling bij te wonen in dewijst erop, dat koning Hoessein er Farijse Opera. I blijk van gegeven heeft, gunstig ge- Prinses Margriet onthulde „De Boeg betrouwbare Fransen kringen te Pa rijs gezegd. De Britse en Franse regering wa ren het volkomen met elkaar eens over de Suezkwestie. Aan de andere kant wordt Nasser in zijn streven om het Suezkanaal volgens zyn eigen inzichten en be doelingen te exploiteren, gesteund door de Sowjet-Unie. Er zijn ver schillende berichten,* welke daarop wijzen. Zo heeft bijv. de Russische re gering dinsdagavond bij de Ameri kaanse regering geprotesteerd tegen „de disci-iminatie, waaraan drie Rus sische schepen bij de vaart door het Panamakanaal zijn onderworpen'. Dit acht men in Washington de in leiding tot een nieuwe Russische po litiek, die zal blijken bij een behan deling van de Suezkwestie in de Vei ligheidsraad. De woordvoorder voor het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Lincoln White, heeft de Russische beshuldiging reeds ver worpen. Hij deelde mee, dat de desbetref fende drie schepen bij de ingang van het kanaal zijn aangehouden, omdat het de eerste keer was, dat zij door het kanaal wilden varen en daarom aan de normale formaliteiten moes ten worden onderworpen. Na afloop hiervan kregen zij echter normaal doorgang. Waarnemers te Londen vermoeden ook dat indien de drie grote weste lijke mogendheden de Suezkwestie voor de Veiligheidsraad brengen,, de Sowjet-Unie mogelijk de functione ring en exploitatie van het Panama kanaal te berde zal brengen, Nieuwe Russische kernproef Het meteorologisch instituut van de universiteit van Kyoto in West- Japan heeft donderdag melding ge maakt van abnormale atmosferische storingen, die vermoedelijk veroor zaakt zijn door een Russische kern proef, welke woensdag genomen is. Het Japanse blad „Asahi" ver klaart vandaag, dat het verzet tegen de Britse atoomproeven op Christ mas Island geen zin heeft, zolang de Russen hun proefnemingen voort zetten. Het feit, dat de Russen hun proe- ven in Siberië zonder voorafgaande de kosten voor zijn levensonderhoud waarschuwing nemen, doet twijfel waarschijnlijk zijn opgelopen tot rijzen aan de oprechtheid van hun 2500 pond. voorstellen om de kernproeven to Sir Anthony bezit slechts een klein staken, aldus het blad. kapitaal. Zijn pensioen als ex-pre- In Rotterdam heeft H.K.H. Prinsese Margriet woensdagmiddag het natio naal monument voor de koopvaardij, „De Boeg" onthuld. De Toto laat zien hoe de prinses n^ de onthuIHngsplechtiglicid met een gevolg van autori teiten het monument verliet door een ere-haag van zeecadetten. Eden kan het niet betalen De Daily Mail schreef gisteren, dat ex-premier Sir Anthony Eden de medische behandeling, die hij in Bos ton ondergaat, eigenlijk niet kan be talen en dat de Britse regering die last op zich dient te nemen. In Amerika is ziek zijn nooit be paald goedkoop. Maar Sir Anthony's chirurg Richard Cattell is een van de best-betaalde artsen in Amerika. Zijn honorarium zou wel eens tussen de 300 en de 750 pond kunnen liggen. Een pond is ongeveer 10, Gezien de enorme kosten die een medische behandeling in Amerika meebrengt heeft Sir Anthony de sug gestie, dat hij een suite in het zie kenhuis zou nemen, van de hand ge wezen. Als Sir Anthony Boston kan ver laten op het tijdstip waarop men hoopt, dat hij voldoende genezen zal zijn, zullen de medische kosten en mier is 2000 pond per jaar. Lady Eden heeft een eigen inkomen van nog geen 500 pond per jaar. Het schijnt monsterachtig dat een man die Engeland met het hoogste ambt heeft bekleed en nu aan een uiterst pijnlijke ziekte lijdt geldzor gen moet hebben. De regering Engeland als u wilt dient Sir Anthony's zieken huiskosten te betalen. Hij heeft zijn beste krachten aan Engeland gege ven. Wij zijn hem dit weinige ver schuldigd, zegt de Daily Mail. Dit nummer bestaat nit 12 pagina'i stemd te zijn ten aanzien van de zgn. Eisenhower-doctrine, in tegenstelling tot Naboelsi. Nieuwe kabinetsformateur Koning Hoessein heeft donderdag dr. Hoessein Fakhri Khalidi, een se nator die vroeger minister van Bui tenlandse Zaken is geweest, opge dragen binnen 24 uur een nieuwe regering te vormen. De socialistische partij van Na boelsi, de aftredende premier, heeft woensdagavond besloten geen deel te nemen aan de nieuwe regering. Nachtvorst In de afgelopen nacht is koude en onstabiele lucht uit het noorden ons land binnengestroomd. In deze lucht kwamen vanmorgen al enkele regen- en hagelbuien voor. Bovendien daalde de temperatuur vannacht plaatselijk tot om het vriespunt. In Scandinavië en Dene marken kwam vrijwel overal vorst voor- De koude noordelijke luchtstro ming, die in stand gehouden wordt tussen een hogedrukgebied bij IJs land en een depressie boven de Oost zee, zal in onze omgeving de komende 24 uur afnemen vanwege het lang zaam naar het oosten wegtrekken van de Oostzeedepressie. Bij weinig wind en flinke opklarin gen moet in de komende nachten dar ook op zware nachtvorst worden ge rekend. Het koud* weer zal nog ver scheidene dagen aanhouden. t (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j ZWARE NACHTVORST Wisselende bewolking met plaat- selijk enkele buien. Vannacht in S het binnenland tijdelijk zwakke, j overigens matige tot vrij krach- j tige noordelijke wind. Koud j S weer met vannacht op vele j plaatsen zware nachtvorst. 12 April zon op 5.53: onder 19.34; maan op 17.21; ondei 4.36. Hoogwaterstanden 12 April v.m. 1.30; n.m. 1.55. Het weer in Europa STOCKHOLM zw. bewolkt 2 C. OSLO half bewolkt 2 KOPENHAGEN geh. bew. —2 ABERDEEN half bewolkt 2 DUBLIN licht bewolkt 2 LONDEN licht bewolkt 3 AMSTERDAM regenbui 4 BRUSSEL licht bewolkt 4 PARIJS zwaar bewolkt 5 BORDEAUX geheel bewolkt 6 GRENOBLE regen 6 NICE geheel bewolkt 10 BERLIJN FRANKFURT MUNCHEN g ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA licht bewolkt nevel eheel bewolkt hevel nevel regen regerv regen licht bewolkt licht bewolkt 1 Korreltje Een man voelt zich in het algemeen beter in zijn schik wanneer er een lekker avondmaal op tafel staat dan wanneer ztjn vrouw Grieks spreekt

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1