m RIJNSTREEK DUINSTREEK Gezamenlijk concert Leidse Mannenkoren IWAIU Scherp VRIJDAG 5 APRIL 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HET GEBIED van m armen- zang zijn wij te Leiden niet ver wend. Een reden te meer om te waarderen, dat de jonge dirigent Louis van Wijngaarden de drie Leid se mannenkoren en als gast een man nenkoor uit Koudekerk, die onder zijn leiding stonden, heeft saamge bracht, om aldus samenwerkende de koorzang meer en meer te acheve- ren en door naarstige voorbereiding te komen tot steeds mooier uitvoe ringen op steeds hoger niveau, dirigent heeft deze avond gemusi ceerd met Kunst na Arbeid, S.L.F., Inter Nos en Onderling Zanggenot uit Koudekerk, Hij moet tevreden zijn over de prestaties van dit groot ensemble, want in gelijkheid van toonvorming en vaardigheid is er aanmerkelijke vooruitgang te con stateren. Wat er nog geforceerd klinkt kan en zal dit met der tijd meer en meer geëgaliseerd worden. Het ensemble was afgestapt van de Liedertafelnummers en bewoog zich (om mede te bèginnen) op religieus terrein, in overeenstemming met de onmiddellijke voorbereiding voor het Paasgebeuren. Ingetogen en devoot werd Da Vittoria's „Domine non sum dignus" vertolkt. Dat was heel mooi. Verder werd de aandacht sterk gebonden door twee werken van Da Palestrina „Soave" in een bewerking van Jos Vranken. Ook hier weer op merkelijk de uiterst ingetogen ma nier waarop de Palestrijnse muziek wordt gezongen; een kunst waarin de Italiaanse meester de zang los maakt van elke instrumentale bijge dachte, de vocabilitè, en de volle aandacht wijdt aan de voordelige lig ging voor de zangstem, de cantabili- tè. Na het serene „Soave" diens sme kend gebed van de katholieke litur gie van Goede Vrijdag „Popule Meus". Ook hiervoor onze waardering, al kunnen wij niet verhelen, dat Neder land wel zeer ver in klimaat verwij derd ligt van de bakermat van deze Italiaanse kunst; niet bedoeld voor een concertzaal maar voor een uit voering in een basiliek. IJUBERT CUIJPERS was vertegen- woordigd met „Te Deum Lauda- nus". De muzikale stijl van onze Limburgse vaderlander is hoofdza kelijk: drang om te zingen; geen problemen, geen kwesties; slechts dat wat 't hart ingeeft en zo liet Van den Wijngaard zijn talrijk koor ook zingen. Als representatief voor Schu bert's duistere stemmingen was er „Wehmuth", een van diens weinig uitgevoerde werken voor mannen koor. venals het rijk melodisch Standchen. waarbij mevrouw Belia BrussenKeyzer de Altsolo zong. Erg gelukkig in haar interpretatie was zij niet. 't Werk lig haar niet best en vocaal was zij niet opgewas sen tegen zo'n groot mannenkoor. Voortgaande releveren wij de soli die mevrouw Heieen Verkley ter aanvulling zong. In het le deel (het religieuse gedeelte) zong zij het be langrijke werk: Cantio sacra (Le 90ns des ténèbres) van Couperin, de klaagzangen van Jeremris. Een ge weldige prestatie de omvangrijke cyclus met zo'n uithoudingsvermogen te interpreteren. In John Mostaert had zij een uitmuntend muzikale klavierbegeleiding. Had hij clavecim- bel gespeeld dan was de Cantio Sa- cha volkomen in stijl geweest. Onge twijfeld zingt zy met uitstekende vi sie op de tekst. Haar middenstem is evenwel niet draagkrachtig genoeg om Schubert's „Gretchen Am Spinn- rade" voldoende dramatisch te ver klanken. Dan lag haar beter het fijne lied „Der Jüngling an der Quelle". „An Silvia" slaagde weer minder. „Am Sonntagmorgen" en „Komm bald" van Brahms, liederen intensief van melodie en volmaakt van vorm, waren aanmerkelijk fraaier dan de liederen van Schubert. In het Hongaarse „Valu Vegen Kurta Koesma", een soort drinklied van Jano Arany, waarin het rhythme sterk gevarieerd is en harmonischer is weer (Advertentie). veel moeilijkheden zich voordoen, zong het koor voortreffelijk a cap- pella; en in het lied „Iten Alld meg a Magyart", van de hand van Erkel Ferencz, werd een felle verklanking gegeven van de tekst; een gebed om zegen en bescherming voor de Hon gaar in zijn tegenwoordig treurig lot en verdrukking. De dirigent heeft een goed er smaakvol programma gekozen. D< beheersing kan nog toenemen. Mate riaal is er en de factor impuls eveneens. In de begeleide liederen was John Mostaei't een pianist met fijn toucher en zin voor klankkleur. Alles bijeen een geslaagd concert. J. KORTMANN. Leidse Agenda VRIJDAG 5 APRIL. VEBO-paasveetentoonstelling. Ope. ning. „Schuttershof 10 uur v.m. „Leids Studententoneel" A. kiss for Cinderella. Schouwburg. 8 uur nam. Politiek Jongeren Contact Raad. Prof. dr M. J. Wenners over „Ver draagzaamheid". In den Vergulden Turk, 8 uur nam. ZATERDAG 6 APRIL. Diploraauitreiking aan leerlingen v. d. avondcursus. R-k. Techn. school „Don Bosco", 15.30 nam. R.-k. Instuif Haagweg. Johan Wig mans: „Tien jaar Russische Gevan genschap". Leonardushuis. 8 uur nam. ZONDAG 7 APRIL. R.-k. Instuif Herensingel. Johan Lauxtermann met Passiespel Barab- bas. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam Dienst der apothekenDe a zond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 26274. POTLOOD en GEEST 531. Horizontaal: 1. rund, 3. zus- tu, j. graafwerktuig, 7. rivier in Italië. 9. maanstand. 10. lengtemaat, 11 foei, 12. gebod, 14. telwoord, 16. plooisel van kraag of manchet, 17. stad in Duitsland. Verticaal: 1. hoendersachtige vo gel, 2. boom, 3. voorzetsel, 4 buiging, 6. grensplaats in N. Brab., 8. familie lid, 9. arbeidseenheid, 11. hakwerk- tuig. 13. bergweide, 14 afnemend ge- tü, 15. heden. Oplossing morgenavond. ALPHEN AAN DEN RIJN Afscheid van kap. J. van der Stap Tijdens een speciale bijeenkomst i) de Sint Josephzaal werd donderdag avond met vele hartelijke toespra ken en waarderende speeches en met aanbieding van vele van dankbaar heid getuigende geschenken, door ve len afscheid genomen van kapelaan J. van der Stap, die, zoals wij eerder berichtten is overgeplaatst naar de parochie van St. Lodewijk te Leiden. Bij dit afscheid waren o.m. tegen woordig emeritus deken L. H. M. Nieuwenhuizen, deken E.-A. M. Paap en de kapelaans J. W. Schrama en C. J. Heijnen. De heer A. J. A. Breukel, die de bijeenkomst leidde, richtte zich, me de namens de gehele parochie, met hartelijke woorden tot kapelaan Van der Stap en bracht hem inzonderheid dank voor de uitnemende wijze, waar op hij de wekelijkse conferenties van de „H. Familie" voor dames en heren verzorgde. Namens de districten Alphen, Gou. da en Leiden van de regionale r.-k. bond van politiepersoneel, met in begrip van de rijkspolitie, werd het woord gevoerd door de heer Giesken te Leiden. Na eerst in het algemeen een beeld te hebben gegeven van de taak van een geestelijk adviseur van verenigingen, schetste de heer Gies ken op welke wijze kapelaan Van der Stap zijn functie heeft vervuld. Hij gaf in het kort een indruk van de vele prestaties van de geestelijk adviseur van genoemde politiebond en zei, dat kapelaan Van der Stap op zijn best was als hij zonder veel omhaal van woorden zijn korte, sne dige opmerkingen plaatste. De heer G. Ponsioen, voorzitter van de r.-k. sportvereniging „Wils kracht", belichtte de grote belang stelling van kapelaan Van der Stap voor de sportbeoeefning. Met de aan bieding van een boek onderstreepte spr. de dankbare gevoelens van zijn vereniging. De heer C. J. Winninghoff, voor zitter van de r.-k. voetbalvereniging „Alphense Boys", memoreerde de prettige gevoelens welke bestuur en leden koesteren als de geestelijk ad viseur zijn medeleven met de ver eniging toonde, mede door zijn veel vuldige belangstelling bij de wed strijden. Spr. vroeg kapelaan Van der Stap zijn sympathie voor de Boys te bewaren, ook als de Alphenaren in Leiden een concurrent mochten krijgen. Namens de bewoners van de pas torie sprak deken Paap zeer harte lijke en waarderende woorden aan het adres van kapelaan Van der Stap, wiens heengaan al enige tijd met enige angst tegemoet werd gezien, vooral omdat hy dan een lege plaats zou achterlaten, waarin voorlopig door de bisschop niet zal worden voorzien. De deken noemde kapelaan Van der Stap de „humorist" van de pastorie, die het leven alle dagen van de zonzijde wist te benaderen. Zijn collegialiteit. behulpzaamheid en voorkomendheid, zal men missen. De deken dankte hem inzonder voor de steun die hij van de kapelaan heeft ondervonden bij zijn benoeming tot zijn installatie als deken en pastoor. De dank en waardering voor de vriendschap en hartelijke samenwer king met het onderwijzend personeel van de r.-k. Ulo-school, werd ver tolkt door de heer W. J. Verwegen, die de kapelaan de ideale leraar voor de kinderen schetste. Alle overige sprekers boden ge schenken naar eigen keuze van de kapelaan aan in de vorm van een geschenk onder couvert. Kapelaan Van der Stap, die zich slechts gedwongen deze avond heeft laten welgevallen omdat hij wars is van elke huldiging die zijn persoon betreft, dankte in hartelijke woorden en zegde toe, dat Sint Bonifaciuspa- rochie in zijn gebeden te zullen blij ven gedenken. De heer Breukel sloot de bijeen komst met de karakteristieke lof prijzing, die hij als een parochieel ge luid weergaf: „hij was een „moord"- kapelaan"! Vervolgens namen de aanwezigen met een handdruk persoonlijk af scheid van kapelaan Van der Stap, die vrijdag zijn priesterlijke arbeid in zy'n nieuwe standplaats in de Sleu telstad aanvaardt. Het r.-k. gemengd koor „Sint Bo- AANRIJDING LIEP GOED AF Op de rijksstraatweg Leiden Utrecht, in het gedeelte dat plaatse lijk Emmalaan genoemd is, vond don derdagmiddag omstreeks 14.45 uur ter hoogte van de Hugo de Groot straat een zeer ernstig verkeersonge val plaats dat wonderwel beperkt is gebleven tot twee totaal vernielde personenauto's. Het betrof een volkswagen, welke bestuurd werd door dr. H. J. Geelis- sen, arts te Leiden, met wie tevens een Luxemburgse arts meereed en een Renault waarin alleen de Hage naar J. H. v. d. Berg als bestuurder was gezeten. De eerstgenoemde reed over de rijksweg nr. 10 in de richting Leiden. Gezien zijn rijrichting stond voor hem rechts op genoemde weg een vrachtauto geparkeerd voor het los sen van goederen. Dr. G. had deze vrachtauto al gepasseerd en zijn wa gen achter deze aan de rechterzijde van de weg bijna tot stilstand ge bracht, toen hij bemerkte dat de hem tegemoetkomende auto vreemde ka priolen maakte, doordat de bestuur der daarvan kennelijk zijn stuiur niet meester was. Deze tegenligger kwam namelijk met een snelheid van onge veer 30 km. de flauwe bocht aldaar door, waarbij enkele andere wagens moesten worden gepasseerd. De bestuurder van de tegenligger raakte door deze dmstandigheden de macht over zijn stuur kwijt en bot ste op de volkswagen. Daarna zig zagde hy een kort eindje over de rijksstraatweg, vloog, gezien uit zij-n rijrichting, rechts het trottoir op, rakelings langs een boom en wrong zich tussen een stenen muiur en de pui van een woonhuis klem. De beide wagens werden door de botsing der mate vernield, dat ze moesten wor den weggesleept. Slechts de heer Van den Berg liep een hoofdwond op. Dr. P. Steehouwer verleende de eerste hulp. De Hagenaar was aan het toeren geweest met een geleende of gehuur de wagen. Als een bijzonderheid mag worden gemeld, dat op het trottoir niemand werd getroffen. Het muurtje werd ontzet. NIEUWVEEN ren Jac. v. Leeuwen, Th. van der Poel en G. W. Versteegen. Verschillende ingelanden drongen aan op tegemoetkoming in het on derhoud van de kaden. Hierbij kwam een totale uitvoering van kadeverbe tering onder directie van Rijnland ter sprake. Er is een kosten-opgave ontvangen doch de kosten zijn zo hoog, dat deze gedurende 15 jaar het budget van de polder ver over treffen; zelfs na aftrek van de door Rijnland te verlenen subsidie. Er is nu een mogelijkheid tot voordeliger verkrijgen van materiaal te verwach ten. De Meerburgerwatering is door de uitvoering van het werk Rijksweg 4A zodanig vol geslibt, dat daaruit 35.000 m3 kleihoudend zand zal gebaggerd moeten worden. Rijnland kan over materiaal beschiken, doch moet daar toe kunnen beschikken over 2 ha land waarop deze specie kan gestort wor den om op te drogen om daarna voor de kaden gebruikt te kunnen wor den. De heer C. A. van Santen deelt mede, zijn perceel langs de Kees' lan Koenensloot gelegen, goed per vaar tuig bereikbaar te willen afstaan Dit aanbod zal aan Rijnland kenbaar worden gemaakt. De heer C. G. M. van Santen zou voor het aanbrengen van schade door de motorvaart bij het verlenen van vergunningen vergoedingen willen heffen. Ook deze spreker wijst op de onbillijkheid dat enkele ingelanden de lasten van de waterkering moeten dragen. Tijdens deze vergadering werd de verkiezing gehouden van een lid van het bestuur in, de plaats van de heer Jac. Overdevest, die door eigendomsovergang geen zitting meer kan hebben in het bestuur. I0 De heer J. de Jong Jaczn werd met lag in de bedoeling om weer ver- 67 van de 78 uitgebrache stemmen I schillende cursussen te geven en vei- gekozen. ligverkeersritten te organiseren. R.-K. Middenstand. In de zaal van Bosman kwam de afdeling Nieuwveen-Zevenhoven in vergade ring bijeen. Deze vergadering was tevens de laatste van het winterpro- gramma. Op deze vergadering waren tevens vele leden van de afdeling Noorden aanwezig. Voorzitter Beek man uit Zevenhoven was niet erg te vreden over de opkomst op deze avond, maar gaf met voldoening een terugblik over het afgelopen winter- programma, welk programma aldus spreker zeer zeker geslaagd mag heten. Verder deed hij enige mededelingen in verband met het 50-jarig bestaan van de Interdiocesane bond op 22 mei a.s. Op de deelname aan deze plech tige herdenkingsdag hoopte spreker later nog terug te komen. Hierna kreeg de bondspropagandist, de heer Van Zonneveld uit Leiden, het woord. Op uitnemende wijze en voor een aandachtig gehoor behandelde spre ker het onderwerp „Brandende mid denstandskwesties". Hierna dankte de voorzitter alle aanwezigen en sloot deze goed ge slaagde avond. Oprichtingsvergadering Bond van Veilig Verkeer. Ook in Nieuwveen is men gelukkig het nut gaan inzien van een 1-ond voor veilig verkeer Om te trachten tot oprichting van een plaatselijke afdeling te komen waren er gisteravond verschillende personen bijeen gekomen in de zaal van de heer Bosman. De leiding in handen van burgemeester Kam- menga, daarbij geassisteerd door de eigenlijke organisator van deze avond, gemeente-secretaris Roovers. Burgemeester Kammenga gaf een uitvoerige voorbeschouwing en toe lichting over het grote nut van een plaatselijke afdeling. Ieder jaar, aldus spreker, vallen er ongeveer 2(00 slachtoffers aan 't verkeer langs de wegen. Laten we allen trachten, dit schrikwekkende cijfer met rasse schreden omlaag te brengen Dit kan bereikt worden, aldus spreker, in dien ieder mee wil werken de op te richten afdeling te doen slagen. Het Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 6 April 1857. Parijs. Het voeren van adellijke titels is dezer dagen ter sprake gekomen door het gerucht, dat de Keizer voornemens zou zijn een Keizerlijken adel in te stellenwaaraan goederenin Algerië gelegen, zouden geschon ken worden. Wat er van de zaak is, zal later blijken, maar bij deze gelegenheid is het de opmerk zaamheid niet ontgaan, dat er een groot aantal adellijke titels ge voerd worden door daartoe niet geregtigde personen. De Patrie berigt, dat er bij den Staatsraad een ontwerp van wet is inge diend, houdende strafbepalingen tegen dit misbruik. Oplossing no. 530. Horizontaal haver. 6. tak, 7. Leo, 8. ido, 9. Noë, 10. j nifacius" heeft o.l.v. de heer Chr. adder. A. v. d. Mark met enkele liederen Verticaal. 2. akkoord, 3. ellende, 4. voor de muzikale omlijsting zorg- strik, 5. Polen. NIEUWKOOP Geboren: Wouterus Josephus Maria zn van H. W. Pieterse en J. C. Pietersen; Cornelis zn van P. van Blooys en W. Boekhout. Overleden: C. Brouwer 79 j„ onge huwd; G. Schade 83 j„ weduwe van H. Dral. TER AAR Eerste komkommers. Gisteren voerden de kwekers J. Vieveen en J. F. Fransen te Noorden de eerste komkommers aan bij de Coöp. Tuin bouwveiling Ter Aar. Kopers waren de groentehandelaren C. Hulscher en C. Bos te Alphen a. d. Rijn. Men betaalde 56 cent per stuk voor deze primeur. LEIDERDORP Geboren: Marianne Ingrid, doch ter van A. K. Zaagman en A. Kerk hoven; Willem Frederik Antonius, z. van W. F. A. Vermond en H. H. Baars; Teunis Johannes z. van C. v. d. Wolk en B. Vonk; Marja, dochter van J. Bronsgeest en G. Souverein. Gehuwd: P J. Goedhart en K. Rietveld; F. P. de Jong en A. C. J. Prangers. Z0ETERW0UDE HAARLEMMERMEER Geboren: Elisabeth Maria dr van C. H. Smorenburg en E. J. M. van Raaphorst; Adriana Hendrika dr van H. van den Haak en J. H. Hoo- genboom; Gerarda Hendrica Marti na dr van J. H. Huisman en J. G. Schriefer; Hubertina Francisca Ma ria dr van J. A. M. van Glabbeek en W. J. M. Pieck; Cornelis Johannes zn van A. Cardol en L. Verhoeven: Marianne Elisabeth dr van J. Bakker en C. C. Pruijser; Neeltje Elisabeth dr van G. van Brug en M. T. Reijn- ders; Willemina Catharina dr van A. Aarnoudse en B K. Schot; Laurina dr van P de Smit en M. Goulooze; Jan Cornelis zn van C. Cuvelier en J. van Veen. Ondertrouwd; Petrus Theodoor Gerardus Schreuder 28 j. en Heijltje van der Heiden 25 j.; Leendert Fran- ciscus Vermeeren 26 j. en Johanna Verschoor 37 j.; Hendrikus Wilhel mus Joosten 23 j. en Johanna Maria Schrama 23 j.; Josephus Judocus de Rycke 42 j. en Anna Dirkje Doe- dijns 34 j.; Wilhelmus Gijsbertus -'au Rooien 24 j en Wilhelmina Agneta Maria Bleeker 24 j.; Pleun van der Spek 30 j. en Elisabeth Dol 20 j. Cornelis Johannes Verhoeven 23 j en Wijnanda Pelecaan 23 j. Gehuwd; Pieter Nicolaas Smit en Theodora Adr^ma van Woerkom; Theodorus Justinus Straathof en Hendrika Margaretha van Woerkom. Overleden Lena Aaltje Verhoef 81 j„ echtg. van J. W. Jongkind; Meindert Eilander 83 j., wedn. van I. J. Hogenhout. KATWIJK AAN ZEE De zondagdienst-artsen wordt waargenomen door dr J. Cleveringa, Zeeweg 11. Zwet en Grote Blankaart Polders. Onder voorzitterschap van de heer W M. v. d. Salm had gister avond de vergadering van stemge rechtigde ingelanden plaats. Medegedeeld werd, dat de Keur- of Polderverordening, na de tien- jaarlijse herziening door Ged. Staten is goedgekeurd. De bijwerking van de gaarderboe- ken kan niet meer door het kadaster worden gedaan. Van het Min. van Financiën is nu kosteloze raadple ging van de bescheiden van het ka daster toegestaan en aan het Adm. Technisch Bureau is thans de bij werking opgedragen. De nieuwe voorschriften van Ged. Staten voor de polderadministratie zijn nagekomen en vragen van de se cretaris-penningmeester uitgebreidere werkzaamheden. De rekening over 1956 werd vast gesteld aan inkomsten 3979.45, uit gaven 2495,29, batig saldo 1484.16. De begroting voor 1957 had aan in komsten en uitgaven 4094.16. Tot leden van de commissie ter naziening werden benoemd de he ren G. A. Ham, C. J. van Swieten en J. van Rijn en tot pl.v. leden de he- KATWIJK AAN ZEE Coöp. Raiffeisen-Bank. Gister avond werd in hotel „Noordzee" de ledenvergadering gehouden van de Coöp. Raiffeisen-Bank. De kassier, de heer J. van Rijn, bracht hierin verslag uit over 1956, het 46e boekjaar. Uit dit verslag bleek de grote ontwikkeling, die dit bankbedrijf de laatste jaren heeft ondergaan. Het aantal spaarders steeg tot 9142, terwijl het totaal aan spaargelden per 31 december 1956 een bedrag beloopt van 9.532.757.06. Als bijzonderheid maakte de kassier melding van het 'rit, dat in de laatste helft van febr. j.l. de ti enmiljoen gulden ruim zijn overschreden. Er werd dus in de eerste twee maanden van dit jaar voor meer dan een half miljoen gulden netto ingelegd!! In het jaar 1956 namen de spaargelden toe met rond 1,4 miljoen gulden. De Bank telt nu meer dan 10.000 spaarders en rekeninghouders en is daardoor uitgegroeid tot de grootste Spaarbank van de Ring Bloembollen streek, waarin zij met 23 zusterban- ken is opgenomen. Het totaal uitge zette bedrag aan credieten en hypo theken bedraagt ƒ7.615.372.86. De creditgelden in rekening courant be lopen een bedrag van 1.124.427.82. Het balanstotaal per 31 december 1956 bedraagt 11.172.079.13. De om zet steeg van 90.5 miljoen gld in 1955 tot 117.6 milj. gld in 1956. Dit is een gemiddelde omzet van ongeveer 400.000 (4 ton) per werkdag!! Na afschrijvingen en reserveringen tot een bedrag van 33.002.75 resteert een saldo-winst van 47.770.51, waar door de plaatselijke reserve is geste gen tot ruim ƒ350.000. De totale reserves van de 730 ban ken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht bereikten in 1956 een hoogte van 76.2 miljoen. Bij enkele kandidaatstelling werden herkozen tot bestuurslid de heer D. Parlevliet en tot lid van de raad van toezicht, de heer D. Verloop. Tenslotte werden voorstellen tot wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement behandeld en aanvaard. Het belangrijkste punt was het opnemen in de statuten van de bepaling, dat voortaan tot beperkte bedragen en onder speciale voorwaar den blanco-credieten door de Raif feisen-Bank kunnen worden ver strekt. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U 'e- lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). WIJ kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Laatste Berichten RUSSISCHE ATOOMPROEF. Het Britse ministerie van defensie deelt mee, dat de Sow jet-Unie op 3 april weer een kernproef heeft ge nomen. Mollet wil meer stabiliteit De Franse premier Mollet heeft donderdag meegedeeld, dat hij zal streven naar nieuwe maatregelen om de stabiliteit van de Franse regerin gen te versterken. Hij verklaarde dit op een lunchbij- eenkomst van de Amerikaanse club te Parjjs. Gedurende de veertien maan den, die hij nu aan het bewind is, was hij zich voortdurend bewust geweest van een „gevoel van onzekerheid". Mollet was van oordeel, dat het op treden van de regering aanzienlijk krachtiger zou zyn, als de premier er zeker "an kon zijn, dat hij een be paalde tijd aan het bewind kon blij ven. Het was zijn plan om volgende week te trachten, van „de voornaam ste democratische politieke groepe ringen" goedkeuring te krijgen -'oor verscheidene eenvoudige regelingen, die er toe zouden kunnen bijdragen, dat de stabiliteit van de regering groter wordt. KATWIJK BEKENDMAKING Burgemeester en Wethoudei's van Katwijk maken bekend dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouw wet vergunning te ver lenen tot de bouw van een bedrijfs pand met dienstwoning aan de Rede- rjjstraat, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie A nr 13976. De eigenaren van de aangrenzen de en nabijgelegen gronden worden tot 12 april a.s. in de gelegenheid ge steld evertuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie) N00RDWIJK ZWIJNTJESJAGER INGEREKEND. De laatste weken kwam het gere geld voor. dat bromfietsen verdwe- die door de berijders onbeheerd op straat waren achtergelaten. Soms werden deze voertuigen, vaak min of meer beschadigd, op verschillende plaatsen in het dorp teruggevonden maar in enkele gevallen bleven de brommers helemaal weg. Zo kwam een inwoner van Noord- wij kerhout, die vorige week zijn bromfiets neerzette bij de ambachts- tekenschool tot de verbijsterende ont dekking, dat zijn karretje was ver dwenen. Dezelfde ervaring deed een ambte naar uit Leiden op met zijn zo goed als nieuwe Puch in de hal van „Royal". Hoewel de politie het verkeer met bromfietsen streng controleerde, was er aanvankelijk geen spoor van brommers of dader te ontdekken, doch men kreeg inmiddels de be schikking over het signalement van een jongeman, die op een der ont vreemde brommers zou rondtoeren. Toen deze knaap dezer dagen met de Puch ovet de Bronckhorststraat reed, had hij pech, want hij bromde pardoes in de armen van een naar hem zoekende politieman. Hij werd gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau. Het bleek een 17-jarige jongeman uit Noordwijk te zijn. Hij bekende beide bromfietsen te hebben wegge nomen en deze te hebben gebruikt om er op naar zijn werk te gaan. 's Avonds toerde hij in de omgeving op de brommers rond, en vertelde te gen vrienden en bekenden, iat hij ze te Katwijk had gehuurd. Een en ander moge nogmaals een waarschuwing zijn voor houders van bromfietsen om hun voertuig m niet onafgeslóten op of nabij de openbare weg achter te laten. DE ZEVEN PROVINCIëN VAN OEFENREIS TERUG. Hr. Ms. kruiser De Zeven Provin ciën, onder commando van kapitein ter zee baron A. N. de Vos van Steen- wijk is na een 11 januari jl. begon nen oefenreis in de Carabische wa- teren uit de West in de haven van Den Helder teruggekeerd. De com mandant smaldeel 5, commandeur L. Brouwer, die de oefenreis heeft mee gemaakt, verklaarde dat de reis suc cesvol is geweest en dat goede gege vens verk-egen zijn. Er kon worden geoefend met Amerikaanse eenheden onder gunstige omstandigheden, met veel faciliteiten o.a. oefeningen met allerlei soorten vliegtuigen, schieten op schijven, het uitvoeren van land- bombardementen en olieladen op zee met Amerikaanse marinetankers en bevoorraden. Er kon veel worden ge- i schoten, hetgeen op de Noordzee in verband met de scheepvaart niet mo gelijk is. Het vlagvertoon achtte de com mandant een belangrijk onderdeel van deze reis. De ontvangst op de Antillen, Venezuela en overal elders was buitengewoon prettig. Het schip vertrekt half mei naar Zweden voor het bezoek van H.M. de Koningin aan dat land. JUWELENDIEFSTAL IN ADAM. De 38-jarige goudsmid H. E. en de 44-jarige opkoper J. D., beiden uit Amsterdam, zijn als verdacht van resp. verduistering en heling, door de recherche te Amsterdam aange houden en voor de officier van justi tie geleid. De goudsmid deed eind vorig jaar aan het bureau Stadhou derskade aangifte, dat hij een gou den armband, bezet met briljanten ter waarde van f 9000. dip hij in re paratie had, miste. Of hij had de armband verloren, óf ze was hem ontrold, meende hij. Bij het onder zoek, dat de politie instelde, bleek, dat van verlies of zakkenrollerij geen sprake kon ziin. Toen later ook nog restanten goud en briljanten, van de armband afkomstig, te koop werden aangeboden, werd tot arrestatie van d«- goudsmid en van de opkoper over gegaan. Voorts zijn er bij de nolitie aan giften van juwelendipfstallen binnen, gekomen, waarvan de daders nog niet bekend ziin. In de nacht van op 4 april werden uit een slaeery in de Van Baerlestraat een pouden da mespolshorloge, bezet met diaman ten, een gouden schakelarmband een gouden sigarettenkoker en twee gou den damesringen gestolen. In een diamantslijperij, kantoorhondende in de Diamantbeurs, zy'n op 2 april 25 geslepen diamanten, ter waarde van 1250, ontvreemd1.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2