Nieuwe parochie te Leidschendam opgericht ET3 Chef bergingsdienst verdronken bij het lichten van de „Achilles" jaarvergadering Ned. Ver. tot behoud van natuurmonumenten Maximum snelheid auto's met aanhangwagens Leiden gaat miniatuur-museum aan de Pilgrimfathers wijden MAANDAG 18 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT "AGINA 8 Noodkerk voorlopige parochiekerk Leidschendam heeft thans officieel lijn tweede parochie, de parochie van St. Jozef Opifex. Het bisschoppelijk schrijven waarmede tevens de gren zen van de nieuwe parochie bekend zijn gemaakt is gisteren zowel in de noodkerk als in de bestaande paro chiekerk HJH. Petrus en Paulus be kend gemaakt. In dit bisschoppelijk schrijven d.d. ld dezer werden o.m. de parochie grenzen aangegeven. De grenslijn begint in het noorden op het punt waar de burgerlijke grens tussen de gemeenten Leidschendam en Wassenaar lopende door het mid den van de Schenk of Scheidingswe tering wordt gesneden door de bur gerlijke grens tussen de gemeenten Voorschoten en Leidschendam. De parochiegrens volgt dan deze burger lijke grens tussen Voorschoten en Leidschendam in z.o. richting tot de Veurse Straatweg. Dan wendt de trens zich om en volgt de Veurse traatweg en het Koningin Juliana- plein en vervolgens de Koningin Wil- helminalaan in westelijke richting, waarbij bepaald wordt dat alle hui zen aan beide zijden van deze drie wegen alsmede alle panden en er ven die op deze drie wegen hun hoofduitgang, hoofdhel of uitpad heb ben (inclusief de r.-k. begraafplaats met St. Agathakapel) zullen blijven behoren tot de parochie van St. Pe trus en Paulus te Leidschendam. Aan het einde der Koningin Wilhelmina- laan gekomen gaat de grenslijn voor lopig in rechte westelijke richting verder tot zij uitkomt op de Looiers- laan tussen de nrs 3(2 en 34, hetgeen betekent, dat de nrs 2 t.m. 32 van deze laan blijven behoren tot de parochie van St. Petrus en Paulus, terwijl de huizen genummerd 34 en hoger tot de njeuwe St. Jozef-paro chie gaan behoren. Op dit punt wendt de grenslijn zich om in noordelijke richting gaande de burgerlijke grens lijn tussen Leidschendam en Voor burg, dwars over de spoorlijn heen tot in de Schenk of Seheidingswete- Pastoor A. A. J. Buys de eerste herder van de nieuwe parochie te Leidschendam. ring, welke zij samenvallend met de burgerlijke grens tussen Leidschen dam en Wassenaar volgt, tot op het punt van uitgang. Het aldus gedachte parochiegebied is voor het grootste gedeelte genomen van de parochie St. Petrus en Paulus te Leidschendam en voor een zeer klein en onbebouwd gedeelte (n.l. dc uiterst noordwestelijke hoek over de spoorlijn) van de parochie van het Onbevlekt Hart van Maria te 's-Gra- venhage-Marlot. De nieuw benoemde pastoor van de St. Jozef-parochie is ten zeerste bisdom Rotterdam werd opgericht. voldaan dat zijn opdracht tot de vor ming van de nieuwe parochie bin nen zeer korte tijd een voorspoedig resultaat heeft gehad dank zij de me dewerking van zijn nieuwe parochia nen. De noodkerk, welke reeds enige weken in gebruik is genomen, biedt 420 zitplaatsen en daar deze nood kerk tijdens de vier H. Missen, welke des zondags worden opgedragen steeds overvol is, doet zich reeds thans de behoefte gevoelen tot een grote definitieve kerk. Pastoor Buys zal derhalve na het behalen van zijn eerste succes, met goede moed door gaan met het zoeken naar de nodige middelen om zo spoedig mogelijk een grote kerk in het zich, vooral in de omgeving van de Ruysdaellaan, zo sterk uitbreidende Leidschendam te doen bouwen. Uit het bisschoppelijk schrijven blijkt dat geheel nieuw-Leidschen- dam tot de nieuwe parochie behoort zodat het bij de voortschrijdende woningbouw alleszins gewenst is dat de noodkerk door een grotere kerk vervangen wordt. Wij vernamen dat het in de bedoe ling ligt in de verre toekomst een derde parochie in Leidschendam te stichten en dat in de uitbreidings plannen met dit streven reeds is re kening gehouden. Pastoor A. A. J. Buys, de herder van de nieuwe St. Jozef-parochie werd geboren 25 juli 1307 te Melis sant en op 10 juni 1933 te Haarlem priester gewijd. Zijn eerste standplaats was Roelof- arendsveen tot 1938. Toen volgde zijn benoeming tot kapelaan te Scheve- ningen St. Antonius Abt (Oude Scheveningseweg). Toen tengevolge van de maatregelen der bezetter, Scheveningen grotendeels moest wor den ontruimd werd kapelaan Buys overgeplaatst naar Beverwijk, waar na hij in 1949 benoemd werd te Gouda. Op 20 augustus j.l. ontvingt hij van de Bisschop van Rotterdam op- drahct tot stichting van een nieuwe parochie te Leidschendam. Pastoor Buys zal op Woensdag 27 dezer als pastoor geïnstalleerd wor den door de Hoogeerw. deken yan Zoeterwoude P. Juffermans. Dit is de eerste parochie, die onder het bestuur van mgr. Jansen in het In- en exterieur van de noodkerk, thans parochiekerk St. Joseph Opi fex te Leidschendam. Tilburg lost zijn verkeersproblemen op De spoorlijn Breda's-Hertogen- boschEindhoven, die de zich steeds verder uitbreidende stad Tilburg in tweeën deelt, veroorzaakt in deze ge meente een steeds ernstiger wor dend verkeersprobleem. Daarom heeft men plannen ontworpen voor de uitvoering van een project, dat de stad te zijner tijd van een volledig hoogspoor zal voorzien. Begonnen zal worden met de om legging van de spoorlijn van Tilburg naar België (via Baarle Nassau) en daarna volgen de verlegging van het goederenemplacement naar het wes telijk stadsdeel, de bouw van een drietal tunnels, waarvan de groot ste twee een breedte van 26 meter krijgen, de verhoging van de spoor baan en tenslotte de bouw van een nieuw station, waartoe reeds opdracht is verleend aan ir. K. v. d. Gaast, architect van de Nederlandse Spoor wegen en o.m. bouwer van het sta tion te Eindhoven. Op 8 mei a.s. zal de burgemeester van Tilburg de uitvoering van het project openen door de eens te spade in de grond te steken. Schip gekapseisd De pogingen die de bergings- dienst van Leen Smit Co.'s inter nationale Sleepdienst, heeft onder nomen om de Duitse kustvaarder „Achilles" op de Westkapelse zee dijk te bergen, zijn zaterdag beëin digd. Het schip is gekapseisd. 's Nachts om één uur zonk de Achilles, nadat het door de sleep boot Scaldis (van Van der Tak) van de dijk was getrokken. De lek ken waren zo groot, dat het schip direct in zinkende toestand ver keerde. Toen het schip kantelde, sprongen vier man over boord om aan boord van het bergingsschip Dolfijn te komen. Twee mannen kwamen op het dek terecht en twee in Ihet water tussen het zinkende schip en de Dolfijn. Er stond op dat moment een zware zuid wester stonm. De heer Van der Hidde, de chef van de bergingsdienst, slaag de er niet in een touw, dat hem werd toegeworpen, vast te grijpen. Hij •werd door de sterke stroom wegge zogen. Het stoffelijk overschot spoel de omstreeks 4 uur bi) Westkapelle aan. Aan boord van do Achillea bevon den zich nog 9 man, die aanvankelijk weigerden van boord te gaan. Later werd met een whipper-installatie een veibinding tot stand gebracht. De mannen hebben het schip verlaten. De vrijwillige Westkapelse reddings brigade heeft zich bij de reddings pogingen bijzonder moedig gedragen. De kustvaarder moet als verloren worden beschouwd. M. J. van der Hidde Bij het verlaten van het in zinken de toestand verkerende kustvaartuig verdronk de heer M. J. van der Hid de, procuratiehouder van W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf te Rotter dam. Martinus Jacobus Nioolaas van der Hidde was op 4 december 1902 te Maassluis geboren. Hij was gehuwd en !had vijf kinderen. Sinds 1 januari 1949 was hij in dienst van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotter dam. Daarvoor was hij, met een on derbreking van enige jaren, 25 jaar in dienst geweest bij L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rotter dam. De heer Van der Hidde vervul de bij het bergingsbedrijf van Van den Tak de functie van procuratie houder en was belast met het op maken van contracten. Natuurbescherming werd Natuurverdediging „De strijd voor het behoud van Nederlands natuurmonumenten wordt steeds dringender en moeilijker. Meer dan ooit zullen wij op de bres moe ten staan voor onze belangen, die toch ook voor ons volk van zo heel grote en steeds toenemende betekenis zijn. De gevaren voor het teniet gaan van onvervangbare waarden zijn groot. De strijd spitst zich toe en grote waakzaamheid is geboden", al dus de voorzitter der vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, dr. J. A. van Steyn, op de hedenmiddag te Amsterdam gehou den jaarvergadering, die o.m. bijge woond werd door de staatssecretaris van het ministerie van O., K. en W., mr. R. G. A. Höppener. „Nu Nederland dit jaar zijn elf miljoenste inwoner verwelkomt, kan het spel van krachten dat de be stemming van onze bodem moet be palen niet anders zijn, dan een ver beten strijd, waarin de factor „na tuur" niet meer uitsluitend een is van sentiment, maar van een aan wijsbare harde levensnoodzaak. Na tuurbescherming werd natuurverde diging", zo betoogde de directeur, mr. H. P. Gorter, in zijn inleiding op het jaarverslag. „In het westen dreigt een zodanige wanverhouding tussen bevolkingsdichtheid en natuurruimte te ontstaan, dat de beschikbare re creatieterreinen meer en meer een bepalende factor gaan vormen bij het ontwerpen van woongebieden. In dit verband wees mr. Gorter op de terreinen ,,De Beer" en de Bies- bosch die door haven- en industrie- plannen worden bedreigd en over welker voortbestaan misschien nog dit jaar wordt beslist. De planologie heeft, in dit licht gezien, een belang rijke taak. Hoe noodzakelijk een krachtige positie der planologische organen is, blijkt wel uit de talrijke wegenplannen, die langzamerhand een principiële bedreiging voor vele landschappen gaan vormen". Namens vrijwel alle Kamers van Koophandel heeft de Utrechtse kamer een schrijven gezonden aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, met het verzoek te bevorderen, dat de toegestane maximum snelheid van 50 km per uur voor motorvoertuigen met aanhangwagens wordt verhoogd tot 60 kilometer. Volgens het schrijven heeft de snelheidsbeperking tot 50 km in de praktijk grote bezwaren, doordat het De Hamburg se kustvaarder „Achil les" zoals het scheepje nu op de kust van Westkapelle ligt: machteloos gekapseisd. bedrijfspensioenfonds vlees warenindustrie reikt eerste pensioenen uit. De staatssecretaris van Sociale Za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn heeft gisteren aan de heren A. van Es- veld uit Deventer, Th. J. Kruyssen uit Boxtel en R. Ph. Lammen uit Haarlem de eerste ouderdomspen sioenen van de stichting „Bedrijfs pensioenfonds voor de Vleeswarenin- dustrie" ter hand gesteld. De staatssecretaris wees er in zijn toespraak op, dat er in Nederland thans 46 bedrijfspensioenfondsen be staan waarbij 55% van alle arbei ders ruim een miljoen zijn aan gesloten en hij sprak de hoop uit, dat nog vele andere bedrijven eveneens een dergelijk pensioenfonds zullen oprichten. De voorzitter van het bedrijfspen sioenfonds voor de vleeswarenindus- trie C. Nordberg deelde nog mede, dat dit pensioenfonds thans 4230 be talende deelnemers telt en reeds een 60-tal leden, waarbij de drie op deze bijeenkomst aanwezig, pensioenge rechtigd zijn. De directeur van het pensioenfonds mr. w. p. M. van der Loo, en de ver tegenwoordigers van de samenwer kende verenigingen in de vleeswa- renindustrie voerden eveneens het woord. PLEIDOOIEN BATA-PROCES. Gisteren zijn voor het Gerechtshof te Amsterdam de pleidooien gehou den in het Bata-proces, waarbij vertegenwoordigingsbevoegdheid van de „Bata a. s., Zlin" buiten Tsje- choslowakije in het geding is. Twee directeuren van deze firma bestrijden Jan Bata, een halfbroer van de stichter van het concern, Tho mas, Bata, het recht waarop deze aanspraak meent te kunnen maken om zonder hen voor de firma te kun nen optreden en met name voeren zij aan, dat hij geen algemene ver gadering kan uitschrijven. In eerste aanleg besliste de pre sident van de rechtbank in kort ge ding, dat Jan Bata het gelijk aan zijn zijde had. De twee directeuren en de ..Bata a. s. Zlin" gingen van die beslissing bij het hof in appèl. Het hof zal op 25 april a.s. uit- staat is n.v. 2 miljoen schuldig. Krachtens een arrest van het Amsterdamse Gerechtshof zal de Credietverzekeringsmaatschappij te Amsterdam het aannemingsbedrijf R.~ Boltje en Zonen te Zwolle 2 mil- joèn gulden moeten betalen wegens koersverliezen op een Braziliaans baggerproject. In feite zullen deze twee miljoen moeten worden bekos tigd door de Staat, bij welke de Cre- d iet verzekeringsmaatschappij zich had herverzekerd aldus meldt „De Telegraaf". Het Zwolse aannemingsbedrijf had zich, alvorens tot uitvoering van de grote baggerwerken in Brazilië over te gaan, tegep koersverliezen van de Braziliaanse munteenheid, de cru- ziero, verzekerd. De waardevermin dering daarvan kwam de N.V. Bol tje en Zonen op een schade van on geveer 2 miljoen te staan, welke schadepost de credietverzekerings- maatschappij weigerde voor haar rekening te nemen. Tijdens de behandeling in eerste instantie werd de laatste in het on gelijk gesteld, omdat de cruziero niet officieel was gedevalueerd en de schade ontstond tengevolge van toeslagen, welke het aannemingsbe drijf de Braziliaanse regering voor elke transfer moest betalen. In hoger beroep stelde het hof een commissie van deskundigen uit uni versitaire en bedrijfskringen samen, t.w. prof. mr. J. G. Koopmans, hoog leraar aan de Amsterdamse gemeen te-universiteit, mr. Van Gelder, fi nancieel directeur der KLM, en de heer W. S. Borchordt, directeur van de Hollandse Bank Unie. Het hof volgde in zijn arrest het advies van tdez^ commissie op. bestaande wagenpark in het algemeen niet op deze lage maximum snelheid is berekend. Dit slaat met name op de verhouding tussen imötortoerental en achterasvertraging. Ook wordt volgens de Kaïmers van Koophandel de vervoerseconomie ern stig geschaad: de langere duur van iedere rit doet de loonkosten per km stijgen en voorts wordt de vlotheid van het verkeer in het algemeen ge schaad, waardoor de dikwijls toch reeds onvoldoende capaciteit van de wegen nog verder wordt beperkt. Een vlotte afwikkeling van het verkeer en een efficiënt gebruik van het wagenpark achtten de kamers on der alle omstandigheden gewenst en onder de huidige omstandigheden wel zeer in het bijzonder. Een verhoging van de toegestane maximum snelheid tot 60 km. zal volgens het schrijven de verkeersveiligheid eerder bevor deren dan schaden. Mr. Gorter gaf hiervan talrijke voorbeelden. „Na een halve eeuw natuurbescher ming is er dus allerminst reden tot rustig afwachten. Integendeel, zowel nationaal als internationaal is onze strijd actueler dan ooit" zo besloot de directeur. Nieuwe troon voor de Bisschop van Roermond Leo Brom is de maker Na maanden van ingespannen werkzaamheid mocht het de Utrecht se edelsmid Leo Brom gelukken de nieuwe troon voor mgr. Lemmers, bisschop van Roermond, nog juist voor diens zilveren bisschopsfeest te voltooien. De nieuwe troon is een geschenk van de diocesanen en zal op de dag van het jubileum, dinsdag 19 maart a.s., in gebruik worden genomen. De nieuwe troon toont als voor naamste element een 2.60 meter hoge zetel, die overhuifd wordt door een bronzen baldakijn ter hoogte van 4.50 meter. De zetel tekent zich door zijn ongewone afmeting, een strenge, groot gehouden hoofdvorm en door een warme goudtint van het toege paste materiaal, krachtig af tegen de antiekgroene platina van de fond wel ke gevormd wordt door een in vele cassetten onderverdeelde bronzen achterwand. De achterwand buigt zich waaier vormig tot hoog boven de zetel en vormt op die wijze het baldakijn, het teken van de bisschoppelijke waardigheid. De hoge rugwand van de bronzen zetel is onderverdeeld in een drietal smalle kussenbanen, die bekleed zijn met een schapenwollen weefsel in natuurlijke kleur, waartegen he\ goüd en het blauwe email van het bisschoppelijk wapen levendig con trasteren. De zitting is bedekt met een kus sen van helderrode wollen stol In tegenstelling met de sobere hoofdvorm van het geheel zijn de beide opgaande stijlen langs de rug- wand, de armstukken en de voor zijde van de zitting gedecoreerd met een ornament van wijnrankmotieven in gesmeed brons. Tussen deze mo tieven bevinden zich de kleurige wa pens van de 42 Roermondse dekena ten. In de voet van de zetel is in het Latijn een tekst gebeiteld die het feit van de schenking memoreert. Een motorrijder en een wiel- rijdster kwamen vrijdagavond te La ren. met elkaar in botsing, toen de tassen, die zich op hun voertuigen bevonden, tijdens het passeren met elkaar in aanraking kwamen. Een uur na het ongeluk is de wielrijdster in het Sint Jansziekenhuis te Laren overleden. Bij het zwemmen verongelukte de vorige week op Gura^ao een vlie ger van de K.L.M. Zaterdagmorgen is de man aan de gevolgen van het ongeval overleden. De ouders van de verongelukte waren, na het vernemen van het gebeurde, naar Guragao overgekomen. Ze woonden zaterdag middag de begrafenis bij. Vliet 45 Waarschijnlijk deze zomer nog wordt op de Vliet 45 te Leiden een soort permanent museum ingericht van fotocopieën van documenten met foto's en eventueel van model len. die betrekking hebben op het verblijf van de Pilgrimfathers te Leiden. De schuur, die hiervoor wordt ver bouwd, ligt tussen het Gemeente archief aan de Boisotkade en de Vliet. Het is een zeer geschikte plek, die ongetwijfeld veel Amerikaanse toe risten zal trekken. De ligging is met de ronde Vliet/brug op de achter grond zeer schilderachtig. De foto laat dit gebouw zien, zoals het zich van de eerste verdieping van het gemeente-archief toont. Aan de zijde van de Vliet is tevens een toegang tot deze ruimte. Dit bouw sel heeft overigens (nog) geen his torische waarde. De inrichting van dit museumpje is in handen van de gemeente-archi varis, mej. mr. A. Versprille. (Foto: De Leidise Courant).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8