De huurverhoging zal niet gehalveerd worden Bij de (officiële) opening van de Keukenhof gingen gemoedelijkheid en humor hand in hand Ij-tunnel moet er spoedig komen Minister Witte over de woningbouw HET IS WEER LENTE IN HOLLAND VRIJDAG 5 APRIL 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Gisteren is de Keukenhof geopende t Leden en gaf daarom op ietwat on- Het was een enigszins verlate plech- deugende manier de raad het vol- tigheid nademaal de roemruchte ten- gend jaar minister Hofstra of Zijl toonstelling reeds enkele weken voor het publiek was opengesteld, waar van dan gisteren op min of meer plechtige, min of meer officiële wijze melding werd gedaan. Plechtig ging dat trouwens alle maal niet zo heel erg. Op één mo ment nd, toen mr. J. Klaassesz, de commissaris der koningin in de prov. Zuid-Holland, voor het paviljoen de Keukenhofvlisg hees, nadat deze en kele minuten van tevoren was ge streken, omdat ze er ook al enkele weken wapperde. Alles ging veeleer in een gemoedelijke, zelfs humoris tische sfeer, zonder een grijntje of- ficiëlerigheid, hetgeen iets anders is dan officieelheid!. Dat neemt niet weg, dat vele pro minente figiuren bij deze min of meer plechtige gebeurtenis aanwezig Wa ren en de onvermoeibare heren Tom van Waver en en Fons Belle (het is helemaal niet erg deze familiariteit) hadden het druk genoeg met verwel komen en handjes schudden. We za gen daar in vakkringen bekende fi guren als dr. A. J. Verhage, voorzit ter van het P.V.S., prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het Lab. v. Bloembollenonderzoek, Staatsraad dr. L. Deckers, oud-minister van land bouw, jonkheer V'an Nispen tot Pan- nerden, de voorzitter van de „Ko ninklijke Algemene", de burgemees ters van de stxeekgemeenten met wethouder J. W. A. Lefeber als loco- burgemeester van Lisse, ir. J. J. G. Hoek, namens de Kamer van Koop handel te Leiden en vanzelfsprekend, last but not least, mr. J. Klaassesz en de heer H. W. de Monchy, hoofd directeur van de Holland-Amtrika Lijm, die vanmiddag eveneens een hoofdrol hiaid te spelen. De meesten van hen waren vergezeld van hun dames. En om het illustere gezelschap dat internationale tintje te geven, was daar ook mr. Robin Day van de B.B.C.-televisie, die door Europa reist voor een programma waarin voor Ne derland een half uur is uitgetrokken, natuurlijk voor een groot deel ge vuld met belevenissen rond de bol len. Voordat de heer Van Waveren zijn gasten in het paviljoen had welkom geheten en aan tafel genodigd voor stra uit te nodigen („What's in a name") en verklaarde ten slotte de achtste Keukenhof in Lisse, terwijl reeds 15.000 bezoekers in de afge lopen weken de loketten waren ge passeerd, voor geopend. De heer Van Waveren bedankte de verschillende sprekers en bood mr. Klaassesz de traditionele gouden Keukenhofspeld aan, waarna het ge zelschap een rondwandeling maakte over het zonovergoten terrein. Wat de opnamen voor de B.B.C.- Na de officiële opening van „Keuken hof" maakte mr J. Klaassesz, comm. der Koningin van Zuidholland, in ge zelschap van de heer Tom van Wave ren een rondwandeling langs de reeds in bloei staande gewassen. televisie betreft, hierin is opgenomen een interview met prof. E. v. Slog teren, en vergelijkende opnamen van de kleinste der oertulpen (Tulipa kaufmanniana Kopolskowskiana) met darwin-hybride Holland's Glory, een der grootste moderne vertegenwoor digsters van ons tulpenras. Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland (Advertentie) Eerste Kamerlid Matser: OOK BOUW VAN TWEEDE TUNNËL DIJ DE BEHANDELING van de begroting van verkeer en waterstaat heeft minister Algera gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de regering binnenkort een beslissing zal nemen over de subsidieaanvrage van de gemeente Amsterdam voor de bouw van een IJ-tunnel. De minister vroeg zich af of er niet van een over-investering kan worden gesproken, als twee tunnels, n.l. de IJ-tunnel en de Coen-tunnel worden aangelegd. De capaci teit van één tunnel is al vijf maal zo groot als die van de ponten en veren, die thans de oeververbinditg onderhouden. Gebouwencomplex voor C.B.S.). De Hilversumse architecten Dudok en Magnée hebben opdracht ont vangen van de regering een gebou wencomplex te ontwerpen voor het personeel van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vóór de volkstel ling in 1960 zal het gebouw in ge bruik genomen moeten worden. Het zal verrijzen te Voorburg en moet 2600 personen kunnen herbergen. Het personeel heeft momenteel on derdak in een gebouw in Den Haag dat evenwel ontruimd dient te wor den. Het gebouw in Voorburg zal twaalf verdiepingen tellen en opge trokken worden in de vorm van een wolkenkrabber. Het is geprojecteerd op enige honderden meters van het nieuwe raadhuis. die de eigenaar ingevolge de aan hangige wetsvoorstellen zal ontvan gen, voldoende is voor een normale exploitatie. De vrees voor een grote administratieve rompslomp, verbon den aan de gedeeltelijke blokkering van de uit de voorgestelde huurver hoging voortvloeiende gelden, Is vol gens de minister ongegrond. Het systeem van huurverhoging met ge deeltelijke blokkering is van stonde af aan op zijn uitvoerbaarheid ge toetst en de minister heeft dit sy steem eerst aanvaard, nadat geble ken was dat de administratieve op zet en behandeling heel eenvoudig konden zijn. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over zijn begroting voor 1957. De minister verwacht, dat door de bij de Staten-Generaal ingediende huurvoorstellen een nieuw begin voor een oplossing van het huurpro- bleem mogelijk wordt. Hoewel hij de gedachte van een vast plan voor de „officiële" lunch, sprak hij later 1 verdere huurverhogingen in begin- een inleidend woord, waarin hij dank sel aantrekkelijk vindt, meent hij De Minister van Volkshuisvesting I met name in het westen des lands, en Bouwnijverheid is van mening, De ontwikkeling van het prijspeil dat de 12 1/2 procent huurverhoging, 1 sedert 1953 vertoont in het noorden, bracht voor de samenwerking met wat wat hij noemde de partners. „Zonder de medewerking van deze derden buiten het vak, hadden we niet kunnen werken", zo verklaarde hij. Reeds van het begin af heeft de Keukenhof, zakelijk gesproken, ge draaid, maar ook niet meer dan dat. Begonnen met een stichtingskapitaal van honderd gulden, stond men na het einde van de eerste seizoenen al tijd weer op datzelfde punt. Men had echter wel financiële en morele ze- dat het thans moeilijk zou zijn een zodanig plan te realiseren. Financiering van woningbouw door gemeenten. Verwacht mag worden, dat thans op korte termijn de gemeenten in staat zullen worden gesteld, voor circa 600 miljoen met de bank voor Nederlandse Gemeeneen contracten voor lang lopende leningen af te sluiten. Het ligt in de bedoeling om oosten, midden en zuiden des lands geen ernstige afwijkingen van de ontwikkeling van 't algemene prijs peil. De stijging der bouwkosten van de woningwetbouw, voor zover deze in de gegunde complexen tot uiting komt, heeft zich landelijk bezien na 1956 nog enigermate voortgezet Ter wijl het gemiddelde niveau ten op zichte van 1953 in december 1956 lag op 120,2 procent wat dit in janu ari en februari 1957 resp. 121,5 en 122,5. Bemiddelende organen voor eigen woning. De „bemiddelende organen" krach tens het besluit Bevordering Eigen Woningbezit zijn nog altijd niet toe gelaten. Volgens minister Witte in zijn me morie van antwoord vindt dit eens deels zyn oorzaak in de omstandig heid dat organisaties, welke tot op richting van zodanig orgaan hebben besloten, slechts geleidelijk tot een definitieve opzet en inrichting gera ken; anderdeels daarin, dat het toe latingsbeleid er op is gericht zoveel kerheid door het garantiefonds van J deze gelden na reservering van vier ton, gevormd door het C.B.C., j een bedrag voor bijzondere doel de gemeente Lisse, de Twentse Bankeinden over de gemeenten en de Hobaho. Nu echter staan we sterk, aldus de voorzitter, en bedrie gen de voortekenen niet, dan kun nen we dit jaar een door de gemeen te Lisse verstrekte renteloze lening van één ton geheel aflossen. Dat het voor deze gemeente overigens ook een goed zaakje is, bewijst wel de jaarlijkse opbrengst aan vermakelijk heidsbelasting van circa een ton. De reeds alom in den lande be kende en druk gefotografeerde mo len werd in een geestig speech je aangeboden door de hoofddirecteur van de Holland-Amerika Lijn, de heer W. H. de Monchy. Spr. verge leek de molen met de Keukenhof beide zijn een typische uiting van Nederlands kunnen. De heer De Mon chy bood aan de heer v. Waveren een plastic model van de molen aan. De officiële openstelling van de tentoonstelling geschiedde door mr. J. Klaassesz. In een zeer humoris tisch getinte toespraak, waarin hij op geslaagde wijze een parallel trok tussen de voorzitter Tom van Wave ren en Tom Poes („beiden weten iedere situatie steeds tot een goed einde te brengen"), ging de heer Klaassesz op zijn eigen wijze de loop van de Keukenhofgeschiedenis na. Hij kon niet nalaten in te gaan op de finapciële perikelen in het ver- verdelen in evenredigheid van het gemiddeld aantal woningwetwonin gen, waarvoor zij in die jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning verkregen. De helft zou dan be stemd zijn voor de financiering van in uitvoering zijnde woningbouw en voor consolidatie van vlottende schuld, voor de woningbouw aange gaan. De andere helft zou bestemd zijn voor financiering van in 1957 aan te vangen bouw van woning wetwoningen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering om de woningbouw op enigerlei wijze af te remmen en er is alleszins redelijke kans, dat de woningwetbouw van de moeilijkhe den van het ogenblik geen hinder van betekenis zal ondervinden. Bij 'n langer voortduren van de schaar ste od de kapitaalsmarkt is het ech ter niet onwaarschijnlijk, dat de particuliere bouw in moeilijkheden geraakt. De minister ziet weinig mogelijkheden voor het rijk om aan deze moeilijkheden tegemoet te ko men. Het aantal aanvragen om pre mie geeft thans nog geen reden tot ongerustheid. De bouwkosten. Minister Witte vindt de stijging van de bouwkosten niet catastro faal, maar er is wel reden voor zorg, mogelijk te waarborgen, dat de or ganen die aan hen toevertrouwde belangen naar behoren zullen behar tigen. De inmiddels opgetreden moeilijkheden op de kapitaalsmarkt zijn eveneens van ongunstige in vloed geweest op de oprichting van bemiddelende organen. In een aan tal gevallen werd reeds medegedeeld dat toelating niet kon worden over wogen. De minister zal er voor wa ken, dat de toelating niet te moei lijk wordt gemaakt AALSMEFRS MTNTATUÜRCORSO RIJDT WEER. In een bloemgnkas te Alsmeer is gistermiddag het miniatuur-bloemen corso, bestaande uit vijftien praalwa- gentjes en vier luxe-autootjes, ge start voor zijn tocht van zes maan den. Het wordt geëxposeerd ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. GLAZENWASSER OMGEKOMEN. De glazenwasser Tiel Groenestegen uit Pjjnacker is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan een pand aan de Westlaan aldaar, van de ladder gegleden. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht en overleed ter plaatse. De man laat een vrouw en negen kinderen achter. De minister voelde zich lelijk in het nauw gebracht door de eisen van de heer Matser (K.V.P.), die sterk werden gesteund door socialisten, liberalen en Christelijk Historischen. De heer Matser eiste n.l., dat op de eerste plaats de IJ-tunmel, die Am sterdam-Noord met de rest van Am sterdam zal verbinden, ten spoedigste zal worden voltooid. Op de tweede plaats zal het Rijk een redelijk deel van de kosten voor zijn rekening moeten nemen. Daarnaast vroeg de heer Matser, dat de bouw van een tweede autotunnel bij Amsterdam (de Coentunnel) voor de verbinding met de Zaanstreek) met kracht wordt voorbereid. Deze motie maakt de volgende week een goede kans aangenomen te worden. 400 Miljoen. De minister zei. dat de Coentunnel reeds in voorbereiding is. Van het bedrijfsleven is er een aanbod om een deel van de Hem tunnel te finan cieren. De minister bleef erbij, dat er ongeveer 400 miljoen gemoeid zal zijn met de financiering van deze plannen. Dit is veel geld Minister Algera hield vol dat de Kamer zich de vraagstukken van de tunnelbouw niet op de juiste wijze heeft ingedacht. Hij stelde voor over de motie-Mat- ser dinsdag a.s .te stemmen en eerst de begroting van Verkeer en Water staat goed te keuren. Dr Kropman (K.V.P.) en enige andere Kamerle den maakten daartegen bezwaar, zo dat werd besloten de beslissing over begroting en motie gelijktijdig te doen geschieden. Andere zaken. Voorts werd in de Eerste Kamer nog gesproken over de K.L.M. De minister verzekerde ir Vos, dat het Een beeld, zoals bijna iedere buitenlander zich ons land in de lente voorstelt: bollen en een met vlaggen ver sierd kraampje, waar de fleurige slingers te koop zijn. Alleen de boeren en boerinnetjes uiteraard op klom pen ontbreken. Rijk voldoende zeggenschap heeft in de K.L.M. Over het herstellen van zwakke plekken in de dijken zei de bewindsman, dat men zich geen zor gen hoeft te maken. Ondanks beste dingsbeperking wordt hieraan volle dige aandacht besteed. De uitvoering van de Delta-werken moet tenslotte de blijvende oplossing brengen. Mi nister Algera kondigde aan, dat hij zeer binnenkort een vergadering zal hebben met Ged. Staten van Zeeland over het vraagstuk van de veren in de Westerschelde. Er bestaan al plan nen. Hoewel hij erkende, dat hij on mogelijk alle wensen kan inwilligen het zou hem honderd miljoen kos ten beloofde hij spoed te zetten achter de verbetering van de West brabantse waterwegen. Hij is in be ginsel bereid tot het geven van een Rijksbijdrage. Jeugdraad bisdom Rotterdam Inschakeling van leken Nadat de Bisschoppen van Haarlem en Rotterdam in september van het vorig jaar hun eigen diocesane aal moezeniers hadden benoemd, zijn in het begin van dit jaar ook diocesane besturen gevormd van de Mater Amabilis-scholen en van Sociale Jeugdzorg en Gezinswerk. Ook door de leiding van de jeugd beneden 17 jaar wordt hieraan gewerkt; zowel de Katholieke Jeugdbeweging voor jongens als de Nederlandse Gidsen Beweging en het Meisjes Gilde zul len spoedig hun diocesane besturen krijgen. De organisaties voor de jon geren boven 17 jaar, de jeugdstands- organisaties, hebben een min of meer sterke binding met de standsorgani saties van de volwassenen; voor hen ligt de zaak dan ook niet zo een voudig. Intussen is de organisatorische vormgeving van het jeugdwerk in het Rotterdamse Diocees zo ver, dat Mgr. M. A. Jansen op 8 april a.s. de Jeugdraad Bisdom Rotterdam zal in stalleren. De Bisschop stelt prijs op een ge bundelde hulp van leken en aalmoe zeniers. Deze ontmoeten elkaar niet slechts ter uitwisseling van opvat tingen en tot samenwerking in daar voor geëigende gevallen, maar geza menlijk zullen zij de Bisschop bij staan bij het behartigen van de be langen van het katholieke jeugd- en jongerenwerk. In deze Jeugdraad hebben behalve de diocesane aalmoe zeniers zitting exponenten van de katholieke organisaties welke zich in het bisdom Rotterdam met het jeugd- en jongerenwerk bezig houden. Ge zamenlijk mét de Bisschop willen zij zich bezorgd weten voor de jeugd en zich bij de vervulling van hun taak bewust richten op de toekomst. Mgr. Jansen aanvaardt hiermede naast de hulp van zijn priesters ook de hulp van leken ten dienste van de jeugdvorming; niet alleen voor hen die in bestaande verbanden aanslui ting hebben gezocht of door deze be reikt worden, maar ook voor de ver spreide jeugd, die gevolgd moet wor den waar zij ook gaat. RIJKSKANTOOR DEN HAAG: VIER MILJOEN DUURDER. Het rijkskantorencomplex in Den Haag aan de eerste Van de Bosch straat heeft vier miljoen meer ge kost dan aanvankelijk was geraamd. Minister Witte deelde gisteren in een memorie van antwoord mede, dat „de bekende loon- en prijsstijgingen en een aantal*bijkomende voorzienin gen" er de oorzaak van zijn, dat de kosten op ƒ16.250.000 gaan komen. In 1953 was de kostprijs geraamd op 12.500.000.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9