TUSSEN BALIE en tralie Oossier over Bernadette teruggevonden Engeland staakt lustig door Scherp Spaanse Hilversummer herkende een Murillo Sneeuwstormen in de V.S. Minister Luns bij de Paus Narcissen voeren de boventoon op Haarlemse bloemenkeuring Onderdirecteur van Blijdorp naar de Belgische Congu voor Nederlandse in Z.-Rhodesia DINSDAG 26 MAART 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 2 De „Journal de Ia Grotte" te Lour- des meldt, dat het persoonlijk dossier van de politiecommissaris Jacomet, waarin verslagen voorkomen van de verhoren van Bernadette Soublrous over de verschijningen van de H. Maagd, die xij in 1858 heeft gehad, is teruggevonden en aan de kerkelijke autoriteiten te Lourdes is overhan digd. Men hoopt aan de hand van dit do cument verschillende bijzonderheden in de geschiedenis van Bernt-dette *e kunnen ophelderen. Ook bevat het dossier verschillende brieven van persoonlijkheden uit die tijd aan de commissaris, o.a. van de bisschop van Tarbes. Het dossier was tot 1939 in het be zit van de familie van Jacomet ge bleven en werd toen aan een geeste lijke in het departement „Haute Sa- voie" ten geschenke gezever in wiens huis het na een van kerkelijke zijde ingesteld onderzoek is terugge vonden. De onderhandelaars van de Engelse vakbonden hebben gisteren een aan bieding van vijf procent loonsverho ging van de hand gewezen en daar door is de hoop, dat spoedig een ein de zou komen aan de nu al tien da gen durende staking in de Engelse scheepsbouw, de bodem ingeslagen. Beide partijen hebben gisteravond bij de minister van Arbeid, Mac Leod, verslag uitgebracht over de thans ontstane impasse. De scheepsbouwers schijnen vast te willen houden aan een loonsverho ging van tien procent. De andere grote staking, die van 1.2 miljoen metaalarbeiders, is ook nog in volle gang. Er wordt weer gezuiverd in Sofia Volgens te Belgrado ontvangen be richten worden cr weer op grote schaal mensen uit „bourgeoiskrin- gen" en „onbetrouwbare elementen" uit Sofia gewezen. Tegen het einde van de vorige week zouden honder den personen aanzegging hebben ge kregen, de stad te verlaten. Sommi gen zouden slechts vier uur de t"d hebben gekregen. Het is niet bekend, waarheen de betrokkenen worden gestuurd. In ok tober van het vorige jaar, ten tijde van de opstand in Hongarije, waren de autoriteiten in de Bulgaarse hoofdstad begonnen met het uitwij zen van „verdachte elementen". In westelijke kringen had men echter gedacht, dat deze actie in decern' r was beëindigd. Olie uit de Sahara Vanaf het volgende jaar zal olie uit de Sahara naar Europa kunnen wor den gezonden. De werkzaamheden.tot verbreding van de spoorweg van Touggourt naar Biskra, die het mogelijk zullen ma ken, dat de produktie van de bron nen van Hassi Messaoud met tank schepen naar de Middellandse Zee gebracht wordt, zijn reeds begonnen en zullen op 31 maart 1958 gereed zyn. De 220 km. spoorlijn van Toug gourt naar Biskra, welke op het ogenblik 1 meter breed is, zal nor male spoorbreedte krijgen en aan sluiten op die van Biskra naar Phi- lippeville (320 km.). Totdat er een kleine buisleiding met een doorsnee van 30 cm. zal zijn aangelegd van het oliegebied tot aan het begin van de spoorlijn, zal de olie met tankwa gens vervoerd worden. POTLOOD en GEEST Geen gesnauw in het leger Krachtens de nieuwe richtlijnen, die de Westduitse regering hun heeft gezonden, dienen de onderofficieren- instructeurs van het Westduitse le ger, die belast zijn met de opleiding van de rekruten, zich te onthouden van elke „ontijdige en onmiddellijke" vertrouwelijkheid. Maar dat betekent niet dat zij mij lenver van de soldaat af moeten gaan staan. Want, zo wordt hun voorge houden, „fouten moeten eerder door een onverwachte grap dan door ge snauw verbeterd worden." Tussen oude veilingrommel Spanning tijdens en na de aankoop De passie, waarmede velen regel matig vendu's en veilingen bezoeken, is onbegrijpelijk voor mensen, die in „oude rommel" niet een onderwerp Van de instructeur wordt voorts "inden voor hun vriJe-Uidsbesteding gevraagd „kalm te blijven bij elkl°' voor hon die nuchter genoeg rijn, blijk van kwaadwilligheid". Bij hel bese fen. dat er mur zeer 7-1 niet opvolgen van .een bevel, moet dat herhaald en uitgelegd worden. In de richtlijnen wordt de staf gebroken over „collectieve disciplinaire straf fen". Mogelijk wordt de hartstocht van de vaste veilingbezoekers wel voor namelijk gevoed door de dromen, dat ook zij eens een gelukkige dag zul len hebben. Die gelukkige dag ls waarschijnlijk gisteren aangebroken voor de heer Alberto Mas-Cabré, Spaans medewerker van de Wereld- TerwiJI de lente zich in West-Euro-1 omroep te Hilversum, pa kenmerkt door een uitzonderlijkeOp een boedelveiling in het Gooi mildheid, beleefden de staten van hetwerd zijn aandacht getrokken door midden-westen van N.-Amerlka de- een oude madonna-kop in een echte zer dagen zware sneeuwstormen. Spaanse baroklijst, waarop een kope- Glsteren werden meer dan 24.000, ren plaatje nauwelijks leesbaar de mensen door de zware snecuwmas- naam „Murillo Esteban" aangaf, sa's van de buitenwereld afgesneden. Er zijn reeds verscheidene doden te betreuren. Duizenden ,zijn .geïso leerd in auto's, bussen en treinen. De Spottende belangstelling. Zijn belangstelling voor het oude doek ontlokte aan de omstanders gierende stormen maakten reddings-j spottende opmerkingen als: „Koop werk per helikopter onmogelijk. (het! Misschien is het wel een onbe- De staten Texas, Oklahama, Colo-jkend meesterwerk." Niemand bood rado en Nieuw Mexico zijn het iets voor het schilderij waarvan de zwaarst getroffen. Elektrische verbin-lijst door de houtwormen was aange- Na. 520. Horizontaal: 2. man (Indonesië), 6. lied, 8. meisjesnaam, 10. plaats, plek, 12. kan men uit drinken, 13. godsdienst (afk.), 14. achting, 16. sint (afk.), 17. vetstof, 18. afkorting van berylium, 20. gem. in Gelderl., 21. boom, 23. zijtak Elbe, 25. jongensnaam, 27. gem. in-Gelderl., 29. tijdrekening, 30. maand van het jaar. Verticaal: 1. werktuig, 2. aard. soort, 3. meisjesnaam, 4. bitter vocht, 5. getimmerde bewaarplaats. 7. lig plaats voor schepen, 9. halsdoek, 11. water in België. 12. handvol, 15. plechtige gelofte, 18. drank, 19. boom, 21. achting, 22. plaats voor dieren, 24. water in Utrecht, 26. bastaarduit gang, 28. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. pier. 4. soms, 8. Ali, 10. pat, 11. A.M., 12. mas, 14. te, 15. Dante, 17. rondic, 10. snars, 21. en, 23. aak, 24. Aa. 25. een, 27. dar, 28. stoa, 29. gort. Verticaal: 1. paal, 2. Ilir, 3. ei, 5. op. 6. mat, 7. ster. 9. sandaal, 12. manna, 13. sterk. 15. dos, 16. Ees, 18. hees. 20 hart, 22. net, 24. aar, 26. no, 27. do. dingen en telefoonlijnen zijn verbro ken. voedselaanvoer en aanvoer van medicamenten zijn onmogelijk. Ze ven treinen zitten in de sneeuw vast. Een aantal mensen wordt vermist. Ten westen van Dodge City liep de „Grand Canyon"-express die op weg was naar Chicago, vast; sneeuw ploegen zijn onderweg. Elders in Kan sas zijn nog twee treinen, met in to taal 300 pasagiers, gestrand. Het weg verkeer is ontwricht. Bij Meade in Kansas zit een trein met 200 reizigers in de sneeuw vast. Veertien reizigers zijn omgekomen wegens kolendampvergiftiging; zij zaten in een rijtuig, dat onder de sneeuw bedolven was. Dr. Adams was geen legataris In het proces tegen de huisarts dr John Bodkin Adams uit Eastbourne, die er van wordt beschuldigd een rijke patiënte, mevrouw Edith Mor- rell, door het opzettelijk toedienen van te grote doses verdovende mid delen om het leven te hebben ge bracht, heeft maandag een rechtsge leerde verklaard, dat dr Adams twee maanden vóór het overlijden van de patiënt door haar als legataris uit haar testament was geschrapt. Hier door was hij niet meer te beschou wen als iemand, die belang bij haar dood had. De betrokken jurist, Hubert Sogno, deelde mee, dat hij zesmaal een tes tament voor mevrouw Morrell had gemaakt. Volgens het laatste stuk zou dr Adams een kist met zilver, een kast en haar Rolls Royce erven. Deze bepaling herriep zij evenwel later, toen de arts met vakantie was gegaan zonder haar te waarschuwen. Het stuk, waarin zij het legaat herriep, werd na de dood van mevrouw Mor rell door haar zoon verscheurd. Hier door had dr Adams toch de auto en het zilver gekregen, niet zozeer op grond van het testament als wel op verzoek van de zoon van mevrouw Morrell. Brits-Canadees overleg De Canadese premier, Louis St. Laurent, Is maandag met zijn minis ter van buitenlandse zaken, Lester Pearson, te Hamilton op Bermunda aangekomen voor overleg met zijn Brltie ambtgenoot, Harold MacMil- lan, en het hoofd van het „foreign of fice", Selwyn Lloyd. Er zal gesproken worden over de zelfde onderwerpen als die, welke de Britse leiders dezer dagen met president Eisenhower en minister Dulles hebben behandeld. Zuid-Korea ongerust De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken heeft maandag avond te Washington tegenover ver slaggevers verklaard, dat zijn land In een „hachelijke toestand" verkeert als gevolg van de toenemende onge lijkheid in militaire macht tussen Noord- en Zuid-Korea. Hij had de Amerikaanse leiders hier op gewezen en zei, dat „tenzij Zuid- Korea met de nieuwste wapens wordt uitgerust, we zullen sterven als de algemene slachting begint". Tegen dc Koreaanse wapenstilstand in, wint Noord-Korea door de aanschaf van nieuwe wapens in vuurkracht. Vijf divisies zijn geoefend in het gebruik van kernwapens, aldus de minister. Proefkonijntjes in Golf v. Akaba Het 3500 ton metende Deense vrachtschip Brigitte Toft is gistere' veilig door de Straat van Tiran de Golf van Akaba binnengevaren om negen uur later in de haven Eilath, in het zuiden van Israël, binnen te lopen. Het schip, dat in charter voor een Israëlische stoomvaartmaatschap pij voer, werd op zijn tocht op geen enkele wijze lastig gevallen. Het merendeel van Eilath's 2000 inwoners was uitgelopen om getuige te zijn van de aankomst van het grootste schip, dat tot dusver deze haven heeft aangedaan. Sedert zij verleden jaar de opening van de Straat van Tiran voor hun scheep vaart forceerden, hebben de Israëli's de haven snel uitgebreid. de Spaanse hoofdstad, waarheen de heer Mas-Cabré een foto van zijn aan koop heeft opgestuurd, staat het kunstwerk, veilig opgeborgen in een kluis in de bank. Men kan zich de spanning van het gezin voorstellen: wanneer het schilderij authentiek zou blijken te zijn, beschikt het over een fortuin. Een fortuin voor vijf-en tachtig gulden. Minister Luns is dinsdagochtend door de Paus in het paleis van het Vaticaan ontvangen. De minister was vergezeld van dc Nederlandse delegatie, die maandag avond de ondertekening van de ver dragen voor de Europese gemeen schappelijke markt en Euratom bij woonde, en van graaf De Marchant d'Ansembourg, de Nederlandse ver tegenwoordiger bij de H. Stoel. vreten en aarzelend zette de heer Mas-Cabré in op vijftig gulden. Tegen de verwachting in kwamen er toen meer biedingen. De koopsom liep op tot vijf en tachtig gulden, waarbij mevrouw Mas-Cabré het laat ste bod deed, omdat ze in haar nervo siteit de stem van haar man, die tach tig gulden bood, niet had verstaan. Nadat de Hilversumse familie eige naar van het oude schilderstuk ge worden was, heeft ze het eerst laten taxeren door de wetenschappelijk as sistent van het Rijksmuseum, de heer B. Haak, en later door de directeur van de afdeling schilderijen, dr A. v. Schendel, die beiden verklaarden, dat het schilderij van bijzonder mooie kwaliteit was en zeker 300 jaar oud. Spanning. Ook de directeur van het Catharina- Gasthuis, het Goudse museum, legdeopvallende gr. kr Rumba, geel dek- De narcissen-experts konden hun hart ophalen! Want in de keurings zaal van het Krelagehuis kon men er maandag heel wat bewonderen en verschillende heel mooie varië teiten ook. Met de tulpen uit de warme kas is het nu natuurlijk vrij wel gebeurd. Er stonden maar een paar variëteiten. Om met de narcissen te beginnen: G. Lubbe Zn, Oegstgeest, etaleer de puike trompetten. We noemen slechts de forse gele Hindenburg, de reinwitte Angel Wings, de chique Trousseau, wit met ivoorkleurige trompet, de gele Dominator, de apar te Peking, verder enkele cupnarcis sen. Daarnaast: een héél merkwaar dige narcis van Ant. Nijssen Zn, Santpoort, nl. een soort uit Golden trompet. Bij het rijper worden be gint het bloemdek ook „krul..-nei ging te krij-gen. Zeer opvallend en apart!! Van Gebrs. van Graven, De Zilk, zagen we de kloeke gele trom pet City of Haarlem, de gr. kr. Mary Roozen en de trompet Golden Sun beam. Een zeer verdienstelijke gele trom pet-zaailing zagen we ook van D. C. Zijp, Hillegom. Prolific van C. A. v. Paridon, Noordwijkerhout, is trou wens ook een mooie nieuweling on der de gele trompetten. Van Gebrs. de Graaff S. A. v. Konijnenburg Co, Noordwijk, noteerden we de elegante gr. kr. Fleurimont, warm- geel dekblad met oranje kroon, de een soortgelijke verklaring af. Of het een echte Murillo is, kan slechts wor den uitgemaakt door specialisten, verbonden aan het Pradomuseum te Madrid. In afwachting van het antwoord uit Premielening 1957 Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland geeft een premielening uit van 20 miljoen tegen 2pet, rente in stukken van 100.— nominaal aan toonder. Koers van uitgifte 100 pet. De lening heeft een looptijd van 40 jaar; de aflossing geschiedt op de hierna vermelde wijze: Gedurende de eerste vijf jaren zul len de aflossingen elk kwartaal, voor het eerst op 1 augustus 1057, plaats vinden (voorzover nodig onder ver rekening van de lopende rente). In deze jaren wordt elk kwartaal één obligatie afgelost met 100.000, één obligatie met 10.000,enz. Na 1 mei 1962 geschieden de af lossingen jaarlijks op 1 mei, zulks tot en met 1 mei 1997. In totaal worden 55 obligaties elk met 100.000,afgelost, één obli gatie met f 75.000,35 obligaties elk met 50.000,twee obligaties elk met ƒ25.000,93 obligaties elk met ƒ10.000,—, enz. Elke obligatie wordt met tenminste 125,aflosbaar gesteld. Vervroeg de algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De opbrengst der lening zal strek ken tot dekking van de uilgaven voor uitvoering van provinciale werken, inzonderheid het provinciale wegen plan, alsmede voor terleenverstrek- king van gelden, o.m. voor de bouw van inrichtingen voor geesteszieken. Ambtenaar in gesprek: Vader gaf kind te laat aan De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft een jonge vader uit Souburg op Walcheren veroordeeld tot 8 boete omdat hij de termijn voor het aangeven van zijn kind had overschreden. „Wacht je beurt maar rustig af", had men van achter het secretarie-loket naar de gelukkige vader geroepen, toen de betrokken ambtenaar met een collega stond te praten. Woedend was de prille vader weg gelopen en had de politie in de arm genomen. Het kwam allemaal weer goed, maar de wettelijk gestelde ter mijn van aangifte was overschre den. En zo stond de jonge papa met de betrokken ambtenaar voor de kan tonrechter te Middelburg. .Jullie zitten daar toch niet voor je eigen plezier", riep de vader voor de balie uit aan het adres van de bureauman. „Ik dacht, dat de ambte naren er waren om onze belangen te behartigen". De lokettist voerde aan, dat hij in gesprek was geweest. De Kantonrechter, mr. J. Moolen burgh, meende, dat er wel wat meer soepelheid van de ambtenaar had mogen worden verwacht. „Vooral met jonge vaders, die het toch al benauwd genoeg hebben gehad". De officier eiste voor de overtre ding van de aangiftetermijn 15 boete subs. 3 dagen hechtenis maar de rechter vond 8 voldoende. blad met forse oranjerode cup, de fraai gevormde gele trompet 149 en de vrolijk getinte gr. kr. Lizzard Light. G. B. de Vroomen Zn, Sas- senheim voerde een flinke groep ten tonele, waarvan we o.m. noteerdep: de voorname Jules Verne, de trosnar- cis Splendour, de gr. kr Bermuda, geel met oranje kroon, de altijd aan trekkelijke k.kr. Barnet Browning, crème dekblad met rood kroontje, een variëteit, die ook prima broeit en lest best: de gr. kr. Prof. Einstein. Als men deze narcis ziet, kan men haast niet geloven met een natuurprodukt te doen te hebben. Op een perfect gevormd wit dekblad ligt een grote fel rode cup volkomen plat uitge streken. Zo te zien is deze variëteit mooier dan Amateur. Een show-nar- bij uitnemendheid. Bij Zand- Ontloop dis pijn van brandend maagznur. Neem Bennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtol lig maagzuur. De remedie is eenvou dig en afdoende: Rennies. Die hel pen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat dan ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Ren nies bij de hand! (Advertentie) bergenTerwegen, Sassenheim, za gen we naast de gr. kr. Rouge, va- nillekleurig dekblad met oranje cup- je, de gr. kr. Zephyr, geel dekblad met oranje kroon en de cyclamineus Woodcock, een aantal miniatuurnar- cisjes, een type, dat stellig grote af trek zal vinden zodra de tuinlief- hebbers dit genre hebben ontdekt, voor zover dit nog niet gebeurd is. In ieder geval vormen deze narcis sen-in-pocket-formaat prachtig ma teriaal voor de border en verwilde ring. We noemen slechts een minia tuurtrompet Obvallaris, de nóg kleinere trompet Nanus, de zeer kleine cyclamineus Beryl met geel dekblad en oranje cupje, de kleine dubbele gele Pencrebar, de dubbele, grillig gevormde Rip van Winkle en de babytrosnarcis Tenuior. D W. Lefeber, Lisse, exposeerde twee uitersten in één vaas: de enorme grote gele trompet Parade wellicht de grootste gele trompet tot nu toe en de babytrompet Minimus, mis schien wel de kleinste vT de trom petten. Als deze narcis Parade even veel furore gaat maken als de tulp Parade van dezelfde firma dan heeft de winnaar geen klagen. Deze nieu we trompet zag er maandag wel bij zonder imposant uit. Een zeer op vallende verschijning vor.den we ook de nieuwe zaailing van de fa. J. Ger ritsen Zn, Voorschoten: de trom pet Citrix, een licht citroengele trompet met een heldergele rand aan de trompet. Een kleurcombina tie, die een verrassend goed effect sorteert! Van deze firma was er ook een heel klein narcisje: de grappige gele bic.nanus Little Beauty. Tulpen waren er heel weinig en wat er nog was, bleek meestal erg bekend: Red Champion van H. Duin Zn, Beverwijk, een Elmus-sport, donkerrood, met witte rand van J. v. Diest Zn, Sassenheim, de don kerrode darwin Eclips van A. Oost- dam, Noordwijkerhout, de glanzend rode t.t. Crimson Glory van L. J. Teeuwen, Hillegom, de zilverachtig rose mendel Peerless Pink van W. v. Dongen uit dezelfde plaats. Golden Eddy, Ornament en Florex van Gebrs. Van Graven, De Zilk en de rode, geel gerande Aureola van Nijssen Zn, Santpoort. Tot slot: wat bijgoed. Wat mengde Anemone blanda was van J. de Goede, Breezand, terwijl S. de Goede uit Eist een prachtig opgestelde groep met de gentiaan blauwe iris Prof. Blaauw naar voren bracht. Qua kleur een der mooi ste irissen, maar voor het overige te veel het grove kruid van een Wedgwood om helemaal aantrekke lijk te zijn. Anemone blanda Charm, een zui ver lila variëteit, zagen we in goede conditie van de biigoedspecialist P. Drost uit Lisse. De keuring werd besloten met een collectie primu la's van J. Groen, Haarlem en een groepje van A. Twaalfhoven, Aker sloot met Oxalis -adenophylla en Corydalis bulbosa. Vóór honderd jaar Advertentie: De ondergetee- kende betuigt zijnen welgemeen- den dank voor de vele blijken van deelneming, hem betoond gedurende de ziekte zijner Echt- genoote en de zware ziekte aan zijn beenhetwelk volgens een parig gevoelen van deskundigen moest worden afgezet, doch door de ijverig aangebragte hulp ge durende bijna 5 maanden, door den Heer S. A. Andreson, Chir. en V roedmeesteris hersteld zoodat hij, naast God, aan dien Heer het behoud van zijn been te danken heeft. J. Ie Feber bloemist buiten de Hoogewoerds- poort aan de Straatweg, bij Leyden. Advertentie: Parasols- en Pa- rapluies-fabriek op de Aalmarkt te Leyden. De Ondergeteekendc berigt de geëerde Dames, dat hij thans van een buitengewoon groot en fraai assortiment Marquises en Para sols naar de nieuwste dessins is voorzien. J. Gubbi. Ir. F. J. Appelman, onderdirecteur van de diergaarda Blijdorp te Rot terdam, is naar de Belgische Congo vertrekken teneinde een sluidie te maken van het nationale park „Gar- maba" en van het bekende olifan- tenstation Ganga-la-na-bodio, al waar deze grote dikhuiden afgericht worden voor eenvoudige werkzaam heden in de verafgelegen streken. De belangrijkste aanleiding tot deze reis is echter gelegen in de stu die, welke de heer Appelman wil maken van het leven van de Okapi in het Ituri-woud en in het opfok- station te Epulu. Daar wordt reeds jaren lang onder leiding van kapi tein Jean de Medina getracht de Okapi onder gunstige omstandighe den en kundige leiding te behouden en voort te telen. Dit verzamelen van gegevens en het ter plaatse opdoen van ondervin ding betreffende de voeding en be handeling van deze zelfzame dieren wordt van het grootste belang voor Blijdorp, dat binnenkort een Okapi van de Belgische regering ten ge schenke hoopt te ontvangen, geacht. Wat lezers schrüven VETGEHALTE BUS-MELK. Geachte Redactie. Noorden. Gaarne zie ik plaatsing van het volgende: De heer B. Kuif, melkslijter te Woerden heeft er mijn aandacht op gevestigd, dat in mijn Kamerrede van 13 maart een vergissing voorkwam. Door mij was daarin gesteld, dat de consumptiemelk, welke van de fabriek werd teruggeleverd, een vet gehalte bleek te bevatten van 2.8 pet., terwijl dit behoort te zijn 2.5 pet. De verklaring hiervan werd door mij ge zocht in het feit, dat aan de melkbus onderaan een kraan is bevestigd en dus het vet naar boven kon gaan. De heer Kuif vestigde er mijn aan dacht op, dat dit niet de reden kan zijn geweest, omdat hij vanaf juli 1954 al geen kraan meer gebruikt, maar een schenkdeksel, waarbij de melk uit de bus werd geschept en dus zijn geleverde melk van gelijk matig vetgehalte {s p rweest. M. P. VAN DER WEYDEN. In april hoopt de 27-jarige mevr. A. Matimba—Van Hoorn uit Gouda naar Rusape in Zuid-Rhodesia gaan, waar haar man, de 25-jarige advocaat Patrick Matimba, al enige tijd werkzaam is. Toen mej. Van Hoorn enige jaren geleden in Engeland verbleef om de Engelse taal te leren, maakte zi.' kennis met de neger Patrick Matim ba, die in Londen rechten studeerde, het paar trouwde in 1952, Hoewel 't volgens de wetten v. Z.-Rboiesia geoorloofd is dat twee mensen van verschillende huidskleur een huwe lijk aangaan, wordt niet toegestaan dat een kleurling woont in de Euro pese gebieden, of een Europeaan in de Afrikaanse gebieden van deze Britse kolonie. Mevrouw Matimba heeft thans voor haar en haar ruim anderhalf jaar oude dochtertje een immigra tievisum van Zuid-Rhodesia g:':re- ken zodat haar niets in de weg staat naar dat land te gaan. Aangezien haar echtgenoot thans tijdelijk werkzaam is in het magazijn van de missie van de „St. Faith church of England", is het hem toegestaan op Europees gebied van de kolonie werkzaam te zijn. Mevr. Matimba mag in Afrikaaans gebied wonen als zij werkzaam is bij een missie, zij mag op Europees ge bied wonen als zij dat doet zonder haar echtgenoot. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft mevr. Ma timba herhaaldelijk gewaarschuwd zich ernstig te beraden voordat zij onder de huidige omstandigheden naar Zuid-Rholesia zou gaan. Zij ge niet, ondanks het feit dat zij gehuwd is met een buitenlander, nog de be scherming van Nederland. Daaraan komt eerst een einde wanneer zij een definitieve aanvraag tot het verkrij gen van de nationa'iteit van haar echtgenoot zou indienen. ERNSTIGE OVERTREDINGEN LEERPLICHTWET. Vier schippers uit Katwijk aan Zee kwamen voor de rechter omdat ze in ernstige mate de leerplichtwet had den overtreden. De eerste, die zijn zoontje als afhouwer had laten mee gaan op de visvangst, hoorde 300 gulden boete resp. 60 dagen tegen zich eisen. De pl.v. kantonrechter veroordeelde verdachte tot 200 gul den of zestig dagen, de eisen tegen de anderen waren 130, 120 en 100 gul den, subs. 30, 20 of 20 dagen. Ze werden veroordeeld tot 100, 60 en 59 gulden, subs. 20, 20 of 12 da gen. SCH1LLENWUK GING VERLOREN Een schillenophaler uit Leiden kwam voor, omdat hij op 2 okt. op de Hoge Rijndijk met zijn paard en wa gen links afslaand, geen richting had aangegeven. Het gevolg was, dat hij met een auto in botsing was geko men. Verdachte kon zich niets meer herinneren, ook niet hoe de botsing ontstaan was. Hij was ernstig ge wond geraakt, waardoor hij niet meer had kunnen werk n en het be drijf verloren was gegaan. Hij wist nog wel, dat het paara in draf had gelopen. Hij had het dier moeten op ruimen. De subst.-officier van justi tie eiste 30 boete of 10 d. De kan tonrechter veroordeelde verdachte tot ƒ30 boete of 10 d. DOOR DALENDE SPOORWEG - BOMEN GEREDEN. Een Wassenaars instrumentmaker stond terecht, omdat hij op 1 dec. '56, ongeveer 17.45 uur met zijn motor rijwiel door de dalende spoorweg- bomen aan de Vinkweg was gereden, terwijl op korte afstand een trein na derde. Door ingrijpen van het spoor wegpersoneel was een ernstig onge luk voorkomen. De subst.-officier van justitie eiste f 30 boete of 10 d. De pl.v. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot ƒ15 boe te of 5 d. ERNSTIGE ..ANRIJDING VEROORZAAKT. Een uitvoerder uit Haarlem stond terecht, omdat hij op 31 oktober '56 met zijn motorrijwiel de kruising SchulpwegGooweg 'e Noordwij ke.- hout links, zonder i e rijweg vrij te laten, de bocht was loor gereden. Hij kwam daardoor in botsing met een auto en werd zó ernstig gewond, dat hij invalide werd. Hij kan moei lijk lopen, en strompelend op twee krukken verscheel, hij voor de ba- uie. Verdachte, die zijn verkeersover treding erkende, kon moeilijk staan. De subst.-off. van justitie, die vor.d dat verdachte al zwaar gestraft was, eiste 20 boete of 8 d„ tot welke straf de kantonrechter verdachte ver oordeelde. GEEN RIJBEWIJS MEER NODIG. Een varensgezel uit Leiden, stond terecht, omdat hij op 8 jan. j.l. al hier met een auto had ereden, ter wijl hij geen rijbewijs had. De auto had geen richtingaanwijzers, er was geen kenteken op aanwezig, geen hoorn, geen uitlaat of stoplichten en de auto verkeerde in r>en te slechte staat van onderhoud, dat het rijden er mee levensgevaarlijk was. De subst.-off. van justitie kon maar niet begrijpen, hoe men me* zo'n vehikel had durven rijden en eiste voor het rijden zonder rijbewijs f 25 boete of 10 d. en voor de overtreding op de veiligheid tezamen ƒ70 of 18 d„ De pl.v. kantonrechter, mr. de Koning, veroordeelde verdachte vooor geen rijbewijs tot 30 boete of 15 d. en 6 maal 10 boete of 6 maal 7 d.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2