BERTUS VOORTMAN DIENDE DRIE GENERATIES VAN VLIET Lang debat over verhoging van minimumprijzen Veertig jaar geleden kwam prof. E. van Slogteren in de Bollenstreek 15e Internationale Slagersvaktentoonstelling VRIJDAG 29 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Gouden jubileum te Hazerswoude Actief. In het verenigingsleven was hij ook een geziene figuur. Vooral in het jeugdleven was hü actief: in de Gere formeerde Jongelingsvereniging er in' de „reciteerclub", waar hij in het debat een gevreesde tegenstander werd. Ook in het improviseren was hij een ster en vele bruiloften en ju bilea heeft hij als minstreel met zijn gedichten opgevrolijkt. Op sociaal terrein bewoog hij zich evenzeer: hij was tweede voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Christelijke landarbeidersbond, twee de voorzitter van het C.N.V. en lid van de raad van beheer van de bi bliotheek. „Hij bediende de pomp bij brandweer en was sneleter in de hooi bouw", vult de heer Van Vliet sr aan Hoewel hy~ëigenlijk al tier. jaar ge leden gepensioneerd is, heeft Bertus het nog steeds naar zijn zin op de boerderij en iedere morgen om zeven uur is hij present. „Je kunt er je klokje op gelijk zetten". Op maandag, 1 april a.s. is het feest op de boerderij. De familie Van Vliet wil zijn dankbaarheid uiten in een hulde, „zo mooi als het maar kan". Des middags van 3 tot 4 uur is er een receptie, waarop alle dirbaren, vrien VOORSCHOTEN Eerste H. Mis pater Kooloos Op zondag Laetare 31 maart a.s zal de eerwaarde Frater Th. Kooloos Montfortaan in het Scholastikaat te Oirschot 'de H. Priesterwijding ont vangen. Op de Eerste Paasdag zal de Neo- mist om tien uur in de parochiekerk den, kennissen en belangstellenden I Maria Middelares van alle genaden Bertus met dit bijzondere jubileum (Haagse Schouw, Voorschoten) zijn kunnen complimenteren. Plechtige H. Mis opdragen. Van boerderij niet weg te slaan „Toen ik hier veertig jaar was, vroegen de mensen me al, of ik nog niet ging rusten, maar als de wereld blijft draaien als ie nu doet, dan leg ik mijn werk nog lang niet neer". Bertus Voortman, op 1 april a.s. j vijftig jaar werknemer in het vee teeltbedrijf van de familie Van Vliet te Hazerswoude, zit voor ons aan ta fel, naast zijn baas en samen halen ae herinneringen op aan de afgelopen halve eeuw. Veertien jaar oud was Bertus, toen sijn vader stierf. Hij was juist van school gekomen •n het mocht een geluk heten, dat iemand in het bestuur van de „werk verschaffing" hem gunstig .gezind was, want nu mocht hij houtjes ko men hakken, waanpee hij drie en •en halve gulden per week verdiende. Later verdiende hij drie kwartjes per dag als waterdrager bij de stoom- dorsmachines. Hij moest daarvoor da gelijks heen en terug naar de Haar lemmermeer lopen. Toen hij goed vijftien jaar was, kwam hij bij de heer Van Vliet, de grootvader van zijn huidige werkge ver. Hij ging toen wekelijks met vier gulden naar huis. De mensen zeiden verwonderd: „Als nu zulke snotjon gens al vier gulden gaan verdienen, waar gaan we dan naar toe?" Vier gulden was inderdaad zoveel, dat moeder Voortman de Diaconie ging bedanken voor de verleende bijstand. Ze kon van Bertus' loontje leven. Na zeven jaar stierf de boer. Het bedrijf ging over op de zoon, de heer J. J. van Vliet. Nieuwe meesters, nieuwe wetten: Bertus ging tien gulden in de week verdienen. Vier en dertig jaar heeft hij in de beste verstandhouding met de nieu we baas samengewerkt. Natuurlijk waren er wel eens onenigheidjes tweemaal liepen die zo hoog op, dat zijn baas Bertus bijna van het erf af sloeg. „Maar wegjagen hielp niet" en de volgende morgen om half vier vond de baas zijn knecht weer onder de koeien. Hij heeft toen maar niet meer geprobeerd hem weg te krijgen. Bertus trouwde intussen en dat maakt iemand nog weer honkvaster. „Keihard". Ziekten vermochten niet, Bertus „er onder" te krijgen: zover Bertus en zijn vroegere werkgever samen kunnen nagaan, is hij maar drie keer Voor ons bezoek moest Bertus eerst de stal aanvegen. V.l.n.r.: de heer R. C. van Vliet, Bertus en Jantje bij zijn grootvader, de heer J. J. van Vliet. (Foto: „De Leidse Courant"). Luilekkerland Bertus Voortman vindt, dat er een halve eeuw wel veel ver anderd is. Hij is er nog steeds trots op, dat zijn moeder ging bedanken voor de bijstand van de diaconie. Is het wonder, dat hij schertsend over de wijze, waarop men tegenwoordig „niets- doend" geld kan verdienen, zegt: „Als ik 's maandags wakker word, heb ik alleen al veertig gulden verdiend: 27 van de A.O.W., 5 van de Raad van Arbeid, 7 van het land en tuinbouwpensioenfonds en 1 van de sociale wetgeving ziek geweest. Eens bij storm zou de kap van de hooiberg lager gezet wor den en tijdens dat karweitje vloog de slinger van de takel. Voortman kreeg het ding tegen het hoofd en ging te gen de grond. Toen hij twee uur in een stoel had gezeten, stapte hij op en zei: „Ik denk dat ik het maar weer ga proberenTwee jaar heeft hij lopen slingeren. Ook een trap van een paard heeft hij overleefd. Een andere keer, toen hij de stal bijna schoon had en een kruiwagen zand zou omstorten, viel de zware kar terug, precies op Bertus' kouse voeten. Doodsbleek kwam hij het huis binnen strompelen waar hij zonder veel woorden met een nijptang een 'kleine operatieve ingreep heeft ge daan. Niet alleen op het gebied van de landarbeid heeft de familie Van Vliet veel aan Bertus te danken. Hij leerde graag en volgde een tijdlang lessen in het handelsrekenen bij de school meester. Duit$ leerde hij zichzelf en hij kon het op den duur even vlot lezen als het Nederlands. Hierdoor vonden de kinderen een waardevolle hulp in hem als ze moeilijkheden hadden met hun huiswerk: hij over hoorde hen zelfs de katechismua. Bertus, die als arme jongen bij de familie Van Vliet kwam, bezat begrip voor geld en voor het beheer ervan en zo kwam het, dat hij later zijn baas verschillende malen heeft kun nen bijspringen. „DE NARCIS" KWAM BIJEEN Woorden, wóórden, een stortvloed van woorden! Ruim anderhalf uur nadat de voor zitter van „De Narcis", de heer Th. de Vroomen, het punt verhoging binnen landse minimumprijzen aan de orde had gesteld, waren de H.H. Parle mentariërs nog steeds aan het woord en zag er het eventjes naar uit, dat de eigenaar van de Lissese „Nachtegaal" gistermiddag haastig naar het politie- LEIDEN Eerste H. Mis pater Gottenbos Zondag a.s. zal frater Siegward Gottenbos, Minderbroeder, in d< kloosterkerk van de paters Francis canen te Weert de H. Priesterwijding ontvangen. Op tweede Paasdag zal de neomist in de parochiekerk Van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph (Herensin gel) te Leiden zijn plechtige H. Mis opdragen om 9.30 uur v.m. Een plechtig danklof wordt gehou den te 5 uur nam. bureau zou moeten om een nachtper missie. Toen zette de heer De Vroo men echter een punt achter de debat ten en de betogen. Er was nl. een be stuursvoorstel om de prijzen van de trompetten te brengen op 8.voor »cnen, op 5.50 voor de tweeën, en 3.50 voor de drieën. Voor groot- kleinkronige narcissen en andere variëteiten zou men de prijzen resp. op 5.50, 4.en 2.50 willen stel len. De heer De Boer had al in het begin betoogd, dat deze prijzen niet juist waren. Hij stelde voor de prij zen te stellen op 90 van de produk- tiekosten en deze kosten zou men kunnen lezen uit het L.E.I.-rapport, dat straks in mei zal verschijnen. Het bestuursvoorstel kon er op geen stukken na komen. Het voorstel De Boer behaalde 100 van de 120 stem men. De heer De Vroomen had er in zijn openingswoord op gewezen, dat het zeer zelden in de geschiedenis van het bollenvak was voorgekomen, dat narcissen zo vroeg bloeien. Het zachte weer in geheel Europa bracht echter met .ich mee, dat de bloemen- prijzen overal slecht waren en de af nemers maakten een allesbehalve best voorjaar. Speciaal in Engeland, waar de broeiers al heel vroeg de concurrentie kregen van de buiten- narcissen die op Cornwall groeien, is veel geld verloren. Of de vroege bloei van invloed op de groei zal zijn, zal afhangen van het weer in de komende maanden. Na enkele vrij onbelangrijke pun ten te hebben behandeld sneed men dan de prijzenkwestie aan, waarover men uitvoerig van gedachten wissel de. Men zal de uitspraak van de verga dering ter kennis brengen van het Produktschap. Aan het slot werden nog enkele mededelingen gedaan over de nieuwe ziekte, die in de nar- cissencultuur nog al schade aanricht: de aantasting door tarsonemus, een mijt. De kwekers werd nadrukkelijk aangeraden alle adviezen van de keu ringsdienst op te volgen, teneinde het kwaad in do kiem te kunnen smoren. Bioloog van wereldformaat t Was in 1916Nederland had alle reden dankbaar te zijn, dat men uit de oorlogsellende was gebleven. Maar de vaderlandse bollenkwekers voerden in dat jaar een felle strijd, die men op alle fronten dreigde te verliezen: de strijd tegen het narcis- senaaltje. Die plaag had zo'n grote omvang aangenomen, dat de cultuur met ondergang werd bedreigd. Honderden roeden bollen Waren de moeite van het rooien nauwelijks waard en het leek er op, dat de nar- cissenkwekers wel een ander beroep zouden kunnen zoeken. In het voorjaar van het volgend jaar om precies te zijn: elf april 1917 sloeg een jong bioloog in een 'okalen van de Lissese tuinbouw school aan de Heer-weg zijn tenten op. Een dertig-jarige luitenant, die al plannen had gemaakt naar Indië te gaan. Die man was dr E. van Slogte ren. In bollenkringen meesmuide men: Wat zou zo'n theoreticus willen doen tegen het aaltjesziek, een kwaal waartegen de knapste kwekers het hadden moeten afleggen? Het mees muilen werd na korte tijd hoonge lach, toen dr Van Slogteren de nar- cissenkwekers adviseerde hun bollen eenwarmwaterbehandeling geven. Omdat er toch niets te verliezen viel pasten enkele kwekers het mid del toe en waarempel: het hielp. Dr Van Slogteren had zijn eerste succes behaald en in de loop der jaren zou den er nog heel wat volgen. Toen het aaltjesprobleem aan een oplossing was geholpen brak voor dr Van Slogteren nog geen rustige tyd aan. De hyacintenkwekers tobden erg met het geelziek en dat probleem eis te studie en diepgaand onderzoek. Inmiddels was men uit het lokaal aan de tuinbouwschool gegroeid en was de eerste naai voor het laborato rium de grond in gegaan, een labora torium, dat zich in de loop der jaren steeds meer heeft uitgebreid en thans een grote oppervlakte beslaat met tal van schuren, kassen, laboratoria en proefvelden, waar een flinke staf van geleerden zich dagelijks bezighoudt met de problemen, waarmee het bol lenvak ook vandaag nog heeft te kampen. Plantendokter van wereld- formaat. Baanbrekend werk heeft dr Van Slogteren, die in 1925 werd benoemd tot hoogleraar aan de Landbouwho geschool te Wageningen, verricht op het terrein van het serologisch onder zoek, terwijl hij wereldvermaardheid verkreeg met zijn onderzoekingen op het terrein der virusziekten. En kele jaren geleden viel hem de grote eer te beurt door de Engelse regering aangezocht te worden om samen met de grootste geleerden uit andere lan den de ziekteverschijnselen in de ca cao-cultures aan de Goudkust in ogenschouw te gaan nemen en er een rapport over uit te brengen. Van bijzonder groot belang waren ook zijn onderzoekingen i.v.m. de in- vlped van verschillende temporaturen op de bloemvorming. Daarmee brak hij een nieuw afzetgebied voor de bollenexporteurs open. Door de bol ler „af te remmen" zijn ze nu ge schikt voor export naar het zuidelgk halfrond, wat tot dan toe niet moge lijk was, daar de tulpen en de nar cissen in die streken midden in de zo mer bloeien en voor de kwekers ginds natuurlijk geen artikel zijn, waar men geld in wilde steken. Als 't aan prof. Van Slogteren zelf lag. dan zou deze elfde april vermoe delijk onopgemerkt voorbijgaan, maar dat kan nu eenmaal niet. Op die datum zal ,,de prof', zoals het bollen vak hem altijd noemt, worden gehul digd. Nadere bijzonderheden daarom trent worden nog bekendgemaakt. ONGELUK ONBEWAAKTE OVERWEG. De ongeveer zestigjarige landbou wer S. G. Wiersoma uit Oosterwgt- werd werd donderdagmorgen even eens door een „Blauwe engel" ge grepen, toen hij over de onbewaakte overweg Tjamsveer-Oostcrwytwerd reed. juist op het moment dat de trein van 11.13 van Groningen naar Appingedam passeerde. De trein was al gedeeltelijk gepasseerd en de auto botste met een hevige klap tegen het middengedeelte van de trein. De wa gen werd ongeveer twintig meter meegesleurd en kwam daarnu in oen sloot langs de spoorbaan i r<-« lit De heer Wiersema werd er uit geslin gerd. Hij bleek enkele ribben te heb ben gebroken en ernstig aan zijn hoofd te zijn gewond. Hoe het onge luk is veroorzaakt, is tot nog toe nog een raadsel, vooral omdat het uit zicht ter plaatse zeer goed is. GEMEENTELIJKE GASVOORZIENING ZUID. HOLLAND. In de vergadering van de Algeme ne Raad van het Intercommunale lichaam „Gemeentelijke Gas voorzie ning Zuid-Holland" waartoe ook Leiden behoort welke op woens dag 27 maart in het stadhuis te Rot terdam is gehouden, besloot men na enige discussie een overeenkomst aan te gaan met de Rijksdienst Gas- voorziening voor de aankoop van aardoliegas tot een maximum van 25.000M3 per etmaal. De gemeente Gouda, die bij de op richting als deelneemster toetrad, maar tot heden uit kostenoverwegin gen had afgezien v. een feitelijke afname van raffinaderijgas, zal door een besluit van de raad haar aan deel kunnen opnemen en verwerken. De rijksdienst Gasvoorziening zal n.l. een leiding voor het transport van raffinaderijgas van de Caltcx naar Utrecht aanleggen cn van deze lei ding zal nu een aftakking gemaakt worden naar de gasfabriek in Gouda. Eveneens werd besloten een trans portleiding aan te leggen van Rot terdam naar de gasfabriek te Dordrecht, welke gemeente op 10 ok tober 1956 tot de gemeenschappelijke regeling toetrad. JKeukenpieten (buiióten vaik en Cep.eC Door het spelen van een spelletje „boter, kaas en eieren" heeft de directeur-generaal van de Landbouw Ir A. W. van de Plassche, donderdag in Arnhem de niuwe electronische administratiemachine van de Nederlandse Heide Maatschappij in dienst gesteld. Deze apparatuur is voor zover bekend nog de enige in ons land. De di recteur-generaal moet het echter laten afweten in zijn strijd tegen de electronen, waarin wij hem op de foto nog gewikkeld zien. IN RA1-GEBOUW Tachtig exposanten zullen ruim 4000 variaties in vleeswaren laten zien op de 15e slagersvaktentoonstel ling, die van 2 tot en met 11 april in het RAl-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden. Deze tentoonstel ling, waaraan tevens nationale en internationale vakwedstrijden zijn verbonden, is van een propaganda voor het vakonderwijs, sedert 1923 uitgegroeid tot een internationale manifestatie van het slagersambacht. Voor de vakwedstryden bestaat grote belangstelling. Slagers uit vrij wel alle landen van West-Europa, behalve Italië, nemen er aan deel, benevens nog 117 Nederlandse sla gers. Een internationale jury, onder voorzitterschap van prof. dr. Grau, directeur van het Duitse proefstation voor de vleesbranche in Kulmbach, zal de produkten keuren. Aan de nationale wedstrijd nemen 36(i slagers deel. De nevenindustrieën van het sla- gersbedrijf zullen op de beurs de al lernieuwste aipparaten en machines tonen. De 15e Slavakto wordt thans in Amsterdam gehouden, omdat door de Jaarbeurs in Utrecht, in welke stad voordien werd geëxposeerd, niet vol doende accomodatie kon worden ge boden en tevens omdat de pa as vee markt dit jaar voor de 25e maal in Amsterdam wordt georganiseerd. De staatssecretaris van het departe ment van economische zaken. dr. Veldkamp, zal de beurs officieel openen. De leden van de kookcursus „De vlam in de pan", die dezer dazen in De- demsvaart hun kookdiploma behaalden, hebben donderdagmiddag in de Amsterdamse Huishoudbeurs gestreden om de titel ..Keukenpiet nr 1". We zien hen hier bezig met een van de belangrijkste onderdelen van het ko ken: het proeven (voordat de strenge Jury dit mocht doen).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5