Staking in Engeland afgetast Het UNO-leger verlaat de Suez -kanaalzone Er wordt weer gewerkt De luchtvaartbesprekingen te Washington Organisatie voor internationale bijstand vergaderde Terreur tegen verzetstrijders in Hongarije hoe WOENSDAG 3 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 14073 Hoofdredacteur: U C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACOT 32 "Tilm Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.wM 2.55 p.mnd., ƒ150 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Teletoontjt* .5 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Om kortere verbindingen te krijgen Dulles verwacht snel antwoord van Egypte Het politieleger van de Ver. Naties zal binnenkort een begin maken met zijn terugtocht uit de Suezkanaalzone. Dit gebeurt omdat de bevelhebber, generaal Burns, de bevoorradingswegen wil verkorten, wordt in New York vernomen. Burns heeft voorgesteld de basis van het leger te verplaatsen van Aboe Soeweir naar Raffah in het uiterste zuiden van de strook van Gaza en de basis van de luchtmacht van Aboe Soeweir naar El Arisj. Na de verplaat sing van beide kampen zullen slechts kleine verbindingseenheden in Port Said en enkele andere plaatsen in de kanaalzone blijven. WAAR ZIJN WE AAN TOE? Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat hij in de komende 24 of 48 uur hoogstwaarschijnlijk zal weten of er serieuze vooruitzichten zijn op een bevredigende regeling met Egypte over het behéer van het Suezkanaal. Dan zal het Egyptische antwoord op de Amerikaanse nota naar aan leiding van het Egyptische memo randum wel binnen zijn. In die nota hebben de Verenigde Staten in antwoord op Nassers ont- v/erp-voorstellen voor de bedrijfs voering van het Suezkanaal er op gewezen dat die in overeenstemming behoort te zijn met de zes beginselen, die de Veiligheidsraad in oktober van het vorige jaar heeft aanvaard, en enige suggesties gedaan hoe zij daaraan zouden kunnen worden aan gepast. Dulles was van mening dat Egypte zioh nu gesteld ziet voor de keus een poging te doen het vertrouwen van de wereld inzake het Suezkanaal te herwinnen of dat na te laten. Van Egypte's beslissing hangt veel af, ook grotendeels Egypte's eigen toekomst, aldus Dulles. Hoe de zaak ook zou mogen lopen, het lag volgens Dulles in ieder ge val niet in de bedoeling van de Ame rikaanse regering druk op Egypte te gaan oefenen in de vorm van mili taire dreigementen of dreiging met boycot van het Suezkanaal. DE OPLOSSING VAN CASEY. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casey, heeft dinsdag in het Huis van Afge vaardigden te Canberra een uit vijf punten bestaand plan ter regeling van de vraagstukken van het Mid den-Oosten ontvouwd. Deze punten zijn: 1) De Arabieren en de Israëliërs moeten beloven, dat zij zich zullen onthouden van oorlogsdaden. 2) Op daarvoor geschikte punten langs de Israëlische grenzen moeten gedemilitariseerde zónes worden in gesteld, te bezetten door strijdkrach ten van de V. N. 3) Het recht van Israël om te be staan moet worden erkend, evenals het recht van dit land op vrije vaart door de Straat van Tiran en het Suezkanaal. 4) Er moet naar gestreefd worden, de Palestijnse vluchtelingen een nieu we woonplaats te verschaffen. 5) Door middel van openbare wer ken, in het bijzonder op het gebied van bevloeiing, moet er toe worden bijgedragen het vluchtelingenvraag stuk op te lossen. Tornado teisterde Dallas in Texas De Amerikaanse stad Dallas in Texas is dinsdag door een tornado getroffen. Er zouden veel gewonden j zijn. Een tweede tornado trof het plaatsje Melissa, 65 km. ten noorden van Dallas, dat in 1921 door een wer velstorm geheel verwoest werd. Het aantal doden in Dallas is tot acht gestegen en het aantal gewon den tot meer dan 400. Onder de do den bevinden zich vier kinderen. Er zijn ook veel kinderen gewond. De twee wervelstormen troffen vervolgens Zuid-Oklahoma, waar ten minste vier mensen de dood vonden. Er is veel schade aangericht. Een aanzienlijk aantal houten huizen in Dallas is weggevaagd. Bomen werden ontworteld en auto's omvergewaaid. Elektriciteitskabels braken. Het weerbureau van de stad Okla homa meldde, dat de toren van een radiostation omver was gewaaid. Mayflower II te water niet in haar element 7 Vandaag beslissing? |-Ne£ S3". echter vast aan landingsrechten in De Amerikaanse minister van Bui-1 Los Angeles en zou daarvoor zelfs tenlandse Zaken, Dulles, heeft gis teren op een persconferentie ver klaard, dat er moeilijkheden gerezen zijn bij de luchtvaartbesprekingen tussen Nederlandse en Amerikaanse delegaties. Dulles voegde hieraan toe, dat hij de hoop niet had opgegeven, dat deze moeilijkheden tijdens ver dere besprekingen opgelost zouden kunnen worden. Vandaag zullen de delegaties weer bijeenkomen. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hoopte men dat dit de laatste bij- by eenkomst zou kunnen zijn. Zoals bekend, zijn de onderhande lingen vrijdag vastgelopen. In Wash ington is intussen bekend geworden, dat de Amerikanen bereid zijn twee van de wensen van de K.L.M., name lijk landingsrechten in Houston en doortrekking van de lijn Amsterdam de landingsrechten in Houston en Miami willen laten schieten. De Nederlandse delegatie staat op het standpunt, dat ons land zonder deelneming van de K.L.M. aan het verkeer op de Amerikaanse westkust een tweede-rangs luchtvaartnatie zal worden; Sleutel van het Midden-Oosten MEN SPREEKT VOORTDUREND over de „problemen" van het Midden-Oosten, welke haast onoplos bare puzzles zijn geworden. Maar een oplossing voor deze problemen is he lemaal niet moeilijk. De Australische minister van buitenlandse zaken Casey heeft er een gevonden; zij be staat uit vijf punten en men kan haar elders op deze pagina vinden. Een keurig voorstel, dat slechts één bezwaar heeft, n.l. dat de betrokken partijen er niet aan willen. Het gaat er niet om, of de 0 voorstellen redelijk zijn,; de oplossing der Midden-Oosten problemen is uitsluitend een kwestie van macht. Nasser weet nu, dat geen macht ter wereld hem het Suez-ka- naal afhandig kan maken, zodat hij alle denkbeelden, die in feite of sym bolisch het beheer van het kanaal in ternationaal willen maken, met een gerust geweten onder de tafel kan zwaaien. Hij praat er niet eens meer over. En als Casey dan voorstelt, dat Israëls recht op vrije vaart in de Straat van Tiran en het Suez-kanaal moet worden erkend, heeft de Egyp tische dictator daar niet meer dan een smalend glimlachje voor over. Wie zal hem daartoe dwingen? Amerika zal het misschien kunnen wanneer het n.l. bereid is om samen met Engeland een flink bedrag dis ponibel te stellen voor de aanleg en instandhouding van oliepijpleidingen naar de Middellandse Zee, waardoor het transport via het Suez-kanaal overbodig wordt. Daarmee komt men Nasser in z'n portemonnaie, want de tankschepen vormden tot nu toe het merendeel van de geregelde passan ten en om de moneten is het Nasser tenslotte begonnen. Nu is dat wel een aardag plan, maar de vraag is of het zelfs Amerika niet te duur wordt. Want als men die pijpleidingen uitsluitend over Israë lisch grondgebied zou aanleggen, is men aangewezen op de haven van Eilat en dat de Golf van Akaba en de Straat van Tiran moeilijkheden kunnen opleveren, weet men nu wel. Bovendien kan men met z'n klompen aanvoelen, dat de Arabieren zo'n Is raëlische pijpleiding niet „nemen" en derhalve de leidingen over Arabisch gebied gaan saboteren. -*an moet hun welwillendheid weer gekocht worden met de nodige dollars en ze zullen zich geducht laten betalen, wetende, dat het Westen hun olie broodnodig heeft. Men kan ook Israël vermijden en pijpleidingen aanleggen buiten de onbetrouwbare gebieden om naar Turkije. Of er kunnen supertank schepen ingelegd worden, waarvoor een tochtje om de Kaap een peule schilletje is. Maar dat alles kost geld en het is nu maar de vraag: wat is sterker, de machtsbegeerte van de één of Je dollars van de ander. Hier ligt de sleutel van de oplossing van de Mid- den-Oosten-problemen. Het doet ons rechtsgevoel niet aan genaam aan, maar wij zijn nog ver verwijderd van het ideaal, dat de we reld naar recht en bilijkheid gere geerd zal worden. Zonder tastbaar resultaat De anderhalf miljoen stakers in de Britse metaalindustrie en de 200.000 op de scheepswerven hebben van hun vakbonden opdracht gekregen morgen het werk te hervatten. De leiders van de veertig vakbonden hebben dit be sluit genomen in afwachting van het resultaat van een regeringsonderzoek naar de looneisen. Toen het nieuws bekend werd, ont stonden buiten de vergaderzaal hand tastelijkheden. „Jullie hebben ons verraden, jullie hebben ons verkocht!", schreeuwden honderden stakers hun vakbondss- leiders toe. De politie moest de vak bondsleiders een veilige aftocht ver zekeren. In hun stormachtige vergadering hadden de afgevaardigden met 710.177 tegen 449.162 stakersstemmen besloten weer-aan het werk te gaan. De resolutie, die werd ingediend door Harry Brotherton van scheepsbouwers, en William Carron van de fabrieksarbeiders, werd zo ge formuleerd dat de mogelijkheid open. blijft weer te gaan staken indien de arbeiders het niet eens zijn met de bevindingen van de twee door de regering ingestelde raden van onder zoek. Het onderzoek naar het arbeidsge schil zou vandaag beginnen. De ar beiders eisen tien procent loonsver hoging. Men schat dat de weerstandskassen van de bonden sedert het begin van de staking ruim zestig miljoen gul- den aan stakingsgelden hebben uit gekeerd. De stakers hebben ongeveer 250 miljoen gulden aan loon gederfd. De werkgevers zeggen, dat het niet te schatten is, hoeveel de staking hun aan stilstand in de produktie en ge miste opdrachten heeft gekost. De staking op de scheepswerven begon zeventien dagen geleden. Zij legde het werk aan driehonderd in aanbouw zijnde schepen stil. Tien dagen geleden begonnen de fabrieksarbeiders een sneeuwbaJsta- king. Men verwachtte, dat net ko mende weekeinde niet minder d'an drie miljoen fabrieksarbeiders het werk zouden hebben neergelegd. De aanbeveling om de stakingen te beëindigen werd gistermiddag gedaan cp een besloten vergadering van het dagelijks bestuur van het verbond van vakverenigingen. Daarop hebben de leiders van de veertig tot het ver bond behorende vakverenigingen be sloten dit advies op te volgen. Dit Is het fijn-gebeeldhouwde kopje van een jeugdige Egyptische Farao, - die naar men aanneemt, 4500 jaar geleden moet hebben geleefd dat door de West-Duitse archeoloog Hans Stock, professor in de Egyptologie aan de universiteit van München en directeur van het Duitse archeologi sche instituut in Cairo bij Giseh is opgegraven. De kop van donker groene steen is bijna volkomen gaaf op geringe beschadigingen aan de wenkbrauwen en het linkeroor na. Prof. Stock heeft verklaard te gelo ven, dat de kop behoord heeft bij een standbeeld van koning Userkaf, de eerste Farao die de zonnegod aan bad, of, maar dat is minder waar schijnlijk, bij een beeld van diens broer Sahuri. Dinsdagmiddag werd in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam een openbare vergadering ge houden van „Novib" Nederlandse organisatie voor internationale bijstand waarin een zestigtal Neder landse organisaties van allerlei geestelijke en maatschappelijke signatuur-zitting hebben, onder leiding van de algemeen voorzitter, Z.K.H. Prins Bernhard. Op de foto ziet men enkelte bestuursleden tijdens de rede van Z.K.H. de Prins. V.l.n.r.: prof. dr. ir. E. de Vries, voorzitter, Z.K.H. Prins Bernhard, de heer H. Oosterhuis, vice- voorzitter, en de heer J. Eggink, secretaris. Dinsdagochtend is in de haven van Brixham de Mayflower II. de copie van het schip waarmee eertijds de Pilgrimfathers naar Amerika voeren, te water gelaten. Nadat het schip het droogdok had verlaten, maakte het slag zij naar stuurboord, zoals de foto laat zien. Duizenden gevangenen Kolonel Laszlo Matyas, die onlangs is ontslagen als chef van de A.V.H., de Hongaarse geheime politie, is door de Russen gearresteerd. Zijn opvol ger, de stalinist Guyla Horvath, is een meedogenloze terreur-actie be gonnen tegen de Hongaarse verzets strijders, die de oktober-revolutie ondergronds voortzetten. Dit hebben naar Oostenrijk ge vluchte leden van de A.V.H. meege deeld in een interview met het Ween- se dagblad Der Kurier. Volgens de gevluchte Hongaren worden in de straten van Boeaapest elke nacht gemiddeld vijf leden van de geheime politie vermoord. Zij ver telden verder, dat generaal Pal Ma- leter, de held van de oktober-opstand, in de grote gevangenis in Boedapest uren achtereen ondervraagd en ge marteld wordt. De gevluchte A.V.H.-mannen schat ten, dat sedert november ongeveer 17.000 Hongaarse anti-communisten door de regering-Kadar in de gevan genis zijn geworpen. Zij zeiden, dat het aantal arrestaties en terechtstel lingen in werkelijkheid veel groter is dan het aantal, dat officieel is be kendgemaakt. Een Hongaarse vluchteling is ver dwenen met foto's van 800 bewoners van het vluchtelingenkamp te Haid in Opper-Oostenrijk. De kampleiding had de vluchteling in dienst genomen om foto's van alle kampbewoners te nemen voor identificatiepapieren. Toen het werk gereed was, verdween de fotograaf, met medeneming van de foto's. Men vreest te doen gehad te hebben met een lid van de Hon gaarse geheime politie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina'l wordt Droog weer Van Portugal tot Scandinavië strekt zich een gebied van hoge druk uit, dat het weer hier te lande thans geheel beheerst. Het zwaartepunt van dit hogedrukgebied bevindt zich ten zuiden van ons land, vandaar dat de zwakke wind geleidelijk naar noord tot noordwest is gekrompen. De af gelopen nacht bracht deze wind voch tige lucht van de Noordzee met mi3t en wolkenvelden het westen en zui den van het land binnen. Verwacht wordt, dat de wind de eerstkomende 24 uur naar zuidelijke richtingen zal gaan draaien, waar door de aanvoer van vochtige zee lucht tot staan komt. Er 'zullen flinke opklaringen voorkomen en de regen kansen zijn zeer klein. Boven Duitsland bevindt zich in de hogere luchtlagen een storing, die daar gisteren voornamelijk in het ge bied tussen Kassei en Leipzig regen en onweer bracht. In het zeegebied ten zuiden van IJsland is een diepe depressie aan gekomen. Deze stuurt thans voch tige subtropische luchtmassa's naar de Britse eilanden. Aan de Engelse ziuidkust valt hieruit plaatselijk een beetje motregen. het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG EN DROOG. Droog weer met vannacht en morgenochtend plaatselijk mist, daarna bijna overal zonnig, Wei nig wind. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen. 4 April zon op 6.11; onder 19.20; maan op 7.59; onder Hoogwaterstanden 4 April v.m. 5.40; n.m. 6. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 2 C. OSLO zwaar bewolkt 1 KOPENHAGEN onbewolkt 5 ABERDEEN nevel 8 DUBLIN zwaar bewolkt 10 LONDEN mist 6 AMSTERDAM mist 2 BRUSSEL nevel 5 PARIJS nevel 5 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE onbewolkt 9 BERLIJN nevel 9 FRANKFORT zwaar bew. 7 MUNCHEN nevel 2 ZURICH mist 4 GENEVE nevel 3 LOCARNO licht bew. 3 WENEN regen 9 INNSBRUCK nevel 5 ROME regen 10 MALLORCA onbewolkt 9 Korreltje Snelle raad doet zelden baat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1