3)e CöidóeSoti/fccmt Soekarno presenteert zijn extra-parlementair kabinet Israels grens wordt afgegrendeld Toch linkse elementen erin opgenomen Brits koningspaar vier dagen in Parijs Stalen reus hijst zware vrachten Gordel van prikkeldraad Somber weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: U C. J ROOZEN. DINSDAG 9 APRIL 1957 -18ste JAARGANG No. 14078 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREArX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Waarschuwing VERJAARDAG van het Noord- U atlantische Pact heeft men in Moskou niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan; men heeft deze (achtste) verjaardag herdacht door een serie aanvallen op het Pact in de vorm van waarschuwingen aan de Europese deelnemende landen. Ook Nederland is gewaarschuwd, dat het zich aan een groot gevaar bloot stelt, als het zich leent tot een opslagplaats voor atoomwapens. Rusland is vre delievend aldus ongeveer 0 de redenering van radio- Moskou maar het wil niet aangevallen worden. Atoomwapens zijn aanvalswapens en daarover moe ten we goed begrijpen, dat Rusland bij de eerste de beste poging tot een aanval van de zijde van het agressie ve N.-Atlantische Pact onmiddellijk de plaatsen, waar zich atoomwapens bevinden zal vernietigen. Eén water stofbommetje op Soesterberg en half Nederland ligt plat. De bedoeling is duidelijk: Moskou wil ons bang maken, zodat wij uit angst weglopen uit de verdedigings organisatie, of althans verhinderen, dat deze verdedigingsorganisatie zo effectief mogelijk wordt gemaakt. Nu bekijken wij in Nederland de zaken nogal nuchter en zijn wij niet zo naief als men op het Kremlin schijnt te menen. Dat het hebben van atoomwapens risico's met zich meebrengt, hebben Rechter Maengkom minister van Justitie jpRESIDENT SOEKARNO van Indonesië heeft gisteravond de samenstel ling van zijn „extra-parlementair nood-zakenkabinet" bekendgemaakt. Premier is ir. Djoeanda, die niet bij een partij is aangesloten. Djoeanda was minister voor de planning in het kabinet-Sastroamidjojo, dat op 16 maart is opgetreden. Tot de 23 ministers behoren behalve premier Djoeanda nog negen partijloze politici, voorts vier leden van de nationalistische P.N.I. en vier leden van de orthodox-mohammedaanse Nahdatoel Oelama. Com munisten hebben in het kabinet geen zitting, maar vier van de leden zijn pro-comunistisch. De zetels van eerste en tweede vice-premier zijn respec tievelijk toegekend aan mr. Hardi, voorzitter van de parlementsfractie van de nationalistische P.N.I., en Idham Chalid, voorzitter van de orthodox- mohammedaanse Nahdatoel Oelama. Minister van Buitenlandse Zaken wordt de partijloze secretaris-generaal van dat departement, dr. Soebandrio, oud-ambassadeur in Moskou. Minister van Justitie wordt de partijloze Maengkom, die voorzitter van het landgerecht in de zaak tegen wijlen de Nederlander Jungschlaeger is geweest. Hatta komt niet op de lijst voor. WAT SOEWIRJO NIET KON. Soekarno, die de kabinetsformatie ^dalisb^htr:nudeeSer^ i van de voorzit- zó, dat wij die risico's wel moeten ter van de nationalistische partij, Soe- nemen. Wij zouden niets liever wil- j wirjo, heeft bijna hetzelfde kabinet len, dan dat wij al dat moordtuig in zee zouden kunnen gooien; maar zo lang wy niet overtuigd zijn van onze veiligheid, zullen wij een doeltref fende verdediging rondom ons die nen op te bouwen en in stand te hou den. Dat atoomwapens typische aanvals wapens zijn, is kletskoek. Om zich te verdedigen heeft men niet alleen een schild nodig, maar ook een wapen om terug te slaan. En hoe beter dat wapen terugslaat, des te grote be scherming geeft het, want afschrik king is altijd de beste verdediging, omdat het een aanval voorkomt En het afschrikkingselement is juist in de kernwapens in zeer grote mate aanwezig. Wij zullen ze nodig hebben, zolang Moskou voortgaat met aan de ene kant de vredelievende uit te harigen en aan de andere kant atoomwapens te fabriceren; zolang Moskou voort gaat een verbod van atoomwapens voor te stellen en tevens een doel matige controle af te wijzen. Met an dere woorden: zolang Moskou zijn politiek van onbetrouwbaarheid voortzet. Laten we niet vergeten, dat de Navo pas is opgesteld nadat de be dreiging van Europa door Rusland duidelijk werd; de opzet van de Navo was van meet af aan: afweer van de dreigende Russische agressie. Zodra Rusland duidelijke bewijzen levert, dat het de idee van de wereldrevolu tie heeft vaarwel gezegd, kan de atoombom op stal worden gezet. Voorlopig is er nog geen spoor van dat bewijs; integendeel, Hongarije heeft ons verleden jaar andere din gen laten zien. DE BEGRAFENIS VAN KARDINAAL SEGURA. Generaal Franco heeft bekend ge maakt, dat het stoffelijk overscbit van kardinaal Segura „gezien zijn rang in de hiërarchie en de opmer kelijke diensten, welke hij Spanje heeft bewezen" met de hoogste mili taire eer zal worden begraven Her lijk van de kardinaal wordt van daag naar Sevilia overgebracht om daar begraven te worden. CHESSMAN KRIJGT ER GENOEG VAN. Toen hij vernam, dat het hoogge rechtshof zijn nieuwe beroep in over weging zou nemen, heeft Caryl Chess man de man die jaren geleden ter dood werd veroordeeld en in de ge vangenis enkele boeken heeft ge schreven, welke bekendheid verwier ven verklaard, dat dit de laatste maal is dat hij in beroep gaat. „Het is geen genoegen om in de afdeling van de ter dood veroordeelden te leven", zei hij. Ziekten door atoomproeven? De Franse professor Berthold heeft in Australië verklaard, dat duizenden bewoners van eilanden in de Stille Oceaan aan huidziekten lijden, welke door radioactiviteit zijn veroorzaakt. Volgens de professor zijn vrijwel alle volwassenen en kinderen op de eilanden van de Marquesas-groep, ongeveer vijfduizend mijl ten noord oosten van Australië, aangetast door de ziekte, die ^ok al op Tahiti is ge signaleerd. Professor Berthold die twee maan den in het Franse gebied in de Stille Oceaan heeft doorgebracht zei dat dokters en bestuursambtenaren er zeker van waren dat de ziekten ver oorzaakt zijn door het eten van radio actieve vis. De eilandbewoners leven voornamelijk van vis. De ziekten op Marquesas en Tahiti deden zich voor kort na de Amerikaanse waterstof- bomproeven van vorig jaar. gevormd als Soewirjo van plan was. Soewirjo slaagde niet. omdat hij er op stond, tegen de bezwaren van de mohammedaanse partijen in drie pro communisten te benoemen, die Soe karno gisteren echter toch voor drie posten in het kabinet heeft aanvaard. Het opnemen van pro-communisten in het kabinet zal volgens politieke kringen opnieuw wantrouwen wek ken op de eilanden buiten Java, waar de bevolking zeer mohammedaans is. Het kabinet zal er mee belast wor den een nationale raad van advies voor de regering in te stellen volgens Vliegramp bij Algiers Een DC3 van ?le Air France is gis tel en bij Biskra, ongeveer 17 miji ten zuidoosten vao Algiers, neerge stort. Alle 35 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel, dat op weg was van Toggurth naar Algiers, had een tus senlanding gemaakt in Biskra en stortte onmiddellijk na de start neer. geleide De nationalistische partij heeft de meeste zetels in het nieuwe kabinet, terwijl de Masjoemi, die in het par lement dezelfde sterkte als de P.N.I. heeft, slechts één zetel door Soekarno kreeg toegewezen, en wel voor Pan- geran Mohammed Noor, Publieke Werken en Elektriciteit. De voorzit ter vam de Masjoemi, Natsir, heeft zaterdag het noodkatbinet ongrond wettig genoemd. Alle ministers zouden vandaag of ficieel in de hoofdstad worden ge- installeerd. Het is nog niet duidelijk, of de vertegenwoordigers van de Islamie- tische partijen hun benoeming zon der de toestemming van hun partij leiding hebben aanvaard. Zuid-Sumatra De militairen onder majoor Dju- hartono, die zich in de afgelopen week aan het gezag van luitenant kolonel Barlian op Zuid-Sumatra hadden onttrokken en hun hoofd kwartier hadden gevestigd op het vliegveld Talang Batutu bij Palem- bang, zijn maandag naar hun 'basis teruggekeerd. Doodstraf tegen Adams geëist De openbare aanklager, sir Regi nald Manningham-Duller, heeft gis teren de doodstraf tegen dr. Adams geëist. Zich tot de jury wendend verklaar de sir Reginald, dat moord boven alle redelijke twijfel was bewezen. „Om deze reden, heren van de jury, stel ik u voor te erkennen, dat een juiste uitspraak van moord deze zaak moet afsluiten". Banden tussen Parijs en Londen Koningin Elizabeth verklaarde maandagavond in een in het Frans uitgesproken toespraak, die zij hield na het banket in het Elysée, h«Ü ga leis van de Franse president Coty, dat de BritsFranse overeenstem ming „de beste belofte inhoudt voor de toekomst van Europa". „Onze twee landen vullen elkaar aan en onze volken begrijpen elkan der. Het wederzijdse vertrouwen, dat tussen Frankrijk en Groot-Brittannië bestaat, is de krachtigste band tussen Generaal Burns, bevelhebber van het politieleger der V.N., heeft er maandag bij Israël op aangedrongen, langs de grens met Gaza een prik keldraad- en mijnversperring aan te leggen. Het voorstel van Burns is door Israël aanvaard. Burns zei te geloven, dat de Egyptische reactie op zijn idee positief is. Over de bijzonderheden van het plan-Burns is volgens een Israëlische woordvoerder nog geen definitieve beslissing genomen. Het plan-Burns voorziet aanvanke lijk in de oprichting van de versper- rmg op enkele plaatsen van de grens met Gaza, vornamelijk op plaatsen waar infiltratie gemakkelijker kan ge sch eden. Later echter zou de ver sperring langs de gehele lengte van de 50 km lange grens moeten lopen. Tot dusver is de bestandslijn in hot gebied van Gaza slechts aangegeven d« or een greopel, die op sommige plaatsen dichtbegroeid is. Nog a'tijd incidenten. Zelfs nu het in: ei nationale politie leger nog langs de grens van de strook van Gaza is gelegerd, komen er voortdurend grensoverschrijdingen voor van Arabieren. Israël heeft gis- In Dordrecht is maandag door een kraanverhuurbedrijf ter stede een de- teren de voorzitter van de Veilig- monstratie gegeven met de „Coles" S 2710 „Zeus", Nederlands grootste heidsraad een opsomming gezonden diesel-elektrische mobiele kraan. Het enorme gevaarte heeft een hefvormo- van negentien gevallen van grens- gen van maximaal 26.000 kg. terwijl de maximum-hijshoogte bü zwaar-1 schendingen langs de strook van dere lasten wordt de arm n.l. verkort ZV/2 meter bedraagt. Deze foto laat Gaza. In al die gevallen hebben ge zien hoe de kraan, ingesteld op de maximum-hijshoogte, een vrachtwagen wapende Egvptenaren de grens over- van 8^2 ton de blauwe lucht in torst alsof het een veertje was. staten van de oude wereld gewor den", aldus de koningin. Koningin Elizabeth droeg op het banket een japon van ivoorkleurig satijn, ingelegd met goud, parels en topazen, die de bloemen en velden van Frankrijk voorstelden. Later bezocht de koningin het Pa- rijse operagebouw, waar zij en haar gezelschap de opvoering van het bal let „Le chevalier et la demoiselle'" („De ridder en het meisje") bijwoon, den. President Coty begeleide zijn hoge gasten onder een krachtig applaus naar de koninklijke loge. Buiten het operagebouw had de Parijse politie het te kwaad met wild opdringende menigten, die met alle geweld de ko ningin wilden zien, toen zij zich naar het operagebouw begaf. Bereden re publikeinse garde, die louter als ere wacht voor het hoge bezoek was op gesteld, moest met haar paarden ver- der opdringen van de menigte belet, ten. Nieuwe kernproeven in Rusland Het Britse ministerie van Defen sie heeft bekendgemaakt, dat zich zaterdag een nieuwe kernontplof fing in de Sowjet-Unie heeft voorge daan. Vrijdag deelde het ministerie mee, dat twee dagen te voren een Russi sche kernproef was verricht Engels vorstenpaar eert onbekende soldaat Op de eerste dag van hun bezoek aan Parijs hebben Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland een krans gelegd bij het graf van de Onbe kende Soldaat onder de beroemde Are de Triomphe op de Parijse Place de l'Etoile. Deze telefoto geeft hiervan een beeld. Indonesisch kabinet vandaag beëdigd De nieuwe Indonesische premier, de partijloze ir. Djuanda Kartawidja- ja, verklaarde vandaag, dat de taak, I tie beoogd, dicht nabij komt nu hij waarvoor het „extra-parlementaire1 erin is geslaagd enige linkse figuren nood-zakenkabinet" zich ziet ge-1 daarin op te nemen. Men twijfelt er en ook in de door Soekarno ge wenste nationale raad. In Islamietische kringen merkte men vandaag op, dat het nieuwe ka- binet-Soekarno het „alle-partijen-ka- binet", zoals door de president in zijn conceptie voor een geleide democra- plaatst, moeilijker is dan die van enige voorgaande regering in de kor te geschiedenis van Indonesië. Premier Djuanda legde deze ver klaring af onmiddellijk nadat hij en zijn mede-kabinetsleden door presi dent Soekarno waren beëdigd. De beëdigingsplechtigheid werd bijgewoond door het afgetreden kabi net en door vooraanstaande autori teiten, waaronder ook de legerlei ding. Een uur na deze gebeurtenis sen, was reeds een ndeuw probleem in het leven geroepen. De Masjumi maakte namelijk be kend, dat het partijlid Pangeran Mohammed Noor, die als minister van openbare werken in de nieuwe rege ring zitting heeft, uit de partij is ge stoten. Door het aannemen van zijn kabinetszetel heeft Mohammed Noor de part ij voorschriften overtreden, al dus de bekendmaking van de Masju- mL De Islamietische P.S.I.I. gaf van daag een verklaring uit, waarin het de partijleden wordt verboden zit ting te nemen in het nieuwe kabinet, evenwel aan, of de nieuwe regering in staat zal zijn de regionale proble men tot oplossing te brengen, nu de eis van de opstandige buitengewes ten, dat oud-vice-president Hatta in de regering moet worden opgeno men, is genegeerd. Men beweerde, dat Soekarno de nieuwe ministers had „bevolen" in het kabinet zitting te nemen. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's bied begeven om daar schade aan te brengen of slacntoffers te tr.ake i. De opgesomde incidenten hebben alle plaats gehad tussen 10 en 27 maart. De Israëlische regering wijst er op dat soortgelijke incidenten tot nu toe nog altijd de inleiding hebben gevormd van het uitbreke n van ern stige geweldplegingen in het gehele betrokken gebied. Ten noordwesten van Schotland handhaafde zich in de afgelopen 24 uur een hogedrukgebied, dat zich tot grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt en van groot belang blijft voor de al gemene luc'itcirculatie. Om dit hoge drukgebied bewegen depressies via Groenland naar Scandinavië en van daar naar Midden-Europa. De fronten van één van deze sto ringen naderden gisteravond ons land, met het gevolg dat wolkenvelden van het noorden uit ons land binnendre ven. Alleen in het oosten en zuidoosten van het land bleef het de gehele nacht helder, zodat daar zware nachtvorst voorkwam, in Duitsland werd bijna overal 15 graden vorst gemeten. Noordelijke winden voerden nieuwe hoeveelheden koude lucht over Scan dinavië naar het zuiden, waardoor tot in Zuid-Zweden sneeuw viel. Een nieuwe depressie, die vannacht het eiland Jan Mayen passeerde, trekt naar Zweden. Daardoor zal zich een noordelijke luchtstroming handhaven, waarmee wolkenvelden van de schreden en zich op Israëlisch ge- Noordzee blijven binnendreven. HOE wordt het weer? i (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j AANHOUDEND KOUD. j Over het algemeen veel be- wolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later nu en dan vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempe- t ratuur. 10 April zon op 5.57; onder 19.31; maan op 14.38; ondec 3.43. H twrsta nden 10 April v.m. 11.45 n.m. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 3 gr OSLO zwaar bewolkt 2 KOPENHAGEN licht bew. 5 ABERDEEN motregen 5 DUBLIN geheel bewolkt 6 LONDEN motregen 6 AMSTERDAM motregen 0 BRUSSEL onbewolkt 1 PARIJS onbewolkt 1 BORDEAUX onbewolkt 3 GRENOBLE zwaar bewolkt 3 NICE regen 10 FRANKFURT onbewolkt —1 ZURICH geheel bewolkt 2 GENèVE zwaar bewolkt 4 LOCARNO regen 7 WENEN onbewolkt 1 vt INNSBRUCK licht bewolkt 1 ROME zwaar bewolkt 12 MALLORCA zw. bewolkt 10 Korreltje Wie zich wreekt over een beledi ging, stelt zich op één lijn met zijn vijand. Door hem te vergeven stelt men zich boven hem. La Rochefoucauld.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1