RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Naar één landelijke garantie-prijs voor de melk Grootscheepse verlading in kleine haven van Brest visie op televisie De reis van de „Scheepsjongen" Ondergang van de „Amor" raadselachtig MAANDAG 18 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 &"az Si Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken 3SK3 „Zuiderkruis" viel in voor „Waterman" „Transbarkatie" ver anderde reisschema In de marine-haven van Brest, aan het meest westelijk deel van de Fran- se oceaan-kust, heeft zich zaterdag en zondag een vermoedelijk uniek voorval in de geschiedenis van de zeevaart afgespeeld, dat de Franse havendeskundigen ter plaatse met min of meer verbaasde ogen hebben aanschouwd. Want zaterdagochtend vroeg meerde in de niet voor grote passagierssche pen bestemde haven van Brest het door de aanvaring beschadigde s.s. „Waterman" (9000 ton) met 800 pas sagiers aan boord en nauwelijks 24 uur later, zondagmorgen, kwam een uiterlijk en innerlijk gelijk schip, het s.s. „Zuiderkruis", langszij, geheel uit- en toegerust om de last van het gehavende zusterschip over te ne men. Met deze operatie, waaraan enkele opvarenden spottend de naani „Trans, barkatie" gaven, is zondagochtend met grote spoed en ijver begonnen. De bagage kon vrij gemakkelijk ven het ene ruim naar eenzelfde plaats in het ruim van het andere schip wor den overgeladen. De passagiers be hoefden slechts hun hut in het ge havende schip te verlaten en over te stappen naar eenzelfde hut met het zelfde nummer in de „Zuiderkruis". Voorspoedig verlopen. Tegen het eind van de zondagmid dag was de „grootscheepse" operatie voltooid, dank zij de intensieve ar beid en nauwe samenwerking van regeringsinstanties, rederijen en be manningsleden. De Nederlandse en Hongaarse emi granten konden toen met de „Zuider kruis" hun weg naar het nieuwe va derland vervolgen, terwijl de aan bakboord-achterzijde opengereten „Waterman", voorzien van een zee waardigheidscertificaat, terugkeerde naar Rotterdam voor reparatie, die naar verwacht wordt vier tot vijf dagen in beslag zal nemen. De kapitein van de „Waterman", de 45-jarige heer J. C. Flach uit Hille. gersberg stond op de brug, toen het ongeval donderdagmorgen omstreeks kwart over zeven gebeurde. Men wist het Italiaanse vrachtschip, de „Me rit", dicht in de buurt, maar men had mede door het slechts zicht ten gevol- LICHT AMUSEMENT IN HET WEEKEND. Het jongste weekend bracht de aanschouwing van enkele kampioen schappen. Het scherpe oog van de alom tegenwoordige Avro-camera heeft een charmant beeld gegeven van het tweede Europese danstoer- nooi met 24 dansparen in het Sche- veningse Kurhaus. Het verloop was zo duidelijk, dat de kijkers gemak kelijk de volgorde van de uitslag konden nagaan: 1. Engeland met 473 punten, 2. Nederland 424 K» 3. Dene marken 417, 4. Duitsland 401, 5. Frankrijk 355VS en 6. België 351 pun ten. Een ander aangenaam accent in deze uitzending vormde het optreden van de Zwitserse zangeres Lys As- sia, voldoende bekend van de zes miljoen gramofoonplaten die van haar zijn verspreid. Zij is o.a. de eer ste vertolkster van ae schlager „O mein Papa". Werd dit programma gerelayeerd naar enkele landen, omgekeerd kwam zondagnamiddag een relais van de Duitse televisie op het scherm. Het was een rechtstreekse reportage uit Bonn van de derde internationale Duitse badminton-kampioenschappen. Badminton heeft iets weg van ten nis, maar hier wordt gespeeld met pluimballen. Winnaar internationaal heren werd de Indonesiër Eddy Tsjoeng, dames Irme Kierkgaard. De spannende wedstrijden werden ge volgd door een avond-relais uit Ham burg onder de verzameltitel „Melo die der Welt". Er kwam een inter continentaal gezelschap aan te pas, met afwisselende nochtans geen zeer opvallende nummers, die door Peter Frankenfeld als confe rencier aan elkaar werden gebon den. De zondag sloot af met een film episode uit de dertiger jaren, een commentaar van Piet te Nuyl Jr over een deel der geschiedenis van de jazz. Heden, maandag, biedt de K.R.O. een cocktail, waarin de onlangs aan gestelde regisseur Luc van Gent zijn entree zal maken. Men kan belang stellend zijn naar de politieke pop penkast van Henk Zoutendijk, met teksten van mr Jan Derks en car toons van Oharles Boost. Nieuw ook zal zijn een „Blik in de monitor", een filmrubriek van Pieter van der Valk, die wel zeer doorwerkt moet zijn, wil ze inslaan bij verwende t.v.-kijkers. ge van een dikke mist, geen idee dat het schip (evenals de „Waterman" voorzien van radar) zozeer dichtbij was en de „Waterman" met de bak kon raken, vertelde ons gezagvoer der Flach, die reeds 37 jaar vaart en negen jaar als kapitein bij de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd in dienst is. Het alarm aan boord schrok de 800 passagiers op, die in bed en in de wasgelegenheden waren. Nauwelijks gemerkt. De meesten hadden van de lichte schok nauwelijks iets gemerkt. De heer A. P. Kopman, voormalige win kelier uit Bergen (N.-H.), die met vrouw en vijf kinderen naar de Ver enigde Staten emigreert, vertelde dat hij uit het restaurant met zijn gezin naar de sloepen was gsneld, die ge reed werden gemaakt. Vele mensen versohenen op het sloependek in on dergoed of nachtkleding. Een van de passagiers had nog ingezeepte wan gen. „Gebruik van de sloepen was even wel niet nodig?', vertelde kap. Flaoh. De schade van de aanvaring bleek mee te vallen. „Alles is gelukkig goed en kalm verlopen". Voor alle veilig heid is de bovenbedekking: niet op de reddingboten gelegd tijdens de terugreis naar Brest. Ook heeft men de deuren van de hutten ter hoogte van het ongeveer acht meter lange gat, enkele meters boven de waterlijn, waterdicht ge maakt. het gat zit achter de water dichte schotten, waar zich de tim mermanswerkplaats bevindt. „Het was een gehele gewaarwording weer terug te keren", vertelden enige pas sagiers. ,,Wij zijn door het oog van een naald gekropen". Geen paniek. Er waren er aan boord die direkt wilden teruggaan naar Nederland, om vandaar de reis per vliegtuig opnieuw te beginnen. Doch dit was een reac tie op de overrompelende gebeurte nissen. Van enige paniek onder de passagiers is beslist geen sprake ge weest, en alles is in kalme rust ver lopen. Slechts een Amerikaanse pas sagier is in Brest uitgestapt. Alle 400 Hongaren en 200 Nederlanders met bestemming Canada, alsmede 300 Nederlanders voor de Verenigde Sta. ten, waaronder ongeveer 250 kleine kinderen en babies, hebben de reis vandaag voortgezet. De Hongaars- Nederlandse trainer Vilnox Halpern (47 jaar) uit Nijmegen, die geruime tijd Scheveningen-Holland Sport heeft geoefend en met vrouw en vijf kinderen naar Canada gaat, waar hij sportleider wordt op de school van de beroemde Canadese bereden poli tie in Edmonton, vertelde van de rust en de kalmte waarmee de opvarenden het alarm hebben opgenomen. De Nederlandse consul in Brest, de heer Robert de la Menardière, was snel aan boord van de „Waterman", toen het 9chip zaterdag in de Franse haven meerde. Hij stelde zich van de toestand aan boord op de hoogte. Eerst zaterdagavond laat kwam de „Zuiderkruis" voor de rede van Brest. De gehavende „Waterman" lag toen reeds de gehele dag aan de kade. Veranderd reisschema. De 200 leden van de bemanning van de „Zuiderkruis", die eerst op dinsdag 19 maart met emigranten naar Australië zouden vertrekken, waren in allerijl opgeroepen. Ze wa ren allen op de juiste tijd present, be. halve de scheepsarts die eerst in Brest aan boord is gestapt. Met de „Zuider kruis" reizen ook enkele deskundi gen van het directoraat-generaal van scheepvaart, onder wie de chef van de technische dienst, de heer C. Bij voet, van de rederijen, waarbij deze regeringsschepen in beheer zijn, als mede van de emigrantendienst. De „Zuiderkruis" heeft 100 ton drinkwater over boord moeten pom pen en 400 ton olie naar het voor schip moeten overbrengen, alvorens het zondagmorgen langszij de „Wa terman" kon worden geloodsd. Toen nam het werk een aanvang. Men heeft het is korte tijd geklaard. Als de „Waterman", die dinsdag ochtend in Rotterdam wordt ver wacht, gerepareerd is, vertrekt het schip naar Australië, met dc emi granten. die aanvankelijk met de „Zuiderkruis" hadden moeten gaan. Dit schip zal op 24 maart in Halifax arriveren. Het gaat vervolgens naar New York, en vandaar naar Canada. Gisteravond te 18.00 uur is de „Zuiderkruis" uit de haven van Brest naar Amerika vertrokken, en twin tig minuten later ging de „Waterman" op weg naar Rotterdam. ENGELS SCHIP IN MOELIJKHEDEN. Op een afstand van ongeveer 50 mijl ten noord-westen van Terschel ling kampt het Engelse s.s. „Baron Kilmarnock", vertrokken uit Glas gow, en eigendom van Hogarth Ship ping Co. Ltd. en Kelvin Shipping Co. Ltd. uit Ardrossan, met moeilijkheden tengevolge van machineschade. De sleepboot „Holland", die op Terschel ling is gestationeerd, bevond zich gis teren bij het 11.810 ton metende schip, om eventueel assistentie te verlenen. Aan boord van de „Baron Kilmar nock" poogt men echter" zelf de scha- 1de te herstellen. BENOEMING BISDOM HAARLEM. De Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor van de nieuw op gerichte Parochie van de H. Joan nes Bosco te Alkmaar (Overdie), de zeereerwaarde heer J. H. v. d. Vliet, die reeds bouwpastoor was aldaar. Minister: Correcte behandeling van majoor K. Er is nog al wat geschreven over majoor K., die verdacht van het aannemen van steekpenningen vo rig jaar november werd gearres teerd. De majoor zou nl. vrij con tact met advocaat en familieleden ontzegd zijn sinds zijn arrestatie. De minister van Justitie, min. Sam- kalden, heeft thans verklaard, dat de majoor correct is behandeld. De minister verklaarde dit in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Berkhouwer (VVD). Hij heeft een onderzoek laten instellen naar het verblijf, dat ma joor K. heeft gehad bij de mare chaussee te Leiden. Majoor K. heeft meermalen zijn tevredenheid uitge sproken over de behandeling. Gelijk met majoor K. is ook een burger verdachte gearresteerd. Het verschil tussen de behandeling van beide verdachten is gelegen in ihet feit, dat zij ieder verdacht wor den van uiteenlopende strafbare fei ten. Majoor K. is ook de hoofdver dachte in deze affaire. De bestaande rechtspleging in militaire strafzaken verzet er zich niet tegen, dat ook vóór het sluiten der informaties aan een gedetineerde verdachte door een rechtsgeleerde raadsman bijstand wordt verleend. De minister Donkers en Staf heb ben reeds enkele malen uitdrukking gegeven aan de opvatting en mi nister Samkalden kan zich daar vol ledig mee verenigen dat de in de rechtspleging Landmacht en de rechtspleging Zeemacht met betrek king tot het militair strafproces ge geven regeling aJs verouderd moet worden besohouwd. Aan een commissie van deskundi gen is in verband hiermede opdracht gegeven een nieuw wetboek van mi litaire strafvordering te ontwerpen. Overigens zullen de minister van Justitie en zijn ambtgenoot van Oor log naar vermogen bevorderen, dat het vrij contact tussen majoor K. en zijn raadsman mogelijk is. JoeMeanv. de 17-jarige Amerikaan se jongen, die in april als scheepsjon gen meegaat met de „Mayflower II", een nabootsing van het zeilschip, waarmede de pilgrimfathers drie eeuwen geleden de oceaan oversta ken, is zondagavond laat op Schiphol aangekomen. De reis van New York naar Amsterdam is niet zonder ver traging verlopen. Door verscheidene omstandigheden was het KLM-toestel vier uur na schematijd van het vliegveld Idlewild vertrokken. In Shannon bleek zondag morgen, dat een reparatie, die nog al wat tijd zou vorderen, moest worden verricht. Daarop werd besloten een Convair van Londen naar Shannon te sturen om de passagiers van de New Yorkse machine over te nemen. In de late avond werd de terug tocht met de New Yorkse passagiers aan boord, ondernomen. Dat was de reden, waarom Joe Meany, wel een beetje moe van de onverwachte reis- duur, en zijn begeleiders de heren A. Boyd Hinds en Frank A. Corvin, te gen het middernachtelijk uur in Am sterdam arriveerden. Van maandag 18 tot en met maan dag 25 maart is een uitgebreid pro gramma voor Joe Meany vastgesteld met bezoek aan Edam, Volendam en Kellner gaf dodelijke klap De politie te Delft heeft de kellner L. uit Delft, die er van verdacht wordt een man zodanig te hebben ge slagen, dat deze aan de verwondin gen is overleden, in arrest gesteld. Op zaterdagavond 9 maart kwam de 49-jarige G. J. van der W. te Delft in café „Astoria" aan de Oude Lange- dijk. Doordat kellner L., die hier werkzaam was, weigerde hem een borrel te schenken, ontstond een woordenwisseling tussen beide man nen. Deze liep zo hoog op dat L. de bezoeker een klap gaf. Van der W. ging daarop naar buiten en is enige meters verder in elkaar gezakt, waar voorbijgangers hem vonden. Hij werd overgebracht naar het Oude en Nieu we Gasthuis te Delft, en is daar vrij» dag j.l. overleden. De politie liet sectie op het lijk ver richten, waarbij kwam vast te staan, dat de dood het gevolg was van de klap. De kellner heeft bekend Van der W. een klap te hebben gegeven. Marken, bezichtiging van Amster dam, een bezoek aan Lelden (de stad der Pilgrimfathers) van één dag. een tocht naar Den Haag en Schevenin- gen met Delft als sluitstuk, een be zoek aan Rotterdam en Delftshaven, met een gang naar de kerk der Pil grimfathers, een tocht langs de Vecht, Amersfoort, Bunschoten, Spa kenburg en Harderwijk en vervolgens naar Lelystad, een bezoek aan de stu dio's in Hilversum en het bijwonen van een concert door het Utrechts stedelijk orkest in het concertge bouw te Amsterdam en tenslotte het bijwonen van zeildemonstraties op de Loosdrechtse plassen. Joe Meany is de enige Amerikaan, die met de „Mayflower II" in april van Plymouth (Engeland) naar de Staten zal zeilen, een tocht, die on- -jazaq ap uio S-ioquaiflBf) ai jpJOM ge veer zes weken zal duren. VIJF ERNSTIG GEWONDEN BIJ AANRIJDING Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn zondagavond op het kruispunt van de Aartshertogenlaan en de Or- thenseweg te 's-Hertogenbosch een volkswagenbus en een kleine Flat auto met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan vijf personen ernstig gewond werden. De inzittenden van het busje wa ren het echtpaar Kloppenburg uit Eindhoven en de 77-jarige heer Klop penburg uit Arnhem. Zij werden naar het groot ziekengasthuis te 's-Herto- genbosch overgebracht. In de personenauto zaten twee he ren uit 's-Gravenhage, die naar het Sint Carolus-ziekenhuis zijn overge bracht. Het onderzoek naar de oor zaak van de aanrijding was onmoge lijk, omdat de slachtoffers allen be wusteloos waren, en niemand getuige van de aanrijding is geweest. Bemanning in Amsterdam terug De oorzaak van de ondergang van het 2817 ton metende Nederlandse vrachtschip „Amor", dat in de nacht van zondag op maandag j.l. ten zui den van Kreta In de golven ver dween, is niet geheel duidelijk. Dit verklaarde de heer M. C. Kieft, een der directeuren van de KNSM, tijdens de ontvangst van de 32 gered de opvarenden op het Centraal Sta tion te Amsterdam. Zij reisden recht streeks van Triëst daarheen. Hun fa milieleden wachtten hen op het sta tion op. De „Amor" was geladen met 2750 ton pyriet. Doorgaans vormt dit erts in laadruimten een compacte massa. Vlak voor de ondergang van het in 1952 gebouwde Nederlandse vracht schip demonstreerde het, aldus de heer Kieft, een geheel onbekende, raadselachtige hoedanigheid. De bo venlaag van de pyriet'.ding vertoon de op een gegeven ogenblik bewe ging, en deed denken aan lava. Het schip maakte toen reeds slagzij. Het is niet ondenkbaar dat het verschui ven van de lading de ondergang van de Amor bewerkstelligde. Ook viel de oliedruk in dc machinkainer weg, waardoor de machines stopten. Jhr. H. van Lennep, oudste direc teur van de KNSM, had alle lof voor het gedrag van de bemanning tijdens de ramp. In het bijzonder vermeldde hij de kapitein van de Amor, de heer J. D. Holm, en de telegrafist, die tot het laatste ogenblik op zijn post was gebleven. „Door de redding van alle opvarenden heeft de Italiaanse tan ker Ernesto Fassio jr bewezen, dat men daar aan boord de waardige tra dities van de zee weet hoog te hou den", aldus jhr Van Lennep. MIEKE TELKAMP IN KOPENHAGEN. Zaterdagavond is Mieke Telkamp In het televisieprogramma van Ko penhagen opgetreden. Met haar lied jes oogstte zij veel succes. De baten van dit programma waren bestemd voor Hongarije. Na haar terugkeer zal Mieke Tel kamp enige maanden in Nederland blijven. In augustus komt zij voor de televisie in Frankfort, waar een ra diotentoonstelling wordt gehouden. In september en oktober zal Mieke Telkamp met het orkest van Willy Berking een uitgebreid tourneé door Duitsland maken, waarbij ook Ber lijn op het programma staat. Rede Kamerlid M. P. van der Weyden nisatie cn moderni! "ing van de b" DIFFERENTIATIE AL TE LASTIG Het lid der Tweede Kamer, de heer M. P. van der Weijden, heeft bij de behandeling van de begroting van landbouw een rede gehouden, waar aan het volgende is ontleend. Bij de bespreking van het Beste dingsrapport der Regering is duide lijk gebleken van hoeveel verschillen de kanten men een zelfde zaak kan bekijken, en vooral, dat het geen een voudige zaak is, als met een maatre gel geld is gemoeid, zodat men in dat geval figuurlijk gesproken kan spreken bij voorstellen tot bezuini ging of verhoging van uitgaven van een stekelvarken met eksterogen; waar men het ook aanpakt, overal doet het zeer. De gemoedelijkheid verdwijnt nogal eens, wanneer het over geld gaat. Dat hebben wij be merkt bij de bespreking van het Be stedingsrapport. „Deelneming betui gen" is goms heel gemakkelijk, als er wat te delen en te nemen is. Het „varkensverleden". Het „varkensverleden" gaf meer vastigheid aan de prijs dan de huidi ge situatie dit doet, omdat wij nu in een impasse zijn gekomen sinds op 31 december het baconcontract met En geland is komen te vervallen. Wel gaat thans ook de export van var kensvlees nog wel op de oude voet voort, maar dat kan alleen, omdat het Produktschap voor Vee en Vlees uit het Vleesfonds de nodige middelen hiervoor beschikbaar stelt. Dit kan zo echter niet lang meer doorgaan, omdat het fonds leegraakt. Hoe mooi fondsen ook zijn, met een leeg fonds doet men niet veel meer. Het wordt dus de hoogste tijd, dat een nieuwe werkwijze wordt vastgesteld. Circa 9 maanden geleden heeft het Land bouwschap een voorstel gedaan, maar er is nog altijd geen beslissing. Belangrijk is ook de vraag, wan neer een nieuwe regeling ingang zal vinden, of de Regering dan in het ka der der nieuwe regeling tot restitutie zal overgaan van de gelden, welke uit het Vleesfonds nodig zijn geweest voor de stabilisatie der prijzen in dc tijd, dat er geen baconcontract met Engeland meer was. Gedumpte eieren. Voorts wil ik de Minister enige in lichtingen vragen over de export vari eieren en de lage prijzen van eieren van de laatste tijd. Het is de Minister bekend, dat na de oorlog de prijzen nooit zo laag zijn geweest als de laat ste weken. Het stellen van een garan tie op dit punt is een zeer moeilijke zaak, maar ik wijs erop, dat de boe ren in Engeland een betrekkelijk hoge garantieprijs van 18 cent per ei krij gen, ook voor de export. Ik meen, dat dit een ernstige vorm van dumping is. Kan de Minister niets stellen tegen over deze ernstige vorm van dum ping? Ziet de minister er kans toe de boeren in deze precaire situatie iets tegemoet te komen? Van de êne provincie aar de de andere. Wat de dierziektebestrijding betreft, kunnen wij gelukig constateren, dat het mond- en klauwzeer met succes is bestreden. Het Landbouwschap heeft nu een plan aangenomen, dat inhoudt, dat per 1 mei 1958 in een landelijk plan abortus Bang zal worden bestre den. Ik begrijp, dat hiertoe noodzaak bestaat, omdat sommige provincies reeds bezig zijn, en dat dan de aan getaste dieren niet opgeruimd wor den, doch naar andere provincies wor den doorgeleverd, welke nog niet zo ver zijn. Dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn, maar ik zou gaarne van de Minister vernemen, of hij van oordeel is, dat de onderzoekingen met betrekking tot deze ziekte al zo ver gevorderd zijn, dat men deze ziekte op de wijze, als bedoeld in het plan, zonder te veel risico kan aanvatten. De melkgarantieprljs. Vervolgens, Mijnheer de Voorzitter, zou ik een enkele woord willen zeg gen over de landelijke melkgarantie- prijs. Ik hoop, dat er eenmaal zal ko men één landelijke garantieprijs, dus voor geheel Nederland dezelfde ga rantieprijs, voor de melk. Het toesla genstelsel is, hoe goed ook bedoeld en hoe deskundig ook uitgevoerd, een bron van ergernis voor de boer en het is voor hen, die ermede moeten wer ken, een onoplosbaar geval. Het zal zeker niet de bedoeling zijn geweest, maar het drie-prijzenstelsel, zoals wy dit tot dusver hebben gekend, was een bij uitstek geschikt middel om de so lidariteit der argariërs te ondergra ven. In elk geval verheugt het mij, dat de nieuwe regeling, zoals deze nu is voorgesteld, minder ingewikkeld schijnt dan de vorige. Mijnheer de Voorzitter! Ik heb re spect voor de wijze, waarop de com missies van het Landbouwschap heb ben gepoogd, bij de uitvoering van de tot dusver geldende regeling ervan te maken wat ervan te maken was. Ik ben er echter van overtuigd, dat, on danks alle goede bedoelingen en krachtsinspanningen, deze regeling nooit rechtvaardig is uit te voeren en voor de individuele boer neerkomt op een soort van grabbeltonmethode. Hoe beter men de differentiatie trachtte uit te voeren, hoe meer men tot de conclusie kwam, dat er nog weer meer differentiatie zou moeten komen, zodat zelfs het is de Minis ter bekend een ogenblik de ge dachte heeft kunnen postvatten, dat men eigenlijk met zes verschillende toeslagen zou moeten werken. Onder de werking van het drie-prijzensys teem waren er al 9000 beroepsschrif ten. Hoe veel zouden wij er moeten verwachten, wanneer inderdaad dat zes-prijzensysteem zou zijn aanvaard geworden? „In het land der blinden is éénoog koning". In een slechte streek lijkt een wat beter gebied aldaar al heel spoedig goed land, terwijl als men het vergelijkt met werkelijk goed land, dat goed is verkaveld, het eigenlijk slecht land is. Het omgekeerde geldt evenzeer. Prof. Einstein, de man van de relativiteitstheorie, die gewezen heeft op de betrekkelijkheid van al les, heeft eens gezegd; wanneer een jonge man met een aardig jong meis je, van wie hij houdt, een uur op een bank zit, lijkt hem dat kort, maar als hij v(jf minuten op een hete kachel zou moeten >itten, zou hem dat lang lijken. Een garantieprijs kan niet zijn een verzekering van het inkomen van el ke individuele boer. De minister heeft dit zelf toegegeven. Hij heeft gezegd: Er is nu eenmaal geen boe. enbezoldi- gingsbesluit en dat acht ik een juiste opvatting. De wanverhouding tuisen kosten en prijs moet globaal worden opge heven. De veehouders zijn zich er van bewust, dat zij risico's lopen, maar de gemiddelde garantieprijs moet dat mogelijk makqn. Ik heb eens iemand, die de boeren niet welgezind was, horen zeggen: „De boeren moeten arm zijn; dan werken z(j goed". Dit is gelukkig niet het standpunt van de grote meerder heid van de bevolking en van de Ka mer, die een redelijke welvaartsover dracht hebben aanvaard. Het is ook volkomen onjuist, want om een bedrijf goed te kunnen ex ploiteren, moeten de nodige investe ringen kunnen worden gedaan en moeten uit de inkomsten rente en af lossing kunnen worden betaald. Geld gebrek mag dan al wel geschikt zijn om iemand op het pad der deugd te steunen, het is een beletsel voor een rationele bedrijfsvoering. Het zozeer klemmende arbeidspro bleem in de veehouderij dwingt in de richting van rationalisering, mecha- drijfsgebouwen. Daarvoor is nu een maal geld nodig. Het denkbeeld van een gedeeltelijke -ntieprijs. Ik zou nu iets willen zeggen over dc garantieprijs. De aanvankelijke ge dachte van de meerderheid van de S.E.R. was te komen tot het bepalen van een garantieprijs voor een ge deelte van de geproduceerde melk. Het minderheidsadvies getuigt naar mijn mening vna m er inzicht, want met dit soort van maatregelen bereikt men meestal het tegendee' van wat men beoogt. Het is ernu-ie als met dc distributie. Zolang deze er is, wil iedereen zijn bonnen opgebruiken en voor wie ze niet nodig had, werden zij soms handelsobject. Bij een gedeeltelijke garantie zal leder zich inspannen zoveel mogelijk melk te produceren, want de hoeveel heid van enig jaar is veelal weer de basis voor een volgend jaar. Nu de vleesprijzen goed zijn en de schapen houderij en de vetweiderij behoorlek lopen, zullen sommigen om allerlei redenen voor een deel hiertoe over gaan, terwijl men anders beslist het gegarandeerde aantal liters melk zal willen produceren. Daarnaast zou steeds voor de Overheid de verleiding bestaan, het gegarandeerde percenta ge te verlagen in minder gunstige tij den, terwijl niemand vooruit kan zeg gen, hoe dc afzetkansen op een latei- tijdstip zullen zijn. Ook vergeet men daarbij, dat de boer afhankelijk is van weers- en na- tuuromstandigheden en het werkelijk niet in de hand heeft zijn produktie vooraf te bepalen. Dit is het geval bij een natte en bij een droge zomer. Ook speelt het geluk of Jiet ongeluk mede in de veestapel. Om maar een voor beeld te noemen. Wanneer iemand veel kalfverwerpers heeft, weet h(j tevoren, dat zijn produktie in dat jaar uitermate laag zal zijn, maar hij kan daar niets aan veranderen. Bij verlaging ven het gegarandeer de percentrage zouden de boeren licht kunnen vermoeden, dat de Over heid dit doet om de garanties zoveel mogelijk te ontlopen. Bovendien werkt dit fraude in de hand, want het is niet zo'n kunst voor een boer, als hij zelf het gegarandeerde gedeelte heeft gehaald en zijn buurman niet, op naam van die buurman te leveren. Het aantal melkkoeien Is in het laatste jaar ten gevolge van arbeids- moeilijkheden al met 50.000 vermin derd. Ik kan wel zeggen, dat ik ten aanzien van dit punt geheel aan de z(jde van de Minister sta. Ik wil mij gaarne aansluiten bij dc gedachte afgevaardigde de heer Bies heuvel, die op de Minister aandrang heeft geoefend om te bevordoren, dat uit het Landbouw-Egalisatiefonds als nog een bedrag van 1,9 miljoen be schikbaar wordt gesteld om de fout van de O.B.Z. te redresseren De mi nister weet, waar het over gaat. De heer Biesheuvel heeft dit uitdrukke- lijk en overtuigend uiteengezet. Ik hoop, dat de minister eraan zal mede werken om dit onrecht op te hcffetu (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7