Suez-kanaal wel open, maar schepen blijven weg i Stuur ons minister I Thorneycroft over! II NASSER LAAT ZICH NIET OMPRATEN DOOR AMERIKA Koningin Elisabeth maakte een fantastische boottocht op de Seine Een radio om in te .slikken izip'ng m Engeland verlaagt de belastingen Dn Adams boog en stapte de vrijheid in WOENSDAG 10 APRIL 1957 58ste JAARGANG No. 15079 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 30935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mndM ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Directeur: C. M. v. HAM2RSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Plannen tot buisleidingen door Israël De Egyptische kanaalmaatschappij heeft dinsdag het Suezkanaal officieel geopend verklaard voor schepen van alle tonnages. Er zijn gisteren twaalfhet Amerikaanse tankschip schepen door het kanaal gevaren. *a* do"0'" da'Tpn via d Onder de schepen, die het kanaal nu gebruiken, treft men geen Neder landse, Britse, Franse, Amerikaanse of Israëlische vaartuigen aan. De eer ste vier regeringen hebben hun schepen gewaarschuwd geen gebruik van het kanaal te maken en de Egyptenaren houden vol, dat geen Israëlische schepen door het kanaal kunnen varen, zolang Israël en Egypte in staat van oorlog met elkaar blijven. BESPREKINGEN VASTGELOPEN. Het Egyptische blad „Al Sjaab" verklaarde dinsdag, dat de Egyp- tisch-Amerikaanse besprekingen over het Suezkanaal vastgelopen zijn, doordat Egypte de Amerikaanse voorstellen voor Internationale deel neming aan de exploitatie van het kanaal heeft verworpen. „De tijd is rijp voor een krachtig optreden der Verenigde Naties jegens Egypte, i.v.m. de handeling van dit land m.b.t. het Suezkanaal", aldus heeft de Israëlische ambassadeur te Washington Abba Eban, die tevens permanent vertegenwoordiger van zjjn land bij de Verenigde Naties is, dinsdag in een toespraak over de buitenlandse politiek verklaard, die hij hield in de Georgetown-universi- teit in Washington. Eban verklaarde, dat elke overeen komst, welke Egypte het recht van volledig toezicht op het Suezkanaal verleent, inhoudt dat ieder land, dat van deze internationale waterweg ge bruik maakt de Verenigde Staten inbegrepen een gedeelte van zijn soevereiniteit prijs geeft „President Nasser wenst in staat te zijn de temperatuur van elke ka mer in West-Europa te bepalen. En dat kan hij, indien Egypte, via on beperkt beheer van het Suezkanaal. de oliestroom naar Europa kan re gelen", aldus Eban. OLIEBUIS PLANNEN. Naar radio-Israël meldt, overweegt de Israëlische regering drie plannen voor de aanleg van een oliebuislei- ding van Eilath naar de Middellandse Zee. De minister van Financiën, Levi Eshkol, heeft gisteren in het Israëli sche parlement mededeling over deze plannen gedaan. Eén der drie plannen voorziet in de aanleg van een buisleiding met een doorsnee van 40 centimeter van Eilath naar Ashdot Yam. De kosten van deze leiding bedragen 32 mil- lioen dollar. Minister Eshkol deelde mede, dat de Franse regering bereid is de helft van dit bedrag beschik baar te stellen. Een tweede plan voorziet in het aanleggen van een lei ding met een doorsnee van 80 centi meter tussen dezelfde plaatsen. Deze leiding zou dan een verlenging met een doorsnee van 40 centimeter naar Haifa krijgen. Frankrijk is eveneens bereid voor de uitvoering van dit plan een bijdrage te leveren, terwijl ook andere belangen zich bereid hebben "erklaard deel te nemen. Het derde van de plannen, waaruit een keuze zal moeten worden ge maakt, houdt de aanleg in van een leiding met een doorsnee van 80 cen timeter van Eilath naar Beersheba met een verlenging ''doorsnee 40 cen timeter) van Beersheba na.r Ashdot Yam. Binnen twee maanden zal worden beslist welke der plannen zal worden uitgevoerd. DE GOLF VAN AKABA. Het 10.441 ton metende Ameri kaanse tankschip „Kern Hills" het eerste schip, dat via de Golf van Aka. ba olie naar de Israëlische haven plaats Eilath heeft gebracht is gisteren naar Djiboeti in Frans-So- maliland vertrokken. De lading olie, die nu in tanks in Eilath is opgesla gen, zal volgende week door de nieu we pijpleiding van twintig cm. door snede naar Beersheba worden ge pompt en vandaar per trein naar Haifa worden vervoerd. Begin mei wordt een volgende olietankboot uit de Perzische Golf in Eilath verwacht In de haven van Eilath ligt op het ogenblik de Deense vrachtboot „Bri gitte Toft", die lading inneemt voor Ceylon. ARABISCH PROTEST. Naar de Egyptische radio mee deelt, worden er tussen de verschil lende Arabische regeringen onder handelingen gevoerd om te komen tot een gemeenschappelijk protest tegen de schendine van de Arabi sche territoriale wateren door Ame rikaanse schepen" Dit slaat o.a. op het Amerikaanse tankschip „Kern Hills", dat dezer dagen vla de Straat van Tiran en de Golf van Akaba een lading olie naar de Iraëlische haven plaats Eilath heeft gebracht. Amerikaanse attaché uitgewezen De Hongaarse regering heeft de Amerikaanse militaire vice-attaché in Boedapest, kapitein Thomas R. Gleason, beschuldigd van spionage en hem 48 uur de tijd gegeven om het land te verlaten. Verder is bekend geworden, dat de Hongaar Laszlo Gal, voormalig chef van de vertaal-afdeling van het Amerikaanse consulaat, elders in Hongarije is gearresteerd. Gal werd eerst in 1953 gearresteerd en tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „onthouw". Tijdens de oktober-opstand werd hij vrijgela ten. Onlangs zijn nog drie Hongaren, die voor het Amerikaans gezant schap werkten, in hechtenis genomen MadeCtieintje vaat ptina CfiatCeó Half Parijs langs de oevers Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal prins Philips, die op bezoek zijn in Parijs, hebben gister avond een fantastische boottocht ge maakt op de Seine aan boord van de witte barkas „Borde Fretigny". Deze boot is door langs de Seine wonen de scheepsbezitters gebouwd, nadat bij het vorige bezoek, dat Elizabeth in 1948 aan Parijs bracht, was ge bleken, dat de Franse hoofdstad niet over een vaartuig beschikte, dat ge schikt kon worden geacht om door de hoge bezoekers worden gebruikt. Koningin Elizabeth droeg gedu rende de vaart, die zich over acht kilometer rivier uitstrekte, een zilver kleurige, met kant doorwerkte ja pon, waarover overvloedig diaman ten en kristallen waren aangebracht. Hierover droeg zij een met kant ge borduurde en rijk met wit vossen bont afgezette stola. Achter de koninklijke barkas voer een groot aantal kleinere met vlag gen getooide, vaartuigen. Langs de oevers van de Seine wa ren openiuchttonelen ingericht. To neelspelers en toneelspeelsters voer den, op het tijdstip van het voorbij varen van de koninklijke barkas, to nelen uit de Franse geschiedenis op. Op de eilanden in de Seine brach ten in het wit geklede massakoren middeleeuwse Franse liederen tén gehore. Zender in pil J\Can. Cdóaüetd frezacht VewaiCCeó In het Rockefeller Instituut te New I York heeft men een kleine radio zender gedemonstreerd, die inge bouwd is in een plastic pil van on geveer twee-en-een-halve centimeter. De pil, die ontwikkeld is door de stichting, in samenwerking met de Radio Corporation of America, dient om ingewandstoornissen te onderzoe ken. Door maag en ingewanden gaan de, geeft de zender mededelingen over de activiteiten van het spijs verteringskanaal aan een ontvanger buiten het lichaam. Het ene einde van de nil Is afge sloten door een rubberdiafragma, dat heen en weer beweegt als reactie op druk of spiercontracties Elke be weging beïnvloedt het radiosein, dat de pil uitzendt. Het radiostation is een minuscule transitor oscillator, die uren lang zonder onderbreking uitzendt. Het signaal wordt opgevangen door een radio-ontvanger via een antenne, die dicht bij het lichaam wordt gehou den. De pil kan fluoroscooisch worden gevolgd, zodat de plaats waar zij zich bevindt te allen tijde kan wor den vastgesteld. De capsule is ook gevoelig voor magneten. Magneten buiten het lichaam kunnen worden gebruikt om haar te sturen of wel licht enige tijd vast te houden op een gegeven plek, terwijl de signa len worden bestudeerd. De pil gaat binnen twee tot zes dagen door het lichaam, Wij HJVI. Koningin Elisabeth n bestijgt de trap in het paleis te Versailles op de tweede dag van het Brits»» koninklijke bezoek aan Parijn Rechts, slechts gedeeltelijk zichtbaar, Prin6 Philip. Sowjetleiding? Naar In Londense diplomatieke kringen verlnidt, zijn er in de leiding van de Sowjet-Unie ingrijpende wijzigingen op til. Na zijn aanstaande reis naar China zon president Worosjilof, die 76 jaar is, ontslag nemen. In diens plaats zou maarschalk Boelganin worden be noemd. De hoogste macht zou dan verdeeld zjjn tussen Kroetstjef en Malenkof. Vuurwerk langs de oevers. Langs de oevers van de rivier werd vuurwerk afgestoken, waarbij grote aantallen gekleurde sterren in de lucht uiteen spatten. i Het was het grootste vuurwerk, dat de Parij zenaars sinds het bezoek van koningin Victoria van Groot- Brittannië, in de vorigt eeuw aan schouwden. Koningin Elizabeth sloeg het vuur werk klaarblijkelijk met welgevallen gade. Telkens wendde zij zich tot prins PMlip om hem op gebouwen en mensen langs de oevers opmerkzaam te maken. De bruggen over de Seine, die zich als een lint van kwikzilver door het centrum van de Franse hoofdstad uitstrekte, waren verlicht en de klok ken van de „Notra Dame" luidden toen de „Borde Fretlgny" statig gleed langs het eiland, waarop deze beroemde kathedraal is gebouwd. Enthousiaste Parijzenaars. Gedurende de gehele vaart hiel den de drommen Parijzenaars aan de Seine-overs niet op het Britse ko- ninklyke* paar toe te juichen. Hun gejuich was zó krachtig, dat het van tijd tot tijd het geluid van muziek korpsen en het zingen der massako ren op de eilanden overstemde. Volgens een schatting van de Pa- rysche politie heeft een miljoen Pa rijzenaars bijna de helft van het aantal inwoners der ^ranse hoofd stad de vaart van de Britse ko ninklijke barkas vanaf de Seineoever gadegeslagen. Duizenden politiemannen en leden van de republikeinse garde waren op de been, om de opgewonden me nigte waar nodig in toom te houden Vaticaanse zenderbouw Het bericht, dat binnenkcfrt proef- uitzendingen zullen beginnen met de kortgolfzender, die de Nederlandse katholieken ter gelegenheid van het heilig jaar in 1953 hebben geschon ken, behoeft enige aanvulling. We vernemen namelijk, dat de uitgebrei. de installatie, destijds ter waarde van een klein miljoen gulden, enkele ja ren na de aankomst in Rome, in de originele verpakking is gebleven, totdat deskundigen van de Philips- Breed glimlachend bekeek Koningin Elizabeth van Engeland in Parijs het model van de beroemde „metro" dat Pierre Ruais (links), voorzitter van de Parijse gemeenteraad, haar aanbood als geschenk voor prins Charles. Ge heel rechts president Renée Coty. Twaalf poppen, ontworpen door de te kenaar Peynet, werden aangeboden als cadeau voor prinses Anne. Rooskleuri er vooruitzichten In Engeland ziet men *t leven weer rooskleurig In. De Britse regering heeft gisteren n.l. een belastingver laging van één miljard gulden be kendgemaakt. De minister van Fi nanciën, Peter Thorneycroft deelde bij het indienen van de nieuwe begro ting in het Lagerhuis mee, dat er „enige redenen zijn voor opgeruimd heid" met betrekking tot de econo mische vooruitzichten van het land Maar hij onderstreepte, dat de na druk op de uitvoer moet blijven lig gen en in het binnenland de riem nog aangehaald moet blijven. In po titieke kringen ziet men de belasting verlagingen als een poelng tot het temrwinnen van de kiezers uit de middengroepen voor de regering De minister deelde mee. dat de ge beurtenissen in het Midden-Oosten voor zover hij kon beoordelen, de commerciële positie van Engeland minder hadden beïnvloed dan men zou hebben verwacht Engeland boekte in d° tweede helft van 1956 op ziin betalingsbalans een overschot van 79 miljoen pond sterling tegen telecommunicatie te Hilverseum ver. leden jaar de apparatuur hebben op gebouwd. Niet alleen kan worden verklaard, dat de zending volkomen intact is gebleven, maar dat zelfs niet ver ouderd is. Bij de aflevering namelijk waren de modernste toepassingen ge daan en deze zijn ook nu nog zeer in trek. Vandaar, dat bij de opbouw op het Vaticaanse gebied geen aanvul ling, vernieuwing of verbetering no dig was. Zenderbouw is lang niet aan modernisering onderhevig als bij voorbeeld installatie van radar, zo heeft men ons meegedeeld, Het Nederlandse geschenk aan de H. Vader is onderdeel van een totale verbetering van de Vaticaanse uit- zendgel egen heid een tekort van 102 miljoen in de tweede helft van 1955. Thorneycroft zei, dat het begro tingsoverschot in het nieuwe belas tingjaar naar raming 560 miljoen pond zou bedragen, indien de belas tingen niet zouden worden veran derd. In 1956-'57 had Engeland een begrotingsoverschot van 290 miljoen pond sterling Ter verklaring van belastingver lichtingen voor de hogere inkomens zei minister Thorneycroft, dat de En gelse regering heeft besloten, dat er in de maatschappij, waarnaar zij streeft, steeds ruimte zal zijn aan de top. Britse firma's die zaken doen over zee, zijn vrijgesteld van inkomsten belasting en winstbelasting op bui tenlandse inkomsten. Thorneycroft kondigde aan. dat hij besloten heeft een commissie in te stellen, die 't functioneren van het bestaande geld- en kredietstelsel zal onderzoeken en aanbevelingen zal doen. Voorzitter zal Lord Rad- clife ziin, die een nieuwe grondwet voor Cyprus heeft ontworpen De commissie zal trahton het best moge lijke geld- en kredietstelsel te ont werpen en daarbij ten volle reke ning houden met de internationale verplichtingen voor wat de wissel- koens en andere aangelegenheden betreft, die de regering op zich heeft genomen en die zij vast besloten is te allen tijde na te komen. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's weer (Geldig van woensdagavond tot dondei Jaga ond. Opgemaakt j te 11.15 uur). Na de uitspraak van de jury Nadat de jury in de „Old Baily" te Londen het „onschuldig" over dr. Adams had uitgesproken, verklaarde de procureur-generaal dat er nog een tenlastelegging was wegens moord op een andere rijke patiënt, maar dat hjj die zou laten rusten. Tijdens het proces heeft dr. Adams geen enkele keer het woord gevraagd om zijn eigen verklaring over de zaak te ge ven. De verdediger van dr. Adams, Geoffrey Lawrence, verklaarde, dat Adams ook was beschuldigd van een reeks overtredingen van bepalingen betreffende crematie en gevaarlijke narcotica. Hij verzocht zijn cliënt ten aanzien van deze kwesties tegen borgstelling op vrije voeten te stel len. De openbare aanklager zei hier tegen geen bezwaar te hebben en de rechter willigde het verzoek in. Nadat de rechter hem gezegd had dat hü vry was om te gaan, maakte dr. Adams een diepe buiging en ver liet met vaste tred de rechtszaal. In de zaal kon men een speld horen vallen. Adams bleef in het gerechtsge bouw om te lunchen Hij had iemand uitgestuurd om koteletten te halen en gelatineoudding als dessert Toen Adams vertrok, reden er, om de men'gte voor het gebouw te mis leiden, twee auto's weg, waarvan de ramen met bruin papier dichtgeplakt waren. In een ervan zat Adams op de achterbank, half verscholen achter een plaid. De politie hield het andere verkeer enige minuten op. Adams reed regelrecht naar Fleet- street waar hij het gebouw van de Daily Express binnenging. Naar ver luidt, heeft dit blad 120.000 gulden geboden voor zijn mémoires. Koude luchtstroom Een depressie, die enkele dagen geleden aan de oostkust van Groen land was ontstaan, is vannacht over de Noorse bergen naar Zuid-Zwe den getrokken. Zij werd daarbij dieper en bracht in Scandinavië sneeuwval. Tegelij kertijd nam het hogedrukgebied bij Schotland in betekenis af, maar in het gebied van Groenland en IJsland bleef de luchtdruk hoog. Tussen dit hogedrukgebied en de depressie boven Zweden ontstond een krachtige noordelijke luchtstroming, waarmee koude lucht van de Pool streken naar het zuiden wordt ge voerd Deze koude luchtstroom, waar in sneeuwbuien voorkomen, bereikte vanmorgen vroeg het noorden van de Noordzee. Hij zal zich in de komen de 24 uur over ons land uitbreiden De temperaturen zullen tengevol ge van deze ontwikkeling nog wat 'ager worden, terwijl nok enkele buien worden verwacht. BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk buien. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Koud weer. 11 April zon op 5.55: onder 19.32; maan op 15.59; onder 4.10. Hoogwaterstanden 11 April v.m. 0.39; n.m. 1.—. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw OSLO sneeuw KOPENHAGEN half bew. ABERDEEN regen DUBLIN nevel LONDEN zwaar bew. AMSTERDAM zwaar bew. BRUSSEL geheel bew. PARIJS nevel BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE nevel NICE regen BERLIJN half bew. FRANKFURT onbewolkt MüNCHEN licht bew ZURICH nevel GENèVE nevel LOCARNO rogen WENEN half bew. INNSBRUCK nevel ROME geheel bew. 2 4 Korreltje Wie koopt wat hij niet nodig heeft, zal nodig hebben wat hij niet kan ko pen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1