^eftzk^Sou/ta/ru i-»»s= I President Soekarno zelf formateur zakenkabinet Hafta ook nu niet van de partij Voorjaars courant KLM beschouwt luchtvaart- verdrag als partieel succes Canadese ambassadeur sprong 't raam uit Zebra s" bevorderen de veiligheid van Schiphol Ontspanning op Cyprus wordt merkbaar Engeland bezuinigt op z'n defensie Prins Philip draaide een rondje VRIJDAG 5 APRIL 1957 1 M J 3 "1 «Lp 48ste JAARGANG No. 14075 Directeur: c. m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN waarschuwt j Hoofdredacteur: L,. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Het schijnt in Djakarta inderdaad te gaan zoals men verwacht had: Soekarno heeft n.l. gisteravond bekend gemaakt dat hij een „extra-par lementair zakenkabinet op noodbasis" zal vormen. Leden van alle partijen die dit wensen, kunnen Li het kabinet worden opgenomen, zei de president. Men verwacht dat de plaatsvervangend minister van Financiën uit het vorige kabinet, dr. Djoeanda, premier zal worden. Djoeanda is een partij loos politicus. Soekarno deed zijn mededelingen na afloop van een bijeenkomst in zijn paleis met 74 politieke leiders en chefs van staven van de strijdkrach ten. Hij verklaarde dat de meerderheid van de aanwezigen bereid was in het kabinet zitting te nemen. Dr Djoeanda verwacht als premier HATTA WAS ER NIET BIJ. De voormalige vice-president van Indonesië, dr Moh. Hatta, was niet aanwezig op de bijeenkomst der par tijleiders, die door Soekarno donder dagavond was bijeengeroepen; wel bevonden zich daarbij de chefs van staven van de Indonesische weer macht. Moh. Hatta heeft er bij Soekarno meermalen op aangedrongen, dat deze zelf een kabinet zou vormen, doch alle leiders van de opstandige buitengewesten, zowel die van de godsdienstige partijen als de militai ren onder hen, hebben sterk aange drongen op herstel van de samen werking tussen Soekarno en Hatta, als een eerste voorwaarde om de talrijke politieke crises te boven te komen. Soekarno kondigde aan, bij het samenstellen van de nieuwe rege ringsvorm twee handelingen te zullen verrichten. In de eerste plaats zal hij optreden als formateur en als zoda nig de juiste lieden uitnodigen voor het bezetten van de juiste plaatsen. <Ten tweede zal hij als president, te vens opperbevelhebber der strijd krachten onder de staat van oorlog en beleg, deze mensen benoemen in het nieuwe kabinet. Moskou waarschuwt ook Nederland In een serie commentaren op de achtste jaardag van het Noordatlan- tisch Pact heeft radio-Moskou don derdagavond de Navo-Ianden gewaar schuwd, dat de Sowjet-Unie terug zou slaan, indien zij wordt aangeval len. De Nederlanders worden gewaar schuwd, dat de Sowjet-Unie, indien zij wordt aangevallen, „gedwongen zou zijn de meest doeltreffende maat regelen te nemen om de aanvaller een vernietigende slag toe te brengen en de militaire bases, van waaruit de aanval was ondernomen, te vernieti gen." „Eén bom op Soesterberg zou ge noeg zijn om Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele ge bied tussen deze steden weg te va gen", aldus de radio. In een waarschuwing aan de Brit ten wordt verklaard, dat de 1 leine en middelgrote landen, vooral die welke in West-Europa bij elkaar liggen, over hun gehele lengte en breedte hard kunnen worden getroffen." Het is een grote dwaling zelfs een ogen blik te denken, dat aanvallen met warmtekernwapens (zoals waterstof bommen) eenzijdig kunnen of zullen zijn." In een uitzending voor West-Duits- land zegt de radio, dat de levering van atoomwapens aan het Westduitse leger vele gevaren voor West-Duits- land met zich mee zou brengen. „In geval van een atoomoorlog zou West- Duitsland het voornaamste strijdto neel zijn. De logica van de oorlog eist, dat de vernietigendste slagen worden toegebracht juist op die plaatsen waar zich atoomwapens bevinden". RAADPLEEG VOOR UW INKOPEN ONZE DIE BIJ U IS THUISBEZORGD HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Ook communisten? Onder de politieke leiders, die donderdag door Soekarno ontvangen zijn, bevonden zich ook vier leden van de communistiesche partij. Politieke waarnemers geloven, dat de president zijn plan voor de vor ming van een zakenkabinet ook zal uitvoeren als de Mohammedaanse partijen weigeren aan de regering deel te nemen. Het zakenkabinet zal, doordat de staat van beleg van krftcht is, niet aan het parlement verant woordelijk -ijn. Een vooraanstaande Mohamme daanse leider verklaarde donderdag te menen, dat de Mohammedaanse partijen bij hun vroegere besluit zul len blijven om geen zitting te nemen in een regering, waarin communisten zijn opgenomen. heeft gezegd. Vorige week verklaar de Giuseppe nog, dat hij niets wist over de dood van zijn nicht. De rechtbank van Venetië, die thans te Rome een onderzoek instelt, heeft kennis genomen van de twee desbe treffende mededelingen, een open brief in alle Italiaanse bladen en een telegram aan de president van de rechtbank. De schrijver van de open brief, Menghini van ,,'I1 Messagero", drong er bij Giuseppe Montesi op aan „de waarheid te zeggen". De advocaat van Montesi, deelde mee, dat hij Menghini wegens smaad zal aanklagen. Het telegram, dat volgens de pre sident van dezelfde strekking is als de open brief, is verzonden door de Romeinse journalist Doddoli. Los Angeles geen „Lost Angeles" Wij, bij de K.L.M. beschouwen het resultaat van de tussen regeringsde legaties van de Verenigde Staten en van Nederland gevoerde onderhan delingen over een luchtvaartverdrag tussen beide landen als een partieel succes". Aldus heeft de president- directeur der K.LJVL, de heer I. A. Aller, gistermiddag op een in het hoofdkantoor van zijn maatschappij te 's-Gravenhage gehouden bijeen komst verklaard. Zoals gisteren gemeld is het de K.L.M. thans toegestaan twee nieu we lijnen te openen, n.l. Amsterdam MontrealHouston (Texas) en New YorkCurasao. In het verdrag is voorts nu opge nomen, dat het de K.L.M. is toege staan de lijnen AmsterdamNew York en Miami—Ouragao te vliegen De Nederlandse luchtvaartmaat schappij vloog al op deze lijnen, maar de toestemming daarvoor was niet vastgelegd in een luchtvaart- verdrag, zij geschiedde op basis van een voor de V.S. afgegeven vergun ning. Het is jammer, dat de K.L.M. nog Slachtoffer van heksenjacht" De Canadese ambassadeur in Egyp-4 te, Herbert Norman, is in een bui van diepe neerslachtigheid, als gevolg van in de Amerikaanse Senaat tegen hem uitgebrachte beschuldigingen, dat hij een conimunist zou zijn, van de acht ste verdieping van een gebouw in Cairo gesprongen. Hij was onmiddel lijk dood. In een briefje aan zijn vrouw schreef hij: „Ik kus je en vraag je, mij te vergeven". In een andere brief aan zijn vriend, de Zweedse gezant in Cairo, Brynolf Eng, (hij sprong uit diens kamer in de Zweedse legatie), zei hij: „Ik heb geen keuze. Ik kan niet leven zonder hoop". De dood van Norman heeft niet al leen onder de Canadezen in Cairo, maar ook in Ottawa grote bitterheid gewekt. In een verklaring van de Zweedse ambassade werd gezegd: „De heer Norman benam zich het le ven in een staat van diepe neerslach tigheid, klaarblijkelijkHils gevolg van de beschuldigingen, die drie weken geleden door de subcommissie voor de binnenlandse veiligheid van de Ame rikaanse Senaat werden uitgespro ken". Na dit incident zond de Canadese regering een bijzonder scherp protest naar Washington, waarin onder meer werd gezegd, dat in 1951 een onder zoek naar de betrouwbaarheid van Herbert Norman had uitgewezen, dat op hem niets was aan te merken. geen landingsrechten in Los Ange les heeft gekregen. De Nederlandse regering wenst echter zo spoedig mogelijk, op basis van het bepaalde in het nieuwe verdrag, nieuwe on derhandelingen te voeren met de V.S. teneinde die rechten alsnog te krijgen „Wij beschouwen Los Angeles be slist niet als „Lost Angeles" (ver loren Angelas), zo zeide de hjcer Aler. INSTEMMING OP NED. ANTILLEN Op de Nederlandse Antillen is het resultaat van de luchtvaart bespre kingen in Washington met instem ming begroet. Hoewel met de teleurstelling we gens het niet toekennen van lan dingsrechten in Lps Angeles kan be grijpen, hecht men grote waarde aan de verbinding New YorkCurasao. Een goede K.L.M.-verbinding tus sen de Ver. Staten en de Nederland se Antillen is iimmers van het groot ste belang voor de ontwikkeling van het toeristenverkeer, dat algemeen beschouwd wordt als de toekomstige tweede pijler, waarop de economie van de Nederlandse Antillen zal moeten rusten, zo merkte men don derdag in Willemstad op. De Australische defensie De Australische premier, Menzies, heeft donderdag ingrijpende wijzi gingen in de Australische defensiepo litiek aangekondigd. De Australische wapens zouden zo veel mogelijk aan de Amerikaanse aangepast worden, omdat het in een wereldoorlog voor Engeland moei lijk zou zijn een aanvoerweg naar Zuid-Oost-Azië te handhaven, zo ver klaarde Menzies in het Huis van Af gevaardigden. Derhalve was besloten 'n nauwe samenwerking van Austra lië met de Verenigde Staten op het gebied van vliegtuigen, artillerie en lichte wapens mogelijk te maken. Prins Philip van Engeland heeft tijdens zijn bezoek aan het hoofdkantoor van „de motor industry research association" te Nuneaton in het Engelse graafschap Warwickshire tweemaal een rit gemaakt in de nieuwe ZV, liter Jaguar XKSS, een auto die alleen bestemd is voor de export. Tijdens de eerste ronde over het circuit had de 35-jarige testchauffeur Norman Dewis de wagen met een snelheid van ruim 200 km p. u. voortgejaagd, daarna had de prins achter het stuur plaats genomen en maakte het rondje met een snelheid van ongeveer 160 km p. u. De foto geeft een beeld van de wagen waarin de prins heeft plaats genomen. Huisarrest voor bisschop opgeheven De noodmaatregelen op Cyprus zijn donderdag verzacht. Zo is de doodstraf voor alle schendingen van de noodmaatregelen afgeschaft, be halve voor het afschieten of dragen van een vuurwapen en het werpen van bommen met de opzet te doden of te verwonden. Voorts is bekend gemaakt, dat de bisschop van Ziitium en de secretaris van de etnarchische raad niet langer huisarrest hebben. Ook de noodbepalingen voor de pers zijn ingetrokken. De positie van de gedetineerden zal worden herzien om uit te maken wie op vrije voeten kan worden ge steld zonder dat de openbare rust en veiligheid gevaar lopen verstoord te worden. Vliegtuigen van de R.A.F., uitge rust met luidsprekerinstallatie, vlo gen donderdag boven de bergen van Cyprus om aan de Eoka-leden bekend te maken, dat aartsbisschop Makarios vrijgelaten is en dat de gouverneur vrijgeleide heeft aangeboden voor verzetslieden, die Cyprus willen ver laten. Tot op heden heeft nog geen enkele verzetsman zich gemeld. De bisschop van Kitium verklaarde donderdag, dat zijn vrijlating een aanwijzing is van de oprechtheid waarmee de Britse regering een op lossing van het vraagstuk-Cyprus zoekt. Hij hoopte dat aartsbisschop Makarios spoedig zal terugkeren cm met de Britten over de toekomst Vanaf maandag zullen de passagiers op Schiphol niet meer „zo maar" over het platform mogen lopen, als zij naar hun toestel gaan. Er zijn n.1. „zebra's" geschilderd, die de veUigheid op de drukke luchthaven zullen be vorderen. Op de foto zien we een groepje reizigers langs de nu nog natte „zebra's" naar hun toestel gaan. Na 1960 geen dienstplicht De Britse regering heeft gisteren meegedeeld dat zij de defensie-uitga ven voor 19571958 met 117 miljoen pond sterling zal verminderen. Bij het maken van de plannen, zoals die in het witboek voor defensie wer den uiteengezet, gaat men er vanuit dat er na 1960 geen dienstplichtigen meer zullen worden opgeroepen. De regering wil de strijdkrachten vóór 1962 geleidelijk inkrimpen tot een beroepsleger van 375.000 man, daarbij niet begrepen de troepen overzee (op het ogenblik ongeveer 60.000 man). In totaal zijn er nu ruim 700.000 man onder de wapenen. Engeland zal al zijn troepen uit Ko rea terugtrekken en zijn troepen in Lybië geleidelijk verminderen. Het Britse Rijnleger zal van 77.000 tot 64.000 man worden verminderd in de loop van de komende 23 maanden De gevechtswaarde van dit leger zal door nieuwe wapens worden vergroot Het aantal vliegtuigen van de twee de tactische luchtmacht in Duitsland zal tot de helft worden teruggebracht, maar enkele squadrons zullen met atoombommen worden uitgerust. Gebaseerd op raketten. Het gewijzigde programma is voor een belangrijk deel gegrond op de levering van geleide projectielen door de Verenigde Staten. De defensiebegroting voor 1957-'58 wordt thans geschat op 14.2 miljard gulden. Zij zou volgens de regering 17 miljard gulden hebben bedragen, indien het programma gebleven zou zijn, zoals het aanvankelijk vorig jaar was opgesteld. Er moest bezuinigd worden wegens de kosten die de expeditie tegen Egypte heeft meegebracht en wegens andere economische moeilijkheden. Van het totaal der staatsuitgaven wordt ongeveer een derde aan de ver dediging bes'eed. Het rapport zegt dal Engeland de laatste jaren een onevenredig groot deel van de westelijke verdediging heeft gedragen. Erkend moet worden, dat er op het ogenblik geen middel bestaat om het Britse volk afdoende tegen een atoomaanval te beschermen. De mi litaire plannen moeten dan ook ge richt zijn op het voorkomen van oor log en niet op het voorbereiden er van, zegt het witboek. Binnenstromende zeelucht Onder invloed van het hogc-druk- gebied boven het vasteland van Europa was ook gisteren het weer in ons land overwegend zonnig. In het noordoosten van Nederland liep de temperatuur plaatselijk op tot 19 graden. Aan de kust was het echter als gevolg van zeewind kouder met temperaturen van 11 a 12 graden. Intusseji ontwikkelt zich boven de Britse eilanden een nieuw hoge- drukgebied, hetgeen tot gevolg heeft, dat met winden tussen noord en oost koudere zeelucht met mist of be wolking op uitgebreidere schaal het land zal gaan binnenstromen. De temperaturen zullen dan ook mor gen overdag lager worden, vooral in het noorden van het land. In het zuidoosten van het land zal het hui dige weertype nog weinig verande ring ondergaan. van het eiland te onderhandelen. Hij zei voorts, dat hij zelf naar Athene zou willen gaan om met Makarios cnntact op te nemen als deze daar aankomt. Makarios. In Athene is donderdag officieel bekend gemaakt, dat het tankschip „Olympic Thunder", dat tot de vloot van de Griekse reder Onassis be hoort, opdracht heeft gekregen aarts bisschop Makarios van de Seychellen naar Madagascar te brengen. Va.i- daar zal de aartsbisschop naar Athene reizen, waar hij dinsdagavond wordt verwacht. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdag, opgemaakt te 11.15 uur). J KOUDER IN HET NOORDEN 2 Overwegend droog weer met in het noorden van het land van zee binnen drijvende be- 2 wolking of mist en lagere mid- 2 dagtemperaturen. In het zui- den van het land nog overwe- gend zonnig en weinig veran- 2 dering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. 6 April zon op 606; onder 19.24; maan op 9.42; onder 1.07. Hoogwaterstanden 6 April v.m. 6.55; n.m. 7.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer STOCKHOLM geheel bew. 8 C.' OSLO KOPENHAGEN mist 6 ABERDEEN geheel bew. 8 DUBLIN nevel 9 LONDEN zwaar bew. 9 AMSTERDAM mist 8 BRUSSEL mist 5 PARUS nevel 6 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE nevel 4 NICE geheel bew 14 BERLIJN onbewolkt 9 FRANKFORT half bew. 8 MüNCHEN onbewolkt 6 ZURICH nevel 7 GENèVE nevel 5 LOCARNO motregen 7 WENEN onbewolkt 7 INNSBRUCK nevel 4 ROME zwaar bew. 13 MALLORCA licht bew. Korreltje Goed gezegd is goed, maar goed ge daan is beter. De zaak-Montesi Twee Italiaanse journalisten heb ben donderdag de 32-jarige Giuseppe Montesi, oom van Wilma Montesi, er van beschuldigd meer te weten van Wilma's dood dan hij de rechtbank

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1