3)e£eiebeSou/fca/nt Europese verdragen gisteravond te Rome ondertekend EUROPA LUIDT EEN NIEUW TIJDPERK IN ,Geen andere keus om levensstandaard te handhaven' Adenauer: ,0p de uitwerking komt 't aan' Lucht-sleep schip trekt landingsboot Suez kanaal is vrij zodra Nasser wil Sobsi-lciders gearresteerd Manyaax&e apMand maet nu at andetzacfit taaiden DINSDAG 26 MAART 1957 ■18ste JAARGANG No. M066 Directeur: c. M. v. HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: U C. J. ROUTEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w.. 2.35 p.mnd., 7^ p.kwart. Franco p.p. 7.10. Advertenties: 17 et. p. m m. Telefoontjes 1.50. De ministers van buitenlandse zaken van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland en de Westduitse Bondskanselier hebben maan dagavond te Rome de ontwerpverdragen voor de gemeenschappelijke markt en Euratom getekend. De ondertekening geschiedde in een door Michelangelo ontworpen paleis op de Kapitoolheuvel. De Amerikaanse regering heeft maandag n.a.v. de ondertekening ver klaard, dat zij deze als een „nieuwe mijlpaal op de weg naar Europese een wording" beschouwt. Enkele uren voor de ondertekening hadden de staatslieden de gelofte afgelegd, nu ook onmiddellijk te gaan werken aan de technische bijzonder heden van een volledige politieke eenwording. Voor de twee ondertekende verdragen is nog de goedkeuring van de par lementen der zes landen nodig. Vurig hoopt men dat Frankrijk de plannen niet op het laatste ogenblik in de grond zal boren, zoals indertijd met de Europese Defensiegemeenschap is gebeurd. wezig waren. De redevoeringen kon. den, via telev sie-uitzendingen, door de luisteraars in de betrokken lan den worden gevolgd. Voorts werd de tekst ervan door luidsprekers ter kennis gebracht van 1.500 belangstellenden, die zich bui. ten het paleis hadden verzameld. Ministers hielden redevoeringen Na een door de burgemeester van Rome, Umberto Tupini, uitgesproken welkomstrede, hielden vertegenwoor digers der zes staten, die de verdra gen inzake een gemeenschappelijke Europese markt en Euratom hebben ondertekend, toespraken tot de diplo maten, hoge ambtenaren en journa listen, die in de overvolle zaal aan- Michiel de Ruyter: Lichtend voorbeeld IN deze dagen viert Nederland het feit, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter 350 jaar geleden werd geboren. De herdenking is begonnen in Vlissingen, waar onze nationale zeeheld ooit „in zijn blauw geruite kiel" de gewoonste dingen van elk» dag verrichtte. H.M. de koningin, samen met prins Bernhard, heeft door haar tegenwoordigheid luister aan de viering bijgezet. En een andere hoge belangstelling om De Ruyter had zich verzameld in het Rijksmuseum, waar een grootse tentoonstelling ge durende enige tijd zal herinneren aan de persoon van onze grote vader lander. Is liet niet merkwaardig, dat Mi chiel de Ruyter, de enige die er in de latere geschiedenis in geslaagd is met zijn vloot de Engelse Theems op te varen en een Brits admiraalsschip als triomfantelijke buit mee te voe ren, thans in 1957 waardig wordt ge keurd om op het scherm van de tele visie in hetzelfde Engeland te worden geëerd? En overal ter wereld wordt zijn strategie in de maritieme krijgs kunde bestudeerd. De Ruyter, wiens monument we in de Nieuwe kerk van Amsterdam zo nabij weten, herdenken we in deze maand als de prachtige figuur, groot als mens, vaderlander en bevelheb ber, voor God en vaderland alles heb ben betekend, die de Bestevaer van zijn tijd is geweest. Omdat hij een man was van vele hoge eigenschap pen, is hij een nationale figuur ge worden, die uit onze geschiedenis niet is weg te denken. Men heeft De Ruyter wel eens klein-menselijke eigenschappen van vechtlust toegedichten inderdaad zal hij evenals ieder ander wel zijn feilen hebben gehad raaar het krijgsrumoer heeft hij niet gezocht, zo min als hij het heeft ontweken. Godsdienstig en eenvoudig van hart, dapper en tevens deemoedig, nuch ter en trouw, leeft hij in de harten, ook van het tegenwoordige geslacht. ALS we de lectuur over Michiel de Ruyter raadplegen en dat is een kostelijke bezigheid dan zien we in de eigenschappen die onze grote held hebben gesierd, gans ons Nederlandse volk terug. En dan wor den we herinnerd aan de droeve ja ren van de jongste wereldoorlog, toen met zovele anderen, ook Nederland se zeehelden voor het vaderland en het recht met alle dapperheid heb ben gestreden en veelal de dood in de golven hebben gevonden. We noemen slechts admiraal Doorman, de onver getelijke held van de Javazee. En met hem hebben we in de jaren van het huidige geslacht zoveel andere De Ruyters met moed en beleid gekend en geëerd. Zo konden de jaren van onze Gou den eeuw ook in de twintigste eeuw terugkeren. Maar als we dan in rus tiger tijd ons kunnen bezinnen op wat in ernstige dagen land en volk hebben doorgemaakt, dan moeten we ons nationale volkskarakter gaan richten op hen, die ons in moed .n trouw zijn voorgegaan en die ons geestelijk groot hebben gemaakt. Michiel Adriaanszoon de Ruyter, eerst de eenvoudige werkjongen van Vlissingen, later de verpersoonlijking van Nederland overzee, is dus een lichtend voorbeeld, ook voor de Ne derlanders van onze dagen, voor een klein volk, dat nochtans groGt in da den kan zijn. v. O-, TOESPRAAK VAN ADENAUER. De Westduise Bonds-kanselier, dr. Konrad Adenauer, noemde de onder tekening een „historisch gebeuren". „Wjj waren het niet eens over alle onderdelen der verdragen, doch dat vormde geen belemmering voor ons gemeenschappelijk besluit. Onze zes staten kunnen zich slechts staande houden door steeds nauwere samen werking en zy kunnen zich ook slechts op deze wyze in vrijheid blij. ven ontwikkelen en hun maatschap pelijk peil verhogen. De ondertekening der verdragen alleen kan dit niet teweeg brengen. Zij moeten door de uitvoering ervan tot leven komen. Deze taak moeten wij met kracht en vertrouwen ver vullen. De toestand, waarin onze zes lan den zich bevinden, is ernstig. Sleohts Europese eenheid kan ons helpen de moeilijkheden te overwinnen. De Europese statengemeenschap streeft slechts vreed^^me doeleinden n#a- Zij is tegen niemand gericht en zy is bereid tot samenwerking met elke andere staat. Alle Europese lan den kunnen tot de overeenkomsten inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom toetreden. Wij hebben voor landen, die menen niet als volledig lid te kunnen toe- treden* de mogelijkheid geschapen tot nauwe samenwerking, in de eer ste plaats door het in het leven roe pen van een vrij handelsgebied". OOK ENGELAND HOORT ER BIJ. De Italiaanse minister van buiten landse zaken Gaetano Martino sprak in gelijkluidende bewoordingen als zijn Westduitse ambtgenoot Aden auer. De Franse minister van buiten landse zaken Christian Pineau legde de nadruk op de wens der zes staten om met andere naties „en met name met Groot-Brittannië", samen te wer. ken. „Zonder het Verenigd Konink- wen, niet volledig", aldus Pineau, die vervolgde: „Er zijn nog een tweetal moeilijkheden te overwinnen. In de eerste plaats zal het noodzakelijk zijn bepaalde, bestaande verdragen te veranderen en in de tweede plaats moeten wij er rekening mee houden, dat zekere West-Europese landen nog een neutraliteitspolitiek voeren". De Belgische minister van buiten landse zaken Paul Henri Spaak, de „vader" der twee ondertekende ver dragen, verklaarde dat deze een „in grijpende wijziging in de Europese manier van denken teweeg zullen brengen, die zal leiden tot het prijs geven van verouderde denkbeelden, hetgeen de intrede van een nieuw, meer op de opbouw gericht tijdperk, mogelijk zal maken. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, verklaar de dat Europa, „indien het een onaf hankelijke positie in de wereld wil blijven innemen en in staat wil blij ven zich te ontwikkelen en zijn le vensstandaard te verhogen of zelfs maar te handhaven, geen andere keus heeft dan grotere economische en politieke eenheden te vormen en zo spoedig mogelijk de slagbomen tussen onze landen neer te halen". „Nederland ziet de toekomst thans met meer vertrouwen tegemoet, een toekomst, die zijn burgers groter stoffelijk welzijn zal brengen, en te vens een grotere bloei van geestelijke en culturele waarden mogelijk zal maken", aldus de Nederlandse mi nister. ONDER KLOKGELUI. Gedurende de ondertekeningsplech- tlgheid werden de klokken van Rome geluid, terwijl schijnwerpers de puin hopen van het oude Rome verlichtten. Een aantal communistische studen ten, dat pamfletten ronddeelde, waarin tegen de ondertekening der verdragen werd geprotesteerd, kwam christendemocratische collega's te- Nederlanders maal t.n de weg vrij gen, die vlaggen en banieren met zich voerden. De communisten werden op de vlucht gejaagd. De politie greep niet in. Radio-Moskou verklaarde maan dagavond, dat de ondertekende ver dragen „nimmer ten uitvoer zullen worden gelegd" en dat zij „eenzelfde einde zullen vinden al het verdrag voor een Europese verdedigingsge meenschap, dat drie jaar geleden door de Franse Nationale Vergade ring werd verworpen". VOORLOPIGE REGERING. De leden van de „voorlopige rege ring" zijn dr. J. Linthorst Homan (Nederland), Faure (Frankrijk), Benvenuti (Italië), Ophnels (Duitse Bondsrepubliek), Snoyet (België) en Schaus (Luxemburg). DE INHOUD DER VERDRAGEN Als de twee verdragen in werking treden, zullen zij in een tijdvak van twaalf tot zeventien jaar: 1. de invoerrechten en handelsbe perkingen tussen de zes landen on derling samen 160 miljoen inwo ners doen verdwijnen; 2. de vrije uitwisseling toestaan van arbeidskrachten, kapitaal en goederen tussen de zes landen; 3. van deze zes landen een afzon derlijk blok maken met één enkel tarief op goederen vanuit het buiten land, d.w.z. een conomische unie, die kan concurreren met de grote wereld- mogendheden; 4. de bronnen van de zes landen in een gemeenschap brengen voor de ontwikkeling van atoomenergie voor vredesdoel einden. Tijdens proefnemingen op de Amerikaanse marinebnsls <e San Diego ls gebleken dat het manusje van alles: de helicopter, ook al te gebruiken is als sleepboot Hier ziet U een Vertol II 21 'copter, die een landingsvaartuig van 3000 ton voorttrekt. De sleep bereikte een snelheid van 5 knopen, dat is de helft van de snelheid, die hét schip met de eigen machines kan ont wikkelen. De communistische federatie van vakverenigingen „Sobi" heeft in een telegram aan de militair comman dant van Zuid-Sumatra luitenant kolonel Barlian, krachtig gepro testeerd tegen de arrestatie van zeven plaatselijke Sobsileiders, die er van worden beschuldigd de 24-uur- staking, welke de vorige v.eek uit protest tege i het militaire bestuur van Bailian wera gehouden, te heb ben georganiseerd. Militaire censuur. Het hoofd /an de afdeling tele communicatie van het hoofdbestuur van de pos- telegraaf- en telefoon dienst in Bandung, Ra Jen Samdjun, heeft dinsdag verklaard, dat de mili taire autoriteiten een censuur lebben ingestCxf. op oriefpost, interlocale te lefoongesprekken en telegrariunen. Hij zeide, dat hem dit was get-e ken uit berichten, die hij van post kantoren in verschillende delen van rijk is het Europa, dat wij willen bou- het land had ontvangen. Schepen tot tienduizend ton kun nen als Egypte meewerkt van af vandaag weer door het Suez-ka- naal varen, wanneer Ned. bergers de gezonken sleepboot „Edgar Bonnet" die gisteren reeds door de Neder landers werd gelicht zullen heb ben weggesleept De sleepboot één van de laatste grote obstakels zal over een af stand van ongeveer twintig kilome ter naar het Timsah-meer worden gebracht. Hammarskjoeld, de secretaris-ge. neraal van de Ver. Naties en gene raal Burns, de bevelhebber van de V.N.-troepen in het Midden-Oosten woonden gisteren de berging van de „Edgar Bonnet" door de Nederlan ders bij. KREEG NASSER ZIJN ZIN? Tegen het einde van Hammar- skjoelds bezoek aan Cairo begint het erop te lijken, dat president Nasser van Egypte in bijna alles zijn zin krijgt. Want als het Suezkanaal weer opengaat gebeurt dit zoals Nasser dat wil: als er schepen door varen, In Wenen is een commissie van de Verenigde Naties aangekomen, die door ondervragingen van vluchtelingen een beeld wil krijgen van de Hongaarse oktoberopstand. We zien hier bij de aankomst op het vliegveld van We nen v.l.n.r.: M. Slim (Tunesië); R. Fabregat (Uruguay), de voorzitter van de commissie; A. Andersen (Dene marken); K. C. O. Shann (Australië); R. S. S. Gnnewardene (Ceylon) en de Uruguese zaakgelastigde in Wenen N. L Casas. betalen die hun tolgelden alleen aan Nasser. En Nasser wil niets vastleg gen over de toekomst van de V.N.- strijdmacht in Egypte, zolang Israël zich niet tot bepaalde maatregelen in KASFAREETQ KABRlT.Yai SHAI, L0EFA> Weinig verandering Het front van een kleine, nu bij de noordkust van Schotland gelegen depressie trok de laatste 24 uur lang zaam over de Britse eilanden naar het oosten. In de nanacht bereikte de frontbewolking Nederland. Voordien waren er langdurige opklaringen met het gevolg, dat de nacht kouder was dan voorheen. Op tal van plaatsen werden minimum temperaturen van 4 of 5 graden gemeten. Alleen in het uiterste westen van het land kwam het kwik niet beneden 7 of 8 gra den. Op de westelijke oceaonhelft be vindt zich een gecompliceerd depres siesysteem, dat zich slechts langzaam in oostelijke richting verplaatst en daarom de eerstkomende dagen het weer in ons land nog niet kan be- invloeden. Het boven Engeland gelegen front nadert nu ons land. Het zal op en kele plaatsen wat lichte regen bren gen. Ook achter het front kan hier en daar nog wat regen vallen, maar de neerslag zal van weinig betekenis zijn. verband met de V.N.-troepen heeft verplicht. HAMMARSKJOELD NIET NAAR ISRAëL. Secretaris-generaal Dag Ham marskjoeld van de N.V., die op het ogenblik in Egypte besprekingen voert, zal niet later dan vrijdag naar New York terugkeren zonder een be zoek aan Israël te hebben gebracht. Dit is maandagavond in kringen van de Verenigde Naties te Cairo medegedeeld. In buitenlandse diplomatieke krin gen te Cairo beschouwt men het feit, dat Hammarskjoeld niet voor een be zoek aan Israël werd uitgenodigd en dat hij uit Cairo naar Ne\ York zal terugkeren, zonder dit land te heb ben bezocht, als tekenend voor de spanning, die thans tussen de Ver enigde Naties en Israël heerst. Dit nummer bestaat uil 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUDE NACHT. Vrij veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Morgen overdag onge- veer dezelfde temperaturen als vandaag. 27 Maart aon op 6 29; onder 19.07; maan op 4.39; onder 15.21. Hoogwaterstanden 27 Maart v.m. 1.10; n.m. 1.35. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 2 C. OSLO ij zei —2 KOPENHAGEN mist 3 ABERDEEN nevel 7 DUBLIN geheel bew. 8 LONDEN regen 8 AMSTERDAM geheel bew. 7 BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS nevel 9 BORDEAUX zwaar bew. 11 GRENOBLE onbewolkt 2 NICE half bew. 11 ZüRICH 2 GENèVE onbewolkt 1 LOCARNO regen 9 WENEN zwaar bew. 2 INNSBRUCK nevel 1 ROME nevel 11 MALLORCA licht bew. 7 Korreltje Men schept eerder water In een zeef dan wisheid zonder boeken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1