3)e £ddóe(Soii/fca/rit INDONESISCHE KABINET GEEFT MANDAAT TERUG Verenigde Naties erkennen Egypte's rechten op Gaza Soekarno Staat van beleg voor heel het land afgekondigd Israël behoudt zich de vrije hand voor Priestertekort in Wenen tr DONDERDAG H MAART 1957 48ste JAARGANG No. 14056 moet de Directeur: c m v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j chaos redderen j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; A fiver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.55 p.w., 2.35 p.mnd., 7.p.kwart. Franco p.p. 7.40. AdTertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Reorganisatie bleek een onmogelijkheid Nadat het Indonesische kabinet gisteren besloten had af te treden, heeft premier Ali Sastroamidjojo vandaag zijn mandaat aan president Soekarno teruggegeven: Soekarno heeft daarop de staat van oorlog en beleg voor ge heel Indonesië afgekondigd. Hierdoor heeft de president thans als opper bevelhebber der strijdkrachten practisch dictatoriale bevoegdheden. Hij verklaarde, dat spoedig een nieuw kabinet zal worden gevormd. Ver wacht wordt, dat Soekarno zal instemmen met een compromis, dat voor een nieuwe regering tot stand kwam tussen de nationalistische partij en de Nahdatul Ulama, doch politieke waarnemers menen, dat zulk een kabinet niet door de gebieden buiten Java zal worden gesteund. SOEKARNO'S CONCEPTIE. Intussen is Soekarno's „conceptie" nog altijd niet van de baan. De presi- SOEKARNO DICTATOR r\E CHAOTISCHE TOESTAND, ^waarin Indonesië is komen te verkeren, heeft president Soekarno er toe gebracht om de staat van be leg voor geheel Indonesië af te kon digen. De laatste daad van minis ter-president Sastroamidjojo is ge weest, dat hij in zijn functie van mi nister van defensie ad interim zijn handtekening zette onder het docu ment, dat de staat van beleg procla meerde. Daarna trad hij met zijn he le kabinet af. President Soekarno heft thans 0 alle macht in handen. Volgens de wet op de staat van oorlog en beleg komt nl. alle maoht te lig gen in handen van de militaire lei ding, zelfs zó, dat de opperbevel hebber van de bestaande wetten kan afwijken, indien zulks noodzakelijk wordt geoordeeld. En volgens de voorlopige grondwet is het hoofd van de staat tegelijk opperbevelheb ber van de strijdkrachten. Hij treft het in zoverre, dat de territoriale commandanten in geheel Indonesië ook van die gewesten, welke de gehoorzaamheid aan de re gering van Djakarta hebben opge zegd op het ogenblik in de hoofd stad bijeen zijn. Al deze comman danten hebben zich wel onafhanke lijk verklaard van de thans aftreden de regering, maar zij zijn trouw ge bleven aan de president en opperbe velhebber Soekarno. De president dictator kan dus meteen spijkers met koppen slaan. De nationalistische dagbladen in Djakarta schreven vandaag, dat de afkondiging van de staat van oor log en beleg de formatie van een nieuw kabinet zal vergemakkelijken en de betrekkingen tussen de hoofd stad en de opstandige buitengewes ten zal normaliseren. Het invloed rijke sosialistische dagblad „Pedo- man" betoogde daarentegen, dat de ze afkondiging „de spanningen zal doen toenemen en de moeilijkheden zal vergroten". De onafhankelijke „Indonesia Raya" deed een beroep op de „lei ders in het centrum" om begrip te tonen voor de opstandige bewegin gen in de verschillende gebieden. Zonder dit begrip acht het blad het gevaar voor een burgeroorlog niet denkbeeldig. Er zal dus veel staatsmanswijs heid nodig zijn voor Soekarno om het land door deze chaotische ver warring heen te helpen. Als hij vast blijft houden aan zijn oorspronke lijke „conceptie'" ziet het er voor Indonesië niet vrolyk uit dent verklaarde n.l. woensdagavond, dat hij de definitieve beslissing over zijn plan „tot redding van de natie" „binnen enkele dagen" zou bekend maken na de standpunten van ver scheidene partijen en organisaties met betrekking tot zijn plan gecoördi neerd te hebben. Hij legde deze ver klaring af tegenover een delegatie van de zeer linkse vakbond van spoorwegarbeiders en van de vak bond van openbare werken, die hem bezochten om mede te delen, dat zij zijn plan steunden. De president zei, dat, hoe meer de legaties hem bezochten en uiting ga ven aan hun steun, „hoe meer ik er van overtuigd ben, dat mijn plan rechtvaardig en juist is". REORGANISATIE ONMOGELIJK. Na de speciale kabinetszitting, die vijf uur duurde, heeft het aftreden de kabinet gisteren een communiqué uitgegeven. Dit zegt „Alle pogingen tot uitvoering van een reorganisatie van het kabinet waren vergeefs". De kleine Islamietische partij PSn had haar twee ministers uit het ka binet teruggetrokken twee uur vóór de laatste kabinetszitting eindigde. Deze partij had „integrale reorganisa tie van het kabinet" met inbegrip van de premier geëist. Het coalitiekabinet-Ali Sastroamid jojo is bijna twaalf maanden aan het bewind geweest. Het was het zes tiende kabinet sedert de afkondiging van de Indonesische onafhankelijk heid in augustus 1945 en het zesde kabinet sedert Nederland de soeve reiniteit in december 1949 over droeg. Van geen belang? „De huidige gebeurtenissen in In donesië zijn internationaal gezien niet van enige betekenis". Dit is de mening van dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, zoals hij deze gisteren op een persconferentie te Canberra we reldkundig maakte. De minister woonde in Canberra de vergadering van de Seato-landen (Ver. Staten, Frankrijk, Engeland, Philippijnen, Siam, Nieuw-Zeeland, Pakistan en Australië) bij. Volgens de inlichtingen die Dulles heeft ontvangen, „gaat het in Indo nesië voornamelijk over de omvang van de bevoegdheden van de ver schillende eilanden". West-Duitsland en de Eur. markt In Bonn is men vastbesloten de Brusselse verdragen over de gemeen schappelijke Europese markt er Euratom nog vóór de in de herfst te houden verkiezingen voor het parle ment en onafhankelijk van Parijs te bekrachtigen. Een woordvoerder van de regeringscoalitie heeft dit woens dag nog eens nadrukkelijk bevestigd en verklaard dat de regering en Bonds dag hun tijdschema niet willen syn chroniseren met dat van de Franse nationale vergadering. In kringen van de in oppositie zijn de sociaal-democraten heeft men, naar vernomen wordt, geen bezwa ren tegen dit plan. Slechts de vrije democraten, die zeer waarschijnlijk als enige fractie tegen de verdragen zullen stemmen, achten het nuttiger eerst de bekrachtiging in Parijs en het standpunt van Londen af te wachten. Te Bonn bestaat de mening, dat de bekrachtiging der verdragen in Bel gië, Nederland, Luxemburg en Italië snel zal verlopen. Of hetzelfde ook van Parijs gezegd kan worden, acht men zelfs in kringen van de C.D.U. de vraag. Britten uit Jordanië Engeland en Jordanië hebben gis teren officieel het Brits-Jordaanse vriendschapsverdrag beëindigd. De Britse troepen zullen binnen zes maanden uit Jordanië zijn terugge trokken. De Britse steun aan Jordanië ten bedrage van 10 miljoen pond sterling per jaar zal worden gestaakt. Enge land zal Jordanië echter een renteloos voorschot van 2 miljoen pond sterling verstrekken, bestemd tot de financie ring van burgerlijke en publieke wer ken. Z.H. de Paus op zijn Kroningsverjaardag Dag Hammarskjoeld zaterdag naar Cairo De troepen van de Ver. Naties zullen volledig samenwerken met het r _ich t_ onthouden Egyptische bestuur dat zich binnenkort in Gaza zal vestigen. Dit heeft de IjL vof rw adjunct-secretaris van de Ver. Naties, dr. Ralph Bunche, gisteren na een van emee actle dle het Midden-Oos- onderhoud met president Nasser in Cairo meegedeeld, meldt radio-Cairo. Uit Bunches verklaring blijkt dat de V.N. het recht van Egypte op beheer van de Gazastrook aanvaarden en niet zullen trachten de terugkeer der Egyptenaren te verhinderen. Premier Ben Goerion heeft gisteren in het Israëlische parlement gewaar schuwd, dat Israël zich vrijheid van handelen voorbehoudt „voor het geval de Egyptenaren terugkeren in de kuststrook van Gaza". deze het slechts gebruiken om Israël aan te vallen oi te bedreigen. Ben Goerion voegde eraan toe: „Als de tijd komt, dat handelen pas send en nodig is, zal de Israëlische re gering uiteraard niet tevoren mede deling doen van haar optreden". Zonder te willen optreden als be middelaar inzake de moeilijkheden over Gaza, heeft de Zuidslavische re gering Egypte „de vriendschappelij- ISRAEL IS BEZORGD. Demonstraties. Israël heeft te Washington uitdruk- In de strook van Gaza hebben dui king gegeven aan zijn diepe bezorgd- zenden Arabieren gisteren een nieu- heid over de ontwikkeling van de si-we, grote demonstratie gehouden voor tuatie in de Gazastrook. Ambassadeur Eban onderbrak zijn vakantie in Flo rida en vloog terug naar Washington voor een dringend onderhoud met het ministerie van Buitenlandse Zaken. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft woensdag op zijn weke lijkse persconferentie te kennen gege ven, dat het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Gaza hetzelfde is als dat van de secretaris-generaal Ham marskjoeld, die zaterdag naar Egypte zal vertrekken. Op de vraag of hij er de voorkeur aan zou geven, dat Egypte het bur gerlijk bestuur over Gaza voorlopig niet zal hervatten, antwoordde Eisen hower, dat aan Hammarskjoeld zal worden overgelaten welke maatrege len in Gaza moeten worden genomen. Duivelsdansers omringen de Nixons r -api Opstand op Cuba Met mitrailleurs en geweren heb ben burgers, onder wie studenten gisteren in Havana, de hoofdstad van de eilandrepubliek Cuba, een aanval gedaan op het paleis van president Batista. De aanval op het paleis had klaar blijkelijk tegelijk plaats met een aan val op een radiostation, radio-Reloj. Het eerste nieuws van de aanval kwam van Reloj, dat tevens mee deelde, dat het leger in opstand geko men is en zijn bevelhebber, generaal Francisco Tabernilla, heeft afgezet. BALLONVAARDERS GAAN DE ZON FOTOGRAFEREN. De Britse Royal Society en het Franse Nationale Centrum voor On derzoek bekostigen een ballonvaart, die de volgende week bij gunstige weersomstandigheden zal worden gemaakt. De ballonvaarders zyn Audouin Dollfuss, de zoon van een Franse pionier op ballonvaart ge bied, en de Britse sterrenkundige Bernard Blackwell van de univer siteit van Cambridge. Dollfuss verklaarde te hopen,'Vier of vyf uur lang foto's te kunnen ma- Deze foto, gemaakt tijdens de reis van de Amerikaanse vice-presidentken van de zon van een hoogte van Richard Nixon en mevrouw Nixon door Liberia, toont het echtpaar in de ongeveer 6.000 meter. De ballon zal stad Monrovia, poserend tussen twee z.g. Liberiaanse „duivelsdansers". Het van een weide bij het observatorium bezoek van Nixon aan Liberia is een onderdeel van zijn „goodwill-tocht" i van Meudon, in de omgeving van Pa door de Afrikaanse republieken. rijs, opstygen. het verwachte Egyptische bestuur over het gebied. Het is niet tot wan ordelijkheden gekomen. Guerillastrijders in Gaza hebben een deel van de spoorlijn die naar Is raël leidt opgeblazen en telefoonlij nen afgesneden, waardoor alle ver bindingen tussen de kuststrook van Gaza en Israël werden verbroken. Zonder voorafgaande waarschuwing. In het Israëlische parlement zeide Ben Goerion, dat Gaza nooit aan de Egyptenaren heeft behoord en dat van enige actie die het Midden-Oos ten opnieuw in vuur en vlam zou kunnen zetten. Britten verwijten Eisenhower. De Britse pers heeft gisteren een felle aanval op Eisenhower gedaan, De president krijgt persoonlijk de schuld van de huidige chaos in het Midden-Oosten. Kranten van alle politieke schake ringen verwijten Eisenhower om strijd, dat hij Israël gedwongen heeft de Gaza-zone te verlaten en dat hij de deur voor de onmiddellijke terug keer van Egypte heeft opengezet. Schamper wordt hij „de grote tove naar van het Midden-Oosten" ge noemd. De aartsbisschop van Wenen, mgr F. Koenig, heeft in zijn vastenbrief uiting gegeven aan zijn ongerust heid over het toenemende priester tekort in zijn diocees. Hij deelde mede, dat momenteel voor dertigparochies geen priester meer beschikbaar is, terwijl in de kapelaansplaatsen er een tekort van 150 priesters bestaat. Om de ziel zorg enigermate op het gewenste niveau te houden, zouden ieder jaar 25 tot 30 priesterwijdingen moeten worden toegediend. De laatste jaren zijn het er niet meer dan tien tot vyftien. Het tekort stijgt voortdurend, ter wijl het aantal parochies regelmatig uitbreidt. Ook de kloosterroepingen bewegen zich in dalende lyn, vooral voor de vrouwelijke congregaties zyn genoodzaakt het ene huis of inrich ting na het andere te sluiten. Honger in Algerije Het door opstand verscheurde Al gerije wordt bedreigd door een nieuw, dodelijk gevaar: hongersnood. Sedert januari heetf het in Algerije niet geregend en zelfs al zouden de regens spoedig en in overvloedige mate komen, dan nog verwacht men dat de oogst niet meer dan een kwart van een normale oogst zal bedragen. De winteroogst aan groenten, die ge woonlijk naar Frankrijk wordt uitge voerd, is reeds zo goed als geheel verloren gegaan. Men vreest voor een ramp als die in 1945, toen in Noord-Afrika dui zenden van honger bezweken. In Ma rokko heerst een soortgelijke toe stand. Deze foto laat zien hoe Z.H. Paus Pins XII, toen hij t.g.v. de viering van de 18e verjaardag van zijn kroning tot Paus, in een rijkversierde draagstoel en gekleed in staatsiegewaad, de St. Pietersbasiliek werd binnengedragen, de menigte zegende. De plechtige Heilige Mis, die Benedetti kardinaal Al- disi Masclla in de St. Picter opdroeg, werd bijgewoond door 18 kardinalen, 50 bisschoppen, diplomaten van 44 landen geaccrediteerd bij het Vaticaan en een menigte van een 20.000 gelovigen. Morgen geen revolutie De Hongaarse verzetsleiders heb ben de Hongaarse partisancn opdracht gegeven morgen geen openlijke actie te beginnen dit in tegenstelling tot het eerder gegeven parool. Morgen, 15 maart, wordt de Hon gaarse revolutie van 1848 herdacht. De regering van Kadar heeft echter afgekondigd dat deze dag et^ gewone werkdag zal moeten zijn. Veiligheids troepen zijn bezig Boedapest te door zoeken naar wapens en ondergrondse contactcentra van de verzetsstrijders. De verzetsleiders hebben hun be sluit om morgen geen actie te onder nemen door middel van strooibiljet ten bekendgemaakt. „Wij zullen toe slaan wanneer de tijd rijp is", stond op de biljetten. Eisenhower reist en rust President Eisenhower zal per krui ser „Canberra" vanuit Norfolk (Vir ginia) naar de conferentie op de Ber muda-eilanden vertrekken. Hij heeft deze rustige manier van reizen geko zen, omdat hij niet met vakantie naar Florida heeft kunnen gaan. De president vertelde dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Op vragen over een eventueel be zoek van de Britse koningin en haar gemaal aan de Ver. Staten antwoord de Eisenhower dat hij deze kwestie nog niet kon bespreken. Voorts heeft het Huis van Afge vaardigden met 219 tegen 178 stem men een voorstel aangenomen, de president te verzoeken te bezuinigen op zijn „record-begroting" voor het belastingjaar 1958. Weinig verandering In de afgelopen 24 uur heeft zich een belangrijke verandering in de al gemene luchtcirculatie voltrokken. Een kleine storing, die gisteren over Ierland trok, ontwikkelde zich van nacht tot een actieve depressie. Van morgen trok deze over Zuid-Noorwe- gen. Boven de Golf van Biscaye ont wikkelde zich tegelijkertijd een ge bied van hoge luchtdruk. Tussen de depressie en het hoge- drukgebied ontstond een krachtige westelijke luchtstroming, die koelere lucht van de Oceaan ons land binnen voerde. De temperaturen bleven ten gevolge hiervan belangrijk lager dan gisteren. Tussen de Azoren en Ier land treffen we een krachtige ruid- westelijke luchtstroming aan, die in stand gehouden wordt door een lang zaam bewegende oceaandepressie, die zachte en vochtige lucht naar de Britse eilanden voert. Een kleine storing, die zich aan de voorzijde van deze zachte lucht be vindt, zal naar de Noordzee door- dringen. De lichte regen, die er mee gepaard gaat, zal echter ten noorden van ons land langs trekken, zodat bij ons het droge weer zal voortduren. De temperaturen zullen niet verder dalen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WESTELIJKE WIND Overwegend droog weer met 5 enkele overdrijvende wolken- velden. Matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van- daag of iets hogere. 15 Maart zon op G.57; onder 18.46; maan op 18.27; onder 0.11. 03.22 V.M. Hoogwaterstanden 15 Maart v.m. 2.40; n..m 2.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM nevel 3 C. OSLO motregen 2 KOPENHAGEN nevel 5 ABERDEEN zwaar bew. 9 DUBLIN regen 7 LONDEN half bew. 6 AMSTERDAM licht bew. 7 BRUSSEL geheel bew. 10 PARIJS geheel bew. 10 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE onbew. 1 NICE on bew. 5 BERLIJN onbew. 8 FRANKFURT onbew. 5 MUENCHEN onbew. 5 ZUERICH nevel 1 GENEVE nevel 1 LOCARNO onbew. 1 WENEN licht bew. 3 INSBRUCK licht bew. —2 ROME nevel 4 MALLORCA zwaar bew. 13 Korreltje Iemand, die riitt meer verandert, is dood of dwaas.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1