„Bloemen en Romantiek" in Leiden JU ZATERDAG TREKT „Hollands Gjorie" DOOR DE STREEK Verkeersregeling tijdens het bloemencorso 20 Praalwagens DINSDAG 9 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vijftien muziekcorpsen lopen mee /"VORSPRONKELIJK WAS DE DATUM van het jaarlijkse corso door de bloembollenstreek vastgesteld op zaterdag 27 april a.s. De snelle groei der gewasssen, gevolg van het zeer zachte voorjaar (die o.a. Keukenhof noodzaakte tien dagen vóór de opening te „openen") heeft ook de bereke ningen van het corso-comité in de war gestuurd. Zo heeft men moeten besluiten het corso met veertien dagen te vervroegen en het zal thans worden gehouden op zaterdag 13 april a.s. Het bleek namelijk onmogelijk de ruim twee kilometer lange corsostoet te laveren door de grote toeristische drukte welke op zaterdag vóór Pasen wordt verwacht, terwijl dan trouwens de Goede Vrijdag: geheel in beslag zou worden genomen door de koorts achtige activiteit rondom de opbouw der corsowagens. Daarom moest het comité de datum meteen veertien dagen vervroegen. Het corso zal door de bollenstreek trekken onder het motto „Hollands Glorie". De ontwerper der corsowagens is Jos van Driel te Amstelveen. Deze titel is niet meer dan een motto, dat de bloemenpracht, hier tentoongespreid, eils „Hollands Glo rie" aanduidt. Want de 31 grote praalwagens die in deze bloemen- stoet meerijden, hebben wel zéér uit eenlopende onderwerpen ter uitbeel ding. Men zal er Odysseus' zien, vastge bonden aan de mast van zijn schip, omringd door lokkende sirenen, maar ook het Vrouwtje van Stavoren, Apollo en Diana zijn in dit corso van de partij, „Een Nacht in Venetië" zal door een der praalwagens wor den uitgebeeld, de Vuurvogel van Strawinski geeft acte de présence, Robinson Crusoë zal in de stoet mee rijden met eiland en al, indrukwek kende Maanvissen zullen hun pracht ten toon spreiden en de Keukenhof ontbreekt in de stoet niet. Niet minder dan vijftien muziek corpsen zullen in de corsostoet mee lopen, waaronder het muziekcorps van de Rijkspolitie-muziekvereniging (80 man) en de General Motors Band. Deze corpsen lopen niet alle het gehele traject, maar op bepaalde „wisselpunten" treedt het ene corps uit en zijn plaats wordt door het andere ingenomen. Voor de beoordeling door de jury zijn de corso wagens in drie groepen verdeeld, nl.: Ie groep wagens v. 58 m. lengte; 2e groep wagens v. 810 m. lengte; 3e groep wagens v. 1017 m. lengte. De jury beoordeelt de wagens naar een zorgvuldig opgemaakt punten systeem. Johan Bodegraven en Karin Kraaykamp in de jury In het verleden is meermalen de wens geuit, dat in deze jury, die - totnogtoe uitsluitend bestond uit vak mensen op het gebied van bloem- sierkunst, ook het „publieks-element" vertegenwoordigd zou zijn. Het corso- comité heeft gemeend, aan deze wens te zijn tegemoet gekomen door de heren Johan Bodegraven van de N.C.R.V. en de televisie-omroepster Karin Kraaykamp in de jury op te nemen. Behalve de door het corso-comité beschikbaar gestelde prijzen, wordt door de deelnemende scheepvaart maatschappijen nog strijd gevoerd om de „Blauwe Wimpel" voor de hoogst bekroonde wagen. Ditmaal zullen de Black Diamond Lines en de Oranje- lijn hiervoor in het strijdperk treden. Tentoonstelling der corisowagens De corso wagens zullen vanaf vrij dagmiddag 1 uur te bezichtigen zijn in een der H.B.G.-hallen aan de Gracht te Lisse; deze tentoonstelling duurt tot middernacht. Het is echter niet gezegd, dat alle wagens dan reeds volledig zul len zijn afgebouwd, want men werkt daaraan soms nog tot het tijdstip, waarop de jury haar taak moet aan vangen. Maar in elk geval zal men reeds vele rijdende bloemstukken van alle kanten kunnen beschouwen. Voor het tijdschema verwijzen wij naar het bijgaand afzonderlijk gepu bliceerde lijstje van de geplande rij tijden. HET LEVEN BEGINT BIJ DE ANDER. Nog even vestigen wij de aandacht op de massale bijeenkomst voor de jeugd van Leiden, die morgenavond om half tien wordt gehouden in de Hartebrugkerk. De aalmoezenier van de katholieke jeugdraad, kapelaan P. van Irugen, zal de H. Mis opdragen en pater Octave van de Bosselaar o.f.m. houdt een overweging over het thema: „het leven begint bij de an der". Eerste Daal. i) Gisteren heeft de heer D. van Eek, voorzitter van de bouwcommissie van de „Vridemoflats" te Leiden de eerste paal geslagen voor een nieuw flatgebouw van 48 flats aan de Burg- gravenlaan. 23 Woningen zijn reeds verkocht. Stremmingen en omleidingen vanaf 10 uur Op basis van de verkeersregeling, waarmee het vorig jaar is geëxperi menteerd, heeft de rijkspolitie ook dit jaar weer uitgebreide maatregelen ge nomen om de stroom van bezoekers waar van het leeuwendeel wordt aan gevoerd met toer bussen, de vaste lijn diensten of per luxe wagen zo goed mogelijk op te vangen niet alleen maar vooral zo vlug en geruisloos mogelijk weer af te voeren. Drs. L. J. v. d. Meulen, districtscommandant der Rijkspolitie heeft ons er een en ander van verteld en zijn uiteenzet tingen volgen hieronder ten gerieve van onze lezers die zaterdag zich zul len opmaken om het jaarlijkse corso langs de grote weg te gaan aanschou wen. 1. Maatregelen ten aanzien van ver keer dat de corso-route van de noord zijde nadert. Van 12.00 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (Haarlem-Sassen- heim) gestremd in zuidelijke richting. Dit zal ongeveer duren tot 15.30 uur, de tijd waarop het corso op de terug weg Hillegom en Bennebroek weer heeft verlaten. Van 10.00 uur af wordt te Heem stede het doorgaand verkeer via de van Merlelaan geleid naar Rijksweg 4 (Amsterdam's Gravenhage). Het Corso-verkeer wordt aldaar via de Zandvoörtselaan doorgelaten in zui delijke richting langs de Leidsche Vaart. t Van 12.00 uur af wordt voor ver keer dat wil rijden van Nieuw-Ven- nep naar Hillegom, de weg tussen de ze twee plaatsen gestremd. Het perso- nen-auto-verkeer, bestemd voor het Corso, kan te Nieuw Vennep kiezen tussen de richting Lisse en Benne broek. Het autobusverkeer wordt van Nieuw-Vennep van 12.00 uur af geleid naar Rijksweg 4 in de richting Sas- senheim. 2. Maatregelen ten aanzien van verkeer dat de Corso-route van de zuidzijde nadert. Van 10.00 uur af zal het doorgaand verkeer, dat komt uit de richting van 's-Gravenhage en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruis weg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. 3. Algemeen. Overigens is het Corso via de be staande wegen normaal te bereiken. In verband met de enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aanwezig te zijn. Verzoek aan de automobilis ten mede te werken dat er zo weinig mogelijk schade wordt toegebracht aan bermen en bermplanken. 4. Parkeerplaatsen. Sassenheim. Dat gedeelte van de kom van de gemeente liggende ten oosten van de Rijksweg 8 (Parklaan en omgeving). Lisse. Bussen: Gemeentelijk Sport park (Spekkelaan) en autobuspar keerplaats Keukenhof. Lisse. Personenauto's: parkeerter rein Keukenhof en onmiddellijk bij de Corso-route, terrein ingang Vuur- Steeglaan. Verder alle zijstraten iri de bebouwde kom ten Oosten van de Corso-route, aangegeven met parkeer- borden. Voorts is te Lisse langs de corso route parkeerruimte verkiegen bij verschillende bloembollenbedrijven. Deze terreinen zijn kenbaar aan het bekende blauwe parkeerbord (Pj met de letters VW. Bij deze parkeerruim ten zullen wachters worden aange steld door de bedrijven. Als vergoeding voor hun dienstbe- Ontwerpen Rijnsburgs bloemencorso gereed Het Corso, dat op zaterdag 3 aug. a.s. weer een bloemenspoor door Lei den zal trekken, gaat de naam „Ro mantiek en bloemen" dragen. Inder daad belooft dit jaarlijks festijn een romantisch evenement te worden. 20 Praalwagens, die namen dragen als: 't Circus, Oud Holland, De Postkoets, Zeg 't met bloemen, Grootmoeder vertelt, de Waaier, Maanlicht (bij uitstek de sfeer, waarin de romantiek tot volle wasdom kan komen), 't Hu welijksfeest, 't Prieel, zullen aan de Sleutelstad een bloemengroet van Rijnsburg brengen. Voorts rijden weer een groot getal luxe wagens mee, die wat bloemver- siering betreft bij het romartisch plan van de ontwerper, de heer Kiersch uit Amsterdam dienen aan te sluiten. Vanavond wordt in „Flora" te Rijns- burg de z.g. tekeningenshow gehou den. De toekomstige deelnemers kun nen hier een keuze uit de vele ont werpen maken. Wij geven u door bij gaande reproducties van de tekenin gen al een inzicht in het feestelijk ka rakter van deze bloemenstoet Van boven naar beneden de praal wagens voorstellend: 't Circus, Oud Holland, 't Spinnewiel, Fantasie en Biedermeier. en tegenover restaurant Treslong en Tijd Plaatsen km. -paal Gemeente stippen j HEEN: i 11.00 Vertrek nabij Warmonderdam 21.7 Sassenheim 11.10 Hiuize „Sassem", Burg. v. Sassenheim 22.6 Sassenheim 11.23 Hoofdstraatkruising Provincialeweg 3 24.3 Sassenheim 11.45 Hereweghoek Catharinalaan 25.8 Lisse 12.08 Hereweghoek Vuursteegln. (randweg) 27.3 Lisse 12.16 Hereweghoek Veldhorststraat 28.4 Lisse 12.19 Hereweghoek Oranjelaan 28.7 Lisse 12.26 Hereweghoek Zwarrelaan 29.3 Lisse 12.38 Leidsestraathoek Hyacinthenlaan 30.4 Hillegom 12.52 LeidsestraatVan den Endelaan Zuid 31.7 Hillegom 13.04 Weeresteinstraat hoek Stationsweg 32.7 Hillegom 13.11 Weeresteinstraat hoek Pastoorslaan 33.3 Hillegom 13.22 Oosteinderbrug 34.3 Hillegom 13.37 Rijksstraatweg hoek Willincklaan 35.5 Bennebroek 13.45 Bennebroekerdreef Bennebroek TERUG: 15.00 Vertrek Bennebroekerdreef Bennebroek 15.13 Oosteinderbrug 1 34.3 Hillegom 15.25 Weeresteinstraat hoek Pastoorslaan 33.3 Hillegom j 15.33 Weeresteinstraat hoek Statiorsweg 32.7 Hillegom 15.45 LeidsestraatVan den Endelaan Zuid 31.7 Hillegom 16.00 Leidsestraathoek Hyacinthenlaan 30.4 Hillegom 16.13 Hereweghoek Zwartelaan 29.3 Lisse 16.21 Hereweghoek Oranjelaan 28.7 Lisse 16.24 Hereweghoek Veldhorststraat 28.4 Lisse 16.38 Hereweghoek Vuursteegln. (randweg) 27.3 Lisse 16.56 Hereweghoek Oatharinalaan 25.8 Lisse 17.18 Hoofdstraatkruising Provincialeweg 3 24.3 Sassenheim 17.37 Huize „Sassem", Burg. van Sassenheim 22.6 Sassenheim 17.53 Koffiehuis „De Uiver" 21.3 Sassenheim 18.00 Eindpunt' nabij Warmonderd'ani 21.7 Sassenheim Rn in de nieuwe woonwijk nabij dit res- auto Talen. Uila?aa°d1s er ook H-l'S"' °P aanwUzing Van RijkS- legenheid om in verschillende zijstra- Bennebroek-Heemstede. Parkeer- ten en -wegen te parkeren. terrejn Linnaeushof tegenover ingang Hillegom. Parkeerterreinen achter aan de Glipperweg. WAT DE BENZINE IN HET BUITENIAND KOST De voorbereidingen voor een va kantie zijn meestal bijna even pret tig als het moment van vertrek. Reeds nu worden er plannen ge maakt voor als het grote ogenblik daar is en men met bromfiets, motor of auto naar de grens trekt waar het buitenland lokt. Al deze toeristen-legioenen zijn echter afhankelijk van de benzine willen zij hun dromen in daad om kunnen zetten. De benzine is dan ook een van de belangrijkste posten op het vakantiebudget. Voor velen is de prijs van de benzine in het bui tenland een vraagteken, sinds de ge beurtenissen rond het Suezkanaal. Om U te helpen bij het maken van Uw begroting geven wij U in bij gaand grafiekje een indruk van de prijzen van een liter benzine in het buitenland. Een en ander omgere kend in Nederlandse centen. Uiter aard kunnen er schommelingen op treden in deze prijzen maar onze té kening geeft toch 'n aardige totaal indruk van wat U aan benzine kwijt zult zijn in de andere landen. Voor Frankrijk bestaat er een ben zinedistributiesysteem, maar van 13 april a.s. af krijgen de toeristen een grotere benzinetoewijzing. Deze toe wijzing zal worden afgegeven, door alle banken, wisselkantoren e.d. op vertoon van carnet, triptiek etc. Ge lijktijdig dient de toerist dan een bedrag aan deviezen te wisselen, waarvan de waarde overeenkomt met die van de verlangde hoeveelheid benzine. Voor de toeristen die ten minste drie dagen in Frankrijk ver blijven wordt de hoeveelheid benzine berekend op een basis van 25 liter per dag met een maximum van 10 dagen. Na deze tien dagen kunnen de toeristen dan weer een nieuwe der gelijke toewijzing krijgen. Zowel auto's als motoren en bromfietsen verkrijgen deze hoeveelheid. Toeris ten die op doorreis in Frankrijk ver toeven krijgen een toewijzing van 20 liter per 100 km. met een maxi mum van 250 liter. De toeristen die naar Italië en Joe goslavië gaan kunnen een reductie op de benzineprijs krijgen. Voor Joe goslavië kan men tegen betaling van ca 47 ct. per liter benzinebonnen be komen. Deze bonnen dient men dan voor men uit Nederland vertrekt aan te schaffen bij een van de verkeers- bonden. Gaat men zonder bonnen naar het land van Tito dan betaalt men zo rond de 55 cent voor een liter benzine. Toeristen die Italië als reisdoel hebben behoeven ook de, wel zeer hoge, benzineprijs in Italië niet ten volle te betalen als zij reductiebon nen kopen bij de Amsterdamse Bank; of in Italië zelf bij de bureau's van de ENIT of ACI komt de prijs van de benzine zo ongeveer bij de 70 cent te liggen, hetgeen bij de „nor male" prijs van 82 en 89 cent per liter wel een groot verschil maakt.,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7