3)e£ckióeSou/ïci/nt GEHEEL CYPRUS IN FEESTSTEMMING Moskou waarschuwt Israël en Frankrijk Op Cyprus luiden de klokken Na een beroep op de Eoka om de strijd te staken Amerika niet enthousiast over Egyptische voorstellen Oscar-winnaars bijeen in de filmstad Atieuwe pastzegeCs in Slahi&tan lr S3 Politieke situatie in Indonesië blijft verward 1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 29 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14069 Directeur: C. M. v. HAM2RSVELD. Hoofdredacteur: l,. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w., ƒ2.35 p.mnd„ 7.— p.kwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1M. Vrijgeleide beloofd voor de rebellenleider DE BRITSE REGERING heeft gisteren de vrijlating bevolen van aarts bisschop Makarios van Cyprus uit zijn verbanningsoord. Tevoren had Makarios de ondergrondse Eoka opgeroepen, de gewapende actie voor de vereniging van Cyprus met Griekenland te staken. Ook drie andere Grieks-orthodoxe geestelijken, die met Makarios op de Seychellen-eilanden in de Indische Oceaan werden vastgehouden, zijn op vrije voeten gesteld. Alle vier mogen gaan waar zij willen, behalve „in dit stadium" naar Cyprus. George Grivas, de majoor uit het Griekse leger die de leiding van de Eoka heeft, is vrijgeleide bij het verlaten Van Cyprus aangeboden. Hetzelfde geldt voor alle Engelsen en buitenlanders die lid van de Eoka zijn. Deze stappen schijnen de weg te openen voor nieuwe onderhandelingen over de toekomst van het eiland. Voorlopig blijft de noodtoestand op Cyprus nog van kracht. BEROEP OP DE EOKA. In een verklaring zegt Makarios; „Ik doe een beroep op de Eoka alle operaties te staken, aangenomen, dat de Britse regering van begrip blijk geeft en de huidige noodtoestand op heft. Tenslotte hoop ik. dat de Engelse regering mijn welgemeende wens voor het herstel van de vrede op Cy prus zal begrijpen en waarderen. Ik wil ook de wens uitspreken dat de weg, die thans gevolgd kan worden, tot vrede zal leiden, dit in een geest van wederzijds vertrouwen en be grip". De regeringswoordvoerder in het Hogerhuis, lord Peerth, heeft ver klaard dat omstreeks vijftien april a.s. een schip uit een haven van het eiland Mahe, het grootste der Sey- chellen-groep, zal vertrekken. Het proces-Adams De verdediger van dr. Adams heeft gisteren aan de hand van verpieeg- stersrapporten aangetoond, dat me vrouw Morrell reeds op 25 juni 1948 met morfine en vitaminen werd inge spoten een maand vóór ze onder behandeling van dr. Adams werd ge steld. De verdediger, Geoffrey Lawrence, onderstreepte dit feit met grote na druk, daar de openbare aanklager wilde aantonen, dat dr. Adams, door het toedienen van narcotica de dood van mevrouw Morrell heeft ver haast. Lawrence bracht dit ter sprake toen hij dr. Douthwaite, de getuige- deskundige van de kroon, in kruisver hoor mocht nemen. Douthwaite had woensdag verklaard, dat de hoeveel heden narcotica, die dr. Adams zijn patiënte, mevr. Morrell, voorschreef, geen ander oogmerk hebben kunnen dienen dan haar te doden. De verdediger vroeg Douthwaite of de veroordeling die hij vanuit de ge tuigenbank verbreidt, ook de dokter betreft, die de oude dame behandel de voordat dr. Adams de zaak over nam. „Als die behandeling voor de hart aanval was, ja" antwoordde Douth waite. NICOSIA LUIDDE DE KLOKKEN. Te Nicosia op Cyprus werden gis teren de kerkklokken geluid na het bekend worden van de vrijlating van aartsbisschop Makarios. De Griekse Cyprioten begroetten deze tijding met grote vreugde. Een hunner woordvoerders verklaarde: „Dit is het beste nieuws sinds de afkondiging der noodmaatregelen". Cyprische mannen, vrouwen en kinderen verdrongen zich donder dagavond in de straten van Nicosia en andere Cyprische steden, toen de vrijlating van Makarios in een radio- nieuwsuitzending uit Londen bekend werd gemaakt. Sommige vrouwen huilden, ter wijl vele andere het kruisteken maak ten, zeggend: „Onze ethnarch is vrij" Het bericht werd van balkons en daken en uit geopende huisdeuren luidkeels doorgegeven, totdat geheel Nicosia het wist. In Nicosia werden de Britse pa trouilles, kort na het bekend worden van het nieuws omtrent de vrijlating van de aartsbisschop, teruggetrokken. Men achtte het gisteren te Nicosia waarschijnlijk, dat de Britse veilig heidstroepen hun operaties tegen de verzetsbeweging Eoka met ingang van heden zouden staken. Britse militaire patrouilles werden donderdagavond in de straten van Nicosia toegejuicht. Er werden do zijnen handdrukken gewisseld. Jongelieden riepen: „Vanavond zijn Engelse en Grieken één". Ook in de Leda-straat in Nicosia, die bekend staat als de „weg der moorden", wer den de Britse troepen die deel schenen te hebben aan de algemene feeststemming door Cyprische jon gelieden toegejuicht. REACTIES OP HET BESLUIT. Te Athene werd donderdagavond van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat de Griekse regering thans, als eerste reactie, haar ambas sadeur te Londen, die een jaar gele den, bii de verbanning van aartsbis schop Makarios, als protest tegen deze Britse maatregel werd teruggeroe- oen. weer naar zijn standplaats zal doen terugkeren. In Amerikaanse officiële kringen is men ook zeer voldaan over het Britse besluit. Uit Istanbul wordt echter gemeld, Advies om voorlopig het kanaal te mijden Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag de Amerikaanse reders „aangeraden", geen gebruik te maken van het Suez- kanaal alvorens de fysieke en juri dische hinderpalen „volledig uit de weg geruimd zijn". Volgens de woorvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken wil het „state depart ment" het gebruik van het Suezka- naal niet „verbieden". Fet ministerie had in zijn advies gezegd, dat volgens zijn informaties de vaart bij de toe gangen van het kanaal, in het bijzon der in de Golf van Suez, nog niet ge heel van gevaar ontbloot zou kunnen zijn. Volgens welingelichte kringen te Washington bestuderen deskundigen van het „state department" met een duidelijk gebrek aan enthousiasme de Egyptische voorstellen betreffende de exploitatie van het Suezkanaal Dg leider van de Amerikaanse dele gatie naar de V.N., Cabot Lodge, had donderdagmiddag een onderhoid met secretaris-generaal Hammars- kjoeld, die juist uit Cairo was terug gekeerd. Lodge verklaarde na af-de zegsman. loop, dat Hammarskjoeld „heel wat inlichtingen" had meegebracht. Een Israëlisch proefschip. De Israëlische regering heeft beslo ten een „proefschip" te nullen uitzen den voor het Suezkanaal. Dit zou evenwel niet gebeuren voordat Enge land en Frankrijk gepoogd hebben hun geschil met Egypte over de vaar- gelden te regelen, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken donderdagavond gezegd. Volgens scheepvaartkringen in Haifa zal het proefschip onder Israë lische vlag uit Haifa vertrekken. Critiek op Hammarskjoeld. Van Israëlische zijde is ernstige kritiek op Hammarskjoeld geuit. Men neemt het de secretaris-generaal kwalijk dat hij geen bezoek aan Is raël heeft gebracht. Een regerings woordvoerder verklaarde dat Ham marskjoeld kennelijk met twee ma ten meet en dat hij Israël blijkbaar nog steeds vijandig is gezind. „De ver antwoordelijkheid voor het voortdu ren van de spanning is daarom de zijne en wij kunnen alleen maar ho pen, dat de internationale gemeen schap daarvan nota zal nemen en dienovereenkomstig handelen", aldus D,K foto werd In Hollywood gemankt nadat daar de Osears, de hoge onderscheidingen van de ..Academy of Motion Picture Arts and Sciences'' voor hen die zich op het gebied van de filmkunst onderscheidden, waren uitgereikt. Links Anthony (fuinn met de prijs voor de beste mannelUke bijrol van het jaar, naast hem Dorothy Malone met dezelfde prijs in de vrouwelijke afdeling, verder Tal Bryner die als de beste aeteur v.n het jaar uit de bus kwam en tenslotte Cary Grant, die de prijs in ontvangst nam voor Ingrid Bergmaan, die met haar spel ln „Anastasia" de titel van beste actrice van het jaar verdiende. dat men zich in Turkse politieke krin gen verbaasd toonde over hetgeen werd genoemd het „vrij laten van aartsbisschop Makarios, zonder dat deze het optreden der Eoka op af doende wijze heeft veroordeeld" Ook het feit, dat de Britten de Eoka-leider kolonel Grivas, vrijgeleide uit Cyprus hebben aangeboden, wekte verba zing. Een zegsman, die in verbinding staat met het Turkse ministerie van buitenlandse zaken, verklaarde, dat deze beslissingen „in strijd zijn met de verklaringen, die de Britse minis ter van koloniën, Lennox Boyd, ver leden week heeft afgelegd". Arrestaties in Hongarije Naar goed ingelichte kringen mede delen, heeft de communistische veilig heidspolitie van Kadar ook de direc teur van het gymnasium tier Benedic tijnen te Pannonhalma bij Raab pa ter dr. D. Soeveges, en een kapelaan van de kathedraal van Raab, Lajos Horvath, gevangen genomen. Er werden geen redenen voor de arrestaties opgegeven. Men neemt aan, dat de communisten pater dr. Soeveges ter verantwoording zullen roepen voor de vlucht van een aan zienlijk aantal leerlingen van zijn gymnasium, die na de oktober ops tand naar Oostenrijk zijn uitgeweken. Pater Soeveges is bij zijn arres- tatie of tijdens het verhoor zwaar SlVdfl IITRfl mishandeld. HIUIIIÜHHI Kapelaan Lajos Horvath behoorde tot de meest bekende predikanten van het bisdom Raab. TT -• J Deze foto uit Karachi toont drie nieuwe postxegels, die door de posterijen van Pakistan zijn uitgegeven op de Pakistaanse „Republic Day" van dit jaar. De iinker-zegel van Zy. annas is rijk versierd met kunstzinnige mo tieven, de mKJelste zegel, met een waarde van 10 ropijen. draagt de af beelding van een sinaasappelboom en de rechterzegel, waarde 2' j annas, toont een papierfabriek aan een rivier. Tegen nieuwe militaire Kadar keert uit Moskou terug De Hongaarse regeringsdelegatie onder leiding van premier Janos Ka dar, die een bezoek aan de Sowjet- Unie heeft gebracht, is donderdag per trein uit Moskou naar huis ver trokken, uitgeleide gedaan door pre mier Boclganin, president Worosjiiof en vlce-prcmier Mikojan. Maarschalk Boelganin zei, het be langrijkste resultaat van het overleg de bevestiging was geweest van „de trouw van de Sowjet-Unie aan het proletarische internationalisme en van haar plicht om bij de ontwikke ling van het communisme te helpen", In een gemeenschappelijke ver klaring wordt gezegd, dat de Sowjet- regering zich bereid heeft verklaard een Hongaars verzoek in te willigen voor een aanzienlijke verhoging van de uitvoer van voedingsmiddelen, grondstoffen, bepaalde afgewerkte produkten, machinerieën e.d. Voorts krijgt Hongarije een lening met een lar.ge looptijd, terwijl het gedurende lange tijd niet zal behoeven te vol doen aan financiële verplichtingen jegc-ns de Sowjet-Unie. Daarmee ligt Hongarije gedurende lange tijd economisch vast. Over een terugtrekking van de Russische be zetting werd niet gesproken. Ondergrondse actie in Spanje Naar van welingelichte zijde te Ma drid wordt vernomen, is een aantal leden van de ondergrondse commu nistische partij in Spanje gearres teerd in verband met de versprei ding van vlugschriften, waarin de bevolking wordt opgeroepen de fees- De Sowjet-Unie heeft donderdag „extremistische kringen" in Israël en Frankrijk ervoor gewaarschuwd geen geweld te gebruiken tegen de landen van het Nabije en het Midden-Oos ten. Volgens het persbureau Tass Is In „Sow jet-regeringskringen" gezegd, dat het ontketenen van een nieuwe aanval op Egypte een gevaarlijke toestand ..au scheppen. Er zal dan het gevaar bestaan van een militair conflict over een uitgestrekt gebied met ernstige gevolgen voor de zaak van de vrede. Volgens Tasu bereiden „extremis tische kringen" in Israël en Frankrijk een nieuw en gevaarlijk militair avontuur voor. Israëlische politici en Franse bla den hebben onlangs steeds meer me dedelingen gegeven over de voorbe reiding van een nieuwe aanval van Israël op Egypte, aldus Tass. Israëli sche politici hebben onomwonden bedreigingen geuit aan 't adres van Egypte. „Dergelijke provocerende verkla ringen negeren op demonstratieve wijze de beslissingen van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties", aldus Tass. „Zij tonen op on dubbelzinnige wijze ann. dat de Verenigde Staten Israël een soort garanties hebben gegeven, die tegen de Arabische landen gericht zijn". Ook maakte Tass melding van be richten, volgens welke vertegenwoor digers van de Franse regering Israël verzekerd hebben van Franse steun voor het geval de Israëlische rege ring zpu besluiten tot oen nieuwe aanval op Egypte De Fransen zou den dan met vliegtuigen aan de strijd deelnemen. Dit alles toont aan, dat „de kolo nialisten en hun trawanten voort gaan met het spelen met vuur en dat nog steeds wordt getracht Israël te gebruiken als aanstichter van een nieuwe, gevaarlijke provocatie tegen Egypte en andere Arabische landen", aldus Tass. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem zal dinsdag 2 en woens dag 3 april geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? telijkheden op maandag a.s. ter her denking van de overwinning van Franco in de burgeroorlog te boycot ten, geen gebruik te maken van de openbare transportmiddelen en geen kranten te kopen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de communistische partij en andere linkse groepen het tot een kracht meting met de nieuwe regering willen laten komen door in Madrid en Bar celona boycot-acties te organiseren en moeilijkheden te scheppen in het mijngebied van Asturië. Discipline in 't leger of anders eruit De politieke situatie in Indonesië wil nog maar niet ophelderen. De kabi netsformateur Soewirjo heeft thans een plan voor een kabinet gereed. Het voorziet in een kabinet van des kundigen, dat geheel bestaat uit le den van zijn eigen partij <PN) en par tijlozen. indien de islamitische Nah- datoel Oelama niet bereid zou blij ven tot deelneming. Het is vraag of zo'n kabinet zal kunnen samenwerken met het parle ment, maar van de andere kant be denke men, dat het parlement niet bijeen komt zolang de staat van oor log en beleg duurt. Voorlopig heeft Soekarno met zijn a.s. regering vrij spel. President Soekarno heeft in een dagorder via de radio een beroep ge daan op de leden van de strijdkrach ten om de discipline te handhaven of de dienst te verlaten, indien zij zich niet in staat voelen, zich aan de mi litaire eed te houden. Hij zei, dat de boodschap niet slechts gericht was aan de commandanten, maar aan alle militairen, van de staf chefs tot de soldaten van de laagste rang. Hij deed een beroep op hen niet betrokken te raken in politieke of handelsaangelegenheden. Minder regenkansen Een oud en in betekenis arfnemend depre&siegebied trok donderdag over de Noordzee naar Denemarken en Noord west-Duitsland. Het veroor zaakte in de nacht in het noord oosten van ons land nog wat regen. Aan de achterzijde van de kern draaide de wind naar noordelijke richtingen en werd betrekkelijk kou de lucht over de Noordzee ons land binnengevoerd. Daar er echter over het algemeen veel bewolking was en nogal wat wind, waren dt minimum temperaturen opnieuw boven nor maal. De rug van hoge luchtdruk, welke de opvullende depressie volgt, neemt nog steeds in betekenis toe. Er vormde zich daarbij boven Scan dinavië eon nieuw hogedrukgebied. Dit breidt zich in zuidoostelijke rich ting uit, waardoor de wind in ons land naar oostelijke richtingen ruimt. De kans op regen is daarbij de ko mende paar dagen zeer gering, die op opklaringen neemt toe. De nachtelijke minimumtempera turen zullon waarschijnlijk iets lagere worden en de maximumtemperaturen weer wat hoger. (Geldig van vrijdagavond lot zaterdagavond). Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoosten en oost. Iets koude re nacht, morgenmiddag iets ho gere temperaturen dan vandaag 30 Maart zon op 6 22; onder 19.12; maan op 5.41; onder 18.38. Hoogwaterstanden 30 Maart v.m. 3.15; n.m. 3.25. Het weer in Europa De weerrapporten gen 7 uur luiden; STOCKHOLM OSLO KOFENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE MCE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA ran hedenmor- mist OC. licht bew. 2 hal.' bew. 3 geheel bew. 8 M regen 9 nevel 9 zwaar bew. geheel bew. 6 N nevel 10 tv licht bew. 10 zwaar bew. 8 n- vel 13 nevel 8 regen 0 half bew. 0 geheel bew. 10 zwaar bew. 9 nevel 9 geheel bew. 0 repen 8 mist 9 zwaar bew. Korreltje Niemand kent nog de les van het leven, als hij niet elke dag een angst overwint Emerson

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1