S)e CcicbeSoti^ont Gaza viert feest wegens terugkeer Egyptisch gezag Soewirjo krijgt de opdracht tot kabinetsformatie Heeft Gaza reden tot feestvieren? Huurverhoging Nieuwe kabinet zal nationale raad moeten instellen Mevr. Meir vliegt ijlings naar New-York Israël ziet de toestand ernstig in Valt de UNO strijdkracht straks uiteen? ZATERDAG 16 MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14058 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.55 p>wn ƒ2.35 p.mnd., ƒ7—- p.kwart. Franco p.p. ƒ7.40. Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 1-50. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 IL TEN ANDERE ZAAK bij de huur- verhoging is die van de geblok keerde buursom. De huiurvoorstellen houden immers in, dat de helft van de meerdere huuropbrengst zal worden geblok keerd. Dat komt dan op een Groot boek Woningverbetering en dan kan men na een bepaald tijdstip deblok kering verkrijgen, indien men in de betrokken woning een verbetering van het woon gerief tot stand wil brengen. Wij hebben reeds in een vorig ar tikel uiteengezet, dat dit het politiek compromis is, dat in het begin van de laatste kabinetsformatie is ge sloten. Nu moet men deze z^ak redelijk bezien. Er wordt natuurlijk in de krinigen van huiseigenaren heftige critiek Op dit voorstel geleverd. Maar men moet zich hierbij af vragen of dit verzet voortkomt uit principiële gronden wat betreft de eigendom of uit eigenbelang alleen. En dan mag men niet uit het oog verliezen, dat men blokkering niet uit beginsel mag veroordelen. Ook het Centrum voor Staatkundige Vor ming heeft de commissie-Thurling een onderzoek hiernaar doen instel len en deze commissie is tot de con clusie gekomen, dat in bijzondere om standigheden, bepaalde vormen van blokkering niet zonder meer als on recht kunnen worden gebrandmerkt. Ir. Kraayvanger, katholiek lid van de Eerste Kamer, heeft dat standpunt trouwens al herhaaldelijk verdedigd. Maar het is een andere zaak of het voorstel van minister Witte, zoals dat bij de Tweede Kamer is ingediend, zou moeten worden aanvaard. Dit is een practische kwestie. De gelden, die worden geblokkeerd, moeten worden gebruikt voor ver betering der woningen. Maar er zijn slechte, taimelijk goede en goede woningen, en nu kan men wel toegeven dat het uitermate moeilijk is tussen al deze soorten van woningen wettelijk onderscheid te gaan maken dat zou immers weer een rompslomp van administratie met zich brengen maar het gevolg zal dan toch zijn, dat straks huiseige naren van slechte woningen te veel en huiseigenaren van goede wonin gen te weinig huurverhoging ziullen krygen. OVERIGENS heeft deze blokkering ook een principiële kant en nu bedoelen wij niet de principiële con- sequenties daarvan in verband met j de compensatie, daarover zullen wij het nog in een volgend artikel hebben. Men gaat allerwege van het stand punt uit, dat dit geld de huiseige naren toekomt en dat de Staat daarop geen beslag mag leggen. Dat is na tuurlijk onjuist. Er kan een groter algemeen belang zijn, dat dit nood- zaïcelijk maakt. Men zial daarbij dan zorg moeten dragen, dat de belangen van de huiseigenaren zo ver jnoge- lijk veilig worden gesteld, al is dat dan met het oog op het algemeen belang van nu, in de naaste of ver dere toekomst. Politiek gezien hebben de debatten der laatste weken over de bestedings beperking reeds geleerd, dat het met die blokkering niet zo eenvoudig zal zijn. Een deel der Kamer is principieel tegen blokkering. En zij heeft dat voorzover het de huurverhoging be treft, reeds aangekondigd. Goed, dat zal men moeten afwach ten, maar gaat men uit van het stand punt, dat blokkering niet in alle om standigheden principieel te verwer pen is, dan komt men terecht bij het vraagstuk van de deblokkering. Is •het al zo, dat men in de Kamer be zwaren heeft tegen de blokkering, dan zal meri daarna bezwaren hebben tegen de krappe mogelijkheden van de deblokkering. Het zal dan immers zo zijn, dat zij die hun woningbezit tot nu toe verwaarloosd hebben, spoedig tot deblokkering zullen kun nen geraken en de anderen, aan wier woningen eigenlijk niets meer te ver. beteren valt, zullen moeten blijven wachten op de beslissingen, welke dienaangaande zullen worden geko men, beter gezegd op het ogenblik, dat de regering de tijd gekomen acht tot opheffing vam de blokkering. Want voor gewoon onderhoud van zijn woning zal volgens de voorge stelde maatregelen de eigenaar geen geld ter beschikking worden gesteld uit zijn geblokkeerde rekening. En nu betwijfelen wij of deze be paling in het belang is van de Ne derlandse huisvesting. Waarom deze geblokkeerde buur som niet aangewend voor de bouw van nieuwe woningen, vooral nu, nu de kapitaalmarkt zo schaars is. Naar onze smaak lost men zo het huisvestigingsprobleem niet op. De verhoogde buren, lopen nu de gestegen bouwprijzen na en zo lopen we nu in een vicieuze cirkel. Ons inziens is er een andere mo gelijkheid, die wat radicaler is, maar die o.i. meer effect zal sorteren. Daarover zullen wij in een volgend artikel spreken. HOE GAAT 'T MET SOEKARNO S CONCEPTIE? President Soekarno van Indonesië heeft gisteravond Soewirjo, de voorzitter van de nationalistische partij (P.N.I.), verzocht een nieuw kabinet te vor men. Dit heeft Soekarno in zijn paleis aan honderd journalisten meege deeld nadat hij achter gesloten deuren met militaire ^eiders had gesproken. De president zei dat het nieuwe kabinet een nationale raad moet instel len, in het kader van het presidentiële plan van 21 februari. Soekarno, wiens plan de opneming van communisten in de regering be oogde, zei gisteravond niets over de samenstelling van het nieuwe kabinet. Soewirjo antwoordde op vragen van journalisten of hij communisten in het kabinet zou opnemen: „Geen commentaar". GEEN COMMUNISTEN. In Djakarta achtte men het gister avond waarschijnlijk, dat Soewirjo zou pogen een kabinet te vormen, dat gebaseerd is op de twee grote Islamie- tische partijen, de Masjumi en de POST VERLOREN BIJ VLIEGTUIGRAMP. Het donderdag bij Manchester neer gestorte Engelse vliegtuig had Neder landse post aan boord voor Midden - Engeland en Ierland. Het was post, welke in de late avond van woesdag en op donderdagmorgen vroe hier te lande is gepost. Ze moet als verloren worden beschouwd. Makarios naar Londen Volgens enkele Londense bladen is vrijdag op een bijeenkomst van het Britse kernkabinet de mogelijkheid besproken om aartsbisschop Makarios van Cyprus naar Londen te laten ko men voor besprekingen over de kwes- tie-Cyprus. Gouverneur Harding van Cyprus zou de Britse regering aanbevolen hebben, het jongste voorstel van de Cyprische verzetsbeweging, Eoka, te aanvaarden. De Eoka heeft zich, zoals gemeld, bereid verklaard de verzets activiteit te str.ken op voorwaarde, dat aartsbisschop Makarios wordt vrijgelaten. Geen vrije vaart in Golf van Akaba Radio-Caïro heeft vrijdagavond omgeroepen, dat de regering van Saoedi-Arabië heeft meegedeeld niet te kunnen instemmen met het ver lenen van vrije vaart aan Israëlische schepen door de Golf van Akaba. Saoedi-Arabië heeft de Verenigde Staten van zijn standpunt in kennis gesteld. Saoedi-Arabië verklaart, dat de Golf van Akaba meer dan 3000 jaar Arabisch en de sleutel der verbin dingen naar Mekka en Medina is ge- r. weest, zonder dat een buitenlandse DlCnStVCrucHlQ CHlClI^t mogendheid de controle had over de doorvaart van schepen met Mobam- 1 fl IT1C1 H.S. medaanse pelgrims. Nahdatul Ulaxa, en de PNI, met uit sluiting van de communisten. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de legercommandanten gisteren hun bezwaren hebben her haald tegen de opvatting van Soe karno, dat in het nieuwe kabinet communisten zouden moeten worden opgenomen. Volgens deze bron zou Soekarno bereid zijn een compromis te aan vaarden met de beperking, dat wanneer het kabinet gevormd is het de macht krijgt vertegenwoordi gers in de nationale raad te benoe men. Politieke waarnemers verwachten, dat Soewirjo om gezondheidsredenen het premierschap niet zal aanvaar den, zelfs al zou hij er in slagen een nieuwe regering te vormen. SUMATRA. Het in Medan verschijnende na tionalistische dagblad „Waspada" be weert, dat president Soekarno de staat van oorlog en beleg heeft af gekondigd, omdat „bepaalde stromin gen" de eenheidsstaat Indonesië web- sen te veranderen in een federale staat. Volgens het blad zou op een adatcongres in Boekkittinggi, waaraan door vertegenwoordigers van h^el Sumatra werd deel genomen, zijn be sloten, dat Indonesië een fede»ele staat moet worden. „Sumatra zal zich bij de federatie van Maleise sta ten aansluiten, indien deze eis niet wordt ingewilligd", aldus het blad. Soekarno naar N.-Sumatra Overeenkomstig zijn plan is presi dent Soekarno zaterdagmorgen per vliegtuig naar Noord-Sumatra ver trokken. In Prapat zal hij de opening bij wonen van de conferentie van Azia tische kerkleiders en in Pematang Siantar en Medan zal hij redevoerin gen houden voor massa-bijeenkom sten. Maandag keert de president weer naar de hoofdstad terug. „Waterman" in Brest Het Nederlandse regeringsschip Waterman" is vanochtend kwart over zes veilig in Brest aangekomen. Bondsminister Strauss bezocht ir Staf Vrijdagochtend is op het vliegveld Twenthe de minister van Defensie van de Duitse Bondsrepubliek, de heer J. Strauss, gearriveerd voor een kort be zoek aan Nederland. De Duitse minister zal met zijn Nederlandse collega ir C. Staf enkele industrieën en legeronderdelen bezoeken en enkele ge meenschappelijke problemen bespreken. Op de foto ziet men de ministers Strauss (links) en Staf voor een fabriek te Hengelo, de eerste die de Duitse minister bezocht. Gaza viert feest op het ogenblik wegens de terugkeer van het Egyptische bestuur. De nieuwe gouverneur, generaal Mohammed Abdel Latif, werd door een menigte Arabieren hartelijk toegejuicht toen hij zich naar zijn hoofd kwartier in een villa, enkele tientallen meters van de gebouwen van het polltieleger der Ver. Naties, begaf. SAMENWERKING MET U.N.O.-TROEPEN Latif heeft de bevolking gisteren opgeroepen, incidenten aan de Egyp- Treinramp in Finland In Zuidwet-Finland zijn gir eren een diesel en een stoomtrein met een vaart van ongeveer 85 km per uur op elkaar ingereden, waarbij 24 personen op slag verden gedood. Het aantal gewond was nog niet juist vast te stellen, maar ligt reeds boven de vijftig. Beide treinen hadden tengevolge van een hevige sneeuwstorm vertra ging ondervonden. Volgens ooggetui gen „steigerden" de treinen op het moment van de botsing tegen elkaar op. De dieselwagons werden uit de rails geworpen; die van de stoom trein werden volkomen in elkaar ge drukt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men vraagt zich af, of de strijd macht der Ver. Naties in mei a.s. verplicht zal zijn, zich uit Egypte te rug te trekken, zelfs zonder dat pre sident Nasser hierom verzoekt. Er zou nl. sprake van zijn dat ten min ste vijf contingenten in mei het Mid den-Oosten zullen verlaten «onder dat er aflossing komt. De diensttijd van de contingenten die de politiemacht vormen, bedraagt zes maanden en eindigt in mei. Het is zeer de vraag of de regerin- ringen van deze drie landen bereid gevonden zullen worden om 'n nieuw contingent te leveren, daar zij de daaraan verbonden kosten voor eigen rekening moeten nemen. Uit wat de kranten in die landen schrijven, kan men duidelijk opma ken dat de geestdrift niet groot is en de regeringen zelf hebben zioh er met geen woord over uitgelaten. Zuid-Slavië en Finland, die ook een contingent hebben geleverd, zijn van mening, dat de taak van de in ternationale politiemacht reeds is ge ëindigd nu de Isralische troepen zich achter de bestandslijn hebben terug getrokken en zij zullen in geen geval opnieuw een contingent ter beschik king van de Verenigde Naties stel len. Wanneer secr.-generaal Hamimar- tisch-Israëlischc grens te vermijden, omdat die voor Israël een voorwend sel zouden kunnen zijn om de span ning te handhaven. Hij riep de be stuursambtenaren op, met de V.N.- troepen samen te werken. Latif verklaarde, dat een „Egyp tisch bestuur nu de Gazastrook onder beheer heeft" en dat de enige taak van de troepen van de Verenigde Na ties is het bewaken van de wapen stilstandsgrenzen. MEVR. MEIR NAAR NEW YORK Met het oog op de toestand in Gaza is de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir, gisteravond per vliegtuig van Jeru zalem naar New York vertrokken. „Wat er in de strook van Gaza ge beurt, is buitengewoon verontrustend en dat hij regelingen had getroffen, opdat mevrouw Meir nog een bespre king met Foster Dulles kon hebben, voordat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Lvm. de komende besprekingen met de Britse premier, Harold MacMillan, naar de Bermuda-eilanden vertrekt. „Vanzelfisprekend hebben de jong ste gebeurtenissen ertoe geleid, dat Israël zich moet afvragen of de „on derstellingen", waarop het de terug trekking vam zijn troepen uit Gaza heeft gebaseerd, nog van kracht zyn. Gezien de zware verantwoordelijk heid, die de Verenigde Staten hierin op zich hebben genomen, is het dui delijk, dat er een openhartige ge- d ach ten wisseling moet plaatsvinden", aldus de Israëlische ambassadeur. Dit nummer bestaat uit 12 pafina's skjoeld het nodig zou vinden om de voor on*e reëerjng. Men is tot de slot- som gekomen, dat er de voorkeur aan gegeven moet worden, al het moge lijke op diplomatiek gebied te doen om te trachten een positieve oplos sing te vinden alvorens de regering politietroepen toch in het grensgebied tussen Israël en Egypte te handha ven, zou hij een beroep moeten doen op andere landen om op bun beurt troepent er beschikking te stellen. Maar daarvoor zou de toestemming van Egypte nodig zijn, daar het land dat de troepen van de Verenigde Naties op zijn gebied toelaat, het recht heeft militairen van bepaalde nationalietiten te weigeren. Hongaren herdachten Kossuth-opstand op Waalsdorp Na afloop van de bijeenkomst van de afdeling 's-Graven hage van de federatie van Hongaren in Nederland, die in samenwerking met de vereniging van oudstrijders in de Dierentuin te 's-Gravenhagc werd gehouden, trok men gezamenlijk naar de Waalsdorper vlakte om daar een krans te leggen. De waarde, die de Israëlische re gering aan de reis van mevr. Meir heoht, wordt onderstreept door het feit, dat zij op de sabbath reisde. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft zijn vertrek van New York naar Cairo uitgesteld. De reden daarvan is niet alleen de komst van mevr, Meir, maar ook een boodschap van de ondersecretaris van de Verenigde Naties, dr. Ralph Bumche, dat het president Nasser beter zou schikken, als Hammarskjoeld iets later in de week zou komen. COMMENTAAR VAN EB AN De Israëlische ambassadeur te Washington, Abba Eban, heeft ver klaard, dat de toestand ernstig was HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). AF EN TOE REGEN. Over het algemeen veel be- af motregen. wolking met af en toe regen of In het noorden van het land i i zwakke tot matige wind, j draaiend naar oostelijke rich- tingen, en daling van de tem- peratuur. In het zuidwesten wei- nig verandering in temperatuur i en matige zuidwestelijke wind. 17 Maart zon op 6.53; onder 18.49; maan op 21.13; onder 7.03. 18 Maart zon op 6.50; onder 18.51; maan op 22.31; onder 7.32. Hoogwaterstanden 17 Maart v.m. 4.10; n.m. 4.25. 18 Maart v.m. 4.30; n.m. 5.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM sneeuwbui 0 C. OSLO onbew. -—10 KOPENHAGEN onbew. 2 ABERDEEN niet ontvangen DUBLIN regen 11 LONDEN motregen 10 AMSTERDAM geh. bcw. 9 geh. bew. Kou dichtbij Om een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye bleef de afgelo pen 24 uur zachte en vochtige oceaan- lucht naar ons land stromen. Storin gen, die in deze stroming meebewo gen, veroorzaakten nu en dan regen. Intussen stroomde de koude lucht, die gisteren Scandinavië binnenviel, langzaam over Denemarken en Noord-Duitsland uit. De grens van de koude lucht was vanmorgen tot dichtbij het noord oosten Van ons land genaderd. In de koude lucht ontstond boven Scandi navië een gebied van hoge lucht druk, dat nog in betekenis toeneemt. In verband hiermede moet verwacht worden, dat de koude lucht het noordoosten van ons land zal bin nendringen. Omdat de grens tussen zachte en koude lucht over ons land komt te H liggen zal ook de komende 24 uur nodig is, maakt zich moer zorgen dan plaatselijk regen vallen. j nodig is. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK geh.bew. motregen onbew. geh. bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. zwaar bew. onbew. licht bew. Korreltje Wie zich zorgen maakt vóór het

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1