Het meisje Vorming van de katholieken tot internationalisme ViSW op televisie oplichting mgeim VRI)DAG 5 APRIL 1957 DF LETDSF CnïfRANT PAGINA 4 De Stichting Pius XII heeft vooral het oog gericht op Latijns Amerika De Nederlandse afdeling van de Stichting Plus XII, samen met de andere katholieke organisaties in het buitenland, zal van 12 tot 15 april deelnemen aan een bijeenkomst in het Vlaamse Brugge, waar als alge meen onderwerp zal worden behan deld „vorming van de katholiek tot internationalisme". Er komen twee belangrijke thema's over de sociale actie aan de orde: deels over Afrika, maar in het bijzonder over Latijns Amerika. Hetzelfde deel van de we reld zal worden behandeld in arbei ders- en jeugdgroepen, onderscheiden lijk over vrouwen- en jeugdvraag- stukken. Dan is er nog een medische groep over pers, radio en film en ten. slotte een groep migratie. Een en ander is meegedeeld op een persconferentie van de stichting, on der voorzitterschap van prof. dr. A. H. M. Albregts uit Scheveningen ge houden. Na de achtergronden van de huidige internationale wereld te heb ben geschetst, heeft dr. Albregts de aandacht gevestigd op de beweeg redenen, waarom de Kerk in de ac tuele omstandigheden haar gelovigen zo sterk mogelijk wil interesseren voor de internationale activiteiten. Om een en ander te bevorderen, is In het zaterdagprogramma van de KRO zal Jan Willem Hofstra als quiz-master de neergelegde taak van Van Noordwijk in het t.v.-spel „Alle negen" overnemen. Men kent de heer Hofstra niet alleen van de radio-to neelpraatjes op zaterdagnamiddag, maar in het laatste half jaar ook als de charmante leider van de t.v.-ru- briek „Open doekjes". Hij beweegt zich voor de camera met alle ge mak, is rechtstreeks in het vraagge sprek en maakt een echt gezellig babbeltje. We hebben alle reden aan te nemen, dat hij het ook in de nieu we functie van quiz-master wel zal doen. Het is intussen nog niet zeker, of hij permanent zal optreden, want het spel „Alle negen" is voor nog drie keer gepland. We hebben beloofd, terug te ko men op de beide progtamma's, die de VPRO deze week heeft gegeven. Het meest heeft ons geboeid het oor spronkelijk Nederlands t.v.-spel „Ca- rabole", geschreven door Els Meijer en onder regie van Jack Dixon op gevoerd door prominenten van de speelkern. Aanvankelijk verliep de opvoering wat traag en daardoor minder boeiend, maar allepgs groeide de vertoning met bovendien een fraaie reeks van beelden op het scherm. De AVRO gaf een volle avond met verschillende bekende rubrieken, zodat we daarop niet uitvoerig be hoeven in te gaan. In het algemeen zouden we willen aanraden, het aan tal rubrieken niet al te zeer door te voeren; men moet wat vrije keuze overhouden om zekere starheid van programma te voorkomen. Dat geldt andere Omroepen evenzeer, en we menen te weten, dat ook in kringen van de t.v.-stichting aan deze gedach te niet zonder meer wordt voorbij gegaan. De komende zondag laat de te levisie verstek gaan, maar er is op de volgende maandag voldoende compensatie. Reeds om half elf in de morgen komt de eurovisie met een reportage van het Brits konink lijk bezoek aan Parijs. Siebe van der Zee leidt het eerste commentaar, het geen betekent: een scherpe opmer kingsgave. Om 3.40 wordt de repor tage voortgezet en in de avond om 9.55. Tijdens deze laatste reportage zal een fragment worden gegeven van het ballet „Le chevalier et la demoiselle" op muziek van Philippe Gaubert. Wie zich de reportages her innert van de plechtige kroning van koningin Elisabeth van Engeland, zal stellig veel verwachting koesteren over hetgeen men omtrent dezelfde vorstin, nu in de Franse hoofdstad,| zal relayeren. zojuist van de pers gekomen een brochure, door de journalist Frans Oudejans geschreven onder de titel „Wereldeenheid en Kerk", waarin bevattelijk en aangenaam leesbaar wordt gewezen op het werk van de internationale organisaties en de rol die de katholieken hierbij hebben te vervullen. De kosten die deze bro chure hopelijk oplevert, zullen deels worden gebruikt voor de financiering van de Stichting. Exemplaren in luxe uitvoering zullen aan de Internuntius en de negen bisschoppen van Neder land worden aangeboden. Toenemend nationalisme De heer H. Alders, hoofdbestuur der van de K.A.B., heeft er op ge wezen, dat de grootste zorg voor het internationaal christelijk vakverbond is: het verschijnsel van nationalisme op de andere continenten. Met name in Latijns Amerika gaat dat nationa lisme steeds ernstiger vormen aan nemen. Katholiek blijven, of anders verloren gaan Over Latijns Amerika is ook ge sproken door de heer Spoorenberg van de katholieke werkgevers. Over dat deel van een groot werelddeel toonde hij zich bezorgd: als het niet katholiek kan blijven, zal het ver loren giaan. Een sociale aanpak kan begrip brengen en ook voorzien in het grote tekort aan priesters. Dit jaar voor het eerst gaan de Neder landse katholieke werkgevers ook buiten Europa, om te laten zien, dat het sociale werk niet beperkt behoeft te blijven tot een enkel werelddeel. Met name in Latijns Amerika staat zeer gedegen werk te wachten, aldus de heer Spoorenberg. Van die voorgenomen katholieke activiteiten zaïi ook de Missie kun nen profiteren wegens te verwachten hulp. Reeds zijn het Kardinaal Van Rossum-instituut en andere organi saties bezig, leken in te schakelen in de missie-activiteiten zo wist ten slotte de provinciaal van de Domini canen, pater Jansen uit Nijmegen, mee te delen. Het is intussen zo ge steld, dat de missionarissen niet meer alleen kunnen zorgen voor de cul tuur in bepaalde onderontwikkelde gebieden. OUDE MAN REDT JONGETJE. Een 73-jarige man, J. A. Fürst uit Den Helder, heeft gisteren een jonge tje van anderhalf jaar van de ver drinkingsdood gered. Het jongetje, Leo Smulders uit Den Helder, was aan het spelen in de nabijheid van een pas gegraven kanaal. Hij raakte bij het spelen in het water en dreig de te verdrinken. De oude man, die juist voorbij wandelde, sprong in het water en haalde het jongetje op de kant. Kunstmatige ademhaling moest nog worden toegepast aangezien het kereltje reeds buiten bewustzijn was geraatk. Advertentie vw,i?o»^Selmnt jHuwelijksmakelaar verdacht van Misbruik gemaakt van verstoorde illusies De ziekenfondsraad deelt in boveiv* staand verband mede dat nu de alge«i mene ziekenfondsen geen betalingen meer kunnen doen aan tandartsen, die zich van 1 april 1957 af niet meer als medewe/kers der fondsen be schouwen, en de fondsen krachtens de wettelijke en reglementaire voor schriften aan de verzekerden even min tegemoetkoming in de kosten van tandheelkundige hulp kunnen verstrekken, hierdoor gelden vrijko men. Uiteraard zullen deze gelden worden aangewend in het belang van de verzekerden. Over de wijze, waarop dit ten aan zien van de verplichte verzekering zal geschieden, kan de ziekenfonds raad zich eerst een oordeel vormen na de problemen, zowel die, welke de verstrekkingen, als die, welke de pre miebetaling raken, te hebben bestu deerd. Wat de vrijwillige verzekering be treft, mag worden verwacht, dat de ziekenfondsen terzake voorstellen zullen uitwerken. EEN ANDERE MOGELIJKHEID. Intussen wordt er hier en daar nog een andere mogelijkheid geopperd in verband met de financiële zijde van het conflict voor zover het de premiën betreft. Als de tandheelkundige ver strekkingen vervallen A.an immers de premie met dat deel der verstrekkin gen worden verlaagd. De fondsen kunnen dit ten aanzien van de vrij willig verzekerden terstond zelf rege len. Wat betreft de verplicht verze kerden zou men eenter om admini- stratief-technische redenen eerst in 1958 een regeling kunnen treffen. Mocht het tandartsenconflict niet kunnen worden opgelost dan zullen in elk geval wijzigingen in de bestaan de hoogte van premiebetaling niet uit kunnen blijven doch, zowel de tandartsen als de verzekerden zijn op de duur meer gebaat bij een herstel van de oude toestand, evtl. aangepast aan de eisen die het conflict hebben doen ontstaan. Immers de verzeker den zullen zich tot nadeel van 'n goe de tandverzorging minder snel en fre quent onder behandeling stellen dan voorheen. Strenge vonnissen tegen tandarts te Rotterdam De tandarts A. P. S. te Rotterdam is gisteren door de kantonrechter al daar, mr R. Rensma, veroordeeld tot 300.boete of een maand hechte nis en 700,boete of twee maan den hechtenis. Hem was ten laste gelegd, dat hij in een tandheelkundige inrichting een tandprothese had toegepast, zonder dat hij daarvan van te voren schrifte lijk mededeling had gedaan aan de gemeentelijke inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid en ook, dat hij reclame had gemaakt in België door middel van zg „klan tenjagers". Deze zaak is enige weken geleden reeds voor geweest en men achtte het toen nodig de verdachte en de Bel gische „runner", die niet waren ver schenen, nog te horen. De zaak werd aangehouden, maar gisteren deelde de officier van justitie, mr. A. M. de Jong, mede, dat het niet gelukt is de Belg hier te krijgen en dat de ver dachte „ik wil niet zeggen gevlucht is, maar in ieder geval heeft hij zich buitenlands begeven". Tevens werd bekend gemaakt, dat mr H. de Waard de verdediging neergelegd heeft. Op de vorige zitting had deze als gemachtigde gezegd, dat de tandarts een eigen praktijk had, zelfstandig en onder eigen naam, maar een inspec teur van politie vertelde toen, dat het wel een tandheelkundige inrichting is. Er waren diverse boxen en uit- slaapstoelen, en bovendien had hij enige assistenten. Volgens de tand arts, waren de patiënten uit zichzelf naar hem toegekomen. De politie had hiertegenover verklaard, dat sommi ge mensen die door S. behandeld wer den, een garantiebewijs van de Vacu- pan hadden. Zij wisten vantevoren niet waar ze terecht zouden komen. Op grond van deze verklaringen achtten de cfficier van justitie en de kantonrechter de feiten bewezen. Mr. de Jong eiste twee maal 500. boete of tweemaal vijftig dagen hech tenis. Door een goederentrein overre den bij een overpad tussen Wilder- vank en Holscher, is gisteren de 85- jarige E. Burger om he tleven ge komen. De trein kreeg twintig mi nuten vertraging. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, mr. G. J. de Lint, heeft gistermiddag een gevan genisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren gerequireerd tegen een 49,-jarige makelaar uit 's-Gravenhage, die er van wordt be schuldigd met zijn huwelijksbureau oplichting te hebben gepleegd. Als bijzondere voorwaarde vroeg de officier van justitie dat verdachte zich gedurende zijn proeftijd strikt zal onthouden van alle huwelijksbe middeling. De man was oplichting van twee dames tenlastegelegd, maar, zoals tij dens het onderzoek ter zitting bleek', vele vrouwen zouden zijn slachtoffer zijn geworden. De makelaar ontkeni echter ten stelligste de vrouwelijke won der stoffen k Wilt U wel geloven dat wij zelf nauwelijks de razend snelle op mars van de vele „wonderstof- fen" kunnen bijhouden 1 De nieuwste is: Italiaanse tweed, met nylon versterkt - een samenstelling die bijzonder p mooi is en prachtige resultaten Wij lieten deze stof verwerken tot een schitterende collectie autocoats en topcoats, heerlijk y lioht in het dragen en toch warm genoeg als apriï-doet- wat-hij-wil. Dessins en kleu- ren? Laat U dat maar aan de Italianen over in één woord méósterlijk. Prijzen? Van ƒ89.-tot ƒ179.-. goed bij HEREN- EN JONGENSKLEDING Grote Markt 19, Den Haag Breestraat (t. o. Stadhuis), Leiden Advertentie. gegadigden te hebbei opgelicht. Hij plaatste aanlokklijke huwelijks advertenties in enige Haagse dag bladen een blad weigert al enige tijd zijn advertenties waarin goed gesitueerde zakenlieden een levens gezellin zoeken. Volgens dames, die op dergelijke advertenties schreven kwam verd. haar ozoeken en vertelde dan dat hij in opdracht de adverten ties had geplaatst. Teleurstelling. Dit ontkent hij nu echter. Hij be weert te hebben gezegd, dat hij „voor" de zakenman maar niet „in opdracht van" de zakenman de ad vertentie heeft geplaatst. Na enkele dagen kwam de oplichter dan bij de dame in kwestie met de teleurstellen de mededeling, dat de keus van de man op een andere vrouw was ge vallen. Maar „als mevrouw zich wil de inschrijven bij zijn bureau de kosten variëren van vijftig tot hon derdvijftig gulden dan zou het niet langer dan drie jaren duren, voordat mevrouw de man van haar hart had gevonden". De makelaar, die reeds twee ver oordelingen achter de rug heeft, een voor diefstal en een voor verduiste ring in dienstbetrekking, staat zeer slecht aangeschreven bij de politie, deelde de president mr Van Gelein Vitringa mede. De verdediger, mr W. J. van Es uit 's-Gravenhage, zeide in zijn pleidooi dat er zijns inziens geen sprake is van oplichting want, aldus pleiter, als een van de middelen tot oplich ting wordt in de dagvaarding ge noemd de valse voorspiegeling in de huwelijksadvertentie. Maar deze illu sie bij de gegadigede dames wordt verstoord. Dit kan toch nooit een middel tot oplichting zijn, meende pleiter. De rechtbank zal op 18 april a.s. vonnis wijzen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach. ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Libertad" 8 april. Australië: ss „Arcadia" 6 april; via Engeland 10 april. Brazilië: ms „Li bertad" 8 april. Canada: ss „Rijndam" 11 april. Chili: via New York 11 april. Indonesië: ss „Laertes" 9 april. Ned. Antillen: ms „Willemstad" 13 april,. Unie van Z.-Afrika pn Z.W. Afrika: ms „Pretoria Castle" 13 april. Brits Oost-Afrika: via Frank rijk 13 april. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. BOOMSTRONKEN VAN VROECER BOS IN POLDER OOSTELIJK FLEVOLAND. In een pas drooggevallen gedeelte van de polder O.-Flevoland, onge veer 500 meter van de Ringdijk Rog- gebotssluis-Elberg heeft men tiental len boomstronken en wortels ont dekt, afkomstig van een bos, dat, naar deskundigen aannemen, daar zo'n 500 jaar geleden geweest moet zijn. De boomstronken komen voor over een oppervlakte van ongeveer 10 ha. Het merendeel van deze stron ken is afkomstig van naaldbomen, maar ook is te zien dat hier elzen en veel struikgewas hebben gestaan. De grond is ter plaatse zeer veenachtig en men neemt aan, dat het bos vroe ger nog groter is geweest, daar waar schijnlijk nog meer overblijfselen van dit bos onder water zitten. Ook de baggermolens hebben in deze omgeving veel boomstronken aangetroffen in het randmeer. Het ligt in de bedoeling in dit ge deelte van de polder in de toekomst ook bos te planten.» Het vinden van zo'n groot stuk vroeger bos is in de de geschiedenis van de drooglegging van de IJss e lm eerp older nog niet eer der voorgekomen. KORTE golf De Italiaanse katholieke werk geversvereniging viert haar tienjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan heeft de vereniging aan dr Cassianus Hentzen haar erkentelijkheid betuigd voor het werk, dat deze als algemeen geestelijk adviseur heeft verricht. Dr Cassianius Hentzen was wegens ge zondheidsredenen niet in staat de lustrumvergadering bij te wonen. Hem zal vandaag in zijn klooster te Nijmegen namens de Italiaanse or ganisatie een zilveren medaille en een oorkonde worden overhandigd. De circa 7.000 bewakers van de 40.000 gevangenen in de 120 ge vangenissen, die Frankrijk telt, zul len volgende week dinsdag voor on bepaalde tijd in staking gaan ter on dersteuning van looneisen. Tijdens de staking zullen geen nieuwe ge vangenen tot de gevangenissen toe gelaten worden. In het zuiden van de Verenig, de Staten hebben zich donderdag op nieuw wervelstormen voorgedaan. Er vielen twee doden. Sedert dinsdag zijn door wervelstormen in de zui delijke staten 18 mensen om het le ven gekomen en 289 ewond. De ma teriële schade is groot, mede als ge volg van zware slagregens, welke op de wervelstormen volgden. Een duizendtal Hongaarse mi litairen is bezig prikkeldraadversper ringen aan te leggen bij drie belang rijks grens-overgangen aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens. De wacht torens in het Hongaarse grensgebied, die sedert de opstand in oktober leeg stonden, zijn weer door grenswach ten bezet. (70) \IN HET BLAUW door FRANK PERRY 33). Ze wilde nog iets zeggen, maar toen kwamen we juist de hoek om en ze zag ons. En toen lachte ze tegen Inez en zei: „Kom binnen, kindlief Het drietal lachte. „Dan krijgt ze het geld dus van mevrouw Nichols!", riep juffrouw Wilkerson opgewonden. De drie jonge meisjes keken elkaar ontzet aan. „Heeft mevrouw Nichols net gedaan?", fluisterde de ene. „Ik denk niet. dat mevrouw Nichols tot een moord in staat is". Het was Lonnie Ogden, die antwoord de. Hij was juist naderbij gekomen. „Maar zij en dokter Lancaster schij nen samen veel te smoezen te heb ben. Ik geloof, dat ze allebei bang zijn voor Inez Jarvis, daarom willen ze haar kwijtraken. O, ik heb mijn ogen niet in de zak". Hij liefkoosde zijn blonde snorretje en sloeg de uitwerking zijner woor den gade. „En ik heb nog iets ontdekt", ver volgde hij. „Op de morgen van de dag waarop dr. Nichols vermoord is, heeft dr. Lancaster een zweer open gesneden bij een van cle lui van de ziekenzaal, en daarvoor precies zo'n mes gebruikt als waarmee dr. Ni chols vermoord werd". De drie jonge meisjes zetten grote ogen op. „Oooh!", rilde er een. „Hoe weet je dat?" „Dat heeft zuster Coffey, de ver pleegster me verteld. En toen ze de instrumenten meenam om ze te ste riliseren, was het mes er niet bij". „Maar waarom zou dokter Lancas ter. het meisje maakte haar zin niet af. „Wat hebben dokter Winfield en Eva Bryan dan ermee te maken?" Ogden haalde de schouders op. „Volgens mij zijn ze allemaal er bij betrokken" „Dat is allemaal heel interessant", merkte Greer op' „en fantastisch. Maar je hebt geen leger nodig om iemand te vermoorden. En gewoonliik gaat men niet zo openlijk te werk. Als men iemand uit de weg wil rui men, laat men het niet blijken. En dr. Lancaster behoeft geen operatie te verrichten om een mes'in handen te krijgen, hij kan er ten alle tijde een uit de operatiekamer halen". Ogden glimlachte goedig. „Het is misschien geen eerste klasse speur- derswerk", zei hij, „maar u moet toe geven, dat het een eerste klas praatje is". Intussen zagen ze Inez Jarvis de directeurswoning verlaten. Het groep je keek haar na, terwijl ze dwars over het grote grasveld naar het hek liep. De rechercheur liep haastig de oprit af om haar op te vangen. Greer bereikte voor de vroegere secretaresse het hek. Inez Jarvis glimlachte vertrouwelijk tegen hem van onder het kokette rode hoedje. „Het duurt nog tien minuten voor de bus komt", zei ze, met een blik op een platina armbandhorloge zo klein als een kwartje, dat klaarblijkelijk splinternieuw was. „Ik ben blij dat ik Iemand heb om tegen te praten". „U bent niet lang bij mevrouw Nichols gebleven", merkte Greer op. „O", ze scheen verbaasd, dat haar gangen waren nagegaan, doch be hield haar kalmte. ..Ik ben even af scheid gaan nemen". „Ik wist niet, dat u elkaar zo goed. kende", zei Greer. „O, ik ben niet haatdragend", zei juffrouw Jarvis, „vooral daar ik toch wegga. De rest van de winter woon ik in Palm Beach", verkondigde ze met een voornaam air. Greer vroeg kortaf: „Hoe komt u aan het geld?" Ze wierp hem een zijdelingse blik toe. „Ik heb een rijke oom", ant woordde ze brutaal. „Hoe heet hij en waar woont hij?" „Hij heetJim Jarvisen hij woont in Texas", „Nogal een vaag adres", zei Greer. „En waarom aarzelde u? U schaamt zich toch niet voor hem?" „Ik vond, dat het u eigenlijk niets aanging", snibde juffrouw Jarvis. tiHebt u het geld niet van mevrouw Nichols gekregen?", vroeg Greer eerèklaps. „Neen!" Het klonk net iets te ver ontwaardigd. weet je van mevrouw Nichols, datJS bereid is, je tweehonderd dol- lajgger maand te betalen om met va cant#: te gaan?" Iiiez Jarvis sperde de ogen open: „Dawvan is geen woord waar. U kimt het haar gerust navragen". Greer besloot het op een andere manier te proberen. „Waarom deed dx. Nichols altijd de kaartenkast op slot?", vroeg hij Inez Jarvis werd plotseling ver trouwelijk. „Dat zal ik u zeggen, hij was bang, dat iemand sommige van zijn kwitanties of rekeningen zou wegnemen. Er waren genoeg men sen, die jaloers op hem waren en hem graag ontslagen zouden zien. Maar hij gaf him geen kans". „Heeft dr. Nichols u dit gezegd?" „Nou, niet letterlijk, maar in be dekte termen". „Dat heeft hij me natuurlijk niet gezegd". „Mocht u by de kaartenkast komen?" „Ja, zeker. Gewoonlijk ontsloot hij 's morgens de laden en liet ze de hele dagen open, maar deed ze altijd op slot wanneer hij het kantoor verliet". „En heeft hij dat altijd gedaan?" „Nee, alleen de laatste zes maan den ongeveer. Toen ik hier kwam, sloot hü ze niet af". De bus kwam toeterend aanrijden en stopte voor het hek. De recher cheur zag Inez Jarvis instappen en vroeg zich af, in hoeverre ze de waarheid had gesproken en wiens medeplichtige zij was. HOOFDSTUK XXIII. DE GEKWETSTE DOKTER. Greer besloot, zelf eens in het kaart systeem te gaan zoeken. Als dokter Nichols werkelijk die verklaring aan zijn secretaresse had gegeven, was het best mogelijk, dat zijn vrees ge grond was en men hem wegens ver duistering had kunnen aanklagen. De belastende stukken of wat het ook waren, die hij zo zorgvuldig be hoed had, zouden stellig verwijderd zijn, maar misschien had men iets over het hoofd gezien. Greer ver weet zich, hieraan niet eerder te heb ben gedacht. Dit geheim, hetwelk mevrouw Ni chols, dokter Lancaster en Inez Jar vis klaarblijkelijk deelden, moet de overledene betreffen. Ze zonden de secretaresse weg opdat ze niets kon verraden. Dokter Lancaster's houding was stellig eigenaardig. Zijn alibi ten tjjde van de moord hing af van Louis Atwood. En Atwood stond onder verdenking. Het zou niet de eerste keer zijn, dat twee misdadigers el kaar aan een alibi hielpen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6