kiest de ^Jzijde, kiest de ^Jnige RANG J> Conflict bij de mijnen Het meisje Mijnwerkers besluiten tot langzaamaanactie visie op televisie De tandartsen en de ziekenfondsen Aantal faillissementen neemt langzaam toe MAANDAG 1 APRIL 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 5 EEN PRODUCT VAN DE PCI N G FA 8 RIE K EN MET INGANG VAN VANDAAG DE 1200 AFDELINGSBESTUURDERS van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond, zijn zondagmorgen in buitengewone vergadering in Kerkrade bijeen geweest, en hebben met algemene stemmen het advies van het hoofdbestuur van de bond aanvaard om met ingang van 1 april 1957 prestatie naar loon tc leveren. De voorzitter van de bond, F. Dohmen, ver klaarde dat deze actie, die in samenwerking met de katholieke vereniging van mijnambtenaren wordt gevoerd, zal duren tot de mijndirecties een bevredigend antwoord hebben gegeven op de voorstellen tot verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden die beide organisaties in januari en februari hebben ingediend. De kath. mijnwerkersbond zal thans ook de verkorting van de arbeidsweek voor bovengrondse arbeiders opnieuw aan de orde stellen. De Nederlandse Kath. Mijnwerkers bond telt ruim 30.000 leden onder de 50.000 boven- en ondergrondse mijn werkers in Limburg. De katholieke vereniging van mijnbeambten, die zich bij deze' aictie heeft aangesloten, telt 5000 leden. De Kath. Mijnwer kersbond eist een aanwezigheidspre mie zowel voor de ondergrondse als bovengrondss arbeiders. Daarnaast wordt een vakantietoeslag geëist en een verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Verwacht wordt dat door deze actie de kolenprod-uk- tie reeds de eerste dagen met 40 tot 50 procent zal dalen. Het Uit en thuisprogramma van de NCRV is er echt een voor de huiskamer. Goos Kamphuis weet er echt televisie van te maken door de kijkers aan hun trekken te laten ko men. Zo was het ook j.l. zaterdag met de uitvoering in Hoofddorp. Het uit genodigde schoolhoofd uit de plaats zelf, kreeg in de op het scherm ge brachte huiskamer bezoek van maar liefst vier jeugdvriendinnen, en een oud-vlieger in de zaal zag zich gecon fronteerd met vijf vroegere collega's. De verrassing van al dat weerzien vormde wel een va nde hoogtepunten. De VPRO is deze week niet minder dan twee keer aan de beurt. Heden, maandag, is het programma van meer populair-wetenschappelijke aard; donderdag zijn de nummers iets populairder; we komen er nader op terug. Het is intussen bekend, dat de VPRO, ofschoon de kleinste van de vijf meedingende Omroepen, bij de vervaardiging van het t.v.-program- ma naar de top streeft. De quiz treft men uiteraard ook in de t.v.-programma's van het bui tenland. België heeft een quiz-master en ook West-Duitsland. Bij onze oos terburen hebben we al meer dan eens kennis gemaakt met de befaam de Kuhlenkampf, zondagavond kon den we de capaciteiten ervaren van Horst Uihse, die optrad in Luwigs- hafen. Onder de titel „Wer will nochmal" hebben ook de Nederland se kijkers genoegen kunnen beleven. Het filmprogramma van dins dagavond begint met de Engelse do cumentaire „De nieuwe gravin van Glyndebourne", het verhaal van een Amerikaanse toerist, die op 'n opera festival in Engeland is verzeild ge raakt. De film, die eerst verleden jaar is opgenomen, is voortreffelijk ge maakt en bevat verrassende elemen ten, die we nochtans niet voortijdig zullen onthullen. Verder wordt ge draaid een schokkend document uit de dagen van het hakenkruis. De film heet dan ook „The twisted Cross"; haar Amerikaanse samenstellers heb. ben niet geaarzeld, nog niet eerder vertoonde beelden p te nemen die het afschuwelijk karakter van het nazisme aantonen. Ook de neutrale bond In een te Sittard gehouden ver gadering vain de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf, zijn de grieven besproken die onder de bo ven- en ondergrondse mijnwerkers leven. De Algemene Bond verklaarde zich bereid met de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond samen te werken, doch hierop heeft de heer F. Dohmen, voorzitter van de r.-k. Mijnwerkers Bond te Kerkrade reeds bij voorbaat geantwoord dit niet te willen doen. Verklaring van de mijndirecties Naar aanleiding van de resolutie, aangenomen in de besturenconferen- tie van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond te Kerkrade, wordt door de mijndirecties het volgende meegedeeld. Van de voorstellen met betrekking tot de loon- en secundaire arbeids voorwaarden van het mijnpersoneel, ingediend door verschillende vakor ganisaties, heeft de mijnindustrieraad in haar vergadering van 18 februari jl. kennis genomen. Naar aanleiding hiervan is aan het secretariaat van de mijnindustrieraad opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de lonen en secundaire arbeidsvoor waarden, welke gelden voor verge lijkbare arbeid in andere industrieën, zowel in Limburg als in de rest van het land. Uit dit onderzoek zal blijken, of de gestelde eisen redelijk zijn. De werkgevers hebben him volle mede werking toegezegd, opdat dit onder zoek op snelle en objectieve wijze zal kunnen verlopen. In de mijnindustrieraadvergadering van zaterdag jl. hebben de werk gevers met nadruk verklaard, dat naar aanleiding van de uitkomsten van dit onderzoek door hen mede werking zal worden verleend aan ver betering van lonen en secundaire ar beidsvoorwaarden, indien deze niet mnistens gelijkwaardig zouden zijn aan de voorwaarden voor werkers in vergelijkbare arbeid in andere in dustrieën. De werkgevers zijn van mening, dat zij geen besluiten kun nen nemen, vooruitlopend op de re sultaten van dit onderzoek. MINISTERS OVERLEGGEN De mijnindustrieraad heeft van de minister van economische zaken de uitnodiging ontvangen om op dins dag 2 april met hem en de minister van sociale zaken en volksgezondheid te spreken speciaal over de arbeids tijdverkorting in de mijnindustrie. Mede in verhand met dit onderhoud zijn de besprekingen van de mijn industrieraad over de arbeidsvoor waarden, die zaterdag zijn begonnen, opgeschort. Zij zullen na de bespre king met de ministers worden voort gezet. Werkstudenten naar Oostenrijk voor Vluchtelingen- woningbouw Zaterdagavond is van het centraal station te Amsterdam de eerste van twaalf studentengroepen naar Oos tenrijk vertrokken om gedurende 14 dagen te gaan werken in een studen tenwerkkamp nabij Linz ten behoeve van de vluchtelingenwoningbouw. De groep bestaat uit veertig stu denten, die uitgeleide werden gedaan door mr C. Brouwer, vertegenwoor diger van de hoge commissaris voor de vluchtelingen in Nederland. Mr. Brouwer prees het initiatief dat uit het Nederlandse studentenleven is voortgekomen. Hij noemde de wo ningbouw het meest vitale punt in de zorg voor de talloze vluchtelingen in Oostenrijk. De studenten hopen 100 woningen af te leveren. Het studentenkamp, dat onder auspiciën staat van de Neder landse studentenvereniging voor we reldrechtsorde, wordt mogelijk ge maakt door het Admiraal de Ruyter- fonds, dat financiële steun verleent. De tweede groep studenten zal 13 april a.s. naar Linz vertrekken Op het centraal station waren o rr.. aan wezig prof. dr W. H. Gispen, rector- magnificus van de vrije universiteit en mr F. H. Tunnissen, directeur van het Unesco-centrum in Nederland. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde be treurt het dat in de afgelopen week geen uitzicht is geopend op een voor alle partijen bevredigende oplossing in het meningsverschil met de zie kenfondsen. Van maandag 1 april af gaan de tandartsen dus voort met de behan deling van ziekenfondsverzekerden, doch slechts op basis van rechtstreek se betaling per behandeling aan de tandarts. De kosten hiervoor worden in rekening gebracht volgens een lan delijk tarief, dat door de Ned. Mij ter bevordering der tandheelkunde werd vastgesteld. Van het inmiddels gepubliceerde Vrijdag en zaterdag is in Breda een eerste informele samenkomst gehou den tussen de programmastaven van de Vlaamse en de Nederlandse tele visie. Deze ontmoeting, die werd geopend door mr H. J. Reinink, directeur-ge neraal van de kunsten en buiten landse culturele betrekkingen van hét ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, stelde de deelne mers in de gelegenheid, verscheiden- programma's en programma-ideeën uitvoerig te 'bespreken. Besloten werd de wederzijdse in formatie zo groot mogelijk te maken, onder andere door uitwisseling van teksten en programma-ideeën. Voorts werd voorgesteld zo spoedig mogelijk enkele Vlaams-Nederlandse werk- commissies te benoemen ter verwe zenlijking van een nauwere concrete programmauitwisseling. De Vlaamse televisie nodigde de Nederlandse te. levisiemedewerkers uit tot een soort, gelijke bijeenkomst, die begin vol gend jaar in België zal worden ge houden. bericht, dat de ziekenfondsen de be talingen van verzekerden zelfs niet gedeeltelijk zullen restitueren, heb ben de tandartsen met teleurstelling kennis genomen. Zij vragen overigens af, in hoeverre onder Nederlands recht in een dergelijke houding kan worden volhard, wanneer de verze kerde aan zijn verplichting om pre mie te betalen, heeft voldaan. Voorts wekt het bevreemding, dat de ziekenfondsen de verzekerden in overweging geven zelf te beoordelen of het inroepen van tandheelkundige hulp onder deze omstandigheden dringend noodzakelijk is. De beoor deling van de vraag, of tandheelkun dige hulp al dan niet noodzakelijk is, ligt immers geheel in het medische vlak. Het besluit van de Ned. Mij. tot be vordering der tandheelkunde, de be staande regeling met de ziekenfonds- organisaties niet op dezelfde voet voort te zetten, is na rijp beraad ge nomen en nadat reeds eind 1956 ook aan de bevoegde instanties van de overheid werd te kennen gegeven, dat de onderhandelingen terzake dreigden vast te lopen. De maatschap pij is thans van mening, dat met de laatste voorstellen aan de zieken fondsorganisaties de uiterste grens van goede wil is bereikt. Met een nog verder toegeven aan de druk van de ziekenfondsorganisaties, is uit me disch oogpunt bezien het belang van de verzekerden niet meer gediend. Van de tendenz om de tandheel kundige behandelingen in een te snel tempo te doen geschieden, zou in de eerste plaats de patiënt de dupe wor den. Immers, het gevaar wordt niet denkbeeldig geacht, dat de kwaliteit van de tandheelkundige hulp eronder gaat lijden en deze misstand acht de maatschappij volstrekt onverant woord. Bij een oplossing van het con flict zal de deugdelijkheid van de tandheelkundige hulp in elk geval voorwaarde moeten blijven". IN HET BLAUW door FRANK PERRY Winfield had intussen een verkla ring van zijn handelwijze bedacht, die afdoende scheen. Hij veinsde eerlijke verontwaardiging. „Als ik er niet geweest was, zou Tyler nu dood zijn. Het was zijn ge luk, dat ik wakker werd en de gas- lucht rook". Winfield nam geen notitie van haar. „Ik was opgesloten in de slaap kamer", vervolgde hij. „Die heeft maar één deur en daarvoor staat Tyler's slaapbank. Ik zou de kamer niet kunnen verlaten zonder hem te wekken. Tet was Tyler's taak, me hier te houden", legde hij ongedul dig uit. „Je denkt toch zeker niet, dat hij de deur zou hebben laten openstaan, opdat ik kon wegwandelen, wel?" „We zullen afwachten, wat Tim te vertellen heeft", antwoordde zy koel. „Best, wacht maar af", antwoord de Winfield. „Maar ik kan je nu al wel zeggen Tyler weet van niets. Naar mijn mening heeft de een of ander geprobeerd ons allebei te ver moorden. Maar mijn deur was dicht en hij kon die niet openen zonder Tyler te wekken. „Ik weet niet, hoe lang er al gas ontsnapt was toen ik wakker werd. Ik riep Tyler. Hij gaf geen antwoord en toen opende ik de deur. De wo ning stond vol gas. Ik opende de vensters en keek naar buiten. „Een man liep langs het trottoir, hij bleef staan en keek naar boven, naar onze ramen, verbeeld ik me. Zodra ik de gaskraan had gesloten en me overtuigd had, dat Tyler vei lig was, schoot ik in de kleren en trachtte hem te volgen". „Hoe kon dat, nadat er zoveel tijd verlopen was?", Vroeg Eva nog twij felend". „Ik meende, dat ik hem de dro gisterij op de hoek zag binnengaan", legde Winfield uit. „Er is ook iemand geweest om sigaren te kopen, maar de bediende kende, hem niet en ik kon geen spoor van hem ontdekken". Hij vroe'g zich af, of Eva Bryan wist hoe lang hij was weggeweest Misschien was ze pas gekomen. In dat geval kon hij beweren, dat hij maar een ogenblikje was wegge weest. Doch haar volgende woorden sloegen zijn hoop de bodem in. „En heb je toen naar een half uurtje rondgewandeld?", klonk het spottend. „Ik heb geïnformeerd bij de garage en de taxistandplaats aan het eind van de straat", gaf Winfield ten ant woord. „Je denkt toch zeker niet, dat ik hier kalm zal blijven zitten nadat iemand geprobeerd heeft me te vermoorden?" Als ze de ware toedracht maar niet vermoedde! Al zijn moeite was verfeefs, wanneer ze wisten, dat hij Joyce gered had. „Ik weet het al!", riep Eva Bryan met plotseinge overtuiging. Haar ronde gezichtje werd strak. Winfied verstijfde van schrik, voordat ze er verbitterd aan toe voegde: „De Tsaar heeft het gedaan! Ik geloof, dat hij ons allemaal zou ver moorden en zichzelf te redden, zelfs mij. Hij is bang". Meteen riep „Nu weet ik, wie de Tsaar is!", haar stem klonk schril en wraakzuchtig- „Stil!", waarschuwde Winfield „Men zal je horen". Ze balde de vuisten. De Tsaar deed het". MINISTER HELDERS HALF MEI NAAR NIEUW GUINEA. De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal is na een verblijf van 5)* week in ons land zondagmiddag met het KLM-vlieg- tuig „Electron" naar Biak vertrokken. In een interview met een A.N.P.- redacteur op Schiphol deelde dr Van Baal mede, dat het toekomstig beleid ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea in het middelpunt van de be sprekingen tussen de minister van Zaken Overzee en hem had gestaan. De verschillende vraagstukken zijn op intensieve wijze behandeld. Zeer belangrijk achtte de gouverneur het feit, dat minister Helders half mei naar Nieuw Guinea komt voor een verblijf van ongeveer een maand. Ter plaatse zal de minister kennis kunnen maken met de zeer gevarieerde pro blemen. Na het bezoek van minister Helders zal in augustus van dit jaar een parlementaire missie naar Neder lands Nieuw Guinea gaan. Na afscheid van zijn familie te heb ben genomen, stapte dr Van Baal in het vliegtuig met als laatste groet: „Voor het eerst in tien jaar heb ik de bomen in Nederland weer groen zien worden". Tengevolge van hevige koude zijn van een groep van zes Duitse bergbeklimmers twee personen omge- kom bij een toch naar de top van de Breithorn, een ruim vierduizend meter hoge berg bij Zermatt. Het aantal faillissementen, dat in februari jl. werd uitgesproken, heeft een belangrijke stijging te zien gege ven in vergelijking met de overeen komstige maand van het vorige jaar Tenopzichte van de eerste maand van 1957 viel een kleine toeneming van het aantal faillissementen te consta teren. Zo werden in februari in totaal 113 faillissementen uitgesproken, tegern 105 in januari en 68 in februari 1956. Het totaal aan tal faillissementen, dat in de eerste maanden van dit jaar werd uitgesproken, kwam daarmee op 218, tegen 182 in de eerste twee maanden van 1956. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. beliep het aantal faillis sementen in de provincie Noord-Hol land (excl. Amsterdam) in februari 13 (v.m. 12; v.j. 9), Amsterdam 19 (17; 7), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 10 (3; 6), Den Haag 7 (9; 6), Rotterdam 11 (4; 4), Utrecht 8 (3, 3), Gelderland 5 (14; 7), Noord-Brabant 15 (7; 10), Lim burg 11 (8, 8), Zeeland 3 (7; 0), Friesland 6 (7; 1), Groningen 1 (1; 2), Drente 1 (4; 0) en Overijsel 4 8; 4). Het totaal aantal definitief ver leende surséances van betaling be droeg in de maan februari 3, tegen 8 in januari en 2 in februari 1956. In de eerste twee maanden van dit jaar beliep het aantal definitief verleende surséances van betaling 11 (v.j. 8). Diamanten kapper van vorstenhoofden Vandaag herdenkt de heer A. Olt- hof in Amsterdam het feit dat hij zes tig jaar geleden als 14-jarige jongen in het kappervak begon. In de loop van deze zestig jaren heeft de heer Olthof het genoegen mogen smaken vele hoofden van vorstelijke personen te kappen niet alleen van prinses Wilhelmina, die veelvuldig van zijn diensten heeft ge bruik gemaakt, maar ook b.v. van ko ningin Elisabeth van België, prinses Hermine, de tweede vrouw van ex- keizer Wilhelm, en de dochter van de Negus van Ethiopië. De heer Olthof heeft voorts baan brekend werk verricht ten behoeve van het vakonderwijs hier te lande en is oprichter van de dameskappers- groep „Marcel". Het aantal voorlopig verleende sur séances van betaling kwam in fe- buari uit op 14 (v.m. 5; v.j. 8) en in de eerste twee maanden van dit jaar op 19 (v.j. 13). Het aantal verlengin. gen van surséance van betaling in de maand februari bedroeg 2 (1; 1) en in de periode januari-fabruari 3 (1). TONEELZAAL IN WOONWAGENKAMP. Zaterdagmiddag is in een besloten king. een nieuwe toneelzaal voor het Maastrichtse woonwagenkamp in gebruik gesteld. Deze toneelzaal is aangebouwd aan het bestaande ont spanningsgebouw. De leider van het kamp, pater J. J. Belt, was tot deze uitbreiding in .staat gesteld door een gift van ƒ25.000 van een Amster damse familie. Nadat de deken van Maastricht, mgr M. Jenneskens, de nieuwbouw had ingezegend, en pater Belt een toelichting had gegeven op de bete kenis van de uitbreiding, hebben mgr Jenneskens en loco-burgemeester G. Gijbeis hun waardering uitgesproken over de voortvarende uitbreiding van het kamp. De kinderen van de kampbewoners voerden in de nieuwe toneelruimte een jeugdoperette uit. Hierbij waren onder meer aanwezig mej. M. Mastboom uit 's-Gravenhage, van de afdeling onderzoek en maat schappelijk opbouwwerk van het de partement van maatschappelijk werk en de heer H. G. Simons, hoofd van het kantoor Limburg van genoemd ministerie. VERKEERSAGENT RAAKTE TUSSEN TWEE TRAMS BEKNELD Bij het regelen van het zeer drukke verkeer in de Jonker Fransstraat te Rotterdam, is vrijdagavond een 32- jarige agent vam politie tussen de wagens van twee trams bekneld ge raakt. Met een hersenschudding en een hoofdwond is hij opgenomen in het ziekenhuis Coolsingel. De agent gaf over een zijde van de weg het verkeer vrij en plaatste zich dwars over de weg, op het mo ment, dat in volle vaart een tramstel van lijn 15 op hem toe kwam rijden. Van de andere zijde kwam ook een tram. De agent raakte tussen de wa gens bekneld. Een halve eeuw MULO-examens Herdenking te Utrecht Vanmiddag is in een te Utrecht daartoe gehouden bijeenkomst bet vijftigjarig bestaan herdacht van het examen-M.U.L.O. De voorzitter van het M.U.L.O.-verband, de heer J, G. Jansens uit Groningen, gaf hier een korte schets van het ontstaan en de groei van dit examen, dat gesticht is en georganiseerd wordt door de drie verenigingen, die daarvoor rijks subsidie genieten (de verenigingen voor openbaar-, christelijk- en r.-k.- M.U.L.O.). Aan dit in 1907 te Utrecht inge steld gecoördineerd examen namen in dat eerste jaar 37 kandidaten deel. In 1920 was het aantal deelnemers aan het jaarlijks examen reeds 2050 en verwacht wordt dat in 1957 het aantal deelnemers de dertigduizend zal overschrijden. De eerste van de velen, die op de bijeenkomst het bestuur kwamen ge lukwensen, was de heer B. J. A. Stoopman. Deze getuigde namens de minister van O. K. en W.. als voor zitter van rijksgecommitteerden en ook namens het college van hoofd inspecteurs van het L.O. van de grote erkentelijkheid, die vijftig jaar Mulo afdwingt. De waardering van maat schappelijke zijde is in niet geringe mate het gevolg van de unieke op zet en vormgeving van het M.U.L.O.. examen, dat noch staats-, noch schoolexamen is en uitgaande van particuliere verenigingen een objec tiviteit waarborgt, die aan het Mulo examen zijn algemene aanzien heeft gegeven, aldus de heer Stoopman. Voor de derde maal binnen betrek kelijk korte tijd is gisteravond brand uitgebroken in de chemische fabriek n.v. Echfa aan de haven te Enschede. De beiden vorige malen was de brand aangestoken door een pyromaan. De brand van gisteravond heeft voor de fabriek een schade van ver moedelijk enige honderdduizenden guldens en heeft ongeveer de helft van het bedrijf in de as gelegd. De brandweer van Enschede werd gewaarschuwd door voorbijgangers, die bij de fabriek rook bespeurden. Het duurde echter geruime tijd voor de brandweer de vuurhaard gevon den had, mede door de geweldige rookontwikkeling. Op een gegeven ogenblik laaiden de vlammen door het dak en kreeg het vuur vrij spel. De brandweer, die later assistentie kreeg van de brandweer van Hen gelo, concentreerde zich toen op een der vleugels van het bedrijf, die ech ter 't vuur werd door de felle wind aangewakkerd weldra geheel in brand stond. Ook de daar aanwezige stoffen, voornamelijk verpakkings materiaal en cartonnageartikelen, gaven gretig voedsel aan het vuur, dat kort daarop oversloeg naar het hoofdgebouw. Hier werd een aantal kantoren, een laboratorium en de produktieafdeling van het bedrijf verwoest. Omstreeks half elf was de brandweer, die het vuur met onge veer 20 stralen bestreed, de brand meester. Toen bleek, dat een gedeel te van de kantoren en het magazijn, waar een groot aantal goederen stond opgeslagen. voor vernietiging was gespaard. Het nablussen duurt nog voort. De Franse luitenant Pierre-Hen- ri Perin, die in oktober j.l. in Zuid- Marokko door gewapende benden werd ontvoerd, is vrijdag, gezond en wel, door de Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, prins Moe- lai Hassan, in het gebouw van de Franse ambassade te Rabat gebracht. Prins Hassan, de oudste zooii van sultan Ben Joessef, verklaarde dat de bendeleden prins Perin hadden wil len „uitwisselen", doch dat zij gehoor hadden gegeven aan het verzoek van de sultan, om hem weer op vrije voe ten te stellen. „Wie is de Tsaar?" Ze keek hem eensklaps wantrou wend aan, nog niet geheel van zijn onschuld overtuigd. „Het was stom van me om het niet eerder te ra den", zei ze bitter. Vertel het me", drong Winfield aan. „We moeten elkaar zien te hel pen". Als hy de gevangeneming van deze gevaarlijke misdadiger kon be werkstelligen, zou hij zich ruim- schoorts beloond achten voor al wat hij had doorgemaakt. Eva schudde het hoofd. Hij kon zien, dat haar gedachten elders wa ren. Ze huiverde in de konde nacht lucht, die door de open venster bin nenwoei. Eerst moet ik er met Tom over spreken". Als hoorde hij, dat hii geroepen werd. begon de man op de divan te bewegen en zuchtte. „Hij komt al by", zei Winfield. Eva Bryan vloog naar hem toe en schudde hem. „Tim! Tim! Word wakker, jongen! Tim, hoor je me niet?" Winfield las de bezorgdheid op haar gezicht en begreep, dat ze van Tim Tyler hield, voor zover ze van 'pmanrl kon houden. Was het Tyler, die dokter Nichols vermoord had? Had Eva Bryan hem erbij geholpen? Tyler sloeg nu de ogen op en vroeg verward: „Wat is er gebeurd?" „Er mankeert je niets, Tim", zei Eva Bryan kalmerend. „Luister, lie veling, iemand heeft je willen ver moorden, is hier binnengekomen en heeft de gaskraan opengedraaid ter wijl je sliep. Dat moet de Tsaar ge daan hebben!" Winfield was blij, dat Tyler het uit haar mond hoorde, haar zou hij geloven. Winfield verlangde vurig, het vertrouwen van dit tweetal te winnen. Tegen Tyler zei hij. „Ik vermoed, dat de Tsaar nu op mij ook wel nij dig zal zijn, omdat ik je gered heb". Tyler knikte, nog steels versuft, maar weerlegde deze verklaring niet. Hij ging overeind zitten en drukte de handen tegen zijn klop pende slapen. „De Tsaar is een duivel", siste hij ttussen de tanden. „Als ik het hem maar betaald kon zetten. Maar hoe zou ik dat kunnen? Hij zit daar in het donker, en ziet elke beweging, die ik maak". „Als ik hem niet het eerste raakte zou hij mij doden. Waarschijnlijk zou hij dat toch wel. Hij zou me neerleg? kon trel „Neen, neen, luister", zei Eva. „Er is een manier.. Ze wierp een wantrouwige blik op Winfield. „Ga in de kamer, ik moet met Tim spre ken". Er bleef Winfield niets anders over dan te gehoorzamen. Hij sloot de slaapkamerdeur en luisterde aan het sleutelgat. Maar het tweetal sprak fluisterend, hij hoorde niets. Doch hij wist, dat ze overlegden hoe zij zich op de Tsaar konden wreken. Hij vroeg zich af wat er gebeuren zou, nu hij de onderdanen van de Tsaar tegen hem had opgehitst. Zou deze namaaktsaar, evenals de echte, bij de revolutie het leven verliezen? HOOFDSTUK XX. EEN NIEUWE UITWEG. Winfield stond op, maakte licht en schreef een briefje aan Joyce. Lieve Joyce, Nu weet ik. waarom ik de blau we Chrysant heb bewaard. Het was omdat ik je op het eerste ge zicht liefkreeg, die dag dat ik je in de gang ontmoette. Ik geloof, dat ik toen al voelde dat je bang voor ietö was en je wilde helpen. Dat was voor mij het begin van deze nachtmerrie, maar nu ik je teruggevonden heb kan niets me meer schelen zolang j(j veilig bent.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5