DUINSTREEK y3iet i& een tenen nan pleziexen, Weinig verandering in zomerdiensregeling NZH Welke mogelijkheden voor uw kind? WOENSDAG 27 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 HILLEGOM OUDERAVOND ST. JOSEPHPAROCHIE. Maandagavond waren de ouders van de rypere jeugd, de jongeren van 17 tot 30 jaar, in grote getale bijeen in „Bloemswaard", het tehuis van deze groep katholieke jongeren. De voorzitter van het jongeren- kontakt, de heer Sam van Maris, heette allen welkom en was ver heugd over de grote opkomst. Hij gaf een overzicht van hetgeen er in het voorbije seizoen te doen was in „Bloemswaard". Zowel op cultureel gebied als op het terrein van verma kelijkheden en ontspanning was het druk bezet geweest. Doordat leden van het K.J.C. „Sinterklaas" waren, werden de gelden bijeen gebracht om op gezellige wijze een Sinter klaasavond te organiseren. De leden speelden mee in de revue die bij ge legenheid van het eeuwfeest van de eerwaarde zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort was samengesteld. Jan Glissenaar kwam hier met zijn jeep-expresse en vertelde over zijn reizen in het verre Oosten. Frans Stofmeel gaf een muziekavond, Jan Förrer sprak over de schilderkunst en er was een gezellige „Carnavals avond". Er werden in twee dagen meer dan 8000 oliebollen verkocht, die een paar leden hadden gebakken en dat gaf de kas weer de hoognodi ge aanvulling. Dan werden er nog enige dansavonden georganiseerd. Spr. was van mening, dat de belang stelling voor de avonden van ver maak groot genoeg was, maar dat men voor de culturele avonden nog wel wat meer interesse mocht op brengen en daartoe riep hij de mede werking der ouders in. Naar aanleiding van de diverse op en aanmerkingen die er hier en elders werden gemaakt, sprak de aalmoezenier, kapelaan L. Verbeek, en hij merkte op, dat de medewer king van de ouders om dit jongeren contact te doen bloeien en in stand te houden niet wil zeggen, dat zij daardoor minder verantwoordelijk zijn voor het doen en laten van hun kinderen. Nadat de koffie was gepresenteerd werd er over de inleiding van de aalmoezenier gediscussieerd en de voorzitter vroeg de belangstelling voor de nieuwe attractie der K.J.C. die in het bloemenseizoen voor „Bloemswaard" een theetuin wil in richten. De heer Q. Smit dankte namens de aanwezigen het bestuur van het K. J.C. en de aalmoezenier voor alles wat zij voor de rijpere jeugd doen. DIPLOMA-UITREIKING BOLBLOEMENHERKENNINGS- CLUB. Dinsdagavond vond in hotel Flora te Hillegom de diploma- en prijs uitreiking plaats van de bolbloemen- herkenningswedstrijd die dit jaar voor de tiende maal werd gehouden, georganiseerd door de LTJ-kring „Bloembollenstreek", De wisselbeker werd dit jaar be haald door W. Lemmers, Lisse, met 94.61% juiste herkenningen, voor het diploma kwamen voorts nog in aan merking: K. Breed, Nw. Vennep; A. v. Ruiten, Lisse; W. Th. v. Saase, Zilk; J. C. Faas, Hillegom; Hub Vree burg. Zilk; J. J. v. Duin, Lisse; A. v. d. Vlugt, Voorhout: J. G. v. d. Berg, Lisse; J. Ph. v. d. Ploeg, Hillegom; J. J. Stokman, Hillegom; Th. Smak man, Lisse; I. A. Dobbe, Zilk; J. J. v. Saase, Zilk; J. P. Heemskerk, Hil legom; P. Lemmers, Lisse en J. J. Da men, Hillegom. Om voor een prijs en diploma in aanmerking te komen moest een per centage juiste herkenningen van ten minste 75 zijn behaald. KATWIJK AAN ZEE Villabouw Het architectenbureau Verloop en Van der Mey alhier, heeft namens de heren Rückert en v. der Aart, het bouwen van 2 bunga lows aan de Sportlaan opgedragen aan de fa. A. Waard alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN St. Barbaravereniging. Er was niet veel belangstelling voor de vergadering der St. Barbaraver. in het parochiehuis, die werd gehouden onder leiding van pastoor Van der Vliet Het jaarverslag van de secre taris W. Caspers kon kort zijn. Er waren in het afgelopen jaar slechts twee leden van de vereniging door hun medeleden grafwaarts gedragen. Het financieel verslag van penning meester M. J. Alkemade sloot met een klein voordelig saldo. De reke ning werd onder dank goedgekeurd evenzo de begroting voor 1957. Het bestuursvoorstel om de lijst der draagbeurten voor 1957 te doen doorlopen, kon de goedkeuring der vergadering wegdragen. Het aftre dende bestuurslid, de heer M. J. Al kemade werd met bijna alg. stem men herkozen. De rondvraag bracht geen belangrijke punten naar voren zodat pastoor Van de Vliet tijdig de vergadering kon sluiten. Personalia. De voorzitter van de commissie van schoolverzuim, de heer Jac Meijer, sinds 2 mei 1922 lid van deze commissie, heeft als zoda nig bedankt. Op de voordracht voor de benoeming van een nieuw lid staat als no. 1 de heer J. A. Bominaar, hoofd der St. Jozefschool. RIJNSBURG Geboren: Willem zn v. C. v. Noort en M. C. v. Elk; Johannes zn v. N. v. Noort en L. C. Zijlstrr; Pieter, zn v. G. Kralt en C. H. v. Duyn; Sara dr v. J. C. Kagenaar en W. Blok; Teu- nis zn v. T. Timmers en A. Schrave- sande. Ondertrouwd: J^eendert Ravensber- gen 27 jr en Jannetje Adriana Dutf- venbode. Getrouwd: T. M. de Mooij en A. Ra- vensbergen. Overleden: Jan Heemskerk, e. v. Stijntje Wolters. SASSENHEIM Gemeenteraad. De raad verga dert donderdag a.s. te 20 uur. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten; Verhoging/ presentiegeld raadsvergaderingen. Veihoging kin dertoelage over de periode 1 oktober 1956 tot 1 januari 1957. Voorschotten op gem. vergoeding ingevolge de Kleuteronderwijswet voor de jaren 1956 en 1957. Tijdelijke ingebruikne ming van een schoollokaal. Deelne ming Waarborginstituut voor Tuinbouw. Vaststelling nieuwe be lastingverordening op vermakelijk heden. Waarborg geldlening N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten. Instel ling markt. Wijziging „Beheersveror- dening bedrijven 1956". Verordening regelende de schattingen ingevolge de Beheersverordening bedrijven 1956. Verkoop gedeelte sloot achter de kunstaardewerkfabriek „Velsen" Voorlopige goedkeuring onteige ningsplan voor een gedeelte van de gronden in plan „Bijdorp". UIT DE RAADSAGENDA. Onderwijs. Er moeten weer twee scholen worden gebouwd n.l. een chr. kleuterschool en een chr. school voor M.U.L.O.-onderwijs. De eerste komt aan de Char bonlaan, de tweede op de hoek ParklaanMen- neweg. Dit wil nu niet zeggen, dat deze scholen nog dit jaar zullen wor den gebouwd, doch de voorbereidin gen kunnen worden getroffen. De chr. school wordt te klein. Men wil hier twee lokalen bij bouwen. Waar echter ook het aantal leerlin gen van de heropgerichte openbare school zich steeds uitbreid, dient ook voor deze school naar geschikte ruim. te te worden gezocht. Men wil het nu zo oplossen, dat de chr. mulo een nieuw gebouw betrekt aan de Park laan en de openbare school in de huidige chr. mulo school komt. De lokalen waarin thans de openbare school zijn gehuisvest, komen dan aan de stichting „De Werkplaats". In de loop der 3 volgende jaren wordt Sassenheim dus minstens 3 nieuwe scholen rjjk. In een vorige vergadering is n.l. besloten mede werking te verlenen bij de bouw van een kath. kleuterschool in de omge ving van de Rusthoflaan. Weekmarkt. In de toelichting geven b. en w. een uiteenzetting van het ontstaan der markten in vroeger tijden. Zij komt verder tot de conclusie, dat Sassenheim lang niet meer het rustige landelijke dorpje is van wdl- met een overwegend agrariscie bevolking. Integendeel, onze ge meente herbergt tegenwoordig een aantal moderne industrieën, terwijl ze tevens in zekere mate een woon- gemeente is. De aard der bevolking is totaal veranderd en mgt de men sen ook de behoeften. In dit licht gezien is, volgens b. en w., het instel len van een weekmarkt volkomen re delijk en verklaarbaar. Ongeveer 50 aanmeldingen heeft men ontvangen, waaruit blijkt, dat er toch wel belangstelling voor be staat. Men wil de markt op donder dag houden. Er is een zgn. marktcommissie in gesteld om b. en w. van advies te dienen. De vertegenwoordigers der middenstand waren tegen de instel ling van een markt. Het college is van mening, dat dit niet voor de ge hele middenstand geldt. Het is toch een bekend feit, dat door een drukke weekmarkt de winkelomzetten ver meerderen. Zo mogelijk zal nog dit voorjaar de markt worden geopend. Onteigeningsplannen. Vanaf 26 maart liggen ter secretpie de ont eigeningsplannen ter inzage voor Sassenheim-Noord en het plan Bij dorp. 'Het laatste betreft het stuk achter de Bijdorpstraaat en Floris Schouten straat tot aan de Rijksweg. Men wil dit stuk in de toekomst bestemmen voor woningbouw, recreatie en de Vlootbezoek aan de west: tijdens een party van een oliemaatschappij fungeerden enige Jantjes als oppas, hetgeen hen, zo te zien, voortreffelijk afging. Enkele lijnen vanuit Leiden opgeheven Hoewel in de frequentie van de door de Noord-Zuidhollandse Ver- voer-Maatschappij geëxploiteerde bus- en tramlijnen weinig verandering komt, slechts enkele wijzigingen vinden plaats, heeft de directie van de N.Z.H. zich genoodzaakt gezien een tweetal lijnen vanaf Leiden ge heel of gedeeltelijk op te heffen. De lijn LeidenOegstgeestSas senheim, langs de Sikkens' fabrieken, komt geheel en de lijn LeidenVlieg veldKatwijk aan Zee vanaf het vliegveld naar het eindstation Kat wijk te vervallen. Voorts wordt een gedeelte van de route HaarlemDen Haag omgelegd wegens de slechte conditie en te ge ringe breedte van de weg langs de v. d. Berg-stichting te Noordwijk. bouw van een rioolwaterzuiverings inrichting. Verbetering van de Warmonder- dam. Tot nu toe kan men niet tot verbetering c.q. verbreding van deze weg overgaan, omdat er een moge lijkheid was, dat het Rijk dit van de gemeente zou overnemen. Het Rijk stelde echter voorwaarden, o.a. een beter uitzicht in de richting Leiden, die niet verwezenlijkt konden wor den, zodat men zich heeft terugge trokken. In 1955 werden de kosten geraamd op rond 30.000. Nu zullen de kos ten zeker 36.000 zijn, zodat een cre- liet van ƒ6000 moet worden aange vraagd. VALKENBURG Geboren: Franciscus Jozef, zn van M. P. van Stijn en Th. W. Beugels- dijk; Joanneke Ruth, dr van J. A. Wurtz en M. E. Hendriks. VOORSCHOTEN Woningbouw. Stikvoorts Bouw bureau alhier bouwt voor eigen re kening onder architectuur van archi tect Tak te Delft 3 woningen aan de Leidseweg. Een en ander deelde ir. Jurissen, directeur van de N.Z.H., gisteren me de op een speciaal daartoe belegde bijeenkomst in het hoofdkantoor te Haarlem. Aan de mededelingen die ir. Juris sen deed met betrekking tot de 5 mei a.s. ingaande zomerdienstrege ling ontlenen wij voorts nog: Op de lijn ScheveningenVoorburg blijft tot 29 juni de winterdienst- regeling van kracht. Op de zondagen in de maanden mei en juni en ge durende de maanden juli en augus tus dagelijks zal deze lijn als zomer- lijn worden geëxploiteerd met een 10-minutendienst. De looaaldienst Leiden—«Hoge Rijn dijkOegstgeest (Kerkbuurt) wordt met ingang van 5 mei een zeven a acht minutendienst. De lijn HaarlemDen Haag «zal met ingang van 1 april vanaf Noord- wijk gaan lopen over de provinciale weg naar Katwijk en vervolgens dwars door die plaut* heen naar de Rijnmond, i.p.v. zoals tot nu toe over de weg langs de v. d. Berg-stichting. LeidenVoorhoud—(Noord wij kerhout wordt een 40-minutendienst (thans 30 minuten). Ten aanzien van alle andere lijnen komt nóch in route, nóch in frequen tie enige wijziging. De door te voeren inkrimpingen vinden hoofdzakelijk hun oorzaak in personeelsgebrek. Nieuwe werk krachten komen er slechts sporadisch en de bestaande kern brokkelt lang zamerhand af. Het tewerkstellen van 26 Hongaren als chauffeur is een suc ces gebleken, doch dat voorziet in genen dele in de totale behoefte. Met betrekking tot de verbinding Amsterdam Haarlem Zandvoort, deelde de heer Jurissen ten slotte mede, dat de bestaande tramlijn tot 1 september 1957 gehandhaafd blijft. Dan loopt echter de concessie af; onderhandelingen over een busver binding zijn nog gaande. Daarnaast komt er met ingang van 1 april a.s. 'n busdienst in exploitatie van Haar lem over HalfwegZwanenburg (HaarLmeer) naar Amsterdam-Mar- nixstraat, doch deze dienst staat in geen enkele betrekking tot de be staande tramverbinding Haarlem EXTRA-TRELN VOOR NEDERLAND—DUITSLAND. Met het oog op de voetbalwed strijd NederlandDuitsland zal woensdag 3 april een extra trein rij den van Rotterdam naar Amsterdam. Vertrek Rotterdam 14 uur, aan komst Amsterdam 15.18 uur. Voor afvoer van de bezoekers zullen twee treinen van de normale dienstrege ling meer plaatsruimte bieden. Dit zijn de treinen, die respectievelijk om 18.56 uur en 19.56 uur uit Am sterdam vertrekken en 1 uur en 3 minuten later in Rotterdam aanko men. HONGAREN, OP DOORREIS NAAR CANADA. IN HONGERSTAKING. Ongeveer 90, tijdelijk in het woon oord „Oosterland" in het voormalige rampgebied Schouwen-Duiveland ver blijvende Hongaren zijn maandag en dinsdag in hongerstaking gegaan. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat de speciaal aangestelde Hongaarse kok er niet in geslaagd zou zijn het eten naar de smaak van zijn landge noten te bereiden. Maandag heeft men de gehele dag niet gegeten. Hon derd liter erwtensoep, die op die dag was gekookt, moest als spoeling voor het vee worden verkocht. In de nacht van maandag op dins dag hebben opposanten de nationale Hongaarse vlag halfstok gehesen. De klepel uit de bel, waarmee het etens- sein wordt gegeven, is twee dagen zoek geweest. Dinsdagmiddag is men tot een ver gelijk gekomen. Tijdens een vergade ring in het gemeentehuis te Ooster land, waarbij de opposanten aanwe zig waren, heeft men nog eens uit drukkelijk verklaard, dat de in Ne derland verbly vende Hoi.garen slechts gasten zijn, die wachten op doorreis naar Cadana. Volgens het hoofd van het district Zeeland van het ministe rie van Sociale Zaken, de heer J. Ha- veman, moet de oorzaak gedeeltelijk gezocht worden in het ontbreken van gemeenschapszin. KOKS STRIJDEN OM INTERNATIONALE EER. Een Engelse, een Franse, Belgi sche en Nederlandse kok zullen op drie en vier april in Scarborough weer de jaarlijkse strijd leveren om het best bereide diner uit het land van herkomst van de kok. De kook- meesters krijgen hiervoor ingrediën ten tot een bedrag van 2.25. De kok, die Nederland zal vertegenwoordigen is dit jaar afkomstig uit Rotterdam. De drie deelnemers van het vaste land reizen zaterdag van Rotterdam naar Huil, waar zij door de burge meester van Huil en de president van de Britse hotelassociatie zullen wor den begroet. Zij gaan vandaar naar de plaats van bestemming. Ouderavond parochie Hartebrug Op initiatief van de ouders, die een nauwer contact wensten met de leer krachten van de parochiële scholen, kwam vijf jaar geleden in de paro chie van de Hartebrug een ouderco mité tot stand, dat er naar streeft, door films, toneel, spreekbeurten e.a. de band tussen gezin, school en kerk te bevorderen. Als opening van zijn lustrumjaar had het oudercomité gisteravond in de Romanuszaal een avond belegd, waarop de ouders konden vernemen welke scholen en welke mogelijkhe den er voor hun kinderen zijn, als die de lagere school verlaten. In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter, de heer W. Bergers, de drie sprekers, die een inleiding zouden geven over het onderwijs, dat zij vertegenwoordigden, pastoor Lo- huis, en vele leerkrachten, die van hun belangstelling blijk gaven. Het middelbaar onderwijs in zijn diverse schakeringen, M.M.S., H.B.S., Gymnasium en Lyceum, kreeg een heldere toelichting van zuster Augus tine, rectrix van het St. Agnes-Ly ceum. Zij gaf er de vorm aan, alsof de zaal bij haar op het spreekuur kwam, en behandelde achtereenvol gens het doel, de methode toelatings- en eindexamen, de voornaamste moeilijkheden, het schoolgeld en het huiswerk om dan nog een moment stil te staan bij die punten, waarin de M.M.S. zich van de andere mid delbare opleidingen onderscheidt: de talen zijn er centraal, en er wordt veel gedaan aan litteratuur en het opwekken van belangstelling voor taal en volkeren. De heer Th. Scholte, hoofd van de r.-k. jongens-ulo, nam, nadat zuster HalfwegSloterdijkA'dam (Spui). Augustine aan verschillende vraag- DE BELANGRIJKSTE NIEUWE POSTTARIEVEN I APRIL as BELANGR'JKSTE NIEUWE PT.T-IARIEVEN I APRIL as. stellers een afdoend antwoord had gegeven, het woord. Hij legde de na druk op de eigen geest die tot uit drukking komt in het „eigen" exa men op de eisen die aan de leerlin gen worden gesteld en op de moge lijkheden, die het ulo-onderwijs hen biedt. Hij liet zyn uiteenzetting ver gezeld gaan van een uitvoerig sche ma van mogelijkheden, evenals de heer P. N. J. Gerris, hoofd van de r.-k. technische school „Don Bosco", dat hierna deed. Het schema dat door de heer Gerris was opgesteld, deed denken aan een polyp: vangar men strekten zich uit naar alle tak ken van techniek. Spr. ried de ouders aan bij hun keuze van het onderwijs voor hun kind de „standenkwestie" niet mee te laten spreken en evenmin het idee „het is maar een technische school", want via de technische school is het zelfs mogelijk, dat de jongen nog ooit ingenieur wordt. De drie sprekers drukten de aanwezigen op het hart, ook in de loop van het schooljaar dikwijls contact op te ne men met de leerkrachten. Nadat enige vragen betreffende de aansluiting op andere soorten van onderwijs naar voldoening van de stellers beantwoord waren, sloot de heer Bergers de bijeenkomst. STEMMENVERDELING HBS— LYCEUM TE LEIDEN. Gisteren hebben wij in het raads- verslag reeds aangegeven dat het voorstel om de gemeentelijke HBS aan de Burggravenloan om te zetten In een lyceum door de Leidsc raad met 20 tegen 13 stemmen werd aan genomen. Wij geven hier nog even de ver deling der stemmen: vóór waren: mevr. Braggaar (P.v.d.A.), v. d. Horst (P.v.d.A.), Sommeling (P.v.d. A.), Meester (P.v.d.A.), v. d. Burg (P.v.d.A.), mej. Van Nienes (P.v.tE A.), Zundermann (P.v.d.A.), Piena (P.v.d.A.), Schüller (PvdA), Lar- dee (P.v.d.A.), Langezaal (P.v d A.), Goslings (P.v.d.A.). Van Schaik (P. v.d.A.), Jongeleen (P.v.d.A.), Men ken (K.V.P De Bree (K V.P.), DrUber (V.V D Hagen (V V D.), Van Welzpn (C P.N.) en mevr. v. d. Blom (CPN Tegen waren: Stolp (Prot. Chr Questro (Prot Chr.), Knol (Prot. Chr.), Van Iterson (Prot, Chr.), Woudstra (Prot. Chr), Van der Kwaak (Prot. Chr.), Huurman (Prot. Chr.), De Kier (Prot. Chr.), Rnven- stein (Prot. Chr Van Dyk (K.V.P mej. Noordman (K.V.P.), Ton Broek (K.V.P.) en Aalders (K.V.P.). Bur^clöke Stand Geboren: Johanna Jacoba d. v. J. J. Vermeer en J. J. Geuke Petrus z. v. P. van Riet en J. van der Maas. Mfcrion Henriëtte d. v. C. A. de Groot en W. J. C. Simons. Pieter z. v. D. C. Verkaik en E. Stuijt. Jacob Jan z. v. A. Hogewoning en J. van Vliet. Isa bella d. v. J. P. Dudok van Heel en M. C. van de Sande Bakhuyzen. Hendrik z. v. H. van de Wetering en E. C. van Steenbergen. Jacobus Cornelis Theo- dorus z. v. Th. G. Zandbergen en W. M. C. van Cassel. Overleden: C. Hokke 69 jaar hsvr. v.: H. W. Zweers. W. de Wit 76 jaar man. L. Laven 50 jaar hsvr. v.: J. A. Libochant. E. M. H. Hijzen 73 jaar wed. v.: J. C. van der Steen. H. C. Eichler 62 j. man. P. Dobbe 68 jaar man. J. Bodijn 50 jaar hsvr. v.: P. de Vos. Gehuwd: J. L. Arnoldus en C. van den Nieuwendijk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9