Het meisje Voorzitter van de sez rapport over 't verband De Ringel'mgschat Rechtsbijstand aan on- en minvermogenden MAANDAG IS MAART 1957 DE X.EIDSE COURANT PAGINA 3 Nieuw wetsontwerp In de zitting 19531954 is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden ingediend. Het droeg de handtekening van wij len minister Donker, doch was in opzet een ontwerp van de Neder landse Advocafcenvereniging. Men meende, dat de gronden, waarop de last van het kosteloos behandelen van toegevoegde zaken aan de balie is opgelegd, historisch wel begrijpelijk, maar in de huidige maatschappelijke situatie niet wel verdedigbaar zijn. Tegen het wetsontwerp van minis ter Donker werden evenwel bezwa ren ingébracht, welke voor de tegen woordige minister van Justitie, prof. Samkalden, aanleiding zijn geweest om met een gewijzigd wetsontwerp te komen. In tegenstelling tot het oorspron kelijke ontwerp, dat slechts een be perkt aantal advocaten wilde belas ten met kosteloze rechtsbijstand, heeft prol Samkalden gestreefd naar de inschakeling van alle advocaten. De huidige 'bureaus van consultatie, die dienen voor advisering en 20 nodig distributie van zaken over de advo caten, kunnen dan worden gehand haafd in de vorm en met ongeveer de taak die zij thans hebben. Ook wil de minister de gratia-adimissie- procedure handhaven. De mogelijk heid van de procedure tegen vermin derd tarief, die minister Donker wil de afschaffen, wil minister Samkal den eveneens handhaven. Bij de huidige financiële toestand Wens minister Witte: Woningb.-verenigingen meer vrijheid Zolang de financiële verantwoor delijkheid en het risico voor de wo ningbouwverenigingen door de rijks overheid wordt gedragen, moet deze een zekere zeggenschap hebben. Het zou daarom, volgens de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte, voor de woning bouwverenigingen wenselijk zijn een beperkt eigen kapitaal te hebben in de orde van vijf procent van het tota le kapitaal, dat geïnvesteerd is. Dan schept men een gebied, waarop risico kan worden gedragen, waardoor de woningbouwvereniging meer vrijheid verkrijgt. De bewindsman noemfle in dit ver band de oudere woningbouwvereni gingen, wier woningblokken schul denvrij zijn en dit bezit zouden kun nen inbrengen bij het totaal benodig de kapitaal. De minister bracht de kwestie van meer vrijheid voor de woningbouwverenigingen ter sprake tijdens een bijeenkomst in verband met het gereedkomen der 50.000ste woningwetwoning in Amsterdam. Een ander punt noemde de minis ter het doen interesseren van de jeugd in de woningbouw. Het geen belang stelling hebben voor en het als nor maal beschouwen van hetgeen door pioniers uit de vorige generatie werd bereikt, is een algemeen verschijnsel. De jeugd staat anders tegenover de problematiek als de oprichters der vereniging. De minister stelde, dat in onderling overleg en samenwerking aan de wijze, waarop de jeugd geïn teresseerd kan worden in de woning bouw, vorm moet worden gegeven. TRUC MET HUURAUTO'S BRACHT 150.000 OP Toen de Tilburgse recherche on geveer een week geleden de 40-ja rige autohandelaar A. S. uit Waal wijk arresteerde op verdenking van verduistering van een auto, liet het zich nog niet aanzien, dat men de hand had gelegd op iemand, van wie men aanneemt, dat hij in de loop van twee jaar vele lichtgelovigen be dragen tot 150.000 afhandig heeft gemaakt. S. bood belangstellenden auto's te koop aan, welke hij in di verse gemeenten had gehuurd. Voor deze auto's wist hij van de adspirant kopers voorschotten te ontvangen, waarna hij de auto's naar de ver huurders terug bracht, zodat de ko pers konden blijven wachten op hun wagen. Hij wist aanvankelijk zijn slachtoffers op sleep te houden, tot dat het wantrouwen van een Til burgse koper hem in aanraking met de politie bracht. De man heeft een bekentenis af gelegd en is ter beschikking van de Justitie gesteld. van het rijk is het de regering niet mogelijk, voor de uitvoering van het wetsontwerp een groter bedrag dan het oorspronkelijk geraamde, een mil joen gulden, uit te trekken. Het aan tal zaken, waarin een raadsman werd toegevoegd, is de laatste jaren om streeks 1'5.000 geweest. Men mag re kenen op een zekere toeneming door de werking" van het ontwerp. Schat men het aantal op 16.000 k 17.000 per jaar, dan is het, gezien de andere te betalen posten, niet mogelijk meer dan omstreeks 50.per zaak aan toegevoegde raadslieden te vergoe den. De minister is er zich Van be wust dat dit bedrag in de meeste gevallen bij lange na niet 'n adequate vergoeding zal zijn, maar meent dat het aanvaarden van een vergoeding op dit niveau te verkiezen is boven handhaving van het bestaande stelsel van werken zonder honorering. Bij boekhandel H. Coebergh te Haarlem is verkrijgbaar een kerkbo in de Hongaarse taal ten gebruike van de Hongaarse vluchtelingen, ge titeld „Az Ur Elött"~ (Voor God) en geschreven door Szunyogh Xav. Fe- renc O.S.B. Het kerkboek is van eon hand zaam formaat en gebonden in een stevige band. De prijs bedraagt 4.80. Mgr. dr. N. Pfeiffer, leider van de Hongaarse missie zielzorg in Zwitser, land, heeft het boek ten zeerste aan bevolen. Ook priesters, die met dc zielzorg onder de Hongaren belast zijn, achten dit kerkboek van zeer veel waarde voor de vluchtelingen. Binnenkort zal nog een kleiner ge bedenboek voor de Hongaren ver schijnen. Tien mijnwerkers zijn zaterdag om het leven gekomen en vier ge wond bij een ontploffing in een mijn in Lievin (Noord-Frankrijk). Twee der gewonden moesten naar een zie kenhuis worden gebracht. Dr Wester vermaande de Nederlandse jeugd Dc voorzitter van de gezondheids raad, dr. J. Wester, heeft zaterdag middag in een radiotoespraak een toelichting gegeven op het rapport over het verband tussen roken en longkanker. Nadat hij de conclusies van het rapport in herinnering had ge bracht, gaf dr. Wester enige cijfers over de longkanker. Over de ab solute toeneming is geen twijfel, zo zei hij. In 1939 was in ons land het aantal sterfgevallen aan long kanker 493 mannen en 130 vrouwen. In 1955 was de sterfte aan longkan ker per miljoen mannen 7 maal zo groot als in 1930. Bij mannen is de sterfte aan long kanker in alle leeftijdsklassen boven 45 Jaar sterk gestegen. In 1955 was in Nederland bij 1 op elke 24 sterfgevallen bij mannen zuigelingen inbegrepen long kanker de oorzaak van de dood. Dat er een zeker verband bestaat tussen het voorkomen van longkan ker en roken, is zeker. De vraag moet gesteld worden in hoeverre dit een direct oorzakelijk verband is en pf er geen andere mogelijke oorza ken zijn aan te wijzen, waardoor de duidelijke toename van longkan ker mede zou zijn te verklaren. Inderdaad worden in de medische literatuur verschillende andere ver onderstellingen gevonden. Geen van deze factoren alleen of in combina tie is ook maar vergelijkbaar in zijn mogelijke oorzakelijke verband met de gevonden relatie roken en long kanker. Tabaksgebruik en sigaretten. Dr. Wester sprak vervolgens over het tabaksverbruik. In Nederland werd in 1939 per hoofd van de be volking 2750 gram en in 1954 2400 gram tabak gerookt. In totaal is dus het tabaksverbruik in deze periode niet gestegen. Gaan wij echter het sigarettenverbruik na, dan blijkt, dat in 1939 per hoofd 597 stuks en in 1954 1065 stuks werden gerookt. Deze toeneming is van dezelfde orde als de toeneming van de sterfte aan longkanker. Voor 10 landen, waarvan voldoende gegevens bekend zijn, blijkt dezelfde situatie te be staan. Een kleine 20 onderzoeken naar de rookgewoonte van lonkan- kerpatiënten hadden alle hetzelfde resultaat. Er werden bij longkankerleiders veel tneer zware rokers aangetroffen en veel minder niet-rokers gevonden dan bij controlepersonen. Regelrechte verhouding. Bij het onderzoek in Engeland door Doll en Hill bleek een regel rechte verhouding te bestaan tussen de hoeveelheid die gerookt was en het aantal sterfgevallen aan lonkan- ker. Bij de sterke rokers kwam 20x zoveel longkanker voor als bij de niet rokers. Dit geldt voor iedere leeftijdsgroep. De sterfte aan de longkanker is bij de sigarettenrokers duidelijk groter dan bij pijprokers. Hoewel het staken van de rookge woonte zeker zin heeft, bestaat ook al* men nooit gerookt heeft, toch de mogelijkheid longkanker te krijgen. De manier van roken Is daarom te vens van belang. Het gaat om do chronische prikkel gedurende een reeks van jaren. Dit moet ook de verklaring zijn, dat de vrouwen niet zoveel longkan ker hebben. Zij zijn veel later en niet in zulke grote getale en niet op zo'n intensieve wijze met sigaretten roken begonnen. In het algemeen kan men zeggen, dat sigarettenro ken het meest schadelijk is, daar na het sigaren roken en het minst bezwaarlijk pijp roken. Passende verschuiving. Een waarschuwing tegen roken heeft, psychologisch gezien, zeker zijn bezwaren t.o.v. de grote groep van mensen, die een deel van hun leven zwaar gerookt hebben. Dit be zwaar moet afgewogen worden te gen de verantwoording, die men op zich neemt t.a.v. de jongeren, als men zwijgt. Naar het inzicht van de commissie was de situatie zo, dat 'n passende waarschuwing aan de jeugd zonder daarmee de bevolking te verontrusten, de juiste en aangewe zen weg moest worden geacht. Het is niet de bedoeling een cam pagne tegen het roken te organise ren, maar wel te overwegen op wel ke wijze en door welke Instantie de jeugd op geëigende wijze kan wor den benaderd en te adviseren niet aan roken te beginnen, en indien wel wordt gerookt, vooral met siga retten roken matig te zijn. 36.000 Pelgrims maakten tweede Omgang Onder hen was mgr Huibert Traditiegetrouw heeft mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in de nacht van zaterdag op zondag om rond zes uur de Stille Omgang in Amsterdam gemaakt. Hij liep temid den van de Amsterdammers, voor wie deze zondag de eigenlijke dag voor de Stille Omgang is geweest. De bisschop heeft om 8 uur een stille H. Mis in de Begijnhofkerk opgedra gen en daaronder gepreekt. De deelneming aan de Stille Om gang was veel groter dan de vorige zondag, n.l. 24.009 van buiten de stad en 14.000 Amsterdammers. Alle Am sterdamse parochies op twee na, had. den grote groepen gezonden en ver heugend was ook dc toenemende be langstelling onder de jongeren. Het gezelschap van de Stille Omgang heeft een oproep gezonden naar de katholieke jongensscholen en het re sultaat is geweest, dat talrijke scho len thans door de week 's morgens de Stille Omgang maken. Ook deze zondag is de Stille Omgang rustig verlopen. De regen heeft de pelgrim* eveneens niet gestoord; het is de hele nacht droog gebleven. Er warer» circa IOOO deelnemers te voet gekomen vanuit het Gooi, de Zaanstreek, Haarlem en omgeving en zelfs uit West-Friesland, 60 km. ver. Ook St. Christofoor, de r.*k. Rijwiel- bond, kwam met 2500 deelnemers per fiets uit het noordelijk deel van Noord-Holland. 21O0 Deelnemers ar riveerden uit Noord-Limburg en heb ben in groepen in de Krijtberg" drie H. Missen bijgewoond. Verder waren er jjrote groepon uit Zwolle en om geving, Utrecht, den Haag, Haarlem, den Bosch, omgeving van Rotterdam, Zevenaar, Wassenaar en Purmerend. Ook de r.-k. Bond van Handelsreizi gers en Verzekeringsagenten „St. Christoffel", kwam met een eigen froep, evenals de r.-k. Sehippersbond. n totaal waren er 19 extra-treinen, iets meer dan de vorige week, maar minder autobussen, n.l. 200. Voor het laatst hebben ex-tra-trams uit Haar lem deelnemers uit Haarlem en Zandvoort aangebracht, want de tramlijn Amsterdam Haarlem Zandvoort wordt opgeheven. Landbouwschap tevreden De hoofdafdeling veehouderij van het landbouwschap heeft in haar ver gadering van 14 maart gesproken over de garantieprijzen voor de melk, zoals deze op 12 maart door de minister van landbouw bekend zijn gemaakt. De hoofdafdeling heeft zich gerea liseerd dat deze prijzen gebaseerd zijn op de uitgangspunten voor de kostprijsberekening, zoals deafe door de regering blijkens de nota inzake de beperking van de beitedingen geko zen zijn en waarmeae de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zich heeft kunnen verenigen. Zij heeft er haar voldoening over Lnat van seenuwent Mijobirdr'a Zen uwtablette» helpen U er overheen. (Advertentie) uitgesproken, dat voor het overgrote deel van de in Nederland door vee houders in dit melkprijsjaar (novem ber/november) af te leveren melk, een garantieprijs verkregen is die ge lijk is aan de gemiddelde kostprijs hiervan. De hoofdafdeling kan begrip heb ben voor de door de minister hier naast gestelde noodzaak van de lage re garantieprijs voor de resterende hoeveelheid af te leveren melk. Ge zien de huidige ongunstige financiële positie van zeer vele veehoudarsbe- drijven meent de hoofdafdeling dat bij de minister van landbouw bepleit moet worden het doen van een spoe dige voorschotuitkering (uit het zui- velfonds) op de definitieve verreke ning van het verschil tussen do ga rantieprijzen en de gemiddelde op- brengstprijs van de melk in Neder land. Dit acht zij te meer gewenst omdat een deel van de garanticgeldcn voor de melkveehouders voorlopig ge- blokkecid zal worden. Auto slipte tegen boom Dode en drie gewonden Een ernstig verkeersongeval heeft zaterdagavond omstreeks 11 uur ln Hoogkeppel (gem. Hummelo en Kep- pel) één dode en drie zwaargewonden geëist. Een personenauto, waarmee de echtparen Nacken en Bierman, woon achtig te Arnhem, van een familie feest huiswaarts keerden, slipte in een bocht van de weg en botste, na vier bomen te hebben geraakt, tegen een vijfde boom. Alle inzittenden werden uit de wa gen geslingerd. De dertigjarige mevr. Nacken, moeder van zes kinderen, werd op slag gedood. Haar 35-jarige echtgenoot en het echtpaar Bierman, beiden 27 jaar oud, werden zwaar gewond. De auto werd volkomen ver nield. Het stoffelijk overschot van mevr. Nacken is naar een ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. De gewon den, van wie de heer Nacken er het ernstigste aan toe is, zijn naar een ziekenhuis te Velp vervoerd. Hoe het ongeluk precies is ont staan, kan moeilijk worden vastge steld, doordat er vrijwel geen ver keer was. Het schijnt, dat de heer Nacken de auto bestuurde en alleen voorin zat. JONGETJE DOOR LOCOMOTIEF OVERREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur is het achtjarige jongetje Frederik van der Mey uit St. Annaparochie bij het spelen nabij het veilinggebouw Ber- licum onder een achteruitredende locomotief geraakt. Hij werd overre den en was onmiddellijk dood. (54) \^nmiioewosr/m/ tot Mik, aesmset hoofd m ces/msL vmrnofps rits wmmeem 7ie nu wetHet wllchmt hem al helpen! Die draken- üodertnrm vrienden ri/nue- vaartök tocht hen aan 'j! aat f Se itrvd'Het m maar een irapsük wilde weten of ome befte, brrn Biekfr/ed met het nmo kon omsaan, daar ik hem M BmUebnd- ridder wit verher/en' f ^miNÏÏKKmn mDftmeam- mm rik, rn mms veturmnmo Imrsicr wordt necs- tjo WTvmBaoisin- oes,tsumsuuir 7M vrtiesves oc ser tmseumiioT BLMN svues Finland kan niet betalen De Finse regering, die een begro tingstekort van 1.7 miljard Finse marken heeft, ls gisteren tot d« slot som gekomen, dat zij haar betalin gen een week zal moeten opschorten. Alleen de betalingen, die volgens de wet „onvermijdelijk" zijn, zullen worden verricht, maar in elk geval zal de goedkeuring van het ministe rie van financiën vereist zijn. Binnen zeven dagen verwacht de staat aanzienlijke ontvangsten, zo dat de regering er op rekent in deze periode het tekort te kunnen inha len. Egyptische kikvoramannen rijn maandagmorgen begonnen ontplof bare stoffen uit het gezonken wrak van het fregat „Aboektr" ln het Suezkanaal te verwijderen, aldus oen bericht van het Egyptische blad „Al Ahram". KORTE golt Duizenden kinderen uit Noord. Duitsland hebben zondag bloemen neergelegd op dc graven van de 30.000 doden, die in Bcrgen-Belsen het slachtoffer van dc Nazi-terreur zijn geweest. Z. H. <le Paus heeft zondagoch tend de Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, in audiëntie ontvan gen. Nixon heeft de paus een bood schap van president Eisenhower overhandigd. De paus hield daarna een toespraak in het Engels. Japanse meteoro'ogen hebben ln West-Japan uit Bulten-Mongolië af komstig fijn zand gevonden, dat zeer radio-actief is. Het stof vertoonde een radio-activiteit van 8.200 eenhe den. terwijl de normale sterkte in de betrokken streek 45 eenheden ia. Ook Gelderland heeft zijn eerste kievitsei. Het werd gevonden door een 16-jarige jongen to Epe. Hij bood het aan de burgemeester van die ge meente aan, die het kort daaroD door gezonden heeft naar mr. H. W. Bloe- mers, de nieuwbenoemde commissa ris van de koningin in Gelderland. Vrouw van taxichauffeur op vrije voeten Zaterdagmiddag is de vrouw van de taxi-chauffeur in Nieuw en 8t. Jone- land op vrije voeten gesteld. De chauffeur is de voornaamste verdach te in de geruchtmakende zaak-Kodde. HIJ wordt van de moord op de we duwe verdacht en van de plotselinge dood van haar reeds eerder overleden echtgenoot. Men meende een belangrijke aan wijzing in de affaire gevonden te hebben, toen bekend werd, dat ln de suikerbus, die de vrouw tevoorschijn gehaald had voor de appelmoes, twee briefjes van ieder duizend gulden hadden gezeten. Zij werd verdacht van medeplichtigheid aan de diefstal van enkele duizenden guldens, die uit het huis van de vermoorde weduwe z(jn ontvreemd. Ze was toen erg geschrokken, zei de vrouw tegen de rechter-commis- saris. Ze had haar man niet lastig willen vallen door hem de vondst mee te delen. Wél was ze naar haer schoonvader gegaan, die het hele ge val in de doofpot had willen stoppen en het geld daarom maar had be graven. Inderdaad vond de Rijks politie het geld op de aangewezen plek. Toen de taxi-chauffeur later toch van de vondst op de hoogte werd ge steld, deed dc man alsof hij nergens van wist. Ook vindt men het feit ver dacht. dat de chauffeur een bedrag van drieduizend gtilden op de bank had staan rond het tijdstip, dat de weduwe vermoord werd. Marktberichten ROTTERDAM, 18 maart, Vee Aanvoer 1824 stuks, 1072 vette koeien 752 varkens. Vette koeien: 315—335, 290—310, 276290; varkens: 10166162. Vette koeien: aanvoer ruimer, han del goed, ruim prijshoudend, enkele prima's boven notering. Varkens aan voer even meer, handel lui, aanmer kelijk lager in prijs, vooral bij afloop. VINKEVEEN, 15 maart. Groente. Prei 1521, spinazie 395fl, Wit lof A II 33—34, id B I 27—33, id. B II 1620 ct. per kg radijs 1421, selderij 1014 ct. per bos. (In IhËt blauw1 door FRANK PERRY 17). „Zou hij zich in geen ervan meer laten zien. Hij zou andere woningen huren en er andere dames in laten wonen. Hij weet heel goed dat ik zou klikken als ik werd opgepakt. Maar wat kan ik vertellen? Het klinkt als een sprookje en de dames, die in die woningen leven, zouden natuurlijk alles ontkennen. Ik zou geen enkel bewijs kunnen leveren. De Tsaar weet heel goed, dat ik me zelf er meer kwaad mee doe dan hem Dat is de politiek van de Tsaar geen vriendschap of trouw of der gelijke hoogdravende onzin enkel angst. En als ik hem de agenten al op zijn dak stuurde, hoe zou ik dan moeten bewijzen dat hij het was? Ik heb hem nog nooit gezien en je weet hoe hij praat ik zou zijn stem niet eens terugkennen. Hij zou zeggen, dat hij iemand anders was en het kunnen bewijzen ook, vermoed ik". Winfield begon te beseffen, in de macht van wat voor een man hij I gevallen was. Hij was niet meer dan een marionet in de klauwen van de Tsaar. „Wat voor iemand is die.... juf frouw Rogers?", vroeg hij met in spanning en zijn stem klonk hees. „O, heel sjiek", deelde Tyler hem mede. „Wil je haar zien?" „Neen.... neen!", riep Winfield. „Waarom wil hij haar vermoord hebben?" „Ik weet het niet, ik had nooit eer der van haar gehoord. Misschien een van zijn onderdanen, die nieuwsgie rig was en te veel ontdekt heeft. Misschien wilde ze weten, wie hij was. Hij moet wel macht over haar hebben, want hij liet haar deze wo ning voor je huren. Maar hij van zijn kant is ook bang voor haar, an ders zou hij haar niet uit de weg geruimd willen hebben". „Was het de Tsaar, die dr. Nichols vermoordde?", vroeg Winfield fluis terend. „Dat is een van de dingen, waar naar ik in jouw plaats maar niet te nieuwsgierig zou zijn", ried Tyler grimmig. „De Tsaar neemt mij nooit in vertrouwen en dat verlang ik ook helemaal niet. Ik had nog nooit van dr. Nichols gehoord voordat hij stierf." „En je hebt morfine verkocht aan zijn zoon", beschuldigde Winfield hem. „Wij praten altijd zo min moge lijk over ons werk", waarschuwde Tyler. „Als je er zo over denkt, kun je niet beter doen dan je taak zo gauw mogelijk volbrengen en er dan vandoor gaan. Dat zeg ik je in je eigen belang. En ga nu maar naar bed; wat slaap zal je gedachten hel derder maken. Hier is een extra edi tie over je vlucht, als je er belang in stelt". Tyler gaf hem een courant. Winfield staarde naar het op schrift: Verdachte in moordzaak ontvlucht Tyler duwde hem de slaapkamer in en sloot de deur. Er stak geen sleutel in het slot. Winfield hoorde, hoe hij de andere sluetels probeetde en het eindelijk opgaf en een divan voor de deur trok. Langs die weg was ontsnappen onmogelijk en een andere, deur was er niet. De vensters lagen vier ver diepingen boven de begane grond. Winfield keek omlaag op de gepla veide binnenplaats. Achter de don kere vensters onder de zijne sliep de vrouw, die hij moest doden. Haas tig sloot Winfield de gordijnen als kon hij de vleselijke gedachte daar mee buitensluiten. Hij scheen wel een ander mens geworden. Het was ongelofelijk, dat hij nu peinsde over manieren en middelen om een moord te plegen. En toch warrelde die gedachte door zijn brein. Het was uit zelfverdediging, rede neerde hij wanhopig. Hij moest het doen om zichzelf cn zijn zuster te redden. Hij was geheel buiten zijn schuld in deze moeilijkheid geraakt. De wet beschouwde hem als een misdadiger; en hij zou zich verwe ren met wapens van een misdadiger, dacht hij opstandig. Op de een of andere wijze moest hij aan dodelijke bacillen zien te komen. Maar hoe? En welke? Ty phus? Cholera? Te zeldzaam, oor deelde hij. Men zou een onderzoek kunnen instellen. Pokken? Mis schien was de vrouw wel ertegen ge vaccineerd. Aangegrepen door plotselinge af schuw voor zijn eigen gedachten sprong hij op en begon de kamer op en neer te lopen. Hij nam dc krant op en poogde te lezen, maar zelfs in de nieuwsbladen vond hij enkel moord en misdaad. Hij bladerde de krant door en zocht afleiding van zijn opgewon den gedachten te vinden in de klei ne, niet sensationele berichten. Doch ook die herinnerden hem op onaangename wijze aan zijn taak. Er was een kind gestorven aan diphtc- rie. Er waren twee andere gevallen gemeld van deze ziekte in de meest heftige vorm. Winfield wierp de courant weg. Maar de gedachte bleef. Een vol wassene zou vermoedelijk niet zijn ingespoten tegen diphterie. Maar hij zelf had zich met het serum inge spoten toen hij het een jaar gele den op de kinderen van zijn zuster toepaste. Hij zou dus niets te vrezen heb ben. Hij kon naar het huis gaan, waar een patiënt lag en voorgeven, dat hij door de Geneeskundige Dienst gezonden was en een culture niemen uit de keel van een zieke. Het kon geen kwaad om dat te doen. Later kon hij dan beslissen of hij het gebruiken zou. En mis schien kreeg hy een kans om aan Tim Tyler te ontsnappen. Hij over reedde zichzelf, dat hij het alleen daarom al proberen moest. HOOFDSTUK XI. De volgende morgen deelde Win field zijn plan aan Tyler mede. Hij hoopte, dat Tyler bang zou zijn om hem te vergezellen naar het besmet te huis hij had allang gemerkt, dat Tim Tyler een lafaard was. Mis schien kreeg hij de kans om de ach terdeur uit to glippen,... te vluch tenHij dacht er nu niet meer aan, om zich by de politie te melden. Hij durfde het proces niet meer aan; het contract; dat hij ondertekend had, was voldoende om zijn dood vonnis te bewerken. Doch Tyler liet hem geen kans om te vluchten. Hij telefoneerde om een auto en een chauffeur een van de bende dezelfde, die hem van het ziekenhuis had weggereden, meende Winfield. Terwijl Winfield het besmette huis binnentrad, zag hij 1>rler omlopen noar de achter deur; de chauffeur zou wel op de voorkant letten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3