KAAS Het meisje Situatie op weg door Wassenaar onhoudbaar In de R.A I. begint volgende week de twaalfde Huishoudbeurs Burgemeester De Krom kon geen vliegtuig kopen VRIJDAG 15 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 K.N.A.C. en A.N.W.B. adresseren: Het verkeer over de Rijksstraatweg over het algemeen met hoge snel- door Wassenaar heeft dit jaar tot 13 heid gereden, terwijl bij avond in maart reeds zes doden geëist. Vier mensenlevens vielen te betreuren bij ongelukken, die hun aanleiding von den in het links afslaan van auto's op punten, waar een middenberm in de weg, met in- en uitvoegstroken, ontbreekt. De K.N.A.C. heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat reeds begin februari 1957 verzocht het links afslaan op dese levensge vaarlijke weg (vorig jaar 421 onge lukken over een afstand van 6 kilo meter) voor zover mogelijk te ver bieden. Naar aanleiding vai een dodelijK ongeval op 7 maart JL, waarbij een b(j een botsing betrokken auto op het fietspad terecht kwam en daar een bromfietser doodde, heeft de K.N.A.C. zich thans wederom met eon adres tot de minister gewend. Met de grootst mogelijke klem wordt verzocht om eindelijk en zonder ver- dor uitstel maatregelen te treffen die een eind kunnen maken aan de, bijna regelmatige, reeks vam ernstige onge vallen door het links afslaan op de Rijksstraatweg en andere drukke rijkswegen. Men kan stellen, dat dit soort on gevallen by grotere oplettendheid niet zou behoeven te gebeuren. Maar dat is theorie, aldus het adres van de K.N.A.C. en objectieve maatrege len zijn nodig om het gevaar te keren. Dit kost geld. Maar het gaat hier om mensenlevens. Het motorwegver- keer brengt trouwens enorme bedra gen op. Zelfs de bestedingsbeperking mag dan ook geen invloed hebben op deze maatregelen. Iedereen vindt het vanzelfsprekend, dat voor de bevei liging van spoorweg, zee- en lucht- vaart geen koeten gespaard worden om de best denkbare beveiligingsmid delen toe te passen. Veiligheidsmaat regelen ten behoeve van het weg verkeer stuiten echter telkenmale af op de kosten, terwijl de weggebrui kers toch enkele miljoenen malen méér kans lopen om met elkaar in botsing te komen dan treinen, sche pen en vliegtuigen, zo zegt de K.N.A.C. Voor de onhoudbare situatie op de Rijksstraatweg ziet de K.N.A.C. als enige afdoende oplossing een volle dige reconstructie, met daarbij de aanleg van parallelwegen. Intussen dient de huidige weg zo spoedig mo gelijk van een middenscheiding met in. en uitvoegstroken te worden voorzien. Dit is ook de enige me thode om het links afslaan naar in ritten hetgeen niet kan worden verboden te voorkomen, aldus de K.N.A.C. Indien niet op zeer korte termijn wordt ingegrepen, is in het komende drukke seizoen een veelvoud van de thans reeds plaats vindende ongeval len te voorzien. De K.N.A.C. acht het daarom ook volkomen gewettigd om de weg een serie verkeerslichtinstal. laties te geven. „Het is immers een fictie om de weg door Wassenaar als autosnelweg te ziep". Verkeerslich ten hebben het voordeel, dat zij bin nen een paar weken kunnen zijn aangebracht, terwijl geen enkele constructiewijziging vóór het najaar gereed kan komen, De AJf.W.B. heeft zich om dezelf de reden gericht tot de Rijkswater staat onder de volgende motivering: De drukke rijksweg Den Haag- WassenaarAmsterdam wordt nabij de Maaldrift, ter hoogte van het ben zinestation, gelijkvloers gekruist door een zijweg. Op deze rijksweg wordt verband met tegenliggers de kop- lichten veelal gedimd zijn, aldus de A.N.W.B. Het verkeer op de rijks weg is er zich dan ook nauwelijks van bewust dat zich hier een kruising bevindt, temeer daar verlichting van dit punt ontbreekt. Het gevolg van deze gevaarlijke situatie is dan ook dat hier bij avond reeds enige onge vallen zijn gebeurd. De A.N.W.B. heeft er by de Rijks waterstaat dan ook op aangedrongen, het verkeer op de rijksweg te atten deren op het feit dat het hier een kruising nadert. Naast het plaatsen van waarschuwingsborden heeft de Bond geweizen op de wenselijkheid van het aanbrengen van verlichting ►p dit kruispunt, dat thans bij avond ;eheel „onzichtbaar" is, mede door le verlichting van het benzinestation. De A.N.W.B. heeft echter van de Rijkswaterstaat vernomen, dat ver lichting niet zal worden aangebracht, doch dat zal worden bezien op welke wijze de zichtbaarheid van het kruis punt voor het verkeer op de rijks weg kan worden vergroot. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s. „Argentina" 20 maart; Brazilië: s.s. „Argentina" 20 maart; Canada: m.s. „Westerdam" 21 maart: Chili: via New York 21 maart; Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 33 maart; Ned. Antillen: m.s. Hotel Funckler te Haarlem sluit morgen zijn deuren. De bestemming van het gebouw staat thans vast: de verkooporganisaties van een grammo foonplatenindustrie worden er in ge vestigd. Voor deze industrie wordt thans in de omgeving van Haarlem een nieuwe platenfabriek gebouwd. In de gastenboeken van het verdwij nende hotel ligt de herinnering aan zijn roemrijk verleden. Men vindt er de handtekeningen in van bijvoor beeld koningin Marguerita van Ita lië, Lady Randolph Churchill, prins Charles de Broglie, mademoiselle de Givenchy van Chateau d'Aramond prins Hendrik, Theodore Roosevelt, William Booth, Johann Strauss, Sarah Bernhardt. Loonsverhoging in de landbouw toegestaan Het college van rijksbemiddelaars heeft aan het landbouwschap meege deeld akkoord te gaan met een verho ging van de lonen in de landbouw van 3 procent en een verhoging van de vakantietoeslag tot 4 procent. Deze verhogingen kunnen worden Inge voerd met terugwerkende kracht van af 4 maart j.l. en de voorlichtingscommissie met be trekking tot consumptie-aardappelen. De beste kinderliedjes Hoe men er op uit kan trekken, valt te zien in een „caimping-show", voorts in de stand van de Neder- Internationaal karakter De twaalfde huishoudbeurs, die van 22 tot en met 31 maart a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, krijgt een Interna- UoMUWto» dyrtotoelnyan, Spoorwagen en Un siott* b« 'dSfTïïitó streek-V.V.V, van Noord- van de ambassadeur zal openen, noodt j ^„-.,1.1, Trtiintrv rhppsp Council Tot de «iiraouee uwkwto w.«. de .En«Ujh Country Cheese Council i yan audities t)Wie h„ ïroeven van wordt de "n8end<- buisvrou-w van de beioekett udt tot het proeven van een badpakken- en Engelse kaassoorten. 6portieve kjedingshow. Poreeleinf abrikan ten komen met| Zondagmiddag 34 maart zullen de een gezamenlijke inzending en uit beste kinderliedjes, die in opdracht de collectie van het „Design Centre" j van A.V.R.O. door elf oomponis- ia Londen heeft de architect J. Pen-1 ten 2yn geschreven, door een kinder raat een aantal huishoudelijke ar-1 ]aooT d€ beurs worden gezongen, tikelen geselecteerd om de Neder- j Een kinderjury zal de winnaar ean- landse huisvrouw te laten zien wat wjjzen. haar zusters aan de overkant van liet kanaal in haar huishouding ge bruiken. Flat zonder bestedingsbeperking In de afdeling „de wereld van het kind" tonen allerlei organisaties, ver enigingen, diensten en bedrijven wat er in ons land op velerlei terrein voor de jeugd wordt gedaan. Speciaal is aandacht besteed aan het verkeer in de vonm van een verkeerstuin, compleet met de oranje knipperbol- len voor de voetgangers. Het moderne huis voor het door snee gezin van nu wordt gepresen teerd in: de ideale flat, bij welks inrichting de 'bestedingsbeperking nog niet in aanmerking is genomen. Met de bijzondere prestaties van de Nederlandse industriële en ambach telijke vaklieden worden de bezoe kers geconfronteerd in de showstand Tram en auto op elkaar in Den Haag Een trambestuurder en een passa gier liepen een beenfractuur op, een passagier brak een pols en drie pas sagiers werden lichter gewond, toen gistermiddag om vijf voor half zes bij de splitsing Oude Scheveningse WegVan Stolkweg in Den Haag een vrachtauto met aanhangwagen en een tramstel van lijn 8 met elkaar in bot sing kwamen. De vrachtauto werd bestuurd door een 29-jarige inwoner van Ooster- bierum, die, uit het stadscentrum ko mend, rechtsaf de Van Stolkweg wil de inslaan. Doordat hy ter plaatse niet bekend is zag en hoorde hij te laat de tram die rechts van hem, maar door de bomenrij min of meer van de Vereniging Nederland» Fa- aan het onttrokken, in dezelfde iRnlronf DoorKii cliinl nan nnn ctann v. 'brikaat. Daarbij sluit aan een stand van de Amsterdamse Kuretnijver- heidssohool. Voorlichting op het ge bied der voeding wordt gegeven o.m. door het Nederlands zuivellbureau, het produktschap van pluimvee en eieren en dat van groenten en fruit, PRODUKTSCHAP ZUIVEL. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft o.a. een ontwerp verordening behandeld betreffende de bevoegdheden van de voorzitter. In de ontwerpverordening waren de bevoegdheden van de voorzitter op nieuw omschreven. Dr. E. v. d. Wiel deelde mee, dat het beraad nog niet ten einde was. Hij verzocht de ver ordening nog met enkele weken te verlengen. Hierop volgde een ge- dachtenwisseling. JSen amendement om de expiratie datum op een jaar te stellen, werd verworpen met 7 stemmen voor en Helicon" 18 maart; Nieuw Zeeland: 3 tegen. Het amendement de expira- Vr>«eland 93 maartSuriname: a via Engeland 23 maart; Suriname: m.s. „Doris" 20 maari; Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Winchester Castle" 23 maart. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. tiedatum van de verordening te stel len op 1 juni 1957, werd daarna aan genomen met 9 stemmen voor, 5 te gen en 2 blanco. De ontwerp-verordening werd, aan gevuld met dit laatste amendement, tenslotte z.h.s. aangenomen. richting reed. De trambestuurder uit de Vuurbaakstraat te Scheveningen, remde nog zo hard hij kon, daarbij geholpen door een op het voorbal- con staande passagier, een 46-jarige PTT-ambtenaar uit de Roerstraat, die de handrem greep. Zij konden echter niet meer voorkomen dat de tram tussen de vrachtauto en de daar bij horende aanhangwagen terecht kwam. De trambestuurder raakte be-1 kneld en moest door de brandweer bevrijd worden. Hij en de heer P. werden beiden met een beenfractuur en lichtere verwondingen in het zie kenhuis Bronovo opgenomen. Vier andere passagiers in het uit twee wagens bestaande tramstel werden gewond, F. A. H., 57 jaar, wo nende Gevers Dejjnootweg, brak zjjn linker pols. Evenals de 16-jarige J. F. uit de Jurrian Kokstraat, die schaaf en snij wonden had, kon hij via het ziekenhuis Bronovo naar huis gaan. De 50-jarige E. van E. van de Johan van Oldenbarneveldtlaan had snijwonden en werd door de G.G.D. ter plaatse verbonden. Een 25-jarige mevrouw, die haar tweejarig zoontje bij zich had en snij- en schaafwon den had, kon via het Nebo-zieken- huis naar huis. De auto werd licht, de motorwagen van de tram aan de voorkant zwaar beschadigd. Middelbaar onderwijs komt in moeilijkheden Te veel leerlingen in 1958 Tengevolge van de geboortehausse van na de oorlog is er vanaf septem ber 1058 een zeer belangrijk accres te verwachten van het aantal leerlingen dat het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs gaat volgen. Dit deelde mr J. J. Hangelbroek mede tijdens een gistermiddag in Utrecht gehouden vergadering van de bond van verenigingen voor chris telijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De heer Hangelbroek zei, dat dit probleem de schoolbesturen met gro te zorgen vervult. Men zal genood zaakt zijn tot uitbreiding van bestaan de schoollokalen of tot nieuwbouw over te gaan. Reeds in september 1956, aldus de heer Hangelbroek, wer den er bij verscheidene van de bij de bond aangesloten scholen leerlingen afgewezen op grond van het tekort aan schoollokaliteit. Volgens hem die nen de schoolbesturen tijdig maatre gelen te treffen om dergelijke beslis singen te voorkomen. Hij sprak de hoop uit, dat voor de te verwachten leerlingenaanwas door de overheid middelen beschikbaar zullen worden gesteld om tot uitbrei ding van het v.h.m.o. over te gaan. In dit verband dacht de heer Hangel- broek aan de oprichting van voorlopi ge schoollokalen in de vorm van ba rakken. Anderzijds meende spreker te moeten waarschuwen voor een te grote uitbreiding van het v.h.m.o.- onderwijs in een bepaalde streek. Moeilijkheden rond CAO. bankbedrijf Na langdurig onderhandelen met de werkgevers in het bankbedrijf hebben de drie vakorganisaties nog steeds geen overeenstemming kun nen bereiken over een wijziging in het OA.O. Verhoging van de salarissen is wel het voornaamste punt van overwe ging, waardoor de organisaties zich de afgelopen jaren hebben laten lei den, omdat de salariëring in verge lijking tot die in andere bedrijfstak ken een grote achterstand vertoont. Zo ligt de salarisschaal van de be ambten in de metaalindustrie onge veer 10% hoger. Van de zijde der werkgevers be staat weliswaar de neiging om aan de salariseisen tegemoet te komen, maar dan is men niet bereid om de 2% extra-vakantietoeslag in de C.A. O. op te nemen. De gemeenteklasse-aftrek is aan merkelijk ongunstiger dan elders ge. bmikelijk is. De organisaties zijn voornemens op korte termijn le denvergaderingen te beleggen, waar op de ontstane situatie zal worden besproken teneinde tot een beslis sing te komen. Verandering van één cijfertje Ontketende naarstige speurtocht Een tijdje geleden bazuinde een man, die verboden was naar het bui tenland te reizen, aan iedereen in zijn woonplaats Delft rond, dat hij niet de 100.000.gewonnen had, maar zelfs de 150.000.Deze prijs zat echter vast aan een lot in de Belgische Kongo-loterij. Maar omdat hij zelf niet naar het land van onze Zuiderburen mocht reizen, wilde hij het lot van de hand doen voor de schappelijke prijs van wie biedt er meer: 100.000. Hij vertelde er echter niet bij, dat het echte getal van de hoofdprijs en dat van zijn lot juist een cijfer scheelde. Maar wat is nu een cijfer verschil op zovele getallen moet de man hebben gedacht, want hij ver anderde het getal bijna onzichtbaar en verkocht het zonder blikken of blozen aan de eigenaar van een speelclub in Baarle-Nassau. Deze laat ste werd kennelijk gestraft voor zijn goklust in het speelhol, want enige tijd later kwam de vervalsing door de listige Delftenaar uit. Hij had reeds ƒ25.000.gestort en voor de reste rende ƒ75.000.een schuldbekente nis getekend. De politie gaat nu alles, wat tot -nu toe gebeurd is, nauwkeurig na, maar van de ƒ25.000.heeft ze tot op heden nog geen spoor kunnen vin den. &,doe meer met Beter een vogel op het land Nog te goed voor de sloper Twee vliegtuigen van het type „Domini", die enkele winters lang de luchtbrug tussen Leeuwarden en de Wadden-eilanden hebben onder houden, werden door de Rijksdienst der Domeinen te koop aangeboden. Burgemeester De Krom, die in een echt vliegtuig de gewenste attractie zag voor de vreemdelingen, die straks het Bosbad in zijn gemeente komen bezoeken, trok met zijn secretaris naar Leeuwarden om de verkoping bij te wonen. Er waren vele gegadigden bijeen gekomen op de vliegbasis, maar na de bezichtiging van de koopwaar trokken ze zich allemaal terug met uitzondering van acht opkopers. Naar Engeland Een van de adspirantkopers moti veerde zijn plotselinge terugtocht met de opmerking, dat blik maar laag genoteerd staat op de markt.. De laagste van de ingezonden briefjes kwam van een Leeuwarder sloper, die 625 gulden over had voor de twee vliegmachines. Het hoogste bod kwam van Aero Contact, een maatschappij gevestigd op het vliegveld Horley in Surrey, Engeland, met totaal 6800 gulden. Dat was al belangrijk hoger dan het bod van Holland Air te Katwijk, die 3200 gulden bood. Met zyn bod van 1766 gulden kon de burgemeester hier niet tegen op en onverrichter zake reed hy terug naar zyn gemeente, denkend aan een andere trekpleister voor het vreem delingenverkeer. Betwiste enclaves toch van België? De Baarie-Hertogse gemeente secretaris is eens in de oude archief stukken van zijn gemeente gaan bla deren en ontdekte al speurend een document van 24 mei 1893, dat een nieuw stadium schijnt in te luiden in het Belgisch-Nederlandse geschil om Baarle Nassau en Baarle Hertog, waarover onlangs reeds besprekingen zijn gevoerd aan het Internationale Gerechtshof te Den .Haag. Het on derhavige stuk is gunstig voor de Belgen. Op de genoemde datum had een zitting van de Belgische Kamer plaats, tijdens welke een verdrag aan de orde kwam omtrent een regeling van de oude enclaverechten. In het ontwerpverdrag van een jaar ervóór is sprake van sectie K. nr. 91, dat gelegen" is „ten noorden van de weg WeeldeZondereigen", en dat „Belgisch blijft". Van sectie K. nr. 92, „ten noorden begrensd door de Schouwloop" staat m het betreffende document, dat het „Nederlands wordt". Men mag uit de formuleringen „Nederlands wordt" en „Belgisch blijft" de conclusie trekken, dat ze voor deze bepalingen van kracht werden, Belgisch gebied waren. In 1892 is het wetsontwrep door de volksvertegenwoordiging met grote meerderheid verworpen. Hongaarse mijnwerkers vieren opstand van 1848 In Sittard Vandaag zullen de Hongaarse mijn werkers, werkzaam bij de Staatsmij nen in Limburg, in Sittard de 109de verjaardag vieren van de Hongaarse vrijheidsstrijd, die in 1848 begon. De herdenking begint met een hoogmis in de r.-k. kerk aan de Oude Markt en wordt voortgezet met een bijeenkomst in gesloten verband aan de Oude Markt, om 10 uur. Daarna volgt een optocht met de Neder landse en Hongaarse vlag naar de graven van hen, die voor de vrijheid gevallen zijn, op het kerkhof van Sittard. Daar wordt o.m. het natio nale lied van Alexander Petoefi ge zongen en een toespraak gehouden. Om half twee volgt een feestmaal tijd en om 5 uiur een filmvoorstelling. Aetherklanken ZATERDAG Televisieprogramma KRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzioht, AVRO: 20.15 Geviar. progr. NTS: 211622.30 EurovisieEuropees danstoernooi in Scheveningen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws, 8.18 De Ontbytclub, 9.00 Voor de vrouw (9.359.40 Waterst.). VPRO: ÏO.CO „Tijdelijk uitgeschakeld", caus., 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Amus.- muziek, 10.46 BuitenL weekoverzicht, 11.00 De Familie Doorsnee, hoorspel met muziek, 11.30 Gram., 12.00 ld., 12.30 Land- en tuinb.meded., 12.33 Gram., 13.00 Nieuws, 18.15 VARA- Varia. 13.20 Harmonie-orkest, 13.45 Sportpraatje, 14.00 Voor de jeugd, 14.35 Koorzang, 14.50 Boekbesprek., 15.05 Gram., 15.30 „Van de wieg tot het graf", caus., 15.45 Kamerorkest en sol., 16.30 Is de maat vol?, caus., 16.45 Lichte iruuz., 17.10 Radioweek- journaal, 17.40 Lichte m/uziek, 18.00 Nieuws en comm., 18.20 Ballroorn- orkest, 18.45 Gram., 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19.30 „Passepar tout", caus., 19.40 „Het Evangelie van Johannes", caus., 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws, 20.06 Ge varieerd progr., 21.45 Gram., 22.00 Socialistisch comm., 22.15 Amateurs- progr., 22.40 „De onberaden wedder", hoorspel, 23.15 Nieuws, 22.3024.00 Gram. HILVERSUM I, 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram., 7.15 De zingende kerk, 7.45 Morgen gebed en lit. kal., 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram., 8.50 Voor de huisvrouw, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram., 10.30 Ben je zestig?, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram., 12.00 Middagklok - noodklok, 12.03 Gram., 12.30 Land- en tuinb.meded., 12.33 Gram., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.30 Amus.- muziek, 13.50 Lichte muziek, 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Eng. les, 14.40 Boekbespr., 14.45 Amateursprogr., 15.10 Kron. v. letteren en kunsten, 16.45 Amateursprogr., 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans, 16.30 Voor de jeugd, 17.10 Lichte muz., 18.15 Journ. overzicht, 18.25 Gram., 18.30 Van het Binnenhof, 18.40 Gram., 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten by het Atlantisch Pact, 19.00 Niei ws, 19.10 Concertgebouworkest en solist., 20.10 Lichtbaken, 20.30 Act., 20.46 De gewone man, 20.50 Gevar. progr., 22.10 Cabaret, 22.36 Wy luiden de zondag in. Hierna: Avondgebed en lit. kal., 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws in Esperanto, 23.22 Gram., 23.30 24.00 Lof bij gelegenheid van Stille Omgang te Amsterdam. \IN HET BLAUW door FRANK PERRY 15). Het onderhoud was anders dan Winfield had kunnen denken. Een ogenblik bleef hij staan en draaide toen de kruk om. De kamer voor hem was pikkedonker. Hij bleef af wachtend staan. Eensklaps viel een verblindend licht op zijn gelaat en uit het duister zei een norse stem: „Gaat u zitten, dokter Winfield". Het schelle lidht viel op een stoel. Winfield gehoorzaamde. Weer werd de lichtbundel op zijn gezicht ge richt. Buiten die verblindende stra len kon hij niets onderscheiden. De man, die het licht richtte, was zo onzichtbaar alsof een muur hem scheidde. Weer klonk die gemaakt diepe stem: „U zult zich wel afvragen, waarom wy u geholpen hebben te ontvluch ten?" Te grote dankbaarheid zou mis schien wantrouwen wekken, over woog Winfield. Daarom zei hij met veel bravour: „Ik heb mij veeleer afgevraagd waarom men mij erin liet draaien en wie achter dit alles steekt". „Ik", zei de stem. Bij die koele bekentenis voelde Winfield een rilling over zyn rug lopen. „Wat wilt ge van my?", vroeg hy. Zyn stem klonk gedwon gen. „Ge hebt niets te vrezen", zei de Tsaar, „zolang ge doet wat u gezegd wordt. Door uw vlucht hebt ge u bij ons aan te sluiten of terug te gaan naar de gevangenis". Winfield's hart bonsde. Dit was, wat hij gewild had. Geen gevaar was te groot als hij de identiteit van deze man kon vaststellen. Maar hij mocht niet al te gretig zijn. „Ik dacht dat u me helpen zou om het land te verlaten en een nieuw leven te beginnen", klaagde hij. „Eerst moet ge iets voor ons doen", zei de stem. „Ge zult er goed voor betaald worden. Ge loopt enig risi co, maar als ge slaagt ontvangt ge tienduizend dollar. Daarna kunt ge het land verlaten of voor my blijven werken, al naar ge verkiest. Als ge weigert, deze.... overeenkomst aan te nemen, zult ge terecht staan voor de moord op dr. Nichols en vermoe delijk schuldig bevonden worden. Een derde mogelijkheid bestaat er niet. Verbeeld u nvaar niet, dat ge zult kunnen ontsnappen en de politie op mijn spoor brengen. Ik gebruik dit vertrek enkel voor deze avond. De eigenlijke bewoners zijn hoogst respectable lieden en de politie zou menen, dat ge dit verhaal hebt ver zonnen om uzelf vrij te pleiten. Voor ge deze woning verlaat, moet ge u contractueel verplichten om deze dienst te bewijzen, en anders telefo neer ik een agent, die verplichtingen aan mij heeft en die heel blij zou zijn als hij in de gelegenheid werd gesteld om u te arresteren het zou voor hem bevordering betekenen". „Ik begrijp het", zei Winfield, „u hebt me in uw macht. U kimt me maken en breken. Het beste wat ik kan doen is aan mijn levensbelang denken. Ik heb geen vertrouwen meer in politie en justitie. Ik zal doen wat ge wilt". „Een ogenblikje", viel de stem hem gestreng in de rede. „U kunt de ernst van deze stap nog niet overzien. De taak, die ik voor u heb ismoord". Het woord had in het donker een onheilspellende klank. Winfield hield de adem in en stond haastig op. „Dit gaat te ver. Wie zijt ge?" Hij trad op het licht toe, maar het doof de meteen uit en dompelde de kamer in inktzwarte duisternis. „Ga zitten", gromde de diepe stem. „Roep de politie maar", zei Win field woedend. „Ik geef mezelf aan". „Er is geen sprake van uzelf aan geven. Die kans hebt ge verloren door hier te komen. Voor de wet, dokter Winfield, zyt ge een ont snapte misdadiger, verdacht van moord", deelde de stem hem ruw mede. „Ga zitten en denk erover na, wat uw lot zal zijn als ge in han den van de politie valt". Weer viel het meedogenloze licht op Winfield's gelaat. Hij sloeg de handen voor de ogen om de ver blindende gloed tegen te houden en trad terug naar zijn stoel. Het was niet te begrijpen, dat een mens zo hulpeloos kon zyn. Het was al erg genoeg om wegens moord gearresteerd te worden, maar om gedwongen te worden er een te begaan daartoe kon men hem niet dwingen, liever wilde hij sterven. Hy ontblootte zijn gezidht voor het electrische licht „Roep de politie maar", zei hij dof. „Laat ik u eerst nog wat zeggen", zei de stem. „Om te beginnen ver andert uw edelmoedigheid niets aan de feiten. Het is voor mij nodig, dat die persoon uit de weg wordt ge ruimd en als u weigert, doet een ander het Uw weigering kan die vrouw niet redden. Maar als ge schuldig wordt bevonden aan die moord, zal het de dood van uw zus ter betekenen en uw eigen leven vernietigen. Denk aan het lijden van uw zuster. Denk aan haar kinderen, die als wezen door de Staat zullen worden groot gebracht Denk aan uzelf, hoe ge de rest van uw leven in de gevangenis zult moeten door brengen. Door deze ene persoon te doden zult ge vrij zijn om vele le vens te redden. Ge kunt naar China of Indië gaan, war gebrek is aan doktoren en met tien duizend dol lar een nieuwe praktyk inrichten" richten". „Houd op!", riep Winfield. „Ge kunt dit niet goedpraten. Ik wei ger". Een ogenblik bleef het stil. Toen hoorde Winfield een zacht geluid, of iemand een telefoontoestel naar zich toe trok. Een klik, toen de hoorn opgenomen zou worden, dacht Winfield. De politie zou zijn verhaal stellig geloven. Had hij dat briefje maar niet vèfbrand! Maar misschien had men Eva Bryan nagegaan. Winfield hoorde een klik toen de hoorn werd neergelegd. De stem zei: „Voor ik opbel, acht ik me verplicht u te zeggen, dat die agent door mij betaald wordt. Ik heb hem al vaker omgekocht. Hij zal u met genoegen arresteren en rappor teren, wat ik hem zeg. Hij zal zeg gen, dat ge u tegen arrestatie ver zet hebt dat zal uw positie niet ten goede komen. Men zal geen woord van uw verhaal geloven, in aanmerking genomen het feit, dat ge aan uw bewaker ontsnapt zijt". Een wanhopig gevoel van machte loosheid maakte zich van Winfield meester. Onverschillig wat hij pro beerde, hij scheen steeds dieper in het moeras te geraken. Radeloos zei hy: „Ik zal het doen". Hy hoorde hoe de telefoon werd teruggeschoven. Een blad papier werd in de lichtcirkel geschoven. „Hier is het contract. Lees het door en teken het", zei de Tsaar za kelijk. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8