S)e £aidóe@ou/fcci/nt Heeft Egypte recht het UNO-leger weg te zenden? Rusland wenst stopzetting van alle atoombom-proeven j NASSER is Westerse voorstellen van de hand gewezen Proeven zijn schadelijk met of zonder waarnemers GROEIPROCES Abonnementsprijzen Minister Staf naar de V.S. vertrokken %)e óUijd gewennen met bezuiniging en fantasie Minister Dulles meent van niet Internationaal Hof van Justitie wordt misschien uitgeschakeld Stel uaeijaai ovevtempeide ótieCttein in CLmetiha WOENSDAG 27 MAART 1957 58ste JAARGANG No. 15067 de UNO-troepen nog lang niet kwijt Telefoon: Directie. Abonnementen, Pronkerij 20935; Redactie 30015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p.w., 2.35 p.mnd., 7— p.kwart. Franco p.p. 7.40. Advertentie» 17 et p. dijk. Telefoontjes 1.50. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAITX: PAPENGRACHT 32 De Sowjet-Unie heeft het voorstel van Eisenhower en Macmillan om we derkerig waarnemers bij proeven met kernwapens toe te laten, van de hand gewezen. In plaats daarvan wenst Rusland een onmiddellijke tijdelijke stopzetting van alle proefnemingen met atoom- en en kernwapens. Dit kan men opmaken uit een verklaring die de officiële woordvoerder van de Russische regering, Iljitsjew, gisteren op een persconferentie in Moskou heeft afgelegd. De tijdelijke stopzetting van de kernproeven zou volgens Rusland moeten gebeuren in afwachting van een definitieve overeenkomst. Het voorstel van Eisenhower en Macmillan om de proeven door de Ver. Naties te laten registreren, heeft Rusland verworpen. Op de vraag wat het Russische standpunt is tegenover de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen tot een beperkte internationale waarneming van kernproeven, antwoordde Iljit sjew, dat de Sowjet-Unie voorstand ster is van volledige stopzetting van de proeven. „Deze proeven zijn scha delijk voor de mensen, of ze nu wor den gadegeslagen of vooraf bekend gemaakt worden. De westelijke voor stellen doen hier niets aan af", zei hij. Voorts dringt de Sovjet-Unie erop aan dat de gehele kwestie van het voortzetten van deze proefnemingen wordt losgemaakt van de ontwape ningsbesprekingen die thans tussen de grote mogendheden in Londen gaande zijn. ONDER KLOKGELUI en begeleid hooggestemde speeches zijn de verdragen van de Euromarkt en de> Euratom maandagavond te Rome on dertekend. Men heeft weer gespro ken van „historisch ogenblik" en van een „mijlpaal op de weg naar Euro pa's eenwording". Dat is de onder tekening dezer verdragen inderdaad, al moet men niet uit het oog ver liezen, dat zij pas in werking zullen treden als zij door de parlementen van de desbetreffende landen zullen zijn geratificeerd. Men verwacht evenwel niet, dat zij op de- 0 zelfde wijze zullen worden ge torpedeerd als de Europese Defensie Gemeenschap indertijd, al zal er in de diverse parlementen nog wel eens een hard woordje vallan. Ook in het Nederlandse parlement. Want al is het dan waar, dat de Europese samenbundeling door deze verdragen ongetwijfeld weer een stapje nader komt tot het ideaal, dat men zich voorstelt, en daarom bij ons overtuigde voorstanders vindt het is van de andere kant ook waar, dat verwezenlijking van idealen of fervaardigheid vraagt en geduld. Wij zullen beide hard nodig hebben. Adenauer heeft er terecht op ge wezen, dat het vooral aankwam op de geest,waarin de verdragen zou den worden toegepast. Wat Europa nodig heeft is gemeenschapszin en daarvan zijn de verschillende volke ren nog ver verwijderd. Ook op de Euromarkt dreigt het gevaar, dat de afzonderlijke landen teveel op hun eigen belangen zullen letten. Met name Frankrijk heeft daar reeds forse staaltjes van laten zien, bijv. door erop te staan, dat de Franse overzeese gebieden zouden worden ingeschakeld, waarvan de exploitatie wel eens zeer duur kon blijken te zijn. Vervolgens is er de kwestie van de zgn. buitentarieven, welke hoger zullen komen dan voor de Neder landse welvaart wenselijk is. Wanneer wij ondanks onze bezwa ren toch voorstanders zijn en blijven, dan is dat in het besef, dat de econo mische en politieke ontwikkeling in de wereld samenbundeling van krachten onvermijdelijk maakt en dat wij daarom zullen moeten blijven streven naar eenwording van Euro pa, ondanks alle kinderziekten, welke met een groeiproces verbonden zijn. Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cert per week. 20 cent per maand, 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand f 2.55, per kwartaal f 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben wij moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a.s. wederom In prijs zal worden verhoogd, waar mede deze papierprijs pl.m, 9 x de vooroorlogse zal zijn geworden. De stijging van de kosten in de toonsector wordt de abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel aan de verhoging van de papier als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. BOELGANIN WAARSCHUWT NOORWEGEN. De Russische premier Boelganin heeft in een persoonlijke brief aan de Noorse premier Gerhardsen erop aan gedrongen, dat Noorwegen zich bij de Russische opvattingen over ont wapening aansluit. Dit beroep liet Boelganin gepaard gaan met de drei gende opmerking, dat de Sowjet-Unie in antwoord op een eventuele agres sie gedwongen zou zijn de energiek ste maatregelen te nemen „om on middellijk basissen, voor agressie op gebouwd te liquideren". De brief luidt o.a.: „De Amerikaan se regering verbergt haar bedoeling niet, strijdkrachten in het Nabije Oos ten te gebruiken. Niet lang geleden werd bekend, dat er plannen bestaan om speciale Amerikaanse eenheden met atoomwapenen in 'n aantal lan den te stationeren, vooral NAVO- landen, alsmede om het Westduitse leger en de legers van enkel* andere landen dezer militaire groep met atoomwapenen uit te rusten". Boelganin verklaart echter nadruk, kelijk, niet te vergen dat Noorwegen van vandaag op morgen zich uit de NAVO terugtrekt, al is het Russi sche standpunt tegerover dat bond genootschap voldoende bekend. Wapenhulp voor Nederland Minister Staf is gisteravond per K.L.M.-vliegtuig naar New York ver trokken voor besprekingen met zijn Amerikaanse collega Wilson over de toekomstige wapenhulp aan Neder land. In een verklaring op Schiphol legde de minister er de nadruk op, dat Nederland moet streven naar ver lichting van de begroting. Tijdens de besprekingen in Wash ington, die op 1, 2 en 3 april worden gehouden, zal minister Staf ojn. vra gen om artillerieprojectielen van het type Honest John, een conventionele raket, die de afweerkracht van ons leger aanzienlijk zou vergroten. Voor de marine heeft de minister het oog op een raket voor de bestrij ding van onderzeeboten. De heer Staf is van mening, dat onze oorlogssche pen niet geschikt zijn voor geleide projectielen. Belangrijk is de vraag: Wat is het schip van de toekomst? Dit is een probleem op langere ter mijn. Waarschijnlijk zullen er in 1958 al meer omlijnde plannen komen. De spionagezaak in Zwitserland De Zwitserse regering heeft dins dag besloten een gerechtelijk onder zoek te laten instellen naar alle as pecten van de spionagezaak, welke geleid heeft tot de zelfmoord van de procureur-generaal, René Dubois, en tot beschuldigingen aan het adres van de politie-inspecteur Max ul- rich. Zoals bekend wordt Ulbrich er van verdacht, telefoongesprekken van de Egyptische ambassade te hebben afgeluisterd ten behoeve van de Franse ambassade te Bern. Dubois sloeg de hand aan zichzelf, toen er verdenking tegen hem rees, bij deze zaak betrokken te zijn. Atoomoorlogsschepen. Bij de besprekingen zal ook de mo gelijkheid van atoomaandrijving van oorlogsschepen ter sprake komen. „Hieraan kunnen wij zelf ook iets doen. Wij moeten in eigen land des kundigen krijgen, die hiervan op de hoogte zijn", aldus minister Staf. Meer in het algemeen wil de minis ter weten, welke consequenties de nieuwste wapens hebben voor de or ganisatie van onze defensie en de opleiding van de Nederlandse mili tair. „De Amerikanen moeten ons raad geven wat wy m-dig hebben. Nederland zal ook op de hoogte die nen te komen van de research en de verdere ontwikkeling van nieuwe wapens. Uitwisseling van gegevens is noodzakelijk". De minister hoopt met de bespre kingen in Washington e i met 7-:n oriëntatiereis langs Amerikaanse ba sissen van marine, land- en lucht macht (het bezoek van de heer Staf aan de V.S. zal negen dagen duren) in grote lijnen het pad te effenen voor de deskundigen van onze strijd macht. Sowjet-onderzeeërs op de Oceaan De bevelhebber van de Ameri kaanse Atlantische vloot, admiraal Wright, heeft dinsdag te Washington verklaard, dat de Russische onder zeeërs over „nieuwe mogelijkheden' beschikken om de Amerikaanse kust met bestuurbare projectielen aan te vallen. De duikboten waren volgens de ad miraal „dicht genoeg bij onze kus ten waargenomen om ons te veront rusten". Hy is van mening dat het oogmerk van het Sowjet-bouwpro- gramma voor een onderzeevloot dui delijk is „ons van onze bondgenoten overzee te scheiden". Maar in geval van oorlog zouden de Ver. Staten de bedreiging afweren „door de duik- botenproduktie bij de bron te ver nietigen". Op de Waalsdorpervlakte, werd dinsdag een demonstratie gegeven met de eerste van een 18-tal Dummy tanks, die de cavalerie gaat gebruiken om de toekomstige tankchauffeurs te oefenen in de eerste samenwerking tussen de infanterie en het tankwapen. De schijntank bestaat uit een DAF-drietonner waar men met houten schotten het profiel van een Centurion-tank aan gegeven heeft. De koepel is draaibaar en bewapend met mi trailleur en kanon die beiden losse salvo's kunnen geven. Het voordeel van het gebruik van deze Dummy tanks ligt oan. in de enorme brandstof besparing. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft gisteren te kennen gegeven dat Egypte niet het rcht heeft het politleleger van de Ver. Naties te dwingen dit land te verlaten voordat zijn vredesmissie voltooid is. Tijdens zijn persconferentie zei Dulles van mening te zijn, dat het poll- tieleger gestationeerd moet worden aan beide zijden van de Israëlisch-Ara- bisohe bestandslijn. Dat wil dus zeggen, dat een deel ervan zich op Israë lisch grondgebied zou bevinden. De Israëlische regering heeft tot nu toe alle voorstellen dat de troepen van de Ver. Naties stellingen moeten innemen aan de Israëlische zijde van de strook van Gaza verworpen. DOEL MOET EERST BEREIKT ZIJN I Naties voor te stellen een adviseren de beslissing te vragen van het in- Dulles erkende, dat de V.N. niet ternationale hof van Justitie in Den het recht hebben, ergens troepen te stationeren tegen de wil van het land, waar die troepen verblijven. Maar wanneer die toestemming eenmaal gegeven is, kan zij niet eenzijdig wil lekeurig worden ingetrokken vóór het doel verwezenlijkt is, waarvoor de troepen gezonden zijn. Dulles liet er geen twijfel aan bestaan, dat z.i. het doel. waartoe de politietroepen naar Gaza gezonden zijn, niet verwezen lijkt is. AKABA Amerika is nog steeds van plan zijn recht op vrije vaart door de Golf van Akaba te vestigen, maar het heeft nog niet besloten wanneer of hoe. Amerika is van plan de Ver. Haag. Ten slotte meende Dulles, dat Egypte de staat van oorlog met Is raël behoort op te heffen op grond van de wapenstilstand van 1949, d3ar die wapenstilstand een einde aan de staat van oorlog maakte. Volgens Radio-Cairo zou een over eenkomst gesloten zijn tussen Egyp te, Jordanië en Saoedi-Arabië tot het zenden van Saoedi-Arabische strijd krachten naar de Jordaanse haven Akaba, nadat de Britse strijdkrachten zijn teruggetrokken. Het persbureau voor het Midden- Oosten zegt uit officiële Jordaanse kringen vernomen te hebben, dat Saoedische troepen reeds het gebied van Akaba zijn binnengedrongen en de terugtocht van de Britse troepen afwachten om de basis te kunnen bezetten. Krachtens een Brits-Jordaans ak koord zijn nl. verscheidene jaren Britse strijdkrachten in Akaba gele gerd geweest; de Israëlische haven Eilath ligt hier slechts enkele kilo meters vandaan. Na de recente be ëindiging van het Brits-Jordaanse verdrag worden de Britse troepen teruggetrokken. Aanhoudend zacht MIJNENGEVAAR? De Britse regering heeft te Londen gevestigde scheepvaartondernemingen meegedeeld, dat zy om technische redenen, waaronder de mogelijkheid van mijnen, voor het ogenblik geen gebruik moeten maken van het Suez- kanaal, zo is vernomen in gezag hebbende kringen in de Britse hoofd, stad. De regering zaj geen* mededelingen doen omtrent de tolgelden, voordat secretaris-generaal Hammarskjoeld verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met president Nasser. HET POLITIELEGER IN GAZA Het politi©leger van de Verenigde Naties heeft zich geheel uit de be woonde plaatsen van de strook van Gaza teruggetrokken met uitzonde ring van een Braziliaans bataljon, dat zich nog in de stad Gaza bevindt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.45 uur). AANHOUDEND ZACHT. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen maar la ter ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere temperaturen. De „voorjaarssneeuwstormen" in Amerika hebben al weer heel wat slachtoffers geëist, voornamelijk automo bilisten. Toch is ook een moderne trein soms machteloos tegenover het geweld van de ontelbare sneeuwvlokken: in Kansas kon een trein met 225 mensen erin het niet langer bolwerken tegen de koude massa en sneeuwde in. De inzittenden moesten wachten op een reddingsteam met een sneeuwploeg om hen te ontzetten. Lichamelijk letsel liep niemand op, al moesten twintig reizigers een behandeling ondergaan wegens een tekort aan zuurstof; zij kwamen nJ. uit de vijf eerste geheel onder sneeuw bedolven wagens. Het weer in West-Europa staat nog steeds onder invloed van storingen, welke van de oceaan over de Britse eilanden naar het Noordzeegebied trekken. Zij geven het weer een ver anderlijk karakter. Aan de zuidzijde van de storingen voeren zuidweste lijke winden voortdurend voor de tijd van het jaar zachte lucht naar onze omgeving. Afgelopen nacht I kwamen weer hoge minimumtempe- raturen voor. In De Bilt was deze 8 graden. Dit is ongeveer 6 graden boven normaal. Boven de oceaan be vindt zich een groot en gecompli ceerd lagedrukgebied, dat zich lang zaam in oostelijke richting uitbreidt, i Een bij dit depressiegebied behorend frontensysteem naderde woensdag morgen met enige regen ons land. Achter dit front wordt nog iets war mere en zeer vochtige lucht aange voerd. Tot donderdagavond zal ons land zich in het overgangsgebied tus sen deze lucht en wat minder warme en drogere lucht, welke boven het Noordzeegebied aanwezig is, blijven bevinden. Er zal dan ook veel be wolking zijn en de kans op enige regen of motregen blijft bestaan. 28 Maart zon op 6.27; onder 19.08 rraan op 5.01; onder 16.25 Hoogwaterstanden 28 Maart v.m. n.m. 2.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE nice berlijn FRANKFORT MüNCHEN zürich GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA nevel 1 C nevel 1 nevel 4 regen 4 motregen 6 regen 9 regen 9 half bcw. 8 regen 9 motregen 11 licht bew. 5 half bew. 11 half bew mist zwaar bew. mist licht bew. regen onbewolkt nevel zwaar bew. 11 onbewolkt 6 5 5 9 0 4 Korreltje Een vriendelijk woord kan drie wintermaanden verwarmen. Japans spreekwoord.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1