Dit jaar nog begint de montage van atoomreactor in Nederland PUBLIEK BEHOEFT OEEN GEVAAR TE VREZEN Omgeving van Petten (N*-H.) het meest geschikt Schaarste steenkool maakt centrum wenselijk Stranding Belgische mijnenveger voor Raad van de Scheepvaart Bezwaren tegen rijonderwijs krach tens ruim honderd jaar oude wet DINSDAG 26 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Zoals reeds is gemeld wordt overwogen de atoomreactor, die het reactor centrum een jaar geleden heeft besteld, te vestigen in Zijpe, op het duinter rein ten noorden van Petten. Het is een reactor voor experimentele doel einden, hetgeen impliceert dat er naast de reactor op het terrein ook re- search-laboratoria zullen verrijzen om proefnemingen van een gevarieerde aard mogelijk te maken ten bate van de ontwikkeling van de atoomenergie en haar vreedzame toepassingen in Nederland in ruime zin. Voor de reactor zullen die gedeelten die direct met de atoomsplijting samenhangen door een Amerikaanse maatschappij worden geleverd. Deze ontwerpen zijn thans bijna gereed. De gedeelten die niet direct met kern splijting te maken hebben zullen voor het grootste gedeelte bij het Neder landse bedrijfsleven worden besteld. Men hoopt dat nog dit jaar met de montage van de reactor kan worden begonnen. De inbedrijfstelllng zou dan eind 1958 kunnen geschieden. De Federatie van verenigingen voor vreemdelingenverkeer in Noord-Hol land heeft hedenmiddag in Alkmaar een bijeenkomst gehouden, waarin dr. ir. R. Houwink, technisch directeur van het Reactor Centrum Nederland in Den Haag, een toelichting heeft gegeven op het plan, te Zijpe een atoomreactor te bouwen. Dr. Houwink ging uitvoerig in op de argumenten die er toe leidden Zijpe als de gunstigste vestigings plaats te beschouwen. Enerzijds wil men dicht bij zee liggen voor het lozen van afval; anderzijds moet men over voldoende zoet water beschik ken voor het bedrijf (o.a. voor af koeling). Verder dient men gevrijwaard te zijn tegen overstromingen en wil men zich op 'n zekere afstand be vinden van bevolkingscentra. An derzijds wenst men juist een niet te grote afstand van een stad en een prettige woonomgeving in verband met de behoeften van het weten schappelijk en technisch personeel, dat aan het instituut verbonden zal- worden. Gedacht wordt nl. aan 300 employé's van wie vermoedelijk zeker 60 de academische graad zul len bezitten. Ontwikkeling Een moeilijkheid by de keuze der vestigingsplaats is vooral geweest het conflict waarin men algeheel gauw verzeilt, indien men zich aan zee wil vestigen niet al te ver van een stad als Alkmaar af, nl. de natuurbescher ming. Het spreekt vanzelf, dat het zich neerzetten van het personeel een bij drage zal leveren bij de komende ontwikkeling van Zijpe, waarvan ook plaatsen als Alkmaar, Schoorl, Ber gen enz. zullen profiteren. De laatste dagen is gebleken, dat er een zekere ongerustheid heerst, in hoofdzaak over de verontreiniging der omgeving door radio-actieve stof fen en over het vreemdelingenver keer. Geen gevaar Dr. Houwink liet hierover gerust stellende woorden horen. Hij herin nerde er aan, dat de mensheid reeds sinds jaar en dag de radio-actieve bronwateren opzoekt om genezing te vinden en dat men zich des zomers in de zon laat bruin branden in een atmosfeer die zonder radio-activiteit dit effect niet zou teweeg brengen. In beginsel is dus radio-activiteit iets waardevols voor levende wezens, mits men maar binnen de grenzen blijft: men kan ook bij een zonnebad zijn grenzen overschrijden. Bij een atoomreactor ligt de zaak weliswaar heel wat ingewikkelder dan bij een zonnebad, maar gelukkig is de we tenschap tegenwoordig zo ver, dat men de gevolgen ook daarvan vol ledig in handen kan houden. Opsporing Verder beschikt men over zulke ge perfectioneerde methoden om radio actieve stoffen op te sporen en te verwijderen, dat in beginsel een atoomreactor in het geheel geen radio-actieve afval in zijn omgeving behoeft te spuien. Wel geldt echter ook hier: hoe geperfectioneerder men wil werken, des te hoger worden de kosten. Wat men dus by elke reactor nastreeft is het bereiken van een aanvaardbaar evenwicht tussen de te spuien hoeveelheid radio-actieve af val en de kosten. Gezondheid Een der eerste daden van het R.C.N. is geweest een eigen gezond- heidsbesehermingsdienst in te stel len, waarvoor het als leider een arts heeft aangetrokken, die met dit soort zaken vertrouwd is. Zeer spoedig zal de meetdienst aan vangen met metingen over de thans reeds aanwezige radio-activiteit rond om de vestigingsplaats met inbegrip van het polderw ter en de zee. Want overal op de wereld, waar dan ook, is reeds radio-activiteit aanwezig en het R.C.N. wil de mate daarvan in zijn toekomstige omgeving van te voren kennen. Die gegevens zullen ook ter beschikking komen van da overheid en in samenwerking daar mee zal dan voortdurend de situatie opnieuw gepeild worden. De overheid zal dan vaststellen welk niveau zij zal willen handhaven en het R.C.N. zal zijn bedrijf daarop dienen in te stellen. Net zo goed als de overheid een vleeskeuring heeft ingesteld, zo zal ze ook zorgen, dat er een „radio activiteitskeuring" komt, aldus dr. Houwink. Atoomwet Het is volgens hem aan geen twij fel onderhevig, dat de atoomwet aan de totstandkoming waarvan gewerkt wordt, zal eisen dat het spuien van radio-actieve afval binnen de juiste perken blijft Een voorbeeld van iets dergelijks vindt men in Engeland, waar het grote atoomcentrum Harwell zijn af val op de Theems loost, zodat Lon den dit „besmette" water drinkt. Ook hier waakt de overheid dat de toe laatbare grenzen niet worden over schreden. Het is duidelyk, aldus zei dr. Hou wink, dat de badgasten op onze Noordzee-kust straks met een gerust hart kunnen blijven zwemmen en dat de visserij zich niet bedreigd be hoeft te voelen. Het Theems-water komt immers ook in de zee terecht op plaatsen waar veel gezwommen en gevist wordt Explosie? Dr. Houwink ging vervolgens in op een andere gevarenkans. Hij herin nerde aan de „explosie", die zich on langs te Los Alamos in Amerika heeft voorgedaan. Een geruststelling hier bij moge zijn dat daarbij geen per soonlijke ongelukken zijn geschied De reactor-expert, aldus spreker, ver wondert zich over het laatste niet, want hij weet dat wat men met het woord explosie aanduidt in werkelijkheid heel iets anders is. Ex plosies komen by atoombommen voor, d.w.z. wanneer de mens dit met opzet wil. Bij een reactor kan dit vrijwel niet gebeuren. Men kan zeggen, dat het toepassen van atoomsplijting niet gevaarlijker is dan wat normaal in de industrie voorkomt, mits men maar goede voorzorgen treft, zo concludeerde dr. Houwink. In het vervolg van zijn uiteenzet ting bestreed dr. Houwink, dat de landelijke rust rond Petten door de vestiging van de reactor zal ver dwijnen. „Als antwoord hierop zouden wy elke twijfelaar willen uitnodigen om eens een reactorbedrijf te gaan be kijken. Als er ergens rust heerst, dan is het daar". Dr. Houwink sprak ook over de energie de de atoomreactor oplevert Berekeningen leren, zo zette spreker uiteen, dat over een honderdtal ja ren de voorraad steenkolen en pe troleum op aarde uitgeput zal zijn, wat dus wil zeggen, dat onze achter kleinkinderen daardoor reeds de „koude dood" zouden tegemoet gaan, indien daartegen 'geen oplossing ge vonden werd. Deze oplossing nu komt van de zijde der atoomenergie juist op het goede ogenblik. Noodzakelijk Men verwacht, dat in 1970 de Ne derlandse behoefte aan kolen slechts voor 45 procent uit eigen bodem kan worden gedekt: 18 miljoen ton steen kool zal per jaar moeten worden in gevoerd. Rekening houdend met de omstan digheid, dat in de toekomst de prijs van steenkool naar alle waarschijn lijkheid nog zal stijgen, kunnen wy dus nu reeds vaststellen, dat de toe passing van atoomkern-energie in Nederland niet alleen uit een oogpunt van schaarste wenselijk is, maar ook perspectieven opent voor een goed kopere electriciteitsproduktie, aldus dr. Houwink. Er is echter meer dan alleen de produktie van energie door atoom splitsing. Een zeer groot deel der taak van het "*..C.N. zal namelijk liggen In het ontwikkelen van al lerlei nieuwe toepassingen door middel van bestralingen in de reac tor en daarbij vrijkomende radio actieve stoffen. Dit zal doorwerken in techniek, landbouw, veeteelt en de medische wetenschappen. „Van Zype uit zal deze ontwikke ling in Nederland geleid worden. Eens begon in Alkmaar de krijgskun dige victorie. Zal de nieuwe indus triële glorie voor ons land opnieuw in de kop van Noord-Holland aan vangen?" ycoA. y>v. neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest ABDIfSIBOOP/fl In de avond van de 27ste septem ber j.L strandde op de noorderpier bij de Nieuwe Waterweg de Belgische mijnenveger „M 927", die deel uit maakte van een in kiellinie binnen varende formatie van vijf. Op dat moment kwam het Nederlandse kust. vaartuig m.s. „Lean S" de Waterweg af. De kapitein van de coaster, de heer J. B. uit Stadskanaal, die maandagmiddag door de raad voor de scheepvaart werd gehoord, was om het gevaar te ontlopen dwars door de formatie tussen de 2e en 3e mijnenveger heen gevaren. De „Lean S" was reeds tussen de pieren toen de kapitein plotseling de eerste mijnveger om de hoek van de pier zag komen. De afstand tot de volgende was ca. 100 m. De mijnen vegers voeren mn een snelheid van ongeveer 12 myl en de „Lean S" van 7 myl. De hoofdinspecteur voor de scheep, vaart, de heer J. Metz, was van oor deel, dat de „Lean S" geen schuld heeft aan de stranding van de mij nenveger. Er waren z.L duidelijke aanwijzingen, dat de mijnenveger te dicht bij het noorderhoofd heeft ge zeten. De kustvaarder liep met vloed naar buiten en er woei een harde zuid wester. De kapitein moest oppassen om niet op de noorderpier te gera ken. De mijnenvegers waren, de for matie handhavend, de Waterweg op- gestoomd rond het ncorderhoofd, in zo'n geval is 't volgens de hoofdinspec. teur beter niet alleen de pier ruim te nemen, maar in de lichtelijn opsto- mend te varen. Het was beter geweest reeds buiten de formatie te ver breken en de schepen onafhanke lijk van elkaar op eigen verantwoor delijkheid binnen te laten komen en zeer goed de ruimte gever Aan deze eis was naar het oordeel van de hoofdinspecteur niet in alle opzichten voldaan. De „Lean S" voer dwars door de formatie heen, zo "iets mag men al leen doen in een noodsituatie. Als de kapitein i.p.v. bakboord uit te gaan een ankermanoeuvre had ge maakt zou het kleine 6chip volgens de hoofdinspecteur op de pier zijn gelopen. De raad zal later schriftelijk zijn oordeel bekend malten. In zuid-west-Afrika zullen ne genhonderd zebra's moeten worden geschoten wegens de grote schade, die zij de boeren etrokkenen Men schat het totaal aantal in het betrokken gebied levende zebra's op elf dui zend. 5)e ffiiuftex-tentoonAtetCing. Nauwelijks geopend, trekt de grote tentoonstelling bij gele genheid van de 350-ste geboorte dag van Mich iel Adriaenszoon de Ruyter grote belangstelling. Het Rijksmuseum, waar enkele zalen zyn ingericht, geeft een collectie te zien „van het wiel tot het graf". Er werd veel ma teriaal beschikbaar gesteld. Dick Elfferc heeft het gerang schikt en dr. R. Luttervelt heeft op andere wijze medewerking verleend. De details bewegen zich van schoolschrift tot oor logstrofee. Vooral de school jeugd wordt opgewekt, naar de ze tentoonstelling te komen. Kan dat niet in Amsterdam, tot 17 juni, dan van 3 juli tot 16 september in het nieuw tehuis voor bejaarden te Vlissingen. Op nevenstaande foto zien we een miniatuur] rtret van Cor nelia Tromp, aan de Ruyter ge schonken. Het is eigendom van jhr mr. F. H. van Kinschot, bur gemeester van Leiden. Wetsontwerp rijschoolwezen Men is niet in enkele les uren „verkeersminded" De secretaris van de FNOP, de Federatie Nederlandse Organisatie Personenvervoer, de heer D. Wissc- lo, heeft gisteren bij het ingebruikne- men van nieuw lesmateriaal door een rijschool in Deventer, kritiek ge uit op üe behandeling van het wets ontwerp, dat de regeling van het rij schoolwezen beoogt. Spreker herinnerde er aan, dat een jurist van een der departementen ontdekt heeft, dat dit wetsontwerp in stiijd zou zijn met de grondwet, omdat het de vrijheid van onderwijs, in artikel 208 gewaarborgd, zou be perken „Alsof', zo sei de heer Wis- selo, „niet elk onderwijs gebonden is aan de beperking, dat het alleen Vrouw verdronk haar kind De arrondissementsrechtbank te Arnhem heeft heden een 29-jarige vrouw uit Oosterbeek veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschik 1- i g stelling van de regering, omdat zij volgens de tenlastelegging haar drie maanden oude zoon je op 10 maart 1953 in een regenput hac' verdronken. Het misdrijf kwam Aan het licht, doordat in 1956 het bureau bevolking in Oosterbeek na een huistelling het in het register ingeschreven kind niet meer kon vinden. De officier van justitie had tegen de zeer berouwvolle vrouw zes jaar gevangenisstraf geëist en voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering. door bevoegde krachten wordt gege ven". Speciaal voor dit uitgesproken technische onderwerp komt men met bezwaren krachtens een wet, die ruim honderd jaar geleden werd gemaakt. Grondige opleiding. „Deze spitsvondigheid hoeft echter tengevolge, dat een wetsontwerp dat oen goede bijdrage zou kunnen leve ren aan de bevordering van de ver keersveiligheid, op de lange baan wordt geschoven". Voor het deelnemen aan het hui dige gecompliceerde samenspel van het verkeer is een grondige oplei ding noodzakelijk, meende de heer Wisselo In enkele lesuren is men thans niet meer verkeers- „minded" te maken. Er zullen scholen voor een volledige opleiding in deze sector moeten komen. GAAT MELKPRIJS OMLAAG? Op het ministerie van economische zaken wordt thans de vraag bestu deerd of de melkprijs in het westen van Nederland met één cent verlaagd dient te worden, of gehandhaafd moet blijven op het huidige peil. Een verlaging met één cent per li. ter melk in de niet-gesaneerde ge bieden is, naar van ministeriële zijde aan de algemene vereniging voor de melkvoorziening is medegedeeld, op zyn plaats, omdat de gebruiker ge durende het afgelopen half jaar een halve cent per liter teveel heeft be taald. Het ligt dus voor de hand, dat in het komendj tijdvak van 1 april tot 1 oktober een halve cent te wei nig voor de melk per lite" berekend wordt. De melkhandelaren voelen hier nu echter weinig voor, daar de melkprijs in juni weer verhoogd wordt met betrekking tot de maatre gelen wegens de bestedingsbeperking. Nederland's grootste admiraal met 'n grootse parade herdacht Deze foto geeft een overzicht van de grote parade, de grootste, die de Koninklijke Marine ooit in Nederland heeft getoond, die maandag te Den Helder gehouden werd in het kader van de De Ruytcr-herdenking. In de ha ven op de achtergrond Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" 0EGSTGEEST Vijftig-jarig bestaan Fa. v. d. Luyt Drukbezochte receptie Ter gelegenheid van liet vijftigja rig bestaan van het bedrijf hield de fa. G. v. d. Luyt en Zn., expediteurs- bedrijf te Oegstgeest, een receptie die zeer druk was bezocht. De zeer vele bloemstukken die voor en tijdens de receptie werden bezorgd, waren een welsprekend bewijs van de grote plaats die dit bedrijf in de wereld van het vervoer inneemt. Van half drie tot vijf uur was het een komen en gaan van personen, die de oude 80-jarige moeder en andere firmanten hun gelukwensen kwamen aanbieden. Burgemeester du Boeuff, vergezeld van zijn echtgenote, was de eerste die namens het gemeentebestuur in een kort speechje zijn gelukwensen aanbood. Voorts zagen we de besturen van de r.-k. Middenstand en Chr. Mid denstandsvereniging. Verder rector Sondaal en ds. de Visser. De heer Meerpoei, die vergezeld was van de secretaris mr. F. G. Knibbe, vertegenwoordigend de Ka mer van Koophandel te Leiden, gaf een kort overzicht van het ontstaan van 't bedrijf en prees de firmanten en personeel om hun doorzettingsver mogen, werkkracht en werklust. Spreker herdacht de oprichter, de heer G. v. d. Luyt, die enige jaren Gisteren werd in „'Iet Witte Huis" te Oegstgeest het vijftigjarig bestaan van de transportonderneming J. van der Luyt en Zn. gevierd Burgemees ter II. L. du Boeuff feliciteert de 82- jarige mevr. Van der Luyt, echtge note van de oprichter. geleden Is overleden. Namens de Ka mer bood hij de firma de ere medaille In brons van de Kamer van Koop handel aan. De heer Holtermann van het Basler-Lagerhaus-Ges ïllschaft liet zyn gelukwensen vergezeld gaan door do aanbieding van een metalen schaal met het wapen van Basel. Na de receptie verenigden rich de firmanten en per'onoel in een der zalen van het „Witte Huis" waar de directie hen een diner aanbood.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5