I Het vetgehalte van de melk moet hoognodig omhoog Nieuw en Oud tarief bij de P.T.T. Kath. ziekenhuis exploiteert veel voordeliger dan overheidsziekenhuis Practijk en administratie van Rotterdams mondarts door justitie in beslag genomen Meikhandeiaar vond oplossing voor statiegeldprobleem DONDERDAG 14 MAART 1957 DE I.EIDSE COURANT "AGTNA 8 M. P. van der Weijden in Tweede Kamer: AARLANDERVEEN De Tweede Kamer heeft gistermiddag de algemene beraadslagingen over i de begroting 1957 van het departement van landbouw, visserij en voedsel- voorzieningen en over de begroting 1957 van het landbouw-egalisatiefonds O^L- minietor voortgezet. Bij deze beraadslagingen waarbij gisteren reeds twee leden V-/OK UUU UJlDiaitCl het woord hebben gevoerd is tevens aan de orde de motie, welke de heer Vondeling (Arb.) op 10 juni 1954 heeft ingediend. Ze betreft de verhuur van aan de staat toebehorende jachtvelden. „Met een loper achter de koe" De heer v. KOBVERDEN (K.V.P.) betoogt, dat overal de prodiuktie in de landbouw is opgejaagd. Daarbij is onvoldoende rekening gehouden met de consument en er is een schijnbare overproduktie ontstaan. De over schotten zijn slechts gering, maar een aanzienlijke daling van de prij zen is het gevolg van een en ander geweest. 's Ministers stelling, dat de oplos sing gezocht moet worden in een worden gemaakt en de mensen niet, aanpassing van de prodiuktie aan de zoals thans wel het geval is, een marktontwikkeling, kan spr. wei on- j mengsel van melkpoeder en water derschrijven, maar de moeilijkheidwordt voorgezet? Hij verklaart regeling is in ieder geval minder in gewikkeld dan die van voorheen. De heer Van der Weijden bepleit de wenselijkheid van verhoging van het vetgehalte der consumptiemclk. Hij zegt een fervent tegenstander te zijn van de surrogaatmelk, wel ke men de bevolking nog steeds pleegt op te dringen. Wie bang is van voile melk heeft gelegenheid ze zelf te verdunnen of blauw te maken. Waarom wordt de room niet inge vroren, opdat 's winters boter kan Iblyft dat men te maken heeft met een ongezonde wereldmarktprijs. Verlaging lasten Hel Nederlandse landbouwbelang mag niet worden verwaarloosd, be- j toogt de heer Van Koeverden; de boer moet meer economisch gaan denken en wetenschappelijke advie zen opvolgen. I De regering heeft z.i. te weinig bouwibegrotin,* Hij troost aandacht voor de mogelijkheid van ter met Einstein, dat tijd deze dwaasheid te blijven wijzen. In dit verband zegt de heer Van der Weijden ook, dat de landbouw problemen zijn als een „stekelvar ken met eksterogen": men prikt zich erg gauw en men heeft ook makkelijk iemand beledigd". verlaging van lasten en daardoor van de prijzen. Spr. denkt aan verminde ring der waterschapslasten. Er zijn vaak onredelijke lasten, die kostprijs- verhogend werken. Hij spreekt ook over het lange uit blijven van de bespreking der land- zich ech- tijd een zeer betrekkelijk iets is. Structuurbeleid De heor EGAS (Arb.) verklaart, Hij vraagt of de minister het ver- dat het beleid over het algemeen zijn dedigbaar aoht, dat in bepaalde ge-instemming heeft. Hij gaat daarna in vallen de vaste lasten zijn opgevoerd op het structuurbeleid. Daarbij keert tot 300 per hectare. Wat de be- j hij zich tegen de stelling van prof. drijfsgebouwen aangaat, moet z.i. ie- Oud, dat de kleine boeren de bron streefd worden naar 'n sobere bouw. van de volkskracht der samenleving Het optreden va-n velerlei commissies werkt kostprijsverhogend. De eige- ovaarslasten komen daardoor op een onverantwoord hoog niveau. Daar aan moet naar zijn oordeel ernstige aandacht worden besteed. Dc heer Van Koeverden betoogt, dat het voor een eeconomische be is. Deze opvatting is zijns inziens verouderd. Het is veeleer zo, dat een stroom va-n stedelingen naar de achtergeble ven streken gaat om een stuk her opvoeding tot stand te brengen. Zijns Inziens staat men voor het vraag stuk hoe het platteland leefbaar is drijfsvoering noodzakelijk is. dat de te maken en te houden. Nodig is een richtprijzen tijdig bekend zijn. De j program van structurele hervormin- minister moet z.i. thans al denken gen. Naar de mening van de heer aan de prijzen van 1958. Hij verdedigt sanering op vrijwil- j Egas zullen hervormingen nodig zijn ten aanzien van het grondgebruik, de bedrijfsgebouwen, de credietver- Een krachtige aanpak van sociaal- lige basis. Ten slotte vraagt spr. of het de- j lening, het onderwijs en de sociale partement wel efficiënt werkt. Z.i.pedagogiek. moet hier juist het voorbeeld gege- 1 ven worden. De heer BNGELBERTINK (K.V.P.) uit zijn waardering over wat de mi nister verbeterd heeft ten aanzien van het prijsbeleid en het structureel beleid. Naar sprekers oprdeel blijft prijsbeleid noodzakelijk, ook al zou de structuur overal goed zijn. In afwachting van wat de Europese zes landen ga.an doen, dringt spr. erop aan, dat de minister voorlopig aan de agrarische export bijzondere aandacht zal besteden door markt analyse te bevorderen. Ingaande op het structuurbeleid verklaart spr. o.m. gereserveerd te staan tegenover wettelijke regeling van vestiging van bedrijfsgenoien. Vele kleine bedrijfjes worden gedre ven door landarbeiders, middenstan ders of bejaarde boeren. Spr. meent dat h-un die mogelijkheid niet moet worden ontnomen. Aan onderwijs en (huisvesting der landarbeiders wordt te weinig gedaan. De aanleg van verharde we^en ten behoeve van de traag ontwikkelde gebieden zou z.i. versneld moeten worden. Zoals de werkzaamheden thans verlopen duurt het veertig jaar voor ze gereed zijn. Hij vraagt er voor te zorgen, dat grotere gebieden in de ruilverkave ling worden betrokken. Daarvoor wenst hij niet meer geld te besteden, maar de po6ten moeten continue op de begroting komen. De heer BIESHEUVEL (A.R.) be toogt, dat men oog moet hebben voor de betekenis van de landbouw voor de nationale samenleving. Een aan duiding daarvan heeft hij in de de batten van de laatste weken en in de stukken gemist. De nood van grote groepen in de Landbouw is erger dan Het Tweede Kamerlid M. P. van der Weijden, die burge meester U van Nieuwkoop, ver telde gistermiddag in de Twee de Kamer de volgende anecdote, die tekenend is voor de melk- politiek in Nederland. Oud-mi- nlster De Bruyn, die In zijn ge meente woont, had de gewoon te rechtstreeks bij de boer een litertje heerlijke, volle, niet af geroomde melk te gaan halen. Tot een politie-agent van de gemeente zijne ex-excellentie op barse toon er aan moest her inneren, dat het streng verbo den Is volle melk te drinken. De oud-minister voor PBO-za- ken was in overtreding als burgemeester en dus als hoofd van de politie erkende de heer Van de Weijden dat het recht zijn loop moest hebben, als Ka merlid gaf hij echter in 't open baar uiting aan zijn afschuw van deze politiek, die het room van het leven schept. „Alleen boeren en kalveren mogen nog volle melk drinken", ro riep het Kamerlid uit. pedagogische aktiviteit acht de heer Egas noodzakelijk. Wateroverlast De heer BIEWENGA (A.R.) ver heugt zich over de tweede aanvullen de nota van de minister met betrek king tot de schade door waterover last. De regeling heeft te lan$ ge duurd. Tot vandaag is no$ niets ge beurd om de nood te verlichten. Hij is van oordeel, dat bij ruil verkaveling de nadruk niet al te zeer op de bedrijfsgrootte moet worden gelegd. Met deze verkaveling moet zijns inziens in een vlot tempo wor den doorgegaan ter bevordering van de productiviteit van de landbouw. De heer BORST (C.P.N.) betoogt, dat van de zijde van zün fractie steeds is gezegd, dat de landbouw politiek op een fiasco zou uitlopen. De nu weer gerezen moeilijkheden, tot uiting gekomen bij de nota in zake beperking der bestedingen, be vestigen die zienswijze. De vergadering wordt om 8 uur verdaagd tot morgenmiddag. Uit statistische gegevens, gepubli ceerd in de laatste uitgave van „Ons Ziekenhuis", het officieel orgaan van de Vereniging van Katholieke Zie kenhuizen, biykt, dat het katholiek ziekenhuis aanzieniyk goedkoper blijft exploiteren dan het gemiddelde Nederlandse ziekenhuis. Naast uitgaven per verpleegdag in 1950 in R.K. ziekenhuizen van 8.12 en in alle ziekenhuizen van 10.54 (verschil van. 2.42) wezen de getal len voor 1953 aan, dat de uitgaven in dat jaar per verpleegdag f 10.17 in de R.KL ziekenhuizen, en 12.83 in alle ziekenhuzen bedroegen, (ver schil 2.66). Voorts komt de overheidsbijdrage aan ziekenhuizen vrijwel geheel ten goede aan niet-katholieke ziekenhui zen. Zo bedroeg het totaal der over heidsbijdragen aan ziekenhuizen in 1953 27.384.000.. hiervan ging naar overheidsziekenhuizen een bedrag van 24.995.000, naar R.K. instellin gen 354.000 en naar overige parti culier instellingen /2.035.0X). De R.K. instellingen ontvingen dus 1.3 pet. van het totaal der overheids bijdragen. In 1950 lag dit percentage op 1.1 pet. Dr. Merkies becijfert dan dat het exploitatietekort van de overheidszie kenhuizen bijna even groot is als de aan hen verleende subsidies, waarbij hij voor een goed begrip vermeldt elen. die daar buiten staan, zich ^at dit exploitatietekort resulteert kuinnen indenken. Garantieprijs Het ganantieprijsbeleid besprekende, betoog de heer Biesheuvel dat, hoe wel we in een tijd van hoogconjunc tuur leefden, de garantieprijzen met een scheermes zijn gesneden. Z.i. had men moeilijk een ongunstiger ogen blik kunnen kiezen voor afschaffing van de oonsumentensuibaidies. De heer Biesheuvel zegt er be zwaar tegen te hebben, dat in de memorie van antwoord het struc tuurbeleid op een bepaalde wijze is gekoppeld aan het prijsbeleid. Het prijsbeleid mag niet ondergeschikt worden gemaakt aan het structuur beleid. Spr. verklaart er nog niet aan toe te zijn, de vestigingseisen als onont beerlijk te beschouwen. Zoals de mi nister wel stelt, doch niet motiveert. Afgeroomde melk De heer VAN DDR WEIJDEN (K.V.P.) vraagt inlichtingen omtrent de werking van het baconoontract met Engeland. Voorts vraagt hy of dc minister Iets heeft ondernorren met het oog op de moeilijkheden wel ke ontstaan zijn door dumpingsme thodes met betrekking tot eieren. Een landelijke garantieprijs voor melk is z.i. noodzakelijk. De nieuwe na verrekening der subsidies. De ziekenhuisstatistiek over I960 en 1953 van het C.B.S. toont aan, dat de exploitatietekorten voor de parti culiere sector ook na ontvangst van de subsidies nog bedroegen in 1950 ƒ1.163.000,— en in 1953 2.923.000,—. Dit verschil tussen overheidszieken huizen en particuliere ziekenhuizen is voor een groot deel toe te schrij- Arbeider bedolven in grintgroeve In de grintgroeve „De Salseberg" nabij Garderen is gistermorgen een ernstig ongeval gebeurd, waarbij een 64-jarige inwoner van Garderen om het leven is gekomen. Tijdens graaf werk stortte plotseling een massa grond van ongeveer 20 kubieke me ter naar beneden, waaronder het slachtoffer en twee gebroeders die eveneens in de groeve werkzaam wa ren werden bedolven. Onmiddellijk werden door mede-arbeiders red-1 rechten te verlenen, wèl, dat het dingspogingen ondernomen, waarbij J koekje een zo groot mogelijk publiek ven aan het verschil in de mate» waarin de uitgaven worden gedekt door verpleeggelden etc. De statistiek van het dekkingsper centage die „Ons Ziekenhuis" publi ceert en die is afgeleid uit de staten van uitgaven en ontvangsten van de genoemde C.B.S. publicaties, toont aan, dat de mate, waarin de uitga ven door de prijzen zijn gedekt, in 1953 het hoogste was in de katholie ke ziekenhuizen, namelijk 99,3 pet., 97.4 pet. in protestants christelijke instellingen, 84.5 pet. in neutrale in stellingen, 72.7 pet. in burgerlijke in stellingen en 61,3 pet. voor rijks-, firov.- en gemeentelijke instellingen, n 1950 dekten de katholieke instel lingen hun uitgaven met 95 pet. door verpleegprijzen. Dr. Markies verbindt aan rijn arti kel een korte beschouwing over het aantal verpleegsters in de ziekenhui zen. HU stelt daarbij vast dat sinds 1951 de bezetting per ingenpmen bed is gestegen van 6.374 tot 0.434 in 1955. Hen, die zouden menen, dat de reli gieuzen nog het leeuwenaandeel in de personeelsbezetting der kath. zie kenhuizen bezitten, maakt de schrij ver duidelijk dat de verhouding tus sen de aantallen religieuze verple- genden en de aantallen leke-verple- genden in 1955 1 en 2.68 bedroeg te gen 1 op 1.83 in 1951. Bakkerswedstrijd Gouden ring voor nieuw koekje De haast spreekwoordelijke Neder landse huiselijkheid, verbonden met een goed gevulde koektrommel, is er misschien wel de reden van, dat drie bakkersvakbladen als sinds jaar en dag 'n gouden bakkersring uitreiken. Die is bestemd voor de bakker, die in het afgelopen jaar een speciaal koekje heeft samengesteld. Bakker J. Dirkson heeft dat nu ook gedaan, in Wormerveer. Zijn nieuwe koekje heet „Weko", en heeft iets weg van de al oude Weespermop, maar deze laatste is de helf van de prijs duurder. De drie vakbladen zijn „Het Bak kersvakblad", de „Katholieke Bak ker" en de „Christelijke Bakkerspa troon". Zij lieten de bakkers hun pro- dukten zenden naar „Carlton" in Amsterdam, waar ze door een jury werden bekeken en beproefd. Het is niet de bedoeling der vakbladen ge weest, aan de prijswinnaar octrooi- het hun gelukte de gebroeders redden. Toen men het derde slachtof fer kon bevrijden, bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. De overledene was gehuwd en had geen kindei en. kan bereiken. Mocht de winnaar een tweede maal het geluk hebben, de prijs te winnen, dan wordt zijn ring, die een waarde van 350,vertegen woordigt, bezet met een diamanten steentje. DU is de heer H. Plas uit Den Haag die benoemd is tot notaris in Aarlan- derveen als opvolger van notaris H. B. J. van der Kreeke. Brieven (lokaal) Brieven (lnterlok.) Briefkaarten (lokaal) Briefkaarten (interlok.) Drukwerken (50 gram) Nieuwsbladen (ingaande 1 oktober) Postpakketten (per kg) Brieven (internat., beh. Benelux en Rijksdelen overzee) Luchtpostbladen Briefkaarten (Intern.) Drukwerk (intern.) Aantekenrecht Expresserccht Postwissels (tot 25) Kwitanties Girostortingen Cheques Telegrammen (per 10 woorden) Toeslag gelukstelegram Telex (maandabonnement) Draadomroep (ingaande 1 mei) Het telefoonabonnement gaat met ongeveer 20 omhoog, b.v. nieuw 3, oud 2,50, nieuw 6, oud 5. Nieuw Oud tarief tarief 10 cent 7 cent 10 10 7 6 7 7 4 2 1 0,7 70 60 30 25 30 25 20 15 8—4 5—3 25 20 50 30 25 (tot 12,40) 10 30 25 15 10 25 10 80 60 50 40 80 60 2,50 MGR. GlOBBE DIENT PRIESTERWIJDING TOE IN VOORBURG (Z.H.). De Pauselijk Internuntius in Ne derland, mgr. Paolo Giobbe, zal op VIERING FEEST VAN HET H. SACRAMENT VAN MIRAKEL GEOPEND. 'n pontificale H. Mis opdragen in de Begijnhofkapel met predikatie van de bisschop zelf. I Z.H. de Paus heeft de pauselijke Met de plechtige Vespers, gece-zegen aan alle leden van het Gezel- .lebreerd door mgr. M. J. Groot, vi- schap van de Stille Omgang ver- 31 maart in de parochie van O.L. Caris-generaal van het bisdom van leend. Dit zijn volgens de statuten Vrouw ten Hemelopneming aan de Haarlem, is de viering van het feest alle deelnemers aan de Stille Om- Laan van Nieuw Oost Einde te Voor-j van ^t H. Sacrament van Mirakel gang. De pauselijke nuntius-inter- burg de priesterwijding toedienen j de Begijnhofkerk te Amsterdam nuntius in Den Haag, mgr. Paolo aan de w.e. heer H. Henderiks, die geopend. Elke dag is er een plech- Giobbe, heeft de schriftelijke dank bestemd is voor het bisdom Kroon- j ^jg L0f mej processie en pre- stad van mgr. N. G. M. F. v.n Vel- dikatie door pater Verheyen Csa.R. .en O.P. Zaterdagavond zal de bisschop Wanneer de nieuwe priester zijn 1 van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, studies beëindigd heeft, zal hii naar het lof celebreren en zondag, nadat Kroonstad vertrekken. 'hij de Stille Omgang gemaakt heeft, Ongewenste practijken Het instrumentarium en de volle dige practijkinrichting van een arts aan de Claes de Vrieselaan in Rot terdam werden gisteren, onder lei ding van de officier van justitie, mr. A. de Jong en de rechtercommissaris, mr. F. J. M. Nivard, door de recher che aldaar in beslag genomen. Ook de volledige administratie van het tandtechnisch Instituut van de heer v. W., gevestigd aan de Claes de Vrie selaan, moest dit lot delen. Voorts werden huiszoekingen ver richt in de panden 16 en 21a aan de zelfde laan, die tot het tandtechnisch instituut van de heer Van W. beho ren en bij een arts aan de Scherm- laan. Deze grootscheepse actie werd ge voerd op grond van de in 1955 inge voerde wet ter bestrijding van onge wenste practijken in de zogenaamde „tandheelkundige inrichtingen". Artsen en tandartsen, die zelfstan- dig en onder eigen naam practyk uit oefenen, vallen niet onder deze wet. Hoewel de dokter, die de leiding had van het instituut aan de Claes di Vrieselaan, onder eigen naam werkt VIERDE EN VIJFDE GROEP KAJOTTERS NAAR DE MISSIE. In mei zullen wederom twee nieu we groepen Kajotters naar de missie vertrekken: een groep van twee gra fici, die gaan helpen in een grote missiedrukkerij in de buurt van Tabora in Tanganyika en een groep van bouwvakkers en een metaalar beiders naar Mwanza, eveneens in Tanganyika, voor de uitbouw van een ambachtsschool en voor hulp op die ambachtsschool. In de loop van het jaar volgen nieuwe groepen naar objecten, welke het Kardinaal van Rossuminstituut om hulp hebben ge vraagd. Voor de missie in Oost-Afrika vraagt de K.A.J. op het ogenblik voor de tijd van twee jaar timmer lieden, metselaars en monteurs en in het bijzonder voor mei nog een metselaar-vakman. Tot op heden zyn door de K.A.J. twee groepen naar Tanganyika en één naar Kenya uitgezonden. Vol gens de rapporten van de aalmoeze niers ter plaatse maken zij het allen zeer goed. EVER HARD VAN BEINUM OVERLEDEN. In alle stilte is vanmorgen op Wes- terveld gecremeerd het stoffelijk overschot van Everhard van Beinum, waarnemend directeur van het ko ninklijk conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage. De heer Van Bei num is dinsdag onverwacht overle den in een ziekenhuis in Den Haag. Van de vele functies, die de over ledene in het muziekleven bekleedde, mogen worden genoemd die van se cretaris van de staatsexamens voor muziek, voorzitter van de vereniging van leraressen en leraren aan het koninklijk conservatorium voor mu ziek, ondervoorzitter van de vereni ging 't Residentie Orkest, voorzitter van de Johan Wagenaar Stichting, oud-algemeen secretaris van het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaarsvereniging van welke vereniging hij later erelid werd. De heer Van Beinum was ridder in de Orde van Oranje Nassau. meende de justitie gerede twijfel te mogen koesteren of hij, zich gespecia liseerd hebbende als mondarts, inder daad zelfstandig zijn practijk uit oefent. Voor onderzoek hiernaar werd de administratie van het tandtechnisch instituut in beslag genomen. Tegen de betreffende arts werd reeds in de cember 1955 proces-verbaal opge maakt. Na veroordeling door de kan tonrechter ging verdachte In hoger beroep bij de rechtbank Thans dient de zaak voor de Hoge Raad. ERNSTIG VERKEERSONGELUK OP NIEUWE HEMWEG TE AMSTERDAM. Op de Nieuwe Hemweg in Amster dam-West heeft zich gistermorgen omstreeks twaalf uur een ernstig ver keersongeluk voorgedaan waarbij vier personen, drie mannen en een jon gen, gewond werden. Een Volkswagen, komende uit Am sterdam, heeft vermoedelijk toen hij een voor hem rijdende Opel Olympia passeerde, deze gesneden. De Opel kwam na over de kop te zijn geslagen en een wegpaaltje te hebben geramd, zwaar beschadigd in de linkerweg berm terecht. De Volkswagen reed in de rechterberm. Door de botsing kwa men drie der slachtoffers (in elke wa gen zaten twee personen) op het wegdek terecht. Uit de richting Zaan dam naderden tijdens de inhaalma noeuvre van de Volkswagen twee vrachtauto's, een op de rechter- en de ander op de middenbaan van deze driebaansweg. Voorlopig wordt aangenomen, dat' de bestuurder van de Volkswagen op het laatste moment naar rechts heeft uitgehaald. In het Wilhelminagasthuis zijn op genomen de 31-jarige Amsterdam se vertegenwoordiger H. Sondaar, die in de Volkswagen zat, en de 25-jari- ge vertegenwoordiger H. Exo, uit van de H. Vader aan het bestuur van het Gezelschap van de Stille Om gang overgebracht voor het telegram van gelukwens, dat de voorzitter Z.H. de Paus heeft gezonden ter ge legenheid van Diens 81ste verjaar dag. Lanceerpatronen verkeerd gemonteerd In de straaljager, die bij Marken neerstortte Op 4 februari van dit jaar stortte in de buurt van het eiland Marken een Gloster Meteor neer van de Ko ninklijke Luchtmacht. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft de piloot het toestel niet verlaten omdat er iets niet in orde was. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het verkeerd monteren van een aantal lanceerpatronen vlak vóór de start van de straaljager. De bestuurder, de 23-jarige sergeant-vlieger J. Witman, werd volkomen onvoorbereid door de kap van plexi-glas van het toestel heen naar buiten geschoten en kwam in het Uselmeer terecht. Wanneer een piloot van de schietstoel gebruik wil maken, dan dient hy gebruik te ma ken van bijvoorbeeld een linnen kap je, dat hij over zijn hoofd schuift om om dat te beschermen tegen de grote snelheid in de hem omringende lucht. Omdat dit toch niet gebeurd is mag het als een groot wonder wor den beschouwd, dat de vlieger van zijn onvrijwillige vlucht uit zijn „kist" geen letsel heeft opgelopen. OPRICHTING DIOCESANE OUDERRAAD IN BISDOM HAARLEM. De werkgroep ter voorbereiding van 'n Nationale Katholieke Ouder raad belegt 26 maart in hotel Kras- napolsky te Amsterdam een verga dering voor de ruim 100 Ouder Co- mité's, die tot dusver in het Haar lemse bisdom opgericht werden. Onder voorzitterschap van de heer F. Engel uit Zaandam, voorzitter van de werkgroep, zullen tijdens deze vergadering de afgevaardigden worden gekozen voor de op te rich ten diocesane ouderraad. Tevens zul len bij die gelegenheid twee afge- IS DIT OPLICHTING? Maar kwam in aanraking met justitie De officier van justitie te Amster dam eiste gisteren tegen een melk- slijteï uit Hilversum een gevangenis straf van zes maanden, op grond van een ongeoorloofde transactie met lege melkflessen. Elke week had de melkhandelaar ve le duizenden lege flessen, waarvoor hij statiegeld heeft betaald en waarvoor hU statiegeld terug krygt, als hij ze bij de Verenigde Gooise Melkbedrij- ven inlevert. Breekt of beschadigt een van die flessen in zijn zaak, dan is de schade, die jaarlijks duizend gulden bedraagt, voor zijn rekening. Om iets van die schadepost terug te verdienen, heeft verdachte bij een handelaar in oude flessen, drieduizend flessen gekocht, tegen de prijs van zeventien cent per stuk. Hierdoor had hij per gebroken fles niet een kwartje, maar slechts zeven tien cent strop. Per jaar scheelde hem dat enkele honderden guldens en daarom leverde hij zijn gekochte fles sen bij kleine party en bij de melkfa briek in. Temeer daar de melkboer het door allerlei manipulaties deed voorkomen, alsof hij alleen flessen terug gaf, die hij vol ontvangen had, hij spoelde bijvoorbeeld de gekochte flessen met cier van justitie dat er sprake was van oplichting. Het strafblad van verdachte is niet brandschoon. In 1954 kreeg hij een jaar gevan genisstraf voor het geknoei met sta tiegelden en voordien had hij negen maanden celstraf gehad, voor een delict, dat ook al met melk en flessen te maken had. Volgens verdachte en diens raads man, heeft de melkfabriek nergens bepaald, dat uitsluitend „eigen" fles sen konden worden teruggenomen en dat evenmin ergens is geregeld, dat men niet meer flessen zou mogen in leveren, dan men gevuld heeft be trokken. Nadat de rechtbank zich vele uren met deze melk-zaak had bezig gehouden, werd de uitspraak vast gesteld op 27 maart.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8