Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Oprichting wijkgebouw besproken Gemeenteraad van Wassenaar accoord met nood-kantoor verkeerspolitie DONDERDAG 14 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 WARMOND Hedenavond hield het „Wit-Gele Kruis afdeling: Warmond haar alge mene jaarvergadering: in hotel „De Stad Rome". De voorzitter, dokter H. A. G. M. Walenkamp opende deze vergadering met een woord van welkom. Enerzijds betreurde hij het, dat zo weinig leden gehoor hadden gegeven aan de oproep om de vergadering bij te wonen, an derzijds wees hij er op, dat de leden een groot vertrouwen stelden in het bestuur en er geen problemen waren in de vereniging. Hierna liet spreker zijn gedachten gaan over het afgelo pen jaar en memoreerde hij het ver trek van de heer Slager als voorzitter der vereniging. Deze had als voorzit ter zeer vruchtbaar werk verricht en speciaal onder zijn leiding was tot stand gekomen de oprichting van het thans bestaande consultatiebureau. Voorts bracht hij naar voren, dat door de vereniging in het afgelopen jaar het initiatief was genomen om in samenwerking met andere verenigin gen te komen tot de oprichting van een bejaardensociëteit. Thans is er in Warmond zulk een gelegenheid en tot nu toe mag het een groot succes ge noemd worden. Hierna volgde de voorlezing van de jaarverslagen. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer C. Zoetemelk bleek, dat slechts een klein batig saldo geboekt stond van 14.83. De kascommissie had de boeken van de penningmeester in prima staat aangetroffen. Uit het jaarverslag van de secre taris de heer A. Willemsen kwam eerst naar voren het feit, dat in 1958 het Wit-Gele Kruis haar zilveren jubileum zal gaan vieren, later zal men hierover verdere besprekingen voeren. Verder bleek dat het leden-aantal was teruggelopen. Men schreef dit toe aan de teruggang van de Warmondse bevolking i.v.m. de grote woningnood hier ter plaatse. In verband met het zeer kleine batig saldo zal in de toekomst moeten worden gedacht aan een verhoogde subsidie. Uit het overzicht 1956 bleek ver volgens, dat zuster Terlingen in 1956 3129 huisbezoeken voor verpleging t.b.c.-bestrijding, praenatale zorg, zuigelingenzorg en kleuterzorg, had afgelegd. Aan haar werd dan ook hartelijk dank gebracht voor het vele werk dat zij voor de vereniging had gedaan. In 1956 was er ook een moeder cursus gegeven, waaraan door 25 per sonen was deelgenomen. O.l.v. dokter Walenkamp werden er op het zuigelingenbureau 94 baby's behandeld, terwijl o.l.v. mevr. Smit- Sibinga-Merkelbach van der Spren kel 183 kleuters werden behandeld. Op deze beide bureaus waren de zus ters Terlingen en Durieux assistenten. Tot slot vroeg de secretaris grotere belangstelling bij de jongeren voor de vereniging, speciaal in financieel opzicht en voorts aandacht voor een uiteindelijk definitief wijkgebouw en de verdere bejaardenzorg. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. Verwoerd-De Bakker en mevr. De Vroomen-Lommerse herkozen. Speciale dank bracht de voorzitter aan eerstgenoemde dame die steeds weer nieuwe leden weet te ver werven. Bij de rondvraag kwam aan de orde de oprichting van het nieuwe wijk gebouw. Men wilde nu reeds stappen ondernemen om te komen tot een financiële basis voor een eventuele oprichting, daar de vereniging nu reeds over een flink spaarbedrag be schikt. Er werd gesproken om de op richting van een wijkgebouw U zoeken in de richting van een z.g. gezondheidscentrum, zodoende zou men een flinke subsidie van de ge meente kunnen verkrijgen. Algemeen was men echter van me ning, dat Warmond hiervoor ongun stig lag onder de rook van de stad Leiden. Het zal niet mogelijk zijn om meer in het gebouw onder te brengen Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 11.00 AVRO. 16.30 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws, 8.18 Gram., 8.50 Voor de vrouw, 9.35 Waterst., 9.40 Schoolradio. VFIRO: 10.00 „Avon turen met kindieren", caus., 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgel en zang, 10.40 Voor de kleuters. AVRO: 11.00 Voor de kleuters, 11.10 Omroeporkest, 11.45 Andere golfleng te alsjeblieft, caus.; 12.00 Amus.muz., 12.30 Land- en tuinbouwmeded., 12.33 Sport en prognose, 12.50 Gram., 13.00 Nieuws, 13.15 Meded. en gram., 13.25 Lichte miuiziek, 13.55 Beursber., 14.00 Orgelconcert, 14.25 „Uit de dagen van Esther", hoorspel; 14.45 Piano recital, 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.30 Muz. caus., 17.05 Voor de jeugd, 17.35 Lichte muziek, 18.00 Nieuws, 18.15. Act., 18.20 Verz.progr., 18.50 „De puntjes op de i", caus., 19.00 Voor die kleuters, 19.10 „De satelliet Hoogvliet", klankb. VPRO: 19.30 „Wat geloven Vrijzinnig Protestan ten", cans., 19.50 Ber., 20.00 Nieuws, 20.05 Oudheidkunde van Palestina, cans., 20.20 Voordr., 20.35 Ronde van België, cans., 20.45 „Het gezin als levenscentrum", cans. VARA: 21.00 Dansmuziek, 21.40 Leert uw landge noten kennen, 22.10 Buitenl. overz., 22.25 Ritm. muz. VPRO: 22.40 „Zorg om de mens", cans., 22.50 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Kaemrorkest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NORV: 7.00 Nieuws en SOS-ber., 7.10 Gewijde muziek, 7.30 Gram., 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerber., 8.15 Gram., Idem, 9.00 Voor de zieken, 9.25 Voor de vrouw, 9.30 Gram., 9.45 Omroep orkest, 10.30 Morgendienst, 11.00 Or gelspel, 11.30 Gram., 12.00 Piano recital, 12.30 Land- en tuinb.meded., 12.33 Vocaal ensemlble, 12.53 Gram, of act., 13.00 Nieuws, 13.15 Prome nade-orkest en koor, 14.05 School radio, 14.25 Gram., 14.45 Kamermuz., 15.15 Voordr., 15.35 Lichte muziek, 16.00 Tuinbouwpraatje, 16.15 Piano, viool, altviool en cello. 17.00 Voordr., 17.20 Meisjeskoor, 17.40 Beursber., 17.45 Voor de jeugd, 18.00 Stemmen van overzee, 18.15 Kon. Militaire Ka pel, 18.50 Cursus Openbaar Kunst bezit, 19.00 Nieuws en weerber., 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Ver klaring en toelichting. Serie: Bouwen in de winter. Slotbeschouwing over de verletbestrijding, 19.20 Emigratie- rubriek: Het emigratiepraatje van H. A. v Luyk, 19.30 Gram., 20.00 Radio krant, 20.20 Concertorkest en soliste, 20.45 De jeugd vliegt uit, hoorspel, 21.20 Filbarm. orkest, koor en sol., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nws, 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid, 23.45—24.00 Gram. dan een tandarts en een schoolarts. Besloten werd om bij de provinciale bond te informeren hoe te komen tot een financiële basis en hoe eventuele subsidies konden worden verkregen. Met een dankwoord van de voorz. werd de vergadering gesloten. Warmonds Fanfare. In tegen woordigheid van verschillende auto riteiten gaf de muziekvereniging „Warmonds Fanfare" een uitvoering in het gebouw 't Trefpunt. De avond werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer J. Ouwehand, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Voor de pauze werd de avond ver zorgd door de afdeling muziek onder leiding van de directeur, de heer C. Hondong. Allereerst werd ten geho re gebracht de ZA-mars met tam boers, waarbij deze onder leiding van de heer W. F. Werk zich duchtig lie ten gelden en duidelijk bleek dat zij volkomen voor hun taak berekend waren. Uitgevoerd werd hierna „Ebats Sylvestres Fantasie Ballet" in 6 delen van Roger Boguet, een stuk, waar mede Warmonds Fanfare op Hemel vaartsdag zal deelnemen aan het Nationaal muziekconcours te 's-Gra- venhage. Dit stuk stelt aan de spelers hoge eisen en naar wat wij gehoord hebben, kan Warmonds Fanfare het resultaat van dit toernooi met ver trouwen tegemoet zien. Ook „Ceasar en Cleopatra", van G. Boudijn oogst te zeer veel bijval. Na de pauze werd het blijspel in drie bedrijven, getiteld „De nieuwe veearts" van P. L. van Prooyen Bogaards ten tonele gebracht. Het stuk werd sterk gespeeld en een woord van lof komt toe aan de regisseur, de heer J. Ouwehand voor de wijze waarop hij dit stuk bracht. Warmonds Fanfare kan terugzien op een zeer geslaagde muziek- en toneelavond. Drie punten vooral hebben in de kening, uit te breiden. De voorzitter gisteren gehouden gemeenteraads vergadering. van Wassenaar stof tot spreken opgeleverd: het stichten van een nood-gebouw voor de verkeers politie, een bezwaarschrift over het weigeren van een bouwvergunning voor een z.g. wintertuin bij een villa aan de Schouwweg en een wijziging in de heffing van waarborgsommen voor elektriciteits-, gas. en wateraan sluitingen. Wat de waarborgsommen betreft hadden b. en w. een machtiging ge vraagd om in bepaalde gevallen de v/aarborgsommen voor bestaande aan. sluitingen te verhogen. Het college had daarbij vooral het oog op een kleine groep van grootverbruikers, wier maandverbruik tezamen bijna 009.bedraagt, terwijl de door hen gestorte waarborgsommen in to taal nog geen 3100.belopen. De bedrijven lopen hier, aldus b. en w., een groot risico. Drie sprekers van de K.V.P.-frac- waren het met deze zienswijze niet eens. De heer Duyvestijn betwij. felde, of in dit verband inderdaad van een groot risico gesproken mag worden. Hij maakte er bezwaar te gen, dat door het verhogen van de waarborgsom een bedrag van 50.000.in een maand tijds door het bedrijfsleven in de gemeentekas gestort zal moeten worden. De heren Van Leusden en Van Dillen onder schreven het betoog van de heer Duyvestijn. Wethouder Schade (V.V.D.) merk te op, dat het voor de grootverbrui kers ruiet gaat om een bedrag van 50.000.maar om 22.000.Als een kleine verbruiker wel een waar borgsom, gelijk aan een maandver bruik moet storten, waarom zou dan voor de grootverbruikers een andere regeling moeten gelden? Dat de grootverbruikers tot nu toe een lage re som betaalden is geen argument om deze toestand te handhaven. Het voorstel kwam in stemming en werd aangenomen met de stemmen van de heren Duyvestijn, Van Leus den en Van Dillen tegen. Noodgebouw verkeerspolitie. Tegen het vooi*stel om voor de ver keerspolitie een houten noodgebouw te laten neerzetten in de Johan de wittstraat, werden vrijwel geen be zwaren ingebracht. De heer Ooster ling (Prot. Chr.) zeide het te betreu ren, dat de gemeente nu iets gaat doen, dat aan de ingezetenen streng verboden is. De heer Boender (P.v.d.A.) vond de uitbreiding van de huisvesting der politie belangrijk, ook met het oog op de pogingen die het gemeentebe stuur in het werk stelt om de be zetting van het politiekorps uitge breid te krygen. Deze pogingen zul len meer kans op slagen hebben, wanneer de gemeente over voldoende ruimte voor de politiediensten be schikt. De heer Van Dillen (K.V.P.) vond een houten noodgebouw een zeer goede oplossing; als te zijner tijd het nieuwe politiebureau gereed zal zijn, zal het houten gebouw voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden, bijvoorbeeld als noodschool. De heer Van Gorcum (P.v.d.A.) stelde de vraag, of de uitgave voor dit nood gebouw door het college bezien is in het kader van de voorgeschreven bestedingsbeperking. De voorzitter antwoordde bevestigend; uitbreiding van de werkruimte voor de politie is een van de eerste eisen, waaraan vol. daan moet worden. De burgemeester kondigde aan, dat over enkele maan den de financiële positie van de ge meente in zijn geheel met de raad besproken zal worden. De heer Hortensius (Prot. Chr.) herinnerde aan de toezegging, dat aan de raad rapport zal worden uitge bracht over de sterkte van het poli tiekorps en over de wenselijkheid om het korps, desnoods voor eigen re antwoordde, dat deze zaak de aan dacht van het college heeft. Het voorstel betreffende het nood gebouw werd daarna zonder stem ming aanvaard. Wintertuin bij villa. Het adres van mej. Cremers uit Den Haag, die geen vergunning heeft gekregen voor een z.g. wintertuin bij haar villa op de hoek van de Schouw eend soort burenhulp. Hiervoor is echter enige opleiding nodig wil men z'n taak goed verstaan. De plaat selijke organisatie is slechts bestemd n in geval van nood direct te kun- n. optreden in afwachting van de hulp die de Kringorganisfttie hierna zal verlenen. Die Kringorganisatie is intercom munaal georganiseerd. En niet al leen bij oorlogsgevaar doch ook in tijdèn van rampen ligt er een taak voor deze organisatie. Als er b.v. bij de overtromingsramp in 1953 een ge organiseerde B.B. was geweest had deze veel nuttig werk kunnen ver richten. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door het Kringhoofd van Zuid-Holland die een en ander ver telde over genoemde opleiding en de onderlinge verhouding tussen de plaatselijke en de Kringorganisatie. Verschillende vragen werden nog gesteld en door de Burgemeester be antwoord waarna gelegenheid was zich als vrijwilliger te melden, Hier van maakten een aantal personen gebruik. UITSLAANDE BRAND IN „DE KOESTAL". Hedennacht omstreeks 2.15 uur werd de brandweer door dc dienst doende wacht van het vliegkamp Valkenburg gealarmeerd voor een uitslaande brand in de omgeving van „De Koestal". Bij aankomst aldaar bleek het vuur te woeden in een bouwschuur bij de in aanbouw zijnde 47 woningen van de Katwijkse Bouwvereniging aan de Pr. Hendriklaan, welke schuur eigendom is van de aannemers J. v. Rhijn en Zn. Ondanks snel optreden kon niet worden verhinderd dat de brand waarvan de oorzaak nog niet bekend is, de schuur waarin zich houtwaren en een zaagmachine bevonden, ge heel verwoestte. Ook een der in aan bouw zynde woningen was reeds door het vuur aangetast doch hieraan werd geen noemenswaardige schade toegebracht. De totale schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, is aan zienlijk. De brandweer stond onder leiding van commandant J. A. Gesink. Bur gemeester H. Duiker was op het ter rein van de brand aanwezig. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde mej. J. de Krijger voor het praktijkexamen kleuterleidster. KATWIJK K.R.V.-nieuws. Het programma voor zondag luidt: de adspiranten gaan zondag op bezoek bij Teylingen weg en de Groen van Prinstererlaan, I A, 3de terrein. De junioren spelen omdat het ontwerp niet aan estheti-1 om 12 uur op eigen terrein tegen sche eisen voldeed, gaf aanleiding tot UDO. Het tweede elftal gaat naar een langdurig debat. Verschillende Langeraar (,,A.ltior Het derde_ elf leden van de raad pleitten voor het alsnog verlenen van de vergunning, vooral omdat de wintertuin van de openbare weg af niet te zien zal zijn. De burgemeester stelde evenwel vast, dat de bedoelde aanbouw wel degelijk goed zichtbaar is vanaf de- Groen van Prinstererlaan. De heer Van Gunsteren (Prot. Chr.) toonde weinig bewondering voor het beleid van b, en w. op het gebied van bouwvergunningen. Als er een deskundige schoonheidscom missie is, dan behoren b. en w. in de regel niet van het advies van deze commissie af te wijken. Acht het college zichzelf wel gekwalificeerd om beslissingen te nemen, dan is de schoonheidscommissie overbodig. De heer Van Gunsteren kondigde een amendement aan, met het voor stel, om de bouwvergunning voor de wintertuin alsnog te verlenen. Na een verdere uitvoerige discusr sie, waaruit bleek, dat er door overleg van het gemeentebestuur met de be trokkene een nieuw plan voor de wintertuin wel met een vergunning gehoneerd zal kunnen worden, trok de heer Van Gunsteren zijn amende ment in, en besloot de raad eenstem mig, op dit adres afwijzend te be schikken. De andere agendapunten passeer den in vlot tempo de revue. Tot vice-voorzitter van de gemeen telijke huurcommissie werd benoemd mr. S. Leenstra. Voor de hum-koop regeling voor gastoestellen en elek trische apparaten werd een krediet van 50.000.beschikbaar gesteld. De retributie voor de schooltandver- zorging van niet bij een ziekenfonds aangesloten kinderen werd verhoogd van ƒ4.— tot f6.— per jaar. Tegen het aanleggen van een voetpad aan de Duinrellzijde van de Katwijkse- weg werden geen bezwaren aange voerd. Een aantal films en foto's voor het historisch archief van de gemeen te, geschonken door oud-burgemees ter J. J. M. Wiegman, werden onder dankzegging aanvaard. Enkele ver zoeken van schoolbesturen om nieu we leermiddelen e.d. werden ingewil ligd. In de subsidieregeling voor de voor- en nazorg van geesteszieken en voor de nazorg van leerlingen van b.l.o.-scholen werden wijzigingen aangebracht. De overeenkomst met de Staat betreffende de huur van het strand door de gemeente werd voor drie jaren verlengd. Een voorstel tot het aanbrengen van een wijziging in de onlangs vast gestelde schadevergoedingsverorde ning werd aangehouden tot een vol gende vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN BESCHERMING BEVOLKING Op uitnodiging van burgemeester H. Duiker waren gisteravond een flink aantal personen in het Paro chiehuis bijeen waar de burgemees ter na een welkomstwoord gespro ken te hebben, een uiteenzetting gaf omtrent het doel en werkwijze v^ö de plaatselijke organisatie B.B. Be doeling is n.l. Katwijk in wijken verdelen waarvan Katwijk a. d. Rijn er een is. Deze wijken worden on derverdeeld in blokken waar bloïC- ploegen, bestaande uit ongeveer 20 man zullen optreden. Die blokploe- gen zou men kunnen beschouwen als tal speelt om 2 uur tegen LFC 7. Woningbouw. Het aannemersbe drijf der firma W. Ouwehand alhier bouwt, onder architectuur van archi tect J.' Splinter te Leiden, 24 flatwo ningen aan de Naohtegaallaan. KATWIJK AAN ZEE Bridgen. In De Roskam hield de Bridgeclub „De Brug" een onderlin ge Bridgedrive. De hoogsten punten werden behaald door: 12 H. Booy M. Hermans 74 m.p. en Jac. de Jong D. van der Plas 74 m.p.; echtpaar F. van der Valk 71 m.p.; 4. mevr. SaeyF. van Paridon 70 m.p.; 5. J. SmitGroenewegen 61 m.p. 6E. S. VisserW. Agema 53 m.p. en Sma lingA. Spruitenburg 53 m.p. mevr. van WingerdenW. Agema Wz. 48 m.p. Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde mej. G. H. E. de Groot voor het praktijkexamen kleuterleidster. ST0MPWIJK STILLE OMGANG. Voorzitter A. Luiten opende de vergadering en herdacht met enkele woorden de overl, leden Theo Koot, H. v. d. Helm, J. Suykerland, A. v. Es en C. Disseldorp, trouwe leden voor wier zielerust werd gebeden. Het be heer van de penningm. werd door de kascommissie goedgekeurd. De om gang wordt gemaakt in de nacht van 16 op 17 maart. De reis gaat weer per bus, prijs inclusief 2 koppen kof fie 3.50. Ontbijt 1.40. Kaarten zijn tot vrijdagavond 8 uur verkrijgbaar bij: J. Kappetein en J. de Kier. Het lof in de parochiekerk is om 10.15 uur, vertrek 11 uur. Op uitnodiging van het bestuur was de oud-kapelaan, J. G. Velthuyse naar Stompwijk gekomen om de le den geestelijk voor te bereiden op de a.s. omgang. Wat heeft God eigenlijk gewild met dit mirakel?, zo vroeg spreker. Om deze vraag te kunnen beantwoorden, gaf hij een overzicht van de historische feiten, betrekking hebbende op de verering die direct na het gebeuren van het wonder een grote vlucht nam en de belangstel ling had van kerkelijke en wereld lijke overheden. De baljuw van Am- stelland en de bisschop van Utrecht betuigden hun instemming. In 1347, dus 2 jaar na het mirakel, stond er een kapel, gebouwd in de tijd van één jaar. Mensen van elders kwa men toestromen en een aparte weg van Amstelveen en Sloten werd aan gelegd „de Heilige weg", waarvan nu nog een gedeelte bestaat en deze naam is blijven dragen. Keizer Maximiliaan schonk een kroon. In 1347 werd een vrouwen gilde opgericht, dat vele eeuwen bleef bestaan en toen de kapel in gevaar kwam naar Brussel trok om bij Karei V met goed gevolg daarvoor te pleiten en ook tijdens de beelden storm kans zagen de' kapel te bewa ren. Vele devoties uit de tijd van de Middeleeuwen zijn verdwenen, doch de „ommegang" is niet alleen staan de gebleven maar zelfs uitgebreid. Hetis duidelijk geworden wat God eigenlijk gewild heeft, n.l. dat Chris tus in onze noordelijke godsdienstig zo verdeelde streken een vast steun punt voor katholiek Nederland zou vormen en de omgang een geweldige uiting zou worden van één zijn rond Christus, een eenheid, die wij niet al leen in de omgangsnacht moeten voe len, maar ook moeten uitdragen in parochie, gezin, maatschappij en ver enigingsleven. Daardoor voldoen wij aan de al- femene intentie van de omgang: 'rede en vrijheid voor de kerk der stilte. Ook pastoor Sistermans sprak de leden toe. Na een korte rondvraag werd deze vergadering besloten. Stompw. Boys. De koploper Alph. Boys komt zondag naar Stompwijk, wat een spannende strijd belooft te worden. Aanvang 2 uur. Overige wedstrijden: Warmunda 3St. Boys 2, 12 uur;; St. Boys 3—LDWS 4. 12 uur; zaterdag: SJZ bSt. Boys a, 2.45 uur. N00RDWIJK 45e JAARVERGADERING K.AJS. Voor deze jaarvergadering, gister avond gehouden in Hotel Royal, be stond goede belangstelling. De voor zitter de heer J. v. Leeuwen sprak hierover bij de opening zijn genoe gen uit en heette in het bijzonder welkom de parochiezoon Deken v. d. Weijden, die thans weer in Noord- wijk vertoeft na 23 jaar in de missie van Brits Oost-Aiarika gearbeid te hebben. Spr. wees er nog op. dat de K.A.B. in Noordwijk haar 9c lustrum had bereikt, een feit waarbij men wel even stil mag staan. Het 40-jarig ju bileum is destijds luisterrijk vierd en thans gaat de afd. zich op maken om het gouden bestaansfeest in 1962 waardig te herdenken. Het vergadering-bezoek was goed, waarbij enkele hoogtepunten als de gecombineerde bijeenkomsten, kaart avond en de feestavonden. Bij de aanvang van het winterprogram had spr. reeds aangekondigd dat men in de afd. zal trachten tot vorming van z.g.n. werkgroepen, welke dan in kleine kring de problemen van de hedendaagse tijd kunnen bespreken. Het bestuur heeft hiervoor een sche ma ontworpen en de verdere uitwer king zal besproken worden in de bijeenkomsten van de besturenraad. Ingekomen was een schrijven van het H.B. van het Mgr. Mutsaerts- fonds met dank voor de afdracht van ƒ200,welke door de afd. bijeen was gebracht tijdens de Kerstactie en de feestavonden. Eveneens was een dankschrijven ingekomen van de Hukasch-commissie voor de gift wel ke zij mocht ontvangen. Vervolgens werd ter kennis gebracht een schrij ven van de K.V.P. afd. Noordwijk, waarin werd aangekondigd een bijeenkomst op maandag 18 maart a.s. in café Flora, waarop weth. J. v. Leeuwen het onderwerp zal behan delen „Noordwijk badplaats - bloem bollencultuur - industrialisatie". Het bestuur spoorde allen aan deze be langrijke bijeenkomst te bezoeken. Van het Gezinschapszorgfonds was de mededeling ingekomen, dat de uit keringsduur is uitgebreid van 30 tot 36 dagen, waardoor de maandcontri- butie met 20 cent per maand ver hoogd zal worden, ingaande 1 juli a.s. voor degenen, die reeds per 1 juii jan. 1.1. lid waren. Aan de bepalingen werd nog toegevoegd dat een lid welke als postulante in een klooster treedt, eveneens de vastgestelde uit kering ontvangt. Het zeer uitgebreide jaarverslag van de secretaris gaf aan dat in het afgelopen jaar zeer veel werk is ver richt en bij gelegenheid van het 9c lustrum achtte deze functionaris het een plicht hulde te brengen aan de pioniers, welke destijds de zware taak op zich genomen hebben om de belangen van de Kath. Arbeiders te behartigen. De afd. destijds opge richt met 200 leden is momenteel de 900 gepasseerd. De verslagen van de onderafd. en instellingen getuigden alle van een grote activiteit, in het bijzonder Herw. Levenskracht, terwijl Con cordia, Mgr. Mutsaertsfonds en de Centrale Volksbank op een uitste^ kend jaar kunnen terugzien. Het verslag van de penningmeester gaf aan een exploitatiecijfer van 7159.03, met als saldo ƒ336.48. Bij monde van de heer C. v. Dijk werd een gunstig verslag uitgebracht over het boekonderzoek. Beide functionarissen werd dank gebracht voor hun veelomvattend en accuraat werk. In de nieuwe kascommissie werd benoemd de heren J. v. d. Berg en C. Alders. Hierna verkreeg deken v. d. Weij den het woord, welke in een eenvou dig woord, de problemen naar voren bracht, die een missionaris in de mis sie heeft. Een interessant onderwerp waarnaar met grote belangstelling werd geluisterd. Dat men in K.A.B. kringen het werk van de missionaris sen wel op prijs weet te stellen, sprak uit het feit, dat men uit de ge organiseerde verloting 150.— aan Deken v. d. Weijden kon overhandi gen. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat werden herkozen de heren W. Schelvis, J. de Ridder en P. de Graaf. Bij de rondvraag werd nog geïn formeerd naar de samenwerking tus sen de plaatselijke standsorganisaties waarop kon worden medegedeeld, dat deze goed is, doch dat de gecom bineerde bijeenkomst welke dit jaar had moeten uitgaan van de L.T.B. wegens omstandigheden niet kon plaats vinden. Er zijn nog problemen genoeg welke een oplossing vragen zoals „jeugdprobleem", comité ar menraad e.d. Nadat het bestuur een vrij man daat verkreeg om de lopende zaken in het gesloten seizoen af te werken werd deze belangrijke bijeenkomst gesloten. N00RDWIJKERH0UT Huishoudelijke voorlichting bij de KAV. In de zaal van Gebrs. Brama hield gisteravond de plaatselijke afd. van de KAV een vergadering met als hoofdschotel een les uit het winter- programma, getiteld: „Vereenvoudi ging van het huishouden". By afwe zigheid van de presidente opende mevr. Van der Slot-Tesselaar, de 2e voorzitster met gebed en KAV-lied de bijeenkomst, waarbij tevens aan wezig was de geestelijk adviseur, ka pelaan A. Harding. Bij de mededeling van de voorzit ster, dat op maandag 25 maart de jaarlijkse bid- en boetedag in de St. Jozefkerk zou plaats vinden, waar 's morgens een H. Mis en in de avond de Kruiswegoefening zal worden ge beden, wekte kapelaan Harding de leden op in groten getale aan deze dag deel te nemen. De huismoeders toch hebben als zodanig een grote taak en verant woordelijkheid. Als eerste taak is daar 3c geestelijke opvoeding van het gezin. Deze taak is alleen te ver vullen, indien men op het stuk van de geestelijke opvoeding zelf voldoende is opgevoed. De verantwoordelijkheid van de ouders als opvoeders van hun door God geschonken kinderen is groot. Een kind let In alle grote en kleine zaken ook de geestelijke zaken op het voorbeeld van dc ouders. Wees dan ook een voorbeeld en om dit te kunnen zijn heeft men zo nu en dan een geestelijk opfris- sertje nodig. Na de Kruiswegoefening zal er een collecte worden gehouden ten bate van de Internationale Vrouwenbewe ging. Na een vraag van bestuur waaraan de dames de voorkeur geven, een hele dag gezamenlijk uit of een bedevaart naar Heiloo en daarna nog wat ont spanning bleek dat de meeste aanwe zigen liever een hele dag uitgingen, omdat de afdeling de afgelopen 3 jaar al ieder jaar naar Heiloo op bede vaart is geweest. Naast deze uitgaans dag is trouwens in Mei nog gelegen heid om in Heiloo te gaan bidden met de algemene bedevaart van de lande lijke KAV. De leden, die aan deze bedevaart willen deelnemen, gelieven zich spoe dig op te geven bij de secretaresse der afdeling, mevr. De Haas. Na de les op huishoudelijk terrein, waarin vele handige wenken ter vereenvoudiging van het werk der huisvrouw werden gegeven, vertoonde kapelaan Harding enkele geluidsfilmpjes. Bridge-nieuws. In de voorzaal van café Brama organiseerde gister avond de bridgeclub „Het Juiste Bod" een Mitchel Duplicatic-wedstrijd voor 8 paren tegen de bridgeclub Noord wijk. Na een zeer wisselvallig ver loop wonnen de Noordwijkers de match met 139 tegen 127 punten. Z0ETERMEER JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Op de vijfde jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank is onom stotelijk komen vast te staan, dat de oprichting van de Bank vijf jaar ge leden volkomen juist ivas. Bovendien blijkt uit de cijfers, dat er een vlugge, doch niet te snelle, gezonde groei heeft plaats gehad en dat de Bank een grote good-will heeft gekregen, niet alleen in land- en tuinbouw- kringen maar evenzeer in de midden standssector. Het beleid van het nog jonge be stuur, maar bovenal de accurate en prettige handelwijze van de kassier, de heer Van Eekelen zijn hieraan debet. Het stichten van een eigen modern bankgebouw, nu ruim een jaar geleden was wel een waagstuk voor een zo jeugdige instelling, maar de gestadige stijging van de omzet die in het afgelopen jaar tot 14 miljoen opliep, heeft aangetoond, dat dit waagstuk volkomen gerechtvaardigd is. De bank is kerngezond en de toe stand opent wijde perspectieven. Dat er in het afgelopen jaar geen winst te boeken viel, is niet alleen te danken aan kosten en verschillende aanschaffingen, die voor een nieuwe bank nu eenmaal onontbeerlijk zijn, maar ook omdat gedurende de eerste tien maanden, tc weinig spaargelden belegd konden worden. Hierin is, mede door de grote geldschaarste een radicaal einde gekomen. De begroting is voor dit jaar niet alleen sluitend, maar in de eerste twee maanden is reeds zoveel belegd, dat er dit jaar zeker van een goede winst sprake zal zyn. De omzet is in 1950 gestegen met 27 De spaargelden bedroegen 1.121.102.34, een toename dus van f404.583.89, of 40%. De voorschotten stegen met 153.770 tot 414.849.een toename van 34 Het tegoed bij de Centrale Bank nam toe met 193.241.62 of 40% tot een bedrag van f672.310.56. Het aan tal leden steeg tot 84. Het aantal spaarders steeg met 257 en bedraagt nu 636, een toename van 68 De kasomzet bedroeg 3.6 miljoen; de omzet van de spaarbank 1.5 milj.; bij de postrekening 3/4 milj. Was het aantal beleggingen aanvankelijk niet groot, de twee laatste maanden werd 38 van de middelen belegd en de twee eerste maanden van 1957 steeg dit tot ruim 80 Hierdoor neemt de rentabiliteit belangrijk toe. Het aantal dagboekposten steeg van 8741 tot 10.712. Bij de opening van de jaarvergade ring, die in „Ons Genoegen" gehou den werd, deelde de waarnemend voorzitter de heer J. Groenewegen Hzn., die de wegens ziekte verhinder de voorzitter verving, mede, dat het bestuur zeer tevreden was over de bereikte resultaten. De heer Mars van de Centrale Bank lichtte de balans toe. Ook deze spre ker meende uit de cijfers te moeten opmaken, alsmede uit de resultaten van het begin van dit jaar, dat de bank cr zeer goed voorstond. Bij de gehouden verkiezingen werd de heer N. A. Duynisveld als lid van het bestuur herkozen evenals de heer W. Voorwinden, die zijn lidmaatschap van de Raad van Toezicht verlengd zag. De rentetarieven werden hierna vastgesteld. Hierbij bleek, dat deze aanmerkelijk verschilden voor dc beleggingen in land- en tuinbouw- kringen, die reeds lang met de Boe renleenbank zaken deden, temeer omdat aanvankelijk meer zaken ge daan werden met de Middenstand. De heer B. Mars zou de ideeën bij de Centrale Bank naar voren brengen, en trachten voor de oude cliënten betere rentetarieven te verkrijgen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5