Honderdjarig collectantencollege van Hartebrug- in zijn vice-voorzitter onderscheiden Offervaardigheid in goede geest visie op televisie De eerste schuchtere bollenzondag KLM had vorig jaar nettowinst van 23 miljoen gulden 5)e 9lugtet-tentaan&te££ing te (Zttióietdcun geopend MAANDAG 25 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Bij gelegenheid van zijn honderd-jarig bestaan, werd gistermorgen het college van collectanten in de parochie van O.L.Vr. Onbevlekte Ontvange nis, Hartebrug, in zijn vice-voorzitter, de heer H. P. Jansen, onderscheiden met het gouden ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De feestelijke viering van deze gedenkwaardige datum werd des morgens Ingezet met een plechtige H. Mis, in de parochiekerk opgedragen door pas toor N. Lohuis tot intentie van de leden van het college. Hij werd hierbij geassisteerd door pater A. Vermeulen, diaken en door pater S. Neefjes, sub diaken. Onder leiding van de dirigent, de heer W. Mizee, zong het koor de mis „St. Fredericus" van Gruber. het officiële gedeelte van het pro gramma te mogen openen. Hij deed dit in zijn drievoudige functie van hoofd van de parochie, voorzitter van het kerkbestuur en voorzitter van het college van collectanten. Spr. wees op het verschil in de zielzorg een eeuw terug en die van thans, die „in het teken van de leek" staat. Hij uitte zijn genoegen, over de wijze, waarop het college aan de zielzorg medewerkt. In zijn hulde be trok hij niet slechts de 24 leden, die het college thans telt, maar eveneens alle 107 heren, die in de afgelopen eeuw de offergaven hebben opge haald. Spr. zag het als een zwaar offear, op hoogtijdagen, wanneer het gezm aan de koffietafel zat, zich trouw naar de kerk te begeven, waar de taak wachtte, die men op zich geno men had. Pastoor Lohuis dankte de collectanten voor de medewerking, die zij hem in dit opzicht altijd ge geven hadden. Als voorzitter van het college van collectanten dankte hij hen daarbij voor de grote eenheid en de goede geest, waarin zij dit steeds gedaan hadden. „Een staaltje van echt Christendom". Feest-programma van wisselende stemmingen Na afloop van de H. Mis begaven zich pastoor Lohuis en alle paters, het voltallige kerkbestuur en het col lectantencollege met de vice-voor zitter, de heer H. P. Jansen, diens echtgenote, de nestor van het college, de heer Th. M. W. Bergers, en de ere leden naar de Romanuszaal, waar hun een feestelijk-gedekte ontbijtta fel wachtte. Huldiging. Aan het slot van het ontbijt nam pastoor Lohuis het woord. Hij gaf zijn bewondering te kennen voor het feestcomité, dat onder leiding van de heer Ph. v. d. Drift met succes een feestprogramma had opgesteld, dat vol was van wisselende stem mingen. Het deed de pastoor genoegen, na de plechtigheid van de H. Mis, en de intimiteit van het feestelijk ontbijt, Men heeft wel gehoord van de uit tocht van Vara-artisten. Onder hen is ook Eli Asser, die nog al eens teksten voor de televisie schreef. Als zodanig is hij thans opgevolgd door Tom van Maaien, die onder regie van Willy van Hemert een vrij on benullig stuk over de spanningen en moeilijkheden vlak voor en tijdens de trouwdag in elkaar heeft geflanst. Het was een zodanig geestloos niemandalletje, dat de artisten die er in moesten optreden, hun naam liever niet bekend wilden maken. Opvallend werd reclame gemaakt door een bepaald sigarenmerk; het was namelijk heus geen toeval, dat steeds maar een bepaald sigaren kistje op de voorgrond van het scherm werd geplaatst. Het filmver- zoekprogramma van Piet te Nuyl jr., doorgaans boordevol inhoud van ster ke fragmenten, was nu niet anders dan een aaneenschakeling van zou teloze knipsels uit het celluloid van oppervlakkige ontspanningsfiLms. Bij het lezen van de naam „Saint Ger main des Prés" „een Nederlands pro. gramma met Franse inslag" is men misschien geneigd te denken aan pi kant amusement. Nu is het gelukkig zo, dat de leider van dit Var a-onder deel, Tom Manders, er doorgaans in slaagt, niet alleen een decent, maar ook artistiek licht amusement te brengen. Ook nu was dit genre op recht te genieten, niet het minst we gens de ingelaste film-kolder van „High Noon" enerzijds en fragmen ten van „Manders te paard" aan de andere kant. Zo nu en dan zouden we ook graag Iets meedelen over het T.V.-pro- gramma van buitenlandse zenders Maar dat heeft weinig of geen zin voor de kijkers in ons verspreidings gebied, alleen toegankelijk voor de uitzendingen van Lopik. We moeten tot beneden de rivieren teruggaan om Brussel en Langenberg behoor lijk op het scherm te kunnen krijgen. Maar gisteren is het bezwaar omge keerd; hoe zuidelijker men komt, hoe minder kans er is op normale ontvangst van het programma van dc NTS. Gelukkig schieten hier en daar de relaiszenders geleidelijk ho ger de lucht in, zodat er steeds min der reden tot klachten zal zijn. Verdiensten. Mede namens het aanwezige kerk bestuur, waarvan hij het college als een verlengstuk zag, bracht de pas toor zijn dank over omdat „zonder hulp van de collectanten het geeste lijk bedrijf niet kan drijven". In dit verband verzuchtte hij, dat hij het totaal bedrag dat in deze honderd jaar bijeen was gebracht graag eens bijeen zou willen zien. Dan beschouwde spr. de verdiensten van de vice-voorzitter, '.e heer H. P. Jansen, die 37 jaar zijn taak als col lectant voorbeeldig heeft vervuld. Vooral in zijn bestuursfunctie heeft de heer Jansen, die steeds weet te bezielen en de moeilijkheden op de achtergrond weet te schuiven, de geest onder de collectanten beïnvloed. Pastoor Lohuis was de eerste, die de heer Jansen zijn felicitaties aanbood met diens onderscheiding. Links me vrouw Jansen, geheel rechts de nes tor van het college, de heer Th. M. W. Bergers. Hiervoor, en ook voor het vele werk voor de vrouwelijke jeugdbeweging waarbij de pastoor mede de vele hulp van mevrouw Jansen in herin nering bracht voor de vele stille hulp en voor de restauratie aan de parochiekerk, had de Paus de heer Jansen het gouden ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend. Onder applaus van alle aanwezigen speldde mevrouw Jansen har echt genoot het erekruis op. In een kort antwoord zei de heer Jansen, dat het moeilijk viel, te zeg gen, wat er allemaal in hem omging. Hij wuifde alle woorden van lof weg met de vraag, die ooit een van de collega's gesteld had: „Wat zou Jan sen zijn zonder collectantencollege?" Hij dankte pastoor Lohuis, de paters, het kerkbestuur en alle collectanten voor hun sympathieke medewerking en betrok vervolgens zijn echtgenote in de hulde, zeggend, dat hjj het niet eens was met het spreekwoord: „Kle ren maken de man". De man wordt gemaakt door zijn vrouw. Zonder het medeleven van zijn vrouw zou hij niet in staat zijn geweest datgene te doen, waarvoor men hem thans hulde bracht. Met de wens nog lang het goede te kun nen doen en het kwade te mogen la ten, besloot de heer Jansen zijn dankwoord. De heer Ph. v. d. Drift feliciteerde de heer Jansen en bracht diens echt genote dank voor alle door haar ver leende medewerking, in de vorm van een ruiker van zalmkleurige anjers. Hierna nodigde de secretaris, de heer J. W. Schmidt, zich aansluitend bij de felicitaties van de heer v. d. Drift, de aanwezigen uit, zich naar de zaal van de pastorie te begeven, waar de receptie gehouden werd. Vele gelukwensen. Velen kwamen de jubilerende col lectanten in hun onderscheiden voor zitter hun gelukwensen aanbieden. Onder hen merkten we op deken W. P. M. Haring, father Verhoef, het hoofd der parochiële jongensschool, de heer N. B. M. Vreeburg, en de putaties van de colleges van collec- Onvoorzichtigheid oorzaak van bos- en heidebranden In het rapport van het Staatsbos beheer en de Ned. Heidemij. over de bos- en heidebranden in ons land gedurende de afgelopen vier jaar wordt gepleit voor een efficiënt be wakingssysteem met behulp van goed uitgeruste brandtorens. De openbare lichamen, vooral de gemeenten, kunnen volgens het rap port in de strijd tegen bos- en hei debrand zeer nuttig werk doen door de openbare zandwegen, welke door bos en heide lopen, brandvrij te houden. De preventieve werking hiervan is van een niet te onder schatten belang voor het behoud van bos, heide en natuurschoon. Grootse gevaar in voorjaar. Het grootste gevaar voor bos- en heidebrand heerst er in ons land in de maanden maart, april en mei, dus in de tijd, dat het bodemdek nog zijn winterse dorheid heeft en door een periode zonder neerslag tot een hoge graad van droogte is gebracht. De oorzaak der branden kan in ver scheidene gevallen niet met zeker heid worden vastgesteld, doch de omstandigheden, waaronder branden met onbekende oorzaak zijn ont staan, wettigen het vermoeden, dat onvoorzichtigheid met vuur of on achtzaamheid van het publiek als oorzaak moet worden beschouwd. Geen verbodsbepalingen? Sommigen nu wensen krachtig op treden, o.a. door het uitvaardigen van verboden om in brandgevaarlijke pe rioden te wandelen en/of te roken in bos en heide. In het rapport wordt Het zal méér het zonnetje geweest zijn dat zondagmorgen zo vele auto mobilisten, motorrijders en brom fietsers heeft doen besluiten er al dan niet met vrouw en kroost Op uit te trekken dan de bollenvelden, nade- maal nog slechts het geel van de nar cissen de velden kleurde. Dat neemt niet weg dat velen het zonnige weer hebben aangegrepen om een eerste bezoek aan de bollenstreek te bren gen en een begin te maken van een reeks tochten die de meesten van hen enkele zondagen achtereen ple gen te herhalen. Op sommige ogenblikken, en dat waren niet alleen de uren in de zon nige morgen, kregen de wegen al het bollenstreekse aspect dat wij zo goed kennen. Vele auto's waren getooid met de traditionele narcissenslingers en de optimistische bloemenkoopman die misschien gedacht zal hebben: „Geeft het niet veel, kosten doet het ook niet", heeft het geluk aan zijn zijde gekregen en behoorlijke zaken kunnen doen. Op de bermen aan een zonnekantje hadden de mensen een plaatsje ge zocht voor een eenvoudige pick-nick en de foto- en filmcamera's werden druk gehanteerd. Vele café-terrasjes waren reeds druk bezet en hier en daar was het zelfs zó dat de voertui gen in file moesten rijden. Het ver keer bewoog zich vooral in de rich ting van de kust en al zal het daar, toen in de namiddag de zon weg kroop achter de toen opkomende ne vel, wel wat te fris geweest zijn, ach ter een glazen wand op een terras met een kop hete koffie, of een glas daarentegen de mening geuit, dat schuimend bier voor dezulken wien dergelijke verbodsbepalingen slechts in bepaalde gevallen en met om zichtigheid moeten worden gegeven, waarbij rekening moet worden ge houden met de mentaliteit van de plaatselijke bevolking en niet min der met die van het publiek, dat van buitenaf komt om de bossen !e be zoeken. Meer succes verwacht het rapport van de opvoeding van de jeugd en het publiek, die er voortdu rend in woord en geschrift op gewe zen moeten worden, dat het noodza kelijk is in bos en heide voorzichtig met vuur om te gaan. de kou nimmer deert, was het er toch wel goed toeven. Het busverkeer liep door deze vroege bollendrukte een weinigje buiten de dienstregeling. Er was bijna geen peil op te trekken en het duurde tot de duisternis inviel eer het busvervoer naar en van de kust weer een beetje op tijd reed. Over het stukje van Noordwijker- hout naar Noordwijk, een afstand van ongeveer 6 km. deden verschil lende bussen een half uur tot drie kwartier door het verkeer naar de RUIM 800.000 PASSAGIERS Dit jaar 19 nieuwe toestellen De K.LJVÏ. heeft op het ogenblik 82 toestellen in dienst. Zij vervoerden het afgelopen jaar 822.000 personen tegen 725.000 het jaar ervóór. De ver- voertnkomsten stegen van 348,1 mil joen in 1955 tot 405,6 in 1956. Een gunstige omstandigheid was de be lastingvermindering van 11,4 miljoen, die na aftrek van belastingen, af schrijvingen en onkosten een winst van 23,04 miljoen gulden mogelijk maakte bij een totaal aan inkomsten van 446 miljoen gulden, welk bedrag het voorlaatste jaar 384,5 was ge weest. Onze luchtvaartmaatschappij meent in de komende jaren een bedrag van tanten van de St. Petrus- en St. Jo zefparochie. Onder de vele deputaties van pa rochiële verenigingen zagen we die van de katholieke gezinszorg in de Hartebrugparochie, de St. Elisabeth- vereniging, het Katholiek Vrouwen gilde en de K.A.V. Ook kwamen er afgevaardigden van de koorzangers, van de misdie naars, van het mannelijk- en vrou welijk jeugdwerk in de parochie, en van de dames van de collectanten. Het feest werd besloten met een gezellige avond. Jongens van het matrozen-opleidingsschip „Pollux" te Amsterdam hebben zaterdagmiddag in het Rijksmu seum van de hoofdstad de nationale tentoonstelling geopend, waarmee de 350 jaar geleden te Vlissingen gebo ren Michiel Adriaanszoon de Ruijter wordt herdacht. Zij hesen om. aan een midden ln de grote zaal staande ra de Nederlandse driekleur en daarna de seinvlaggen, waarmee de initialen M. A. R. en het getal 350 werden uit gebeeld. De foto geeft een beeld van deze plechtigheid, links de vlaggen M. A. en R. en rechts de 3, 5 en 0. 600 miljoen nodig te hebben voor uit breiding. Zij heeft thans 41 toestel len in bestelling, waaronder 19 nog dit jaar aan de K.L.M. zullen worden afgeleverd. 5*8,3 miljoen gulden is reeds voor de uitbreiding van het machinepark betaald. Dit in tegen stelling tot de 147,8 miljoen voor acht Douglas DC-8 toestellen en de 85,9 voor twaalf Electra's. In het verslag van de maatschappij is sprake van een toeneming van het toeristenvervoer. Het Amerikaanse besluit inzake een verhoging van het immigranten-quotum heeft bjj de KL.M. geleid tot een vèrhoging van het vervoer van emigranten. Daar naast ziet de directie wijde perspec tieven voor een verhoging van het vrachtvervoer. Een prijsverhoging van deze laatste soort van vervoer, acht de directie niet voldoende voor een juiste opvanging van de (toege nomen) kosten; er zullen daarom ta riefsverhogingen plaats hebben in de sector eerste klasse- en luxevervoer. Wel was in het voorbije jaar het pas sagiersvervoer met 304 miljoen de belangrijkste bijdrage in de inkom sten van de K.L.M. De belangstelling in luchtvaartkringen voor passagiers vervoer is zó groot, dat tweedehands toestellen tegenwoordig meer op brengen dan ze vroeger als gloed nieuw toestel hebben gekost. Scherven van Romeins vaatwerk bij Voorhout gevonden Aan de Rijnsburger weg tussen Voorhout en Rijnsburg ter hoogte van de defensiegebouiwen, wordt een stuk weiland met een dragline afge graven, ter verkrijging van goede bollengrond. Tussen de bovenlaag, die uit klei bestaat en de zanderige onderlaag, bevonden zich voorwerpen, zoals gro te eikenplanken die aan het geraam te van een schip deden denken. De heer J. Warmenhoven met zijn echt genote, die hiervoor veel interesse hebben, zijn eens op onderzoek uit gegaan. Behalve hout, werden ook been deren van mensen en dieren gevon den naast scherven van oud vaat werk. Dit alles werd door de heer Wiarmenhoven gezonden naar het Rijksmuseum van oudheden te Lei den. Als antwoord hierop ontving hij bericht van dr. W. D. v. Wijngaar den, directeur van voornoemd mu seum, waarin hij mededeelde, dat de conservator prof. dr. H. Bruusting zich hiervoor ten zeerste interesseert, omdat er bij het gevondene scherven waren van Romeins vaatwerk. Hij zal zich persoonlijk met de heer War- menhoven ter plaatse oriënteren. GAS VERSTIK KING. Zaterdagmorgen roken personen van een perceel aan de Paul Kru- gerlaara te 's-Gravenhage een gas- lucht, komende uit de bovenwoning. Zij waarschuwden de politie, die een onderzoek instelde. De politie trof in dit huis de 42-jarige bewoner le venloos op bed aan. Het gaskraantje aan de muur van een komfoor bleek open te staan en de slang van het kraantje naar het toestel was er af gesprongen. badplaats. Tegen de avond stak dat euvel aan het andere einde van de route, zijn kop op. In ieder geval: de kop is er af. De bollenstreek kan tevreden zijn; dit voorproefje van de jaarlijkse bollen- tijd belooft weer wat voor de komen de weken. Als de weergoden maar mèt ons zijn. PLEIDOOI IN PROCES DE BRAAL. Voor het landgerecht in Madja- lengka, West-Java, heeft de verde diger van de heer Hendrik de Braai, wien subversieve activiteit tegen de Indonesische republiek ten laste is gelegd, maandagmorgen zijn plei dooi uitgesproken, ?an het einde waarvan mr L. Lips uit Bandung vrijspraak voor beklaagde eiste. Mr Lips betoogde, dat beklaagde geen zes maanden, noch zes dagen, noch zes minuten bij de benden is geweest en onschuldig is. Linnaeus-herdenking te Haarlem Op 23 mei a.s. zal in de Ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis een of ficiële herdenking worden gehouden ter gelegenheid van de 250ste ge boortedag van de beroemde Zweedse botanicus Karl Linné, beter bekend onder de naam Carolus Linnaeus. De herdenking zal gehouden wor den in de vorm van een academische zitting waarop o.a. het woord zal worden gevoerd door prof. Engel die een beeld zal geven van het leven van de beroemde plantkundige die in Nederland heeft gestudeerd aan de toenmalige hogeschool van Harder wijk en enkele jaren heeft gewoond op het buitengoed „De Hartekamp" te Bennebroek, op een deel waarvan thans de Linnaeushof gevestigd is. Er is een commissie gevormd waarvan dr. M. J. Prinsen, commis saris der Koningin in Noord-Holland ere-voorzitter is. Als voorzitter fun geert prof. dr. H. J. Lam, directeur van het Rijksherbarium te Leiden. KORTE golt Alle vijf kinderen van de vijf- ling, die zaterdag te Roosendaal werd geboren, zijn thans overleden. Zater dagmiddag nog, om tien voor vier, overleed de eerstgeborene, het meisje Catharina. Het gewicht en de levens vatbaarheid van de kinderen, die 3 maanden te vroeg geboren werden, was te gering. Ze wogen drie tot zeven'ons. Tegen een bus van het gemeen telijk vervoersbedrijf te Nijmegen reed zaterdagmiddag op het Plein 1944 in die stad een 57-jarige ge huwde bromfietser. Kort na de aan rijding is hij overleden. Door een val van een zgn. „Vliegmachine" kwam zaterdagnacht een ijzerwerker om het leven in een dok van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij. Bij het ophijsen vna het plateau stootte het tegen de wand en begon te slingeren. De ijzerwer ker, die een ziware stalen plaat vast hield, viel en werd door de plaat dodelijk getroffen. KATWIJK AAN DEN RIJN Het verkeer in andere richting. Een jaar geleden nam de gemeente raad het besluit het verkeer in Kat wijk a. d. Rijn om te leggen, aange zien men van oordeel was dat het verkeer met motorrijtuigen langs Rijnstraat-Noord-Achterkerkweg voor het steeds drukkere verkeer niet meer toelaatbaar was. Thans wordt dit besluit uitgevoerd en geven ver keersborden aan dat men vanaf Overrijn naar Katwijk aan Zee de Kerkstraat moet volgen, dus rechtuit de Kerkstraat in en het verkeer van uit Katwijk aan Zee niet meer door de Kerkstraat geleid wordt doch langs Callaoweg-Commandeurslaan naar de Achterweg-Wassenaarseweg zal moeten rijden. In de Kerkstraat is dus eenrichtingverkeer naar Kat wijk aan Zee, vanaf de Zeeweg is nu inrijden van de Kerkstraat verbo den. Dat zal bij het a.s. drukke sei zoen een grote verbetering zijn. KATWIJK AAN ZEE Villabouw. Onder architectuur van arch. J. Splinter jr te Leiden, bouwt fa H. van Leeuwen alhier voor eigen rekening 2 bungalows aan de Sportlaan. VOORHOUT Gemeenteraad. Op dinsdag 26 maart a.s. des avonds 8 uur komt de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. De agenda bevat 24 pun ten. VOORSCHOTEN Woningbouw. Behoudens de rijksgoedkeuring bouwt de fa Gebr. G P. Niersman alhier, 15 heren huizen aan de Papelaan voor de N.V. Bouwen te Rotterdam. Deze wonin gen staan onder architektuur van de architecten G. de Regt te Rotterdam en L. Sickler jr te Leiden. Z0ETERW0UDE (H. R.) Jongetje overreden en gedood Zaterdagmiddag botste de 9-jarige Herman Boere, wonende 5 Meilaan, te Zoeterwoude, die bij zijn vriendje aan de Hoge Rijndijk op bezoek was, spelende in volle vaart de Rijks straatweg overstekende tegen een juist passerende auto van een boom kweker uit Boskoop. Het knaapje was op slag dood. Dinsdagmorgen zal de begrafenis plaats hebben.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10