Roeping van de kerk is één te zijn met de mens Kunst en techniek in de film Gelukwensen op dag van jubileum der leden WOENSDAG 27 MAART 1957 DE LEIDSF. COURANT PAGINA 3 Pater Jelsma voor gastenavond NRKM Het was niet te verwachten, dat pater S. Jelsma, gisteravond op de gas tenavond, georganiseerd in „De Turk" door de katholieke middenstanders te Leiden, een categorisch antwoord zou geven op de vraag ol' de kerk té vooruitstrevend is of achter de feiten aankomt. En hij heeft op waarlijk doordachte wijze ook een verantwoording gegeven, waarom dit niet moge lijk is. „Pleinprediker" pater Jelsma stelde vast, dat de Kerk voor de meesten een zeer neutraal begrip in feite de levende gemeenschap zélf is v.an priesters en leken. Dit bewustzijn ontbreekt maar al te veel, de ge lovigen vereenzelvigen de kerk met de hiërarchie. De Christen deelt met Christus, die mens onder de mensen wilde zijn, de verantwoordelijkheid voor medemens. Het meest levende en blijde feit van de Kerk is, dat God in de we reld komt en er één mee wordt. Wat kan de kerk van vandaag anders doen dan te proberen de hedendaag se mens te wórden. Pater Jelsma begon deze -boeiende causerie, die hij uitsprak voor een uitgebreid gehoor van leden van de verenigingen, die bij de raad van maatschappelijk en cultureel over leg zijn aangesloten, met een karak teristiek te geven van de hedendaag se maatschappij. Hij is van mening, dat de mentaliteit van de mens van nu het duidelijkst spreekt uit de houding van de jonge mens, die open en weerloos staat tegenover de din gen, die op hem aanstormen -en uit de uitingen van de (experimentele) kunstenaar. Aan de hand van enige voorbeelden toonde hij aan, dat het besef van onveiligheid en onzeker heid kenmerkend zijn voor deze tijd. Er is sprake van twijfel, die associa tief verbonden is aan vertwijfeling. De onzekerheid heeft niet alleen met het eigen bestaan van de mens te maken, maar met de gehele wereld. Een ander facet van deze tijd is, dat de wereld „open" werd. De moderne techniek verplaatste de coulissen. Dit heeft verandering gebracht in het wereldbeeld, maar ook in de geest en de gevoelens van de mens. Vooruitzien. In dit verband is de vraag gewet tigd, of de Kerk voorzichtig, d.w.z. vooruitziend, genoeg is geweest. Hij wees in dit verband op de nieuwe wegen, die werden of worden inge slagen: priesterarbeid in Frankrijk, het werk van Abbé Pierre, het be- drijfsapostolaat, contact met de bui tenkerkelijken. Het zijn stuk voor stuk activiteiten, die overeen komen met het streven één te worden met de mens van vandaag. De nadruk ligt op de solidariteit met de mens. En de Kerk loopt achter de feiten aan, zolang zij hierin niet beant woordt aan haar roeping als-Kerk. Na de pauze werd bij de rondvraag nog gesproken over de vernieuwing ir. de liturgie. Vernieuwing betekent ook dikwijls een terugkeer naar de oude vormen. Leidse Agenda WOENSDAG 27 MAART Stedelijke K.A.V. Demonstratie avond „De Harmonie", 8 uur nam. Kath. Gezinsvoogdij en Patronage. Werk van de Kinderpolitie. Spr. me juffrouw mr. M. J. Zeelenberg. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". Alge mene ledenvergadering. „Zomerzorg", 8 uur nam. Leidse Smalfilmliga. Vergadering. Herengracht 34, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. „St. Willibrordus". Ledenvergade ring Geb. Chr. Soc. Belangen, Oude. Singel 236, 8 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Ver gadering. Jaarlijkse verloting van prijzen. Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, 8 uur nam. DONDERDAG 28 MAART. Expogé. Jaarvergadering. „Cen tral", Breestraat, 8 uur nam. „Verbum Dei" 12 -jarig jubileum, feestelijke herdenking. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. Algemene vergadering. „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. D.E.V. Ledenvergadering. Café Aniba, Herenstraat hoek Witte Sin gel. 8 uur nam. VRIJDAG 29 MAART. Oud Leiden. Verdwenen Schoon heid. Dr W. C. Braat. Filmzaal Aca demie, Rapenburg 73, 8 uur nam. ZATERDAG 30 MAART. R.-k. Instuif Haagweg. Half-vas- ten. Ontspanningsavond m.m.v. The Lucky Stars. Leonardushuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist. Ver. Excursie Huys te Warmont. Bus i-iehting Haar lem, Stationsplein 14.05, fietsers 14.30 uur nam. aan ingang. ZONDAG 31 MAART. R.-k. Instuif Herensingel. Half vasten. Gezellige dansavond, m.m.v. de gebr. Driessen. Maria Gijzen- steeg, 8 uur nam. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9. telef. 24807; Apo theek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, telef. 21060; Aootheck Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2229 maart zijn door de Kath Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Lemmy Caution en het mysterie der twee vrou wen", strikt volwassenen. Lido: „Oklahoma". 14 jaar. Luxor: „Don Juan", 14 jaar. Trianon: „Het leven van Vincent van Gogh", 1* jaar. Rex: „Alarm in de Pacific", 14 jaar. De heer J. C. J. Lambcrmont, voorzitter van de N.R.K.M., die ook het openingswoord had gesproken, dankte tenslotte de spreker op dit antwoord, dat hy op een brandende vraag had gegeven in een causerie, die allesbehalve een ,,cliché"-rede was geweest. Inderdaad had pater Jelsma het vraagstuk tot op de kern benaderd. De heer J. A. Aalders dankte de N.R.K.M. namens de raad van maat schappelijk en cultureel overleg voor deze mooie avond. WEDSTRIJD LEIDSE FOTO-AMATEURS. Maandagavond traden de Leidse foto-amateurs voor de laatste maal in dit seizoen in het strijdperk. De jury zag zich voor de taak ge plaatst om critiek te leveren op 20 inzendingen. Hoewel de .deelname niet zo groot was, kan met vreugde geconstateerd worden, dat de Leidse amateurfotografen over zeer goede werkers beschikken. Aardig was het idee om de foto's ditmaal te laten bespreken door een beginnend amateur. De heer Mojet, die zich hiervoor beschikbaar had gesteld, deed dit op zeer treffende wijze. Hij gaf zijn eigen punten waardering en was, op enkele uit zonderingen na, het vrywel eens met de jury. Ten slotte geven wij hier de eind uitslag van de competitie 19561957. Beginners: 1. Jongkind, Mojet, Veijlbrief, Honegger; 3. Leupen; eerv. vermelding: v. d. Eynden. Gevorderden: 1. mevr. Wajon Straathoff, Jongkind; 3. Devilee. Promotieklasse: 1. Kikkert. Hoofdklasse: 1 Grompelman. De uitslag van de onderlinge wed strijd volgt nog. St. Eloy, afdeling Leiden, vergaderde Bespreking over A.O.W. In de bovenzaal van de Harmo nie verwelkomde gisteren de voor zitter, de heer J. J. de Groot, de leden van St. Eloy, de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden voor de jaarvergadering, hun geestelijk adviseur pater S. van Swelm O.FJM. en de districtsbe stuurder de heer H. Bode. Ondanks de matige opkomst meende spreker te mogen opmer ken dat er nog iets leeft in de mensen van de vakbond en hij hoopte dat de aanwezigen hiervan ook blijk zouden geven, daar hij deze avond voornamelijk de leden wilde laten spreken in een pret tige discussie over de diverse pun ten van de agenda. Het huishoudelijk gedeelte verliep zeer vlot. Jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden on veranderd goedgekeurd, waarbij de voorzitter met genoegen wees op de gestadige vooruitgang van het leden tal, dat in 1956 gestegen is, met een aanwinst van 34, 4-t 410 leden. Ook de bestuursverkiezing verliep zeer vlot, daar alle afgetreden be stuursleden bij acclamatie werden herkozen. In oktober hoopt de afdeling Lei den het feit te herdenken, dat zij 55 jaar geleden werd opgericht. Het bestuur heeft voorgesteld bij gele genheid hiervan een gezellige avond te geven met goede artisten in de Stadsgehoorzaal. Er ontspon zich hierover een uit gebreide discussie welke uiteindelijk leidde tot de opdracht aan bestuur om dit plan verder uit te werken, terwijl tevens de gedachte van het bestuur over een triduum hieraan voorafgaand met volle instemming werd overgenomen. De excursie, welke in voorberei ding is, naar de Philips fabrieken, beval de voorzitter bij de leden aan, daar deze voor de algemene ontwik keling der leden zeer bevorderlijk is, afgezien nog van de gezellige dag die er aan verbonden is. Eveneens werd besloten om in de toekomst de huldiging van de jubi larissen niet meer te laten wachten tot de Sociale morgen, doch deze le den op de dag van hun jubileum per soonlijk door het bestuur te laten gelukwensen. Tenslotte wees de voorzitter op het prachtige werk dat door het bestuur en propagandisten van Herwonnen Levenskracht wordt verricht, 1400 leden in Leiden en 210.000 in Neder land. Hij spoorde de leden aan het doel van H. L. krachtig te steunen en door aankoop van steunzegels het jubileumcomité in ^taat tc stellen het 40-jarig bestaan van H. L. in september a.s. op gepaste wijze te vieren. COMMISSIE VAN SAMENWERKING BIJZONDERE NODEN. Door de Commissie van Samen werking voor Bijzondere Noden te Leiden is het jaarverslag over 1956 uitgebracht. Aan dit verslag ontle nen wij het volgende: De commissie stelt zich ten doel tezamen met andere instellingen hulp te verlenen aan gezinnen of personen, die in bijzondere nood verkeren, zodanig, dat de geholpe- nen over hun nood worden heenge bracht en het te verwachten is, dat zij het voortaan zonder hulp van der der. kunnen stellen. Er werden in 1956 67 aanvragen behandeld, waarvan in 32 gevallen werd geholpen. Deze hulp bestond in het bekostigen van kleding, dek king, woninginrichting en verhuis kosten, in het opruimen van schuld, hulp bij studie en het verstrekken van invalidenwagentjes. De geholpenen behoorden tot alle kringen der bevolking. Ieder die naar het oordeel der commissie hulp behoeft, wordt geholpen, ongeacht levensbeschouwing. Met de "hulpverleningen was in totaal een. bedrag van 11.946,23 gemoeid. Ouderdomswet. Na de pauze sprak de heer Bode over de A.O.W. In vogelvlucht behandelde spreker de voorgeschiedenis, waarbij hij wees op het belangrijke werk van de organisaties bij het tot stand komen van deze wet. Vóór de oorlog wal de zorg voor de ouderen geheel af hankelijk van allerlei sociale instan ties en was men verplicht in zijn ouderdom met de pet in de hand om een droog stuk brood te bedelen. Met de A.O.W. is een bodempen sioen geschapen, waaraan men voor- T»BOHNIEK EN KUNST zijn twee nauw-verwante begrippen. Een schrijver zal dat minder nierken dan een beeldhouwer, maar in de meeste takken van kunst is een technisch onderlegd zijn van de kunstenaar een eerste vereiste. Eerst door de uitings- drang van een innerlijke ervaring of ontroering gaat do kunst uit boven de kundigheid alléén van bijvoor beeld de automonteur. Een beeld houwer dient de technische vaardig heid te bezitten om zijn gevoelige vingers door iets als water zo be weegbare klei te laten glijden, maar dan is dat klei er dus al. Een film- man moet het helemaal van de tech niek hebben: zijn hulpmiddel om de toeschouwer in zijn ervaringen te laten delen is de filmband, waarop een gefotografeerd beeldje is aange bracht en een gefotografeerd stukje geluid. Nat begrijpt men pas goed. dat het Griekse woordje voor kunst: technè is. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de hele filmtechniek ook vaak filmkunst te zien heeft gegeven. Gisteravond werd voor een goed gevulde Casino-zaal, gevuld met K. en O.-leden van de „Filmstudiekring". althans een gedeelte van de poort, die naar filmkunst leidt, geopend. Speciaal zagen en hoorden zij het een en ander „Over trucage cn experi menten bij de film". De lezing werd gehouden door de heer W. de Vogel uit Utrecht, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Utrechtse univer siteit. Dode dingen, die bewegen In tegenstelling met de vorige maal vertoonde de spreker van gisteravond aan één stuk (smal)films, die hij ter loops van commentaar voorzag. Bij de eerste rolprent wees hij bijvoor beeld op de knappe compositie van Bert Haanstra's „Panta rhei" (Alles stroomt) en op de uiterst lyrische sterruning der beelden, beelden van op zich dode dingen zonder ziel, maar die door trage opname een nieuw element krygen bij het snellere af draaien van de filmband: de bewe ging. De beweging van water, na tuur en wolken, die door knappe al het solidariteitsbeginsel tot grond- beeldopvolging (montage), fraaie slag heeft gelegd: iedereen moet voor de ouderen opbrengen, totdat men tenslotte zelf aan de leeftijd gaat komen om hiervrn te kunnen gaan genieten. Bedrijfspensioenfond sen en ondernemingsfondsen kunnen aan deze basis uitbreiding geven. Spreker wees nog op de mogelijk heid van aanpassing van reeds be staande pensioenen aan de A.O.W. Dit is voornamelijk voor de over- heidspensioenen van belang. De vragen, welke hierna uit de vergadering werden gesteld beant woordde de heer Bode met kennis van zaken. De voorzitter dankte spreker voor zijn leerzaam praatje. Bij de rondvraag werd medege deeld, dat de steunzegelverkoop van H. L. 13,25 had opgebracht. Spaanse rotsschilderingen In het museum voor oudheden te Leiden heeft gisteravond dr P. Glaze- ma gesproken over „Het magisch as pect van de Spaanse rotsschilderin gen". De oermens heeft zich ongetwijfeld sterk afhankelijk van en bedreigd ge voeld door de in de natuur veronder stelde krachten en machten en hij heeft ook getracht aan deze bedrei ging te ontkomen. De magisch-rituele handeling is voor hem het middel om deze hoogspanningswereld te herlei den tot het hanteerbare. Ook hierbij streeft hij ernaar invloed te krijgen op de grootmacht buiten hem en hij doet dit o.m. door de rituele hande ling. Is de ritus doorgaans aanvallend en bindend met betrekking tot het machtige, aan de andere kant be werkt hij een zekere ontlading en heeft een geruststellend karakter. In de prehistorische kunst krijgt men de indruk, dat de vaak zeer ar tistieke bee'den langs magische prak tijken in dienst staan van de primaire nood, de zorg om te blijven leven, d.w.z. allereerst het bemachtigen van dierlijk voedsel. De kunst staat hier voornamelijk in diei.st van het prac- tische en is er niet slechts om zich zelf. Vandaar dan ook, dat zodra de mens zich ontwikkelt tot een geheel andere situatie, b.v. in het Neolithi- cum die van de landbouwer, de fi- gurale kunst van de oude steentijd verdwijnt. Ze is overbodig. Merk waardig is, dat de rotsschilderingen van Noord-Spanje zich kenmerken door het statische en dat er eigenlijk geen sprake is van een relatie van het ene dier tot het andere. De Levantijn- se kunst daarentegen is in hoge mate dynamisch. Van het diertaferecl gaat men hier over tot het uitbeelden van de verhouding van dier tot mens; van het aan de lijn voeren van het dier door de mens om ten slotte te belan den bij het toneel, waarin de mens nog alleen met zijn medemens in een hevige strijd gewikkeld is. Verbluf fend is, dat bij de uitbeelding van de vechtende mensen er een tot het uiterste doorgevoerde reductie plaats vindt van de menselijke figuur. Deze abstractie komt in hoge mate ten goe de aan de expressie van het dynami sche. Vermoedelijk hebben deze Le- vantijnse schilderingen naast magi sche intensie ook de betekenis van memoranda en historiebladen. .overvloeiers" en een geniale kijk van de filmer het dynamische laten zien van de niet-menselyke en nict- dierlijke wereld om ons heen. Een wereld zo schoon door het ongekun stelde, het onafhankelijke, het vrije, dat men bij filmopnamen van men sen zal missen. [}E FRANSE FOTOGRAAF Henri Cartier-Bresson voerde dit laat ste argument steeds aan als men hem vroeg, waarom hij niet „bij de film" gebleven was. Hij wilde de mens gadeslaan, onopgemerkt en oprecht, wat hy deed en nog doet met ccn batterij foto-apparaten. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur), Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten IJ een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. In de kantine van de Doelenkazer- ne sprak Thom Kelling gisteravond voor de in Leiden gelegerde militai ren over Braziliaanse muziek. Spre ker begon met te vertellen, dat deze muziek een bijzonder sterk geaccen tueerd ritme heeft en zeker niet al leen als amusementsmuziek be schouwd moet worden. Voor de Bra ziliaan is de muziek \an zijn land niets anders dan volksmuziek, welke gebaseerd is op oude vormen, die in Spanje terug te vinden zijn. De sam ba betekent voor de bewoners van Brazilië evenveel als de rumba voor de Cubanen. Het ritme zit de Brazi lianen in het bloed. In geheel Zuid- Amerika is ritme een kwestie van je zelf te kunnen uiten. Verschillende instrumenten, w.o. ook de tamboerijn, werden deze avond door Thom Kelling gedemon streerd. De samba kan zowel geba seerd zijn op geluiden uit het volle leven, op de liefde en op dc liefde voor de natie. Verder vertelde hij nog het een en ander over de car navalsliedjes in Rio de Janeiro, waar van de teksten met carnaval niets te maken hebben (het gaat immers meer om het ritme!) en over de Noord-Bra ziliaanse Baiao. De mambo wordt door Thom Kel ling alleen maar als modemuziek be schouwd. Zij is geheel aangepast ar.u een meer moderne behoefte o.m. In dancings. Na de pauze werden enkelu andere latijnse vormen van ritme aan een bespreking onderworpen. Een filmpje bracht een en ander duidel ik in beeld. Ongekunstelde mensen Dat het met een filmcamera ook kan, bewezen dc Duitsers enkele ja ren geleden met een tele-lens. Dit is pas televisie: in de verte kijken, naar mensen, die niet weten dat men met een adelaarsoog-van-ecn-paar- meter doorsnede naar hen kijkt. Film en toneel op documentair terrein („Hora Est" bijvoorbeeld) kwamen de speel films aan de beurt, die met hun men selijke element de doorsnee-kijker beter aanspreken. Allereerst was er het leerzame „Zo ontstaat een film- scène" en een samenvatting van film mogelijkheden: „Variaties over een filmthema", allebei Duitse rolprentji In de laatste kwam het vraagstuk: Film cn Toneel zó scherp naar vo ren, men liet zo duidelijk de ver schillende extra-kansen van het me dium film zien: belichting en camera opstelling, truckage en geluid, dat de laatste „variatie" over een jongetje, dat de oneerlijke vinder is van een portemonnaie, mijlen ver afstak bij de H&mlet-vertolking met veel ge praat en stilstaande camera. Trein reed te hard Zo langzamerhand kregen de toe schouwers een paar kneepjes van de filmtechniek onder de knie, hoewel het commentaar door een veelheid van films beperkt moest zijn. Beperkt ook was de vertoningsduur van een film, opgenomen uit een trein, die in liefst vier minuten de rit Lon denBrighton maakte. Maar dat kwam, omdat de filmcamera iedere seconde slechts één beeldje opgeno men had, inplaats van zestien. De tiein reed dus zestien keer te hard, dat is 8 a 900 kilometer per uur. Maar in de film is alles mogelijk é1\ De EHBO-Raad in Leiden heeft prof. dr. P. J. Gaillard bereid vonden een lezing met lichtbeelden te houden met als onderwerp: „Trans plantatie van weefsels". Voorzitter L. H. Piek heette prof. Gaillard en de talryke aanwezigen gisteravond in de collegezaal van het Academisch Ziekenhuis hartelijk welkom, waarna spreker uitvoerig zijn bevindingen memoreerde inzake dit nog moeilijk probleem. Vele onderzoekingen hebben aan getoond dat transplantatie bij persoon zelf zeer goed mogelijk Het succes is echter zeer wisselvallig bij transplantatie van persoon op persoon, zodat hier de wetenschap nog een uitgebreid terrein moet on derzoeken. vóór men van een vol ledige transplantatie kan gaan spre ken. Met de projectie van lichtbeel den besloot de professor zijn cause rie. Voor de EHBO-Raad en zijn le den was het een bijzonder geslaagde avond. Geslaagd. Voor het staatsexamen akte N XII (lerares) zijn te Utrecht geslaagd mej. Ria Braakman uit Leiden cn mej. Y. Treier uit Brunsst.m, beiden leerlingen van de r.-k. Vakschool al hier. De architecten ir Van OerleJ. Schram a te Leiden, en Van Be veren te Middelburg hebben onderhands aanbesteed de restauratie van de Thysiusbibliotheek aan het Rapen burg te Leiden. De inschrijving was als volgt: fa. L. Zitman f 56 335:; fa. Bik en Breedeveld 53.500: fa B. Huurman 53.473, allen te Leiden en fa K. Burgy 52.239, te Oegstgeest. De begroting bedroeg 52.880. GEM. AANKONDIGING VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat zij hebben besloten met ingang van 1 april 1967: a. in te trekken het In bun besluit d.d. 23 december 1955, no. 37, onder punt V, vermelde wacht- t verbod ten aanzien van de Bree straat voor zover gelegen tussen dc scheiding der percelen 69 en 71 en de Boomgaardsteeg, voor de zijde der even huisnummers; b. voor de volgende weggedeelten een wachtverbod vast ie stellen: 1. de Breestraat, voor zover gelegen tussen de scheiding der percelen 69 en 71 en de Mandenmakers- steeg, voor de zijde der even huis nummers, met dien verstande, dat dit verbod niet geldt op zon- en feestdagen; 2. de Breestraat, voor zover gelegen tussen de MandenmakerSsteeg en de Maarsmansstecg. aan de zijde der even huisnummers, op werk dagen van 6 tot 18 uur; 3. de Breestraat, voor zover gelegen tussen de Maarsmansstecg en de Boomgaardsteeg, voor de zijde der even huisnummers, met dien ver stande, dat dit verbod niet geldt op zon- en feestdagen. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. AVONDSPREEKUUR DIRECTEUR D.K.K. De Directeur van de gemeentelijke dienst voor Kasbeheer cn Krediet wezen te Leiden brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden dot door hem is ingesteld een vast avond- spreekuur op elke vrijdag tussen 16.30 cn 19.30 uur. Op andere avonden is hij tc spre ken na telefonische afspraak (telef. 20270) Kantoor Stadhuis. De Directeur voornoemd, VERSTEGEN. Marktberichten 's-IIERTOGENBOSCIl. 27 maart. VeeAanvoer 7542 stuks vee. waar van 3325 runderen, 397 graskalveren, 585 vette kalveren, 1279 nuchtere kalveren, 245 schapen, 18 geiten, 74 fokzeugen. 307 slachtvarkens. 40 lo pers. 1213 biggen, 49 lammeren. De prijzen waren, behoudens uitzonde ling voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalf- koeien 755—1190 gulste koeien 650960, kalfvaarzen 675—98u. klamvaarzen t 670—850, guiste vaar zen 575—810, pinken 475—600. graskalveren 310—480. nuchtere kalveren voor f-)| of rnesterij 90-- 170, weidesehapen 65—90, lamme ren 160240, drachtige zugen f 125 —170, lopers 63—84. biggen 34— 58, drachtige ooien 270—340. alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 787 stuks extra kwaliteit van 3.30—3.45, le kwaliteit van 3.15—3.25, 2c kwaliteit van 2.753.05, 3e kwaliteit van 2.65 —2.75, vette stieren van 2.80—3. iO, worstkoeien van 2.50—2 60, nlles per k g. geslacht gewicht. Vette kalveren le kwaliteit van 3.10—3.40, vette kal veren 2e kwaliteit van 2.50—2.80, vette kalveren 3e kwaliteit van 2.10 2.40, nucl.terc slachtkalveren van 1-1 25, slachtvarkens van 1.631.70, slachtzeugen le kwaliteit van 1.50— 1.56, slachtzeugen 2e kwaliteit van 1.441.48, alles per kg. levend ge wicht. Vette schapen van '..05—1.30, vette lammeren van 95- 115, nuchte re slachtkalveren van 30 —47,50, alles per stuk. Overzicht: Melk- en kalfkoeien groter, handel vlot, prijzen goed prijshouden. Guistekoeion aanvoer zeer groot, handel vlot, prijzen prijs houdend. Jongvee: aanvoer ruimer,' handel williger, prijzen gehandhaafd; vette kalveren: aanvoer minder, han del vlot. prijzen iets hoger; nuchtere slachtkalveren: aanvoer groter, han del redelijk, prijzen weinig verande ring; schapen en lammeren: aanvoer normaal, handel rustig, prijzen prijs houdend; fokzeugen: aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen lager; lopers en biggen: aanvoer normaal, handel kalm, prijzen gelijk niveau; slacht vee: aanvoer groter, handel williger, prijzen vaste; slachtzeugen: aanvoer minder, handel vlot. prijzen iets duurder. WOERDEN. 27 maart Kaas. Aanvoer 1 partij, notering 2.61. Han del goed. Z Mevr. Steenwinkel vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige. een dagmeisje tegen half april a.s. Aanmelden.na 8 uur 's avonds Morssingel 5. Leiden. *2* Gevraagd beschaafd meisje als h. i. d. h. voor 3 morgens per week. Brie ven onder no. 4328 bur. v. d. blad. ig meisje voor 3 of 4 da gen per week. in gez. v. 2 pers., gr. was buitenshuis. Emmalaan 15. Oegstgeest. Z Biedt zich aan: R.K. meisje, 19 jaar als hulp in in de huishouding. Brieven W. v. d. Ploeg. Poelgeest laan 65. Hoogmade. Z Gevraagd een R.K. dienstbode voor d. en n. bij de Wed. J. v. Mastwijk, Noordeinde 22. Zevenho ven. Z Accountantskantoor hier tor plaatse zoekt mannelijke of vrouwelijke kracht voor licht admini stratief werk. Brieven bur. v. d. blad onder no. 4323. Z Aangeboden een zo goed als nieuw kornet, een wieg en 2 armstoelen. Br. onder no. 4320 bur. v. d. bl. Z Te koop aangeboden: Olivetti standaard schrijf machine met tabulator. Br. onder no. 2165 bur. v. d. blad. Z Accordeon (pianoklav.) 32 b.. met koffer 30. Koffer pathéfoon 20. pracht gitaar 25.Man doline 15.Grnmofoon- platen gevraagd. Wii beta len goede prijs! Doet uw voordeel. W. Grönloh. Mu ziekhandel. Burgsteeg 9. Leiden. Z Tomatenplanten. Mo neymaker. pootbaar en voor de perspot en bloem- koolpl. Mechelse in pers- pot. J. P. Segaar. Leidse- weg 252. Voorschoten. Tel. 2646—K 1717 Z Automobielen zonder chauffeur. Volkswagens. Ford Consul cn Taunus. nieuwe wagens. Billijke tarieven. Autoverhuurbe drijf „Souplesse". Veurse- weg 14. Tel. 2631. Voor schoten. met pick-up ƒ115.Lederen dnmesjas maat 38 75.—. Herenjas z.g.a.n., korte laarzen 15.—. Regenjas, maat 50. Petroleum-vergasser f 15.-. Tussen 79 uur. Verl. Bloemistenlaan 38. Leiden. Z Solex Standaard (349 50. p m 117 80 So lex de Luxe 399 50. d m 20 24. mclusiel Al» Risk verzekering Service Sta tion Gebr Huisman Ho- gewoerd 66—68 tel 31292 Z Het huwelijksgeluk van U beiden begint met een foto Van Pijl uit Leiden. Laat ons ook 'n mooie re portage van uw huwelijk maken. Foto Pijl. Haar lemmerstraat 108. telef. 24889. *2* Ze zijn er weer. De kwaliteits EWE Anker Horloges. 21 st. Anker waterdicht, schokvrij, anti-magnetic. onbr. veer Geen f 69.50. Maar slechts /47.50. „De Goedkopere Zaak". S. v. d. Water en Zn. Haarl.straat 207. Z Overal vraagt L bij Wassenaar slaagt Ui voor opklapbedden. tuimeibed den, enz. Ombouwen uit eigen meubelmakerij 30 modellen, ook met bere ruimte! Wassenaar Jon- vossensteeg 60 tel 20143 Z Te knop gevraagd: An tieke meubelen, w.o. tafel, stoelen, kristal, oorcelein. koper. tin. enz. togen hoge grijs. Br. onder no. 432G ur. v. d. blad. Z Vrouwen die de Knit- tax kennen, breien nooit meer op de pennen! De Knittax breimachine breit rceht-averecht-patent en ontelbare patronen Inlich tingen Knittax-brcischool Van der Spek. Haarlem merstraat 196o. Leiden. Te! K 1710—23214 Z Wilt U een fototoestel kopen? Kom bii Pijl eens binnen lopen. Speciaal adr.s voor rolfilms ont wikkelen afdrukken en vergroten Let op het luis te adres, Haarlem merstr. 108 Z Alles op gebied van schuimrubber en schuim plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimplastic speelgoed. badcommode. afdruipmatjes. onderzet ters. vatenkwasten, tocht- band. Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof. gliidt niet. onverslijtbaar 40 ct. p. .st. Wegens vertrek. Phi lips radio, klein model 35.—. Ruton sleestofzui- Ser 220 V. 5 maanden oud. 65.Damesfiets met licht ƒ22 50 Herenfiets met licht ƒ30 - Alexan ders! mat 7. (btj de Heren singel).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3