In een kamer aan de Breestraat herleefde de geschiedenis Fam. De Ruyter de Wildt stamt rechtstreeks van de admiraal af Centrum voor staatkundige vorming geeft richtlijnen voor volkscredieten JBi - JRHB r L - 1 j Er KVOB volgt het voorbeeld van „De Tulp" en adviseert twee-prijsklassensysteem at te schatten WOENSDAG 27 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT rï een kamer aan de Leidse Bree straat herleefde voor ons op een morgen een stuk geschiedenis. De blauwe tram floot en knarste voorbij, een verdieping hoger waren restau rateurs pneumatische boren aan het beproeven, maar in het vertrek van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt werd het jaartal 1607 geschreven. Een mens heeft dikwijls aan ^en paar klei nigheden genoeg om in gedachten een sprong in de geschiedenis te maken: een oude, fraaie stoel, die de wach tende bezoeker wordt toegeschoven, het bruine solide leer in de advoca- tenkamer, een zware tafel en een in drukwekkende rij boeken. Mr. De Ruyter de Wildt heeft een grote, prachtige gecalligrafeerde rol op de tafel uitgespreid en hij wijst ons het jaartal aan. Zijn vinger draalt bij de naam van een grote voorva der: Michiel Adriaanszoon de Ruy ter. Nakomeling. Wij kenden n.L de verwantschap, die bestaat tussen de grote zeeheld en de voorzitter van de 3-oktoberver eniging te Leiden, bekend en ge waardeerd burger van de stad, advo caat en procureur. Daarom zijn wij in deze ruime kamer aan de Bree straat beland. Intussen komen ook andere docu menten op tafel, een wapen van De Ruyter en het wapen van de familie de Ruyter de Wildt, dat in hoofdza ken daarmee overeenstemt, boeken, waarin de stamboom zorgvuldig is uitgetekend, platen van de familie leden, die een opvallende gelijkenis met de jongen-in-de-blauw-geruite kiel, zoals hij in het volksliedje wordt bezongen, te zien geven. Bovenaan in de geslachtslijst van de familie De Ruyter, vinden wij Adriaan Michielszoon de Ruyter, wien op 24 mrt 1607 'n beroemd zoon geboren werd. Michiel was een zoon uit het tweede huwelijk. Alleen dochters. Nu heeft zich het feit voorgedaan, dat de zonen van de admiraal -on gehuwd zijn gestorven. Eén zoon uit het tweede huwelijk, Adriaan, stierf 18 jaar oud, de zoon Engel, werd 34 jaar, maar ook deze begaf zich niet in de echtelijke staat. Het nageslacht van De Ruyter zou dus in de nevelen des tijds zijn ver dwenen, indien niet in de ioop van de 19e eeuw door enige nakomelingen initiatieven werden ondernomen om de naam te doen herleven. De lijn van het geslacht werd dus In de dochters voortgezet. Alida de Ruyter trouwde in 1667 met Thomas Pott en in dit huwelijk wordt de leidraad die De Ruyters met deze tijd verbindt weer opgenomen. Uit de tekening van de stamboom kan men zien, dat het er met het ge slacht De Ruyter wel even kritiek heeft voorgestaan. Er dreigde uitsterving. De lijn volgend komt men echter in 1720 bij het huwelijk van Anna Maria Pottey met mr Willem Par ker en een dochter van dit echtpaar Parker trouwde in 1809 met Jacobus de Wildt, burgemeester van Nieuwer- Amstel. CN nu komt het belangrijke initia- tief: bij koninklijk besluit van 23 september 1817 zijn al haar kinde ren, benevens haar tweede echtgenoot begiftigd met het recht om de naam en het wapen van admiraal De Ruy ter te voeren. Het werd dus De Ruy ter de Wildt. Het kind uit dit huwe lijk: Jacobus Franciscus, was de va der van Alexander de Ruyter de Wildt en deze was op zijn beurt de grootvader van mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, advocaat en procureur te Leiden. Overeenkomst. De heer De Ruyter de Wildt ver telt ons, dat zijn grootvader een ken merkende overeenkomst met de ad miraal vertoonde. Genealogisch ge zien is de terugkeer van uiterlijke overeenkomst na enige geslachten niet ongewoon. In het portret dat wij hierbij af drukken treft de overeenkomst met de admiraal. Toen zijn vader als jonge man met zijn verloofde het panopticum te Amsterdam bezocht, hield zij hem staande bij het wassen beeld van Mi chiel Adriaanszoon. „Zou je niet zweren", vroeg zij, „dat je vader daar staat?" Reünie. De heer De Ruyter de Wildt heeft op uitnodiging de herdenking te Vlis- singen bijgewoond. Daar waren in het afgelopen weekend de drie fami lies van de „eerste bladzijden" van het geslacht-boek van De Ruyter uitgenodigd. Dit waren de families Elias, die ook rechtstreeks van de gro te zeeheld afstammen en De Ruy ter van Steveninck, die bij konink lijk besluit van 1842 het wapen en de naam van De Ruyter mochlen voeren. Ruim 50 leden van de uitgebreide familie zaten hier aan een diner. Na tuurlijk werd een eerste dronk ge wijd aan de grote voorvader, die hen hier bijeen had gebracht. Vanzelfsprekend is het nageslacht van de vlootvoogd nog groter. De namen van de families, die van De Ruyter afstammen, beslaan in het boek der geslachten vele bladzijden. Zij krijgen echter nog een kans bij een te komen. Zij worden n.l. ver wacht op de familie-reunie, die in de vlootweek van 28 juli wordt ge houden. Meer in het bijzonder om sociale redenen is een nieuwe wettelijke re geling van het volkscredietwezen in Nederland gewenst, zo meent de com missie, welke het Centrum voor staat kundige vorming heeft ingesteld, om te rapporteren over de eventuele nieuwe maatregelen, die het volks- crediet binnen goede banen kunnen houden. overwegingen zijn 1. Het aantal gedupeerden onder de sociaal en economisch zwakkeren toont, gezien de ervaring van sociale diensten, gemeentelijke volkscrediet- banken en andere instellingen, een belangrijke stijging. 2. In talrijke gevallen wordt of wel de contantprijs ofwel de cre- dietprijs onduidelijk gesteld en komt bedrog voor. 3. Voor ieder, die aan het maat schappelijk verkeer wenst deel te ne men, dienen goede en duidelijke spel regels voorhanden te zijn. De commissie, die het rapport heeft uitgebracht, bestond uit de volgende personen: F. Gij zeis, ec. drs. te Eind. hoven, voorzitter, A. Salden te Ven- lo, secretaris; leden: mevrouw E. Dings-Hendrickx te Roermond, F. Bakx, ec. drs. te Eindhoven, mr. N. Bruinsma te Nijmegen en H. Simo- nis te Enschede. Wij leggen u hier twee foto's voor: één van de admiraal en een van wij len de grootvader van mr. Ph. de Ruyter de Wildt te Leiden. De over eenkomst is inderdaad treffend. KORTE golf De 50.000ste bezoeker van de in ternationale huishoudbeurs werd gis teren in het RAI-gebouw te Amster dam ontvangen. Het was mejuffrouw J. M. van der Noort uit de Kromme Mijdrechtstraat in Amsterdam. Ze kreeg een autocar-reis naar Atten- horn in het Sauerlandgebergte aan geboden. Door een autobus werd gisteren op de Roosendaalseweg te Arnhem een 83-jarige Arnhemmer aangere den en vrijwel op slag gedood. Te Arnhem komen gemiddeld 17 dode lijke ongevallen per jaar voor. Door deze aanrijding is men echter al aan het tiende geval in 1957 toe. De grootste Van Gogh-tentoon- stelling, die ooit gehouden is, zal in oktober in „Villa Hügel", de woning van de Duitse staalmagnaat Krupp, te Essen worden geopend. De exposi tie komt tot stand met medewerking van de Rijksdienst van Kunsthistori sche Dokumentatie het Vincent Van Gogh-archief en de „Verein Villa Hügel". MELKBOER MOCHT VERDIENEN AAN MELKFLESSEN. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 42-jarige melkboer uit Hilversum J. D. F. K. vrijgesproken van de ten laste gelegde oplichting, waarvoor de officier van justitie veer tien dagen geleden zes maanden ge vangenisstraf eiste. In het najaar van 1956 had de melkboer van 'n Amsterdamse groot handel in flessen 4200 ongemerkte melkflessen voor 12 of 17 ct. per stuk gekocht. Hij had drie duizend van deze flessen in de loop van de tyd bij zijn melkleverancier, de N.V. Ver enigde Gooise Melkbedrijven, ingele verd, die hem, op de gebruikelijke manier voor 20 'resp. 25 ct. per fles crediteerde. De melkboer had zich verweerd met de opmerking, dat hij de partij flessen heeft gekocht om zijn verlies door breuk, waarvoor hij geen sta tiegeld ontving, te compenseren. Hij had ontkend de flessen voor de in levering met melk t« hebben eesooeld. Met het oog op het feit, dat het volkscrediet en met name het cre- diet tot financiering van de aanschaf fing van duurzame consumptie-goe deren na de oorlog zozeer in beteke nis toegenomen is, heeft de commis sie allereerst het systeem als zoda nig op zijn waarde getest. Haar oor deel was positief: niet alleen vervult het volkscrediet een belangrijke functie, het heeft zeer positieve voor. delen voor brede lagen der bevol king. De commissie gelooft, dat haar betekenis nog zal stijgen, maar zij is tevens van oordeel, dat van over heidswege zekere regelingen beho ren te worden opgelegd, om exces sen te voorkomen. Deze regelingen denkt zij zich als volgt: 1. Vaststelling van overheidswege van de maxima van de totale crediet- prijs. 2. Een vergunningstelsel voor alle vormen van volkscrediet. De commissie acht het aanvaardbaar, dat een bedrag wordt vastgesteld, waar boven de credietverlening niet meer aan het vergunningstelsel is onder, worpen. Gedacht wordt aan een grens van 3000. 3. De verplichting om voor een duidelijke aanduiding van de cre- dietprijs te zorgen en bij directe goe derentransacties de contantprijs en de totale afbetalingsprijs aan te ge ven. 4. Alle transacties dienen in een schriftelijke overeenkomst te worden vastgelegd. 5. Een voorschrift tot het ver strekken van inlichtingen omtrent lopende verplichtingen. 6. Een verbod met minderjarigen crediettransacties aan te gaan en voor gehuwden het eisen van de handteke ning van zowel man als vrouw. 7. Stringente reglementering van het colportagesysteem. 8. Als sluitstuk zullen de nodige sancties niet kunnen worden gemist. Betreffende de exploitatie van volkscredietbanken door de overheid is de commissie van oordeel, dat er in het huidige maatschappelijke bestel in ons land zowel voor het particulier initiatiefg hetzij commercieel het zij sociaal ingesteld als voor door de overheid in het leven geroepen volkscredietbanken een plaats is. JCattingin aetiudüamde lepatxianten in ffiott&cdam Onverwacht en incognito heeft gis termiddag hare majesteit koningin Juliana, vergezeld van de Dame du Palais, mevrouw W. A. Repelaer van Driel, een bezoek gebracht aan de „Sibajak", die voor de laatste maal repatriërenden uit Indonesië in Rot terdam aan wal zette. Nadat het schip met 511 passagiers aan boord, rond het middaguur aan de Lloydkade te Rotterdam had af gemeerd, verbleef de koningin meer dan twee uur temidden van de pas sagiers; ongedwongen sprak zij met een zevental gezinnen en met ver schillende jeugdige reizigers. Hare majesteit was getuige van de forma liteiten, die de repatrianten moesten vervullen, alvorens zij aan wal mochten gaan. Ook het noodhospitaal, waarin twintig verpleegden waren opgeno men, werd door de koningin, in ge zelschap van de scheepsarts, dr. Ph. M. E. E. Nijst uit Gouda, bezocht. Hier maakte ze kennis met de „trots" van het hospitaaltje: de tweejarige Humphrey Matthyssen, die ziek aan boord was gekomen, maar die tijdens de reis reeds 2 kilogram was aange komen. CIJFERS OVER DE REPATRIëRING UIT INDONESIë. Nu de „Sibajak" voor het laatst als charterschip voor de Nederland se regering heeft gevaren, zijn de glo bale cijfers bekend geworden, die be trekking hebben op <1e repatriëring uit Indonesië. In deze cijfers zijn niït opgenomen de Nederlanders, die na de tweede wereldoorlog naar Indoor sië zijn vertrokken en daar ge ele ven zijn of althans niet in Nederland terugkeerden. Voor 1940 bedroeg het aantal Ne derlanders in Indonesië ongeveer 250.000. Na het einde van de tweede wereldoorlog werd dit aantal geschat op 220.000. Op 1 maart j.l. waren sinds het eir.de van de ooi log uit In donesië gekomen ongeveer 165.009 personen. Op 55.000 wordt het aan tal geschat, dat op dat moment nog in Indonesië vertoefde. In 1956 zijn 18.500 personen eereoetrieerd. Op 1 maart 1957 bedroeg het aan» De bij de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbe- drijf (KVOB) aangesloten tulpen- kwekers kwamen gistermiddag in ho tel „De Leeuwerik" te Haarlem bijeen teneinde zich te beraden over een voorstel van het bestuur aan het PVS te adviseren het tweeprijsklasse-sys teem voor tulpen af te schaffen en de minimumprijzen te verhogen. De vergadering besloot bijna una niem het voorstel te aanvaarden zo dat in bovenstaande geest aan het PSV zal worden geadviseerd. Zoals bekend nam ook de Vereniging „De Tulp", groep van de Kon. Alg. Ver. Bloembollencultuur een zelfde be sluit. De bijeenkomst stond onder leiding van de vice-voorzitter, de heer G. C. Meskers, daar de voorzitter, de heer Ant. Nijssen, wegens verblijf buitens lands verhinderd was. In zijn ope ningswoord wees de heer Meskers op het verloop van de handel in ver band met de zachte winter, waardoor de prijzen van de bloemen sterk zijn gedaald en zeide voorts dat met be langstelling de kostprijsberekening van het LEI zal worden afgewacht. Dit rapport wordt n.l. de basis waar op de minimumprijzen voor het ko mende seizoen zullen berusten. Het door het bestuur ter tafel ge brachte voorstel-van-advies tot los laten van het z.g.n. twee-klasseprij zensysteem werd met zo goed als al gemene stemmen door de vergadering overgenomen. De minimumprijzen. Over de minimumprijzen bleken be stuur en leden minder eensgezin. Het bestuur stelde voor 80 pet. van de LEI-kostprijs, doch het merendeel van de aanwezigen vond dit percen tage te laag en wilde het op 90 stel len, zoals ook het geval was bij „De Tulp". Tot verdediging van deze me ning voerde de heer W. v. Dam (Hil legom) aan dat het uit praktische overwegingen noodzakelijk was één lijn te trekken omdat KVOB en Alg. Ver. tezamen (totaal) één stem in het Produktschap uitbrengen en deze stem niet gebroken moet worden. De heer C. Ph. Freriks, lid van het bestuur, steunde het bestuursvoorstel en wees daarbij op het surplusfonds dat door het vak zelf moet worden opgebracht. Uit de daarop gevolgde stemming bleek echter een grote meerderheid tegen het bestuursvoor stel van 80 pet. en werd met 202 te gen 73 stemmen besloten het percen tage van 90 te adviseren. Met betrekking tot enkele andere punten kan nog worden medegedeeld, dat de vergadering van mening wag de door het surplusfonds uit te be talen prijs voor de afwijkende kwa liteit leverbaar te doen stellen op 85 pet. van de netto uitbetalingsprijs voor de exportkwaliteit, en de over nameprijs van het z.g. abnormaal op /D.75 per kg. Kern-reactor voor „Het Atoomnadert zijn voltooiing De foto toont H. M. In de rooksalon tweede klasse in gesprek met de heer en mevrouw J. CohenOeij Sick Nlo, die met hun vier kinderen te Rotter dam aankwamen. De landsvrouwe deelde deze familie persoonlijk mede, dat sij zal worden ondergebracht In pension Darman, te Amersfoort. De voorbereidingen voor de tentoonstelling „Het Atoom", welke deze zomer op Schiphol zal worden gehou den, zijn thans in volle gang. De foto laat zien hoe hard er wordt gewerkt aan het afbouwen van de kernreac tor, welke op deze expositie zal zijn te bewonderen. tal opvangcentra in Nederland 285, het aantal gezinnen cn personen in contractpensions resp .If.04 en 10353. Het aantal woningen, dat ter beschik king is gekomen van gerepatrieerdeu sedert 1945 bedraad ruw geschat 32.500, waarvan 17.500 ten behoeve van gezinnen, aangekomen na de sou- vereiniteitsoverdracht. Vrachtwagen beukte tramstel uit rails Ravage in ilagertzaak Een harde slag deed gistermiddag slager Soeting, die in zijn winkel aan de Van der Hoopstraat te Amsterdam naar buiten kijken. Hij liep naar het étalageraam en zag een tramstel van ltfn 10 op zijn winkel af komen. Hij kon door een schreeuw zijn klanten waarschuwen zich zover mogelijk in de zaak in veiligheid te brengen en een seconde later dreun de de tram tegen de pul. De etalage werd herschapen in een puinhoop. Vleeswaren werden be dolven door een lading glassplinters en stof en blikjes vlogen door de zaak. Niemand kon de zaak meer in of uit. Het voorspel van het ongeval be gon een vijftig meter verderop, op de hoek van de Fannius Schollen- straat, waar een drietons vracht wagen tegen de tram botste. De chauffeur zag, komend van rechts, plotseling de tram op zich af komen. Hij schrok en remde, maar de auto gleed door en ramde de tram in de rechterflank. De wagen vloog uit de rails en er was v. d. trambestuurder geen houden meer aan. De bestuur der was door de schok op de grond gevallen en voordat hjj was opge staan had zijn wagen zich al in de pui van de slagerij gehoord. Hij was de enige, die (zij het lichte) verwon dingen opliep. De vrachtwagen kwam met een deuk in de voorbumper te voorschijn, maar de tramwagen was er erger aan toe. Hij kreeg veel glas schade. het onderstel werd ontzet en de koppeling werd verbogen. TNTRFDE-LOONGRENS INVALIDI TEITSWET WORDT 5600. De staatssecretaris van sociale za ken heeft de Tweede Kamer een nadere wijziging van de invalrditeits- we tvoorgelegd, waarvan het belang rijkste onderdeel is, dat de intrede- loongrens wordt gesteld op 5600. Dit nu de Staten-generaal inmiddels een voorstel hebben aangenomen om de maximumloongrens ie verhogen van 6000 tot 6900. In antwoord op het voorlopig verslag op do reeds inge diende wijzigingen deelt de staats secretaris nog mee, dat de regering in beginsel niet afwijzend staat tegen over een wijziging van het artikel in verband met verplicht dienende militairen. Gezien echter hot voor nemen de hele materie van invalidi- teits-wezen en weduwenpen^ioen helemaal te herzien, acht de staats secretaris is het nu niet urgent met een wijzigingsvoorstel te komen. Werkend als verpnkster bij een Almelose eierengrossier schreef eer 17-jarig meisje, Janny Hakman uit Vroomshoop baar naam en adres op een ei. Het ei kwam op tafel bij de 23-jarige Emilio Manieri, chauffeur te Rome, die Janny schreef dat het zijn hartewens is met e»-n buiten lands meisje te trouwen. Janny heeft hem nog niet geantwoord. In goede gezondheid is, na een reis per bromfiets door de Verenigde Staten en Canada, de landbouwkun dig student H. de Wijs in zijn woon plaats Utrecht teruggekeerd. Behou dens een lichte aanrijding en een sneeuwjacht is de reis zonder moei lijkheden verlopen. Reparateurs heb ben niet veel aan de reiziger ver diend.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5