DUINSTREEK Boodschap van Soekarno aan Indonesië Scherp Egyptische gouverneur in Gaza Vergadering LTB, kring Leiden Woningbouwvereniging „Volksbelang" in Lisse tooit zich met goud VRIJDAG 15 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Versterking nationale eenheid President Soekarno beeft de vol gende boodschap tot het Indonesische volk gericht: 1. Wij moeten de revolutie van 17 augustus 1945 (die tot heden nog niet voltooid ia) afmaken, in volledig bewustzijn van de proclamatie van 17 augustus. Z. Wij moeten wederom onze na tionale eenheid en vrede versterken. 3. Wij moeten onze staat bescher men en veraterken, daar deze de in stelling is, waarin ons volk zal strij den voor de voltooiing van de revo lutie. 4. Hiertoe moeten wij de grond beginselen en de rust in onze staat behoeden en eerbiedigen. 5. Daarom moeten wij de orga nen, instellingen en hiërarchie van de staat behoeden en eerbiedigen. Tot de staatsorganen in het alge meen de strijdkrachten in het bijzon, der gaf Soekarno de volgende „uit drukkelijke" orders: 1. Breng uit geen enkele overwe ging constitutionele wijzigingen te weeg: het is immers juist onze taak onze staatsregeling te waarborgen. 2. Sluit geen wettige instellingen van de staat: wij zijn juist de hand havers van het gezag van de staat. 3. Overtreed niet de bepalingen van de wet in het algemeen en die van de krijgswet in het bijzonder; wij zijn juist de handhavers van de rust in de staat. 4. Breng geen verdeeldheid in de t>elangrijkste instellingen en midde len van de staat; het is juist onze taak de hoogste produktieve capaciteit voor onze staat op te bouwen. 5. Het belangrijkste van alles is: wees positief ter» opzichte van uzelf, zodat u positief tegenover anderen kunt optreden. Een eerste vereiste voor ons om in staat te zijn de din gen buiten ons op te helderen en te regelen, is, dit eerst in eigen kring te doen. Niet de eerste keer. Soekarno zei, dat het niet de eer ste keer was, dat de R.I. een kritieke periode moest meemaken en „een zware beproeving moest verduren". Evenmin was het voor het eerst, Mollet's vuurproef In dc Franse Nationale Vergadering Is donderdag bet debat over de situa tie, waarin Frankrijk zich bevindt, begonnen. Acht dagen lang zal de politiek van de regering-Mollct, in het bijzonder inzake Algeric cn de economische toestand van het land, onder vuur worden genomen. Mollet Is gemachtigd de vertrou wenskwestie te stellen. Verscheidene afgevaardigden dron gen er bij de regering op aan, onver wijld een wetsvoorstel tot grondwets wijziging in te dienen, dat ten doel heeft de regering een grotere stabili teit te geven en de betrekkingen tus sen het moederland en de overzeese gebiedsdelen soepeler te maken. Hoe wel alle partijen, op de communisten na, een dergelijke wijziging voor staan, was men het niet eens over de wijze, waarop deze tot stand kan worden gebracht. Wel was men alge meen van oordeel, dat er een centrale regering van het federale type nodig is, waarin de overzeese gebieden als autonome delen een plaats innemen. De huidige grondwet is nog steed gebaseerd op het beginsel van de Franse revolutie van 1789, dat „de re publiek één en ondeelbaar is". Hier door is het de Franse regering onmo gelijk bevoegdheden te delegeren bij het verlenen van autonomie aan over zeese gebieden. POTLOOD en GEEST dat het staatshoofd de noodtoestand afkondigde. „Hebben wij dit niet ver scheidene malen meegemaakt en zyn wij niet elke keer veilig en goed daaruit gekomen?" De reden daarvan was, dat wij vroeger trouw bleven aan de staat, die wij hebben afge kondigd, dat wy vroeger altijd be reid waren de veiligheid van de staat hoger te stellen dan persoon lijke belangen van verschillende groepen of stromingen". Hij verklaar de: „Zo God wil, zullen wij weder om alle moeilijkheden en crises in de kortst mogelijke tijd doorbreken, mits wij bezield zijn en optreden als in het verleden". Soekarno gaf zijn dagorder uit op zijn paleis te Bogot. Intussen werd bericht, dat de mi nister van buitenlandse zaken, die op non-actief is, Roeslan Abdulgani, pogingen doet tot hereniging van Soekarno en de oud-vice-president Hatta. Gister bezocht hij de president en zag, zal zes dagen aan boord van de vandaag zou hij Hatta bezoeken. I Canberra vertoeven. BOYCOT VAN HET SUEZ KAN AAL? In parlementaire kringen in Enge land verluidt, dat premier Macmlllan voornemens is, bij zijn ontmoeting met Elsenhower een boycot van het Suezkanaal voor te stellen, tenzij Egypte voor de toekomst van het kanaal naar rede wil luisteren. Frankrijk zou hieraan willen mee doen, maar men acht Amerikaanse steun onmisbaar, alleen al omdat men in geval van een boycot aangewezen is op Amerikaanse olie. Het jongste verleden heeft echter getoond, dat de aankoop van olie uit het dollargebied geen groot pro bleem is en met het inwerking stel len van de Syrische pijpleiding zal de behoefte aan Amerikaanse olie minder worden. EISENHOWER NAAR BERMUDA. President Eisenhower is donderdag met de kruiser Canberra uit Norfolk vertrokken naar Bermuda, waar hij besprekinge zal voeren met de Britse premier MacMillan. De presi dent, die er bleek en vermoeid uit- Ook Burns er op af De benoeming van een Egyptisch? gouverneur over Gaza blijkt in het geheel geen loos propaganda-gebaar te zijn. Generaal Abdoel Latif, de door president Nasser benoemde Egypti sche gouverneur voor de strook van Gaza, is gisteravond in zijn stand plaats aangekomen. Ook de plaatsvervangend secreta ris-generaal van dc Ver.Naties, dr. Ralph Bunche, en generaal-majoor Burns, de commandant van de poli tiemacht, zijn gisteren per vliegtuig uit Kairo naar Gaza vertrokken. Voor zijn vertrek ontkende Bun che, woensdag enige verklaring te hebben afgegeven, waarin zou zijn gezegd dat het politieleger van de Verenigde Naties met een eventueel Egyptisch bestuur in Gaza zou sa menwerken. Suikerzoet verklaarde de directeur van de Egyptische voorlichtings dienst, luitenant-kolonel Abdel Kadar Hatem gisteren dat Egypte alles in het werk stelt de politietroepen te helpen bij de uitvoering van de taak, die hun krachtens de resoluties van de Verenigde Naties op de schouders is gelegd. De bewoners van Gaza be schouwen de politietroepen air. vriendschappelijke strijdkrachten cn werken met hen samen voor vrede en orde, aldus de directeur. Spoorlijnen opgeblazen. De Egyptische pers, geciteerd door de correspondent van Belga in Cairo, heeft donderdagmorgen bekendge maakt dat Arabische betogers, in de nacht van woensdag op donderdag bij Beit Hanoen, het dorpje in de strook van Gaza, dat het dichtst bij de Israëlische grens ligt, spoorlijnen telefoonverbindingen tussen Israël en de strook van Gaza hebben op geblazen. No. 513. Horizontaal: 1. behoeftig persoon. 4. voorteken (Lat.), 7. ge west in Frankrijk a. d. Loire, 9. stoor nis, 10. bout van een varken, 11. on derricht, 15. verbasteren, 18. plaats in het i:. van Abessinië, op de grens van Eritfea. 19. rivier in O.-Siberië, 20. meisjesnaam. Verticaal: 1. telwoord, 2. eiland waarop het oudste deel van New York staat, 3. eind, 4. orgaan van het ge- .hoor, 5. gem. tussen Zuidbroek en Veendam, 0. broedplaats van vogels, 8. meisjesnaam, 12. term bij het voet ballen, 13. kaap in Spanje tussen Va lencia en Alicante, kaap de la14. meisjesnaam, 16. gravin uit het HolL Huis, 17. soort van hert. Oplossing morgenavond. Oplossing 512. Horizontaal: 1. Ver meer. 8. Beers. 10. ar, 12. Ede, 13. re, 14. aak. 16. pel. 17. stommerik, 18. tel, 19. one. 20. i.l. 21. Ulm, 23. en, 24. Griek, 26. bankier. Verticaal: 2. eb, 3. ree. 4. Medem- blik. 5. ere, 6. es, 7. haastig, 9. telkens, 11. ratel, 13. reine, 15. kol. 16. pro, 21. urn, 22. mei, 24. ga, 25. K.E. Aanval op ambassade te Djakarta Een menigte van ongeveer 200 In donesiërs heeft vandaag de mess van de staf van de ambassade van India in Djakarta aangevallen en geplun derd. Volgens een woordvoerder van de ambassade werd een lid van de staf door een aantal van de aanvallers vastgehouden, terwijl de overigen al les wegnamen wat zij maar konden dragen. Vervolgens trachtten zij het gebouw te vernielen. Het dak werd er afgerukt. De aanleiding tot d^ze aanval is nog niet bekend. 't Wordt België te duur De mogelijkheid bestaat, aldus de Belgische minister van defensie in de Kamer, dat ook België zijn troepen uit Duitsland zal terugtrekken. De bijdrage die de Duitse regering geeft voor het legeren van Belgische troe pen in haar land, is langzamerhand zo gering geworden dat de Belgische regering zich afvraagt of zij nog wel op dezelfde schaal als tot dusverre kan bijdragen tot de defensie van West-Duitsland. De Belgische minister wees er op, dat Groot-Brittannië, dat na de reor ganisatie van zijn strijdkrachten slechts 50.000 man in Duitsland zal hebben, 588 miljoen mark, daarvoor ontvangt. België, dat 40.000 man in Duitsland op de been houdt, krijgt slechts 58 miljoen mark. ALEOETEN BEVEN NOG STEEDS. De seismografen van het KNMI hebben donderdagmiddag om een minuut voor vier een zeer sterke aardbeving en vrijdagochtend om vier minuten over vier een sterke aardbeving opgetekend. Beide aardbevingen hadden hun haard in de Stille Oceaan nabij <*e Aleoeten. De aardbevingenzwerm uit dit ge bied houdt nu reeds zes dagen aan en heeft reeds twaalf sterke tot bui tengewoon sterke bevingen te zien gegeven. Brand verwoestte gistermiddag een landbouwschuur in het kerkdorp Vinkei, gemeente Heesch. De brand weren uit Nuland, Heesch en Oss, waren spoedig ter plaatse en konden de boerderij, die op 5 a 6 meter van de schuur ligt, voor het vuur behou den. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. m Het verkeersongeluk, dat woens dagochtend plaats vond op de Nieu we Hemweg te Amsterdam en waar bij vier personen werden gewond, heeft nu toch een dode geëist. De 26- jarige vertegenwoordiger uit Krim pen aan de LJssel is aan zijn verwon dingen bezweken. Het tweede kievitsei is ook in Friesland gevonden. Evenals het eer ste lag het in de gemeente Oudega, waar het door de heer K. de Jong werd geraapt. Gistermiddag heeft de vinder het aan de commissaris van de koningin aangeboden. Wilt U werkelijk plezier heb ben van Uw aankopen, ga dan te werk volgens een vaatom- Snd plan. Dit jaar bijv. een euwe pantalon by Uw oude Jasje. Volgend laar nog een broek èn een Jasje dat by belde past. Zo kimt U straks alles met alles combineren en meer variatie brengen ln Uw kleding. Onze grote collectie maakt zo n verantwoorde opbouw wel zéér gemakkeiyk. Komt U maar eens kil ken naar onze NIEUWE collectie colberts, aangepast aan de Engelse en Italiaanse mode 1957, in praohtige warme voorjaarskleuren. In de prijzen 39.75. ƒ59.50 en 89.-. •t Zit goid bi] Ipr JONGENSKLEDINO Grote Mirkt 19, Den Hsag Breestrsat (t. o. Stadhui»), Leiden NOORDWIJK Met voldoening zal gisterenavond in de grote zaal van hotel Royal het bestuur van de KA.V. neergezien hebben op de massale opkomst ter vergadering waar pater Henri de Greeve zijn wonderlijk mooi «pel, vastgelegd in zijn toneelstuk „Een op zienbarende rechtspraak", voor het voetlicht bracht. De presidente, mevr. v. Dijk, open de deze bijeenkomst met haar voldoe ning uit te spreken over de grote be langstelling voor deze bijeenkomst, waarbij het haar een genoegen was welkom te mogen heten pater Henri de Greeve, deken Brinkman, de g. a., kap. Vereecken, kap. Sambeek, pater v. d. Weijden, wethouder J. v. Leeu wen, de gemeentesecretaris de heer B. Ike en het bestuur van de KA-B. Direkt hierna kreeg pater de Gree ve de gelegenheid tot weergave van zijn boeiend toneelstuk over een ob jectief onderzoek door niet-katholie- ken van de Madonna-verering bij de katholieken, waarvan een buiten staander geen enkele begrip heeft. Op wonderlijke wijze weet de acteur uit te beelden de verschillende katho lieken, welke door humanistische per sonen zijn uitgenodigd om op hun manier getuigenis af te leggen over de diepe verering van de Madonna, welke bij hen leeft. Het was zeker voor allen een aan grijpend stuk, hetwelk op zeer ver dienstelijke wijze werd opgeluisterd met toepasselijke pianomuziek. Het bestuur van de K.A.V. kan met genoegen terugzien op een buitenge woon goed geslaagde avond, waarvan de baten zijn bestemd voor de Bond zonder naam. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM BIJ N.Z.H. Maandag 1 april a.s. herdenkt de heer M. W. A. H. G. Raasveldt, hoofd controleur by de N.Z.H.V.M. te Noordwijk, de dag, dat hij 25 jaar ge leden, bij deze maatschappij in dienst trad. .PHILATELICA" OVER ONTSTAAN EN GEBRUIK VAN CATALOGI. De afd. Noordwijk van de Intern. Ver. Philatelica hield gisteravond in „De Zeeleeuw" haar maandelijkse vergadering. Voorzitter W. Beukers opende deze druk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom. Hij herinnerde in zijn openingswoord aan het 25-ja- rig bestaan van het clublokaal „De Zeeleeuw" en deelde mede, dat de vereniging haar felicitaties had ge bracht in de vorm van een bloem stuk. Nadat secretaris S. A. van den Oever de notulen had voorgelezen, werd uitvoerig gesproken over het rondzendverkeer. Verschillende leden bleken over deze Achillespees van elke postzegelclub niet geheel tevre den te zyn. Aangedrongen werd op meerdere accuratesse bij het doorgeven van de zegelzendingen. Het bestuur stelde een reorganisatie van het rondzend verkeer in uitzicht. Er zullen meer sectiehoofden worden aangesteld en van deze decentralisatie wordt ver wacht, dat de zaak vlotter zal gaan lopen. De heer W. Beukers hield vervol gens een causerie over ontstaan en gebruik van catalogi. Op deze lezing volgde een geani meerde bespreking. Daarna volgden de gebruikelijke punten als een ver loting met aantrekkelijke prijzen en een attractieve velling, onder de er varen leiding van veilingmeester Th. Beurse. SCHAAKVERENIGING „DANIëL NOTEBOOM". In „Seinpost" werd de strijd om het clubkampioenschap van „Daniël Noteboom" voortgezet. Het was de voorlaatste ronde en verwacht mocht worden, dat op deze avond de beslis- staande bestuur. Het voordelig kas saldo maakte het toekennen van een subsidie voor L.T.J. en L.T.M. voor 1957 mogelijk. Het peil der vergadering werd be haald door een voordracht van de heer M. Tel over enkele acute land en tuinbouwproblemen, en het daar op volgend debat bracht enkele ideeën naar voren, die echter hun doel haast misten door een gebrek aan belangstelling, zoals we slechts zelden moesten meemaken. Bestuur enkele L.T.J.-ers meegerekend, waren er slechts een 25 personen aan wezig. Van verschillende zijden werd naar voren gebracht, dat in de moderne economie ware liefde voor arbeid, waardering voor eigen stand en juiste gemeenschapszin in vele lagen der maatschappij gaat verdwijnen. Ge waarschuwd werd tegen methoden van bedrijfeuitbreiding, die de land- bouwstand in zijn geheel weer gaan schaden. Kortom, het tweede deel van deze vergadering was er weer een, dat bewijst dat een debat, els bel eenmaal op gang is, goede ideeën naar voren kan brengen. Forumavond. Voor alle stands organisaties, maar vooral ook voor alle nieuwe parochianen, wordt maandagavond a.s. 18 maart om half acht een forum-avond gehouden in het Boivdsgebouw. De nu reeds bin nengekomen vragen bewijzen dat dit forum zeer belangrijk kan worden. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 16 Maart 1857. Engeland. Het Journal of China bevat weder eene procla matie van den Gouverneur der beide Kwang provinciën. Daarin komt o.a. het volgende voor: ,JDe Engelsche barbaren, dit geslacht van honden en beeren, onbeleefd en van alle kennis, om zich in den omgang behoorlijk te gedra gen, ontbloot, daar zij even als wolven en jakhalzen, vol begeer lijkheid, rusteloos en met verach ting der menschelijke en godde lijke regten van de eene naar de andere plaats trekken en zich als een zwerm van aarkraaien neder- laten, zijn uit hunne helsche wo ningen tot ons gekomenbehan delen onzen hemelschen Keizers troon met verachting en namen op een ogenblik, toen onze troe pen daarop niet voorbereid wa ren, van onze schansen bezit, brandden onze huizen en winkels der kooplieden af en dreven hunne lielsche boosheid tot het uiterste. De goden zijn vertoornd, de menschen verbolgen, hemel noch aarde kunnen langer hunne tegenwoordigheid verdragen: met wortel en tak moeten zij uitge roeid worden." sing zou vallen hoe het finalisten kwartet er uit zou zien. Door d« overwinning op A. Drost kon L. Turk zich als leider in groep A handhaven Met zijn resterende partij zal hij geen moeite hebben, zodat het practisch uitgesloten is, dat J. Sleeboom of H Meijer hem nog kunnen belagen. De spelers staan als volgt geklas seerd: Groep A: la L. Turk 5 uit 5; Sleeboom 5 uit 7; 3. H. Meyer 4 uit 6; 4. R. C. de Lange 3 uit 6; 5. W. van Rooyen uit 6; 6. J. Plug 2 uit 5; 7. P. Hoek 2 uit 6; 8. A. Drost H uit 7. Groep B: 1. J. J. Bizot 4Yi uit 6; 2. J. Turk 4 uit 5, een afgebr. partij; 3. A. Veefkind V/$ uit 5; 4. P. Bedijn V/2 uit 5 en een afgebr. partij; 5. en 6. F. Hoek en A. Timan 1 uit 5; 7. G. Vp«lk Vi uit 5. VOLLEYBAL-COMPETITIE In de volleybal-competitie van sportverenigingen uit Noordwijk en omgeving werden de volgende wed strijden gespeeld: Dames: MSVS. C. Teylingen 2—2; NVCS.C. Tey- lingen 03. Door deze overwinning is S.C. Tey lingen in puntental niet meer te be reiken door enige andere club, zodat deze dames kampioenen zijn gewor den van de onderlinge volleybalcom petitie. Deze jonge ploeg vormde inderdaad de sterkste formatie in de damesaf deling en daarom heeft zij de kam pioenstitel verdiend behaald. De prijsuitreiking zal in april a.s. te Noordwijk aan Zee plaats vinden. Bij de heren werd gespeeld: S.C. Teylingen—PTT 2 3—0; PTT 1—MSV 3—1; MSV—NVC 3—1! SIOS—KVC 0—3; NPSVSC Teylingen 13.. In deze afdeling gaat de strijd in alle hevigheid verder tussen NPSV, SC Teylingen en KVC. VOORSCHOTEN Vergadering L.T.B. Woensdag avond vergaderde fe L.T.B. weder om in het Bondsgebouw.Nadat en kele gebruikelijke agendapunten wa ren afgewerkt bracht de bestuurs verkiezing geen wijziging ln het be- De Kring Leiden van de L.T.B. vergaderde in „De Valk" te Leiden. De voorzitter, de heer G. P. v. Leeu wen, vond het een groot genoegen, dat hij zovele afgevaardigden van de afdelingen welkom mocht heten. Hij gaf een kleine terugblik over het jaar 1956 waarvan hij constateerde, dat het voor de boeren een zeer be wogen jaar was geweest en ook voor de hele wereld. Voor de boeren, om dat in 1956 definitief bleek, dat de landbouw in het geheel niet deelde in de nationale welvaart. Voor de wereld door de schokkende gebeurte nissen welke zich voordeden in Hon garije. Op de bestuurders deed de heer G. P. v. Leeuwen een beroep om te blijven ijveren voor de persoonlijke vryheid bedreigt. Hij duidde op de boer. Volgens voorzitter is er een tendens waarneembaar dat ook deze vrijheid bedreigd. Hij duidde op de zogenaamde blokkering rondom de eigenaarslasten en de structuurwij zigingen van de landbouw die men vanuit het Ministerie van Landbouw heeft aangekondigd. Tenslotte laakte voorzitter de uitlatingen van de heer Middelhuis over de melkprijs, die zijns inziens weer lager kondenwor- den, daar de voederprijzen dalende waren. K.A.B.-voorzitter l'iddelhuis moet zich niet bemoeien met zaken waar hij geen verstand van heeft, al dus de voorzitter.. Afscheid Joop Wesselingh. De vergadering neemt kennis van een brief van de heer J. C. Wesse lingh, die op dokters advies bedankte als bestuurslid van de kring Leiden. De voorzitter schetste de persoon van de heer Wesselingh, die heel veel heeft bijgedragen aan de innerlijke kracht van de kring Leiden. Hij vond het jammer dat in deze vergadering niet persoonlijk afscheid kon worden genomen op grond van des heren Wesselinghs constitutie. In de geest nam de vergadering op een ontroe rende wijze afscheid van de creatie ve „Oome Joop Wesselingh". Jaarverslag. De secretaris bracht een uitvoerig jaarverslag uit van het leven en stre ven in de land- en tuinbouw en van de kring Leiden. Hij toonde aan, dat er van een nationale sanering in de landbouw sprake is, doordat het aan tal kleine bedrijven is teruggelopen met 11200 en het aantal medewerken de boerenzoons teruggelopen Is met ruim 10000. Met algemene stemmen werd voor zitter Van Leeuwen als voorzitter van de kring Leiden opnieuw herkozen. De heer J. Mourits huldigde hem voor de wijze waarop hij in het ver leden de vergaderingen leidde en sprak de wens uit, dat hij in de toe komst op dezelfde weg blijft voort gaan. Met een ruime meerderheid van stemmen werd de heer Th. Verkley door de vergadering gekozen tot be stuurslid van de kring Leiden in de vacature van de heer J. C. Wesse lingh. De secretaris-penningmeester bracht een verslag uit over de financiële po sitie van de kring Leiden en legde verantwoording af van het gevoerde beleid in 1956. Namens d controle commissie was de heer Koot degene, die mededeling kon doen dat de za ken prima in orde waren bevonden. Verdere zaken. Een contributieverhoging van de kring Leiden vond geen genade bij de vergadering. De vergadering besloot Wel tot het verstrekken van repre sentatiekosten voor de voorzitter, die opdracht kreeg van de grote Bond een bijdrage te krijgen voor het zo belangrijke kring-werk. Hoogmade bracht de dag van 1 no vember met de markt te Leiden aan de orde en de vergadering besloot om deze zaak aanhangig te maken. De prijzen van de suikerbieten wer den besproken, diverse verkiezingen in neutrale organisaties kwamen on der de loupe, de varkensmarkt te Leiden ontlokte een nieuw voorstel uit de vergadering. Het werk van de grondkamer werd critisch be schouwd en de melkprijs was in het kader van de bestedingsbeperking een actueel onderwerp. Na geconstateerd te hebben in de Volkskrant, dat de heer Middelhuis, voorzitter van de KA.B., blijkens de Volkskrant van 5 maart, een mening had gegeven over de melkprijs meen de de algemene vergadering van de kring fel te moeten reageren. Het is niet waar, dat de voederprijzen da lende zijn. De heer Middelhuis moet dan ook geen stemming wekken te gen de landbouw, vooral wanneer hij dat doet met argumenten, die beslist niet waar zijn. De vergadering be sloot een schrijven te richten hier over aan de Volkskrant. De woningbouwvereniging „Volks belang" te Lisse is een van die geluk kige verenigingen, die geen redenen hebben tot klagen over gebrek aan belangstelling voor hi-ar jaarverga deringen. Ook gisterenavond was de zaal van het K.A.B.-gebouw weer stampvol. De voorzitter, de heer C. Hordijk, zei in zijn openingswoord, dat deze jaarvergadering in het teken stond van het 50-jarig jubileum. Reeds in 1906 was men begonnen met plan nen maken voor de oprichting van een woningbouwvereniging, die toen vooral een noodzaak was voor de ar beidende stand. De mooiste arbei derswoningen uit die tijd waren de woningen aan b.v. de Meer- en Hout straat en wanneer men deze verge lijkt met de momenteel gebouwde en te bouwen huizen, moet men consta teren, dat ze, wat gerieflijkheid en schoonheid betreft, veel beter zyn. In dit verband zou men zich af kun nen vragen, of het nog wel nodig is lid te zijn van een woningbouwver eniging, maar wanneer men ziet, dat vele jonge mensen juist door deze vereniging een woning verkregen, is daarmede deze noodzakelijkheid, al dus de heer Hordijk, dubbel en dwars bewezen- De voorzitter dankte alle leden, die door het betrekken van een nieuwe woning hadden meegewerkt, woon ruimte voor jonge mensen vrij te ma ken. Na de notulen las de secretaris, de heer Jac. van der Voort, het jaarver slag voor. Hierin zei hij, dat de in aanbouw zijnde 127 woningen bijna gereed zijn. Ondanks het feit, dat men dit jaar bijna geen vorstverlet ondervonden heeft, zijn de werk zaamheden toch enigszins vertraagd, wat te wijten is aan gebrek aan ar beidskrachten in verschillende tak ken van bedrijf, die aan de tot standkoming van de woningen wer ken. Voorts is in verschillende com plexen gelegenheid geschapen tot het nemen van een douche, doordat er geysers werden aangebracht en is deze voor andere complexen in voor bereiding. Intussen is men begonnen met heien voor 49 andere woningen, die zullen bestaan uit 11 grote en 38 kleinere en zyn de stukken voor de bouw van 49 woningen, ook in het z.g. „Meer en Duin"-plan, in Den Haag in behandeling en hoopt men op een gunstige beslissing van het ministerie. Daar de balanswerkzaamheden en de controle daarop nog niet voltooid zijn, kon de administrateur, de heer J. Zaneveld, nog geen volledig over zicht geven van de financiële si tuatie der vereniging. Uit de hem ter beschikking staande cijfers bleek echter, dat de vereniging er gezond voor staat. De plaatsing van de geysers bracht een uitgave van pijn. 24.000.met zich. terwijl de werkelijke onder houdskosten ƒ29.719.27 bedroegen. ging van 25% wel te verwachten: deze zal worden gestort in een fonds vanwaaruit event, verbeteringen en vernieuwingen zullen worden gefi nancierd. Voor de bestuursverkiezing waren aftredend de heren C. Hordijk en W. de Bruin. Beiden werden met alg. stemmen herkozen. Op 17 okt. a.s. zal de vereniging haar gouden jubileum vieren, dit was n.l. de datum, waarop 50 jaar gele den de koninklijke goedkeuring werd verleend. Het bestuur was van me ning dit gouden Jubileum te moeten vieren met een goede en beschaaf de feestavond. In dit verband waren reeds plan nen gemaakt, het gezelschap Johan Kaart uit te nodigen deze avond te verzorgen. Een grote moeilijkheid is echter een zaal te vinden, die groot genoeg is om alle leden te kunnen onderbrengen en had men kontakt opgenomen met de directie van Tres long in Hillegom. Een plan om de H.B.G. of Hobaho te verzoeken een zaal ter beschikking te stellen kon geen doorgang vinoen, daar de sei- zoendrukte rond 17 okt. nog lang niet geluwd is, terwijl dc geluidsweerga ve ln een dergelijke zaal ook niet vol doende bleek. Wanneer de avond in Treslong gehouden wordt, zal men trachten voor vervoer te zorgen, door extra busdiensten aan te vragen. Met betrekking tot eventuele hoog- bouw deelde de voorzitter mede, dat waar de beschikbare bouwgronden steeds minder worden, men welhaast verplicht is „hoger op te gaan" en zal een bouw van 3 of 4 étages be slist noodzakelijk zijn. Na de rondvraag, die weinig bij zonderheden opleverde, sloot de voor- Per 1 juli a.s. is een huurverho- zitter de vergadering.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2