Coöp* Boerenleenbank te Lisse bestaat vijftig jaar Eigen onderdak voor de r*-k.HBS te Lisse Ook in Warmond groeien en bloeien orchideeën Zwevende zandzuiger te Oude-Wetering VRIJDAG 5 APRIL 1957 HE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dynamische ontwikkeling van een ton tot 206 miljoen TOEN IN 1897 DE EERSTE boerenleenbanken („met schuchterheid") werden opgericht en dit aantal slechts moeizaam steeg tot vijftig in 1902, kon niemand vermoeden dat een halve eeuw later ons land zou zijn bevolkt met een net van 1300 boerenleenbanken, die tezamen de grootste spaarinstelling van Nederland vormen en die enige honderdduizenden le den tellen. Dat net van 1300 banken is thans geconcentreerd in een tweetal grote cen trale banken, één in Eindhoven en één in Utrecht. Bij deze laatste instelling zijn 730 plaatselijke banken aangesloten en een daarvan is de Coöp. Boe renleenbank van Lisse die dit jaar het vijftigjarig bestaan herdenkt. Een zegen voor dorp en streek Voor ons ligt het keurig uitgevoer de jubileumboekje, dat tevens het jaarverslag over 1956 bevat, en waar in verschillende prominenten hun ge lukwensen tot uiting brachten. Mr. Th. M. J. de Graaf, burge meester van Lisse, opent de rij van gelukwensende schrijvers, terwijl ook de heer B. Berbeé, voorzitter van de Raad vain Toezicht en een der oprichters van de bank in 1907, zich vanzelfsprekend niet onbetuigd laat. DE ONTWIKKELING De eerste 10 jaren van de 20e eeuw zyn voor de bollenstreek van zeer groot belang geweest, aldus vangt die heer Z. v. d. Burg, de secretaris van het bestuur, zijn overzicht aan van de ontwikkeling der thans vijf tigjarige bank. Was er in 1900 een export van 8.417.482 kg. bloembollen, in 1907 was dit reeds 15.277.400 kg. en de teelt breidde zich steeds meer uit. Kleine boeren en tuinders werden bollenkwekers, ook arbeiders schaf ten zich enkele bedden bollen aan en verscheidene hunner wisten zich door hard werken en sober te leven een bestaan in het bedrijf te verwerven. Exporteurs breidden hun relaties uit tot in Amerika en Rusland en het is geen wonder dat bij een dergelijke ontwikkeling ook de credietbehoefte groeide. Daarom verschenen op 15 februari 1907 voor de toenmalige candidaat- notaris te Lisse, de heer J. Tuyme- laar, een aantal heren die verklaar den te willen oprichten een „Coöpe ratieve vereniging, ten doel hebbende de verbetering van het land- en tuin bouwbedrijf van Lisse en naaste om geving, door het verschaffen van voorschotten of credieten voor land bouwers en bloembollenkwekers on der de naam van Coöperatieve Boe renleenbank voor Lisse en naaste omgeving, gevestigd te Lisse". Deze heren waren J. Marbus, J. Pijnacker, D. Guldemond, J. B. Meskers, W. v. Dijk Pzn., C. van Leeuwen Jr., C. d. Zaal Cz. en J. P. Hulsebosch. De oprichtingsvergadering werd gehouden op 4 april d.a.v. in „De Witte Zwaan", waar het ledenregis- ter door 62 leden werd getekend. Het eerste bestuur werd gevormd door de heren G. C. Tromp, voorzitter, A. Verduyn, vice-voorzitter, D. Gul demond, secr., C. van Leeuwen Jz. en G. Vreeburg. Als leden van de Raad van Toezicht werden gekozen de he ren C. H. Wolff, J. Riggel en G. van Parijs; de eerste kassier was J. C. Zaneveld, die voor de resterende 8 maanden van 1907 een salaris zou genieten van in totaal 50. Ter vermijding van kosten werd aan de gemeente verzocht een kamer in het Raadhuis te mogen gebruiken. In het eerste jaar kwamen reeds vele aanvragen binnen, meestal ge dekt door borgen, wat zo algemeen werd, dat reeds spoedig borgen wer den geweigerd, omdat zij reeds meer mallen borg waren, en vaak zelf ook ■geldnemer. Van het begin af bleek de Bank levensvatbaarheid te hébben, de om zet breidde zich steeds uit. Enige moeilijkheden kwamen door de eerste wereldoorlog, in 1915 was de Bank betrokken bij 3 faillisse menten, hiervoor werden de borgen aangesproken. In 1924 kwam er een gelegenheid waarnaar het bestuur reeds lang had uitgezien, het gebouw van de Hanze- bank werd gekocht voor f 19.000, en op 3 oktober 1924 in gebruik ge nomen. terwijl in januari 1925 Ce bank iedere werkdag opengesteld werd. Op 6 april 1932 werd het 25-jarig bestaan gevierd, en werd in de vacature H. Hulsebosch als be stuurslid gekozen de heer J. W. A. Lefeber, onze tegenwoordige voor zitter, die dus nu zijn 25-jarig ju bileum viert. Bij dit 25-jarig be staan vielen enkele woorden op van de toenmalige voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer Tromp, nl. dat. hoewel het afgelopen jaar voor de Bank gunstig was geweest, men met vrezen en beven de toe komst tegemoet ging. Inderdaad zijn er in de crisisjaren zeer moeilijke tijden geweest, doch het is de grote verdienste van het toenmalige bestuur geweest, dat zij door geduld en vertrouwen in hun debiteuren, velen die financieel het zeer zwaar hadden, weer op de been hebben geholpen, terwijl anderzijds het financiële beleid zodanig is ge weest, dat er door de bank geen ver liezen werden geleden. In 1939 werd de oude kassier Zane veld wegens hoge leeftijd gepensio neerd en vervangen door de heer N. Matthijs, die in 1945 opgevolgd werd door de heer G. van Gerven, die het genoegen mag smaken, de bank in de dynamische tijd na de tweede wereldoorlog te hebben zien groeien tot een van de grootste Boe renleenbanken van ons land, met een omzet in 1956 van meer dan 200 miljoen. De loop der cijfers De ontwikkeling van de bank laat Het tegenwoordige bestuur van de jubilerende Boerenleenbank te Lisse. In het midden zittend de voorzitter J. W. A. Lefeber, geheel rechts staan de kassier G. van Gerven. WARMOND Jeugdnatuurwacht. De in deze gemeente bestaande jeugdnatuur- wacht, welke ten doel heeft de jeugd de liefde voor de natuur bij te bren gen, vooral voor hetgeen groeit en bloeit, ontwikkelt nu het voorjaar en de zomer weer aanstaande zijn, een grote activiteit. Onder de bezielende leiding van de heer J. Schipper wordt niets nagelaten om de jeugd eerbied voor de natuur bij te brengen. Zo is door hem een grote huisbroeiwed- strijd georganiseerd waarvan de uit slag was als volgt: RJC. Meisjesschool le prijs Corrie Sikking, 2e pr. Ineke Bremmer. R.-k. Jongensschool: 1. G. Kennis, 2. A. v. Benten. School met de Bijbel: 1. Corrie Heijl 2. Ria v. d. Sleet. De prijzen bestonden uit mooie boekwerken als „Wat bloeit daar", „Wat groeit daar" en „Welk dier is dit", alle bekende uitgaven op het ge bied van de natuur. Met een toepasse lijk woord werden de prijzen door de heer Schipper aan de prijswinnaars uitgereikt. Binnenkort zal een mid dag -of avond worden geroganiseerd, waarbij een film met betrekking tot de natuur zal worden vertoond en waarbij de nodige toelichting zal wor den gegeven. Ook ligt het in de be doeling de natuurwachters een ex cursie te laten maken naar Keuken hof, zo mogelijk in de aanstaande Paasvacantie. Deze nuttige instelling verdient de medewerking en belang stelling van alle natuurliefhebbers. Warmondse fanfare. Op het aan staande te houden bloemencorso zal de Warmondse fanfare voor de eerste maar haar muzikale medewerking verlenen. 300 vel fijn en zacht toiletpapier op één rol prijs slechts VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POP LA zich het beste illustreren met nuch- ter-zakelijke cijferreeksen en dan zien we de volgende groei als fan tastisch beeld van de dynamische ontwikkeling der bollenstreek. De omzet beliep in 1907 102.000,— 1908 367.000.— 1909 413.0CO,- 1910 440.000,— 1915 485.000,— 1920 1.723.000,- 1925 9.001.000,- 1930 19.852.000,— 1940 13.087.000,- 1950 93.199.000,- 1955 186.000.000, 1956 206.000.000,- De balans over 1956 geeft de vol gende cijfers: Activa: kasmiddelen ƒ3.761.247,42, Debiteuren 7.088.284,84, Beleggingen ƒ963.701,60. Vaste goederen f 11.000. Passiva: Spaargelden 7.609.554,85, Bankiers 21.204,61, Crediteuren ƒ3.646.335,58, Personeelsfonds en be lastingen 10.067,07, Res. 523.983,47. Saldo winst: f 13.088,28. Het netto-vermogen van de bank bedraagt ƒ48.848,67. VOORSCHOTEN Kindje door tram gegrepen Gisternamiddag even na 5 uur is het 3)4-jarig dochtertje van de heer J. Bolle, manufacturier, wonende aan de Leidseweg door een voorbijrijden de tram gegrepen. Het kind was aan het spelen op de stoep voor het huis en liep onver hoeds de trambaan op. Het werd door de tram gegrepen, 30 meter meege sleurd en vrijwel op slag gedood. Het verminkte lichaampje werd naar het gemeentehuis aan de over zijde gebracht. Liefhebberij van uit Indonesië gerepatrieerd arts- In de laatst gehouden raadsverga dering werd een voorstel van b. en w. aangenomen, om de bouwplicht rus tende op het door dr. A. H. Schrage gekochte bouwterrein aan de Bur gemeester Nederburghlaan alhier, te doen vervallen. B. en w. meenden de raad hiertoe te moeten adviseren, niet alleen om dat op dit terrein toch geen woning tot stand zou komen, welke dienst baar gemaakt zou kunnen worden aan de leniging van de plaatselijke woningnood, doch ook omdat de heer Schrage dit terrein wil benutten voor de aanleg van een fraaie bloe mentuin. Waar het hier een verfraaiing der gemeente betreft, zijn wij eens een praatje gaan maken met de heer Schrage. Deze deelde ons mede dat hij zich in 1956 in deze gemeente heeft gevestigd, komende uit Indo nesië, waar hij de laatste jaren werkzaam was bij het Indonesisch gouvernement met als standplaats Siantar. Een van zijn liefhebberijen is altijd geweest, en nog, het kweken van orchideeën Hij vertelde ons hier over het volgende: Orchidieeën, groeien over de hele wereld (ook in Holland), doch het overgrote deel, grootbloemige en uitnemend geschikt voor snijbloemen, komen uit de tro pen, zowel het Aziatische als Ame rikaanse deel. Afrika is betrekkelijk arm. De tropische orchideeën groeien voor het grootste gedeelte epiphytisch d.w.z. levende op bomen doch niet ten koste van de bomen, zulks in te genstelling met parasieten. Men moet ze dan ook zoeken met het hoofd in de nek. Ongeveer 15000 verschillende soor ten zijn in de natuur gevonden. In de kwekerijen is dit aantal ech ter enorm uitgebreid door kruisin gen. Ik ben altijd gejnteresseerd ge weest in de botanische wonderen op deze wereld. Toen ik in Indië kwam trok ik al spoedig naar de jungle om deze fascinerende planten te ver zamelen, zodat ik al spoedig in het bezit was van een vrij grote collec tie. Natuurlijk heb ik ook verschillen de exemplaren gekocht en wel de soorten uit de nieuwe wereld. Bij mijn repatriëring uit Indonesië nam ik een groot deel van mijn verzame ling mede als Phalaenopsis, Vanda en vele andere soorten. In mijn collectie vindt men plan ten uit India (Birma en Himalaija- gebergte), Philippijnen, Indonesië, Madagascar en tropisch Amerika. Men kan het beste de planten laten groeien op hun natuurlijke wijze, n.L op blokken hout of beter nog op stukken boomvarens. Hier in Nederland volgt men echter algemeen een andere methode, n.l. het kweken in potten. Dit is inder daad gemakkelijker voor de behan deling en men heeft minder ruimte nodig. Als plantmateriaal worden gebruikt gehakte varenwortels, vermengd met een klein deel veenmos. In de rust periode moeten zij een weinig be goten worden om de pseudobulben te doen uitrijpen. Daar de meeste orchideeën in het oerbos groeien, kunnen zij niet de felle zon verdragen zodat de kweek kassen vanaf maart wit geschilderd moeten worden of met latten moeten worden afgeschermd. Het vermeerderen van orchideeën Mozaiekwedstrijden daags voor het corso In tegenstelling met het eerder be- slotene hebben de samenwerkende V.V.V.'s in de bollenstreek thans be paald dat de grote wedstrijden in het leggen van bloem-mozaieken zul len worden gehouden op 12 april, dat is vrijdag a.s., dus daags voor het grote bloembollencorso. De wedstrijden zijn regionaal en worden georganiseerd in zeven in de ze samenwerkende gemeenten nl. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Noordwijkerhout, Noordwijk en Warmond. Oorspronkelijk was men bevreesd dat er voor deze wedstrijden niet voldoende bloemen zouden zijn, maar het mooie zachte weer van de laatste dagen wettigt de hoop, dat ze er tóch wel zullen zijn. De inschrijvers voor de wedstrijden hadden trou wens ook ernstige bezwaar tegen de week na het corso; dan zijn er min der toeristen langs de weg dan op de corsodag wanneer de kleurige tapij ten bovendien een attractie te meer voor die dag zullen vormen. Voor inlichtingen wende men zich overigens tot het bestuur van de V. V. V. in zijn woonplaats. DE MEIJE TEGEN LOSLOPEND PAARD GEBOTST. Woensdagmorgen, toen de heer C. H. om circa 4 uur op zijn bromfiets op weg was naar zijn werk in Woer den, stak plotseling een loslopend paard de weg over. De heer H. kon het dier niet meer ontwijken, door dat hij het in de duisternis te laat opmerkte met het gevolg dat hij er tegen op reed en tegen de weg ge slingerd werd. Hierbij trapte het paard nog op zijn duim, die ernstig beschadigd werd. Ook de bromfiets kreeg enige schade. Zoals wij reeds berichtten hebben de leerlingen van de r.-k. Ii.B.S. te Lisse gisteren voor het eerst les ge kregen in het nieuwe, eigen, houten gebouw. U ziet hier een opname van de eerste klasse van de H.B.S. met als leraar vóór de klas, drs. W. A. Terwijn, de directeur van de school. De heer Th. Wuestenberg, lid van het kerkbestuur der St. Aloysius. parochie te Utrecht, is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote, zulks wegens zijn verdiensten voor het mannelijk jeugdwerk. De crisis in de Britse bioscoop wereld, waarvan de opkomst van de televisie de voornaamste oorzaak is, heeft tussen april 1956 en februari 1957 de sluiting van ongeveer 200 zalen tot gevolg gehad. 13 Theaters moesten eveneens hun deuren slui ten. duurt erg lang. Een voldoende ste vige plant kan gescheurd worden. Daarom is de algemeen gevolgde methode: het zaaien van orchideeën. Dit is echter zeer bewerkelijk en moet precies gebeuren. Van zaad tot bloei- bare plant duurt ongeveer acht jaren. Daar de planten als regel slechts eenmaal per jaar bloeien, veel warmte nodig hebben en de vermeer dering zo langzaam gaat, zal het dui delijk zijn, dat deze planten en bloe men steeds zeer kostbaar zullen blij ven. Ik vind het een zeer mooie doch ook leerzame liefhebberij, die veel voldoening geeft en waardoor men in nauw contact komt' met de wonde ren der natuur. Wij hebben kunnen ervaren dat een bezoek aan een orchideeën-kwe kerij de moeite waard is, en het vele natuurschoon dat Warmond reeds be zit, is door de liefhebberij van de heer Schrage nog aantrekkelijker ge worden. RECHTZAKEN OVERWEGWACHTER SLIEP. Een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf legde de Haagse poli tierechter op aan een 26-jarige over wegwachter uit Leiden, in dienst by de Nederlandse Spoorwegen. Ver dachte was vorig jaar hoogst onver antwoordelijk te werk gegaan door de beweegbare bomen, die hij altijd bediende, niet te sluiten, terwijl een trein in aantocht was. De man was voordien naar enkele café's geweest en had daar een ne gental borrels en enkele glazen bier naar binnen geslagen. Daarna was hij teruggegaan naar zijn wachtpost. Door de drank echter viel hij in slaap en merkte daardoor niet, dat er bin nen enkele minuten een trein de overweg zou passeren. Doordat de overwegwachter in ge breke bleef, gebeurde er bijna een ernstig ongeval. De trein naderde de ongesloten overweg. Op de weg die de overweg kruist, naderde met vrij grote snelheid een personenauto, bestuurd door een dame. Een toevallige voorbijganger met grote tegenwoordigheid van geest, wist door wild met zijn armen te zwaaien de automobiliste juist voor de overweg te waarschuwen. De wa gen kwam net voor de overweg tot stilstand, terwijl de trein langs den derde. De verdachte voerde aan, dat hij de straf, hoewel hij wist dat hij het had verdiend, nogal zwaar vond om dat hij ook zijn ontslag bij de Neder landse Spoorwegen had gekregen. De politierechter vond echter de eis van de officier van justitie wel gerechtvaardigd. Als overwegwach ter heeft men een verantwoordelijke taak, waarbij mensenlevens betrok ken kunnen worden. In Oude-Wetering werd gisteren een zandzui ger, bestemd voor de voltooiing van de Rijks weg 4A, uit het water gelicht en op een auto geladen. Het interessan te karwei trok veel be langstelling. Op de foto ziet men de zandzuiger zweven boven de vrachtwagen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5