Minister kondigt wijzigingen in onderwijswetten aan legen verlaging van de melkprijs per I april Beroep op landbouwwet blijft steeds mogelijk Minister beantwoordt vragen over koelhuisboterafzet Protest tegen prijsbepaling door de regering WOENSDAG 27 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Controle op maatregelen De Tweede Kamer heeft gistermid dag voortgezet de algemene beraad slaging over het wetsontwerp, hou dende nieuwe regelen ter bevorde ring van de voortbrenging de afeet en een redelijke prijsvorming van voortbrengselen van de landbouw en de visserij en ln verband daarmede ten behoeve van de afnemers van produkten (landbouwwet). Verleden week lijn ln eerste instantie van de zijde der Kamer door zeven leden re devoeringen gehouden. Mede naar aanleiding van door verscheidene afgevaardigden gemaak te opmerkingen en ingediende amen dementen zijn Inmiddels in het ont werp alsnog enige wijzigingen aange bracht. Minister MANSHOLT vervolgt zijn donderdag j.l. aangevraagde rede ter beantwoording van de in eerste ter mijn gemaakte opmerkingen. Hij merkt op, dat het ontwerp in feite een machtigingswet is. Ze geeft inderdaad zeer ruime bevoegdheden. Maar de regering bezat die reeds. Er worden niet meer maar ook niet minder bevoegdheden gegeven, die nodig zijn voor het voeren van het landbouwbeleid. De minister betoogt, dat marktor dening noodzakelijk is om te komen tot een redelijke prijsvorming. De be voegdheden, die in het ontwerp zijn opgenomen zijn tot het noodzakelijk ste beperkt, maar niettemin zijn 't er nog veel. Waar het een machtigingswet is is de kwestie van controle door de Sta- ten-Generaal van groot belang. Men houdc echter in het oog, dat ook de kwestie van slagvaardigheid aan de orde is. De regering moet snel kun nen beslissen. Dat houdt in, dat er sprake moet zijn van vertrouwen. Wat de verhouding tussen centrale overheid en PBO aangaat zegt spr. van oordeel te zijn, dat er ruime mo gelijkheid moet zijn voor ontplooiing der schappen. Met betrekking tot vragen omtrent de invloed van de Euromarkt en Be nelux zegt hij dat het Euromarktver- drag de deelnemende landen de plicht oplegt een gemeenschappelijke land bouwpolitiek te voeren. Hoe beter de nationale regelingen zijn des te Oro- ter is de kans, dat zy als grondslag kunnen dienen voor de gemeen schappelijke regeling. Deze wet blijft echter nodig als een machtigingswet. Het kan ook zyn, dat de gemeenschappelijke markt groter bevoegdheden nodig maakt en dan zal een wetswijziging nodig zyn. Staatssecretaris. De staatssecretaris van binnenland se zaken, P.B.O. cn bezitsvorming, de heer SCITMELZER, merkt op, dat de onderhavige wet zeer belangrijk is voor de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie, zoals verscheidene sprekers al hebben betoogd. De bedoeling is de bedrijfslichamen de ruimte te geven, welke zij voor hun belangenbehartiging nodig heb ben. De overheid wenst de autonome werkzaamheid der bedrijfslichaam te bevorderen. Het is niet de bedoeling gebruik te maken van dwang en de regering zal niet tegen de wil van het bedrijfsle ven de oprichting van bedrijfslicha men bevorderen. Spr. zegt tenslotte van oordeel te Amendementen De heer GROEN (KVP) verklaart het onjuist te achten de voedselvoor ziening als zelfstandig dopl in de wet op te nemen. De minister heeft dit uit het oorspronkelijke ontwerp ver wijderd. Spr. zegt geen behoefte te hebben aan de door de heer Vonde ling voorgestelde wijziging. Beperkt. De minister zegt, dat gekozen 13 voor een beperkte uitleg van het be grip voedselvoorziening. Het is in ze kere zin een afgeleide doelstelling. Als de voedselvoorziening ongeclau suleerd werd opgenomen zouden de in- en uitvoerwetten aan de land bouwwet moeten worden aangepast. Spr. meent, dat de voorkeur moet worden gegeven aan de formulering zoals die in het ontwerp is opgeno men. Hij laat de beslissing over het amendement echter aan de Kamer over. De stemming wordt aangehouden tot a.s. donderdag. Minister Mansholt in Tweede Kamer: Brandweerauto reed door het stoplicht Eén ernstig gewonde Een ladderwagen van de brand weer is gistermiddag op het kruis punt CeintuurbaanFerdinand Bol straat in Amsterdam, na door het rode verkeerslicht te zijn gereden op een kleine Fiat gebotst. De 23- jarige passagier van de auto werd uit de wagen geslingerd en moest met een schedelbasisfractuur in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis wor den opgenomen. De ladderwagen was de 3e in een colonne van vijf, die op een brand alarm uit de Lutherse diaconessen-1 inrichting waren uitgerukt voor een brandje in een der zusterkamers. De eerste twee wagens passeerden het kruispunt toen het licht op groen 1 stond. Toen de ladderwagen, die er j een paar honderd, meter achter i reed, het kruispunt naderde was het verkeerslicht op rood gesprongen. Hij reed echter door, hetgeen ook voor de brandweer verboden is. Van I links was inmiddels de Fiat uit de 1 Ferdinand Bolstraat opgetrokken Hoewel beide auto's elkaar nog poog- l den te ontwijken, waarbij de brand- weerwagen naar rechts stuurde, was de botsing niet meer te vermijden Door de slag werd de auto 180 gra-1 den rondgedraaid, precies de andere I kant op. De voor- en achterzijkant werden ernstig beschadigd. De be- stuur der van de Fiat werd licht pe-1 wond. Zo veel mogelijk gelijke voorwaarden openbaar en bijzonder onderwijs In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen meegedeeld, dat een ont werp van een algemene maatregel van bestuur gereed is gekomen, dat voorziet in vergoeding door de over heid van de zogena&mde kapitaals uitgaven, van die bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs, die niet onder de reeds geldende be palingen vallen. Voor de subsidiëring van bijzondere uiversiteiten en hoge scholen meent de minister geen nieu we maatregelen te moeten bevorde ren voordat hij de voorstellen daar over van de commissie s' Jacob heeft ontvangen. De minister deelt voorts de mening, dat de pacificatie een ver dere afbouw vraagt. HU overweegt de in te stellen commissie voor de beheersvorm van de openbare school een opdracht te geven, waarin de his torische zijde van het vraagstuk van de primaire rechten van de ouders" mee is inbegrepen. In tussen blijft het streven van de minister erop gericht zoveel mogelijk gelijke voorwaarden te scheppen voor het volgen van openbaar en bijzonder onderwijs, zo dat de onders hun keuze in zo groot mogelijke vrijheid kunnen doen en deze keuze niet behoeft te worden beïnvloed door factoren, die met de aard van het onderwUs als zodanig niet hebben te maken. De M.O.-opleidingen. De minister deelde voorts mede dat hij de universiteiten om advies heeft gevraagd over een wijziging van de hoger-onderwijswet, waarbij bezitters van het eindexamen gym- zyn, dat aanvaarding van de land- nasium B worden toegelaten tot het In antwoord op schriftelijke vra gen van het lid van de Tweedè Ka mer, de heer Van Meel in verband mei de vei koop van partijen koel- huisboter heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening het volgende meegedeeld. De inlevering van boter bij het iïi- en verkoopbureau voor zuivel nam in 1956 een grote omvang aan. Dit werd mede veroorzaakt door de weersom standigheden, die een zeer gunstige grasgroei ook in de ens omringerde landen teweeg brachten. De export mogelijkheden voor Nederland wer den aldus sterk gelimiteerd. De 13.800 ton boter, welke medio januari 1957 in de koelhuizen lag opgesla gen, moest snel worden verkocht, daar het van groot belang werd ge acht de voorraad te ruimen vóór de gebruikelijke produktietoename om streeks maart. Werden geen maatre gelen genomen, dan zou de oude voorraad koelhuisboter een prijsdruk- kende werking uitoefenen op de ver- se-botermarkt, hetgeen wederom tot inlevering van grotere quanta zou leiden. Langere bewaring zou voorts de opbrengst van het produkt, gezien de beperkte houdbaarheid, nadelig beinvloeden. Een prijsverlaging van de koelhuis- boter van 3.40 tot 2.65 had niet de uitwerking, dat een spoedige verkoop van de gehele voorraad op de bin nenlandse markt kon worden var- wacht. Daarom is deze koelhuisboter ook op de buitenlandse markt ge bracht tegen concurrerende prijzen, waarbij rekening is gehouden met het niveau van de noteringen voor Nieuw-Zeclandse, Australische en Ar gentijnse boter. Het grootste gedeelte van de ge noemde voorraad namelijk 8.300 ion, is voor afzet in het binnenland ver kocht, terwijl de rest, op een quan tum van 600 ton zoete boter na, werd geëxporteerd. Daar de noodzakelijk geworden geforceerde afzet in deze winter on der zeer ongunstige omstandigheden heeft moeten geschieden, hebben deze transacties voor het in- en verkoop bureau voor zuivel een groter verlies met zich meegebracht dan in vooraf gaande jaren. Dit verlies kan worden gesteld op f 26.000.000. Het produktschap voor zuivel heeft maatregelen in studie genomen, die er mogelijk toe zullen kunnen leiden, dat in de toekomst een soortgelijke ontwikkeling wordt voorkomen. EM. RECTOR J. SOMMER t Gisteravond is in huize St. Willi- brordus te Wassenaar, bijna 70 jaar oud, overleden de emeritus-rector J. Sommer. Rector Sommer is procura tor geweest van de Zweedse missie. CULLINAIREWEDSTRIJD TE SCHEVENINGEN. Ter gelegenheid van het vijf-en- twintigjarig bestaan van de vereni ging van oud-leerlingen van erkende hotelvakscholen is gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar o.m. een strijd is geleverd in het trancheren en flamberen. Er kon den twaalf leden pan de Horecaf of de V.O.L. deelnemen aan deze wed strijd. Zij hadden tot taak het ma ken van een Canard a la presse en Crêpes Flambées. Winnaar werd de heer C. E. M. F. Verschuuren, maitre d' hotel van „Hoorhwijck" te Rijswijk. Hij ver wierf hiermede o.m. een zilveren be ker van de Horecaf. Tweede werd de heer H. R. F. Weisz, maitre d' ho tel van „Kurhaus" te Scheveningen, derde werd de heer A. Th. van Gel deren ober-kellner van „de Kievit" en vierde werd de heer C. M. Sehreiner, chef de rang van het „Kurhaus". Alle deelnemers kregen een oorkonde. afleggen van de examens in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, be halve die in de klassieke taal. en letterkunde. Overigens acht hij het niet aanbevelenswaardig om naast de bestaande categorieën van leraren de universitair opgeleiden en de be zitters van middelbare akten een derde categorie te creëren. Verschillende wijzigingen. De navolgende wijzigingen zul- len, naar de minister van O., K. en j W. verwacht, in de loop van dit zit tingsjaar aan de Staten-Generaal kunnen worden aangeboden: Ontwerp van wet tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920 (maatre gelen tot geleidelijke verlaging van de leerlingenschaal); ontwerp van wet tot wijziging van de middelbaór onderwijswet en de hogeronderwijs- wet (subsidiëring van gemeentelijke scholen voor V.H.M.O.); ontwerp van wet tot verruiming van onder wijskundige mogelijkheden; ontwerp van wet tot wijziging van de hoger onderwijswet (toelating onderwijzers tot bepaalde universitaire examens); ontwerp van wet tot wijziging van de middelbaar- hoger-onderwijswet (enkele technische wijzigingen voor namelijk van de subsidiebepalingen). De minister heeft tenslotte meege deeld, dat een wettelijke regeling in studie is voor de vakantiespreiding. Een dergelijke regeling acht hij niet in strijd met de vrijheid van onder wijs. DE LERARENSALARISSEN. De regering is bereid een onderzoek in te stellen naar de verhouding tus sen de salarissen van leraren bij het VHMO en met deze gelijk te stel len overheidsdiensten zoals inge nieurs, wetenschappelijke ambtena ren en academisch gevormde^ be- stuursambtnaren. Dit blijkt uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Over deze kwestie wordt nu inter departementaal overleg gepleegd. Overigens houdt dit niet in, dat de opbouw van de salarissen voor de ge noemde groepen identiek zou moeten zijn, in de eerste plaats namelijk zijn de werkzaamheden op vele punten niet vergelijkbaar en bovendien moet een redelijke verhouding blijven be staan met de bezoldiging van leer krachten in andere onóerwy6seic- toren. Instorting Vijzelstraat voor de Hoge Raad Voor de Hoge Raad der Neder landen heeft gistermorgen rar W. Kingma uit Amsterdam een pleidooi gehouden in de zaak tegen de 41- jarige bouwkundige uit Amstelveen, die door het gerechtshof te Amster dam was veroordeeld tot een geld boete van 150,—, subsidiair dertig dagen hechtenis, wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel en het overtreden van een artikel van het veilirheidsbesluit. Verdachte had als aannemer de herstelwerkzaamheden van enige pi laren van een flatgebouw in de Vij zelstraat te Amsterdam, op zich ge nomen. Tijdens deze werkzaamheden op 23 maart 1955. stortte het gebouw gedeeltelijk in. waarbij enige bewo ners van het flat verwondingen op liepen. Vele andere bewoners moes ten maandenlang ergens anders een onderdak zoeken omdat hun flats niet meer bewoonbaar waren. De rechtbank had de bouwkundi ge tot drie maanden hechtenis voor waardelijk en een geldboete van 100,— veroordeeld. De procureur-generaal bij de Ho ge Raad zal over veertien dagen con clusie nemen. NIEUWE SPELLING "VAN BASTAARDWOORDEN De vaste commissies van advies in zake de schrijfwijze van de Neder landse taal in België en Nederland bestuderen op het ogenblik een ad vies over de schrijfwijze van bastaard woorden, dat de BelgischNeder-1 landse commissie van onderwijsdes kundigen heeft uitgebracht. De tus senklanken in samenstellingen, zo merkt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over deze kwestie op, zo als die thans volgens de woorden lijst moeten worden geschreven, zijn nu aanmerkelijk vereenvoudigd ge regeld. Suggesties voor verdere wijzi gingen acht de minister niet voor ver wezenlijking vatbaar, aangezien zij tot onaanvaardbare woordbeelden zouden leiden. De luister- en kijkgelden De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen meent, zo deelt hij de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord mee, dat ver hoging van de luisterbijdragen in derdaad achterwege zou kunnen blij ven als de wereldomroep uit de staatskas zou worden bekostigd, ten minste voor wat de naaste toekomst betreft. Men moet op den duur ech ter met stijging van de exploitatie lasten rekening houden. Over de kijkgelden merkt de minister op, dat deze in 1957 met een totaal van 4.500.000 (waarvan 250.000 in- ningskosten voor de PTT) een flink eind boven de geraamde 3.900.000 zullen uitkomen. Overigens bedragen de uitgaven voor de televisie nog het dubbele van de inkomsten en 't niet mogelijk zijn voor de beeldomroep meer geld beschikbaar te stellen dan op de begroting uitgetrokken is. Het televisiebeleid van de regering op lange termijn, zo deelt de minister voorts mee, is in de eerste plaats af hankelijk van de vraag of een systeem van commerciële televisie zal wor den aanvaard. Voor wat de belang stelling van het publiek voor de tele visie betreft, geeft de minister een opgaaf van het aanvankelijk geraam de aantal toestellen in de afgelonen vier jaren en het aantal toestellen dat werkelijk bleek te worden ge bruikt. Per 1 juli van dit jaar zal Nederland ongeveer 150.000 teWisie- ontvaneers tellen, een aantal dat de televlsieraad aanvankelijk op 45.000 had geraamd. PeRuKa-congres Kamerverhuurders - verdienen te weinig Gisteren kwamen in Amsterdam de leden bijeen van de landelijke bond van exploitanten van pensions, rust huizen en kamers, de „P.RuKa", Op deze jaarvergadering zei de voorzit ter van de bond, de heer Smit, dat de kamerverhuurders niet in de moge lijkheid zijn, zich aan te passen aan het stijgende peil van het levenson derhoud. Uit een onlangs gehouden enquête is komen vast te staan dat van 62 der pension- en kamerverhuurbedrij ven tot 93% der rusthuizen zijn ge vestigd uit volstrekt zakelijke motie ven. Dit als antwoord op een dikwijls gestelde vraag of men werkelijk een pension begint als er letterlijk geen andere mogelijkheden meer zijn. „Er wordt vaak min of meer laatdunkend op onze bedrijfstak neergekeken", al dus de voorzitter. Kamerverhuurders onderbetaald. De vice-voorzilter van de bond, de heer H. Meyer, wees op de niet aan de huidige prijzen aangepaste vergoe dingen die voor het verhuren van ka mers mogen worden gevraagd en waarbij z.i. van onderbetaling moet gesproken worden. Een en ander spruit voort uit de toepassing van de huurwet, waarin volgens spreker vele lacunes zijn. Hij memoreerde voorts het moeilijk kunnen ontdoen van huurders. Alleen wanbetaling kan nog een reden zijn om ontruiming van de kamers tengevolge te hebben. Ook de kleine hotels en pensions kampen vaak met dezelfde moeilijkheden. Dan is er volgens spreker nog het euvel, dat vele gezinnen, die voor zichzelf een grote ruimte met veel kamers verlangen en ook verkrijgen, 's zomers wel de gelegenheid vinden deze ka mers tegen goede prijzen te verhuren. En wanneer de geboden accomoda te dan niet aan de gestelde eisen vol doet, dan is dit, volgens de heer Meijer, een schande tegenover het buitenland. „Een levenswens vervuld" „Wat een moment", stamelde de 73-jarige heer L. J. Weijzing. Hij had met zijn 36-jarige vrouw zojuist zijn hut op de uit Indonesië komende „Sibajak" verlaten om de gebruike lijke formaliteiten te gaan vervullen. In de salon werden zij plotseling voorgesteld aan de koningin. Hij kon zijn oren niet geloven en werd nog beduusder toen zij hem verzocht ook hun acht kinderen van 13 tot 3 jaar te gaan halen en daar na het gesprek voort te zetten. Weldra zat het tiental om HM geschaard en volgde er een lang en ongedwongen onderhoud. De man was op 22 juni 1883 aan boord van het Nederlandse fregat schip „Lichtstraal", toen zijn ouders met verlof naar Nederland gingen, ter hoogte van St. Helena geboren en daarom luidde zijn eerste voor naam ook „Lichtstraal". „Hiermee is een levenswens ver vuld" gaf hij na afloop te kennen. „Het was een onvergetelijk ogen blik". En zonder verder commentaar zocht toen de oude man met zijn ge hele gezin zijn weg door de vele mensen, om de tafeltjes op te zoe ken, waar zijn bescheiden in orde moesten worden gemaakt. Zlll Het bestuur van het bedrijfschap détailhandel in raclk en zuivelpro- dukten heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering beslo ten aan de ministers ven economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening lelegrafisch te verzoeken om prijspoliti"ke en psy chologische redenen te overwegn de voor enkele gebieden des lands door de ministers verlangde prijsverlaging voor de melk met i cent per liter, in gaande 1 april, niet door te voeren. Als overweging voor dit verzoek geldt, dat als gevolg van de maat regelen der bestedingsbeperking de melkprijs ingaande i juli met zes cent per liter wordt verhoogd. De melkhandelaren achten de voorgeno men verlaging per 1 april ongewenst, omdat deze kort op elkaar volgende prijswisselingen hun positie tegen over de afnemers zeer moeilijk zal maken. Zij zouden de verrekening van deze verlaging- eventueel willen opvangen in een rekening-courant systeem. Dit zou dan betekenen, dat de melkprijs ongewijzigd blijft tot 1 juli en dan niet mét zes cent doch met vijf cent wordt verhoogd. Het bedrijfschap besloot voorts, zich na te plegen o/er'eg met een commissie uit het produtschap zui vel, tot de ministers /an economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening te wenden met een schrijven over de gevolgen van de prijsstabilisatie en prijsstop, waar door voor de détailhandel in melk een noodtoestand zou zijn ontstaan. Voorheen stelde het bedrijfsleven zelf de pryzen vast en droeg hiev- Helderse journalisten vrijgesproken „Overtuigend bewezen" maar foto's onduidelijk De kantonrechter te Den Helder, mr. J. Pot, heeft de journalisten Ber gers en Maas, beiden uit Den Helder, aan wie het zonder toestemming ma ken van fotografische opnamen van militaire werken op de Marinehaven aldaar was ten laste gelegd, ontsla-, gen van rechtsvervolging met op dracht tot teruggave van de in be slag genomen toestellen. Hij achtte het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen, doch was van oordeel, dat de op de foto's voorkomende beelden niet redelijk konden worden aangemerkt als mili taire werken. Hij achtte het feit dei» halve niet strafbaar. De militaire deskundigen van de koninklijke marine betoogden de noodzaak van geheimhouding van militaire zaken. Niet kon worden aan getoond, dat militaire werken op de foto's voorkwamen. Verdachten verklaarden van een verbod tot fotograferen niet te heb ben geweten. De verdedigers, mr. H. J. Knuwer en mr. H. Jonker uit Den Helder, oordeelden op verschillende gronden het gepleegde feit niet straf baar en concludeerden tot ontslag van rechtsvervolging. De officier vai justitie, die van me ning was, dat zeer zeker militaire werken waren gefotografeerd, nad veroordeling gevraagd tot 25,boe te subsidiair vijf dagen. Aartssmokkelaar gevonnist De in Antwerpen gearresteerde en naar Nederland uitgew zen beroeps smokkelaar F. H. H. in 't V. heeft gisteren door de economische politie rechter te Amsterdam een vonnis van drie maanden met aftrek over zich horen vellen, waardoor er weer één is toegevoegd aan de vele fikse straffen die reeds op zijn strafblad staan vermeld. Op 19 april van het vorige jaar had verdachte 1200 halfponds pakjes boter bij een Amsterdamse winke lier gekocht en in een Belgische auto geladen met het doel deze roomboter naar België te brengen. Onder Oegst- reest veroorzaakte de man, die niet in het bezit was van een Nederlands rijbewijs, een ernstige autobotsing, waarbij twee bestuurders van Volks wagens ernstig werden gewond. De smokkelaar nam ongedeerd de benen en liet de auto met de kost bare lading achter. Vingerafdrukken in de wagen wezen uit, dat de auto bestuurd was door de in de politie registers niet onbekende H. in 't V. Een maand later hei kenden dou ane-beambten hem. toen hij in een andere grote Amerikaanse auto nabij Woensdrecht in de richting van de grens reed. De douane achtervolgde de man, haalde hem in en sommeer de hem te stoppen, waaraan de smok kelaar geen eehoor gaf. Men schoot in het voorwiel, doch de man slaagde erin zich van zijn achtervolgers te ontdoen. Op een zandweg bij Putte (N B.) nabij de grens reed hij echter tegen een boom. Opnieuw kwam hij er zonder kleerscheuren af en koos het hazenpad naar België, de auto achterlatende, die 600 kg roomboter bleek te bevatten. Hij is later in Ant werpen gearresteerd, werd daar ge vonnist met acht maanden gevange nisstraf en 38.000 franken boete we gens het frauduleus invoeren van boter in België. Nadat hij die straf had ondergaan, werd hij de vorige maand naar ons land uitgeleid. Zijn leven is een aaneenschakeling geweest van smokkelarijen en vele jaren heeft hij in gevangenissen doorgebracht. voor de verantwoordelijkheid en in feite is het nu de regering die de prijzen bepaalt en vaststelt, welke kosten in rekening mogen worden ge bracht, aldus dit schrijven. Het bestuur van het bedrijfschap betreurt deze ontwikkeling temeer, aangezien het bedr'jfsleven in de melkdétailhandel heeft laten zien, zich zyn verantwoordelijkheid in de zen bewust te zijn. De stijging der loonkosten met tien procent en tiet feit, dat deze kosten 70 procent /m de totale distributiekosten uitmaken, betekent een stijging met zeven pro cent van de totale kosten. Deze kos ten mogen niet doorberekend wor den en komen geheel voor rekening van het détailhandel sbedrijf. Het bedrijfschap vraagt zich met bezorgdheid af of dit door het melk- détailhandelsbedrijf gebrachte offer op den duur blijvend kan worden gebracht. Indien de te verwachten prijsverhogingen als gevolg van het garantieprijsbeleid een omzetdaling veroorzaakt, is het bedrijfschap van mening, dat de daaruit voortvloeien de gevolgen een basis voor overleg moeten vormen over de doorbereke ning in de bruto winstmarges en de prijzen. „Donkere wolk" boven schoenwinkeliers? Unaniem tegen margeverlaging De Nederlandse Katholieke bond van schoenwinkeliers heeft gisteren op Schiphol zijn jaarvergadering ge houden. Nadat de voorzitter, de heer C. de Jong, in zijn openingswoord reeds gesproken had over de „donke re wolk" die boven de schoen winke liers hangt, sprak de secretaris, mr. G. P. W. M. Remmen, over de pogin gen van het departement van Econo mische Zaken om de prijzen omlaag te drukken ten koste van de winst marge. Deze is nu nog 30 a 33 pro cent. In het begin van dit jaar heeft Economische Zaken aangedrongen op een margeverlaging van 18 a 22 pro cent. Mr. Remmen stelde hiertegen over, dat de schoenwinkeliers volle dig bereid zijn de prijsstabilisatie waardoor reeds een margeverlagir.g was doorgevoerd, te steunen. Het de partement bleek aldus spreker niet op de hoogte te zijn van de in komsten in dit bedrijf, dat zeer on derhevig is aan de mode. De bruto winst van de meeste schoenenzaken bedraagt niet meer dan 14.000. per jaar. Het prijsindexcijfer voor schoenen is bovendien sinds 1951 van 100 tot ongeveer 90 punten (in 1956) gedaald. Wel typebeperking De schoenwinkeliers zijn wel be reid mede te werken tot typebeper king, waardoor kostenvermindering en dus prijsverlaging mogelijk is. On derhandelingen op basis van 'n mar ge van 18 a 22 procent wijzen de bon den (die federatief samenwerken) echter volledig af. Een contributieverhoging werd unaniem aanvaard. Ter vergadering werden nog besproken de nieuwe vestigingseisen schoenenbranche, de C.A.O. en diverse vakkwesties. Minnedrama te mild beoordeeld Procureur-generaal veranderde vonnis De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft gis termorgen tegen een 34-jarige kel ner uit Loosduinen, wiens zaak poging tot doodslag gisterochtend bij verstek werd behandeld, een ge vangenisstraf van één jaar met af trek geëist. Deze kelner was in eerste instan tie door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden en 2 weken, zijnde de termijn die hij in voorarrest had doorgebracht. Verdachte, tegen wie de officier van Justitie twee jaar met aftrek had geëist, werd enkele minu ten na het sluiten van het recht- bankonderzoek op 5 oktober 1956 in vrijheid gesteld. Op 10 juni van het vorig jaar loste de kelner in de late avonduren op de hoek van de Amstel en de Amstel- straat in de hoofdstad een zestal schoten op een 37-jarige perser. Deze had de vriending v.d. kelner en vroe gere echtgenote v. d. perser, een klap gegeven. De schoten berokkenden hem slechts licht lichamelijk letsel. Het slachtoffer was door de recht bank wegens poging tot zware mis handeling veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden. De officier van Justitie had tegen hem een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand en 75 gulden boete geëist Hij werd op de dag van de uitspraak 19 oktober 1956 onmiddellijk gevangen genomen. De procureur-generaal vorderde gister morgen tegen hem bevestiging van het rechtbankvonnis. SMOKKELAAR OM HET LEVEN GEKOMEN. Hedenmorgen om half zes is in de Belgische gemeente Weelde, even over de Nederlandse grens, een van Baarle-Nassau komende smokkelwa- gen, geladen met boter, die achter volgd werd door de Belgische douane, in volle vaart tegen een boom gere den, en in brand gevlogen. De chauf feur, een 23-jarige inwoner van Merksplas, kwam hieroy om het le ven. JL

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6