m MILITAIRE OPSTAND UITGEBROKEN OP ZUID-SUMATRA I OPSTAND in een opstand Een breuk tussen de rebellen OVERSTE BARLIAN KWAM TUSSENBEIDE Boodschap van aartsbisschop Makarios Haarlemse bloemenmeisjes gaan Londen iets zeggen Amerika noemt Nassers voorstellen onredelijk SteCöidóeSoWtwü MAANDAG 1 APRIL 1957 48ste JAARGANG No. 1407! Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: u C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 tot een breuk tussen de rebellen heeft geleid. Overste Barlian, de militaire commandant van het gebied, die op 9 maart het burgerlijk bestuur had overgenomen, heeft zondagavond bekendgemaakt, dat hij een poging van een aantal officieren „om tegen de militaire hiërchie in te gaan", heeft verijdeld. Hij verklaarde dat de opstandige officieren uit Palembang. de hoofdstad van Zuid-Sumatra, zijn gevlucht. Een woordvoerder van de In donesische generale staf noemde de opstand „een militaire crisis, waarbij troepenbewegingen betrokken zijn". Hij verklaarde dat de toestand kriiiek geworden was na optreden „in gevechtsformatie" van het tweede militaire commando, dat onlangs het bestuur van Zuid-Sumatra had overgenomen. Volgens het militaire hoofdkwartier in Djakarta was opgetreden om een verergering van de toestand te voorkomen. uur in de avond tot half zes in de ochtend ingesteld. Een woordvoerder van het militair districtscommando in Palembang heeft verklaard, dat Bar lian de officieren heeft gevraagd zich bij hem te melden, teneinde „ongun stige omstandigheden" te voorkomen. Barlian verzocht de politie met klem behulpzaam te zijn bij het her stel van orde en wet. Verder heeft Op last van de generale staf in Djakarta is de verbinding die vlieg tuigen van de Garoeda met' Palem bang onderhouden, afgesneden. Ko lonel Jani, plaatsvervangend chef staf van het Indonesische leger, is naar Palembang vertrokken. Radio-Palembang heeft meegedeeld dat het gaat om een geschil binnen het leger over president Soekarno's dagorder van 28 maart, waarin sol daten werden aangemaand de disci pline te bewaren en hun orders op te volgen. De radio zei, dat een aantal offi cieren zaterdagavond in Palembang een reeks onverantwoordelijke maat regelen hadden genomen en besloten hadden in te gaan tegen de militaire bevelen. Om bloedvergieten te voor komen, kwam commandant Barlian tussenbeide. Barlian neemt maatregelen Barlian heeft zijn troepen gecon signeerd en een uitgaansklok van 10 Russischer dan ooit teruggekeerd De Hongaarse premier Janos Ka- dar is gisteren per vliegtuig uit Rus land in Boedapest teruggekeerd. Kadar zei, dat de belangrijkste ta ken voor de toekomst zijn: meer waakzaamheid tegen de klassevijand en vernietiging van de tegenrevolu- tionaire elementen. Andere doelen zijn: versterking van de communistische partij, ver- alle dagbladen die in zijn bevelsge- bied worden gepubliceerd. Over de twee majoors die de rebel lie schijnen te hebben aangevoerd, Suhartono en Tsjukur, is in Djakarta niets bekend. Boelganin schreef Deense premier Maarschalk Boelganin heeft in een brief, welke h?j vrijdag j.l. aan pre mier Hansen heeft gezonden, Dene marken gewaarschuwd, geen toestem ming te verlenen -oor de legering van met atoomwapens uitgeruste Ameri kaanse -enheden. De Sowj et-premier zegt in zijn boodschap, waarvan de inhoud zater dag te Kopenhag'-i- is bekendgemaakt, dat een groot deel van het Deense grondgebied, nl. Groenland, al een militaire basis van de V.S. is. Door het stationeren van atoomwapens in Denemarken zelf zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin van zelfsprekend ook door de tegenpartij atoomwapens zullen worden gebruikt, hij een strenge censuur bevolen op volkomen te worden vernietigd. Geen verband tussen Cyprus en Navo De „Daily Mail" publiceert vandaag een speciale boodschar van aartsbis schop Makarios, waarin wordt gezegd dat hij na i Londen kor./ „om zijn opvatting over het Cyprische vraag stuk in bijzonderheden bekend te ma ken". De aartsbisschop zegt v-orts in de- ze boodschap: „Ik ben van mening, dat dt. eerste stap van d^ Britse rege ring het verzoek om rechtstreeks on derhandelingen tussen haar en het Cyprische volk moet zijn. Slechts na de opheffing van de noodtoestand op Cyprus zal er een gunstige sfeer voor dergelijke onderhandelingen ontstaan. Het voorstel om het Cyprische vraag stuk naar de N.ivo te verwijzen en binnen het verband van deze organi satie te zoeken naar een aanvaardba re oplossing van de geschillen tussen de regeringen van Griekenland, Tur- hoging van de levensstandaard door rr*"J SSteti/3oe?rd°i^n"HetnIlï..^1o/eheent ging, en nauwere aansluiting bij de andere „socialistische" landen tegen aanvallen van de imperialisten. Zijn gehoor op het vliegveld ap plaudisseerde, toen Kadar zei, dat de in Hongarije gelegerde Sowjet-troe- pen „onze nationale onafhankelijk heid en veiligheid verdedigen en zul len blijven zolang dat nodig is". De buitenlandse hulp. Naar in doorgaans betrouwbare diplomatieke kringen te Boedapest verluidt, heeft het Hongaarse minis terie van buitenlandse zaken een aantal westelijke gezantschappen verzocht, geen hulppakketten meer te geven aan Hongaren, omdat alleen het internationale Roode Kruis en het Hongaarse Roode Kruis daartoe bevoegd zijn. 1 Het ministerie zou dit hebben la ten weten in een nota aan de gezant schappen van de Ver. Staten, Frank rijk, Engeland, Italië, België en an dere landen. verbreden van de kloof in plaats van die te overbruggen, het vraagstuk in gewikkelder maken. Bovendien is het Ontvoerde vrouw vermoord Een detachement van het Perzische leger heeft in de woestijnen van Zuid- oost-Perzië, op ongeveer 16 km van de plaats, w .ar de vorige week de bende van de bandiet "»ad Sjah een Amerikaans gezelschap overviel, me vrouw Anita Carroll dood aangetrof fen. Haar lichaam vertoonde schot en steekwonden. Men vermoedt, dat de ontvoerders, in het nauw gebracht door de achter volgers, zich van de vrouw hebben ontdaan. De Perzische regering heeft toegezegd, niets onbeproefd te zullen laten om de rovers te vangen. i AARTSBISSCHOP MAKARIOS. Cyprische vraagstuk geen geschil tus sen drie landen, maar in hoofdzaak een geschil tussen Groot-Brittanië en Cyprus. Cyprus is geen „niemandsland". Het is van zijn bewoners en er bestaat geen besluit, zonder hun toestemming genomen, dat hen kan binden." Athene verzoend met Londen. De Griekse ambassadeur te Londen, Mostras, is zondag per vliegtuig in de Britse hoofdstad aangekomen na af wezigheid van eer. jaar. Een jaar ge leden werd de ambassadeur terugge trokken uit pr ttest tegen de deporta tie van aartsbisschop Makarios van Cyprus. Vliegen duurder De Internationaal Air Traffic As sociation (LATA), waarin alle grote luchtvaartmaatschappijen van de we reld zijn verenigd, heeft besloten, de tarieven in het Noordatlantisch ge bied met vijf procent te verhogen. Zaterdagmiddag zijn een twintigtal Haarlemse bloemenmeisjes naar Londen vertrokken om de opening van het bloembollenscizoen aan te kondigen en om de Lon denaren een groet van het Nederlandse volk te brengen. Met veel gewuif vertrokken de meisjes vanuit Haarlem zoals de foto laat zien. Lawine op Hokkaido Reddingsbrigaden zijn zondag op zoek gegaan naar veertig arbeiders, die na 'n ilawine op 't Japanse eHand Hokkaido worden vermist. Dertig an deren, van wie er vijftien waren ge wond, wisten zich in veiligheid te brengen. Vier lijken zijn reeds geborgen. Vermoed wordt, dat de lawine is ont staan door het doen springen van rot sen. De arbeiders waren namelijk be zig met de aanleg van een weg in een bergachtig gebied. Aanrijding te Borne Eén dode Gisternacht omstreeks kwart over één zijn bij een botsing tussen een taxi uit Hengelo en een personen auto op de Rondweg te Borne één persoon gedood, één zeer ernstig gewond, twee personen zwaar ge wond en zeven min of meer ern stig gewond. De taxi, bestuurd door de 29-jarige J. H. ter B .uit Hengelo, reed op de Rondweg, toen van een nabij gelegen boerderij de personenauto, bestuurd door de 24-jarige monteur J. G. J. Konink, naderde en vlak voor ae taxi de weg overstak. De auto's kon den elkaar niet meer ontwijken, en de botsing die volgde was zo hevig, dat de personenauto kantelde en op het dak 30 meter over de wejg schoof. De 24-jarige monteur werd in zorg wekkende toestand naar het zieken huis vervoerd; zijn ouders, het echt paar Konink, waarvan de man over leed, de weduwe Leurink-Kuipers uit Borne, die zwaar werd gewond en het echtpaar Pots uit Hengelo, even als mevr. K minder ernstig gewond. In de taxi bevonden zich de be stuurder, de 29-jarige J. H. ter Beek en de echtparen Van Kleef en Thijs-1 Zaterdamiddag werd bij de graftom- sen allen uit Hengelo, waarvan de bc van Michiel Adrz. de Ruyter in de heer T. zwaar werd gewond. De J Nieuwe Kerk te Amsterdam een overige inzittenden van de taxi wer-1 krans gelegd door de afdeling Am- den minder ernstig gewond. j sterdam van het Veteranen Legioen Veteranenlegioen eert Admiraal De Ruyter Nederland. Op de foto ziet men de voorzitter van de afdeling Amster dam, de heer P. J. Koops en de heer E. J. K. Cleuver, die namens de ve teranen de krans plaatsten. Suez-kanaal buiten de politiek President Nassers voorstellen in zake de Egyptische exploitatie van het Suezkanaal worden onbevredi gend en onredelijk genoemd in het antwoord van het „State Depart ment" op het desbetreffende memo randum van president Nasser, dat de Amerikaanse ambassadeur in Egyp te, Raymond Hare, tijdens het week einde aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken Fawzi heeft overhandigd. Het Amerikaanse ant woord zou ruimte overlaten voor on derhandelingen met Egypte tenzij president Nasser de deur hiervoor dicht gooit en zijn plan laat uitvoe ren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken drukt er in zijn antwoord zyn misnoegen over uit, dat de ontwerpvoorstellen van Egyp te in strijd zyn met de westelijke voorstellen voor een oplossing op korte termijn van het geschil om het Suezkanaal. Amerika zal de zes grondbeginse len voor de exploitatie van het ka naal, die door de Veiligheidsraad in oktober van het vorig jaar zijn aan vaard, blyven steunen. Het belang rijkste grondbeginsel is, dat de ex ploitatie van het kanaal „geïsoleerd moet worden van de politiek van welk land dan ook", aldus het Ame rikaanse antwoord. Egypte ging aan vankelijk met deze grondslagen ak koord maar noemde ze later, met het oog op de Brits-Franse interventie in het gebied van het Suezkanaal, ongeldig. In het memorandum van predient Nasser worden ze volledig genegeerd. In de verklaring wordt er voorts op gewezen, dat president Nassers voorstel om de kanaalgelden door de Egyptische kanaalautoriteit te la ten innen in strijd is m£t het voor stel van de vier mogendheden. Vol- In Barcelona zijn zaterdag een Franschman, een Belg en twee Span jaarden gearresteerd nadat een klei ne bom in een tram was ontploft. Volgens in Madrid ontvangen be richten heeft de ontploffing geen slachtoffers geëist en slechts geringe schade 'veroorzaakt. De „Cunard White Star Line", de eigenaresse van de „Queen Mariy", heeft in het weekeinde besloten dat de „Queen Mary" Cherbourg zal bin nenlopen. Zulks in verband met de stakingen. Vier speciale treinen zullen 1 150 passagiers voor Engeland naar de haven van Calais brengen. gens dit voorstel moet de helft van de kanaalgelden in bewaring blijven bij de wereldbank en de rest aan Egypte worden uitbetaald om de kos. ten van de exploitatie van het kanaal te bestrijden, totdat er een blijvende oplossing voor het vraagstuk is ge vonden. Israël niet door het Suezkanaal. President Nasser heeft tegenover een groep Amerikaanse hoofdredac teuren verklaard, dat Egypte zich er tegen zal verzetten, dat Israëlische schepen door het Suezkanaal varen, zolang het vraagstuk van de Arabi sche vluchtelingen niet is geregeld. De Israëlische schepen zouden door het kanaal mogen varen, als deze vluchtelingen „hun eigendommen, rechten en land terugkrijgen". De president noemde dit probleem „dringender dan dat van de Hongaar, se vluchtelingen". Naar zijn mening is de kwestie van de vaart van Is raëlische schepen door het Suezka naal verbonden aan het vluchtelinr genvraagstuk. „Wij willen deze kwes ties als één geheel oplossen", aldus het Egyptische staatshoofd. Hij ver klaarde voorts, dat Egypte een krach, tig leger moet opbouwen om het hoofd te bieden aan de „Israëlische dreiging". Maart sloeg alle records De zojuist geëindigde maand maart is aldus het K.N.M.I., de warmste se dert het begin der waarnemingen in 1706. De gemiddelde temperatuur be droeg De Bilt 8,4 graden Celsius, dat is 0,4 graden hoger dan die van maart 1750, welke tot nu to: de warm ste maand maart kon worden ge noemd. De afgelopen maand had een ge middelde temperatuur, die ongeveer normaal is voor april. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 116 te gen 133 normaal. De hoeveelheid re gen was overal groter dan normaal. Hier en daar is zelfs het dubbele van de normale hoeveelheid gevallen. Oostelijke wind Gedurende het weekeinde werd het weer in West- en Noord-Europa bij na overal beheerst door een krach tig hogedrukgebied boven Scandina vië. Oostelijke winden voerden be trekkelijk koude en vochtige lucht uit Duitsland en het Oostzeegebied naar het westen. In deze lucht bevon den zich uitgestrekte wolkenvelden. In ons land kwamen zondag in hoofd zaak ten zuiden van de grote rivieren echter ook opklaringen voor, maan dagmorgen breidden deze zich over het hele land uit. De hoofdkern van een depressiege. bied op de oceaan verplaatste zich de laatste dagen langzaam naar de om geving van de zuidpunt van Groen land. Een stuk ervan trok echter over de Golf van Biscaye naar Frgmkrijk, hetgeen langs de Franse westkust en in Zuidwest-Engeland nogal wat regen veroorzaakte. Dit storingsgebied zal zich langzaam ver der over Frankrijk uitbreiden, maar tegelijkertijd in betekenis afnemen. In ons land zullen ook de komen de 24 uur de oostelijke winden aanhouden en de regenkansen blij ven zeer klein. Dit nummer bestaat uit 10 pagina') HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond j tot dinsdagavond. Opgemaaki j te 11.15 uur). DROOG WEER Wolkenvelden, maar plaatse- lijk ook opklaringen. Droog weer. Overwegend matige oos telijke wind. Weinig verande- i ring in temperatuur. 2 April zon op 6.16; onder 19.17; maan op 6.50; onder 22.00. Hoogwaterstanden 2 April v.m. 4.40; n.m. 4.55. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA onb.ew. 2 C. onbew. —1 mist 1 motregen 6 regen 8 zwaar bew. 8 geheel bew. 5 mist 5 half bew. 4 regen 12 half bew. 4 geheel bew. 13 nevel 3 nevel 3 geheel bew. 2 nevel 2 geheel bew. 9 zwaar bew. 6 nevel 5 nevel H zwaar bew. 15 Korreltje He4 schoonste voorrecht van edele ka rakters is, dat ze het gemene nooit le ren begrijpen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1