LEXIHGTON Platform van Schiphol eist uitbreiding Afvloeiing en beroepskeuze boeren- en tuinderszoon Weinig bloemen maar van goede kwaliteit DINSDAG 19 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT °AGINA li from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET I In 1958 begin met nieuwe landingsbaan „Het platform van Schiphol moet noodzakelijk worden uitgebreid", al dus de hoofdinspecteur van de ge meentelijke luchthaven Schiphol, de heer J. G. Mesland, toen hem ge vraagd- werd of de „parkeerruimte" van de aankomende en vertrekkende toestellen nog wel voldoende is. „Het voorstel tot uitbreiding van het plat form ligt klaar en wij hopen dat de vergrote ruimte met de zomerdienst van 1958 In gebruik kan worden ge nomen. Op het ogenblik kunnen op het 135.000 m2 grote verkeersplatform 24 vliegtuigen en daar zijn de vrachtma chines inbegrepen, tegelijk parkeren, maar met de steeds verder gaande frequentie van de lijndiensten der verschllende maatschappijen Is dat niet meer voldoende. Men moet ook niet vergeten dat Schiphol de thuis haven is van de grote KLM-vloot." In de ochtenduren zijn er pieken, als de machines vertrekken. In de middag zijn er opnieuw piekuren, als er machines binnenkomen en andere weer vertrekken en in de avond komt een gedeelte van de vloot weer binnen en dan staat het platform op nieuw nagenoeg vol. De KLM heeft ons nu reeds medegedeeld, dat in de aanstaande zomermaanden de pieken voor wat onze nationale luchtvaart maatschappij betreft, 100 procent ho ger zullen liggen dan het vorig sei- zien. Het is dan ook de bedoeling het Slatform stapsgewijs te vergroten. et gedeelte dat op het ogenblik ge- Onderzoek door het Landbouw- Economisch Instituut Vergelijkt men de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de land bouw met die van de andere bedrijfs takken in ons land dan blijkt de uit breiding van de werkgelegenheid in de landbouw ver ten achter te blij ven. Stelt men het aantal manne lijke beroepspersonen in Nederland en in de landbouw totaal op 100 in 1910. dan krijgt men het volgende beeld: Nederland Landbouw 1910 100 100 1930 140 105 1947 170 117 1956 (geschat) 182 99 In 1956 lag het aantal In land- en tuinbouw werkende mannen onge veer op hetzelfde niveau als in 1910, toen het ruim 500.000 mannen be droeg. De werkgelegenheid in de landbouw ls dus nauwelijks toegeno men in de afgelopen halve eeuw. Vormt men zich een beeld van de arrarische werkgelegenheid ln de toekomst, dan kan men welhaast ze ker concluderen, dat deze niet zal toenemen. Er zal integendeel eerder van een achteruitgang sprake zijn. Deze zal zich naar alle waarschijn lijkheid In hoofdzaak in de akker bouw en veehouderij voordoen; het geleidelijk verdwijnen van de kleine bedrijven, de steeds verder schrijdende mechanisatie en rational lisatie zijn hiervan de oorzaken. Tegenover deze stabiele of zelfs wellicht teruglopende werkgelegen heid dient men de grote natuurlijke aanwas van de boeren- en tuinders- groep te stellen, welke het is al gemeen bekend groter is dan van vele andere beroepsgroepen. Deze feiten dwingen veile boeren- en tuin derszoons een beroep buiten de agra rische sector te zoeken. Jaarlijks komen ongeveer 18.000 boeren- en tuinderszoons voor de keu ze vari een beroep te staan. Als de agrarische beroepsbevolking niet meer mag toenemen, moeten 12.000 of wel 60 van hen, een beroep bui ten de landbouw kiezen. Dit is bere kend op grond van de cijfers van de Volks- en Beroepstelling 1947. Dat deze afvloeiing niet in alle de len van ons land even vlot verloopt, blijkt wel uit het feit, dat het aantal gegadigden voor een land- of tuin bouwbedrijf in vele gevallen groter is dan het aantal vrijkomende be drijven. De verhouding tussen het aantal 15- tot 24-jarige zoons in de landbouw en het aantal vrijkomende bedrijven, noemt men de beroeps keuze-index. Zijn er evenveel gega digden als vrijkomende bedrijven dan is dit getal 1. In 1952 echter was op de zandgronden dit getal 1.5; dus voor elke 2 vrijkomende bedrijven bleken er drie gegadigden te zijn. Indien men bedenkt, dat van een verantwoorde beroepskeuze kan wor den gesproken, indien dit kengetal ongeveer 1 bedraagt, dan blijkt wel dat in 1952 het aantal afvloeiingen op de zandgronden nog veel te wen sen overliet. De directe gevolgen van de te geringe afvloeiing zijn het apliteen van bedrijven, het zg. „oom pje" blijven, het op late leeftijd trouwen en zelfstandig bedrijfshoofd worden. Maar niet alleen naar het aantal laat de afvloeiing van boeren- cn tuinderszoons veel te wensen over. Ook de manier waarop de afvloeiing gebeurt, gaat met minder gewenste verschijnselen gepaard. Het is nl. gebleken, dat vele boe ren- en tuinderszoons na de lagere school op het ouderlijk bedrijf gaan medewerken om eerst op latere leef tijd tot de ontdekking te komen, dat de land- en tuinbouw voor ben geen kansen biedt. Zij komen dan als on geschoolden in andere beroepen te recht met alle «kleiige gevolgen vandien. Enkele jaren geleden bleek uit een onderzoek op de zandgronden, dat ruim 70 van de buiten de land en tuinbouw werkende zoons een hpro»>r» hpeft ln«»er staat gewaar deerd dan het beroep van de vader. De afvloeiing uit de land- en tuin bouw om verschillende redenen noodzakelijk en gewenst gaat dus gepaard met een sterke daling op de beroepsladder, welke onder meer wordt veroorzaakt door een niet- doelgerichte beroepskeuze en onvol doende opleiding. Deze gang van za ken ie voor de land- en tuinbouw in hoge mate onbevredigend. Uit dit alles blijkt wel, dat een juiste afvloeiing zowel naar aantal als naar de manier waarop voor de land- en tuinbouw een eerste ver eiste Is. De indruk bestaat, dat de af vloeiing van boeren- en tuinders zoons in de laatste jaren geleidelijk is toegenomen, terwijl de afvloeiing ook meer doelgericht verloopt, dat wil zeggen direct na de lagere school en door middel van een vakopleiding. De geleidelijke economische en so ciale ontsluiting van het platteland de opkomst van het moderne ver voer met autobus en bromfiets, de geleidelijke industrialisatie van het platteland, de verbreking van het geestelijk isolement en vooral ook de uitbreiding vafc het aantal scholen en de grotere belangstelling voor het volgen van vakonderwijs zijn hiervan de directe oorzaken. Het ls echter voor de landbouw van groot belang een nauwkeurige indruk te verkrijgen van de afvloei ing en de beroepskeu? in de ver schillende delen van het land. Daar toe zal op verzoek van het ministe rie van Landbouw en van het Land bouwschap het Landbouw-Econo- miseh Instituut in het voorjaar van 1957 beginnen met een onderzoek. In varband met de kosten is het niet doenlijk alle gemeenten in ons land bij dit onderzoek te betrekken. Daarom werd een aantal gemeenten gekozen, welke representatief ge acht mogen worden, zowel voor het gehele land als voor de verschillen de delen van het land. Bij de keuze werd daarom rekening gehouden met de religieuze gezindten, de grootte der bedrijven, de mate van industria lisatie van het platteland, het be- drijfstype, de invloedssfeer van de grote steden, de politieke gezindte alsmede met het aantal medewerken de zoons. Enkele kleinere en afwijkende ge bieden als bijv. het Gooi, de Noord- Ootstpolder, de centrale weidestreek (Groningen) en Walcheren werden buiten beschouwing gelaten. Op grond van bovenstaande crite ria werden de volgende gemeenten gekozen: Groningen: Adorp, Eenrum, Mid- wölda* Wildervank, 't Zand. Friesland: Achtkarspelen, Frane- keradeel, Hennaarderadeel, Heeren veen. Workum. Drenthe: Rolde, Ruinen. Overijsei: Gramsbergen, Haaksber gen, Holten, Wanneperveen, Wijhe. Gelderland: Culemborg, Doode- waard, Ermelo, Gendt, Hedel, Her wen en Aerdt, Wijchen, Zelhem. Utrecht: Leusden, Linsohoten, Werkhoven, Wilnis. Noord-Holland: Aalsmeer, Blok ker, Bovenkarspel, Ilpendam, Lan- gedijk, Limmen, Sijbekarspel. Zuid-Holland; Barendrecht, Ber- kenwoude, Klaaswaal, Lexmond, Monster, Nieuwenhoorn, Ooltgens- p.laat, Pijnacker, Reeuwijk, Voor hout, Zevenbuizen. Zeeland: Heinkenszand, Krabben- dijke, Nieuwerkerk, IJzendijke, Zaamslag. Noord-Brabant: Asten, Haps, Hil- varenbeek, Fijnaard en Heiningen, Rijsbergen, St. Oedenrode. Limburg: Grubbenvorst, Neer, Susteren, Voerendaal. De organisatie van het onderzoek wordt als volgt gedacht: met mede werking van de plaatselijke bureau- houders van de voedselcommissaris worden van de gekozen gemeenten de namen en adressen van de grond gebruikers overgenomen alsmede de grootte der bedrijven. Met behulp van een adviescommissie worden de bedrijven in beroepsgroepen inge deeld. Bij de gemeente wordt ten slotte nagegaan welke bedrijfshoof- den kinderen hebben van 12 jaar en ouder. Het is namelijk de bedoeling slechts diegenen bij dit onderzoek te betrek ken, die kinderen hebben van 12 jaar en ouder. Aan al deze bedrijfs- hoofden zal een eenvoudig vragen formulier worden toegezonden, het welk in korte tijd en op gemakke lijke wy'ze kan worden ingevuld. Van do medewerking dezer bet- drijfshoofden zal het geheel iifhan- keiijk zjjn of later aan de hand van de van hun verkregen gegeven* be langrijke conclusies kunnen worden getrokken, welke van belang zijn bij de beroepsvoorlichting aan platte landsjongeren. Minister Zijlstra deed zaterdagmid dag te Foxhol (Gr.) een schep zet meel in een viscosimeter, een appa raat waarmee zetmeel beoordeeld wordt. Het gevolg van deze handeling van de bewindsman had moeten zijn dat de deuren van het nieuwe toepas- sings- en researchlaboratorium van W. A. Scholtens chemische fabrieken automatisch opengingen. Maar helaas, door een kleine men selijke fout moesten de minister, de autoriteiten en de andere genodigden dit vernuftig bedachte technische spelletje missen. Iemand had de deuren aan de bin nenkant op slot gedaan. Nadat de fout met handkracht her steld was bezichtigde minister Zijl stra met grote belangstelling het nieuwe laboratorium. Efc Jongerenorganisatie in de s volkspartij be Katholieke Volkspartij belegt op za terdag 6 april a.s. te 15.45 uur in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Mariaplaats 27 te Utrecht een openbare vergadering van de Jongerenraad. Tijdens deze vergadering spreekt pater dr. J. Ponsioen S. J., lid van de Wetenschappelijke Staf van het In stitute of Social Studies, over het on derwerp: „Onderontwikkelde gebie den". Jongeren, die voor deze vergade ring belangstelling hebben, kunnen een bewijs van toegang aanvragen bij het secretariaat van de Jongerenor ganisatie: Mauritekade 25, Den Haag. MAN DOOR POLITIE IN DE BUIK GESCHOTEN. In Alblasserdam is zondagavond een man door een politieman ln de buik geschoten. Omstreeks zeven uur zondagavond kwam de 21-jarige A. B. dronken bij zijn ouders thuis. Er ontstond een woordenwisseling en daarbij bedreigde de man zijn ouders met een mes. Dezen vroegen assisten tie van de rijkspolitie. Twee politie mannen trachtten B. tot rede te bren gen en sommeerden hem het mes waarmee hij hen bedreigde neer te leggen. In plaats van dit te doen kwam de man met het mes op de po litiemannen af, dreigend hen te zul len neersteken. De politiemannen kenden B. zeer goed en achtten hem inderdaad in staat zijn bedreigingen waar te maken. Daarom trok een hunner zijn pistool en vuurde op B. Deze werd in de buik getroffen en zwaar gewond. Hij werd overge bracht naar het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht, waar hij werd geopereerd. Op het ogenblik maakt B. het naar omstandigheden redelijk wel. Naar de politie mededeelde B. reeds verscheidene malen met haar in aanraking geweest. Hij heeft vijf jaar in een opvoedingsgesticht door gebracht. KNAAPJE VIEL IN HEET ZEEPSOP. Een knaapje van anderhalf jaar is gistermorgen in een emmer met heet zeepsop gevallen, die op een waranda stond van een woning in de Beste- vaertstraat in Amsterdam. Met brandwonden in de tweede graad aan onderlichaam en benen is het kerel tje naar het binnengaathuis overge bracht. bruikt wordt voor het taxiën bij aan komst en vertrek van vliegtuigen, zal naar wij hopen het volgend jaar, na gereedkomen van de eerste fase van uitbreiding, als parkeerruimte kun nen worden gebruikt, waardoor vier machines meer kunnen worden op gesteld. Waar nu de gebouwtjes staan voor de meteo-post komt dan een zoge naamde kam van nieuwe taxibannen, waarvan de tussenruimten na op vulling daarvan in volgende jaren weer gebruikt kunnen worden voor het opstellen van nog meer vliegtui gen. Hierbij kan in vier fasen, elk van een jaar, te werk worden gegaan met telkenmale nieuwe ruimte voor vier vliegtuigen. In het jaar 1961 zouden wij dus een platform hebben, waarop 40 vliegtuigen tegelijk kunnen statio neren. „Het spreekt wel vanzelf", zo ging de heer Mesland verder, „dat wij voor deze uitbreiding van het plat form een zo klein mogelijk bedrag willen investeren, dit in verband met het bekende nieuwe verkeersareaal van Schiphol, dat in 1963'64 geheel gereed zou moeten zijn". De heer Mesland deelde voorts mede, dat bij de verkeers- en opstel- regeling op Schiphol t.a.v. het plat form niet gewerkt is met gefixeerde plaatsen voor de vliegtuigen. Maar dat moet in de komende jaren wel gebeuren, vooral als de grotere vlieg tuigen komen. i 1960 zal het straal verkeers vliegtuig, de DC-8 zijn intrede doen. De eerste spade zal het volgend jaar in de grond worden gestoken voor de aanleg van de nieuwe landingsbaan van ruim 3000 meter, welke de DC-8 nodig heeft. „Het is de bedoeling, dat dergelijke grote machines >vel dege Hjk vaste plaatsen op het platform zullen krijgen. De verschillende han delingen, die met deze machines moeten worden uitgevoerd, dienen in een minimum van tijd volbracht te zijn." Voor de plaatsen, waar de DC-8 komen te staan, is een hydranten- systeem ontworpen, Waarvan het plan reeds geheel gereed is. Brand stofbevoorrading zal dan geschieden via aanvoerleidingen onder de grond en niet meer met tankwagens. Hoe minder wagens bij de machines ko men, hoe beter dat zal zijn. Een der gelijk systeem zal ook worden toe gepast voor stroomvoorziening, aanvoer van water en lucht, ja zelfs voor een vaste telefooninstallatie. Jonge knapen deden meer dan honderd insluipingen Meer dan honderd keer zijn twee jongens van dertien en twee van veertien jaar kerken, kantoren, rust- hulzen, banken, woningen en winkels binnengeslopen, met de bedoeling geld weg te nemen. De knapen, die ten slotte tegen de lamp zijn gelopen, zouden er in geslaagd zijn op deze manier een bedrag, dat vermoedelijk ver boven de duizend gulden ligt, bij elkaar te krijgen. De kinderpolitie heeft zich over hen ontfermd. De knapen, uit Rotterdam afkom stig, gingen na schooltijd en op vrije middagen samen op stap. Twee van hen begonnen met deze insluipingen in december en de andere twee heb ben zich sinds enige weken bij hen aangesloten. Twee van hen werden betrapt in een pastorie, waar zij met een smoes je waren binnengekomen. Een ge alarmeerde hoofdagent geloofde het verhaal niet, dat zij opdisten zij moesten voor moeder boodschappen doen en daarom hadden ze dertig gulden bij zich en tenslotte be kenden zij samen meer dan dertig maal ergens te zijn binnengeslopen. Zy hadden offerblokken in kerken gelicht, collectebussen geopend, in kantoren geld uit damestassen gesto len. Elders liepen zij kantoren bin nen en klopten op de deuren van de kamers. Kregen zij antwoord dan vroegen de jongens om postzegels, anders gingen zh' brutaalweg bin nen om te zien of er iets van hun gading was. In woonhuizen vroegen zij, wanneer men hen in de gaten kreeg, naar oude kranten. Eens gin gen zij een kantoor binnen, liepen re gelrecht door naar de kluis in de kel der, waar hoofdzakelijk postzegels werden bewaard. Hier bemachtigden zij slechts acht gulden. Het geld werd gebruikt Voor snoep goed en bioscoopjes. Hotel „Royal" aan ihet Stations plein te Haarlem zal binnen een week worden gesloten. Twee jaar geleden had de directie een contract gesloten met het ministerie van Maatschappe lijk Werk om in het hotel 75 gerepa- trieerden onder te brengen. Daarna werd het hotel te koop aan geboden; een koper is er evenwel nog niet gevonden. Mogelijk zal een gedeelte als kantoorruimte worden gebruikt. Het café zal in exploitatie blijven. De bestuurder van een land bouwtrekker, de 48-jarige K. Rie- mersma uit Amsterdam-Noord, gisteren in de Beemsterstraat onder de tractor terecht gekomen en aan de opgelopen ernstige verwonding overleden. Het defect raken van de stuurstang was oorzaak, dat de trek ker naar rechts af ging glijden. De trekker botste tegen het trottoir, kantelde en de bestuurder raakte be kneld. Vandaag zullen ambtenaren van het ministerie van economische zaken overleg plegen met vertegenwoordi gers vari de Nederlandse Bakkerij- stichting. Men mag aannemen dat be sprekingen zullen worden gehouden over een evt. verlaging van de brood prijs in de nabije toekomst, met het oog op de daling van de grondstof- prijzen in de laatste weken. Waterstaat gaat 20 miljoen bezuinigen Er is een lijst verschenen van de bezuinigingen die de Rijksw terstaat voornemens is aan te brengen op een aantal objecten, als gevolg van de be stedingsbeperking door de overheid. Het totale bedrag van deze bezuini gingen wordt geraamd op 20 miljoen gulden. Als een der objecten in de omge ving van Lelden wordt daarbij ge noemd het gedeelte SassenheimDen Haag in de bestaande rijksweg 4. Voor dit onderhoudswerk was 1 mil joen gulden uitgetrokken, hierop moet drie ton worder. beperkt. Toestel neergestort Straaljagerpiloot redt zich Een Belgische straaljager, afkom stig van de basis Kleine Breugel, is gistermiddag omstreeks tien over etn bij Maarheeze (N.-B.) neergestort. De piloot heeft zich met de para chute in veiligheid kunnen stellen. Volgens ooggetuigen is de straal jager tussen Maarheeze en Budel in de lucht geëxplodeerd. Het toestel stortte neer op een moerassig stuk land. Brokstukken werden een halve kilometer in het rond verspreid. De piloot, luitenant Jansen, die met de schietstoel het toestel verliet, kwam terecht in het militaire kamp Budel, vanwaar hij naar de vliegbasis Vol- kel is overgebracht. Hij is niet ge wond, maar heeft een shock. De verongelukte straaljager was een F 84 F Thunderstreak. De rivierpolitie heeft in de Waal haven te Rotterdam het stoffelijk overschot aangetroffen van de zeven jarige jongen H. A. A. P., die thuis boort aan boord van het sleepeChip „Le Havre", dat in die .haven ligt. Zondag werd het ventje vermist; vermoed werd, dat het bij het spelen te water was geraakt en verdronken. De politierechter te Amsterdam heeft gisteren een oneerlijke vinder van tweeduizend gulden, A. de B. uit Diemen, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van zestig gulden opge legd. In de boerenleenbank te Diemen had De B. op 24 januari van dit jaar twee bankbiljetten van duizend gul den op de grond zien liggen. In plaats van de biljetten aan de lo- ketambtenaar te geven, had hij ze in éigen zak gestopt. Aan een vriend, de tuinman J. A. B., vroeg hij één bankbiljet te wisselen. Deze zou dan vijfhonderd gulden zelf mogen hou den. De vriend ging op het voorstel in, en werd nadat een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maan den tegen hem was geëist veroor deeld tot een geldboete van zestig gulden wegens heling. lie INTERNATIONALE CONGRES VAN EUROPESE CHRISTEN DEMOCRATEN De Europese Christen Democraten beleggen van 24 tot 27 april te Arezzo in Italië hun lie internationale con gres. Bij de Intern. Unie van Christen- Democraten (Nouveiles Equipes In ternationales) zijn ook de Katholieke Volkspartij, de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijke Historische Unie aangesloten, die alle drie aan het congres zullen deelnemen. De K.V.P.-delegatie bestaat uit de heren mr. H. W. van Doom, voor zitter der K.V.P., dr. K. Hahn, tweede secretaris der K.V.P. en speciaal be last met de buitenlandse betrekkin gen, verder prof. B. H. M. Vlekke, dr. W. Sohuijt en C. G. A. Cosijn, voorzitter der Jongerenorganisatie der K.V.P. De delegatie der Anti- Revol/utionaire Partij wordt aange voerd door mr. W. P. Berghuis, die der C.H.U. door prof. Van Niftrik. Aan het slot van het congres, dat speciaal gewijd is aan het communis me, zullen de deelnemers door de H. Vader in audiëntie ontvangen wor den. De discussies en besprekingen van het congres groeperen zich rond vijf grote inleidingen. Eerste spreker is de oud-premier van België, Paul van Zeeland, met als onderwerp „Enkele leerstelligen en politieke lasten, die momenteel op communistisch Rus land wegen". Prof. S. Glaser uit Po len en thans in Zwitserland woon achtig, houdt een inleiding over de „Crisis van het communisme in de satellietlanden". Na prof. Vlekké, die zal spreken over de gevolgen van het communisme in China, worden de „Terugslag van de communistische politiek op het Midden-Oosten en Afrika" en over de „Gevolgen der crisis van het communisme in de ac tiviteit der Communistische Partijen in West-Europa". De Belg, August de Schrijver, mi nister van Staat en voorzitter van de N.E.I., opent het congres woensdag middag 24 april met een overzicht van de politieke situatie in de we reld, terwijl in aansluiting daarop de Italiaanse oud-minister en secretaris generaal der Democrazia Christiana. Amintore Fanfani, een samenvattend verslag van het afgelopen jaar geeft. A.j. winter rijden we door de tunnel bij Velsen Wanneer op 29 sept a.s. de winter - dienst van de spoorwegen zal ingaan zullen reizigers van Haarlem naar boven het Noordzeekanaal door de twee kilometer lange !unnel bij Vel- zen rijden. Vanaf augustus, als de tunnel ge reed zal zijn, beginnen de oefenrit- ten om het spoorwegpersoneel met de ondergrondse route vertrouwd te ma ken. Met ingang van de nieuwe dienst regeling zullen ook enkele tussensta tions en -haltes worden gewijzigd. Het huidige station Santpoort za" dan officieel de naam krijgen van Sant- poort-Velzerend, de halten Driehuis, Velzen-Zeeweg en LJmuiden-Oost zullen komen te vervallen. Daarvoor in de plaats komen de haltes Sant poort-Duin en Kruidberg en Drie huis-Zuid. n.v. haringvliet opgericht. De aannemersmaatschappijen, die een groot deel van de Deltawerken ter uitvoering hebben aangenomen, zullen zich verenigen tot een naam loze vennootschap „de N.V. Haring vliet". Enige weken geleden hebben de maatschappijen: n.v. Oosterwijk te Rotterdam, Zanen te Heemsteden en H. J. A. M. Reef te Oldenzaal een begin gemaakt met het aanleggen van de enorme 'bouwput, die in het Haringvliet gebouwd wordt. HAARLEMSE KEURING In tegenstelling met vorige maal was het gisteren op de Haarlemse keuring maar een dooie boel. Alles bij elkaar genomen waren enkele tientallen pannen aanwezig zodat er vele lege planken waren en alles op één tafel kon worden neergezet. Wat we echter aan kwantiteit misten werd vergoed door de hoedanigheid van het ingezondene want die kon de toets der kritiek in alle opzichten doorstaan. Om te beginnen was dat het geval met een kleine collectie z.g. Nanus- narcissen van G. Zandbergen—Ter wegen te Sassenheim. De kleinste was nare. Nanus Minor, de grootste, ook echter nog tot de kleinbloemigen behorende, de mooie Peeping Tom. Daartussen bewogen zich figuren als Obvallaris, Cyclataz, een kruising tussen nare. Cyclamineus en Tazet- ten, de sierlijke Cyclamineus Kid- ling, Golden Cycle, February Gold en March Sunshine, alsmede de kleine dubbele Rip van Winkle. Van eenzelfde goede kwaliteit was de inzending grootbloemigen van G. B. de Vroomen, Sassenheim. Hier glorieerden de narcissen Early (lichtgeel met oranje), de puik ge vormde goudgele trompet Dutch Mas ter, Barnet Browning,, roomwit en fel oranje, en de grote Gloryfication, wit en oranjegeel. Deze bloemen kwamen van het koude glas. L. v. Staalduinen zond een roodcup in n.l. Siam waarvan de trompet rose-getint is. Combineer heeft lichtgeel dek blad en licht oranje kroon. Tot slot een bicolor zaailing van N. Zandber gen Wzn., Rijnsburg, in roomwit en zwavel-geel. De keus in tulpen was iets groter. Gebr. v. Graven, De Zilk, exposeer de de mooie rode Gen. de Castries en de fijn-rose getinte darwin Florex. Piet Nijssen, Santpoort, had een goe de witte triumph neergezet onder de naam La Vestale, en een gele zaai ling onder nr. 31, die wij nog wel eens terugzien. Er stond ook een gro te groep van de rood met gele Aureo la. Uit de overvloedige reeks die wij in deze kleurcombinatie bezitten waren voorts aanwezig Wild West van A. Groenland, Castricum, en United Europe, waarvoor A. Oost- dam, Noordwijkerhout, verantwoor delijk was. Een juweeltje is altijd Tulipa Kauf- manniana Jeantine, ditmaal ingezon den door G. H. Hageman, Heemste de. Ze heeft een zeer mooie vlees- rode tint en een zuivergeel hart zon der zwarte omranding of strepen. In het purper was Benj. Gigli aanwezig, ingezonden door P. Bakker Mz., Enk huizen, en de donkere Poussin van Ruibro, Hillegom. Chr. de Vries Zn, Beverwijk, bracht een sport van Hindenburg ten tonele waarvan het rood helderder is dan van de moe dersoort. Zo te zien een verdienste lijke aanwinst onder de randtulpen. L. Teeuwen, Hillegom, stelde de som bere Crimson Glory op en L. v. Ber- kel Sr., Vogelenzang, de altijd aan trekkelijke gele Ornament. Tenslotte bracht L. v. Staalduinen een mooie helderrode onder de naam Red Queen. Het bijgoed was ditmaal naar ver houding goed vertegenwoordigd. De eerste anemonen de Caen waren er van P. Drost, Lisse, goede stelen maar de kleuren waren niet erg zui ver. Anem. Blanda Charmer, lila, kwam al van buiten, de bloemen had den echter door het weer erg gele den. Dat was ook het geval met een collectie Primula Acaulis en Verwani van J. Groen uit Haarlem, waaron der enige zaailingen in verschillen de kleuren. De klap op de vuurpijl gaf F. Rijn- veld Zn.. Hillegom, met een onbe rispelijk nieuwe gele freesia onde? de naam Goldcoast. De forse kam men stonden aan oersterke stelen. Een getuigschrift van verdienste was het loon.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6