U.V.S. - Z.F.C. Het meisje Bert Teegelaar voor het eerst winnaar van nationale titel? weeckelykse CRonycke Bezwaar tegen maximum-snelheid in bebouwde kom BLOEMETJES Manden met Uamea.Gelei ZATEKL>AG 16 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Heeft met 2 punten de leiding in de strijd ereklas driebanden Het ziet er naar uit, dat Bert Teegelaar de „eeuwige tweede" genoemd, voor d« eerste maal in zijn reeds lange biljart- loopbaan een nationale titel in de hoogste klasse gaat behalen. En dat niet alleen gezien zijn fraaie positie aan het hoofd van de ranglijst na twee speeldagen, maar ook omdat hij, evenals De Ruyter en Popeyus, heeft laten zien te kunnen biljarten. Teegelaar bleef in de vierde ronde ongeslagen en omdat Van Gils tegen Hennie de Ruyter sneuvelde, staat de Rotterdammer zelfs alleen aan de kop met 2 punten voorsprong op Popeyus en Van GUa en het fraaie algemene gemid delde van 0.782. Er was een merkwaardige overeen komst tussen die laatste twee partijen van vrijdag. Zowel In de ontmoeting tusaen Van Gila en De Ruyter als in die tussen Teegelaar en Broekhuizen schoot het aanvankelijk maar heel langzaam op. Tot Teegelaar en de jonge Waalwljker plotseling omstreeks de 45e beurt een wilde springdrift kregen, waardoor De Ruyter in 16 beurten een kleine voor sprong (32—28) in de volle winst om zette terwijl op de andere tafel Teege laar in 14 beurten de nog 20 ontbrekende caramboles maakte en de arme Broek huizen pp 80 liet staan, Het had er overigens niet naar uit gezien, dat De Ruyter zo gemakkelijk van Van Gils zou gaan winnen. Deze begon de partij met een 6 en had na vier beurten 11 punten verzameld, Tot en mat de zestiende beurt hield Van Gils een prachtig gemiddelde, want toen stond hij nog op 18. Maar .de volgende twaalf beurten waren evenzovele poedels en het waB met Van Gils gedaan. Hij grab belde met tweeën en enen nog wel 20 WIELRENNEN LEIDSE R. EN T. VER. „SWIFT" Aan de ronde van Nuenen, welke morgen georganiseerd wordt door de Eindhovense Wielerclub „Het Zuiden" zullen de volgende Swiftleden deel nemen: L. Plasmeijer, J. v. Wetten, A. v. Houwelingen, D. Wallet, J. v. d. Berg, L. Sikking, Th. de Vroomen P. Turk, P. Otto. C. Vertegaal, A. Hillebrand, J. Herruer, H. v. d. Laan en A. Brussee. De overige leden rijden een trainings- rit over een afstand van 75 km. Start 10 uur Oud-Ade. RONDE VAN NEDERLAND IN HET TEKEN VAN VEILIG VERKEER In verband met het 25-jarig bestaan van het Verbond voor veilig verkeer zal de negende Ronde van Nederland, welke gehouden wordt van 6 t/m 13 mei a.s. geheel in het teken geplaatst worden van de verkeersveiligheid. 'De veilig heidsmaatregelen, die, zoals gebruikelijk j$, door de leiding van de Ronde van Nederland in samenwerking met rijks- en gemeentepolitie worden getroffen, zijn voor het verbond aanleiding zijn jubi leum-actie ook aan de Ronde van Neder land te verbinden. Aan de andere kant hebben de orga nisatoren van Nederland gaarne hun medewerking willen verlenen om ook de ronde te doen bijdragen aan de zo nood zakelijke acties voor verkeersveiligheid. KUBLER WEGRENNER-AF De oud-wereldkampioen op de weg Ferdi Kubler heeft besloten een streep te zetten onder zijn carrière als weg renner. Hij zal nog wel deelnemen aan baanwedstrijden en aan sommige cri teriums. Tijdens de ronden van Romandië en van Zwitserland zal Kubler, die thans 88 jaar is, optreden als technisch advi seur van de ploeg van de fabriek waar voor hij vroeger gereden heeft. MILITAIR WEGKAMPIOENSCHAP TE WOERDEN De wedstrijd om het Nederlandse militaire wegkampioenBchap zal zaterdag 13 juli te Woerden worden gehouden. De organisatie ervan is opgedragen aan de Woerdense wielerclub „Arie van Vliet". De wedstrijd gaat over 153 km, de mili taire renners moeten het parkoers, dat 51 km lang is. drie maal afleggen. LAWNTENNIS HET A.S. SEIZOEN Voor het a.s. seizoen zijn in de KNLTB de volgende bijzondere wedstrij den opgenomen. 2628 april: Daviscupwedstrijd Neder landNoorwegen op de METS-banen te Scheveningen. 1719 mei: e.v. NederlandItalië. 510 juli; Int. kampioenschappen te Noordwijk. 7 juli: exhibitie van Wimbledon- spelers te Noordwijk. Voorts zijn nog twee dameslanden- wedstrijden: ZwitserlandNederland en Frankrijk—Nederland voor dames ge projecteerd tussen 20 en 31 juli. De uitslagen zijn; 1.000 Popeyus 58 58 5 De Ruyter Jr. 83 55 6 0.963 Broekhuiien 48 71 4 0.633 Stikkelman 68 71 6 0.774 Teegelaar 85 69 4 0.797 Sweering 48 60 5 0.695 Van Gila 55 84 4 0.654 Van Bommel 52 84 5 0.619 Popeyus Van Bommel 58 51 79 79 6 5 0.696 0.645 Sweering 58 78 3 0.705 Stikkelman 40 78 6 0.512 Van Gila 38 58 6 0.644 De Ruyter Jr. 55 69 5 0.932 Broekhulzen 30 81 4 0.491 Teegelaar 55 61 5 0.901 De atand na twee dagen ia: 1. Teegelaar 8 6 0.782 2. Popeyus 6 6 0.747 3. Van Gils 6 7 0.663 4. De Ruyter jr. 4 6 0.745 5. Sweering 4 8 0.628 6. Broekhuizen 2 8 0.632 7. Stikkelman 2 7 0.625 8. Van Bommel 0 5 0.579 Zondag 2.30 uur Advertentie VOETBAL RIJVERS SPEELT NIET TEGEN LUXEMBURG Kees Rijvers zal, ondanks de toestem ming van de vereniging St. Étienna, woensdag a.s. niet voor het Nederlands elftal spelen ln de wedstrijd tegen Luxemburg. Rijvers heeft dit donderdag avond telefonisch aan de heer L. Brunt medegedeeld. Hij heeft nog steeds last van een blessure (desondanks moet hij a.s. zondag voor St. Etienne uitkomen) en is de laatste tijd bovendien zeer ver moeid. Hoewel hij zeer graag in het Ne derlands elftal zou worden opgesteld, meent hij dat zijn verkiezing gezien zijn lichamelijke conditie niet juist zou zijn. Rijvers is evenmin op 3 april a.s. be schikbaar voor het Nederlands elftal, dat op die datum in het olympisch stadion te Amsterdam tegen Duitsland speelt. St. Etienne speelt dan namelijk te Lissa bon een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Portugese vereniging. Na de besturen van TSC en Alliance, is door de KNVB nu ook het bestuur van de züidelijke amateur tweede klasse „Blerick" voorlopig geschorst wegens poolactiviteiten van de vereniging. Aan de secretaris, de heer W. Collin, is opge- dragen de lopende zaken af te handelen. POSITIE HONGAAR6E SPELERS Een speciale commissie van de FIFA heeft gisteren tijdens een besloten ver gadering te Parijs, die vier uur heeft geduurd, de positie van de naar het buitenland gevluchte Hongaarse voetbal lers besproken, De secretaris-generaal van de FIFA, de Zwitser Kurt Gassmann, heeft na de ver gadering medegedeeld, dat het standpunt van de commissie niet eerder dan in juni wordt bekend gemaakt; het moet slechts als een advies aan het bestuur van de internationale voetbal federatie worden beschouwd. Gassmann heeft 's middags nog een bespreking gehad met een vertegenwoor diger van de Hongaarse voetbalbond. TAFELTENNIS De kampioenschappen tafeltennis te Stockholm hebben in alle nummers nieuwe titelhouders opgeleverd. In het heren enkelspel is de titel gewonnen door de Japanner Toshiaki Tanaka. Hij versloeg in de eindstrijd zijn landgenoot Ichiro Ogimura met 2111, 2118, 21—19. Fujie Eguch heeft de titel veroverd in het dames enkelepel. In de finale ver sloeg zij Ann Kay don (Engeland) met 21—14, 24—22, 10—21, 21-23. 21—19. Het heren dubbelspel is gewonnen door de Tsjechen Andreadis en Stipek. In de finale versloegen zij de Japanners Ta naka en Ogimura met 21—13, 1821, 21—19, 21—17. De titel in het damesdubbelspel was voor de Hongaarse dames Livia Mosoczy en Agnes Simon. In de finale versloegen zij Ann Haydon en Diana Rowe (Eng.) met 17—21. 23—21, 21—18, 13—21, 21—13. ROEIEN TRAINING VOOR DE „BOATRACE" Als training voor de „boatrace", welke op 80 maart a.s. tussen de achten van Oxford en Cambridge op de Theems wordt gehouden, heeft de ploeg van Cambridge voor de eerste maal het ge hele traject afgelegd. Door de wind, die met vlagen over het water joeg, dreef de boot af, De eigenlijke race begon dan ook 76 meter na 't startpunt. Cambridge legde de afstand ongeveer 7 km tussen Putney en Mortlake af in 19 min. 37 sec. Dit betekent, dat wanneer de volle afstand zou zijn geroeid, de tijd ongeveer 19 min. 49 sec zou zijn geweest. Oxford, dat verleden week ruim 19 min. over de afstand deed, zal vandaag op nieuw starten. SCHAKEN Na dr. Euwe heeft ook Miihring laten weten, dat hij niet zal deelnemen aan de twaalfkamp om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland. Op het reservelijstje staan als ver vangers mr. dr. Graaf van den Bosch en Van Scheltinga. BRIDGE BRIDGECLUB VOG De stand der parencompetitie na de 3e ronde is: Hoofdklasse: 1. SJegtenhoret-v. Dieren 15 pnt.; 2. SchalksAukes 12 pnt.; 3. Hr. en Mw, Smit 11 pnt.; 4. Epskamp-Gans 10 p(; 5. Mevr. TieJkemeyer-Mekel 9 p.; 68. Hr. en Mw. X, Oudshoorn-Vogelen zang en Mw. Klarenbosch-Belt, 8 pnt.; 910. Mej. v. Rijn-Brakol en Blom- Crama 6 pnt.; 11. Nolles-Wakka 5 pnt.; 12. Oudshoorn-Bouwens 4 pnt. Eerste klasse: 1. v. d. Staay-Schippers 15 pnt.; 24. Nieuwland-Veerman, Dam. Brunee-v. d. Mey en Versteeg-Dofferhof 10 pnt,; 5. Otto-v. d. Mark 9 pnt.; 67. Hr. en Mw. Caro en Hr. en Mw. M. Raar 8 pnt.; 8—10. Mej. v. Waas-Galjaard, Hr. en Mw. Grommé en Gottmer-Ver- hoekx 7 pnt.; 11—13, Versteeg-Leyer. zapf, Planje-Planje en Hr. en Mw. Horree 6 pnt.; 14. Uphoff-v. d. Schilden 8 punten. Tweede klasse: J. Dames Bosscha-Tuk 12 pnt.; 2—4. Grooi-Miggels, Hr. en Mw. Kooiker en Hr. en Mw. Den Daas 11 p.; 5. v. d, Burg-Onvlee 10 p.; 6. Dames v. Gelderen-Broekhuis 9 p.; 7—8. Hr. en Mw. Adama en Mevr. Crama-Kruizinga 8 p.; 910. Hr. en Mw. Bik en Hr. en Mw. Cancrinus 7 p.; 11. Kamerling» v. Leeuwen 6 p,; 12—14. Hr. en Mw. Jasper, Wendt-Raar en Westerroan» Zwarts 4 pnt. BRIDGECLUB O. EN O. De uitslagen van de bekercompetitie, 2e ronde, luiden; Groep Zwart; Dieben-v, Wijk 83 (1); Echtpaar Dolfijn 75 (3); Werter-Bonnet 66 (4); v. Haasteren-Post 61 (6); Echtp, Bik 58 (5)Jeusten-Winkelmolen 86 (2) Gebr. Abswoude 83 (7); Scheeren-Van Zijl 82 (8). Groep Rood: Dames Bik 65 (1); De Boer-Piket 47 (2); Cuppen-Bernsen 46 (5); Echtp. v. Leeuwen 44 (3/4); Lam- boo-Abswoude 44 (3/4)De Roo-v. d. Stok 41 (6). Groep Groen: Echtpaar v. Gend 63 (1) De Boer-Piket 61 (2); Bergers-Barendse 58 (8)Schalks-Vorst 86 (3/4)Echtpaar Stuifzand 51 (3/4). Tussen haakjes geeft de totaalstand. A.s. woensdag komt de bridgevereni- ging „Het Juiste Bod" uit Noordwijker- hout op bezoek. Allen dus op tijd aan wezig. In Leyden is 't een raere saeck met al die vuylnisbacken; die mooghen langhs de schoone straet niet langhe blyven placken. De vuylniskar heyt nu een kloek waerdoor het op de kloek gaet en dus de vuylnlsback in' block maer eeven op de straet staet. Eilaes, de kynders en de honden niet langher hun vertier en vonden. Dees stad houdt van een schoone boel want opgeruymd staet net en daerom wil men 't staetionspleyn vol fraeye panden zetten. Het cost niet meer dan vier milUoen daermee kryght onse stede een pleyn aLs van een groote stad, so schoon als in 't verleeden. Maer eer dacr al die huysen staen, daer sal een tyd mee heenen gaenl In Bodegroeven wordt het feest; de kaesmerekt driequart eeuw, dat heuglyck feyt moet toch gevierd in deese nyv're kaesstad. Alleen vraegh ick me wel eens af of daer in Bodegraeven geen Bodegraefsche kaes en wordt gemaeckt door al die braeve boerendeerns en flincke boerenbaesen? 't Syn altyd Goudse kae6en! In Wassenaer werd met veel vreughd een veulentjen gebooren. Was al beroemd voor haer het licht des leevens was beschoorcn. Haer vaeder was een hollend paerd, bekend in 't land der Britten, en won voor grand old Churcnlll daer veel ponden en veel ritten. Of 't veulen oock so hard sal loopen? Haer baes telt daervoor nogh «yn knoopen. In Alphen synse strydensmoe en gaeven er de bruy aen. Daer syn de stryders van weleer hun bond maer uytgegaen. Ick snap sulx niet. Een stryder die (de stryd oock moede synde) syn leegher in de steeck en laet, niet vecht tot aen het eynde? Dat valt me teeghen, mannen, daer. Ghy syt geen strydbaer Alphenaer. Nae al dat Carnavalsgefeest staet nu in onse cranten veel ernst en geestelyck genot, inkeer naer alle kanten. Het is weer Stille Omgangh6tyd en gaender weer de mannen naer Amsterdam, miraeckelstad, te voet, per bus of trammen. Sy loopen, 's nachts, in biddend ewyghen voor hen die in vervolgingh hyghen en hunckerend in leeghe toekomst staeren. Heer, wilt-óns toch voor sulck een lot bewaeren. WILLEM VAN HORSTENDAEL. xnr* Vriendschap met roofdieren Mat zo'n grenzeloze liefde en geduld werkte de dompteur Sawadc, dat h\j in Londen zelfs werd benoemd tot erelid van do Dierenbescherming. De levensloop van beroemde dierentemmers en andere cirousfiguren Hunt u lezen in het oircusboek ,JDe bonte droom van het Circus", waaruit de hier afgedrukte foto ie overgenomen. U kunt dit album voor slechts 2,50 kopen bij uxo roomboterleverancier of bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum"Postbus Jf7, Den Haag. De plaatjes ont vangt u gratie voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er een aan. Neem een pakje extra voor de zondag! De A.N.W.B. en andere verkeers- organisaties hebben ernstige bezwa ren tegen het voornemen om voor bebouwde kommen een maximum snelheid van 50 (bij uitzondering 60) kilometer voor te schrijven. Dit blijkt uit een rapport dat de A.N.W.B. aan 3800 verkeersdeskundigen, o.w. een groot aantal kamerleden, heeft ver zonden. Volgens de A.ÏT.W.B. vervalt men daarmee weer in een oude onbevre digende toestand, die psychologisch verkeerd zal werken. Volgens de beren A. Boost, directeur en ir. G, Kuysten, verkeerstechnious van de afd. wogen en verkeer van deze or ganisatie, zal de automobilist „auto matisch tegen het maximum aan gaan hangen" inplaata van zelf de ver antwoordelijkheid voor zijn rijden te aanvaarden. Bovendien zal hij op weggedeelte!*, waar hij naar zijn mening veilig har der kan rijden dan 50 km., in bot sing komen met de politie, die zich een zeer omvangrijke nieuwe contro lerende taak toebedeeld zal zien. Con trole op zeer drukke wegen zal door gebrek aan aanhoudingsmogelijkhoid vrijwel uitgesloten zijn. Dat het maximum nodig is voor de veiligheid achten de heren Boost en Kuysten onjuist. Hun rapport be vat statistieken, waaruit blijkt, dat na afschaffing van de maximum snel heid het dodencijfer in het verkeer in 1952 daalde en nadien de stijgende tendens had van vóór 1951. Het aan tal ongelukken met dodelijke afloop steeg regelmatig met de groei van de bevolking en met de groei van het motorrijtuigenpark. Ook tegen de bepaling /bebouwde kom" heeft men bezwaar. Uit onze taaltuin Oogappel. D plaat poeiten. verzorgd,worden luxe handen Advertentie. I IN HET BLAUW door FRANK PERRY 16). Winfield kwam nader. Hij stak de hand naar het papier uit; zijn ogen trachtten de duisternis achter het licht te doorboren, maar de gloed verblindde hem, hij kon niets zien. HU nam het papier en las: Voor ontvangen waarde ver plicht ondergetekende, Austin Winfield, zich om de dood te ver oorzaken, door besmetting met 'n dodelijke ziekte dan wel op an dere wijze, van een nader te noe men persoon, wanneer en zoals dit verlangd wordt. Deze verplichting is geheel vrijwillig en zonder eni ge dwang door hem aangegaan". 28 november. Winfield stamelde ontzet; „Dwing me niet, dit te tekenen!" „Ik moet enige zekerheid hebben, dat ge zwijgen zult", zei de stem koel. „Als ge uw taak naar behoren vervult, zal ik het u misschien terug geven". Een vulpen verscheen in de licht cirkel en Winfield ving een korte glimp op van een hand, glad en blank in dat felle licht. Maar zo snel werd deze teruggetrokken, dat hij zich geen denkbeeld kon vor men van de grootte en vorm ervan. Versuft tekende Winfield zijn naam onder het contract. Met toe nemende angst merkte hij op, dat het tien dagen geleden gedagtekend was voor de moord op dr, Nichols. Zonder dat men het hem zei begreep hij dat als hij de Tsaar niet gehoor zaamde, dit contract gebruikt zou worden om zijn schuld aan de moord op Nichols te bewijzen. HOOFDSTUK X. IN HET NAUW GEDREVEN. „De jongevrouw, die sterven moet, heet Joyce Rogers", verkondigde de stem op dezelfde diepe, beeliste toon. „Ge zult een woning krijgen vlak boven de hare. Juffrouw Ro gers woont met een tante samen, maar de tante is nu op reis, wat de zaak gemakkelijker voor u zal ma ken. En wat de manier betreft; hoe bent u van plan zich de bacteriën te verschaffen en welke wilt u ge bruiken?" Winfield schudde het hoofd. „Ik weet niet, hoe ik daaraan komen moet. Ik kan me nergens vertonen, waar men me kent". „U kunt met een van mijn man nen op een nacht inbreken in een of ander laboratorium als u weet, waar u hetgeen u nodig hebt kunt vinden. Ik geef u twee weken om deze zaak te volbrengen. Een van mijn mannen zal u steeds vergezel len. Als u slaagt, tienduizend dollar en een auto naar Canada. Als ge faalt. „Ik weet het", zei Winfield. „Dat is dan afgesproken", zei de Tsaar zakelijk. Hij schelde. Een deur ging open en dicht. Het licht werd op de bin nentredende gericht. Winfield zag een korte, donkerharige man. „Dokter Winfield de heer Ty ler", stelde de Tsaar voor. Tim Tyler! Winfield herkende hem aan de wijze, waarop hy de linker arm hield. ,3reng dr. Winfield naar zijn nieuwe woning, Tyler, en bewaak hem daar", beval de Tsaar. „Als hij ontvlucht, draag jij de aansprake lijkheid Dat is alles". Enkele minuten later bevond Win field zich met Tim Tyler in een klei ne goed gemeubelde flat in Emer son Street. Voor alles, wat hij no dig kon hebben, wae gezorgd. Tyler deed de deur op slot en stak de sleu tel in zijn zak. „Ik vermoed, dat de Tsaar je wel zo in zijn macht zal hebben, dat je niet veel bewaking nodig hebt", merkte hij op. „Dat heeft hij", erkende Winfield. „Dat heeft hij altijd", meende Ty ler droogjes. „Nu daar is je ka mer, als je soms naar bed wilt". „Ik zou niet kunnen slapen", zei Winfield. „Wie is die Tsaar?" Tyler haalde de schouders op. „Dat weet ik evenmin als jij. Ik werk nu al drie jaar voor hem en heb hem nog nooit gezien". „Maar waar woont hij? Wat doet hij verder?" „Dat weet ik ook niet. HU heeft een paar flats, die hij voor zijn werk gebruikt. Hij betaalt de huur en laat er kennissen wonen, opdat nie mand wantrouwen zal krijgen. Het zou opvallen als men een woning huurde en nooit gebruikte. Die vrou wen weten evenmin wie hij is. Als hU mij of een van zyn andere onder danen wil spreken, belt hU ons op of stuurt ons een briefje. We gaan naar de woning; hij stelt ona vragen en geeft zijn bevelen allomaal in het donker en dat is alles. Ik vermoed, dat hij degenen, die de woning bewonen, opbelt on mede deelt, dat hij die op de bedoelde avond nodig heeft". „Als hij een flat een paar maal bezocht heeft, zegt hij de huur op en neemt een andere. Ik weet niet waar hij blijft of wat hU overdag uitvoert". „Weet Eva Bryan niet, wie hij ia?", vroeg Winfield. „Als iemand hem kent zal zU het wel zUn", antwoordde Tyler „maar ze wil het zelfs niet aan mU zeggen". „Maar hoe kon Je hem dan berei ken alz je belangrijk nieuws voor hem had?", hield Winfield vol. „Soms laten we briefjea voor hem achter in...." Tyler zweeg haastig. „Een bepaalde plek", voltooide h(j. „Maar hij geeft niemand ooit een adres of telefoonnummer". „Uit hoeveel leden bestaat deze bende?", vroeg Winfield. Tyler haalde de schouders op. „Ik weet het niet. We worden alleen of met zijn tweeën door hem ontvan gen en hU zorgt wel, dat we niet meer weten dan dat wat we te doen hebben. Maar te oordelen naar de manier waarop hij met geld smijt, zou ik donken, dat er heel wat lui voor hem werken het he le land over. Wie het zijn, weet ik niet. We horen niet vaak iets, wat we zouden 't kunnen verklappen. De Ssnar vertrouwt ons geen van allen. Hij heeft ong altijd in zijn macht, zoals jou nou ook. Ik benijd je je baantje niks", besloot Tim Tyler. Zijn vriendschappelijke toon be woog Winfield, een beroep op hem te doen. „Help me dan om te vluchten. Ik kan het onmogelijk over me ver krijgen om dit te doen". „En mezelf de woede van de Tsaar op de hals halen?", riep Tyler. „Hij zou me nog voor de ochtend laten oppaken wegens opiumsmokkela rij". ZUn stem verried angstig ont zag. „Maar je kunt hem immers ook laten oppakken", redeneerde Win field. „Als de politie die woningen bewaakt". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5