Bestedingsnota is er door ieMösscL7*to"si Nieuwe garantie-prijs voor melk Onrustige sfeer in huis niet bevorderlijk voor studie Kamer en kabinet kwamen tot compromis DRIE MOTIES AANVAARD, EEN WERD VERWORPEN Chefarine,4 Huiswerk van schoolkinderen WOENSDAG 13 MAART 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA B Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun* dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking Ivan de werking van verschillende genees- Minister Monsholt betoogde, dat de De vi„ mj(M,|,n v.r«nigd in motie-Biewenga zioh op de eerste rL l j i-i il a plaats verzet tegen de staart van de Chefarine„4 elk afzonderlijk al beroemd - blokkering; de gerichte besteding ten werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook behoeve van de bedrijfsgebouwen. De dan, wanneer andere middelen (alen en De ministère achter de regeringstafel waren gistermiddag het middel punt van een gelukwensende kamer. Drie moties hebben n.l. de eindstreep blokkering is voor de regering essen- joen Werktlijk wonderen I bereikt ronder dat er voor de minister* aanleidlnf waa de portefeuille- j ^tog^der")^ stellen va voor'- kwestie te stellen. Er sprak opluchting uit de handelwijze van deze Kamer- J waarden ten aanzien van de deblok- leden, die waarschijnlijk al bang waren geweest* dat ons land weer aan het kering te handhaven. „De hond is «gen wgnucrcn i begin van een kabinetscrisis stond. De moties van de heer Janssen (K.V.P.) met aanvulling, de heer Roemers (P.v.d.A.) en van de heer Droessen (K.V.P. werden aanvaard. De motie van de heer Biewenga (A.R.), die zich uitsprak tegen de blokkering en deblokkering van de vergoeding van eigenaarslasten, werd met 46 stemmen voor. en 90 tegen uitgebreide administratie worden opgericht? Zou de regering aan haar deblokkeringsvoorwaarden vasthouden, dan zou de K.V.P. zich belangrijker dan de staart". Met de motie-Droessen ging hij accoord. Verklaringen .vu Vóór de stemming aan de orde genoodzaakt zien de motie-Biewen-kwam, legden de heren Oud (V.V.D.), ga te aanvaarden. Romime (K.V.P.) en Burger (P.v.d.A.) een stemverklaring af. De blokkering speelt pas over eenProf. Oud zei, dat zijn fractie vóór aar. Hij was er van overtuigd, dat a^e moties zou stemmen, verworpen, nadat de regering con-de regering in die tussentijd al v/el I ,Pe heer Romme verklaarde, dat cessies tenaanzien van de deblok- j zal hebben ingezien, dat er aan deze zlJn fractie nu de minister „de staart kering had gedaan. j blokkering grote administratieve be- van ae hond heeft gecoupeerd door Voorstemmers voor deze verwor- 1 J pen motie waren de A.R., de V.V.D. de C.-H., met uitzondering van de heren Tilanus en Diepenhorst, de S.G.P., de C.P.N. en zeven K.V.P.-ers. Tegen stemden het merendeel van de K.V.P. en alle socialisten. Beraadslaging Toen de stemming over de moties ten einde was, vroeg het kabinet nog even schorsing om er over te beraad slagen of zij aanvaardbaar waren. Dit bleek het geval. De heer Bruins Slot verklaarde na mens zijn fractie, dat zij accoord kan gaan met het programma van de bestedingsnota. De A.R. wil daarbij over bepaalde bezwaren heenstappen. Hij vond echter de verklaringen van het kaïbinet over de beperkingen van de uitgaven van de overheid niet voldoende. Het Nederlandse volk moet iets van de fleur van het leven laten vallen; het is niet meer dan billijk, dat ook de regering in deze volgt. Moties noodzakelijk De heer Tilanus (C.-H.) merkte vóór de stemming op, dat zijn fractie geen voorstander is van moties. Staatsrechtelijk kan de regering een motie naast zich neerleggen. De nota gaat echter over plannen van de regering. De Kamer kón dus niet anders doen dan op de nota met moties invloed uit te oefenen. Zijn fractie steunde de motie over de schoolmelkprijs, omdat zij sympa thiek is. Het is echter onjuist, in dien het rijk de gemeentelijke voor zieningen gaat doorkruisen. De motie-Droessen vond bij hen steun, hij adviseerde voorts de regering de deblokkeringsvoorwaarden los te la ten. De regering kan beter nagaan of het na 1958 verantwoord is op monetaire gronden al of niet tot uit betaling over te gaan. De heer Jansen (K.V.P.) kwam hierna met de wijziging in ziju mo tie, zoals gisteren reeds in deze krant vermeld stond. Hij stelde zioh op het standpunt, dat het rijk éérst moet gaan bezuinigen en daarna aan be lastingverhoging moet denken. Ten einde de motie aanvaardbaar te ma ken, voegde hij er aan toe: nodigt de regering urit allereerst met dit middel (bezuiniging overheid) het door haar nodig geachte doel te be reiken. Bezwaar De heer Roemers (P.v.d.A.) Ver klaarde, diat zijn fractie bezwaar maakte tegen deze gewijzigde motie, indien deze de regering een blanco volmacht geeft in de maatregelen tot bezuiniging. De heer Droessen (K.V.P.) wees er op, dat zijn fractie alleen in geval van de uiterste noodzaak de voor gestelde blokkering zal aanvaarden. Uitdrukkelijk bracht hij de mi nister van Landbouw onder de aan dacht, dat blokkering een ruime zwaren zijn verbonden. De minister Minister Hofstra verklaarde, dat de regering het met de A.R.-fractieleider een» i», nl dat naar verdere beper- nota'voor kennisgeving king_ van de overheidsuitgaven moet 00 nagevuig de deblokkering te laten vallen in overwegend aantal geen behoefte meer heeft aan de motie-Biewen ga. Mr. Burger (P.v.d.A.) verklaarde, dat zijn fractie tegen de nvotie-Janssen zou stemmen, omdat zij overbodig is. Na de stemming stelde de voorzit- aan te nemen. WEDUWEN EN WEZEN AAN DE ORDE? Prof. Romme, fractieleider van de K.V.P., heeft gistermiddag in de worden gestreefd. Zij wil dit ook zover mogelijk betrachten. De mo gelijkheden zijn echter niet zo groot als de Kamer het zich wel voorstelt. Ernstig bezwaar maakte de minis ter echter tegen het zien van de be zuinigingskwestie als een principiële zaak. De blokkering van de vijftig Tweede Kamer verklaard, dat hij zich miljoen aan eigenaarslasten is nood- het recht voorbehoudt om de kwestie zakelijk met het oog op de mone-1 van de voorziening voor weduwen taire situatie. en wezen opnieuw aan de orde te Over de motie-Janssen zei de mi- stellen. Dit in antwoord op wat mi nister, dat zij mogelijk een verster- nister SuWhoff vorige week heeft Tegen pijnen en griep. Geschikt voor je gevoeligste maag, wanl dia woedt beschermd door het bestanddeel (hefaroj. (Advertentie) king van de monetaire politiek der regering betekent. Hij vroeg zioh echter af of de motie nu nog zin (heeft. De regering wordt nl. uitge nodigd iets te gaan doen, wat zij van plan is te doen. gesteld. De minister had gezegd, dat de definitieve voorziening voor we duwen en wezen nog jaren op zich zal laten wachten en dat een nood- regeling door hem van de hand wordt gewezen. Brief van Amster damse rectoren Rectoren en directeuren van gym nasia en middelbare scholen te Am sterdam hebben het volgende ge meenschappelijke schrijven tot de ouders van de leerlingen dezer scho len gericht: Niettegenstaande de maatschappe lijke omstandigheden in de loop der jaren belangrijke wijzigingen hebben ondergaan, zijn de eisen, die aan de leerlingen van scholen voor VH.M.O. gesteld moeten worden, niet alleen aan hun verstand, maar ook aan hun „werkhouding" (plichtsbesef, toewij ding, accuratesse) niet geringer ge worden. Nu moeten wij helaas vaststellen, dat deze werkhouding bij te veel leer lingen te wensen overlaat. De werk lust en de bereidheid zich te geven aan opgedragen taken zien wij steeds verminderen, niet alleen in de lagere, maar vooral ook in de hogere klas sen. Wij zijn ons wel bewust, dat in onze dynamische maatschappij het kli maat voor een goede werkhouding niet gunstig is, nu zoveel afleidende invloeden zich doen gelden en er zo veel gelegenheid is tot oppervlakkige verstrooiing. Maar wij ervaren dage- gelijks, dat hieraan meer wordt toe gegeven dan nodig en wenselijk is en dat het werk dientengevolge niet al- administratieve rompslomp met I tijd de aandacht krijgt, die het moet zich mede zal brengen. In tien duizenden gevallen gaat het om enkele tientjes. Moet daarvoor een De heide brandde weer Bijna drie hectaren heide gingen verloren, als gevolg van de eerste heidebrand, die dinsdagmiddag uit brak in de omgeving van de gemeen telijke vuilstortplaat aan de Schans- straat te Emmerschans. Deze eerste heidebrand in het nieuwe jaar werd door de brandweer van de gemeente Emmen bedwongen. De Amsterdamse politie rafelt verder aan marihuana-complot In het uitgebreide marihuana- complot, dat enige dagen geleden door de Amsterdamse politie werd ontmaskerd, zijn weer twee arresta ties gevolgd. Nadat by een 22-jarige barjuf frouw een flinke hoeveelheid van het gevaarlijke marihuana-goedje thuis was aangetroffen werd zij door de politie aangehouden. Ook een 23- jarige jongeman, die ervan wordt verdacht, de marihuana per auto uit Antwerpen te halen, deelde haar lot Door zyn autoritten was het moge lijk het voor handelaars in verdo vende middelen zo gevaarlijke doua- netoezicht in de Antwerpse haven, te vermijden. hebben. Al te dikwijls moeten wij constate ren, dat het huiswerk oppervlakkig geleerd en met te weinig zorg ge maakt is. Zelfs blijkt op school nogal eens, dat er helemaal niet gewerkt is. Voor alle mogelijke bezigheden en Brandweercommandant om de tuin geleid Oefening viel geheel in 't water Eergistermiddag legde de brand weercommandant uit het plaatsje Bel- feld er eens te meer getuigenis van af, dat wij* als het er op aankomt, als we onze beroepseer moeten laten zien, niet bij de neus genomen willen laten worden als een kleine schooljongen voor St Nicolaas. Want in Belfeld nam de commandant onmiddellijk ontslag toen hij het complot ontdek te en liet gisteren een schriftelijke be vestiging bezorgen bij de burgemees ter. Buiten medeweten van de brand weer hadden de autoriteiten van Belfeld een echt buitenbrandje ge- ensceneerd in de tuin van het broe dersklooster. De brandweer werd per telefoon in zenuwachtige haast van het brandje op de hoogte gesteld, maar op het zien van enkele schalkse gezichten van de gemelde autoritei ten voelde hij zich om de tuin geleid en liet de commandant resoluut met blussen ophouden; hij weigerde be velen te geven en de oefening viel geheel in het water. pretjes moeten de school en het huis werk wijken. Lichtvaardig schoolverzuim met medeweten van de ouders komt te vaak voor. Vele leerlingen krijgen niet vol doende nachtrust, terwijl het naar onze mening juist van zeer groot be lang is, dat de kinderen op tijd naar bed gaan, waardoor zij goed uitge rust op school komen en fris hun werk kunnen beginnen. Opvoeding en onderwijs bestrijken thans een ruimer gebied en hebben plaats in een andere sfeer dan voor heen, maar zin voor orde, plichtsge voel en toewijding blijven onmisbaar voor het slagen in de school en in de maatschappij. Wij doen een beroep op u eens ernstig na te gaan in hoeverre de door ons genoemde bezwaren ook voor uw kinderen gelden. Het komt ons gewenst voor, dat u daarbij ook aandacht schenkt aan de omstandig heden waaronder zij hun huiswerk moeten maken. Een onrustige sfeer in huis b.v. is niet bevorderlijk voor het zorgvuldig uitvoeren van een opge dragen taak. Een verschijnsel van de laatste tijd is, dat steeds meer leerlingen, hetzij dagelijks, hetzij zaterdags, hetzij in de vakantie, werk in loondienst verrich ten. Dit kan grote voordelen hebben (noodzakelijke financiële hulp in het gezin, waardering krijgen voor han Vergunning busdienst AmsterdamDen Haag (over Rijksweg 4) geweigerd De aanvraag van de NV Autobus onderneming Maarsse Cc Kroon te Aalsmeer, om een busdienst Amster damDen Haag, over Schiphol en Wassenaar te mogen exploiteren, is door de Commissie Vergunningen Personenvervoer afgewezen. De Commissie grondt deze afwij zing op de mening dat op het bedoel de traject reeds voldoende in de ver- voermogelijkheid is voorzien door aanvraagster zelf, de N.S. en andere streekvervoerondernemingen, waarbij zij meent dat de uitoefening van een busdienst als de onderhavige niet be hoort tot de taak van een streekver- voeronderneming. De commissie meent voorts dat Maars se 8c Kroon in het vervoer tussen en naar de aan deze route liggende plaatsen kan voorzien door haar dien sten op Leiden, vanwaar met andere gelegenheden kan worden verder ge reisd. Derhalve acht de Commissie geen grond tot inwilliging van het verzoek aanwezig terwijl het boven dien schade zou toebrengen aan de bestaande diensten van andere onder nemingen. Opening van de Boekenweek 1957 Prinses Beatrix zal op vrijdag 29 maart a.s. de officiële opening bijwo nen van de „Boekenweek 1957", die van 30 maart tot 6 april a.s. wordt ge houden. Haar ouders zullen niet aan wezig zijn op het „Boekenbal". Ter gelegenheid $an de boeken week is als geschenk uitgegeven een dramatische novelle, getiteld „De Nacht der Girondijnen". Zij verschijnt in een oplage van 150.000 exempla ren. Voor de jeugduitgave hebben Ad den Besten en Bert Voeten een bloemlezing samengesteld: „De Muze en het Meisje". Op de officiële openingsavond zal Ne! Oosthout verhalen van Louis Couperus en Harry Mulisch voordra gen. Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonja Gaskell brengt die avond de première van „Graduation Ball", mu ziek van Johann Strauss, choreogra fie van David Lichine. Verder danst ,het ballet „Dessins pour les six", op i muziek van Peter Tsjaikofski, met 'choreografie van Johan Taras. Op een gisterochtend gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de commissie voor de propagan da van het Nederlandse Boek, de heer Chr. Leeflang, meegedeeld, dat blij kens een Unesco-rapport IJsland, Ne derland en Zwitserland het hoogste aantal titels per 100.000 inwoners.per jaar voortbrengen. In het afgelopen jaar zyn op de wereld 5 miljard boe ken verschenen, waarvan 250.000 nieuwe titels. Dichters worden in Nederland meer gelezen dan men zou denken, aldus de heer Leeflang. In 1954 werden van I De minister van Landbouw heelt I thans, na overleg met het landbouw - I schap blijkens een brief aan de i Tweede Kamer garantieprijzen j voor de landbouw vastgesteld voor melk (melkprijsjaar november 1956— november 1957), tarwe en suiker (voor oogst 1957). Bij de vaststelling van de prijzen is rekening gehouden met de wijzigingen in de kostprijs berekeningen, aangekondigd in de re geringsnota inzake de beperking van de bestedingen. Voor. tarwe zal in het oogstjaar 1957 de garantieprijs 28,50 per 100 kg, geleverd franco pakhuis hande laar, bedragen bij een vochtgehalte van 17 (garantieprijs oogst 1956: 26.o0). Voor suiker zal in het oogstjaar 1957 de garantie 58,70 per 100 kg be dragen. Deze suikerprijs, aldus de minister, stelt de suikerfabrieken in staat een bietenprijs aan de teler te betalen van ongeveer 51,15 per 1000 kg. Voor melk, waarvoor de garant'e- prijs tot november 1956 23 cent per kg bedroeg met een tceslag voor de zandgebieden van 1,7 cent en voor de overgangsgebieden van 0,85 cent en met een verrekenprijs van 26 cent, is de gemiddelde garantieprijs voor alle melk thans berekend op 28,4 cent per kg melk met 3,7 vet, geleverd in het melkprijsjaar november 1956 november 1957. Op verzoek van het landbouwschap zrl deze gemiddelde prijs echter ge differentieerd worden toegepast. Het landbouwschap verzocht de ga rantie voor het overgrote deel van het land te verhogen tot 28,8 cent, zijnde de gemiddelde kostprijs in Ne derland, de kleiweidegebieden niet meegerekend. Deze verhoging met 0,4 cent ware te financieren door, uitgaande van de verhoogde garantieprijs van 28,8 cent, een korting toe te passen van 1,8 cent per kg voor de melk uit de kleiweide gebieden, gebieden met aanmerkelijk lagere kostprijzen dan in overig Ne derland, blijkens berekeningen van het landbouw economisch instituut. Het is de bedoeling deze korting te innen door een heffing op de in deze gebieden door de veehouder gelever de melk, waarbij aangenomen moet worden dat de heffing kan worden verkregen door een verrekening met denarbeid, zelf een vakantiereis ver-1 uitgaven van Achterberg 20.000 dienen). Maar anders wordt het, als [exemplaren verkocht, van Van Osta- dit werk alleen maar dient tot het.yen en Gorter respectievelijk 15.000 verwerven van ruim zakgeld en dit I en 25.000 exemplaren. Er bestaat geen geld besteed wordt aan cultuurlozereden om te vrezen voor een nadelige verstrooiing. Daarbij komt, dat deze invloed van de televisie op het boe werkzaamheden dikwijls zoveel tijdkenlezen, zo betoogde voorts de heer en inspanning vragen, dat door ver- Leeflang. Er zijn daarentegen moge- moeidheid en tijdsgebrek niet meer lijkheden om de televisie in te scha- voldoende aandacht en zorg aan het iÉ' werk voor en in de school kunnen worden besteed. Wij hebben de indruk dat dit bij verschillende leerlingen het geval is en wij menen daartegen ernstig te moeten waarschuwen. Wij achten AGENTEN VEROORDEELD WEGENS MISHANDELING. De 33-jarige hoofdagent van politie het daarom van groot belang, dat u J H. J. H. en diens 39-jarige collega A. eens nagaat waaraan zij hun zakgeld j J. G., beiden uit Enschede, zijn gister- besteden en hoe zij hun vrije tijd ge bruiken. SCHRIFTELIJK VERKEERS- EXAMEN DOOR 190.000 SCHOLIEREN. Gisteren hebben overal in den lan de in totaal 190.000 jongens en meis jes uit de hoogste klas van de lagere school verkeersexamen gedaan. Ten minste het schriftelijke gedeelte. De cursus was volkomen vrijwillig, reden waarom het landelijke Ver bond voor Veilig Verkeer met het ge tal 190.000 een groot succes heeft ge boekt. Wel is het zo, dat de kansen van 't verkeersonderwijs groter wor den als de huidige minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen dit onderwijs verplicht heeft gesteld. De Delftse Groentenveiling zal in een vierjarenplan, overeenkomstig de plannen van het bestuur sterk gaan uitbreiden. Er wordt voorzien in de bouw van zestien nieuwe lood sen. Hiervoor moet een gedeelte van de achterste haven op het veilingter rein gedempt worden. morgen door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot een boete van f 75, subsidiair dertig dagen hechtenis. Tegen beiden was een week onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist wegens mishandeling van een arres tant tijdens diens overbrenging naar het politiebureau te Enschede. Zwaar gewond bij het kalkblussen Maandagavond heeft zich op de hei de in Oostelbeers een ontploffing voorgedaan, toen een landbouwer een partij kalk aan het blussen *vas. De vijfentwintigjarige zoon van de landbouwer, die toekeek, kreeg een ernstige hersenschudding. Dinsdag middag was hij nog niet tot bewust zijn gekomen. Voor het gezichtsver mogen van de jongeman wordt ge vreesd. De man die de kalk bluste, alsme de diens dochter, die ook bij het werk aanwezig was, werden slechts licht gewond. Na behandeling in het zie kenhuis konden zij naar hun huis terugkeren. „HET VIERDE PRINSENKIND" BENADEELD? Naar aanleiding van een klacht van het hoofdbestuur van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" en een van justitiële zijde ingesteld onder zoek, zijn de landelijke secretaris te Dordrecht en een Rotterdamse propa gandiste van de stichting aan eén ver hoor onderworpen. De stichting, die o.m. aan kinderen van oorlogsslacht offers vakantiegenoegens verschaft, meent dat zij voor een groot bedrag is benadeeld. Naar verluidt zou dit te wijten zijn aan de wijze, waarop de propagandiste te werk ging. De se cretaris zou hiervoor mede verant woordelijk worden geacht. Het onder zoek wordt nog voortgezet. Arbeidsreserve in ons land iets gedaald In februari Blijkens een opgave van de stand van de arbeidsmarkt door het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid daalde gedurende februari het aantal werkloze mannen van 39.522 tot 37.177 en steeg de bezet ting van de aanvullende werken van 15.755 tot 17.968. De totale geregis treerde arbeidsreserve daalde hier door van 55.277 met 132 tot 55.145. Gewoonlijk geeft februari een gro tere daling te zien, al was het weer wel ziacht, de vele regens veroor zaakten hier en daar toch belem mering, waardoor de arbeidsreserve onder de veen- en landarbeiders steeg. In de water-, spoor- en wegen bouw was de invloed merkbaar van die kapitadlschisarste en de beste dingsbeperking bij gemeenten en an dere puibliekrechteijke lichamen, welke daarvan het gevolg was. Hier door steeg de arbeidsreserve van grondwerkers en straatmakers met ongeveer 200. De bouwnijverheid als geheel gaf echter een daling te zien. In de overige bedrijfsklassen deden zich slechts geringe veranderingen voor, die geheel toe te schrijven wa ren aan seizoeninvloeden. Eind fe bruari lag de geregistreerde arbeids reserve ruim 19.000 lager dan in 1958; toen speelde echter de vorst in februari een rol. Het aantal werkloze bouwvakar beiders daalde van 7.575 tot 6.693. landarbeiders van 6.403 tot 5.301 en losse arbeiders van 4.463 tot 4.035. Een stijging trad op onder de veen arbeiders van 281 tot 533 en de me taalarbeiders van 1.492 tot 1.497. Het aantal ingeschreven minder geschik ten steeg van 10.650 tot 10.739. De geregistreerde vraag naar man nelijk personeel daalde van 60.982 tot 60.229. VISITATIEREIS PROVINCIAAL MONFORTANEN. De provinciaal der Montfortanen, pater C. M. Heiligers, vertrekt 14 maart, voor een visitatie-reis naar de missiegebieden in Belgisch Congo, Nyassalund, Mosambique en Borneo. Pater dr. J. Hermans zal hem tij dens zijn afwezigheid vervangen als Vicarius provincialis. de achteraf te verlenen suppletie op de garantieprijs. Met deze differentia tie kon de minister instemmen. De zgn verrekenprijs voor de con- sumptiemelk 4s vastgesteld op 30,1 cent per kg in verband niet de voor lopige blokkering van het in de nieu we kostprijsberekeningen verwerkte deel der eigenaarslasten, neerkomen de op 0,8 cent, is de verrekenprijs niet gebaseerd op de gemiddelde kost prijs van 28,4 cent, doch op een be drag van 27,6 cent. Het is nog niet mogelijk, zo deelt de minister verder mee, nauwkeurig de directe gevolgen van deze verho ging van de verrekenprijs voor de consument aan te geven. Daarvoor dienen nqg nauwkeurige berekenin gen te worden opgesteld, waarbij de te verwachten opbrengst var. het bo- tervet dat vrij komt bij de standaar disatie van de melk met een natuur lijk vetgehalte v: circa 3,C tot 2,5 een belangrijke rol speelt. Inge volge het besluit van de regering l'gt het echter in de bedoeling per 1 juli 1957 de verhoogde verrekenprijs in de consumentenprijs tot uitdrukking te brengen. Zoals de minister van fi nanciën heeft meegedeeld tijdens de beraadslaging in de Tweede Kamer over de nota inzake de beperking van de bestedingen zal de melkprysverho ging voor de consument zich dan be perken tot 6 cent per liter. Vliegtuigje bij Ruurlo neergestort Gistermiddag omstreeks half twee is een Piper Cub van de groep lichte vliegtuigen van de Vliegbasis Deelen, bij een poging tot nocd landen langs de weg RuurloGroenlo neergestort. Er zaten twee personen in het toestel. De piloot, een 21-jarige reserve-ser geantvlieger uit Zwanenburg in de Haarlemmermeer kreeg een hersen schudding en licht verwondingen. De waarnemer die bij hem in het toe stel zat, een 92 jarige tweede luite nant der genie uit Amsterdam, liep een hersenschudding en een kaak- fractuur op. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. Zij hebben nog geen verklaringen kunnen afleggen, zodat omtrent de beweegredenen tot het maken van een noodlanding nog niets bekend is. Tijdens de poging tot landen heeft het vliegtuigje een paar bomen ge raakt, waarna het is neergestort. De neus van het toestel boorde zich op een afstand van 50 meter van een boerderij in de grond. De Piper Cub maakte deel uit van een groep artillerieverkenningsvlieg tuigen van de Koninklijke Land macht, die gevlogen worden door vliegers van de Koninklijke Lucht macht. Deze toestelletjes vliegen uit hoofde van hun gebruiksbestemming zeer laag, en ook deze Piper Cub be vond zich in het zgn. laagvlieggebied. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Mil. kapel. 11.45 Boek bespreking. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Piano en orgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.20 „De man in de scha duw", hoorspel. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: Van verre vrienden. Intern, jeugdverkeer dooi1 E. A. Schüttenhelm. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemcn. 18.25 Amus. muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Piano, gitaar en bas. 19.25 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filh. orkest en solist. 20.55 „De Idus van Maart", hoor spel.21.35 Strijkorkest. 21.55 M'nou Drouet, caus. 22.10 Dansmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Buitenl. overz. 23.2524.00 Jazz-com- petitie. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.09 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. I NCRV: 10.00 Gram. 10 30 Morse 4- dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok, nood klok. 12.03 Instr. octet. 12.20 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Lichte muz. 112.55 Rep. 13.00 Nieuws en kath. I nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram I NCRV: 14.00 Metropole-orkest. 14.45 I Voor de vrouw. 15.15 Musettemuz. j 15.40 Gram. 16.00 Bübeüezing. 16.30 (Strijkkwartet. 17.0o Hoorspel voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.10 Boekbe^pr. 18.20 Actueel accordeon allerlei. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19 10 Gram. 19.20 Sociaal persoectief. 19 30 Verzoekprogramma. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekennarade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journaal en weerber. VARA: 20.15 Spiegel der Kunsten. 20.45 Biljartkamp. 21.15 U en uw re gering, vraaggesprek. 21.40 Klein- kunstprogramma.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6