Raad te Leiden sprak drie uur over omzetting HBS in Lyceum Voorstel aangenomen met 20 tegen 13 stemmen TELEVISIE Een vermakelijk „Home, sweet home" DINSDAG 26 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT Een tribune welgevuld met leerlingen en leerkrachten van de Gemeente H.B.S. was er gistermiddag in de Leidse raad getuige van, dat de H.B.S. aan de Burggravenlaan in een Lyceum werd omgezet. Dit gebeurde overi gens niet zonder slag of stoot. De heer Woudstra (Prot. Chr.) is geen vriend van deze maatregel. Eerder al heeft hij van zijn afkeer ten aanzien van deze „verwatering" van het onderwijs te kennen gegeven. Hij vond de re denering van het college onlogisch. Er mag blijkbaar wél een concurrent komen voor het gymnasium en géén van de H.B.S. Keerpunt. Wethouder Van Schaik verklaarde: dat de raad voor de belangrijke be Meer mislukkingen op lyceum? Waaruit blijkt, dat de ouders zoals het college aangaf ook voor onders zijn van een lyceum? Eigen lijk weet m*n niet waarom het gaat. Hier is van niets anders sprake dan van een ccbinatie van een H.B.S. en gymnasium onder één dak. Als er toch zo veel belangstelling voor be staat, waarom komt er dan geen initiatief uit de burgerij? Het aantal mislukkingen op hel gymnasium is groot, op de lyceum nog groter. De gymnasium-afdelingen op lycea zijn doorgaans slecht bezet. Zijn progno- was, dat van de 120 nieuwe leerlin gen 15 leerlingen de gymnasium-af delingen zullen bezoeken. 50% Hier van dus 7 a 8 leerlingen zal de eindstreep halen. Voor dit resultaat wordt het lyceum te duur betaald. Noodoplossing. Overigens achtte hij het lyceum een noodoplossing, die alléén als noodoplossing verantwoord is. Ten slotte stelde hij vast, dat de inspec teur van het gymnasium tegen deze omzetting is. In dit verband vroeg hij of het college toch dóór zal gaan, ook zal medewerking van het rijk uitblij ven. De heer Van Dijk (K.V.P.) herin nerde aan wat hij gezegd had bij de laatste begrotingsbehandeling. Ook nu was hij nog niet bereid het colle ge in deze te volgen. Het heeft hem verbaasd bij de voorstanders de heer Drijber te ontmoeten. Hem moet toch de instandhouding van het Leidse gymnasium aan het hart gaan. Van gymnasiale zijde zijn ernstige bezwa ren geopperd: noodlijdend „bestaan van het gymnasium kan het gevolg zijn. De afwijzende brie* van het colle^ ge van curatoren van het gymnasium noopt hem niet met dit voorste] mee te gaan In het bijzonder onderwijs heeft men het lyceum als tussen ver gezien, daar waar geen plaats is voor gymnasium of" H.B.S. Eisen van de tijd. De heer Meester (P.v.d.A.) betoog de, dat zijn fractie het eens is met het college, dat een nieuw te stich. ten school een lyceum-vorm moet krijgen. Het heeft in de 50 jaar van zijn bestaan veel waardering gevon den. De „tussenoplossing" heeft een eigen bestaan in ons onderwijs kregen. Men moet open oog hebben voor de eisen, die deze tijd aan het onderwijs stelt. Hij spral: ook over de sociale achtergronden. Vrije keuze. Een lyceum brengt ons een stap in de goede richting van een doelmatig gebruik van de intelligentie. Een stad als Leiden heeft behoefte aan een lyceum in het belang van de vrije keuze. Hij meende, dat de bezwaren betreffende concurrentie ten aan zien van het gymnasium niet zo zwaar wegen. De belangstelling voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs neemt toe, afgezien van de grote aanloop van leerlingen, die in de komende jaren te verwach ten is. Tenslotte bepleitte hij, dat de plannen voor het nieuwe lyceum zo spoedig mogelijk worden gemaakt. De heer Drijbex (V.V.D.) was het eens met de heer Woudstra, dat de argumentering van het college in het gemeentestuk niet tot haar recht is gekomen. Hij erkende, dat hij bij de behandeling van de begroting een andere visie op deze zaak had. Hij was toen niet enthousiast voor een lyceum. Nu echter was hij beïnvloed door de gunstige meningen, die on derwijsdeskundigen ook ten aanzien van de lycea hebben. Men ziet er van af elk onderwijsstelsel te isoleren. Toename van het aantal leerlingen en de sterke wens van de ouders liet hij gelden als goede argumenten voor het stichten van dit lyceum. Zijn fractie heeft bovendien het belang van het openbaar onderwijs op het oog. De heer Van Weizen (C.P.N.) vond de wens van de óuders van door slaggevende betekenis. Sensus Ier klassieke beschaving. De heer Kortmann (K.V.P.) ver klaarde dat hij na het doorlezen van de stukken zich moet scharen aan de zijde van de curatoren van het gymnasium. Naast de wens van de ouders staat hun mening. Zij komen tot de conclusie dat het moeilijk is in 5 jaar tyd de humaniora meester te worden. Het leren van twee talen in één jaar schept problemen voor de leerlingen. Ook de sensus van klassieke beschaving moet men le ren. Een langere tijd is hiervoor no dig. Daarom vindt hij dat men óf gymnasium óf H.B.S. moet kiezen. Hij heeft bij het betoog van het col lege gemist het antwoord op de vraag, waarom het de zijde van de directeur van de H.B.S. heeft geko zen. slissing staat. Er is een keerpunt in het onderwijs bereikt. Hij gaf een historisch overzicht van één eeuw middelbaar onderwijs in Nederland. Niet omdat zijn waardering voor het gymnasium gedaald is, heeft hij aan dit voorstel meegewerkt. Hoewel de belangstelling vermindert, heeft het gymnasium óók in deze tijd nog bij zonder bestaansrecht. Toch moest spr. vaststellen, da er in het onder wijs aan de lycea een frisse wind waait. Hier wordt toch wel in het alge meen de geest van de nieuwe tijd beter verstaan. Daaruit is de actie van de ouders te verklaren. Als ge meentelijke overheid moest men hier aan tegemoet komen. B. en w. heb ben zich ook elders georiënteerd. De inspecteur van de H.B.S. heeft zich in zeer gunstige zin uitgelaten over de omzetting. Hij is er niet van overtuigd, dat het gymnasium er schade door zal leiden. In een uni- versiteitstad zal het eetal ouders, dat bewust voor het gymnasium kiest, groter zijn dan in andere steden. Samenwerking. Er is altijd nog ee.i mogelijkheid van samenwerking met de hogere klassen van het gymnasium, indien het getal leerlingen aa de gym.- afdeling van het lyceum te klein mocht blijven. Over het uitstellen van de keuze zei de wethouder onder meer, dat in het milieu, waaruit de leerlingen tegenwoordig voortkomen, dikwijls geen verantwoorde keuze meer ge daan kan worden. Niet de ouders, maar leraren kunnen nu advies ge ven. Over de juiste tijdsduur voor de klassieke opleiding kan men van me ning verschillen. Spreker^, over de financiële consequenties verklaarde de wethouder, dat de school door de omzetting weinig schade leidt. Zoals dit met het vermengen van metalen wel gebeur^, zo kan het versmelten van gymnasium en H.B.S. tot nieuwe, sterkere en betere resultaten leiden. Geest der docenten. De heer Woudstra (Prot. Chr.) kwam in tweede instantie aan het woord, zijn twijfel uitsprekend over de juistheid van de cijfers, die over de ontwikkeling van het getal leer lingen door het college verstrekt wer den. De geest op een school hangt niet af van deze combinatie, maar van de geest der docenten. Leiden heeft een openbare H.B.S. en gymnasium; kun nen voorstanders van het openbaar onderwijs daarmee niet tevreden zijn? Inderdaad de belangstelling het gymnasium wordt minder hand gewerkt te worden. Hij sloot zich aan bij dokter Kortmann, waar deze zich een voorstander van een klassieke Opleiding verklaart. De heer Van Dijk zei, dat men s.teeds maar spreekt van „een keer punt in het onderwijs". Het onder wijs vernieuwt zich altijd. Het is de vraag of dit door omzetting moet ge schieden. Als het gymnasium straks geen reden van bestaan mee. heeft, dan kan dit het gevolg zijn van het besluit van deze middag. De brief van de inspecteur van het gymna sium mag men niet negeren. Er spreekt bezorgdheid uit. H.B.S. met gymnasium daar boven op. De heer Van Dijk reageerde ver volgens op de uitlatingen, die door de heren Meester en Drijber gedaan waren over het openbaar onderwijs. Bij zijn keuze heeft de overweging openbaar ot' bijzonder onderwijs geen rol gespeeld. Het verwijt aan hem was geweest, dat hij de tech nische kant van het onderwijs was voorbijgegaan, maar het was juist Na de behandeling van het HBS- Lyceum-probleem in de Leidse raad gistermiddag, werden de andere voorstellen van de agenda in vlie gende haast aangenomen. Bij het voorstel tot beschikbaar stellen van gelden voor een Pilgrim- fathers-museum zei de wethouder, dat deze tentoonstelling geheel dc sfeer zal ademen van de tijd der Pilgrim-fathers. Het wordt een his torisch, géén modern museum. Het zal worden ingericht volgens de ad viezen van ir. Koch, gemeente-archi tect en de heer J. van Wessem, di recteur van de Lakenhal. De heer Schüller was tegen het voor stel, hiermede uitdrukking gevend aan zijn persoonlijke mening en niet aan de opinie van zijn fractie. Met succes werd gistermiddag voor het eerst gebruik gemaakt van de mi crofoons, die op de tafels van de raadsleden en het college staan opge steld. Het betoog van de raadslieden is nu overal zeer goed te volgen. De heer Van Iterson (Prot.-Chr.) zag er gistermiddag met het oog op deze zijde die voor hem doorslagge-1 het late uur van af zijn interpellatie vend De heer Van Schaik, aldus de heer Van Dijk, is er niet in geslaagd mij er van te overtuigen, dat het lyceum een betere oplossing geeft. Hij be schouwt het als een HBS met een gymnasium daar bovenop. Ook aan het verplaatsen van dc keuze met één jaar hecht hij geen waarde. De vooropleiding geeft al een ruim beeld over de mogelij kheden van het kind. Hij vroeg zich af nu zo veel waarde wordt gehecht aan de wens van de ouders, of de ouders in deze gecompliceerde tijd wel in staat zijn een juist oordeel over het beste schooltype te vellen. Wie is de mo-1 tor geweest tot deze opinievorming bij de ouders? Keuze. De heer Meester vestigde nog eens de aandacht op het belang van de juiste keuze binnen de sfeer van de school. In antwoord op de heer Van Dijk zei hij dat hij dit pleidooi even zeer voor het bijzonder onderwijs zou kunnen en willen houden. Onderwijszaken dienen buiten de politieke sfeer te blijven. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat het lyceum een naam zal krij gen. (Een stem: „bijvoorbeeld het Van Schaik-lyceum") Hij stelde voor het „Casimir-ly- ceum". De heer Drijber zei in repliek op de vraag, die de heer Van Dijk over het stimuleren van de keuze der ouders gesteld had dat de me ning zich bij de ouders spontaan ge vormd had. De heer Knol (Prot. Chr.) bracht nog naar voren, dat men de kwestie van de keuze verkeerd gesteld heeft. Een leerling is eerst in staat keuze te maken rond de 16-jarige leeftijd. Hij verklaarde zich eens met uitlatingen van de heer Van Dijk en Kortmann. Hij was in genen dele overtuigd dooi de argumenten van de wethouder. Stemming. Na dit uitvoerig debat werd de stemming gehouden, omstr. kwart voor zes. Ruim 3 uur heeft de raad over dit agendapunt gesproken. Het voorstel werd met 20 tegen 13 stemmen aangenomen. Vóór waren de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.P.N.. Te gen waren de K.V.P. (met uitzonde ring van de heer De Bree), de Prot.- Christelijken, waarbij zich wethou der Van der Kwaak aansloot. GANGETJE 12 (Advertentie) BEDEVAART NAAR BEAURA1NG De Leidse bedevaart naar Beau raing onder leiding van de Vereni ging „Nederlands Comité Pro Maria" te Den Haag (Leids adres: de heer D. F. Devilee, Gasstraat 70) wordt dit jaar gehouden op 3, 4 en 5 augus tus a.s. m EEN MOEDER. Het behoort tot de oer-Hollandsc gebruiken om iemand, die ogenschijn lijk van de andere voorbijgangers op straat verschilt, na te kijken. We denken niet alleen aan de blinden of invaliden maar ook aan mensen, die andere kleding dragen dan waaraan wij in Westeuropa gewend zijn. Het kan niet anders dan de aandacht trek ken, wanneer een drietal heren deftige donkere kleding en met kleu rige tulbanden op de aristocratische hoofden door een drukke winkel straat schrijden. Maar dikwijls blijft de nieuwsgie righeid niet passief. Het gaat beslist te ver wanneer een geduldig wachtende Pakistaanse dooi de schooljeugd aan haar schilderach tige, pastelkleurige gewaden wordt getrokken, zoals we dat eens in het „deftige" Den Haag hebben gezien. Gistermiddag stapte door de Dief- steeg een Schotse jongeman. Een kleurig rokje van rood met groen en blauwe ruiten liet een paar forse, ha rige knieën,vrij en een wildieren tas je, dat aan zijn riem hing, wiegelde VERLOVINGS- EN HUWELIJKS AANKONDIGINGEN GEBOORTE-KAARTJES GEIJER BOTERMARKT 26 - LEIDEN Vraagt modellenboek ter inzage. (Advertentie). DE ZEVENDE abonnementsvoor stelling is wel een van de meest geslaagde te noemen in de serie. Niet alleen om het spel, dat de Nederland se Comedie gaf, maar 'ook wegens het optreden van mevr. Jacqueline Royaards—Sandberg, die enkele maanden geleden haar 80ste verjaar dag heeft gevierd en nu nog met ver bluffende vitaliteit haar grote naam weet hoog te houden. Het stuk, dat gisteren werd opge voerd (en vandaag herhaald), is „Home, sweet home", een blijspel van Paul Osborn, die ons een kijkje geeft op hetgeen er gebeurt aan de achter kant van twee gewone Amerikaanse huisjes, waar gewone mensen op ja ren wonen. Het zijn drie zusters, waarvan de één met haar man en zoon in het linkse huisje woont, ter wijl de andere twee in het rechtse huisje wenen; één van hen is ge trouwd, de andere woont bij hen in. Er is nog een vierde zuster, doch deze woont in de buurt en komt zo nu en dan maar eens aanwaaien. Het is allemaal doodgewoon, zelfs is het heel gewoon, dat de zoon Homer over trouwen denkt. Maar Homer is een moederskind en „dijkt" al 12 jaar lang; hij is er nu eindelijk toe overgegaan om zijn verloofde eens mee te brengen. Dat blijkt de aanleiding te zijn tot een grote deining in de achtertuintjes, het hele vreedzame wereldje dreigt grondig verstoord te worden, doch het eind van het liedje is, dat Ho mer inderdaad gaat trouwen en tante Arry van het huisje rechts gaat ver huizen naar het huisje links. Zo op het oog een verhaal van niks, maar zó aardig verteld en raak getypeerd, dat de toeschouwers zich uitermate hebben vermaakt. TEN DERGELIJK SPEL staat of valt met de uitbeelding, welke de tonelisten ervan weten te geven. Hier waren vrijwel alle personages mensen op leeftijd', met het gevolg, dat de rollen in handen waren van „oude rotten" in het vak, die er hoe genaamd geen moeite mee hadden. Onder regie van Ank v. d. Moer was alles fot in de puntjes verzorgd en verliep het genoegelijke spel zo gladjes als maar enigszins kon. Van de vier bejaarde zusters was mevr. Royaards de oudste, maar ook de verstandigste en de guitigste. Haar gulle lach schaterde over het toneel en zelfs verbaasde zij alle aanwezigen door op uitstekende wijze een liedje te zingen, waarvoor zij terecht een „open doekje"te incasseren kreeg. Ongelooflijk, dat deze vrouw de 8 kruisjes reeds achter de rug heeft. De andere drie zusters stonden hun mannetje trouwens ook, zowel Mien Duymaer v. Twist en Mien v. Kerck- hoven—Kling als Mimi Boesnach. De drie mannen waren Johann Fiolet, Ko Arnoldi en Louis van Gasteren, alle drie uit het leven gegrepen figu ren. En dan tenslotte het jonge paar, dat zoveel deining gaf: Joan Rem-, melts als Homer en Elly Weller als de verloofde; zij waren buitenge woon grappig in het debiteren van de grootste onbenulligheden. Daar de décors niet verwisseld be hoefden te worden, konden zij goed verzorgd zijn en de sfeer op gelukkige wijze accentueren. Aan het eind van de avond kre gen de dames bloemen (zelfs uit den hoge daalden bloemen neer!) en werd allen, maar in het bijzonder aan mevr. Royaards een uitbundige hulde gebracht. Bid- en boetedag K.A.V. Herensingel Sfeervolle passieavond In het kader van de gebed- en boetedag, gepropageerd door de We reld-unie voor de katholieke vrou wen, hield gisteravond de afdeling van de K.A.V. in de Herensingel- parochie een bijeenkomst, waarop de leden mediteerden over het lijden van Christus. Na een samenkomst in de kerk be gaven de dames zich naar de zaal aan de Maria Gijzensteeg, waar door me vrouw M. E. Stijger-Asperslag een lezing gehouden werd, geïllustreerd met lichtbeelden, over de Lijkwade van Turijn. Toen de voorzitster, mevrouw W. C. van Dam-Borst, de geestelijk ad viseur, kapelaan J. van Adrichem, de spreekster van de avond en alle aanwezigen welkom had geheten, bracht het dameskoor „Jubilate" aan de piano begeleid door de heer P. Remund de liederen „O hoofd vol bloed en wonden" en „Hoe kost Gjj verdragen" ten gehore. Na deze passende opening zette mevrouw Stijger-Asperslag uiteen, wat de vertoning van de lichtbeelden beoogde: het was niet de bedoeling het gruwelijk lijden van Jezus te laten zien, maar een afbeelding van Hem. Het verlangen, dat zovelen ge durende twintig eeuwen heeft bezield om een gelijkende afbeelding te be zitten van Christus, is door de foto grafie in vervulling gegaan. Vervol gens ging zij de geschiedenis na van de Lijkwade waarvan men tot om streeks 1350 slechts door vage over leveringen wist, dat hij door vrome vrouwen in Jeruzalem was bewaard. De heilige keizerin Helena krijgt hem in haar bezit en via Constanti- nopel komt hij in Frankrijk. Daar ontsnapt de doek ternauwernood aan de ondergang, wanneer Hugenoten de kerk, waarin hij bewaard wordt, in brand steken. In de zestiende eeuw komt h(j in het bezit van het Italiaan se koningshuis te Turijn. In 1893 werden de doeken voor het eerst ge fotografeerd. Sinds 1036 richt de de votie zich op de relikwie en van 1932 maken de paters Carmelieten te Pa rijs een studie betreffende alle do cumenten, die op de Lijkwade be trekking hebben. Keer op keer zijn er commissies benoemd, die zich diepgaand hebben beziggehouden met een onderzoek naar de autenticiteit van de doeken en steeds weer is men tot de slot som gekomen, dat'er van vervalsing geen sprake is. De lichtbeeldenstrip was een aan grijpende opsomming van gruwelijke folteringen, waarvan de wonden en de striemen evenzovele getuigen wa ren. Mevrouw Stijger maakte van haar lezing een mooie meditatie, waartoe zeker ook de muziek uit de Matheus Passion bijdroeg. bij het lopen tegen zijn tartan. Het wés weer zo: aan bekijks geen gebrek. Een hele drom kinderen vooral meisjes! stroomde uit de Langebrug toe om op de straathoek „die rare vent" na te kijken en te giechelen. Hardlopend sleepte een meisje haar broertje achter zich aan om hem nog getuige te lrten zijn van de Schot, die in de verte wegbeende Er klonk iets van afgrijzen en af gunst op de anderen, die het wonder van dichtbij hadden kunnen bekijken, in haar stemmetje, toen ze consta teerde: „Het lijkt wel een moeder!" Te water. De achtjarige G. v. D. van de Ho- gewoerd raakte gistermiddag om tien minuten over twaalf bij het spelen aan het Rapenburg te water. Een bewoner van de gracht de heer H. A. W., hielp het knaapje door handrei king weer op het droge, waarna de drenkeling door de politie naar huis werd gebracht. Door de pap in de soep. Een melkhandelaar had een klein ongelukje: hij liet op de Zijlsingel een paar flessen pap op straat vallen. De scherven werden in de goot ge veegd en niet denkend aan moge lijke gevolgen verdween de man uit het gezicht. Een brommer, die het was omstreeks vijf uur op korte afstand voor zich de smurrie op het rijdek zag, wilde remmen. Hij was iets te laat, slipte, en reed tegen een passerende auto op. De man klaagde over een pijnlijke schouder. Zijn brommer werd zwaar de auto licht beschadigd. Verving militaire gebouwen gegund. De Genie te 's-Gravenhage heeft de gedeeltelijke verving van militaire gebouwen te Leiden en Oegstgeest gegund aan de laagste inschrijver de fa. W. J. Pasman en S. J. Burgy te Leiden voor 19.500. Van de belastingen. De heer F. v. d. Waals adjunct commies ter inspectie der invoer rechten en accijnzen te Leiden is met ingang van 1 februari 1956 bevor derd tot commies-titulair van 's Rijks Belastingen. Onderhoud van de Rijn. De Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland te 's-Gravenhage heeft aanbesteed: Het onderhouden van de werken behorenue tot de Rijn v.n het jaagpad daarlangs gelegen in de gemeenten Leiden, Zoeterwoude, Leiderdorp, Koudekerk aan den Rijn, Iiazerswoude, Alphen aan den Rijn, Zwammerdam, Bodegraven, Waarder, Barwoutswaarder, Rietveld en Woer den gedurende 1957 en 1958. Van de 21 inschrijvers was de laagste de fa. van Staveren en Versluis te Gouda voor /132.000. Club de Limetz tastte naar het wezen der muziek Een kleine richtlijn om te komen tot het wezen van de muziek gaf de heer H. Bloemink gisteren voor de verzamelde leden van de Club de Limetz, welke muzikale smaak ze ook waren toegedaan. De muziek, aldus de spreker, is een van de oudste uitdrukkingsvor men van de mens. Ouder was ver moedelijk de dans, die later met de muziek gecombineerd werd. Door zijn plaatsing in de schep ping is de mens gebonden aan een bepaald metrum, een zekere regel maat, zoals die ook voorkomt in dag en nacht, eb en vloed en in de seizoe nen. Naar mate hij zich meer bewust wordt van zijn persoonlijkheid en hij de natuur feaat beheersen, gaat ook de melodie een rol spelen en wor den de primitieve instrumenten als trommel, tokkelinstrumenten en fluit verder vervolmaakt. Nog weer later tracht de mens zijn melodie los te maken van het metrum. Maar als een symbool van de menselijke strijd met de schepping, waaraan hij gebonden blijft, lukt hem dit niet omdat ook de melodie gebonden is aan het me lodisch rhytme in de vorm van ac- coorden en harmonie. De heer Bloemink, die beschikt over een kleine verzameling van gramofoonplaten met opnamen van volkszang en dans uit verschillende werelddelen cn tijden, lichtte zijn le zing toe doof het draaien van platen, die een goede indruk gaven van de fasen, die de muzikale cultuur vun de mens heeft doorgemaakt. Zang uit Joego-Slavië, begeleid door tokkelinstrumenten, muziek uit Kenia, Spaanse muziek uit de 16de eeuw, Zuid-Amerikaanse zang en muziek en de „air opus G" van Bach wisselden elkaar af in het eerste ge- Katchaturian, terwijl in een plaat als Black Beauty elegance en erotiek naar voren kwamen. Na de pauze lag het accent op de klassieke muziek van welke periode Claude Debussy als laatste vertegenwoordiger werd ge hoord. De heer Bloemink besloot zijn programma met het draaien van de ode „An die Musik", door Schubert op muziek gezet en gezongen door Kathleen Ferrier. Kapelaan J. W. M. de Jong dankte de spreker voor z(jn leerzame voor dracht, waarna enkele interne zaken geregeld werden met betrekking tot de reis naar Frankrijk. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerd heid de heer G. J. van der Top te Lelden. Geslaagd voor het doet. ex. Sociologie mej. A. Hessels te Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Jacques Johannes zn van J. M. Laurier en L. Verduijn. Helena Anthonetta Jannie dr van J. Blok en J. A. dc Jongh. Johannes Hendrik zn van A. de Bruin en E. N. Knol. Maria Petronella Elisabeth dr van P. Chrispijn en J. M. van Leeuwen. Adriaan Benjamin zn van A. Blan- kenstein en A. A. Offenberg. Maria dr van T. Stoof en H. J. Siebert. An nie dr van H. van Dijk en L. A. Kloos. Pieter Arnoldus zn van P. A. Kuivenhoven en H. van Leeuwen. Annie dr van J. van der Boon en P. de Mol. Hendricus Engelbertus Maria zn van E. A. van Egmond en A. Th. Bosland. Hendrik zn van J. de Geus en B. Bosman. Alida Cornelia dr van W. Oudshoorn en E. M. Gertenaar. Jan Hendrik zn van R. U. Mekking en N. van Dongen. Frank Hendrik zn van L. J. Bosch en H. M. C. Foks. Gehuwd; J. I. Kromhout cn M. J. Mensert. W. F. den Os cn J. Teljeur. H. D. Bol en J. J. de Vries. Leidse Agenda DINSDAG 26 MAART Oudercomité parochie Hartebrug. Bijeenkomst. Romanuszaal, 8 u. n.m. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Thom Keiling: Brazilië en zijn mu ziek. Cantine Doclenkazerne, d uur nam. St. Eloy. Jaarvergaderihg, De Har monie, 8 uur nam. N.R.K.M. Gastherenavond. Spreker pater S. Jelsma. In den Vergulden Turk, 8.15 uur nam. Abonnementsvoorstelllng. „Home sweet home", Ned. Comedie. Leidse Schouwburg, 8 uur nam. K. O.-Filmstudiekring. Trucs cn experimenten by de film. Casino theater, 9.15 uair nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvang cursus, aan vang 8 uur r.-k. Lyceum. VOORSCHOTEN Rioolgemaal in Vlietwijk. Het gemeentebestuur heeft aan een vier tal aannemers, die meerdere >bjec- ten op het gebied van grond-riole- rings- en bestratingswerkzaamheden hebben uitgevoerd, prijsopgaaf ge vraagd voor de bouw van een riool gemaal. Bij de gehouden onderhandse aanbesteding bleek de firma L. P. van der Geer Zn., te Leiden, aan welke firma ook het verrichten van grond-, riolerings- en bestratings- werken is opgedragen, bereid als laagste inschrijfster ook de bouw van het rioolgemaal voor de prijs van 43.649 uit te voeren. Voor de leve ring van do pomp- en andere instal laties ten dienste van dit rioolgemaal werd door de N.V. Machinefabriek „Fraco" te 's-Gravenhage ingeschre ven voor een bedrag van ƒ21.913. Deze N.V. heeft ook het gemaal in de Oranjepolder verzorgd. B. en w. stellen daarom voor de bouw van het rioolgemaal onderhands te gunnen aan de firma L. P. van der Geer Zn. te Leiden voor een bedrog van ƒ43.649 en het leveren en monteren van de pomp- en andere installaties ten dienste van dit gemaal voor 21.913.op te dragen aan de N.V. Machinefabriek „Fraco" te 's-Gra venhage. Voetpad Haagweg. Dc bewoners van de Haagweg 6 tot en met 24 heb ben reeds eerder een verzoek ge richt tot het gemeentebestuur over te gaan tot aanleg van een voetpad langs de trambaan van de H.T.M. fussen Haagse Schouw en hun woningen. Deze bewoners moeten om op de Rijndijk te komen voor de tram- of bushalte, steeds dc trambaan over steken, daarna de drukke Rijksweg om vervolgens het fietspad af te lo pen en zich zo dooi het verkeer heen te wringen om ter bestemder plaatse te komen. Het fietspad is 's zomers practisch niet te belopen. De aarleg van het voetpad komt het college van b. en w. gewenst voor en daarom werd contact opgenomen met de Rijkswaterstaat en de H.T.M. Beide instanties hebben hun toestemming gegeven. B. en w. willen nu over gaan tot de aanleg van een voetpad van 600 meter lang. De kosten wor den geraamd op ƒ5000.—. Gemeenteraad. De raad van ie gemeente Voorschoten is voor een openbare vergadering bijeengeroepen op vrydag 29 maart 1957 dus avonds om 8 uur. In behandeling komen de navolgende agendapunten. Beëdiging van de heer A. van Duyvenbode als gemeente-ontvanger en van de heer H. J. M. Kager als waarnemend ge meente-ontvanger. Onderhandse gun. ning van de bouw en de levering van installaties voor het rioolgemaal in de Vlietwijk. Vaststelling van een nieuwe verordening op het beheer van de gemeentebedrijven. Voorstel van b. en w. inzake bebouwing van gronden langs de Papelaan en het verlengde van de Hyacinthstraat. Aanleg van een voetpad langs de Haagweg. Aanschaffing van muziek- deelte van het programma. De com- atand.aTdaToirlUV Cultured c"l 0dlei..rhy,!nt <Ln ,me" ,rum' Pen*ioenregeling voor de Ke" trum liet de heer Bloemink belun-1 wezen wethouder* air mede voor hun- teren in muziek van Straus, Weber, nc weduwen cn wezen

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3