S)e £<2idóe(5ou/fc<mt Tevredenheid over afloop der Bermuda-bespreking Spionage-schandaal in Zwitserland Hammarskjoeld tot overeenstemming met Nasser? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BCREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 25 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14065 BERMUDA optimistisch i geëindigd Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w., 2.35 p.mnd., 7— p.kwart. Franco p.p. 7.40. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Cïtnetika <zaC CnyeCand yeteide pxajecüeiett Ceveten SAMENWERKING BIJ OPLOSSING DER EGYPTISCHE PROBLEMEN De Amerikaanse president Eisenhower en de Britse premier Macmillan hebben in een communiqué, dat na hun besprekingen van de afgelopen drie dragen op de Bermuda-eilanden is uitgegeven verklaard, dat zij bereid zijn de Verenigde Naties van te voren op de hoogte te stellen van Amerikaanse en Britse atoomproeven, zodat buitenlandse waarnemers die kunnen bij wonen, als de Sowjet-Unie dat ook doet. Andere belangrijke punten uit de verklaring zijn: 1. Amerika zal Engeland geleide projectielen leveren die van atoomkop pen zijn voorzien, om een eventuele aanvaller af te schrikken. 2. De twee landen steunen de pogingen van Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal der Ver. Naties, met president Nassar van Egypte een vorm van internationaal beheer voor het Suez-kanaal tot stand te brengen. Spoe dige uitvoering van de jongste resoluties der Ver. Naties over Gaza en de Golf van Akaba noemen zij wenselijk. TEVREDEN NAAR HUIS. Eisenhower en minister Dulles zijn gisteren per vliegtuig in Washington teruggekeerd. In de slotverklaring zeggen Eisen hower en Macmillan dat zij over het resultaat van de conferentie zeer te vreden zijn. Zij zijn van plan de zo goed begonnen uitwisseling van standpunten voort te zetten. De twee staatslieden verklaren dat zij zich bij het nemen van kernproe ven beperkingen zullen opleggen om te voorkomen, dat de radio-activiteit in de hele wereld gevaarlijk toe neemt. Zij nodigen Rusland uit een soortgelijke beperking in acht te ne men. De westelijke mogendheden moe ten volgens de president en de pre mier met het nemen van kernproeven voortgaan bij gebrek aan een algeme ne ontwapeningsovereenkomst met Rusland. „Wij zijn bereid de Verenigde Na ties op de hoogte te stellen wanneer wij in de toekomst atoomproeven zul len ondernemen, en een beperkt aan tal internationale waarnemers bij de ze proeven toe te laten wanneer de Sowjet-Unie tot hetzelfde bereid is", zeggen Eisenhower en Macmillan. In Moskou verwacht men, dat de Sowjet-Unie dit voorstel zal verwer pen. Sneeuwstormen in de Ver. Staten In het zuidoosten van de Verenig de Staten woeden hevige sneeuwstor men. Verscheidene grote wegen zijn onbegaanbaar geworden daar de sneeuw op tal van plaatsen ongeveer twee meter hoog is opgewaaid. Volgens de weerkundigen is de kans groot dat vele dorpen van de buitenwereld afgesneden zullen wor den. Het sneeuwstormgetoied strekt zidh uit over grote delen van Texas, New Mexico, Kansas, Colorado en Ne braska. In sommige delen van Colo rado sneeuwde het zo eng, dat er maar enkele tientallen meters zicht was. In het westen van Texas en in Nebraska bleven enige honderden automobilisten in de sneeuw steken. GELEIDE PROJECTIELEN. Eisenhower en Macmillan zijn het er in beginsel over eens, dat „in het belang van de wederzijdse verdedi ging en economie de V.S. bepaalde geleide projectielen voor de Britse strijdkrachten beschikbaar zullen stellen". Daaronder zullen zich inter continentale projectielen van middel grote reik wijdt je (2400 km) bevinden. De projectielen zullen zijn uitgerust met atoomladingen, maar de Ameri kaanse leden van gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse groepen, die met de zorg voor de projectielen belast zijn, zullen de controle over deze la dingen behouden. De atoomkoppen zullen in Enge land worden opgeslagen en in geval van oorlog op machtiging van Eisen hower al naarmate ze nodig zijn, ter beschikking van Engeland worden ge steld. Boelganin schreef aan Adenauer Premier Boelganin van de Sowjet- Unie heeft in zijn antwoord op een recente brief van bondskanselier Kon had Adenauer van West-Duitsland aangedrongen op handelsbesprekin gen tussen beide landen in april, die gehouden zouden kunnen worden in Bonn of in Moskou. Adenauer stelde echter zijn for mele antwoord op de brief uit tot na zijn terugkeer uit Perzië, in het begin van april. Zijn commentaar op Boelganins brief, die woensdag in Bonn werd overhandigd door de Sowjetrussische ambassadeur, bevat te de opmerking dat tot zijn spijt Boelganin niet was ingegaan op de kwestie van de repatriëring van HET MIDDEN-OOSTEN. De Britse premier, Harold Macmil lan, heeft gisteren verklaard, dat de Ver. Staten en Engeland het eens fijn geworden over methoden ter behan deling van nieuwe problemen in het Midden-Oosten, indien de thans toe gepaste methouden niet tot een rege ling in het betrokken gebied leiden. Hij deelde verder mede, dat Ame rika en Engeland in de kwestie van handel drijven met communistisch China niet hetzelfde standpunt inne men. Engeland wenst dat beperkende bepalingen op handel met China wor den verzacht. ZURE OPMERKINGEN. Een commentator van radio-Mos kou heeft zondag verklaard, dat de besprekingen van Bermuda niet tot de vrede bijdragen, daar men nog steeds uitgaat van de politiek van kracht. Radio-Caïro zei, dat de uitgegeven officiële bekendmaking „bewijst, dat de politiek om bepaalde landen te be voordelen en te pogen de Arabische staten tegen elkaar in het harnas te jagen, wordt voortgezet". Radio Anno Santo gaat proefzenden De Romeinse correspondent van het K.N.P. meldt, dat binnenkort proefuitzendingen zullen beginnen met de kortegolfzender, welke de Nederlandse katholieken ter gelegen heid van het H. Jaar aan paus Pius Xn hebben geschonken. Momenteel experimenteert de Va ticaanse radio met de middengolfzen der, die vervaardigd werd door de Zwitserse firma Brown Boveri. De resultaten van deze zender, welke ook in Nederland goed te horen is, zijn uitstekend. De directie van de Vati caanse radio verwacht, dat de korte golfzender van Philips vooral op gro tere afstanden nog betere resultaten zal geven. De kortegolfzender, die een waar de vertegenwoordigt van 1 miljoen gulden, is reeds onder toezicht van ingenieurs van Philips gemonteerd in het nieuwe zendstation van het Va- ticaan ten noorden van Rome. Ver wacht wordt, dat de kortegolfzender over zes maande definitief in ge bruik zal worden genomen. COMMANDANT PAUSELIJKE GARDE GESTORVEN De commandant van de Zwitserse lijfwacht van de Paus, kolonel baron Heinrich de Pfyffer Daltishofen, is zaterdag op 68-jarige leeftijd te Rome gestorven. Hij was de 27ste comman dant van de garde sinds Paus Julius II haar in 1506 oprichtte, en het tien de lid van zijn familie, dat in de garde diende. Procureur was spion De Zwitserse federale procureur Réné Dubois, die ervan werd ver dacht, in een spionagezaak te zijn be trokken heeft zelfmoord gepleegd. Dit maakte de Zwitserse regering giste ren bekend. De 48-jarige Dubois, die vooral naam maakte door zijn optreden als openbaar aanklager tegen de vier Roemenen, die vorig jaar de Roe meense legatie in Bern overvielen, was belast met het onderzoek ~oar berichten die naar het buitenland waren doorgegeven. Volgens verklaringen van de Egyp tische legatie, zou de Franse regering verslagen bezitten van telefoonge sprekken, die de Egyptische ambas sade te Bern voerde. Een onderzoek naar geruchten, dat 'n hooggeplaatst politie-officier deze verslagen aan de Franse ambassade ter hand stelde, „bracht aan het licht, dat de pro cureur persoonlijk wellicht informa ties, die niet op Zwitserland betrek king hadden, aan een vreemde mo gendheid heeft uitgeleverd", aldus de Zwitserse verklaring. Aanvankelijk verdacht men Max Ulrich, inspecteur bij de federale reoherche en belast met het aftap pen van telefoongesprekken ten be hoeve van de contra-spionage. Ver volgens hem de voorkeur verdienen. Adenauer is het oneens met Boel ganins opvatting dat West-Duitsland Duitsers uit de Sowjet-Unie." Juist en Oost-Duitsland het eerst eens voor die kwestie had hy aandacht gevraagd in zijn brief van 27 febr. aan Boelganin. Volgens Adenauer is die kwestie ten minste even belangrijk als de handelsbesprekingen die men in Mos. kou wenselijk acht. Een gelijktijdige behandeling van beide kwesties zou moet worden, voordat er sprake zal kunnen zijn van een hereniging van de beide delen van Duitsland. Hij liet ook duidelijk blijken, dat hij er niet over denkt zich te storen aan Boel ganins klacht dat West-Duitsland nog steeds weigert Oost-Duitsland te er kennen. ,Ziiue>cett' Hemmen a yefiuldiyd daat MaaóHicfit Ter gelegenheid van zijn zilveren bisschopsjubileum is mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zaterdag in Maastricht een kinderhulde gebracht. De foto toont mgr. Lemmens in de basiliek van O. L. Vrouw Sterre der Zee aan het Lieve Vrouweplein in Maastricht met de kinderen in gebed voor in deze basiliek een bloemenhulde begon. leden week doorzocht men Ulrichs huis en hijzelf werd aan een grondig verhoor onderworpen. Het onderzoek was nog aan de gang, toen Dubois zelfmoord pleegde. De blijvertjes De Hongaarse minister van Staat, Marosan, heeft volgens het Hongaarse persbureau M.T.I. zaterdagavond op een bijeenkomst in Csepel, de indus triële voorstad van Boedapest, ver klaard, dat de Sowjettroepen in Hon garije zullen blijven, „zolang de Amerikaanse strijdkrachten in Duits land, Italië en andere plaatsen" ge legerd zijn. Indien de Amerikaanse strijdkrach ten echter vertrekken, zal de aan wezigheid van Sowjettroepen in Hon garije, Polen en elders „ongetwijfeld niet meer nodig zijn". Hij voegde er aan toe, dat Hongarije thans een „krachtige en verenigde militie" heeft en dat „onze partij en de wer- Hing er wel de juiste sfeer op Bermuda? Of er iets aan de hand was met de luchtverversing In Tucker's Town op Bermuda, of dat de besprekingen, die president Eisenhower en premier Macmillan daar voeren over minder welriekende onderwerpen handelen, we weten het niet, maar een feit is, dat een handig fotograaf eerst de Britse premier met de vingers aan zijn neus knipte en even later Amerika's eerste burger op de plaat vastlegde terwijl die stijf zijn neus dichtkneep. Het ver makelijke resultaat ziet U hierbij. kende klasse zich thans kunnen ver dedigen". In berichten :n de pers te Boeda pest wordt meegedeeld, dat alle Hon garen vóór 30 september hun iden titeitskaarten bij het plaatselijke hoofdbureau van politie moeten laten controleren. Mannen tussen 18 en 60 jaar van de reserve-eenheden van het leger moeten ook de documenten van hun militaire staat van dienst voor leggen. Alle identiteitspapieren, die niet door de politie zijn gecontroleerd en afgestempeld, zullen na 30 sep tember ongeldig zijn. Althans wat Suez- kanaal betreft Volgens het Egyptische nieuws agentschap voor het Middenoosten hebben Nasser en Hammarskjoeld overeenstemming bereikt t.a.v. het Suezkanaal. Egypte zou alle kanaal- gelden willen incasseren en een ge deelte daarvan willen gebruiken voor verbeteringen aan het kanaal. Egypte is voornemens een „Ver eniging van gebruikers" van het Suezkanaal op te richten, met dien verstande, dat de leden-gebruikers van het kanaal belanghebbende par ticuliere maatschappijen zijn en niet regeringen. Het zou de bedoeling zijn van Egypte dat de gebruiksvereniging een commissie vormt, die met de Egyp tische gezagsautoriteiten overleg pleegt omtrent de ontwikkelingsplan nen voor het Suezkanaal. In de besprekingen met Hammar skjoeld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, zou Nasser tot nu toe hebben geweigerd een eind te maken Mollet te Brussel De Franse premier Guy Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, hebben zaterdag in Brussel besprekingen gevoerd met de Bel gische premier Van Acker en minis ter Spaak. Na afloop werd meege deeld, dat overeenstemming was be reikt over „alle huidige problemen". Als gevolg van de besprekingen zullen de beperkende maatregelen die Frankrijk had genomen tegen de in voer van witlof uit België, worden ingetrokken, evenals de 15 procent belasting die Frankrijk kortgeleden instelde op de invoer van Belgische lectuur. Mollet heeft zijn Belgische collega meegedeeld, dat Frankrijks beperken de economische en monetaire maat regelen hoogstwaarschijnlijk in het eerste stadium van de gemeenschap pelijke markt zullen vervallen. Een uur na hun aankomst werden de Franse ministers door koning Bou- dewijn in audiëntie ontvangen. aan de staat van oorlogvoering met Israël. Hij zou niet willen toestaan, dat de troepen van de V.N. in de strook van Gaza blijven, tenzij Israël soortgelijke rechten verleent in de gedemilitariseerde zone van El Auja. Mevr. Meir, de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, schijnt tot op zekere hoogte tevreden ge steld te zijn door haar besprekingen met Dulles, die begrip zou hebben getoond voor het Israëlische stand punt ten aanzien van Gaza. Het laatste obstakel Het Suezkanaal zal vandaag waar schijnlijk vrij komen voor schepen tot 10.000 ton. Een woordvoerder van generaal Wheeler, de Amerikaanse leider van de bergingswerkzaamheden in het kanaal, heeft verklaard dat zondag Nederlandse bergingsvaartuigen be zig zijn geweest met voorbereidende werkzaamheden tot het lichten van het wrak van de tot zinken gebrach te sleepboot „Edgar Bonnet". Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan van St. Bavo te Rotterdam de weleerw. heer S. A. Bruin, die kape laan was te Loosduinen; lot kapelaan van St. Martinus te IIHlegom, de weleerw. heer J. Bouvère, die kape laan was te Pijnacker en tot kape laan te Pijnacker, de weleerw. heer W. J. Kleyn, die kapelaan was van de St. Martinus-parochie te Hillegom. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend zacht Het zaterdag boven Scandinavië ontstane gebied van hoge druk is sindsdien langzaam naar het zuid oosten getrokken. Vanochtend bevond het centrum zich met een druk van 1644 mb in We6t-Rusland. Om het hogedrukgebied ontwikkelde zich tij dens 't weekeinde over Polen, 'n groot deel van Duitsland, Denemarken en ook over het noordervvan Nederland een krachtige oostelijke stroming, waarmee koude continentale lucht werd aangevoerd. In Leeuwarden en EeJde steeg zondag de temperatuur tot slechts 8 graden, terwijl elders in het land 13 of 14 graden werd bereikt. Intussen is in het zeegebied tussen Azoren en Portugal de druk flink gestegen. Langs de noordflank van het aldus ontstane hogedrukgebied is een vrij krachtige zuidwestelijke stroming tot ontwikkeling gekomen, waarmee nu zachte oceaanlucht naar het Europese vasteland wordt ge voerd. Voorafgegaan door een fron tale regenzóne zal deze zachte lucht ons morgen bereiken. In verband hiermede blijven de temperaturen de eerstkomende dagen boven normaal. HOE wordt het veer? (Geldig van maandagavond tot j dinsdagavond. Opgemaakt te il.15 uur). AANHOUDEND ZACHT. Over het algemeen veel bewol- j king en plaatselijk enige regen. Matige wind, in hoofdzaak tus- i sen zuid en zuidwest. Weinig j verandering in temperatuur. 26 Maart zon op 6.32; onder 19.05- maan op 4.16; onder 14.16. Hoogwaterstanden 26 Maart v.m. n.m. 0.30. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 3 C OSLO licht bew 9 KOPENHAGEN geheel bew. 2 ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRTCH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA mist geheel bew. zwaar bew. nevel geheel bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. onbew. half bew. regen zwaar bew. mist nevel onbew. zwaar bew. zwaar bew. regen half bew Korreltje Eenvoud van La akter is het na tuurlijk resultaat van diepte van ge dachte.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1